Чуждия успех.

  • 5 973
  • 77
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 066
Радвам се, но и се амбицирам.
Не завиждам, за сметка на това мечтая и се старая да сбъдна мечтите си.
Определено ме амбицира и парира едновременно. Wink
Искам да съм най харесваната ,най красивата ,най богатата, най интелигентната, най успялата Joy  CrazyJoy  CrazyJoy

# 16
  • Мнения: 65
Не мога да го нарека точно завист, но когато някому върви повече, отколкото на мен, винаги си казвам "ееех, с какво съм толкова по-лоша, защо не ми се получава". Но никога не ме е тормозило наистина, по-скоро едно такова примиренчески тъжно, че за нищо не ставам. Това за професионалните успехи основно, в личен план не смятам, че има на кого да завиждам за нещо...
Радвам се на успеха на близки хора, останалите просто са ми безразлични.
А, сега се сетих - наскоро си се издигнах в очите, препоръчвайки колежка за повишение, което аз се надявах да получа. Истината е, че на нея й е много по-нужно и спешно в настоящия момент, отколкото на мен, и когато шефът ме попита за мнение, казах, че е по-добре да е тя...После я изръчках да си подаде документите, защото мислеше, че няма шанс и се дърпаше.
Написано така, изглеждам като една абсолютна глупачка и ме е яд на мен си, но пък от друга страна се радвам за нея, заслужава го.

Завистта е човешка чувство, нормална е, и в малки дози дори здравословна, защото стимулира човек да продължава напред. Прекалената завист, прерастваща в злоба, тормози основно този, който я изпитва, но понякога предполагам, че трудно се обуздава.

# 17
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Е, прекаленият светец и Богу не е драг!
Не може човек да има всичко, уви... човешката природа е алчна - тъкмо когато си постигнал дадена цел, набелязваш по-висок връх за покоряване  Wink

# 18
  • bulgaria
  • Мнения: 309
Да. Много се гордея с няколко бивши съученици и приятелки. Постигнаха високи позиции и като ги видя си казвам "Ето, АЗ съм учила и излизала с тях" . Същото важи и за роднините. Става ми мъчно само когато някой умишлено се самоизтъква и ме поглежда със смесица от съжаление и надменност Wink. Има време. Ще дойде и моят ред за щастие и успех. По един или друг начин. smile3523

# 19
  • Мнения: 245
Цитат
"Става ми мъчно само когато някой умишлено се самоизтъква и ме поглежда със смесица от съжаление и надменност"

Tова ми се е случвало. Вбесява ме Laughing Имах една такава "приятелка", която го правеше и аз някак си не си давах сметка какво става, само усещах, че ми е некомфортно с нея. Тогава бях в много труден период и тя си въобразяваше. че може да ме съди и дава оценки. Като осъзнах ситуацията я поканих на кафе и и казах, че не желая да я виждам повече, понеже е арогантна и няма  да допусна такова отношение. Такива хора не заслужават човек да им отделя време и енергия. Разбира се, после живота ми потръгна по друг начин, но тя не беше допусната в него. Peace

# 20
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Първо цъкам , викам си бряхххх ......  Mr. Green  проявявам любопитство  Laughing
...и да  чуждите успехи ме мотивират  Wink
И азЕ ли па да не мога  Wink

# 21
  • Мнения: 755
Можете ли да се зарадвате на чуждия успех?
Изпитвали ли сте някога завист?



Мога да се зарадвам - да. Завист само в случай, че този успех е бил свързан по някакъв начин с мен. Например за сметка на моят да такъв да изгрее нечии друг. Само , когато ме прецакат мога да се подам на завистта.

# 22
  • Мнения: 45
Да разбира се че съм изпитвала завист. Ако не бях, нямаше да съм това което съм. Завист примесена с възхищение и желание и аз да постигна този успех.

Срещала съм се с голяма част от най-богатите хора в страната. Голяма част от тях впечатляват с факта колко обикновени и земни хора са. И в същото време, знаеш че далеч не са обикновени. Те притежават качества каквито "обикновените" нямат. Това буди искрено възхищение.
 И завист. Завист като желание и ти да ги имаш тези качества и да бъдеш толкова необикновена.

Чуждият успех не само ме е амбицирал. Той реално ме е учил как да градя своя собствен. Така че аз се радвам много на чуждите успехи.

# 23
  • Мнения: 85
Смятам, че по-лесно съчувстваме и помагаме на накого, който е изпаднал в беда или е сполетян от нещастие, отколкото да се радваме за успехите му.
Нещастието под формата на дребни несполуки или големи тргедии кара хората  да си казват "Горкия човек, какво го сполетя". И да искат искрено да помагат.
Успехите - напротив, предизвикват завист, търсене на причини - какво е станало, кой какви връзки има и т.н. Обикновено не се допуска, че човек със собствените си качества е постигнал нещо, винаги има друга причина (татко депутат, богат любовник...) Мислим така, защото често действително е така и мисленето ни е изкривено и цинично. Казваме си, че с нашите собствени качества ако имахме гръб...охооо. Всичко това буди неприятни чувства към успехите.
За себе си мога да кажа, че съм завиждала, че се срамувам от това и че бих искала да съм тъй широко скорена, че само да се радвам за чуждия успех - но не мога. Затова се опитвам да не показвам явно какво чувствам и да не вредя, да не злословя, да не преча.

# 24
  • Мнения: 45
Това е реалната простотия на народа Чоколада, която ни залива отвсякъде. Какви ли не причини се изтъкват като обяснение на чуждия успех и оправдание на собствената некадърност.

Но реално докато я има тази простотия, никой няма да погледне по-далеч от носа си и да промени каквото и да било в собствения живот. Така и ще си остане в калта за да плюе от там.

Аз искам да кажа че завист и злоба са две коренно различни неша. У простака завистта предизвиква злоба. За умния и мъдрия- тя е стимул.

# 25
  • Мнения: 10 547
Не съм чела отговорите, предполагам, че са в сферата "Не, не завиждам. Чуждият успех ме радва!".

Аз пък завиждам! С онази завист, която ме амбицира, а не ме кара да се самоизяждам от съжаление, що Х е постигнал това, пък аз не?
Често си и казва: гледай сега, Господи, ми несправедлив си? Този/тази с какво е заслужил и половината от това, което си му дал? А глас свише ми отговаря- компенсира за несгодите в предишен живот; пуснал е фиш, а ти не си. Такива ми ти работи.  Mr. Green

# 26
  • София
  • Мнения: 17 283
За близките си винаги се радвам, за останалите - според зависи Simple Smile Често завиждам.
Най-лошо беше, когато бях в първия си брак и ужасно много исках второ дете, а бившият ми не даваше дума да се издума по въпроса - тогава завиждах като луда на всички около мен, които се сдобиваха с второ дете. Направо болестно беше станало, ужас  ooooh!

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Не позна, Каси! Повечето се оказахме достатъчно наивни, че да си признаем, че се случва да завиждаме.

# 28
  • Мнения: 481
тук пак се връщаме към въпроса каво е "успех"
Това е толкова субективно понятие, че не виждам по какъв начин бих могла да завиждам на някого за нещо, към което аз дори  не се стремя

# 29
  • Мнения: 10 547
Не позна, Каси! Повечето се оказахме достатъчно наивни, че да си признаем, че се случва да завиждаме.

Радвам се, че не съм единствената, която не лети на крилете на белия кон високо в безоблачното море на добротата и съвършенството.

Общи условия

Активация на акаунт