Какво повече няма да купя - тема 2

  • 84 815
  • 751
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 2 877
Сигурни ли сте за солетите?

# 16
  • гр. София
  • Мнения: 2 525
Абсолютно вярно е това за детските солети "Хрус-хрус"!
Съдържанието им е ИДЕНТИЧНО със съдържанието на солетите в червената опаковка, които не се водят детски, само е разбъркан редът на изброяване на съставките. И въпросното Е 524 на червената опаковка е наречено "глазиращ агент", а на лилавата, т.е. детската, - "регулатор на киселинността".
Не е редно една и съща съставка да има различно име на различните продукти.
Аз като видях детските солети реших на прима виста, че ще са с мляко (защо ли така реших newsm78), но сравних съдържанието им с другите и то се оказа абсолютно същото.  ooooh!

# 17
  • Мнения: 527
Няма да купя кисело мляко Боженци. Има някакви гранулки вътре. И шунка туинер от Лидл, изприщих се от нея. Sick

# 18
  • Мнения: 1 314
Записвам се-темата е много полезна Peace(това за солетите например,го научих от тук-благодаря,за което!)

# 19
  • гр. София
  • Мнения: 2 525
Няма да купя кисело мляко Боженци. Има някакви гранулки вътре. И

Всички видове саламурено сирене на МАКЛЕР съдържат гранулки като песъчинки. В някои партиди няма, вероятно са се стопили, не знам, но иначе има. Тази фирма предлага сирене в различни опаковки с различни картинки и човек би си помислил, че е различно сирене, но не е. Гледайте производителя.
Въпросните гранулки дори в баница си стояха. Страхотно хрупаха и скърцаха на зъбите  Sick

# 20
  • Мнения: 419
Аз съм попадала на същите в сиренето на "Маджаров". Край, приключих с тази марка окончателно. Преди много, много ми допадаше. От доста време купувах козе сирене и козе кашкавал на марката. В началото бяха много хубави. После инцидентно се случваше да има някакъв проблем, но като цяло пак повече ми харесваха от всички други млечни продукти на пазара от козе мляко. Обаче в последно време няколко последователни пъти купувам и е пълно разочарование. Първо кашкавалът от Карфур, който беше рязан от пита на щанда, миришеше на плесен и имаше ужасен вкус, обадих се на агенцията по безопасност на храните и по-късно ми се обадиха от там, че са направили проверка и не установяват нищо нередно в кашкавала - но до колкото разбрах проверката е била само по органолептични показатели, не са взимали проби за изследване. Реших, че в Карфур е застояла стока, взех от друг магазин вакуумиран кашкавал - същата работа. Край. Отписвам ги.

# 21
  • гр. София
  • Мнения: 2 525
Като си говорим за млечни продукти, у дома не влиза нищо с марка "Пършевица".
Няма да казвам защо, тъй като вероятно няма да ми повярвате...

# 22
  • Мнения: 5 207
За натриевия хидроксид в храните - тук.

Като си говорим за млечни продукти, у дома не влиза нищо с марка "Пършевица".
Няма да казвам защо, тъй като вероятно няма да ми повярвате...
Молятемолятемоляте, кажи ни! Ще ти повярваме.

# 23
  • Мнения: 408
И на мен ми е любопитно за Пършевица...

# 24
  • София
  • Мнения: 6 010
Детските солите "Хрус-хрус" са без сол, иначе по състав са едни и същи.

И на мен ми е интересно за Пършевицата...

И много ме е яд, че така развалиха киселото мляко "Бор Чвор" - сега има вкус почти на някаква много гъста сметана, а преди си беше хем кисело хем се отделяше вода, явно сега слагат повече нишесте  Stop

# 25
  • Мнения: 6 301
Кисело мляко "Чех" - преди толкова ми харесваше, а напоследък направо е като лигаво нишестено кремче, толкова прекаляват....и аз не знам с какво.

# 26
  • гр. София
  • Мнения: 2 525
Хм, ами добре...
Преди около 3 години се случи и от тогава у дома не влиза нищо от тази марка.
Незнайно как се оказа, че в дъното на хладилника е останала една забутана кофичка мляко. Отпред имаше големи пакети и...
Когато я открих бях много изненадана, че изобщо е там. Капачката беше повдигната, значи кофичката е била отворена. Спомних си как преди време за едно тесто бях ползвала няколко лъжици от същото мляко и се плеснах по челото - ами това беше доста отдавна. Как така съм го зарязала отворено толкова време!?
Извадих млякото и проверих срока на годност: изтекъл беше около 2 месеца по-рано. Т.е. млякото е било отворено по-рано от тези 2 месеца. Повдигнах капачката и, о, изненада! Вместо очакваните 2-3 пръста синьо-зелена плесен вътре нямаше нищо! Млякото имаше вид на току-що отворено! Дори цвик нямаше. Помирисах го в очакване да ми замирише на вкиснато, но не - миришеше си на нормално мляко. Престраших се и с върха на една лъжичка го опитах. Вкусът му беше на съвсем, съвсем нормално кисело мляко.
И веднага го изсипах в тоалетната. Реших, че няма да ям нещо, което е трябвало да вкисне и мухляса до безобразие още преди месец. Sick

Отделно преди година-две, когато въведоха уж задължителното отделяне и обозначаване по магазините на млечните продукти с растителни мазнини, ми направи впечатление, че кашкавалът "Пършевица" е в сектора БЕЗ растителни мазнини. Не може един продукт, при който всяка партида има разлчен вкус и твърдост да е 100% естествен. Но като се сетих, че Димитър Зоров, собственикът на "Пършевица", беше по това време председател на Националния млечен борд, та спрях да се чудя. Няма да си сложи продуктите при онзи, гадните, с растителните мазнини, я!

Онзи ден пък говорих с една позната със стаж в млекопреработвателния сектор и тя ми каза, че производствената база на "Пършевица" е на такава надморска височина, на която бактерията Лактобацилус Булгарикус  не може да живее. Не че съм си мислила, че такава бактерия се влага в продуктите от тази марка.

И още нещо за киселите млека - истинските такива задължително образуват цвик, когато се гренбе от кофичката (не веднага, но след известно време трябва да се образува). Ако няма цвик значи млякото е блъскано с нишесте. И вкусът трябва да е леееко кисел по небцето. Повечето млека, уви, дори сладнят. Консистенцията НЕ трябва да е кремообразна в никакъв случай.

Ако си спомняте навремето киселото мляко имаше срок на годност около 72 часа...
Да пиша и коментирам повече е излишно  Confused  

Дано не ви досадих с дългия си пост.

Детските солите "Хрус-хрус" са без сол, иначе по състав са едни и същи.

Не са - отзад пише, че съдържат йодирана сол.
В началото на тази седмица точно им сравнявах съдържанието със съдържанието на солетите в червените опаковки. Еднакво е. Запазих си двете пакетчета в службата - да ги снимам и да ги пратя в Комисията за защита на потребителите.

# 27
  • Мнения: 372
Доста солети и гризини съдържат сода каустик - тя придава гланцирания вид отвън (за да се продават по-добре) и освен това се изпичат добре отвън без да се припичат отвътре.
Все пак не очаквах да го пише на "детски" солети  Crazy

# 28
  • София
  • Мнения: 372
Само да кажа по-полека с паниката!
Основни познания по химия - доколкото знам в момента се изучава в 7 клас.
Реакцията се нарича неутрализация - от основа и киселина се получават сол  и вода.
Най използваните вещества - натриева основа /Е252 наречено в случая/ и солна киселина при реакция дават натриев хлорид /т.е. готварска сол/ и вода.
Не съм сигурна, че солетите са безвредни, утре ще проверя в магазина дали на другите солети се ползва същото вещество Peace

# 29
  • Мнения: 5 207
Зимна роза, същата работа при мен със зелена Елена. Точно месец след изтичането на срока на годност съдържанието на неотворената кофичка имаше вид и вкус на прясно кисело мляко. Дори не кисееше, а беше блудкаво-сладко. Чак мухъл не искам, но да се беше поне вкиснало. Капачката да се беше надула. Така че в тон с темата: от тогава кисело мляко Елена не купувам.

Общи условия

Активация на акаунт