Развитие на една идея

  • 3 425
  • 89
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 170
Идеята е много добра. И би могла да бъде приложима, просто трябва да се изчистят детайлите. Няма да е лесно, но не би било невъзможно. Само се страхувам, че като всяко хубаво нещо, му се намира цаката да бъде опорочено или използвано с некоректни цели.

# 61
  • София
  • Мнения: 2 484
Що се отнася до моите зъби, избирам вариант А.

# 62
  • Мнения: 1 100
Според мен, лошото в идеята е, че се губи от благородството на дарителския акт.
Клиентът "дарява", за да почистят зъбите му. Зъболекарят "дарява" с цел да спечели повече клиенти. Всеки има изгода.
Лично аз не бих се възползвала от каквато и да е подобна услуга, не само зъболекарска.
Мисля, че няма нужда от посредничество.
Зъболекарят, ако иска да е безкористно благороден, може да лекува безплатно бедни деца, има предостатъчно такива. Учителката по испански може да дава уроци на няколко деца от бедни семейства и т.н. всеки в зависимост от професията си.
Ако каузата е събиране на пари за лечение в чужбина, тогава има някакъв резон, но пак тази възмездност не ми допада.

# 63
  • София
  • Мнения: 1 591
А какво лошо има във възмездността? Опорочава се чистотата и благородството на дарението? И какво от това ако по този начин се привлекат хора, които иначе не биха дарили безвъвмездно? Няма нужда да се правим на ощипани госпожици и да твърдим, че светът е пълен само с прекрасни добродетелни хора, които постоянно дават пари за благотворителност ей така за да им е хубаво на душата. А да не говорим и за много хора, които са склонни, но не могат да си го позволят защото със заплатата си едва покриват нуждите на собственото си семейство.

# 64
  • Мнения: 10 547
Вариант Б е чудесен, човеколюбив, благороден. Но всъщност не, Вариант Б е ужасен. Ужасен, защото аз давам пари за лечението на Х, но за целта ми чистят зъбния камък или комедоните, все тая. Т.е. аз не правя дарение заради самото дарение, а заради това че, вероятно плащайки за дадената услуга, щом тя е с благотворителна цел, е и на промоционална цена. Гнус.
Още когато фотографите правеха подобни акции, ми загорчаваше и съм го казвала на една от снимащите.

Не вярвам и, че зъболекарят, козметичката, учителят по китайски ще си свършат качествено работата при тези условия.
Искам да помогна за лечението на Х- помагам му директно на него, не чрез посредничеството на зъболекаря У.

Разбирам, че е "трик" за привличане на дарители, просто не е моят начин да даря. Вероятно не съм и единствената.

# 65
  • Мнения: 6 443
Касита, тъкмо и аз щях да пиша за фотографките.
Правено е и работи.
Може и да не е до там благородно, защото едни се трудят, други очакват нещо пък и се считат благодетели. Може и да загорчава, но пък конкретно в случая нееднократно бяха събирани пари за Вики ( може заслугата да не е била само на фотографките, но основно те популязириха акциите)  и с тези пари тя ходи няколко пъти на лечение.

# 66
  • Мнения: 10 547
Пате, зная, че работи, но мамка му, така ли се купува благотворителност?

# 67
  • Мнения: 6 443
Пате, зная, че работи, но мамка му, така ли се купува благотворителност?

В България явно - да.

# 68
  • Мнения: 43
По-добре така, отколкото никак.

По-назад се засегна въпроса с прозрачността. Смятам, че това е най-възловият въпрос. Аз специално нямам доверие на никоя фондация или организация. Но ако някой човек (в случая - зъболекар) застане с името си начело на някоя кауза, съм по-склонна да помагам.
Има психологически момент в акта на благотворителност. Например, избягвам да давам пари на просяци, но пък винаги купувам запалки, химикалки и книги (с над 1000% надценка) от хора, които са в нужда. Смятам, че по този начин никой не се чувства унизен и че това е по-правилният начин.

# 69
  • София
  • Мнения: 1 591
Пате, зная, че работи, но мамка му, така ли се купува благотворителност?


От хора, които иначе биха дарили по-малко или не биха дарили изобщо да! Тъжно е, но е факт и действа! За Рачо Колев има ДМС номер, има банкови сметки, пуснахме благотворителни ваучери на стойност 2лв в Колектива без нещо в замяна, но съм свидетел, че от благотворителните търгове и концертите се набавят допълнително немалко средства. Сега е организиран един Хип хоп концерт и аз съм готова главата да си отрежа, че над 60% от тези, които ще отидат и ще си платят входа (който отива за лечението) ще го направят просто защото се кефят на музиката, а иначе не дават и пет пари за това, че на човека му е нужно лечение, или изобщо не знаят за какво отиват тези 5лв, нито пък би им хрумнало да си направят труда да се затътрят до банката или да си прекъснат играта на телефона за да пуснат СМС.

# 70
  • Мнения: 7 947
Хипотетична ситуация:
Имате нужда от почистване на зъбен камък.
  Вариант А: Отивате на зъболекар, давате 50лв (говоря примерно, нямам идея колко струва услугата) и ви почистват зъбния камък.
  Вариант Б: Внасяте 50лв по официална дарителска сметка за лечение на болно дете, на пострадали от природно бедствие или на сираци... и отивате с вносната бележка при зъболекаря, който ви почиства зъбния камък без да ви взима допълнително пари.

 Кой от двата варианта бихте избрали и защо?
 Пак казвам, ситуацията е хипотетична. Ако искате си го представете с това, че имате нужда от маникюр или от частни уроци по китайски...

Искам да събера малко мнения и ще изложа какво точно имам предвид.
Благодаря на всички, които ще се включат.

Само ми кажи кой зъболекар работи така - все при него ще ходя!!!

# 71
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 443
не е редно да се очаква, че всички действат, мислят, очакват .... в един калъп  Peace различни сме, реагираме различно, усещаме различно, мислим различно ....

този вариант ще се ползва от хората, които го харесват, за другите има други начини  Peace

# 72
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Сега ще обясня откъде тръгва идеята. Тя е абсолютно недоразвита все още и затова пуснах темата. Интересно ми е мнението на различни хора.

Мой приятел се нуждае от много скъпо лечение. С тази цел във ФБ беше направена група за набиране на средства (освен всички останали кампании). В тази група се включиха много негови приятели, които предложиха свои професионални услуги срещу дарение за него. Събра се доста прилична сума, но е факт, че включилите се бяха основно негови приятели и целият характер на това нещо беше не дотолкова сериозен.
Аз също се включих с предложения от моята професионална сфера и се замислих, че би било хубаво да направя същото и за някой друг. На мен не би ми коствало повече от 1-2 часа работа. Замислихме се дали не може да се направи същото нещо и за други каузи и ако да, по какъв начин

На мен ми харесва!  Wink Аз бих се включила в такава инициатива.

# 73
  • Мнения: 7 947
 newsm78
От цялата ситуация - ти си губещия, защото ще работиш без пари.
А клиенти много повече ще имаш - защото хората и така считат живота за скъп - като им кажеш - че парите отиват за нещо - ще го оценят и ще идват сто на  сто повече!

# 74
  • Мнения: 170
Аз бих се включила в инициативата с труда си. Peace

Общи условия

Активация на акаунт