Защо се пише масово на латиница

  • 4 570
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 310
Е, тя проверката на правопис не хваща запетаи и пълен член.
Точно. Peace

# 16
  • Мнения: 4 292
Нищо не оправдава писането на шльокавица. На първо място говори за неуважение към събеседника.

# 17
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Тъкмо исках да ви провокирам малко с шльокавица, защото кредорът вчера не работеше, той пък взел, че проработил днес. Mr. Green


Не си прави такива експерименти, иначе ще бъдеш анатемосана  Grinning

# 18
  • Мнения: X
Тъкмо исках да ви провокирам малко с шльокавица, защото кредорът вчера не работеше, той пък взел, че проработил днес. Mr. Green


Не си прави такива експерименти, иначе ще бъдеш анатемосана  Grinning

Очаквах реакции вчера, когато писах на маймуница, но нямаше Laughing

# 19
  • Мнения: 1 310
Тъкмо исках да ви провокирам малко с шльокавица, защото кредорът вчера не работеше, той пък взел, че проработил днес. Mr. Green


Не си прави такива експерименти, иначе ще бъдеш анатемосана  Grinning

Очаквах реакции вчера, когато писах на маймуница, но нямаше Laughing
Защото никой не те е отразил. Просто и логично. Peace

Последна редакция: нд, 19 фев 2012, 15:30 от Пипи Дългото чорапче

# 20
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Много ме дразни когато видя заглавие на тема или мнение написани на жабарица . И ме хваща яд, че нямам права да взема голямата гума и да трия ли трия  Grinning

# 21
  • Мнения: 2 448
Мързел и неуважение към отсрещната страна, която се предполага, че трябва да те прочете, защото се чете трудно. Друго обяснение не намирам. Питала съм такива хора, отговарят ми - ами така сме свикнали от времето, когато се чатеше основно на латиница и дори sms-ите се пишеха така. Да, но сега има много възможности и тях ги мързи да си пречупят пръстчетата да пишат на кирилица.

# 22
  • Мнения: 4 569
Ееее, и аз си пиша смс-ите на латиница.

# 23
  • Мнения: 945
И аз мразя да чета на латиница. Сега някой може ли да ми каже как да сложа кирилизатор на лаптопа? Знам, че го има някъде в програмите на уиндолса, но не мога да го намеря.

control panel - clock, language and regional- regional and language-  после най- горе keyboards and language- от там избираш change keyboards , и от там вече си избираш какъв език искаш.

# 24
  • Мнения: 1 310
И аз мразя да чета на латиница. Сега някой може ли да ми каже как да сложа кирилизатор на лаптопа? Знам, че го има някъде в програмите на уиндолса, но не мога да го намеря.
hahaha hahaha hahaha
Windows - Уиндоус. Peace

# 25
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
За пишещите с латински букви имам някои наблюдения и съответно заключения:
* неграмотни
* не пишат често на компютър и дори не знаят как става
* не уважават четящия ги
* не уважават езика си
* обикновено са с ниско образование

Това е една от причините да ненавиждам фейсбук.
Не позволявам на учениците си да пишат така. Много бързо свикват.

# 26
  • Мнения: 1 547
Прилично грамотна съм, приличнообразована също, уважавам събеседника и езика си, използвам денонощно компютър, обаче пиша на латиница, защото:  Mr. Green

- ненавиждам кръстени на кирилица файлове в компютъра си и ако трябва да запазя или да изпратя по мейл нещо с българско заглавие, задължително го латинизирам (или директно ползвам друг език);
- изключително ме затруднява непрекъснатата смяна на шрифта, когато ми се налага да комуникирам едновременно на български и друг език, а ми се налага често. И понеже в света шепа хора ползват кирилица, тя винаги губи битката в полза на латиницата;
- множество сайтове, програми, софтуери и трудови дейности не допускат употреба на кирилица;
- в телефона си нямам кирилица, поради горните причини, тоест винаги пиша на латиница;
- имам още десет хиляди причини да го правя и не смятам, че ползуваната азбука влияе на мозъка и неговото съдържание.


Използвам латиница в 85% от времето си, но ако въпреки това някоя видна кирилизаторка сметне, че съм мързелива, неграмотна и какво там още беше, моля, каня я на кирилизаторски дуел - ще се бием с речници и прашни томове "История Славяноболгарская" до пълно изтощение.  tooth

# 27
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Я виж какъв дълъг пост не те домързя да напишеш, а казваш, че те мързи да добавиш още едно натискане на клавиш/и.
Аз нямах предвид имена на файлове, аз също гледам за тях да ползвам латиница.
crazy chick, теб най-малко ще ми дойде на ума да обвиня в неграмотност и необразованост. Чета те с удоволствие и не приемам дуел с теб, защото си знам, че ще го загубя.

# 28
  • Мнения: 1 547
crazy chick, теб най-малко ще ми дойде на ума да обвиня в неграмотност и необразованост. Чета те с удоволствие и не приемам дуел с теб, защото си знам, че ще го загубя.

Аааа, не се знае, не се знае... зависи чие издание на "ИС" ще е по-тежко и с по-твърди корици.  Laughing

Ако оставим шегата настрана, аз също предпочитам кирилицата, когато се пише на български. Харесва ми, че във форума латиницата е забранена, няма да е зле и на други места да се въведе подобен ред. Виртуалната латинизация е факт, от който езикът ни губи, но за сметка на това нямаме чак толкова много съкращения и как-се-казваха-там-онези символични заместители на думи. Имам поглед върху англо- и немскоговорящи тийнове и трябва да кажа, че положението с техния език е точно толкова трагично, колкото и с нашата тийн латинизация. То са такива точки, запетаи, букви и звездички вместо една дума, че понякога цяло изречение може да изглежда така: "CD9, P911!!! BRB, f***... W/E", което в приблизителен превод ще рече: "Мамка му, изчезвам, нашите ме видяха... но както и да е. Айде, доскоро". Ето това е вече истинска трагедия, трябва да се съгласите.  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 86
Латиницата не може да се избегне. Аз също никога не търпя имена на файлове на кирилица и я нямам в телефона си.
Винаги, когато изпращам имейл на кирилица, го "превеждам" и на латиница защото много често получателят вижда просто маймуница. Подсигурявам се така.
Грамотният човек си личи дори и когато е писал на латиница....най-малкото се вижда старанието и ограниченията на латиницата.
А и езикът е нещо динамично, непрекъснато променящо се....правилата се актуализират по-бавно от говорната реч. Така че, ако не е официален документ, разбира се лесно и не ми причинява главоболие докато чета, аз нямам нищо против латиницата.
 Peace

Общи условия

Активация на акаунт