За питането "Колко пари изкарвате"

  • 20 405
  • 229
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 615
Знам паролата за онлайн банкирането на  мъжа ми. Там следя. Това в рамките на шегата.
 Най-често по осигурителните ставки за професията, интервютата,  форуми, обяви. Наистина не питам никой. Може да не е адекватна сверката, но добивам някаква представа. Едно от нещата които ме интересуват е ще ми стигнат ли парите за приемливо съществуване.

# 46
  • Канада
  • Мнения: 264
В Северна Америка  не е много прието да се пита колко пари получаваш.Но между приятели смятам, че може. Аз например знам колко получават моите - уча за данъци и постоянно някой ми споделя колко пари получава  Laughing и колко много  данъци плаща.

И аз питам понякога - имаме един приятел, който все има проблем да си намери работа, когато успя последния път да намери, веднага го попитах колко ще му дават. Отговори ми без смущение.

Не го смятам за неудобен въпрос.

# 47
  • София
  • Мнения: 6 371
Англичаните са казали, че е невъзпитано да се задават три въпроса на човек, без значение колко ти е близък:
"С кого спиш?"
"За кого гласуваш?"
"Колко пари изкарваш?"

тоя шаблон е от графата "интернет митове и легенди".

# 48
  • Мнения: 2 966
Днес много хора имат допълнителни доходи/наеми, наследство и др./ и затова парите , които вземат от работата, която работят не са определящи за стандарта им на живот, т.е. може да взимаш малка заплата, но да си живееш много добре от други доходи.

# 49
  • Мнения: 4 569
Еднакво нетактични са ми колко пари взимаш, колко килограма тежиш и на колко си години Simple Smile
И мен много ме дразнят точно тези въпроси. Гледам да не отговарям.  Simple Smile

Не ме интересува кой колко пари взима.

# 50
  • София
  • Мнения: 62 595
неприятното е, че такива любопитковци са много настоятелни и е много трудно да бъдат отсвирени учтиво.

# 51
  • Мнения: 4 569
Колко пари изкарваш? - Достатъчно.  Simple Smile

А на другите два - нямам 30 /години/ и малко /кг, не виждаш ли?/

# 52
  • Мнения: X
Явно за безсрамно бедните е добре да се говори, докато за безсрамно богатите е по-добре да не се пита. Нещо такова. Или просто при богатите вече не е толкова важно колко, а как.

# 53
  • София
  • Мнения: 6 371
мен не ме интересува колко пари получава Андариел, Естел или комшийката.

но ме интересува колко изкарва специалист с определена професия или работещ в определен бранш/фирма - за да се ориентирам. защото заплащането е важен момент от избора на професия и работно място.

и ако Андариел или Естел са такива специалисти, каквито ме интересуват, не виждам нищо лошо, а само полза в това да ги попитам - колко изкарва специалист с твоята професия/работещ в твоята сфера? и един отговор "достатъчно" не върши никаква работа.

разлика има съществена, надявам се да се разбира.

няма да повярвам, ако някой тук се закълне, че никога не се е интересувал от заплащането на други хора, освен себе си. никак няма да му повярвам.

# 54
  • Мнения: 3 066
Питана съм-отговарям,питам-отговарят ми.
Нищо странно.
Норма е в някои страни като започване на разговор да си побъбрите за професия, пари,заплати,времето...

# 55
  • София
  • Мнения: 62 595
Това е различно, Джам - да питаш човвека Х колко получава той, и да го питаш как се движат заплатите в неговата професия или бранш. Първото е по-вероятно да те отрежат, за второто ще ти кажат някакви ориентировъчни числа.

На мен ми е било интересно колко печели този или онзи, но не просто по принцип, а например когато ми се разминава нещо начинът му на живот и това каква е професията или длъжността му. Ако си търся работа или смятам да сменям работа с нещо ново, в друг бранш, ще се консултирам каква заплата е разумно да си поискам, че да не се мина, а не да питам колко печели конкретният човек.

# 56
  • Мнения: 2 592
Има фирми, в които е недопустимо служителите (особено на по-високите постове) да обсъждат заплатата си. Така че такъв въпрос дори и да им бъде зададен надали ще получи отговор

# 57
  • Мнения: X
А колежка, с която работите в един отдел не бихте ли се изкушили да питате? Ей така, за да си сверите часовниците.

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
най-вероятно ще са нии забранили да обсъждаме кой колко получава. А и има друго нещо - всеки знае, че има разлика в заплащането и не смее да пита, пък и да го питат, не смее да казва, че да не стане някой сакатлък.

# 59
  • София
  • Мнения: 3 452
Темите за секс и за пари са недопустими в светски разговор.
Приема се за лично пространство и е все едно да коментираш долните гащи на събеседника си.
Толкова по този въпрос.

Ако е делова вечеря или делови разговор, обект на търговска или друга сделка, разбира се, че темата за финансовите измерения присъства.
Разбира се, че различните браншове и сектори имат параметри в заплащането за различните позиции, които не са тайна и е съвсем уместно човек да се интересува.

Въпросът на журналистката е съвсем уместен, навън е минус хиляда, прибират бездомниците, за да не измрат като кучета, а има хора, които висят с часове навън за жълти стотинки.
Това е социален проблем, а не светски въпрос, за да се питаме уместно или неуместно е да се задава.

Отделно има строга конфиденциалност на много места, по различни причини.
Но основните рамки на заплащането на определена позиция в определен бранш за известни.

Общи условия

Активация на акаунт