ЗА или ПРОТИВ започването на училище от 1 септември

  • 10 998
  • 196
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Против.
Интересно ми е да чуя доводите на гласувалите със "за" (без да звучи като заяждане или подбуда за спор, просто ми е любопитно). Peace

# 16
  • Мнения: 2 134
Категорично - против !

# 17
  • София
  • Мнения: 17 283


Точно малките ваканции влияят зле на учениците. Превъзбудени са няколко дни, очаквайки ваканцията, а после две седмици не могат да влязат в крачка.

На моето дете не му действат така.. Thinking Напротив, добре му се отразяват.


На моето също, много добре. Тази година съм безкрайно щастлива от повечето ваканции през годината.
За 1 септември ми е абсолютно все тая. Повече ме възлува развномерното разпределение учебно време-почивка през годината, но тази година нещата засега изглеждат добре.

# 18
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 548
Твърдо против!!!

# 19
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Има разлика между "все ми е тая" и липсващо "Не мога да преценя".
Въпросът не може да се гледа изолирано от това какви ваканции и по какво време ще има.
Също така, не може да се подминава и климатът. В началото на септември все още се случва, особено в последните години, да е доста горещо и оттам крайно некомфортно.

# 20
  • Мнения: 1 800
Против съм. Септември е чудесен за почивка в Гърция, Турция. Дори и у нас е все още подходящо за плаж, а ако не е - за пикници и други занимания сред природата със семейството. Смятам, че ваканциите и официалните празници по време на учебната година са достатъчно и не е необходимо да се увеличават повече за сметка на изтегляне на учебната година с две седмици по-рано.

# 21
  • Мнения: 65
Аз гласувах "За" Учебната година да започва на 1 септември.
Съображенията ми са:
При едно смислено разпределение на програмата:
  - равномерно натоварване на децата,
  - входни нива с предварителна подготовка в училище, (а не направо тест на 16 септември)
  - целодневно обучение, като следобед са занимания по спорт, пиано, шах, изкуство, музика, самоподготовка
  - спокоен ритъм на работа всеки ден
  - малки ваканции през годината

Важно е не кога ще започне, а как ще се организира учебната година. През ваканциите непременно трябва да се предлага възможност за престой на децата в училищата, като се организират подходящи за сезона мероприятия, спорт, клубове, изяви и т.н

# 22
  • Мнения: 8 999
Твърдо ПРОТИВ.
- лишават се много семейства от лятна почивка. Много хора се възползват от намаленията след края на сезона и това е единственият им шанс да отидат някъде. Разбира се, могат да ходят на почивка и преди сезона - в началото на юни, обаче тогава все още морската вода не е топла.
- като има ваканции в сезон, който не става за нищо, то се налага родителите на по-малките деца да си "гърмят" отпуските принудително за дни, в които няма да могат да отидат някъде на почивка. С една дума - така се нарушава и тяхната възможност да използват отпуските си през активните сезони.
- тази уч. година експериментално има две допълнителни мини-ваканции. Едната вече мина. На петокласниците им бяха зададени толкова много домашни, че едвам им стигна времето. Изобщо не можах да разбера кому беше нужна тази ваканция - дали на учителите, за да принудят родителите да поемат част от процеса на обучение, дали на учениците - за да успеят да наваксат пропуските за първите два месеца.
- въпросните "ваканции" всъщност са просто едни дълги уикенди /неучебните дни са само два, а заедно със събота и неделя се получават цели 4 дни ваканция. Голямо чудо! От друга страна, обаче, пролетната е така подадена, че и Великденските празници да влизат в нея, т.е. пролетна плюс Великденска е равно на 10 дни. Междусрочна също няма. Само зимната беше удължена с пет учебни дни /в сравнение с миналата година/. И какво се получава - отнемат се: 1 ден междусрочна, 2 дни Великденска /общо 3 дни от старото положение/ и се дават: 2 дни през ноември, 2 дни през февруари, 5 дни зимна /общо 9 дни/. 9-3=6 уч. дни са получили за тази година.
Ето тази година, примерно, ако започнат уч. занятия на 1.09, то ще се окаже следната ситуация - 1 и 2.09 са събота и неделя, реално ще се започне на 3.09. Обаче, 6,7,8 и 9.09 са почивни. Всъщност първият истински учебен ден ще е на 10.09. Тогава кому е нужно учениците да се връщат от ваканция на 1.09?
- за малките ученици - не виждам какъв е проблемът тези 6 дни да бъдат за сметка на последната седмица на м. май и те да свършват на 30.05.
- гимназистите: ако започват от 1.09, то те ще имат само два месеца ваканция
- за забравянето на материала - колкото ще забравят за три месеца, толкова ще забравят и за три и половина.

И истинският проблем не е в това, че учебната година е недостатъчна, за да се предаде и усвои материалът, а просто самият материал е изключително зле структуриран и безмислено обемист.

# 23
  • Мнения: 44
По темата съм против! Също съм против кратките ваканции от 2-3 дни , в които учителите затрупват децата с огромни домашни с цел наваксване на материала.
Също съм против отпуските на майките от 2-3 дни за наваксване домакинска работа Laughing.
И baibibi ще те допълня само с това, че подготовката за тръгване на училище е -10 дена от лятната ваканция. Горките средношколци Cry

Последна редакция: пт, 27 яну 2012, 10:43 от vesi 2

# 24
  • София
  • Мнения: 3 824
Гласувах ЗА. Преди време много се говореше, че децата имат нужда от повече малки ваканции и аз съм съгласна с това. Според мен се изморяват и идва момент, в който "не са в час". Имаше скоро една тема за това дали трябва да имат право на повече отсъствия по домашни причини. Тогава общото мнение беше, че трябва да се увеличи правото на отсъстивя, за да могат децата да си починат. Според мен имат нужда да се разтоварват повече през учебното време.
Лятната ваканция е прекалено дълга и децата буквално забравят училищните си навици, също и материала от предишната година. Освен това на повечето деца им доскучава към края и нямат търпение да почнат пак училище. Като чета мненията тук оставам с впечатлението, че родителите имат по-голяма нужда от тази дълга ваканция, отколкото децата.
Цитат
Против съм. Септември е чудесен за почивка в Гърция, Турция.
Цитат
По темата, против съм учебната година да започва на първи септември. Времето е още много горещо, все още ходим на плаж Mr. Green
Цитат
лишават се много семейства от лятна почивка.
Цитат
като има ваканции в сезон, който не става за нищо, то се налага родителите на по-малките деца да си "гърмят" отпуските принудително
Няма нищо лошо в доводите ви, но все пак те са в полза на родителите, а не на децата.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Против.
На моят син не му се отразяват добре разкъсаните ваканции. Докато влезе в релси минава поне една седмица.

# 26
  • Мнения: 8 567
Против! Не само, че не бива да започват от 01 септември, дори смятам, че в среден курс е абсолютно излишно да търкат чиновете до 15 юни по кварталните училища.
Другото, което определено ми е странно, защо за седмокласниците учебната година е до 15 юни, пък изпитите са  края на май?
Какво правят и ученици и учители през останалите две седмици в часовете, след като вече са замерили знанията им на целия материал?
За ваканциите - тази година ми харесват, като изключим това недоразумение с край и начало на срок, което също ми е малко странно.  newsm78

Когато (ако) направят стройна организация на учебния процес, бих приела и започване на учебната година от 10 септември, в момента този престой за детето ми в училище е излишен.

# 27
  • Мнения: 46 518
Няма нищо лошо в доводите ви, но все пак те са в полза на родителите, а не на децата.

В интерес на децата е в приятното септемврийско време да са на чист въздух, зимата достатъчно ще седят м/у 4 стени.

Щом лятната е много дълга - да удължат учебната години, вместо да започва по-рано  Simple Smile

# 28
  • София
  • Мнения: 3 824
Щом лятната е много дълга - да удължат учебната години, вместо да започва по-рано  Simple Smile
И това вариант.

Между другото през зимата също може да се излиза на вън. В интерес на децата е да излизат повече на чист въздух независимо от сезона.

# 29
  • Мнения: 8 999
Като чета мненията тук оставам с впечатлението, че родителите имат по-голяма нужда от тази дълга ваканция, отколкото децата.
какво лошо има училището да бъде удобно не само за учениците, но и за родителите?
А каква ще е ползата за децата пък, ако си стоят сами у дома и зяпат телевизия? Малките все някой трябва да ги отглежда по време на тези ваканции. Все пак зад всеки ученик стоят по двама възрастни, обикновено работещи.
Четвъртокласниците също имат матури - в началото на май. После какво правят в училище до края на месеца не ми е ясно.
Да не говорим, че заради матурите на седмокласници и дванадесетокласници през май, за всички останали ученици, има поне още 4 неучебни дни. Ако матурите се изтеглят след края на уч.година, то ето още четири дни, които могат да се извадят от реално "спечелените" от това, че ще се започва на 1.09. И така простата аритметика показва, че всъщност само 2 дни са проблемът, а дали заради тях си заслужава децата да се вкарват в класните стаи две седмици по-рано?
Миналата година си бях правила труда да изчисля, че за периода 1.04-30.05 учениците от ІІ-ІV клас имат само 22 уч. дни. Какъв е смисълът да се помайват из училището два месеца, вместо да приключат на 30 април и да си гледат кефа?
А колкото до забравянето на материала - ами те и сега забравят това, което са учили в началото на годината. Дали в последния учебен ден  помнят първите уроци по разказвателните предмети? Или теорията по литература? Или малоумните дефиниции от учебника по български език?

И да, през зимата също може да се излиза, но пък през лятото може да не се прибира!

Общи условия

Активация на акаунт