Пошляпвате ли децата?

  • 7 502
  • 106
  •   2
Отговори
# 60
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 400
Аз не шамаря, не шляпкам. Но пък синът ми на два пъти изяде пердах. Не се гордея с това, но и двата пъти беше за нещо застрашаващо живота му - на 3 годинки го намерих надвесен от прозореца на 11 етаж, а по-късно беше "измил" и ял от Циф и ходехме за промивка. И двата пъти ми изкара акъла.
Иначе като малък беше много кротък и не ми се е налагало да шляпкам, а сега ако го ударя той ще се почуства огорчен и обиден, но няма да има положителен ефект.
Аз съм бита много като малка (от майка ми) и много дълго не успях да й простя нервните изблици върху мен.

Аз имам един въпрос,без да се заяждам Peace
И в двата случая е бил застрашен животът на най-любимото и ценно същество.
Кога го напердаши след като му промиха стомаха или преди това?

Малко неадекватно ми се вижда това.
Не те упреквам,хората сме различни и под стрес реагираме  различно.
Аз бих си "изкарала" акъла,бих се притеснила много сериозно но не бих ударила в
такъв момент.

Преди промивката, когато сутринта се събудих, се е качвал от масата със стол да вземе препарата - в цялата кухня и хол беше в Циф, а мивката преливаше от вода. Самият той по спално човалче - целият мокър и в препарат. Събуди ме, за да ми каже да спа водата. Вярвай ми, сънена първото което помня е че ми падна пердето. После се сетих, че хубавеца ми, още слага всичко във устата и на въпроса яде ли? отговори да. Не пожелавам на никой да му пречернее като на мен и как бързо се бяга към спешното.

# 61
  • София
  • Мнения: 1 103
Само моето дете ли на 2 години е наясно ,за какво служат контактите. Само то ли може да завие с отверка болт. Само то ли може с част от пъзел да извади предпазителя на контакта. И дали само той за 20 секунди може да си построи кула от дава стола и възглавници с която да се качи на 1,80 височина. Просто искам да си сверя часовника...

  SDK31, не е само твоето дете и други го могат като тези в подписа ми например Mr. Green. Но не мисли, че това са повече от 20-30% от децата. Просто при някои надделява авантюристичния дух над инстинкта за самосъхранение и родителския авторитет. Иначе повечето деца, които познавам са доста предпазливи и общо взето слушат родителите си особено що се отнася до опасностите. В такива теми се получава малко като в поговорката "Сит на гладен не вярва" и се сипят нравоучения на килограм особено от майки на по-разбрани деца.

  Иначе по темата смятам, че боят няма никаква възпитателна стойност, но с ръка на сърцето си признавам, че съм ги шляпвала и то най вече в моменти, когато нищо друго не помага, а трябва да се реагира незабавно с цел прекратяване на опасно занимание.

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 372
Аз наистина не разбирам защо пошляпвате децата си за неща, за които вие носите отговорност и вина Crazy?! Ваша грижа е да обезопасявате и да пазите децата си. След като сте оставили децата без надзор или пък препарат на достъпно място, то вината си е само ваша, защо биете децата, ми набийте сами себе си.. Децата са любопитни и опознават света. Понякога ни изкарват от равновесие и ни ядосват, но това не е повод да ги удряме. Пък когато ние сами сме допуснали детето да направи нещо и вината е наша, не бива детето да си отнася шамарите. Разбира се, на всеки може да се случи да не реагира правилно и да си изпусне нервите, хора сме. Но ако често детето бива пошляпвано за подобни неща, не откривам просто смисъл..

# 63
  • Мнения: 2 658
Хората са много различни. Аз пък, когато с ужас открих, че дъщеря ми (на около година и половина-две тогава) вероятно е пила гланциращ препарат за миалната, не си и помислих нея да шляпам, къде ти... Толкова се уплаших и тооолкова безумно тъпа и виновна се почувствах аз, че как да налитам (специално за случая говоря, де) на детето. Себе си исках да набия, определено. Все пак, по-тиха от водата (дори не й се скарах тогава), само действах да оправя проблема.
И после изхвърлих препарата в авто-яда си.

(с последния пост на елфчето абсолютно се съгласявам, тъкмо заради това)

# 64
  • Мнения: 314
Честно казано на моменти се чудя, защо в теми с ясно питане започва да се коментира кое е правилно и кое не е. Авторката на темата задава въпрос, дали се чувства гузна че е шляпвала детето или по друга причина, просто си сверява часовника. А какво се получава - почваме да даваме акъл. Честно казано в по-голяма част от темите той просто е излишен или няма нищо общо с акъла.
Дали има дом в който живее малко дете и родителите на се сложили предпазители за контакти , честно казано не вярвам. Но се питам , та вие децата си само у дома ли ги гледате. Когато ходим в хотел или в ресторант аз не нося предпазители в чантата.  Идеята с разсейването на дете до година може би е прекрасна , но след това само създава на детето усещане за лъжа. Това не е моя сентенция а доказана теория. Но явно повечето майки са прочели частично от тук от там, може би времето в което са разсейвали децата е трябвало повече да почетат.
Моето дете е абсолютно наясно за какво служи контакта, и се опитва да си включи прахосмукачката или електрическата отверка там.
А да сега ще ми се даде идея , че има прахосмукачки играчка - да имахме такава интереса мина да една седмица , сега е наясно че истинската няма общо с играчката. Идеята за това,че се обяснява и то губи интерес , зависи от детето. Май малко майки са наясно ,че има различни типове деца с различно възприятие на света. Ако това е валидно за 50% от децата за другите 50 % не е. Но и за това трябва да се чете.  

 newsm10 newsm10 newsm10 Абсолютно съгласна с написаното.
Затова се отказах да пиша повече по темата, но ти идеално го каза.  Peace
Връщам се да чета.  Crazy

А и да добавя, че където и да ходим, вече си носим предпазители за контакти.  Crazy

# 65
  • Мнения: 314
Светлица, абсолютно давам. Просто не се сдържах с тази тема с толкова акъл да не излея и своя.  Обикновенно повечето пъти само чета и се успокоявам че няма да стигна до там. Ей на стигнах. Това с обяснението на за предпазителите за контакти , дадено като пример около 5 пъти просто ме разби. Моето дете може да махне всеки един предпазител - въртящ, залепящ се , заключващ се. Не мисля, че това е идеята ма темата.
Да прочетох какво е написала авторката - за разбирането на въпроса е друга темата...

И да не става дълъг предният ми пост - купихме 2-ри вид предпазители, продавачът се зачуди, че дъщеря ми ги маха....  Shocked имал 3 деца и нито едно не проявявало интерес...


Аз наистина не разбирам защо пошляпвате децата си за неща, за които вие носите отговорност и вина Crazy?! Ваша грижа е да обезопасявате и да пазите децата си. След като сте оставили децата без надзор или пък препарат на достъпно място, то вината си е само ваша, защо биете децата, ми набийте сами себе си.. Децата са любопитни и опознават света. Понякога ни изкарват от равновесие и ни ядосват, но това не е повод да ги удряме. Пък когато ние сами сме допуснали детето да направи нещо и вината е наша, не бива детето да си отнася шамарите. Разбира се, на всеки може да се случи да не реагира правилно и да си изпусне нервите, хора сме. Но ако често детето бива пошляпвано за подобни неща, не откривам просто смисъл..

Печката в хола работеше, отидох до кухнята, дъщеря ми изпищя и зарева силно. Веднага се върнах, беше бръкнала с химикалка в работещата печка  #Crazy, а е говорено, говорено, разсейвана, махана и т.н.  Tired
Толкова много се беше уплашила, мислех, че няма да се осмели повече да я пипне, ама не,  Naughty пак й е от "любимите и интересни играчки"  #Crazy

Последна редакция: пн, 23 яну 2012, 19:44 от mama&sladurana

# 66
  • Мнения: 172
Аз не пошляпвам, потупвам и т.н. Сигурно си зависи от родителя, детето и ситуациите. Понякога и на мен ми завира всичко, чувствам как ще се самовзривя...повишавам тон и ако не успея да намеря отдушник бягам от стаята за малко...пия вода...търся начин да си върна ума. Отричам напълно този тип стратегии- а именно пошляпването, защото не вярвам във възпитателната му сила...но и детето ми може да се квалифицира като сравнително разбрано. Не че не прави на инат или не изпада в истерии...но някак успявам да го овладея. Винаги съм гледала на него като на равен на мен човек и съм търсела правилния подход лично към него...но- често съм си мислела дали ако повтарящо прави неща опасни за живота и здравето си дали бих го ударила/бъркане в контакти напук, включване на ел уреди умишлено и отново нарук и т.н./ ...амиии склонна съм да вярвам че бих го плеснала, за да се запечата това като много опасно и носещо лоши последствия. Но...докато е тази си възраст не мога да очаквам разумно поведение на възрастен от няма и три годишно хлапе...тъй че този тип опасни бели които може да свърши ще са по моя вина- не съм била достатъчно внимателна, а именно това ми е работата.
 Лично на моето дете успявам да му влияя използвайки различни методи от пошляпване и неговорене с часове...но смятам, че всеки родител сам и най-добре може да прецени за своето си дете как най-добре може да му въздейства. Отстрани акъли лесно се дават.

# 67
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 892
Добре, искате да кажете, че шамарът е оправдан за деца, които са толкова будни, че могат да махнат предпазител за контакт сами? Хвалите децата си колко са схватливи, изобретателни и сръчни и с резултат ги пляскате? Не виждам логиката, честно.

# 68
  • София
  • Мнения: 1 103
 Светлица, това ми звучи доста познато. Повечето ми познати и приятели като слушат разказите ми за перипетийте на двамата ми юнаци кой знае защо си мислят че се хваля колко енергични, будни и изобретателни са те, а става дума за хора с деца на приблизително същата възраст. Вярвай не е така. Няма и капка майчина гордост в тези постижения, защото моята цел и призвание като майка е все пак да ги запазя живи и здрави понякога дори напук на тяхната изследователска страст. Трудно е да го разбере човек, който не е минал през това.
  А пошляпването в повечето случаи, за които става дума тук е просто израз на родителско безсилие и страх, въпреки всички положени усилия. Наистина не вярвам някой да оставя необезопасени контакти или да оставя детето си без надзор за повече от една тоалетна време (примерно) и все пак инциденти се случват, а когато станат твърде чести нервите не издържат...
  И да завърша оптимистично - все пак децата порастват и започват да разбират в един момент. Да чукам на дърво, но при моите откакто наближиха 3 г. има известна положителна промяна. Абе май от камикадзета ще станат хора най-накрая ама само аз си знам колко нерви ми е коствало това досега.

# 69
  • Мнения: 6 214
Мирамар, дръж се, всяко нещо с времето си, майчините притеснения никога няма да свършат  Hug

# 70
  • Мнения: 489
Бия на лягане и на ставане - не ще да става и не ще да ляга! През деня наказвам върху орехови черупки, безотказно е! Щъ съ нъучи дъ слушъ или.... почвам и с точилката!

# 71
  • загубено
  • Мнения: 6 580
И аз като Топъл дъжд шляпнах детето след като се покатери на прозореца, и аз не се горедя с това. Но да попитам Neraiida освен че ще си притеснена дали ще имаш и адекватна реакция?
Моля ограмотявайте се, има толкова много литература на пазара. Желая хубав ден на всички.


Понеже се обръщаш към мен ,да ти отговоря Peace
Под адекватна реакция не знам какво разбираш ,но бой или пошляпване не ми
се виждат никак адекватни.Та като си размахала пръст и държиш тон, защо не помислиш малко преди да пишеш.
Най-нормалната,адекватна реакция за МЕН е да тичам в спешното!!
Да се опитам по най-бързият начин детето ми да получи помощ от специалист.

И колко съм грамотна си е моя работа,моля да не категоризираш!!
Не ме познаваш,нямаш никаква представа какъв човек стои срещу теб.

Против шамарите,пошляпването и насилието съм във всичките им форми!


Искам да благодаря на Топъл дъжд,че отговори на въпросът ми.
Наистина ми стана интересно,защо е реагирала така.


# 72
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 785
Бия на лягане и на ставане - не ще да става и не ще да ляга! През деня наказвам върху орехови черупки, безотказно е! Щъ съ нъучи дъ слушъ или.... почвам и с точилката!

 Joy Joy Joy
Мисля и аз да отпочвам по този метод.....Ама ха - де!!! Като ше е да е!!!! Crossing Arms

# 73
  • Мнения: 8 321
neraiida не категоризирам, попитах за реакция как би предотвратила това да се случи /това беше идеята за адекватна/. Ясно е че тичаме към Пирогов, това не го коментирам.
Miramar   thumbsup
Poem и аз винаги гледам на детето като равен човек и за това не смятам, че то трябва да живее в лъжа - като отвличам внимание , лъжа или си измислям какви ли не неща. Може би греша и по този повод моя син няма страх  или просто е до характер.
За това как някоя майка е виновна че детето и е свършило нещо....не съм сигурна. За качването на моя син на 1,80 височина за 20 сек , бях влязла в тоалетната на отворена врата. Може би трябва да го водя на каишка с мен просто за мен това не е вариант. Но си абсолютно права, че всеки познава детето си и акъл лесно се дава. Затова и писах в тази тема, повлияна от многото акъл който се изля.
mama&sladurana  Hug явно сме в един клуб.

# 74
  • загубено
  • Мнения: 6 580
Нещо не те разбрах Thinking

Реакцията ми след инцидент е да търся бързо решение Peace

Ако прави беля,ако се катери и му няма нищо (не е пострадал) обяснявам.
Обезопасих всичко в къщи като проходи.Никога не съм разчитала на случайност.
Не казвам че няма инциденти,но ако го сваля от 1,80 няма да му крещя или бия.
Не помага.
Обяснявам много,говорим си постоянно.И това дава резултат Peace
Синът ми вече е ученик,всичко което успях да изградя м/у нас за сега
дава резултат.Искам връзка с детето си,да знам какво става в главата му.
Искам да има доверие в мен и в баща си,да знае че каквото и да е направил
ние ще сме до него.Няма да го напляскам или навикам.
Това се гради с години,надявам се да съм успяла.
Пошляпването ,боят и истерията не помагат.Страхът руши връзката.
Това си е мое мнение,не ангажирам никого Peace

Общи условия

Активация на акаунт