За толерантността !

  • 13 348
  • 273
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 3 736
Бегличко надзърнах в един уважаван английски речник и... много лошо, защото там в дефиницията присъства думата 'приемане', а тя дава ново поле за размисъл и интерпретиране. Край няма.  Crossing Arms

Лоана, както и да си искала да прозвучиш, аз се обидих, да си знаеш, просто надуших твоята нетолерантност.  Naughty

Сега извън хумореската да кажа, че съм съгласна с речниковата дефиниция на 'толерантност', но съм готова да дискутирам смисъла на "приемане", с което се обяснява тя. За мен приемането е равнозначно на бездействие в повечето случаи.

# 241
  • Мнения: 293
Бездействието не винаги е равно на безразличие.
Както и действието не винаги е равно на бой,може да е просто дискусия.

# 242
  • n/a
  • Мнения: 3 341
ИрПуц, аз преди малко исках да обсъдим източниците на дефиниции, че то не е една беля  Mr. Green
Сега идва сложното, да приемем коя дефиниция да приемем, защото действието "приемам" е с драматична окраска.
Аз я карах през просото - руската Уики  Mr. Green Нека ми се смеят, но все пак ... толкова крайна дефиниция за толерантност не видях. Грубо го разбрах така: ако ти се изпречи някой "различен по нерационални признаци", да си толерантен означава да не му прегризеш гърлото в този момент. Руснаците явно са по-толерантни по англо-говорящите, защото не изискват да ги приемеш Simple Smile . Последната мисъл и на мен ми хареса.

# 243
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Сега извън хумореската да кажа, че съм съгласна с речниковата дефиниция на 'толерантност', но съм готова да дискутирам смисъла на "приемане", с което се обяснява тя. За мен приемането е равнозначно на бездействие в повечето случаи.

И аз сериозна, че много се разчетох. Разбирам го така: приемането винаги е действие, но е скрито за околните. Да приемеш в случая означава, че онзи те дразни, защото е висок или красив, абе различен ти идва, дразниш се, но полагаш съзнателни усилия да не му скочиш и да не искаш да го променяш. Затова и външно изглежда като пасивност. Ставаш майстор в ... двуличието, съвсем буквално. Защото хем се дразниш, хем правиш и невъзможното да не се разкриеш. Това, за мен лично обяснява, защо именно "толерантните" не можеха да прочетат моите постове буквално, а откриваха в тях подтекст на "агресия и злоба" - просто те така си го налагат, за да бъдат откровено толерантни, така е свикнато. Това май не е много толерантно от моя страна да го пиша, простете ...  
Всъщност, да, приемането е бездействие, в смисъл, че се удържаш съзнателно от действие и в резултат получаваш бездействие.  

Цитат
Терпимость — социальный, культурный и религиозный термин, применяемый для описания коллективного и индивидуального поведения, заключающегося в непреследовании тех, чей образ мыслей или действий не совпадает с твоим собственным и вызывает чьё-либо неодобрение. Терпимость подразумевает сознательное решение не делать и не совершать всяческих преследований (наказаний) чуждых. Обычно данный термин применяется к ненасильственному поведению, основанному на достижении консенсуса, и употребляется в связи с проблемами религии, политики и морали.
Простете за руския.

# 244
  • Мнения: 293
Лоана,защо всичко различно задължително трябва да дразни ?

# 245
  • n/a
  • Мнения: 3 341
*Dreaming, а казала ли съм такова нещо? Не, не съм. Никога и никъде не съм казала, че различното задължително трябва да дразни. Но се случва различното да дразни. На мен ми се случва и считам, че е нормално на повечето хора да им се случва. 

# 246
  • Мнения: 3 736
Бездействието не винаги е равно на безразличие.


Не казвам, че е. Всъщност за мен бездействието много рядко е равно на безразличие. Първото е съзнателен или неволен отказ от действие, безразличието е съвсем различно нещо.

Хм, Лоана, звучи ми много логично твоето обяснение, наистина си трябват усилия за да не скочиш срешу нещо, което... не приемаш. Не ми се получава. Мога да се удържа да не скоча срещу нещо, което активно не харесвам, но не мога да се удържа да не желая това нещо да се промени в исканата от мен посока.

А иначе доста хора са склонни да виждат това, което очакват да виждат в написаното, оттам и "агресията". За позорния стълб сме, вече нямам и капка съмнение.   Tired

# 247
  • Варна
  • Мнения: 957
Да приемеш в случая означава, че онзи те дразни, защото е висок или красив, абе различен ти идва, дразниш се, но полагаш съзнателни усилия да не му скочиш и да не искаш да го променяш.

Лично за мен и това го има, не в случая на хомосексуалните, друговерците, високите и красите, но, признавам си - за нюейджистите. Не е съвсем лицемерие, защото, като група си ги критикувам, даже гъбаркам (съвсем нетолерантно), но ми се налага често да полагам съзнателни усилия да не скоча и да не направя всичко възможно да променя възгледите на любими хора, които откриха кристалната аура на децата си, за да обяснят с нея трудностите на родителството. Или, още по-лошо - проблемите на децата си.
В повечето случаи да "приема" означава да вярвам, че онзи, чиито мисли и постъпки не познавам/разбирам, наистина съществува, може и да е готин, може и да не е, може да се окаже ценен за мен, може и да не се окаже.
В исторически аспект, "толерантност" се появява, за да се оформят правата на малцинствените религиозни общности (все още само християнски) в Европа, след Реформацията и Контрареформацията. След това навлиза в дискусиите около етническите, националните малцинства, "победтели" и "победени" и т.н.

# 248
  • n/a
  • Мнения: 3 341
ИрПуц, които са тия, дето сте за позорния стълб?  Mr. Green Аз там ли съм?

И знаеш ли какво си мисля, че напрягането на темата за толерантността е висша форма на нетолерантност. Защо ли? Защото, за да тръгнеш да толерираш определена група хора, които са носители на нещо различно, означава преди всичко да откриеш, да афишираш, да наблегнеш на различното, да го направиш особено значим фактор, щото всички да го видим, чуем, да си променим отношението заради него, иначе казано - да му се издразним  Mr. Green
Щяхме да сме мирни, ако някой не беше изревал "аз съм различен, нямате право да мислите, че съм различен, именно защото съм различен. Нямайте различно отношение към мен, като към различен, защото аз съм в правото си да го искам, защото съм различен" ... и т.н. Абсолютен порочен кръг. Хем е различен, хем иска да не е, а претенцията си да не е различен я обосновава с това, че е различен.

ИрПуц, специално теб моля за извинение за запетайките. Знам, че не са ми на правилните места, приеми ме с моето несъвършенство и така ще демонстрираш толерантност Simple Smile 

Последна редакция: пт, 27 яну 2012, 18:52 от Лоана

# 249
  • Мнения: 293
Не е нужно различното да се афишира по особен начин.
То просто може да си съществува.
Останалото е твоето отношение към него.
То по тая логика и еднаквото се афишира.
За какво афиширане говорим ?

# 250
  • Мнения: 3 736
Ти и аз, засега, много ясно.  Laughing

Аз започвам да си мисля, че толерантността е като това да си дама или да си силна - по цитата на Маргарет Тачър, т.е. ако се налага да казваш, че си, значи не си. Май някой го беше написал някъде, не помня дали в толерантна тема или другаде, ама май е вярно.

Наистина е порочен кръг, при това порочен кръг, който поражда дискриминация, а последната е въплъщение на нетолерантността, ней ли тъй?

# 251
  • Мнения: X
Е! - в отговор на първите въпроси на авторката.
Не че нещо, но доста изтъркана темичка междувпрочем. Laughing Личи си много кои са новите.
Не знаят коя е Лиска и какво е ССФ, учудват се на Краси и призовават към толерантност.

# 252
  • Мнения: 481
авторката има някакъв проблем с темата за сингълките 30+, после пренесе проблема си в темата, какви жени харесват мъжете, полсе го пренесе в темата за жените, които не раждат, после го пренесе тук, а накрая сътвори и тъпата тема в клюкарника "кой ви дразни във форума".
Сигурно още чака някой да я потупа по рамото

# 253
  • Мнения: 2 510
Какъв е проблемът? Нямам навика да следя потребителите

# 254
  • Мнения: 481
проблемът е, че някои потребители имат мнение различно от нейното и имат наглостта да го споделят тук, че и да го отстояват дори. Колко нетолерантно само! Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт