държавата ще дава пари вече и за частно образование

  • 3 319
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 784
denniss ,абсолютно права си с въпросите си.Ще се опитам да ти отговоря, доколкото съм на ясно. Парите ще се ползват за всяко дете. Но...ако отидеш в някое нелицензирано клубче, в което не се работи по програмата на МОМН, там няма да стане. И това му е хубавото.Следи се програмата, предметите и т.н.т. За това съм абсолютно ЗА. Всеки месец септември всички държавни и ЧДГ /и училища/, се явяват в РИО.Директорите носят- щатове, учители,ценз,седмично разпределение,списък деца. Там преминават през едни процедури по одобряване според държавнита стандарти. Ако ЧДГ е нелицензирана, тя не прави това упражнение. След одобряване, се пускат по електронен път евентуално дублирани деца /т.е.дете което е подадено в две ДГ/ или забележки, които директорите коригират. Така че-ето ти контрол. Дали децата от 16 няма да станат 26.....не е изключено.Но ето ти избор-отиваш, виждаш, преценяваш.И ако като родител прецениш, че това ЧДГ не става, даваш си парите на друго място.И там където са ги направили по 26 деца, просто няма повече да имат желаещи. PeaceА критериите, по които ще има контрол са.....мъгла.Подозирам умишлена "вратичка", за да могат да им се месят.А контрол и сега има.Ела да видиш като дойде "каката" от Инспектората или от ХЕИ калко бумаги искат!

# 16
  • Мнения: 4 877
Oтровка, много точно си описала принципът. Мерси!

Едно мое проучване на таксите за частните училища (+ две чужди) към момента, а при някои и за следващата година. Ако се сещате за още някои или има неточности, пропуски, моля, допълвайте.
Разгледах 17 ЧУ, но не за всички има официална информация.

Какви са таксите в частните училища? СПИСЪК
http://danybon-hlapeta.blogspot.com/2012/02/blog-post_16.html

Така че дори и 1200 лева да ни дават, пак си е нещо.
Има и за няколко частни детски градини. Относно всички ЧДГ си е голяма работа, ако знаете някакви такси, ще ги допълвам както направих с ФБ профилите.

# 17
  • Мнения: 354
Звучи страхотно, дано проектът от хартия до реалност не се опорочи  Peace

# 18
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
отровка - както винаги точни отговори.
През цялото време си задавам още един въпрос: защо държавата реши да го прави.
Сама на себе си си давам два отговора: или за да измие срама от челото си за липсата на достатъчно места в ДГ  newsm78 „много социална ангажираност нещо има в тази промяна на закона“  или - групичка лоби е пробила в законодателството ни, за да увеличат броя на децата в лицензираните училища и ДГ с "подбиване" на цените спрямо тези, които нямат да имат право на държавните пари.
Защото на практика - те ще са по-евтини от нелицензираните.  Thinking
Нямах днес време да поровя за световна практика - дали е обичайно например еврозаконодателство и практика или - проблясък в нашата законодателна мисъл.  Peace

# 19
  • Мнения: 784
Според мен причините са няколко- В ход е постановката задължителното образование да стане от 4-годишна възраст.Да, обаче държавата не може /а и не й се занимава/да осигури ДГ за всички.И докато 5,6-годишните можете да ги "метнете" и в у-ще, при 4-годишните малчовци това не става. И защо да дава милиарди за нови сгради, като може да мине само с милиони за "субсидия".Достъпността на ЧДГ ще намали преливащите групи в общинските ДГ .Друго-вече години не могат да се справят с нелицензираните ЧДГ /а и не искат, защото част от "клубчетата" са на "наши хора"/. Сега нелицензираните по естествен път ще отпаднат. Друго- частните у-ща и Дг от БАЧУ вече се явяват сериозен фактор. Там са вече наложили се у-ща и на държавата това не й харесва. Защо пък под формата на неформален "контрол" да не ги поразмъти?!Политиката на правителството в момента е антисоциална и те решиха да "спретнат" нещо по-социално за "очи".Но за съжаление се надига негодувание /естествено/.И призива към родителите, ползващи ЧДГ и ЧУ е да помогнат и те. За съжаление и медиите представят нещата във вид: "тия печалбарите искат да дръпнат пари от общинските институци....."! newsm78

# 20
  • Мнения: 4 877
И тук да си впиша притесненията и мнооооого се надявам да не съм права:

Мен ме притесняват два факта: 1. Това ще стане догодина, т.е. след изборите. Хахааха! Нов парламент, ново правителство и докато се решат, децата ще завършат. 2. Хм, всичко хубаво обаче имам усещането, че ще започне покачване на таксите тази година. И накрая комбинацията от тези две мои притеснения никак не е добра. Да не се окажем с по-високи такси и без "Парите следват детето". Много се надявам още тази година да се задействат нещата, защото отложили се за догодина - сценарият ми е много вероятен.

Mного се надявам да не се случи това!

# 21
  • Мнения: 784
Права си с притесненията. И изказването на г-н Икономиста от БСП по Хоризонт насочва точно на там/против, ама агресивно против/. Права си за изборите!!!По принцип прилагането се предвижда за 2013/14 уч.година. И това е едно от негативите.Герб си "измиват ръцете"-"ние пуснахме законопроекта" / а и те не са толкова "за"/, пък "новото правителство" нищо не направи.Дано, ама дано не си права. А за таксите... Thinking,ами...то ще се види. Но не мисля, че ще стане така.А даже и някъде да има повишение, то няма как да стане толкова, колкото е субсидията! И тогава ще се получи като Коледните "намаления" в Моловете. Проста ако те направят нещо подобно, ще си загубят клиентите! Peace

# 22
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
отровка - точно заради 100%-овата антисоциална политика на това правителство аз - когато чуя нещо подобно - ставам супер мнителна и супер подозрителна. По същия начин - пенсиите не ги мръднаха на старите хора - а сега - 2013 - ще има увеличение. За "замазването на очите" във връзка със задължителното образование от 4 г.-възраст и аз си го помислих, но не знам този, чиято инициатива е била идеята за държавните субсидии - отиващи в частен джоб - дали преди това е направил някакви анализи - колко са децата, колко са липсващите места в ДГ, колко от училищата ще могат да поемат 5 и 6-годишни в ПУ-групи и т.н. Или - защото усетиха, че ще се появи поредния обществен скандал и решиха - хоп - я дай да замажем очите. Защото - все си мисля, че когато нелицензираните, т.е. - клубчетата започнат да отпадат или - ще се пълнят само с 2-3 годишни - пак няма да се реши въпроса с това - да има организация и материална база всички деца, които - вече ще са задължени да ходят на задължителното ПУ.
Едва ли някой си е поиграл да анализира и прогнозира ....... За логиката ти за БАЧУ - така е - съгласна съм.
Danybon - има логика в това, въпросът е кога ще се приеме закона и кога ще влезе в сила. Т.е. - ще се бюджетира ли в годишния държавен бюджет или не. Ако влезе сега - значи - трябва да вадят пари или да преструктурират.  newsm78 А за частните училища, които ще покачват таксите - може би ще има. Но - аз съм убедена, че точно сериозните ЧУ - няма да го направят - ще се възползват "печалбарите".

# 23
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
  bouquet отровка, пишем заедно   bouquet

# 24
  • Мнения: 771
Ха дано не сте прави с притесненията си! Но със сигурност ще има сериозен отпор.И аз слушах предаването по Хоризонт. Лелеее, тая "синдикална тигрица" сипеше огън и жупел.Ама щото тука никой за нищо не я търси! hahahaИ бесепара-също!Може би трябва и малко по-сериозна родителска подкрепа!
И............не ми е ясно защо едни и същи хора пишат и в тази и в другата тема"Парите следват детето"? Само се хабят.Става въпрос за едно и също.Не е ли по-добре да се обединят или едната да се закрие.Знам ли? newsm78

# 25
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
Ха дано не сте прави с притесненията си! Но със сигурност ще има сериозен отпор.И аз слушах предаването по Хоризонт. Лелеее, тая "синдикална тигрица" сипеше огън и жупел.Ама щото тука никой за нищо не я търси! hahahaИ бесепара-също!Може би трябва и малко по-сериозна родителска подкрепа!
И............не ми е ясно защо едни и същи хора пишат и в тази и в другата тема"Парите следват детето"? Само се хабят.Става въпрос за едно и също.Не е ли по-добре да се обединят или едната да се закрие.Знам ли? newsm78
Хм - сега ще потърся другата тема  Embarassed
А мод ли трябва да ни обедини?

# 26
  • Мнения: 4 877
балони, нямам представа защо отделиха тази тема. Аз бях сложила пост в темата за ЧДГ и сега съм като автор на темата тук. Confused

# 27
  • Мнения: 784
Да, просто се хабим да пишем 2 пъти. Но.....хайде майчици, можем ли да поемем някаква инициатива в защита на проектозакона.Някоя медия. А не от екрана една рошава г-жа да ми обянява, че има достатъчно места в ДГ и там ТРЯБВА да е детето ми.ЕЕЕЕЕЕЕЕй най-мразя така! Аз искам да имам избор. И не желая детето ми да е 31-во и т.н.т. Да не обиждам държавните градини все пак. Искам да си избера сама!

# 28
  • Мнения: 408
Oтровка, много точно си описала принципът. Мерси!

Едно мое проучване на таксите за частните училища (+ две чужди) към момента, а при някои и за следващата година. Ако се сещате за още някои или има неточности, пропуски, моля, допълвайте.
Разгледах 17 ЧУ, но не за всички има официална информация.

Какви са таксите в частните училища? СПИСЪК
http://danybon-hlapeta.blogspot.com/2012/02/blog-post_16.html

Така че дори и 1200 лева да ни дават, пак си е нещо.
Има и за няколко частни детски градини. Относно всички ЧДГ си е голяма работа, ако знаете някакви такси, ще ги допълвам както направих с ФБ профилите.

Мога да кажа за Веда. Проверявах 10.2011 и ми казха:
яслена група - 2700Е
градина - 2800Е

# 29
  • Мнения: 4 877
Благодаря ти, мила! Simple Smile Добавих инфото. Simple Smile

Oтровка, много точно си описала принципът. Мерси!

Едно мое проучване на таксите за частните училища (+ две чужди) към момента, а при някои и за следващата година. Ако се сещате за още някои или има неточности, пропуски, моля, допълвайте.
Разгледах 17 ЧУ, но не за всички има официална информация.

Какви са таксите в частните училища? СПИСЪК
http://danybon-hlapeta.blogspot.com/2012/02/blog-post_16.html

Така че дори и 1200 лева да ни дават, пак си е нещо.
Има и за няколко частни детски градини. Относно всички ЧДГ си е голяма работа, ако знаете някакви такси, ще ги допълвам както направих с ФБ профилите.

Мога да кажа за Веда. Проверявах 10.2011 и ми казха:
яслена група - 2700Е
градина - 2800Е

Последна редакция: пт, 17 фев 2012, 15:58 от Danybon

Общи условия

Активация на акаунт