Нова година-нов късмет! 168-ма немска оптимистична.

  • 40 407
  • 742
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 3 880
Но това да си напиша сама текст и да говоря ми е мъка.И това,защото ме е срам да говоря.Аз по-принцип съм темерут малко и на Бг ме е срам да говоря със слабо познати,а сега на немски е ужас.
marimed, ако имаш време и възможност се запиши и на някой курс по интереси (във VHS например), така ще завържеш повече контакти и щеш-нещеш ще трябва да говориш...
Тази бариера, за която говориш ти, само с контакти се прекрачва. Колкото повече говориш толкова по-лесно ще ти става. Само с висене над учебниците няма да се получи- те дават основата, но няма по-добро от практиката Simple Smile Поне при мен беше така (и аз не съм от много приказливите Embarassed).

Момичета, радвайте се, че сега има възможност за такива интеграционни курсове. Аз всъщност не знам какво точно правят там, но звучи много полезно... Аз като дойдох тук през миналото хилядолетие нямаше такива екстри, аз моят "интеграционен курс" го карах при моя свекър Laughing Той ме мъкнеше следобед с него навсякъде- служби, банки, магазини- и аз така лека-полека проговорих и се интегрирах, де ще ходя Laughing Laughing

# 721
  • Deutschland
  • Мнения: 186
Да съгласна съм напълно.Това е разковничето.Контакти,разговори,ходене по институции(това най-го мразя),попъване на документи и т.н.Тук контактите ни с немци са ограничени до работата.

По времето,когато живяхме и работихме в Италия нямаше никакви българи около нас.Други чужденци да,но българи не.И искаме не искаме за 4 години се научихме на доста сносен италиански.Друг е въпроса,че граматиката му няма нищо общо с немската,пък и езика си е хубав.Поне на мен много ми харесва.Даже все още си гледам италиански хумористични предавания,че са ми много забавни.

# 722
  • Мнения: 283
Багодаря, че ми вдухна кураж и наистина трябва да съм с положителна нагласар но лошото е, защото наистина няма да имам време да уча. Даже сега не ми остава време, а за после не ми се мисли. Детето ми преди обяд е на градина и тогава съм на курсовете, а следобед ще трябва да се занимавам с него, да готвя, че е и алергичен и не яде какво да е. Ако реша да седна, ще ми се навира на главата, ами умората...  Все пак и таткото ще ми помага с каквото може. Ще викам неволята, друг избор нямам.  Simple Smile

Въпросите с ваксините тук е мнoгo по лесно да се разрешат, защото са по избор, докато в Бг. е голяма драма, поне за мен.

# 723
  • Мнения: X
Ако има желание и мотивация, време се намира за всичко. Когато започнах да ходя на курс, бях с бебе под годинка и  деца на 3 и 5 години. Справях се, но не казвам че е било лесно.
Не ми е лесно и сега, пиша домашни по нощите, защото деня ми е разграфен до секундата. Но не е невъзможно.

Пак пускам линка с информацията за инт.курсове, пък ако се поровите назад, сме го коментирали подробно поне 2-3 пъти. http://www.bamf.de/DE/Willkommen/DeutschLernen/Integrationskurse … nskurse-node.html  Смятам тези курсове за чудесна възможност, за прилично качество на обучението и за нещо почти задължително за всеки новодошъл тук без добро ниво немски.

# 724
  • Мнения: 0
Аз миналата седмица завърших интеграционен курс към VHS и мога да кажа, че съм доволна, но трябва и учене вкъщи. Определено е много по-добре от самообучение, самият контакт с немскоговорящ е много важен. Не е нищо страшно, моята учителка обясняваше много разбираемо и дори една думичка да не знаеш пак я разбираш.
Имам едно въпросче - разбрах че в БГ има задължителни изследвания на децата на 6 и 12 месеца, тук има ли такива, защото на нас не са ни правени?

# 725
  • Мнения: 3 880
Имам едно въпросче - разбрах че в БГ има задължителни изследвания на децата на 6 и 12 месеца, тук има ли такива, защото на нас не са ни правени?
За какви изследвания става въпрос? Кръв урина и такива неща ли?
На тази възраст няма такива тук. На У6 бяхте ли вече? Тогава контролират развитието, но изследвания има само ако има конкретни съмнения за нещо.
На дъщеря ми мисля чак към 4-5 години й изследваха урината рутинно в един от У-прегледите...

Дана, вземи вашата имунизационна книжка и отиди при лекаря ви, той ще те посъветва какво да правите и кога да сложите реимунизациите. Няма смисъл ти да си блъскаш главата с това, на него това му е работата Peace

# 726
  • Мнения: 35
Точно днес получих писмо за малкия , че между 03.2012 и 06.2012 трябва да правим U6.
Този преглед е задължителен, тъй като към писмото е прикрепен и друг лист който детския лекар изпраща в Zentrum für Kindervorsorge im Auftrag des Landesamts für Soziales, Jugend u. Versorgung....
На този преглед, няма кръв, урина...такива неща, само развитието на бебето се проследява, тегло, ръст.....

До сега съм получавала май 2/3 такива писма.....

# 727
  • Мнения: 0
Да за кръв и урина става въпрос. Минали сме на У6, но не са ни правили нищо по-различно от предишните пъти.
Може би е по-добре да не правят задължителни такива изследвания, защото заради някакви минимални разминавания на стойностите от нормалните тъпчат децата с някакви хапчета и добавки (или поне в БГ е така, доколкото разбирам от познати)

# 728
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
От АОК ни дадоха цена за нас тримата 332,89 евро / месечно
Мартинела, това не е чак толкова много за тримата общо. Питайте и в други каси, но едва ли ще има значителна разлика. Частната е по-скъпа...

Поправям се!!! Пак чела-недочела се изказвам Sunglasses Сега прочетох за фирмата .. в такъв случай не е голяма сумата!! В интерес на истината въобще незнам как стоят нещата в такава ситуация!

Да , така е! За тримата е супер евтино.
Но...има едно Но- АОК не е частна застраховка!
Изгодно предложение, ако смятаме ,че тук можеш да плащаш такава сума само за едно застраховано лице, и то към държавна каса.

В кофти настроение съм, не изчетох цялата тема.
Как детето ми за 3 години и половина при тагесфатер не се разболя нито веднъж, а сега
 " наваксва " с всички вируси и бактерии.
Нямам нерви повече.

# 729
  • Мнения: 78

         Biba Sparrow , ние сме си още в България. Договорът на мъжа ми е от 1 май, а точно май и юни малката има ваксини. Затова и съм се замислила - иска ми се да тръгнем с него, да не го оставяме сам първите дни, когато емоциите са най-силни. Наистина, ще взема всички медицински документи и ще се оправям на място.
           Сбъдваща мечти, благодаря за интересната информация   bouquet
       
         Шехи, аз съм нова и не знам какво имаш предвид под сега - тръгнахте на детска градина ли??? На нас, баткото ни донесе тази зима един ужасен виру,с и се изпонатръшкахме и четиримата - Елена го изкара много тежко - не можеше да суче, да спи, да се храни ooooh! Сега не го пускам на ДГ,уж да се закрепим. Все си мисля, че децата в Германия по-малко боледуват- ней-малкото прекарват повече време навън. Тук зимата изобщо не ги изкарват навън по детските градини, а за яслите да не говорим.
       
       

# 730
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Дана, тук има такава форма на детска градина или ясли, да го нареча.
Един така наречен "дневен татко" или "дневна майка" се грижат за деца до 5 на брой.
В смесъл, едно е да нахраниш, изпикаеш и погледнеш дали 4,5 за загащени или 20, дори и помощник.
Тръгна на дневен татко от 6 месеца и не се разболя.
Сега от Коледа ,през две седмици е болна.

Не че не боледуват тук. Просто по-малко им пука.
Да, извеждат ги навън, учителките мръзнат, децата също ,но уж се каляват. Кой изпотен, кой със сополи ...кой загащен, кой с гол корем, няма значение. Приема се за нормално. И това е елитна немска градина, където се влиза с чакане 2 години или  веднага, но  с протекции. В която има само 4 деца от смесен брак от общо 140 ,включително и моето.

За мен досега тия неща бяха нормални, но намам вече нерви.

За горско училище, имаше питания...съм категорично  против.
 Първо майката решила да запише детето си, да пробва да изкара една седмица на този режим и тогава да прецени.

Последна редакция: вт, 28 фев 2012, 17:32 от Шехи

# 731
  • Мнения: 1 004
Така, сетих се че мога да напиша тук.
В нашата фирма се търси, така наречения Тестер, ако имате познати, които се занимават с програмиране, тестване и които си търсят работа в района на Карлсруе, може да ми пишете.... Simple Smile

# 732
  • Мнения: 1 335

        Все си мисля, че децата в Германия по-малко боледуват- ней-малкото прекарват повече време навън. Тук зимата изобщо не ги изкарват навън по детските градини, а за яслите да не говорим.
       
       

Няма такова нещо, дори боледуват повече.
Но както е написала Шехи,по-малко им пука.

# 733
  • Мнения: 0
Dana Ние дойдохме когато малката беше на 5 месеца и всеки месец имаше ваксина. Нямахме никакви проблеми - показахме имунизационният паспорт (непреведен, но ако можеш вземи от лекарката листовка на ваксината която е била, ако става въпрос за реимунизация).
Лошото е, че трябва да се изчака издаването на картата за здравна осигуровка, но ние казахме, че за детето е спешна и се забави около седмица и половина.

# 734
  • Мнения: 78

      Шехи   ,аз бях питала за горската детска градина  Embarassed, ама и аз се поотказах - нашият татко ми каза същото -да те пуснем теб на минуси и да видим как ще си  Grinning - на мен ми звучеше добре за 5 годишно момченце(по-скоро за каляване на психиката, отколкото на физиката). Сега съм на вълна спортна детска градина и чакам жабата да разкаже, че нейното момченце е ходило и то точно в ХД, за където се интересувам. Приемам всякакви интересни информации и съвети  Hug
     Това, че не им пука е добре, но се надявам наистина по-малко да боледуваме Praynig
     Deskata_petrova, мерси за полезното инфо  Hug

Общи условия

Активация на акаунт