Когато едното ви дете има празник, другото получава ли подарък?

  • 8 019
  • 86
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 12 554
Имам едно дете, но приятелските ни семейства масово са с по 2. Когато ходим на рожден ден купувам подарък само за рожденика.
Споделям мнението, че този ден е празник за детето, което е родено, а братята и сестрите му имат своите празници.
Виж, по-склонна съм, ако трябва да се купува втори подарък, то той да е за майката, защото реално тя е тази, която има празник  Mr. Green

# 46
  • Мнения: 1 298
Не.

Рожденият ден е личен празник и специален само за рожденика.
Братчета и сестричета може да се вълнуват, помагат и пр.,
но да получават и подаръци малко е прекалено.
А и удоволствието на рожденика, да си център на вниманието на този ден,
се отнема. Струва ми се дори нечестно.

Виж някакви наистина дреболии, не са чак такъв проблем. Peace

# 47
  • Мнения: 4 841
Имам само едно дете, така че казусът ми е малко теоретичен.
Поради тази причина съм разговаряла надълго и нашироко с роднини/близки/приятели с по две и повече деца, и се съобразявам с техните предпочитания. Има семейства, които не одобряват подаръка за детето, което няма празник, има такива, които го толерират. Не ми пречи да се съобразя, още повече "малкото" за другото дете е наистина малко - малка книжка за оцветяване, шоколадово яйце, малка топка, кутийка тебешири - пак в зависимост от детето и начина му на отглеждане и възпитание, но не повече от лев-два.  Naughty

Личното ми мнение клони натам, че има и други начини за възпитаване в семейственост, от този да се отнеме от вниманието към рожденика, и да се разпредели поравно между останалите деца. Но пак казвам, не ме засяга и не ми пречи да уважа вижданията на хората.

Когато обаче са канили (и канят) сина ми на рожден ден на не особено близко дете, с чиито родители сме на "Здравей!"/"Здрасти", хич и даже не се интересувам има ли братчета и сестричета, няма ли, ще бъдат ли там, няма ли... Носи се подарък само да рожденика, цвете за майката и дотам.

# 48
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
За мен лично хубавото и специалното на празника не се изразява в подаръците. Преживяването е много по-богато от материалната част на нещата!

Иначе да, купувам подарък, ако в семейството има и дрго дете/деца. Обикновено подаръка за нерожденника е символичен.
Доставя ми огромно удоволствие да правя подаръци на малки и големи и винаги, когато имам възможност го правя с повод или без повод.
Моите деца също често получават подаръци, без те да са повода за празника. Например последно празнувахме рождения ден на съпруга ми. Всички гости донесоха някакви подаръчета и за децата. Не го намирам за порочна практика. Всеки си преценява за себе си. Не бих се разсърдила, ако не донесат подаръци и за двамата, нито пък настоявам някой да го прави. Единствено искам подаръка да е от сърце! Simple Smile

# 49
  • Мнения: 5 259
Моята дъщеря пък като по-малка искаше всички подаръци да са за нея и рождения ден да е неин и плачеше, когато купувахме подарък за друго дете. Предполагам, че ако имаше братче или сестриче, нещата щяха да са още по-изразени.
Не смятам за правилно да насърчавам подобни емоции, като й купувам подаръци. Нормално е да иска, това е вродено, а малките деца още нямат вътрешни спирачки.
Аз не бих купила два подаръка и не купувам, когато съм на рожден ден на дете с братче или сестриче. Не съм виждала някое да се е разстроило или въобще да му е направило впечатление.

# 50
  • Мнения: 2 090
Когато едното ни дете има рожден ден и двамата получават подаръци от най-близките - мама, тате, бабите и дядовците. Рожденикът получава "голям" подарък, братчето/сестричето - по-скоро символичен. Приятелчетата подаряват само на рожденика, когато ние сме на рожден ден на приятелче, също подаряваме само на имащия повод.

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 1 054
И нашите деца са малки, но купуваме подарък само за рожденика... Последно малкото имаше РД и като се прибрахме вкъщи с батко си разопаковаха заедно подаръците. Баткото много се радваше, че имат нови играчки, с които да играят.
Смятам, че рожденика трябва да се чувства специален и ако прецени може да подари някоя от своите играчки на братчето си.

За чуждите деца мога да купя лакомство на братчето или сестричката, но не и подарък.

# 52
  • Мнения: 9 905

Смятам, че рожденика трябва да се чувства специален и ако прецени може да подари някоя от своите играчки на братчето си.


това пък защо  Rolling Eyes
подарък не се преподарява.

Нощни очи, а след като за теб важно е преживяването, защо правиш толкова много подаръци?

# 53
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Нощни очи, а след като за теб важно е преживяването, защо правиш толкова много подаръци?

Да правя подаръци е моето преживяване, това, че обичам да правя подаръци няма общо с празнуването на поводи. Wink

# 54
  • Мнения: 9 905
За мен лично хубавото и специалното на празника не се изразява в подаръците.


Да правя подаръци е моето преживяване,

ей тези ми се изключват, но карай. Не е толкова важно, просто някак го забелязах.

# 55
  • Мнения: 14 654
Разбира се, че не получава подарък. Нали ще има свой рожден ден - тогава ще получи. И гостите не носят по 2 подаръка, само едната баба и още няколко роднини, на които няма как да бъде обяснено и са оставени да правят каквото мислят, че трябва. Като гост нося подарък само на режденика и ми се струва нагло да се очаква от мен да купувам и за братята , и за сестрите. Без такива.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 1 054

Смятам, че рожденика трябва да се чувства специален и ако прецени може да подари някоя от своите играчки на братчето си.

това пък защо  Rolling Eyes
подарък не се преподарява.
Това суеверие ли е някакво или принцип?
Хайде да го заменя тогава с "преотстъпи за ползване за неопределен период"  Peace и без това моите деца са момчета и играчките са им общи, независимо на кого са ги подарили...

# 57
  • Мнения: 9 905
да, заедно играят с всичко, така е ясно. Предполагам, че почти всички деца на близка възраст си менкат играчките, не ги делят на мои и твои.
не, не е суеверие, нека е принцип.
просто "ако прецени, да подари на братчето си свой подарък" вече не е акт на споделяне, а звучи като отърваване, освобождаване от ненужен подарък.

# 58
  • Мнения: 14 654
Или като откликване на настойчива молба да подари и на братчето си нещо, за да се научи да споделя  Mr. Green

# 59
  • Мнения: 533
Когато едното ми дете има рожден ден, купувам на другото нова дрешка, те са момичета и се радват, чувстват се и двете празнично, участват и двете в подготовката, но съм против роднини да подаряват порадък и на двете. Тази година голямата ми дъщеря получи плюшено кученце,  подарък от съученичка, малката, след като поигра с разрешението на кака си с него се разплака, че и тя искала такъв подарък. Майка ми побърза да и купи, не разреших да и се подари точно тогава, получи го като подарък когато имаше имен ден  Naughty

Общи условия

Активация на акаунт