Моля, научете ме да бъда "перде" - /социално -работническа/

  • 6 614
  • 57
  •   1
Отговори
# 30
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Ами относно възрастта - всички сме около една и съща.
когато започнеш нова работа, най-тъпото, което може да направиш е да започнеш да даваш мъдри съвети как да се подобри работния процес.

Това изобщо и не ми е минавало през ум! Моята работа е различна от тяхната.  Но с течение на времето ми се трупат все повече и повече "допълнителни" задължения от рода на  - " Ти го правиш по-бързо, айде моля те, че нямам време...!" Лошо няма - помагам. Но на третия или четвъртия път вече няма "моля" просто ти се тръсва нещо на бюрото.

E добре, ама ако шефа е свестен, харесваш си работата и заплата е добра?

Шефът да речем е свестен! Peace Ама като носи 10 дини под мишница и в 90% от времето го няма в офиса, че и на телефона..... Работата и заплатата са ОК засега.

Wild_rabbit ,да не си колежката от съседното бюро? Sunglasses
Аз и преди съм се оплаквала от моито колежки,ама ти направо ми скри шапката...Всичко съвпада 1 към 1...

Едва ли! Mr. Green Интернета им е тъмна Индия, камо ли форуми! Пък ти си редовна! Peace
Гледам и английски знаеш, та абсурд, просто!

# 31
  • Мнения: 3 241
Еми постави граници.

Като ти кажат да ходиш до данъчното, откажи.  Peace

# 32
  • Мнения: 739
Wild_rabbit,
Няма ли йерархия в твоя офис? Как така ще поемаш работа от всеки, който реши да те натовари с допълнителни задачи? Ако колежки те карат нещо да правиш - първо минаваш през шефа да го питаш той окей ли е ти да поемаш задължения на колежките ти. Изобщо шефа ти трябва да е наясно какво става в офиса - не за всяко нещо да тичаш при него, ама не и доброволно да поемаш работата на колежките. Както Iventse те е посъветвала - любезно отказ и поставяш граници - иначе на главата ще ти се качат. Ако колежката няма време да свърши нейната работа и за това те моли да й "помогнеш" - казваш, Заета съм с моите си ангажименти, сори, сега не мога да ти помогна!

# 33
  • Мнения: 2 236
Едва ли! Mr. Green Интернета им е тъмна Индия, камо ли форуми! Пък ти си редовна! Peace
Гледам и английски знаеш, та абсурд, просто!

Ха ха ха!Съвпаденията са доста - и ние сме 4, и сме счетоводство.
Сега се сещам, че можем двете да основем някакъв клуб и да обменяме идеи за справяне с "кокошките".Дай идея за името на клуба! Laughing

# 34
  • Мнения: 2 510
Това изобщо и не ми е минавало през ум! Моята работа е различна от тяхната.  Но с течение на времето ми се трупат все повече и повече "допълнителни" задължения от рода на  - " Ти го правиш по-бързо, айде моля те, че нямам време...!" Лошо няма - помагам. Но на третия или четвъртия път вече няма "моля" просто ти се тръсва нещо на бюрото.
Това е по- добре по възможност да го ограничиш при случай, че можеш да вършиш и тяхната работа. Намери си допълнителна твоя работа защото поемеш ли нещо чуждо след това много бързо се свиква, че е твое задължение. Отнася се и когато не си нов работник.

# 35
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Това е по- добре по възможност да го ограничиш при случай, че можеш да вършиш и тяхната работа. Намери си допълнителна твоя работа защото поемеш ли нещо чуждо след това много бързо се свиква, че е твое задължение. Отнася се и когато не си нов работник.

Така е, съгласна съм! Но на практика се получава нещо друго. Свикнала съм да работя в екип с "нормални" хора, ако и естеството на работа да е било различно. Винаги е можело да попиташ, да дадеш мнение, да обсъждаш, да научиш нещо, да научиш някого на нещо... нормални отношения...
Много лесно мога да си гледам само моята работа и да пея...Ама нали затова сме, аджеба, на едно място, да си помагаме взаимно, да се учим и да се стремим клиентите да са доволни!
Просто търся колективния дух, ама ... не се получава...
И най-много ме натоварва негативизма! Непрекъснато някой мрънка за нещо - от тъпия сняг, гадната кафемашина, глупавия мъж, или липсата на такъв!...та до тъпия клиент, дето баш сега се сетил да иска нещо си!
Излизам в супер настроение от в къщи, а се прибирам... Embarassed

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Просто човек трябва да се научи да разделя личните от служебните отношения с хората. Личните са тези, които са за удоволствие. Там сам си избираш с кого да общуваш и с кого не. Поне аз така правя. Служебните отношения обаче нямат нищо общо с това дали човекът ти харесва или не. Нито с неговите качества, характер, умствен багаж, външен вид и т.н. Не предполагат емоции, оценки, лични разговори, приятелства или омраза и други подобни. Това създава само усложнения. За служебните отношения значение има единствено човекът върши ли си работата или не. Ако не си я върши и това засяга по някакъв начин твоята работа (но само ако я засяга или ако си му шеф) правиш забележка. Ако няма ефект се отнасяш към по-горната инстация по йерархията.

# 37
  • Мнения: X
Просто човек трябва да се научи да разделя личните от служебните отношения с хората. Личните са тези, които са за удоволствие. Там сам си избираш с кого да общуваш и с кого не. Поне аз така правя. Служебните отношения обаче нямат нищо общо с това дали човекът ти харесва или не. Нито с неговите качества, характер, умствен багаж, външен вид и т.н. Не предполагат емоции, оценки, лични разговори, приятелства или омраза и други подобни. Това създава само усложнения. За служебните отношения значение има единствено човекът върши ли си работата или не. Ако не си я върши и това засяга по някакъв начин твоята работа (но само ако я засяга или ако си му шеф) правиш забележка. Ако няма ефект се отнасяш към по-горната инстация по йерархията.

Тази лекцийка много ми беше полезна. Благодаря, че подреди мислите в главата ми. Бях започнала леко да залитам и да смесвам служебното с приятното Laughing

Авторката на темата да не се нерви, да свали малко егото и да взима от препоръчаните от Лабрадор хапченца. Grinning

# 38
  • Мнения: 5 710
Едно от нещата, които винаги ме е потрисало в моя тр опит у нас е липсата на всякаква професионалност в отношенията. Всичко е лично, трудовите х-ки са някакви незначиелни подробности, програмата ти се мени според какво шефа е решил днес да прави и все някакви спешни неща излизат, и твоята пряка работа остава м/у другото. На 10ина места съм работила и навсякъде е било така.
В чужбина пък ме удивява точно обратното - колко са обрани отношенията ( лицемерни със сигурност), колко е трудно да накараш някой да свърши нещо, което не му е в задълженията
Като цяло колко спокойна е средата. И ефективна.

Моят съвет е следният - обърни страницата и се опитай да бъдеш професионалист.
Ако те товарят с 'екстра', питай пряко защо, реферирай към задълженията ти, питай директно " ти сега учиш ли ме на нещо, защото асъм нова и трябва да уча, или просто се възползваш да ме товарши с твоите задължения'. Не мисля, че имаш какво да губиш от такова поведение.

И никому не отваряй очите за нищо,. Ти си се поставила в ситуация да си 'за всичко', щото ходиш да им инсталираш програми, кой знае какво още ....
Мълчанието е злато. Трай си повече и когато нещо НЕ Е твоя работа директно го казвай, отказвай. Тихичко.

# 39
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Не предполагат емоции, оценки, лични разговори, приятелства или омраза и други подобни. Това създава само усложнения. За служебните отношения значение има единствено човекът върши ли си работата или не. Ако не си я върши и това засяга по някакъв начин твоята работа (но само ако я засяга или ако си му шеф) правиш забележка. Ако няма ефект се отнасяш към по-горната инстация по йерархията.

Ето тук  е проблема - признавам, че той е единствено  в мен. "Нагърбвам" се с работа, която не ми е вменена. А не съм свикнала да отнасям на по-горна инстанция. Но, явно това е решението, смятам да опитам, пък който се разсърдил... И моите нерви имат край. Peace

# 40
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Мълчанието е злато. Трай си повече и когато нещо НЕ Е твоя работа директно го казвай, отказвай. Тихичко.

Ами явно така ще правя, поне докато реша да ги търпя! Peace
Ама съм от тъпите и исках всичко да е песен... Не е толкова сложно! Ако беше фирма със 20-30 души администрация - да кажеш - всеки си е в "кутийката" и си гледа работата - ама 4 жени да не могат да се сработят... ooooh!
И, да проблемната явно не съм аз, защото се плюе редовно по "тази, която я няма"...Ама ей така, тихичко...и с недомлъвки.
Досега не ми се беше случвало да получа пристъп на гадене /ама буквално ми се надигна/ от глас и физиономия...

# 41
  • Мнения: 5 710
Освен споменатите илачи, има и едно нещ, което се казва айпод.
Слагаш слушалките, лека музика и работиш. Ако някой иска да те прекъсне казваш " чакай да си свърша работата, имам нужда от концентрация и т.н". Хора със слушаллки са и по-трудни за прекъсване.
Послушай кака си , собственичка съм на 3 айпода , като кучегон са Twisted Evil

# 42
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Послушай кака си , собственичка съм на 3 айпода , като кучегон са Twisted Evil

 Joy Едва ли си ми кака, но съвета е добър - имам си и аз един!

# 43
  • Мнения: 382
E добре, ама ако шефа е свестен, харесваш си работата и заплата е добра?

Шефът да речем е свестен! Peace Ама като носи 10 дини под мишница и в 90% от времето го няма в офиса, че и на телефона..... Работата и заплатата са ОК засега.

Въпросът ми беше към потребителката, даваща съвет да напуснеш. Струва ли си заради някой си да напуснеш добра работа с добра заплата? И струва ли си за добра заплата да си нон стоп със скъсани нерви?
Ако отнесеш въпроса до шефа, има вероятност да отнесеш доста негативи и в офиса да настане военно положение - това от опит. Все пак колежките ти работят отдавна там, а ти от скоро и той им има някакво доверие. Зависи и от шефа де. Много неприятна и позната ми е ситуацията.
10c`s абсолютно си права за липсата на професионалност в отношенията. И моя опит това показва.

# 44
  • Мнения: 6 365
Едно време ни учеха, че е анатема да кажеш- това не ми влиза в задълженията. Обаче ако другите не са запознати с тази придобивка на модерния мениджмънт, спокойно може фразата да бъде използвана. Дори няма смисъл да я изричаш директно- просто се прави пас за нещата, които не са ти задължение.

Мисля си, че всяка фирма има нужда от по един интелигентен човек, който да скатава стратегически и да не позволява бурна дейност, ако тя ще доведе до повече хаос и още повече работа.

Общи условия

Активация на акаунт