От любов към салатите!

  • 102 445
  • 547
  •   1
Отговори
# 345
  • Sofia
  • Мнения: 26 421
Да се похваля,че си купих електрическо ренде,з-то честно казано понякога ме мързи да рендосам кило моркови или червено цвекло...Сега почти всеки ден има такава салата за фемилито...

Да ви питам ползвате ли нарова редукция и за какви салати е подходяща?

За днес салатата е  от моркови и цвекло,ще добавя авокадо,домат,пармезан,сушени домати,лим.сок.,балсамицо,зехтин,хималайска сол

# 346
  • Мнения: 1 726
Обожаваме салати у дома!
Сега, през зимния сезон много често правим салата от червено цвекло, моркови, ябълка и тиква. Настъргвам на едро и подправям с лимонов сок или ябълков оцет, малко зехтин или слънчогледово олио.  Доста често добавям мед и орехи. И се получава един малък разкош! Полезно и много вкусно!

Не знах, че тиквата може да се яде сурова  bouquet

# 347
  • Мнения: 1 934
За наровата редукция-имам такава турска вкъщи. Специфична е на вкус- сладни, киселее. Пробвах я на салата с маруля-отлично се съчетава.

По принцип знам, че много я използват за мариноване на месо.

Аз пък мечтая за наров сок истински, 100% по магазините, ама няма в БГ. Да знаете, че сваля кръвното безотказно  Peace

# 348
  • София
  • Мнения: 22 825
Обожаваме салати у дома!
Сега, през зимния сезон много често правим салата от червено цвекло, моркови, ябълка и тиква. Настъргвам на едро и подправям с лимонов сок или ябълков оцет, малко зехтин или слънчогледово олио.  Доста често добавям мед и орехи. И се получава един малък разкош! Полезно и много вкусно!

Не знах, че тиквата може да се яде сурова  bouquet





Да, сурова я консумираме!  Grinning Опитай, много е вкусно и даже не можеш да разбереш, че има тиква!

# 349
  • Мнения: 1 934
Предполагам, че суровата тиква е подобна на морков на вкус  Simple Smile

# 350
  • София
  • Мнения: 22 825
Никога не съм опитвала тиквата самостоятелно. Да, доближава се до моркова. Опитайте и споделете!

# 351
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 800
салатата от днес:
летюс, роман летюс, българска зелена салата, листа рапица и цвекло, кълнове,авокадов дресинг (авокадо, лайм,тайландски босилек, много ситно нарязани домати и сол) и семена от нар.
И защо летюс?!? Има си прекрасна бг дума за това-МАРУЛЯ  Grinning
Защото летюс в СЩ се казва на това, което в БГ наричат айсберг. Нещо много различно и по вкус и по вид от марулите. Между другото тук марули или салатки като българските мн трудно се намират, ако има цените им са доста високи.

# 352
  • Sofia
  • Мнения: 26 421
наскоро гледах Джейми Оливър и той нещо спомена за айсберга да не се яде никога,но защо не разбрах....ние си го хапваме повече от марулите и салатките

# 353
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 800
Doli, може би защото в 90% от случаите се отглежда хидрополно ( т.е. само във вода)....

# 354
  • Sofia
  • Мнения: 26 421
то повечето зелени салатки така се отглеждат

# 355
  • Cambridge, UK
  • Мнения: 38
салатата от днес:
летюс, роман летюс, българска зелена салата, листа рапица и цвекло, кълнове,авокадов дресинг (авокадо, лайм,тайландски босилек, много ситно нарязани домати и сол) и семена от нар.

И защо летюс?!? Има си прекрасна бг дума за това-МАРУЛЯ  Grinning

И аз се чудех на какъв език е летюс защото на английски е летис, а romano lettice пък е всъщност точно нашата си маруля
И за да не е само спам, на на нас много ни харесва салата от леко сварен карфиол, почти само бланширан с дресинг от оцет, зехтин и много копър.

# 356
  • Sofia
  • Мнения: 26 421
няколко пъти забелязах,че след ядене на карфиол и броколи имам ужасни...колики в стомаха Sick.а знам,че са полезни и искам да присъстват в менюто,но след като не се чувствам добре май ще ги спра

# 357
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 800
И аз се чудех на какъв език е летюс защото на английски е летис, а romano lettice пък е всъщност точно нашата си маруля
Тук го произнасят летюс, а за др не съм съгласна
маруля е Lactuca sativa, а Romaine or cos lettuce е Lactuca sativa L. var. longifolia, и като текстура и като външен вид са различни, и да принадлежат на едно и също семейство.
Не всички се отглеждат хидрополно, особенно в България. Не че и тук не съм срещала, а и имам малка градина с различни растения.


за да не е спам, за днес ще е  корейска салата: няколко вида летис(летюс), тайлански босилек, корейски чипс на ленти, гриловано пилешко,  домат нарязан на ситно. Всичко подправено със соев сос и джинджир сос.

# 358
  • Cambridge, UK
  • Мнения: 38
И аз се чудех на какъв език е летюс защото на английски е летис, а romano lettice пък е всъщност точно нашата си маруля
Тук го произнасят летюс, а за др не съм съгласна
маруля е Lactuca sativa, а Romaine or cos lettuce е Lactuca sativa L. var. longifolia, и като текстура и като външен вид са различни, и да принадлежат на едно и също семейство.
Не всички се отглеждат хидрополно, особенно в България. Не че и тук не съм срещала, а и имам малка градина с различни растения.


за да не е спам, за днес ще е  корейска салата: няколко вида летис(летюс), тайлански босилек, корейски чипс на ленти, гриловано пилешко,  домат нарязан на ситно. Всичко подправено със соев сос и джинджир сос.


Дано не прозвучи като заяждане, но и американското произношение не е летюс, а летъс http://www.macmillandictionary.com/pronunciation/american/lettuce

А иначе джинджЪр е джинджифил на български. Извинявам се за уточнението, но смятам, че не е редно да се заменят думи, които имат точен еквивалент на български, с неправилни чуждици. В края на краищата това е български форум.

# 359
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 800
Благодаря за американското произношение, предполагам ще ми посочиш и тексаско такова. Интересно какво намираш в постовете ми тя ти доставя удоволствие да ги корегираш. То и редукция напр не е българска дума, но там не си се намесила.  Ако искаш следващия път ще посочвам латинските наименования на растенията, тя да можеш по- лесно да ги различиш.

Общи условия

Активация на акаунт