Когато едното ви дете има празник, другото получава ли подарък?

  • 8 015
  • 86
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 903
каква завист, какъв егоизъм  Laughing това са чувства, които идват от възрастните, децата не гледат така на нещата. Сякаш ако другите не получат и те подарък, няма да се радват и няма да споделят празника?

# 16
  • Мнения: 2 096
Сподлянето на празника е едно.. то е обща игра и забавления. Подаръци за всяко дете, дори и за гостите е поредния снобизъм и копиране на чужди модеи. Аз не го одобрявам.
goris според теб е егоистично ако на рождения ти ден поучиш подарък от родителите си и те не донесът такъв и на сестра ти/брат ти?! Правилно ли съм те разбрала?

# 17
  • Мнения: 378
Не е удачно сравнението на братчета/сестричета с другите гостенчета. Другите деца не преживяват суетнята и приготовленията за празника, те идват на готово за два часа, хапват тортичка и други почерпки. Рожденикът/чката така или иначе е в центъра на вниманието - свещи, поздрави, прегръдки, целувки Crazy

Скай, за мен е егоистично аз да получа подарък, а брат ми не Peace. Егоистично е и да искам всичко да е само за мен, дори в един ден. За това и хората израстнали сами, без братя и сестри, в повечето случай са малко по-егоистично настроени от тези, които от малки делят всичко. Не говоря за вашите деца, а за възрастни хора около мен, които дори в семействата си делят на мое и твое (телевизор, пералня, или "кредита си е твой" - ей такива ooooh!). Включвам и брат ми, който е много по-голям от мен, всичко е било само за него и когато взехме да делим наследство, едвам преживя, че имаме равни права (аз бях съгласна на по-малкото, а той искаше всичко Confused)
Вярно е че всички негативи идват от нас възрастните, но ние ги посаждаме в съвсем крехка детска възраст и това да има празник вкъщи, а детенце да остане игнорирано, защото не е негов празника е нещо такова.

# 18
  • Мнения: 676
И според мен тази практика е порочна. Аз имам едно дете, но пък за сметка на това имам сестра, по-малка от мен. И знаете, че по-малките винаги са по-сладки и по-атрактивни за околните. Но въпреки това НИКОГА не съм почувствала никаква разлика в отношението към нея и мен. В нас всеки си знае рождения ден, защото това е личен празник. В този смисъл аз съм абсолютно против и двете деца да получават подарък. А ако домакинът има 3 и повече деца, за всички ли трябва да купувам подаръци? Скоро една майка обясняваше, че ги поканили на рожден ден и не само че имало изискване да има подаръци и за двете деца (едното рожденика, а другото - бебе на няколко месеца), ами и трябвало да бъдат на една и съща стойност.  ooooh! За мен това е нетактичен начин да просиш подарък и за другото си дете.

Когато сме поканени на рд на някое детенце и то има брат/сестра, на детето, което не е рожденик нося нещо дребничко - някое лакомство, балонче, някое украшение за коса ако е момиченце, такива неща, дребнички, за да не се чувства детето съвсем лишено от внимание. Но за мен това не спада в категорията подарък.
Рождения ден за това е рожден ден, защото е личен празник.
На всички останали семейни празници, разбира се, че децата трябва да получават еднакво.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 300
Сподлянето на празника е едно.. то е обща игра и забавления. Подаръци за всяко дете, дори и за гостите е поредния снобизъм и копиране на чужди модеи. Аз не го одобрявам.
goris според теб е егоистично ако на рождения ти ден поучиш подарък от родителите си и те не донесът такъв и на сестра ти/брат ти?! Правилно ли съм те разбрала?


Става дума за по-малки деца. Сравнението с възрастни или тийнеджъри не е уместно. С възрастта тази практика така или иначе отпада. Както подаръците за децата, когато отиваме на гости с или без конкретен повод. Докато е малко детето винаги взимаш нещо дребно - дали играчка или лакомство не е от значение. С годините подаръците отпадат - първо, очакванията на големите деца вече не са същите, второ - трудно с нещо дребно бихме задоволили техните желания и да им доставим радост.

Рождения ден за това е рожден ден, защото е личен празник.
На всички останали семейни празници, разбира се, че децата трябва да получават еднакво.

И как се определя тази еднаквост - според стойността, според големината? Няма как подаръците да се еднакви, освен ако не са едни и същи.  Нещо дребно за рождения ден на брата/сестрата по никакъв начин няма да ощети рожденика, но ще донесе радост и на другия.

# 20
  • Мнения: 676
Е, хайде да не издребняваме. Става дума за това, че ако на едното си дете подариш нещо за 5 лв., а на другото за 105 разликата е осезаема. Иначе няма как да претеглиш абсолютно точно.
За дребното нещо аз казах какво за мен е дребно, но това не влиза в категория подарък (за мен), а е израз на внимание и към другото дете. Ако някой обаче ми каже, че трябва да купувам подаръци и на двете деца, просто няма да отида. За мен това е неприемливо.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 300
Е, хайде да не издребняваме. Става дума за това, че ако на едното си дете подариш нещо за 5 лв., а на другото за 105 разликата е осезаема. Иначе няма как да претеглиш абсолютно точно.
За дребното нещо аз казах какво за мен е дребно, но това не влиза в категория подарък (за мен), а е израз на внимание и към другото дете. Ако някой обаче ми каже, че трябва да купувам подаръци и на двете деца, просто няма да отида. За мен това е неприемливо.

Май се измести темата. Питането беше за собствените ни деца.  За чуждите - кой както прецени. Аз поне ще занеса подарък само на рожденика. Евентуално едно шоколадово яйце за другото дете, ако е малко, разбира се.

# 22
  • Мнения: 676
Съжалявам, може би аз не съм разбрала правилно темата. Аз коментирах ходенето на рождени дни и явно имаме еднакви мнения. Simple Smile

# 23
  • Мнения: 378


Когато сме поканени на рд на някое детенце и то има брат/сестра, на детето, което не е рожденик нося нещо дребничко - някое лакомство, балонче, някое украшение за коса ако е момиченце, такива неща, дребнички, за да не се чувства детето съвсем лишено от внимание. Но за мен това не спада в категорията подарък.


А за мен спада Peace
Точно това имах предвид под подарък за братче/сестриче. На големите деца взимам нещо сладко - най-често шоколади, на малките дребна играчка или дрешка, шнолки тип бижу и т.н. Ако говорим в пари - за рожденика около 50 лв, за другото дете 5-10 лв. Още в началото нямах предвид равностоен подарък Peace

Цитат
Нещо дребно за рождения ден на брата/сестрата по никакъв начин няма да ощети рожденика, но ще донесе радост и на другия.
Именно Peace

# 24
  • Мнения: 676
Може би аз съм малко увредена на тая тема, откакто чух за задължителното условие (за което писах по-горе), че и двете деца трябвало да получат подарък на еднаква стойност, което мен ме втрещи, изуми и отврати като изискване към гостите.
Аз лично ако съм поканила някого на рождения ден на детето си, то не е за да му носи подарък (макар че естествено, че децата на това се радват), а защото държа на присъствието на този човек и го уважавам. Може нещо съвсем дребно да донесе (в такива времена живеем), но е важен жеста и присъствието. А да се поставят изисквания на гостите какво да носят ми идва прекалено. За това и така реагирах на тази тема, че ми беше прясно още.

Иначе аз в летния период имам поне 10-тина рожденика, на които трябва да ходим на рд (става дума за близки хора) и това означава, че семейството ми трябва да спре да живее, за да нося подаръци на всички рожденици, братя, сестри и пр.

# 25
  • Мнения: 1 701
Аууу, това "условие" е безумно просто!
Не само на детски празник, но и по друг повод са ми поставяли "условия" за подарък. Ужасно е неприятно. Винаги, когато имам възможност не се съобразявам с "условията", но понякога е неизбежно и тогава не проспускам да спомена, колко е нагло да просиш. Ако искат домакините да ми се сърдят. Аз съм не по-малко обидена в такъв случай...

А понеже темата пуснах аз, нека поясня. Наистина ставаше дума за собствените деца. И не мисля, че постъпвам грешно, като подарявам и на двете. Определено след време тази практика ще отпадне, но на този етап искам празника да е празник, а не да утешавам дву-годишно огорчено дете, защото то не може да разбере защо точно днес бати е по-добър от него и получава подарък. Simple Smile

Благодаря на всички за мненията.

# 26
  • Мнения: 9 903
е как така бати е по-добър. Няма да ти се развали празника, ако подготвиш малкото дете, ако заедно поднесете подаръка на бати.... аз пък нямам обяснение на въпроса защо малкото дете получава подарък, то с какво е заслужило.

# 27
  • Мнения: 1 701
Естествено, че на детето му е обяснено, че празника е на батко му, че на този ден той става с една година по-голям, че на тази дата се е родил и за това имаме торта, гости и подаръци и всички празнуваме, защото сме много щастливи, че си имаме баткото! Simple Smile
За това батко му получи големия подарък, а той получва пастели и блокче, за да нарисува на бати картичка.
В обратния вариант, обясняваме, че понеже празника е на братчето, то ще получи големия подарък, а баткото ще получи книжа за оцветяване... примерно.
Не съм предполагала,че е такава драма и тотална грешка във възпитанието, че не оставям второто си дете без подаръче.

Както е написала Пингуи , това е израз на внимание към нерожденика. И той е тук, и той е важен ... Но всеки явно възприема нещата по различен начин.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 300
....
Не съм предполагала,че е такава драма и тотална грешка във възпитанието, че не оставям второто си дете без подаръче.
...

Със сигурност не е грешка във възпитанието, но явно е драма за някои. Да не говорим, че такъв подход още повече би засилил егиозма при по-голямото дете.

# 29
  • Мнения: 9 903
май само авторката употреби думата "драма"  Laughing

у голямото ще се засили егоизмът, а обратната ситуация, когато малкото има рожден ден? За баткото ще има ли подарък, или и малкото ще става егоист Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт