Как си избрахте професията?

  • 5 480
  • 74
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 508
Още съм обидена на родителите ми, че не ми  наложиха да избера правилната специалност. Едва ли щях дълго да съм им обидена.
Сега на 30 уча за да имам професия.

Аз все още съм им благодарна, че ме подкрепиха, обидена съм само на детския си акъл, че съм избрала това, което съм избрала тогава. И на мен сега на стари години ми се налага да мисля за нова специалност и още учене, така че и аз като теб бих предпочела да съм обидена известно време на родителите си, но да имам стабилна почва под краката си.

# 16
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 187
Благодарна съм на нашите, че ми помогнаха с избора на специалност в техникума.
Нещо с математика ми беше най-ясното тогава. Времената бяха такива, че сама се отказах от мястото в МГ.
Така или иначе продължих същото в университета, а продължавам да си работя по професията ...

# 17
  • Варна
  • Мнения: 826
Нямам "професия".И много ми тежи,че не съм открила призванието си. Confused

# 18
  • Мнения: 68
Нямам професия, само една бакалавърска и една магистърска степени по "наука", която може да бъде работена от всеки средно грамотен, учил независимо какво.
Избра я тъпият ми, детски, 19-годишен акъл. Приеха ме въпросното нещо в СУ и право в УНСС. Още съм обидена на родителите ми, че не ми  наложиха да избера правилната специалност. Едва ли щях дълго да съм им обидена.
Сега на 30 уча за да имам професия.
И при мен се получи малко гадна ситуация.. На 19 бях подготвена за който и да е ВУЗ и можех да вляза почти навсякъде, но родителите ми, които ме отгледаха на прага на бедността, не можеха да си позволят да ме пратят по-далече от областния град - Думите им: "Учи каквото искаш, ама в еди-кой си град" не ми дадоха големи възможности и завърших сдухана и тъпа специалност без възможност за реализация. Само си изгърмях патрона за образование - държавна поръчка. Сега ако искам да уча нещо, което ми харесва или ми дава шанс да се реализирам трябва да продаваме къщата  Money Но тогава нямах нито приятел, нито подкрепа отникъде и се подведох по акъла на родителите си.

# 19
  • Мнения: 2 401
Досега все аз съм си избирала работите.  Сегашната ми не ми е най-баш по сърце, ама кинтите компенсират компромиса.

# 20
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Първият път следвах детската си мечта да стна учител. По средата на следването ми нещо ми прищтрака и започнах да уча паралелно в друг университет , друг град, коренно различна специалност. Та второто ми образование завърши с магистратура и след това специализация. Та работя по специализацията си, лично според мен се оказа перфектен избор.

Пак ми минават едни еретични мисли из главата ( за надграждане на степента), ама успявам в момента да ги контролирам

# 21
  • Мнения: 2 401
Ако ти се Учи - учИ! Другото е въпрос на други работи.

# 22
  • Мнения: 720
Родителите ми дадоха насока към икономически техникум, а от там всички се изнасяха директно за Свищов. Специалността не съм я избирала, за нея ми стигна бала, но я обикнах и имам късмета да я работя. Харесва ми, удовлетворена съм, макар по някога да мечтая да имам сладкарница и да пека сладкиши в нея... Joy

# 23
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Ако ти се Учи - учИ! Другото е въпрос на други работи.

Не е винаги въпрос само на желание. Не съм претеглила все още плюсовете и минусите

# 24
  • Мнения: 3 794
За моята работа не се учи в университет.
Когато започнах работа (преди почти 5г) - професията ми беше още прохождаща в БГ ( по света не, разбира се  Laughing). В отдела бяхме аз и още един колега - сега отдела е от 15 човека  Blush

Сертифицирана съм на първо ниво и имам мераци да продължа, само да завърша магистратурата, коята пак е IT ориентирана, но няма общо с работата ми  Peace

Ох, не отговорих как си я избрах  Crazy
Реално аз не бях чувала за този тип работа, но се захванах да чета една книга, подхвърлена от брат ми с думите 'това може да ти е интересно'  Mr. Green

Последна редакция: чт, 02 фев 2012, 22:24 от forest_veil

# 25
  • Мнения: 68

Реално аз не бях чувала за този тип работа, но се захванах да чета една книга, подхвърлена от брат ми с думите 'това може да ти е интересно'  Mr. Green
Я кажи коя е книгата, че си търся нещо ново и интересно, с което да се захвана  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 653
С чувство Laughing.
След като завърших гимназия бях убедена, че точните науки не са за мен. И така до след две години, които ми бяха достатъчни да осъзная, че чужбинската лингвистика ми разваля хармонията. След това записах друга специалност, изпълваща ме с желание за работа, допълнителни проекти, семинари, кръгли и квадратни маси. След още две години, когато приключих, записах магистратура, която разглеждам като естествено продължение на бакалавърския си избор, макар да нямат чааак толкова общо. Имах желание да продължа да уча и да се развивам в академична среда, но се появиха някои... административни проблеми.
Засега толкова.
Към момента съм очарована от идеята за ново начинание, което няма нищо общо с образованието ми.
Допада ми и да съм домакиня. За това също не съм се учила в университет, но ми е мирно и разкошно.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 912

Реално аз не бях чувала за този тип работа, но се захванах да чета една книга, подхвърлена от брат ми с думите 'това може да ти е интересно'  Mr. Green
Я кажи коя е книгата, че си търся нещо ново и интересно, с което да се захвана  Mr. Green
и на мен ми е интересно да науча
иначе моята като я избирах, бях твърде млада - на 13 , а после вече беше по-сложно да я сменям отколкото да се задълбоча в избраното.

# 28
  • Мнения: 187
Aз бях насочена от баща ми, тъй като виждаха, че езиците ми се отдават. Идеята беше да си оправя произношение, граматика...да чуя жива реч. И така вече 15 години. После кандидатствах в колежа по туризъм, изкарах една година, но бях потресена от нивото на обучение. И прекъснах! Продължих да работя в сферата на туризма, но в един момент ми щукна идеята и аз да завъша висше! И се записах да уча информатика. Оказа се, че ме бива и то доста! Все още съм в сферата на туризма, но единствената причина е финансовата част на въпроса. Правя опити и смятам да успея да премина към другата специалност. Мисля и за доктoрантура! Езиците ги оправих, поне цел номер една е постигната Wink

Последна редакция: пт, 03 фев 2012, 12:51 от the1

# 29
  • Мнения: 1 175
Ами, сферата си я избрах когато бях на 2  Laughing Тогава за пръв път се научих да държа молив и оттогава не съм спирала да рисувам. Иначе конкретната специалност я открих като студентка първи курс, лепна ми идеално и нея си завърших. Доста е тясна и няма много предлагане за търсенето, особено в тази част на страната, затова си намерих работа почти веднага след като завърших. Щастлива съм че мечтата ми се реализира, въпреки че (както се очакваше) съм разочарована от заплащането.

Общи условия

Активация на акаунт