За питането "Колко пари изкарвате"

  • 20 397
  • 229
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 137
И каква ти е професията ?

# 16
  • София
  • Мнения: 23 097
 Joy
То май темата не е за професиите, но за да ти задоволя любопитството - графичен дизайнер съм.

# 17
  • Пазарджик
  • Мнения: 536
Е, Тони, журналистите щяха да дойдат да те питат, ако таблета ти е на някоя пейка на -20, иначе така не е интересно в офис, а сигурно ти е и топло.

# 18
  • Мнения: 1 129
Ами определено зависи кой ме пита. Не бих се притеснила да отговоря на приятел колко пари изкарвам. Обикновено в такъв разговор, когато е с близки хора, ни най-малко не се чувствам притеснена да кажа. Така, че питането "колко пари изкарвате" зависи от много неща - обстановка, повода, за да ми зададат този въпрос, кой ме пита. А от там зависи и отговора ми.

# 19
  • Мнения: 86
Въпросът е много нахален и не бих отговорила, ако ме попитат. Но горе-долу се ориентирам според професията на хората (ако са на заплата, разбира се). Доста е неприятно това, че заплатите на обикновени служители и специалисти се крие тук. Нормално е тези неща да се знаят. Много е смешно обикновен служител да бъде питан какво заплащане очаква. Подобно пазарене има само на ръководни постове. Понеже подобна информация се крие у нас и е велика тайна, затова и има такъв интерес. Просто хората се чудят. Подобно е и с бедността - на мен например ми е любопитно какъв е прага на бедността в различните държави.

# 20
  • Мнения: 15 035
Не ме интересува колко пари изкарват хората и не искам да питат мен! Кой ще се стопли, ако разбере колко ми е заплатата? Или какво ще ми донесе разбирането на заплатата на другите?

# 21
  • Пазарджик
  • Мнения: 536
Много зависи и в каква фирма работиш, един и същ специалист в две различни фирми или в два различни града, би взимал различна заплата. За това става това объркване. Този въпрос с очакваното възнаграждение и на мен ми е фаворит. Преди да забременея нещо бях полудяла да си сменям работното място, че не ми се пътуваше всеки ден, ходих на 2-3 интервюта и ме отказаха с подобни въпроси. После разбрах, че вече били нормални, но аз не съм знаела как да се продам. Няма проблем, нека не знам.

# 22
  • Мнения: 2 137
Joy
То май темата не е за професиите, но за да ти задоволя любопитството - графичен дизайнер съм.
Благодаря ! Сама пишеш,че не криеш професията си.То оставаше и професиите и
образованието да се крие ! Но ,така погледнато и двете предполагат добро заплащане,
с едно  уточнение - дали работодателят се нуждае от тях.
На въпроса - никога не крия.

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Нито питам, нито приемам да ме питат.

# 24
  • София
  • Мнения: 6 363
ако не знаете за никоя професия колко пари изкарва, щото е неприлично да се пита - как се ориентирате коя професия е перспективна и коя - не? Simple Smile

вие как си избрахте професията и работата, като не питахте колко пари се изкарват от нея?

въпросът, зададен от журналистката, си е съвсем нормален и на място.

# 25
  • Мнения: 2 137
Заплащането на дадена професия е основно в нейното търсене и предпочитане.
Всяко време има своите доходоносни професии и не виждам нищо притесняващо
от това да се знаят доходите.
Бих се изненадала и впечатлила от доходи с няколко нули отзад ! Останалите са ясни.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
ако не знаете за никоя професия колко пари изкарва, щото е неприлично да се пита - как се ориентирате коя професия е перспективна и коя - не? Simple Smile

вие как си избрахте професията и работата, като не питахте колко пари се изкарват от нея?

въпросът, зададен от журналистката, си е съвсем нормален и на място.

Престижът на една професия не се определя от парите, които се изкарват с нея. Например да си наркотрафикант не е особено престижно. Освен това парите могат да бъдат много различни при една и съща професия според работното място, града и други фактори.  Аз работата си я избрах по интерес.

А за въпроса - за мен е неприемливо да питаш подобно нещо когото и да било. Дори мъжът ми не знае каква заплата взимам.  Mr. Green С журналистическите въпроси обаче е малко по-друг въпросът. Журналистите имат право да питат неща, които обикновенните хора нямат. Това им е работата.

# 27
  • Мнения: 10 547
А защо е срамно, неприемливо, нетактично да попиташ/да кажеш колко пари вземаш?

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
като избираш професия едва ли се ориентираш само по заплащането, защото на едно място плащат така, а на друго онака. Дори в една и съща фирма при една и съща позиция хората могат да имат чувствителна разлика в заплатите. Вече няма като едновремешните щатни таблици. А ако толкова човек иска да се ориентира, може да пита хора ориентировъчно в какви граници са заплатите, но не на професия, а на конкретна фирма или бранш. И пак се съмнявам в пряк въпрос някой да каже охотно, освен ако не е много близък. Най-добре е просто да си пусне св-то и да отиде на интервю, тогава няма начин да не му кажат някакво число.

Някои, оссобено младите журналисти и репортери много обичат да задават подобни тъпи въпроси като описаната случка. Те просто са нахални и разчитат да поставят човека отсреща в неловко положение и той да си каже.

# 29
  • Мнения: 8 810
Зависи кой и защо пита. Ако някой с моята професия се интересува, за да си направи сметка дали заплатата, която му предлагат, е добра, или се мъчат да го изпързалят, не виждам защо да не кажа. Забелязвам, че хората започват да стават много мнителни, все им се струва, че някой им наднича в канчето и се пазят, сакън да не се минат нещо....По тази причина не смея да питам никога. А човек има нужда да го ориентират, особено като си сменя работата, но...не смее. Confused Някои пък ги е страх да не им завидят и може би да не ги урочасат, знам ли... Joy

Общи условия

Активация на акаунт