борба нzок

  • 7 158
  • 117
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 363
Я и аз да се намеся за картите от NHS. Като бяхме в Лондон имахме такива. При преселването ни на сегашния адрес ги дадохме зада се регистрираме при настоящето ни Джи Пи и дотам беше. Вече 2и полвина година, нямаме такива. Ако тръгнем да се местим ще питам естествено как стоят нещата, но дотогава дано не ни потрябват.

# 61
  • Мнения: 843

Да, един от проблемите е и, че докторите са продължавали да получават пари от Здравната каса за пациенти, които вече реално са били с прекъснати права след неплащането на 3 вноски. Е, сега от някъде тези пари трябва да се възстановят на касата, иначе откъде ще има средства за мерцедеси и гуляи. Money Money
 
   След неплащане на 3 месечни вноски се прекратяват осигурителните права ,НОИ уведомява Джи пи - то  и пари за това лице джи пи-то не получава повече.

     Така поне е по закон,  ако ти имаш обаче друга информация - съгласна съм:-))

      А, за това , че се искат пари на хора, които не са в държавата и не ползват услугата / или каквото е там/    не е редно.   Това задължение отпада само ако се смени гражданството, което си е безумие. Предстои да се преразгледат нещата, така, че споко.
  Мисля, че ще отпаднат,  Дай боже..

# 62
  • Мнения: 811
Обидно е да те карат да плащаш, без да ползваш. И защо майка ми, свако ми, свекърва ми да са длъжни да ме уведомяват да плащам нещо, което не ползвам  Thinking

Та ние се оплакваме от тези НЕПРАВОМЕРНИ задължения... И повярвай ми, интересувам се достатъчно за тях, и още по-обидно ми става...
Признавам, че не съм се интересувала подробно от въпроса, но знам, че се подава някакъв формуляр, че не живееш в БГ и не плащаш осигуровки.
Моя приятелка го направи и трета година не плаща осигуровки.

Това, че системата не е изградена и нормативната база се сменя на 2-3 месеца е отвратително. Смея да твърдя, че живеещите в Бг го усещаме много по-силно.

Но от лични наблюдения, както и от вашето възмушение по някои въпроси смятам:
Повечето емигранти внимателно проучват какви документи, сертификати, такси и пр. са им необходими за страната, в която ще живеят. Но изключително рядко проверяват какви са задълженията им към Бг. Не мога да приема, че се проявява повече уважение към законите на страната гостоприемник, отколкото на тези в родината.

Огледайте темите и ще видите, че от една страна се дразните от липсата на законност и ясни правила в Бг, а същевременно се възмущавате и не приемате нормативната база касаеща българите  в чужбина.

Съжалявам, ако мнението ми ви дразни, но не мога да го променя.

# 63
  • Мнения: 811
Тук сроковете според мен са други

http://www.nhif.bg/bg/default.phtml?w=1024&h=740

Стана ми интересно и ще се опитам да получа повече информация.

# 64
  • България-София
  • Мнения: 573
Пак да се намеся в темата:
Първо за личния лекар - напуснах БГ през февруари 1999. Нито съм си избирала такъв, нито родителите ми са го правили/ те и за себе си не бяха/. Обаче, към 08.2004г дължах на държавата към 500-600 лв, съпругът ми - също. Никой не ме е питал дали имам или нямам личен лекар. Както писах не са ми искали справки, че съм плащала там и прочие доказателства. Разбирам уцелили сме период, в които и самите служители не са знаели какво да ни правят Mr. Green
Второ, когато проверявах в НЗОК - сайта с ЕГН-то - също ми излизаше, че няма данни за лицето, което за служитела на НОИ /тогава/ беше = неплатени вноски от началото на реформата.
Трето - за подаването на декларациите - не знам дали може с пълномощник, но в МВР отказаха да ми издадат справката за мъжа - да дойдел лично. Ясно ни е на всички, че може и по "другия начин",/за който може/.
И едно отклонение от темата: В Израел се плащат здравни осигуровки и то не малки и да ми казва някой, че съм "длъжна и на БГ", само защото имам и БГ граждансто - малко пресилено. Ако ползвам - да, но аз си имах застраховка и зад граница - и ако се е наложило - щях нея да използвам.
А според закона там ако гражданин напусне страната и се върне до 5 години - дължи /ако не е плащал/ цялата сума по вноските куъм осигурителния фонд / не само здравните/ Няма значение бил, не бил ползвал "услугите"Mr. Green Ако се върне след 5 години - не. Това за тези, които оплакват БГ системата /не че я одобрявам де/. Закони Crazy

# 65
  • Мнения: 500
Моя приятелка го направи и трета година не плаща осигуровки.


Как така 3-та година подава декларация тази приятелка, като поправката влезе в сила на 1.06.2005? Щом 3 години не е плащала вноски, най-вероятно и нея ще я зарадват с някое писъмце, че е длъжник.  Wink

Трето - за подаването на декларациите - не знам дали може с пълномощник, но в МВР отказаха да ми издадат справката за мъжа - да дойдел лично. Ясно ни е на всички, че може и по "другия начин",/за който може/.

Това за "другия начин" ме засегна лично, защото аз споменах, че баща ми е ходил в МВР и са му дали справка. Не е подкупвал никого, нито пък е познавал някого там!!! Просто е носил пълномощно. Явно зависи от служителите по различните управления как си изпълняват задълженията.

# 66
  • Мнения: 185
 

Но от лични наблюдения, както и от вашето възмушение по някои въпроси смятам:
Повечето емигранти внимателно проучват какви документи, сертификати, такси и пр. са им необходими за страната, в която ще живеят. Но изключително рядко проверяват какви са задълженията им към Бг. Не мога да приема, че се проявява повече уважение към законите на страната гостоприемник, отколкото на тези в родината.

Огледайте темите и ще видите, че от една страна се дразните от липсата на законност и ясни правила в Бг, а същевременно се възмущавате и не приемате нормативната база касаеща българите в чужбина.

Съжалявам, ако мнението ми ви дразни, но не мога да го променя.

Не съм плащала, не мисля и да плащам и преz времето от както съм в чужбина не съм полzвала услугите на ЗК. Там е проблема, че някои хора в БГ мислят, че ние имаме zадължения, което е меко каzано нелогично. Това, на което ме научи чужбината е да плащам само когато получавам нещо в zамяна, ако не съм доволна, от това което получавам, то и не го плащам или поне не цялата сума.
И тук не става въпрос да плащаме само zащото сме граждани на една страна (много успешен начин zа поущряване, няма що? Rolling Eyes), а zа полzвана услуга....
Мисля, че трябва бавно да се освободим от тоталитарното мислене: ами щом са каzали, плащайте!

Имам също zастраховка zа чужбина и я полzвах това лято, zаболя ме zъб, отидох на частен zъболекар, като се върнах в Германия от касата тук ми иzплатиха пълните раzходи, само им иzпратих факс, беz проблеми ми преведоха парите.

А zа другото ти zаяждане, ами не, не мисля, че съм длъжна да чета zаконите, ако нещо ме интересува отивам и питам държавния служител. Докато в Германия са ми давали почти винаги вярна информация, то в БГ трябва да им вадиш думите от устата и доста често служителите (!) дават грешна информация. (zа което в тоzи форум има много примери в други теми).

# 67
  • Мнения: 1 581
Някак не ми се връзва да ходя и внимателно да проучвам на всеки какво дължа... След като не съм го ползвала, как да подозра, че му дължа нещо  newsm78

Например...
Във Варна срещу нас има детска градина и ясла, аз имам дете в яслена възраст. Ами те може да са решили, че понеже имам дете, трябва да им плащам и да кажем, ми начислят една сума да дължа, след навършени 2 години, да кажем. И аз сега трябва ли да ида внимателно да ги питам - дължа ли ви, извинявайте, или не ви дължа.

Аз, за сведение, се отписах от личния си лекар, преди да замина, лично личният лекар ме предупреди да го направя, и сега пак дължа, еми извинявай  Naughty

# 68
  • Мнения: 3 423
А zа другото ти zаяждане, ами не, не мисля, че съм длъжна да чета zаконите, ако нещо ме интересува отивам и питам държавния служител. Докато в Германия са ми давали почти винаги вярна информация, то в БГ трябва да им вадиш думите от устата и доста често служителите (!) дават грешна информация. (zа което в тоzи форум има много примери в други теми).

А понякога, като питаш, те нарочват и ти почернят и деня, и настроението,
и цялата ти любов към т. нар. родина. Така ми се случи това лято, когато
трябваше да потвърдя полета си, което после ми излезе през носа.
Не, никакви контакти с тия от НОИ. Aко ме потърсят за нещо, тогава
ще се разправям, иначе си трайкам и ги оставям да се пържат в собствения си сос.
Нали знаем вица, че в ада само до казана с българите го нямало рогатия,
щото отвътре сами си се теглели нашите хора. Не, никакво обаждане.
България не е Германия и въпросните служители нямат нито морален,
нито професионален кодекс, а са фрийстайлери и векове ще им трябват,
за да влязат в релси. И не Европата, ами и атомна бомба да ни се притече
на помощ, няма да ни задвижи напред.

# 69
  • България-София
  • Мнения: 573
Ох - пак някои се засегна и се почва едно изясняване. Към milada - абсолютно не визирах теб като казах ,че има и друг начин - просто това е действителността в БГ и ако някой може да го прилага - да действа Peace. Мен не ме интересува кой и как постига нещо - важен е крайния резултат.

# 70
  • Мнения: 811
А zа другото ти zаяждане, ами не, не мисля, че съм длъжна да чета zаконите, ако нещо ме интересува отивам и питам държавния служител. Докато в Германия са ми давали почти винаги вярна информация, то в БГ трябва да им вадиш думите от устата и доста често служителите (!) дават грешна информация. (zа което в тоzи форум има много примери в други теми).

Всъщност не се заяждам  Rolling Eyes
Пиша си мнението.

Явно едно по-различно мнение е признак за неосведоменост, лоши чувства ...
хм... лошо момиче, лошо!!! веднага ми забранете достъпа!!!!

Може ли да дам пример. Вбесява ме факта, че има ромски семейства с по 500-600 лв ток на месец. Че са натрупали задължения по над 2000 лв, но не смеят да им спрат тока, защото са важен "електорат".
Същевременно страшно се зарадвах, че една баба осъди НЕК за цените на тока.

И, ако щете ме изяжте, но отстоявам принципа: Законите се спазват, ако не си съгласен с тях се бори със законни средства. Само, ако спазваме този принцип ще достигнем до сигурноста, спокойствието и реда в други малко по-западни страни.

# 71
  • Мнения: 11 324


Всъщност не се заяждам  Rolling Eyes
Пиша си мнението.

Явно едно по-различно мнение е признак за неосведоменост, лоши чувства ...
хм... лошо момиче, лошо!!! веднага ми забранете достъпа!!!!



И, ако щете ме изяжте, но отстоявам принципа: Законите се спазват, ако не си съгласен с тях се бори със законни средства. Само, ако спазваме този принцип ще достигнем до сигурноста, спокойствието и реда в други малко по-западни страни.
Не става дума за заяждане, а за начина, по който го каза (написа!).
Аз излязох 1999г и оттогава съм ползвам тукашното здравеопазване. Прибрах се 2000 г за 3 месеца, през които по молба на бившия ми работодател, работих 20 дена.
Заради тия 20 дена фигурирам в списъците на Данъчните и те са ме "предали" като данъкоплатец по нататък на НОИ.
Нито съм ползвала безплатни лекарски услуги, нито имам желание за това.
Как така обаче аз дължа на тая здравна каса пари за цялата 2000 г и до момента???
Казваш да сме проверели за задълженията си - ами аз си проверих задълженията към Данъчните за тия 20 дена и съм ги оправила. Но към НОИ тогава нямаше кой да ми каже  Naughty че може някой ден да им дължа пари
Ще спазвам законите, ако и законите ме зачитат като човек, а не само като законопрестъпник, данъкоплатец или някаква друга измислена философска единица.
А българските закони всички знаем, че са врата в полето - как да се боря със законови средства тогава. newsm78

# 72
  • Мнения: 7 803
според zакона сме само ПЛАЩАЧИ имаме да им даваме права нямаме  #2gunfire

# 73
  • Мнения: 811
Утринна звезда,
според това, което си написала и този текст:

Българските граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година за периода 1 януари 2000 г. – 31 декември 2004 г. и дължат здравноосигурителни вноски за своя сметка за времето, през което са били в чужбина, могат да бъдат освободени от задължението за внасяне на тези вноски, ако не са направили свободен избор на общопрактикуващ лекар, сключил договор с районната здравноосигурителна каса за съответната календарна година. В тези случаи лицата могат лично или чрез упълномощено лице да подадат до 31 декември 2006 г. молба-декларация в териториалните поделения на Националния осигурителен институт (ТП на НОИ ) за освобождаване от дължимите здравноосигурителни вноски.

Излиза, че дължиш вноски, но е уважено неползването на здравни услуги и можеш да се освободиш от задължението. И имаш още 1 год., за да го направиш.

Какъв е проблема?

# 74
  • Мнения: 11 324
Утринна звезда,


Излиза, че дължиш вноски, но е уважено неползването на здравни услуги и можеш да се освободиш от задължението. И имаш още 1 год., за да го направиш.

Какъв е проблема?
Проблема е, че не съм много сигурна дали мога наистина да се освободя от тия задължения.
Нали четеш, че и други момичета уж са ги освободили, а все още фигурират в системата на длъжниците.
Няма оправия в тая държава и това е Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт