Книги за наука

  • 45 495
  • 214
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24
Хайде една нова тема за един от най-важните ресори в книгоиздаването - популярна наука, рационално мислене, когнитивност, неврология, еволюционна философия и т. н. Примерно:




Моля, без езотерика, псевдонаука, теология, ню-ейдж и прочее булшит. Ще се радвам тук да коментираме, споделяме и да си препоръчваме книги като горните. Разбира се, може да са и на чужди езици, както и в дигитални формати.

Думайте!

# 1
  • Мнения: 860
Джаред Даймънд

# 2
  • Мнения: 24
Изключително адекватно включване, но ще се радвам и ако коментираш по-подробно. За мен Даймънд е великолепен автор с едновременно енциклопедични и аналитични качества. Горещо го препоръчвам.

# 3
  • Мнения: 6 365
The Medusa and the Snail- за биологията. Критичното мислене не е експлицирано, но е книга с по-различен подход.

The Man who Mistook his Wife for a Hat, Оливър Сакс. Неврология и невропсихология. Има фалове, но е добър старт.

The Demon-Haunted World, Карл Сейгън.

The Stuff of Thought, Стивън Пинкър

Себичният ген, Ричард Докинс

The End of Faith, Сам Харис

Why People Believe Weird Things- една от библиите на скептичното движение, но забравих автора... Michael Shermer




Последна редакция: чт, 23 фев 2012, 14:25 от Mamacita Bandida

# 4
  • Мнения: 24
Жестоко включване, Bandida!

Сам Харис е страхотен и е жалко, че "The End Of Faith" още не е издавана у нас... както и която и да е друга негова книга. В момента се работи по "Моралният пейзаж" обаче, което е чудесна новина. Доколкото знам, на Оливър Сакс пък се очаква тази година да излезе на български "The Mind's Eye". Същото важи и за "The Stuff Оf Thought" на Стивън Пинкър, който е невероятен автор. В тази линия идеално влизат Ричард Докинс ("Себичният ген" е супер, но е изчерпана отдавна; за сметка на това великолепната "Най-великото шоу на Земята" я има във всяка книжарница) и Карл Сейгън. Споменатото от теб заглавие на Сейгън ("Свят, населен с демони") наскоро беше допечатано и дано повече хора си го купят, защото е полезен лек срещу глупавите суеверия и псевдонаучни глупости.

Наистина "Why People Believe Weird Things" е еталон на скептичното мислене, но още никой не се е сетил да я публикува в България; за сметка на това по "The Believing Brain" има някакво раздвижване май. Колкото до "The Medusa & Тhe Snail": не знам нищо, ще я проуча.

2 заглавия, които са доста актуални:



"Походката на пияницата" на Ленард Млодинов. Знаете, че повечето хора смятат, че нищо не е случайно... Е, според Млодинов всичко е случайно. Много приятно четиво.



"От Александрия до интернет" - тази още не съм я чел, но мисля, че ще е ужасно интересна (темата го изисква просто). Донякъде навлиза и в полето на споменатия по горе Джаред Даймънд.

Не очаквам сериозна активност тук, но поне се надявам на такава, така че който има желание, нека сподели мнение.

 bowuu

PS Още един важен труд: вече посочената от мен в първия пост "Космическият пейзаж" на Ленард Съскинд. Наскоро я приключих и макар на моменти да е доста предизвикателна като материя, горещо я препоръчвам!

# 5
  • Мнения: 6 365
Доста високо в списъка с хубави книги за популярна наука трябва да стоят всички заглавия на Ричард Файнман.

Препоръчвам на всеки да прочете есето Cargo Cult Science.

Книгите на Файнман (извън лекциите по физика, които са доста разбираеми) са биографични. Включват: Surely you're Joking, Mr. Feynman; What Do You Care What Other People Think и QED (Quantum Electrodynamics).

Последната е по-сложна за разбиране, но също толкова приятна.

Медузата и охлюва я има онлайн, доста е стара, забавни есета за биологията и философията. Задава въпроси като наприимер защо ни е по-гадно да чуваме новини за петролен разлив, отколкото за терористичен акт, както и защо нюйоркчани се ужасявали от пускането на златни рибки в градски водоеми. Втората история я разправям на малкия, как златните рибки мутирали и ставали на "мръсни рибки", които хапят хората за панталоните.

The Black Swan е спорна, но пак ценна. Иначе Беноа Манделброт е оригиналът и мисля, че в 21 век е важно да се знае какво е това фрактал и има ли почва у нас.

# 6
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Това е темата. Исках да пусна такава, но не можах да подбера име. Благодаря, Авраам!

Надявам се идеята да не изключва припомняне на книги, които са издадени в предишни години.

Харесвам и препоръчвам:
 "Кратка история на почти всичко" Бил Брайсън, също и детския вариант:


Мичио Каку с трите книги:



Ще допълвам с времето, наведнъж няма да стане.

И да запитам, Авраам, прочел ли си "Как работи умът"? Впечатления?

# 7
  • Мнения: 24
Bandida, радвам се, че не съм единственият човек в тая невежа и суеверна държава, който е чувал за Ричард Файнман (напълно съм сериозен: този несъмнено велик човек и учен е абсолютно непознат у нас). Гледал съм негови лекции и изказвания в интернет, но не съм чел нищо негово. Нямам търпение да издадат някоя от книгите му на български - време си е, ебати. Може би най-добре е да се започне с "Surely You're Joking, Mr. Feynman", защото е най-пазарно friendly. На Насим Талеб съм чел само "Прокрустовото ложе" и като цяло не ми допадна, но за "Черният лебед" чувам предимно положителни неща, така че някой ден може и да й дам шанс.

Лоана, абсолютно никакъв проблем няма да се обсъждат и отдавна издадени неща. Даже е препоръчително! На Мичио Каку съм чел само "Физика на невъзможното" и беше приятна.

Чудесно е, че се включихте!

  bouquet

PS По "Как работи умът" се зарибих, след като изчетох този откъс от книгата и си я купих веднага, но още не съм стигнал до нея. От Стивън Пинкър имам великолепни впечатления след участията му в TED; уникален мислител е.

# 8
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Благодаря, Авраам.

Това някой да го е чел? Впечатления?


Сетих се, ето тази изключително много ми хареса, макар краят ѝ да ми се видя слабоват:

# 9
  • Мнения: 6 365
Езиковият инстинкт не съм чела, но съм чела The Stuff of Thought. Основната идея е, че имаме вроден капацитет за език и той е базиран на някои качества на съзнанието ни. Пинкър стига дотам, добавя малко невронаука и като цяло дава интересна основа. Включва и екологични теории за езика, а именно, че той възниква заради начина, по който сме въплътени и използваме тялото си. Пинкър забелязва, че повечето ни абстракти метафори са изградени от думички, означаващи движение или позиция в пространството. Дори самата дума abstract, можете да се сетите, е пространствена по природа.

Превели са Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds, чела съм я на английски. Книгата е от 19 век и е прекалено фактологична; ако ще се чете с цел скептицизъм, препоръчвам по-нови заглавия. Тази само описва масова лудост и като разказ е интересна, но не ни казва как да изучаваме съвременния човек и специфичните за него заблуди и псевдонаука.

Колкото до това "как работи умът", Пинкър повдига интересни въпроси, но човек трябва да внимава от четене на подобни книги да не стигне до извода, че "мозъкът ми ме накара да го направя". За да се противопоставите, препоръчвам поне малко прочитане на екологичните теории за езика и съзнанието. От популярните книги извън БГ препоръчвам Michelangelo's Finger. Няма лошо да четете от многото заглавия, които насочват към идеята, че мозъкът е отговорен за всичко- повечето са написани чудесно. Обаче има по-добре обосновани теории, че поведението и съзнанието (умът) включват повече елементи, някои от които са извън мозъка ни. Сега звучи странно, но имайте предвид тези идеи, за тях има доста книги и ще ги има.

Изобщо, Raymond Tallis има интересни статии из нета за това докъде се простира силата на мозъка и в кои случаи той е по-скоро слуга, отколкото господар.

# 10
  • Мнения: 24
Звучи повече от внушително; крайно време е да прочета нещо от Стивън Пинкър - имам и двете издадени у нас негови книги, но не съм успял още да стигна до тях. Иначе за Мат Ливио, разбира се, съм чувал и дори съм преглеждал набързо негови заглавия; изглежда много любопитен автор. Ето това:



...ми се струва задължително четиво. В "A Universe From Nothing" физикът и космолог Лорънс Краус защитава смело и убедително тезата, че Вселената е самозараждащ се феномен.

# 11
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Снощи откарах до никое време с "Езиковият инстинкт". Тъй като съм привикнала с доста по-тежки (не на кг) книги, засега не можах да я усетя. Може би трябваше с другата тухла ("Как работи мозъкът") да го отпочна.

# 12
  • Мнения: 6 365
Книгата е How the Mind Works или Как Работи Съзнанието.

Нейна компания е Consciousness Explained на Даниел Денет.

Пинкър не е тежък писател, той е публичен интелектуалец и пише в много приятен стил.

# 13
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Преводът на български е "Как работи умът", т.е. и двете сме в лека грешка. Simple Smile Нито е съзнанието, нито е мозъкът.

# 14
  • Мнения: 24
Consciousness Explained на Даниел Денет.
Отново: адски ценно заглавие от невероятно готин автор, но за съжаление нито заглавието, нито авторът са виждали бял свят у нас.

Скапани приоритети имат повечето български издателства! (За читателската аудитория да не говорим...)

# 15
  • Мнения: 6 365
Преводът на български е "Как работи умът", т.е. и двете сме в лека грешка. Simple Smile Нито е съзнанието, нито е мозъкът.

Да, видях заглавието, но само преди няколко дни си говорех с хората от когнитивната наука в СУ. Та в България е прието mind да се казва "съзнание", а не ум, което е по-ежедневния му превод. Затова го написах "как работи съзнанието", защото се говори за същия mind, за който се борят в СУ и още повече в НБУ. Но там програмата им е на английски и не се губят в превода.

Neurophilosophy е от същата серия, дискусията не може да е пълна без Патриша Чърчланд.

# 16
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Интересно ми е колко от вас, които четете подобни издания, се занимавате с каквато и да било наука професионално? Въобще не се заяждам с този въпрос, любопитно ми е Peace

# 17
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Мамасита, разбрах ... Аз пък го написах "мозък" единствено поради картинката на корицата Simple Smile Без някакви дълбоки разсъждения и обосновки. Имам предчувствие, че и в книгата двете понятия ще са тънко преплетени.

Е, досега сме трима в темата, та отговорът е "най-много трима" Simple Smile

Джой, ако може малко ... как да кажа, да уточним, какво означава да се занимаваш с наука професионално?

# 18
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Означава това да ти е професия Wink. Една от всичките възможни. Понеже аз като химик чета подобни книги, но свързани с история на изкуството, религия, история, но да отворя книга за популярна химия, физика или биология- абсурд. Така са сдъвкани, че чак ме хваща яд.

# 19
  • Мнения: 6 365
Мамасита, разбрах ... Аз пък го написах "мозък" единствено поради картинката на корицата Simple Smile Без някакви дълбоки разсъждения и обосновки. Имам предчувствие, че и в книгата двете понятия ще са тънко преплетени.

Преплетени са, предизвикателството е да ги разплетеш по правилния начин.

Аз не се занимавам професионално с когнитивна наука, но я изучавам формално в СУ. Та за мен доста от популярните книги търпят критика и се дразня, че доста хора гълтат безкритично цялото им послание. Но са добра основа и са много добре написани и пълни с ценни, доста радикални и интересни гледни точки и идеи. Това е млада наука, та недопеченото все още върви.

Популярната физика е гот, там измъкване няма, но по-ме дразнят псевдонаучните.

А някой ден ще издадат и Джеймс Ранди- въпрос на време е. 

# 20
  • Мнения: 24
Mamacita е отново с безупречен коментар. Навремето аз почти бях тръгнал към науката като професия (с биология), но се отказах в последния момент. В интерес на истината повечето хардкор учени не четат толкова често книги като горните... а ги пишат. Simple Smile Популярната наука е за любознателни лаици предимно, които обаче имат все пак някаква научна подготовка... или поне силен интерес.

# 21
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Затова и попитах. Преди с удоволствие четях такива книги, сега ми остана само удоволствието от "Цивилизацията" да речем, иначе- това Mr. Green:

# 22
  • Мнения: 6 365
Joy_r, лаиците четем научни книги не заради данните, а по-скоро за усещането за величието на природата, до голяма степен за вдъхновение. Ако си професионален учен, значи имаш много по-силно усещане за това величие и за почудата от природата, което те мотивира да свършиш трудната работа по формалното учене и изследвания.

В един такъв текст като на картинката ти можеш да съзреш много повече вдъхновяващи неща, отколкото лаиците и най-вече, вдъхновението ще си е твое. В популярната наука изводите за природата са по-скоро на автора и това не е лошо, той показва една гледна точка, която няма как да имаме без много години учене.

С времето всеки в своята област няма да е съгласен с опростенческите изводи от популярната литература. В когнитивната наука има автори, които са за бой. Но преглеждам какво има, за да препоръчвам, особено на млади хора, където не фактите, а чувството на почуда е по-важно. Емоционалната зарибявка е безценна.

В този ред на мисли, The Dragons of Eden на Карл Сейгън не е съвсем коректна, но е много вдъхновяваща.

# 23
  • Мнения: 411
Ще ми е интересно да прочета "Свят, населен с демони", защото суеверията много ми пречат в живота. Дори има такова заболяване, което обаче все повече учени смятат, че не е невроза, а неврологично заболяване, тоест има органична увреда на мозъка. Та ми е важно да прочета специално какво казва Карл Сейгън относно суеверията и вярата в тях.

# 24
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Странното е, че с годините точно тази емоционална зарибявка се губи Embarassed. Иначе съм напълно съгласна с теб, Мамасита, но понеже знам как аз минах от групата на занемелите от възхита към групата на циниците, и не се въздържах да не попитам Wink.

# 25
  • Мнения: 6 365
В момента чета Anthony Chemero, Radical Embodied Cognitive Science. Книгата е на ръба на популярното и е по-скоро сериозна и вътрешна информация за състоянието на когнитивната наука. Има доста по-фини и директни идеи от Пинкър.

Проблемът с книгите за мозъка е, че много интригуващо прокарват идеята, че преживяванията ни са илюзия и истината е мозъчното състояние. Трябва да се внимава, защото една такава позиция предизвиква въпроса "WTF?", който си е много валиден въпрос. Изчерпването на невронауката за обяснението на съзнанието може да доведе до цинизъм, но може да доведе и до нови методи като този на Chemero.

Той говори за директни и реални усещания за света, които не са илюзия и не зависят от вътрешни мозъчни изчисления. Мога да кажа, че опитът ми сочи в тази посока, ако не беше така, щеше носът ми да е чупен доста повече пъти и да не мога да се науча да свиря на пиано.

Бай дъ уей, учителите по пиано знаят, че директната стимулация е по-добра от всякакви обяснения, затова има метод "свирене по начини", който води до директно овладяване на трудностите и преодоляване на вродените навици на тяло-мозъка. Това няма как да стане със символно манипулиране или невронни състояния. Иначе щеше да има хапче за свирене и щеше да се учи с хипноза.

# 26
  • Мнения: 88
Поздравления за темата! С най-голямо удоволствие ще я следя, още повече, че вече ми дадохте редица идеи да прибавя към списъка с книги за прочитане.
Иначе към списъка добавям и "Геномът" на Мат Ридли и изобщо неговите книги като The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature, The Rational Optimist: How Prosperity Evolves

# 27
  • Мнения: 411
Препоръчвам "ДНК: Тайната на живота" от единия откривател на ДНК Джеймс Уотсън. Представлява нещо като биографията на ДНК.

# 28
  • Мнения: 24
Поздравления за темата! С най-голямо удоволствие ще я следя, още повече, че вече ми дадохте редица идеи да прибавя към списъка с книги за прочитане.
Иначе към списъка добавям и "Геномът" на Мат Ридли и изобщо неговите книги като The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature, The Rational Optimist: How Prosperity Evolves
Мат Ридли е супер як:

http://www.ted.com/talks/lang/bg/matt_ridley_when_ideas_have_sex.html

Чел съм само "Геномът", която е чудесна. Доколкото знам, имаше някакви издателски планове за пускането у нас на "The Red Queen" и "The Rational Optimist", но може и да е само слух. Дано все пак скоро видим и други негови книги на български, струва си!

# 29
  • Мнения: 411
Сега като прочетох анотацията на "Геномът" се припокрива с "ДНК: Тайната на живота" на Уотсън. Друго си е да прочете човек книгата на самия откривател на ДНК.

# 30
  • Мнения: 6 365
Бих казала, че е добре да се прочете Soul Dust: The Magic of Consciousness на Nicholas Humphey, но само за да се замислим дали наистина е прав. Човекът твърди, че е показал как мозъкът, сам по себе си, поражда съзнание, но книгата оставя много и интересни неотговорени въпроси. Според него съзнанието ни е илюзия, но така и няма задоволителен отговор защо ни е тази илюзия и защо не може да я караме без самосъзнание (в някои дейности може, в други-не).

# 31
  • Мнения: 24
По принцип не съм фен на книги за самопомощ, но това:



...е обещаващо, най-вече заради автора. Ричард Уайзман е отявлен рационалист и авторитетен психолог с международна репутация за своята изследователска работа в необичайни области - включително debunk-ването на масови заблуди, например паранормалните явления (тоест: пичът ги изобличава и заклеймява като пълна глупост... каквато те действително са). "59 секунди" е похвалена от друг много готин тип - Саймън Синг, познат у нас с "Последната теорема на Ферма", така че очакванията са up.

# 32
  • Мнения: 6 365
В този ред на мисли Michael Shermer има още едно заглавие- The Secrets of Mental Math, което е много полезно за ежедневна употреба.

Друго нещо: в 21 век като се каже рационалист, то това не е само човек, който вярва, че човек мисли формално и логически правилно. Напротив, това са хора, които са открили евристиките и други похвати, с които се мисли бързо, ефективно и грешно, но които просто дават резултат. Познаването на "грешките" на мисленето е само по себе си влечатляващо, но може да е много полезно.

Затова долното заглавие би било полезно и като наръчник, и като книга за когнитивна наука.

# 33
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Космос на Карл Сейгън

Европа на Норман Дейвис (с някои резерви относно погледа му на изток)

# 34
  • на бюрото
  • Мнения: 9
The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer на Siddhartha Mukherjee, страхотна книга! Носител на Nonfiction Pulitzer 2011. Проследява историята на болестта рак. Въпреки че работя в тази сфера, научих много неща от книгата.

The seven daughters of Eve - Bryan Sykes, базирайки се на митохондриален ДНК анализ, авторът, който е бил професор по генетика в Оксфорд, стига до извода, че всички хора на земята произлизат от седем жени. Написана много увлекателно и на достъпен език.

Quantum - Manjit Kumar

Fermat's last theorem - Simon Singh



# 35
  • Мнения: 24
Тази е издавана на български, а другите май не са. Със сигурност всички изброени от теб заглавия са ужасно любопитни.

Въпрос до четящите темата относно:



...търся от известно време насам изданието с твърди корици на "Сенките на забравените прадеди" на Карл Сейгън. Ако някой има идея откъде мога да си го намеря, нека сподели.

  bouquet

# 36
  • Мнения: 6 365
Забравих дали е препоръчана: Thinking, Fast and Slow, от Tversky&Hahneman. Занимава се с евристика и идеята, че човек не мисли формално и рационално. Хубаво е човек да знае ограниченията си, защото само едно ходене до Метро го поставя в зоната на здрача откъм разумността. С тези цени от 4.99...

Малко настрани, но се замислих, че около 800 млн. човека на ден без да искат си мислят за гладиаторски битки.

# 37
  • Мнения: 24
Доколкото знам, "Thinking, Fast & Slow" на Даниъл Канеман:



...вече се превежда на български.

 dance

# 38
  • n/a
  • Мнения: 3 341

Най-подир (че имам и други разни за четене, та тази ми се забави много) я свърших.
На първо място - преводът е лош, да не кажа нещо по-силно. Книгата (според мен)
си струва само заради последните 30 страници, последната глава. Не че в другите
няма интересни теми и факти, и мисли, и цитати (позовавания), но цялата книга е
прелюдия към финала. По идея това е добрата книга, че напоследък се случва да
попадам на такива, дето накрая оставаш с неяснота каква е тезата и доказана ли
е всъщност.
А, това означава скорошна среща с "Как работи умът".

# 39
  • Мнения: 24
"Моралният пейзаж" на Сам Харис:



...излиза на 3-ти май. Ура!

 dance

PS Лоана, крайно време е и аз да обърна по-сериозно внимание на Стивън Пинкър, но не знам как да смогна с всички милиарди книги, които съм натрупал...

# 40
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Така, не знам дали спада тук, но другаде съвсем не може да иде:


Все пак човекът си е направил труда да я напише. С това коментарът ми приключва. Добре де, ще
добавя, че се чете лесно и бързо. Да няма очаквания, че ще се научи нещо от нея. Спокойно бих
могла да мина и без нея.

# 41
  • Мнения: 24


Взех си "Приказна Древна Тракия" и вече я прегледах отгоре-отгоре. Много интересна ми се струва, защото разглежда академично и прецизно корените на древнотракийските легенди и митове. Според автора те са в основата на средиземноморските сказания, което е доста внушителна, но и адски логично обоснована теза. Ще я чета през отпуската. Simple Smile

PS Лоана, тази я имам, но не съм я чел. Отзивът ти ме отказа да я бързам.

# 42
  • n/a
  • Мнения: 3 341
В "Моралният пейзаж" нещо се спотъкнах. Започнах, но след първите не-знам-колко-страници
книгата отлежава. Имам някаква съпротива спрямо нея - или стилът ме блокира, или темата.

А за "Психически вируси" потвърждавам ниската оценка - направо мина и замина, еднодневка.

# 43
  • Мнения: 24
В "Моралният пейзаж" нещо се спотъкнах. Започнах, но след първите не-знам-колко-страници
книгата отлежава. Имам някаква съпротива спрямо нея - или стилът ме блокира, или темата.

До първите 100 страници и аз бях така, но след това някак "влезнах" в рационалната лаборатория на Сам Харис и кефът е огромен. Адски смела и пробуждаща книга, която за съжаление едва ли ще стигне до достатъчно хора... Още малко за нея.

 newsm20

# 44
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Много добра, препоръчвам.



Нарежда се до "Псевдонауката". В определен смисъл я превъзхожда,
най-вече в откритото посочване на митологизирането поради ню ейдж.

# 45
  • Мнения: 24
Много добра, препоръчвам.



Нарежда се до "Псевдонауката". В определен смисъл я превъзхожда,
най-вече в откритото посочване на митологизирането поради ню ейдж.
Вече втора седмица точа лиги по тази книга. Изглежда страхотно и наистина е в ресора на "Псевдонауката", а и щом хвалбите идват от теб, значи 100% ще си струва.

Не знам дали видя, но издадоха биография на Слънцето (в момента я чета и е адски готина), както и споменатата по-назад в темата "Мисленето" на Даниъл Канеман; подобни заглавия на роден език ми връщат надеждата, че има бъдеще в рационализма по тез ширини...

 jump

# 46
  • n/a
  • Мнения: 3 341
И двете видях. Ще се четат.

# 47
  • Мнения: 24
Нещо любопитно, което май "Бард" ще издадат в близко бъдеще:



"War Оf Тhe Worldviews" - книга, в която се сблъскват претенциозните и уж "духовно извисени" езотерични глупости на лицемерния малоумник Дийпак Чопра с рационалните, емпирично обосновани и брилянтно аргументирани доводи на неоспоримия пич Леонард Млодинов. Чакам я с нетърпение!

 Mr. Green

# 48
  • Мнения: 6 365
Последният постинг ми напомня, че различната гледна точка може да е полезна, но ако се ползва коректно. Както казва Гай Ричи, трябва да вярваш, но да не вярваш във вярата си.

Иначе ето това чудовище може да просветли човек:

http://www.bookdepository.com/Red-Carl-Jung/9780393065671

а за простосмъртните:

http://www.bookdepository.com/Red-Jung/9780393089080?b=-3&t= … ulldescription-20

# 49
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Подходих скептично, но не съм била права. Книгата си струва парите и времето, отделени ѝ.



Не приемам всички твърдения, изложени в нея. Което на намалява интереса, определено.
Да, да не забравя, че тази книга пък има съзвучие с

която започнах в паралел.

И друга, четене преди време, някъде около Пинкър и "Есиковият инстинкт" и по един много интересен начин двете книги си пращаха "сигнали":

Последна редакция: вт, 10 юли 2012, 13:55 от Лоана

# 50
  • Мнения: 6 365
Последното заглавие ми напомня къде се крие опасността от "научни" книги. Когато се открие нещо много екзотично в естествената наука, доста хора не тръгват да го изследват само по себе си. Вместо това тръгват да доказват, че това нещо означава наличието на юдео-християнски бог. Това не е наука, а наукизъм в подкрепа на догма. Под "вяра" се има предвид именно вяра в някакъв вид юдео-християнски монотеизъм.

В този смисъл книгата на Юнг е по-научна.

# 51
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Mamacita Bandida, чела ли си я? Ако да, би трябвало да знаеш, че изобщо не става дума за юдео-християнския монотеизъм. Поне аз не успях да прочета подобно послание.

Да, и докато писах предишния пост, се сетих, че е време да коментираме нещо такова - темата е озаглавена "Книги за наука", но аз я възприемам малко по-различно. Не само като чисто научна литература, но и всякаква "нехудожествена", включително анти-ню-ейдж. Ако ни се разминават вижданията, може тази да си остане чисто научна, а да има и една с по-свободен обхват.

# 52
  • Мнения: 6 365
Мисля, че ако човек е осъзнал какво мисли за философията на науката, няма да се уплаши от книги със залитане към нюейджа. Не съм чела книгата, но съм чела Медузата и охлюва и имам представа накъде залитат биолозите. Всъщност залитат натам, накъдето и всички учени, които виждат, че светът е по-странен, отколкото мислим.

Популярните научни книги най-често са анти-ню ейдж, но след като се запознах с голяма част от литературата, открих, че подходът им е недостатъчен.

Мисля, че и такива книги имат място дотолкова, че да подскажат подходи в науката, които хем да са коректни, хем да не са изцяло класически.

# 53
  • Мнения: 24
Минах "Езикът на Бог" преди известно време. Много е четивна и любопитна, когато Франсис Колинс говори за науката. Когато обаче става дума за смехотворните му аргументи в подкрепа на Всевишния (при това - в подкрепа на личния такъв, рамкиран имено от юдео-християнския моно-тъпизъм), нещата добиват пропорциите на колосална излагация.

Прекрасна и убийствено точна критика удря Сам Харис в "Моралният пейзаж" на изсмуканите доводи на Колинс.

PS К. Г. Юнг е голямо и безспорно име; жалко само, че и той е вярвал в пълни глупости.

# 54
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Ето, колко различно прочитаме книгите. Явно, ако човек има "чувствителна" тема, то
успява да я "прочете", ако ли му е безразлична - не я отразява. Аналогично и по нюейдж
тематиката - аз към нея съм чувствителна (за разлика от религиозната) и е в състояние
да ме отблъсне даже полъх от нея.

За да не задълбаваме в непродуктивна посока, предлагам да спрем с тези коментари.

# 55
  • Мнения: 24
Да, нюейджът е тотален шит и определено няма място в тема за наука. Simple Smile

# 56
  • Мнения: 6 365
Поне Юнг е вярвал в глупостите целенасочено- като инструмент да постигне нещо измеримо. За мен това е повече наука, отколкото гледането на механични открития и приписването на духовен смисъл.

Ако става въпрос за "духовност" на биологията, Медузата и охлюва са много по-коректни.

Францис Колинс е задълбал прекалено в гледането на генома, мисли в код. Малко е като тези когнитивни учени, които гледат само шарени картинки на  мозъчна активност и се опитват с тях всичко да обяснят.

Францис Колинс, сега загледах, наистина сочи към монотеистичен бог, който ако не е юдео-християнски, то е философски близнак на този тип богове.

# 57
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Това, че Юнг е имал нерелигиозен мотив прави писаното от него по-научно?
Това, че Колинс има и религиозен мотив прави написаното от нето по-малко научно?

Странно, не ми се вижда логично.

# 58
  • Мнения: 24
И двамата са авторитети в областта си, но и на двамата метафизичните им претенции са fail. Юнг е вярвал в духове и в това, че книгите му от библиотеката се самовъзпламеняват с оглушителна експлозия, пък и е бил теист, а Колинс вярва, че юдеин-сектант е ходил по вода, превръщал е водата във вино и е възкръснал след смъртта си. Смях просто.

# 59
  • Мнения: 511
Страхотна тема. Дадохте ми доста идеи за четене.  bouquet

# 60
  • Мнения: 6 365
Това, че Юнг е имал нерелигиозен мотив прави писаното от него по-научно?
Това, че Колинс има и религиозен мотив прави написаното от нето по-малко научно?

Странно, не ми се вижда логично.

И на мен не ми звучеше логично този извод. Винаги приемах, че наука започва да се прави от обективна гледна точка, дадена на научния свят от Рене Декарт. Проблемът там е, че вече знаеш какво търсиш, а това е все едно да си го намерил. Според Витгенщайн това е невъзможен парадокс.

Ето пример. Представи си, че имаш математическа задача и отговорът не е цяло число. Да, но ти си решил предварително, че ще е цяло число и го постигаш с разни манипулации. Задачата ти "излиза", но дали е коректно? По същия начин много въпроси в науката "излизат", че имат картезианско решение, но всъщност са по-сложни.

Дадох линк към Червената книга именно заради странните вярвания на Юнг. Защото тази книга задава въпроса дали това са празни вярвания или може да са коректен метод за разкрития.

Малък пример: човекът много обича да не мисли и да използва мозъка си минимално. Затова непрекъснато прилага когнитивен офлоудинг, като например мозъкът ти да е почти празен при шофиране, а част от информацията да се "обработва" от самата среда. Автомобилната индустрия знае това и прави колите удобни за употреба.

Юнг се замисля- ами ако човек не обича или не може да обработва пряко всички преживявания, а ги "разтоварва" върху митове и видения?

Със сигурност когнитивно разтоварване се случва, ако се занимаваме с креативни дейности, които много бързо препълват буфера на ежедневните когнитивни способности. Тези дейности, като например музикално изпълнение или спорт или шофиране или пилотиране, се извършват с известно усещане за нереалност, все едно нещо външно помага. За мен това е напълно валидна употреба на въображаемото. СЛучвало ли ви се е да направите нещо "на магия"?

Проблемът на нюейджа е като реши, че това не е само инструмент и език, а реши, че това е ултимативната реалност.

Колкото и да обичам Карл Попър, не бих се отказала от силата на митопоетичното разбиране. От тази гледна точка идва доста коректна експериментална работа, като например в областта на въплътеното съзнание и възникването на категории в езика.

# 61
  • Мнения: 24
Готино:



 Simple Smile

PS Радвам се, че темата придоби дискусионен вид.

# 62
  • n/a
  • Мнения: 3 341

Започвам с това, че принципно съм съгласна с написаното от теб, Mamacita Bandida.

Завършвам с това, че не е ключ (според мен) към разрешаване на противоречието
в двата въпроса.

# 63
  • Мнения: 511
Нещо любопитно, което май "Бард" ще издадат в близко бъдеще:



"War Оf Тhe Worldviews" - книга, в която се сблъскват претенциозните и уж "духовно извисени" езотерични глупости на лицемерния малоумник Дийпак Чопра с рационалните, емпирично обосновани и брилянтно аргументирани доводи на неоспоримия пич Леонард Млодинов. Чакам я с нетърпение!

 Mr. Green

Тази също е доста интересна, ако приемате философията за наука Simple Smile

# 64
  • Мнения: 24
Не съм чел Матийо Рикар, макар че съм чувал все добри неща за него. Със сигурност голяма част от философията може да се смята за наука, но не знам доколко горният пример влиза в схемата, пък и в темата (не съм запознат с въпросната книга). Мерси, че сподели обаче, може и да е интересно да се види.

# 65
  • Мнения: 511
Май не е много по темата Grinning

# 66
  • Мнения: 24
Много любопитна лекция на американския журналист, историк и психолог Робърт Райт:

http://www.ted.com/talks/lang/bg/robert_wright_the_evolution_of_compassion.html

...на тема морал, еволюция на морала, теория на игрите, принципи на Златното правило и т. н.

Simple Smile

# 67
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Щом изплува темата от дъното ...

9 от 10 давам на:
Единичката е заради тромавостта на текста. Може да е от превода, не знам, но
е най-добрата книга от последната една година, която съм чела.

# 68
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
тази тема вкарва в разходи   Thinking

# 69
  • Мнения: 24
Аз пък в момента чета това и макар да не е пряко свързано с горното, е много интересен поглед към историята на цивилизациите - не в информационен, а в чисто сексуален аспект. Laughing Препоръчвам я.

PS Labrador, така си е, ама това са смислени разходи!

# 70
  • Мнения: 3 675
Не знаех  за съществуването на темата.Благодаря на Авраам за линка.
Та аз от Сейгън съм чела "Свят, населен с демони" и "Милиарди и милиарди"."Космос" не съм я чела, но съм гледала сериала, което си е почти същото.В един онлайн сайт започнах да чета "Контакт", но само съм я преполовила.
Знам, че специално Сейгън има доста книги, които не са преведени на български, като "Дракони в райската градина" например.
Въпреки, че Сейгън е астроном, неговите книги не са точно по тази тематика, а обхващат доста сфери в науката като математика, физика и химия.
Мъжът ми също си пада по тази материя, но книгата на Сейгън му се видя скучна, но въпреки това се присъедини към мен в четенето й.
Мичио Каку ми е любимец, но негови книги не съм чела, но съм гледала всички филми по НГ, а той участва в доста такива.
Лично мисля, че тези книги не са особенно популярни сред хората и малко хора ги четат, моят мъж обича да казва по отношение на тях, че малко са интелегентните хора, които могат да ги разберат и проумеят.

Последна редакция: ср, 05 сеп 2012, 16:51 от gitadam

# 71
  • Мнения: 24
Чел съм "Свят, населен с демони" и е превъзходна; отчаяно си търся "Сенките на забравените прадеди" (изданието с твърди корици), но е изчерпана. Колкото до неиздаваните книги на Карл Сейгън: най-значими са три, поне по бегли впечатления: "Pale Blue Dot", "The Varieties Of Scientific Experience" и споменатата от теб "The Dragons Оf Eden". Дано скоро ги видим на български, защото Сейгън си заслужава от първия до последния ред!

Щом си падаш по такъв тип неща, обезателно метни едно око на "Вселената в орехова черупка" и "Пулсът на Слънцето"; страшен кеф са.

 Simple Smile

PS Имам книгата "Космос", но не съм я чел още; за сметка на това и аз съм гледал сериала, който е жесток. Надявам се някой ден да преиздадат "Контакт" - обожавам филма, но бих пробвал и книгата.

# 72
  • Мнения: 3 675
Книгите на Сейгън ги има в читанка, там го има и контакт.От там съм си копирала милиарди и милиарди, нямам я в книжен вариант

ето и линк към сайта

http://chitanka.info/person/carl-sagan

Според мен филма е бегло копие на книгата, но впрочем със всички филмирани книги е така.

# 73
  • Мнения: 24
Знам, че ги има; просто съм шибан старомоден меркантилен маниак и предпочитам да ги притежавам в книжен вид. Simple Smile Иначе се сетих за още една много симпатична препоръка:



"Да паднеш в черна дупка" на колоритния - и в буквален, и в преносен смисъл - астрофизик Нийл де Грас Тайсън!

 newsm08

# 74
  • n/a
  • Мнения: 3 341
"Моралният пейзаж" на Сам Харис ...
Отврати ме. Моля, не ме питайте защо. Няма да отговоря.
Ще чакам да видя и следващата.

# 75
  • Sofia
  • Мнения: 1 051
сега ви открих,записвам се

# 76
  • Мнения: 62
Последното заглавие ми напомня къде се крие опасността от "научни" книги. Когато се открие нещо много екзотично в естествената наука, доста хора не тръгват да го изследват само по себе си. Вместо това тръгват да доказват, че това нещо означава наличието на юдео-християнски бог. Това не е наука, а наукизъм в подкрепа на догма. Под "вяра" се има предвид именно вяра в някакъв вид юдео-християнски монотеизъм.

В този смисъл книгата на Юнг е по-научна.

На мен пък ми прави впечатление обратното - прекалено много сериозни учени си губят времето в обяснения ЗАЩО техните открития не означават наличието на Бог. Космическият пейзаж на Съскинд например беше леко досаден в това си отношение - на всяка интересна глава, изпълнена със струнна и бранна теория, се налагаше да изтърпя по една обясняваща защо "пейзажът" няма нужда от Бог (не че го отрича, просто не се нуждае от него, за да е верен) и защо подкрепянето на антропния принцип не е израз на вяра, както смятат мнозина. Всякакви такива твърде очевидни и до голяма степен досадни обяснения. Предполагам, че ситуацията по един или друг начин го изисква, но ЗАЩО?

# 77
  • Мнения: 24
Причината, струва ми се, е в тенденциозната пандемия на креационизма, заразила не само голяма част от обществата и на Изток, и на Запад, но и посягаща към най-съкровеното: училищата. На учените вече им се налага да се обясняват като ученички, заради нароилото се и агресивно невежество на вярващите идиоти. В този смисъл книгите на Ричард Докинс, Сам Харис и Ленард Съскинд са научни трудове с мисия: просвещение и отстояване на рационална позиция.

По темата:



 Sign Exclamation

# 78
  • Мнения: 6 365
"Моралният пейзаж" на Сам Харис ...
Отврати ме. Моля, не ме питайте защо. Няма да отговоря.
Ще чакам да видя и следващата.

Щото Сам Харис по принцип е леко отвратителен и не е много добър мислител дори?

Не може да се мери с Даниел Денет, не знам защо са го сложили сред т. нар. "Четирима конници на апокалипсиса". И с Хиченс не може да се мери, и с Докинс. Ако те са на коне, той е на магаре.

# 79
  • Мнения: 24
I beg to differ. Сам Харис е страхотен.

# 80
  • София
  • Мнения: 851
Чудесна тема! Започвам Генома на Ридли.

# 81
  • Мнения: 24
Предстои тази събота нещо страхотно - събитието "Ratio":



...за което можете да прочете повече тук!

 newsm74

# 82
  • Мнения: 81

Ще кажа ,че тази  е най-добрата книга за анализиране на вируси обяснено като за прости хора.

# 83
  • Мнения: 24
Доколкото знам, в момента се работи по българските издания на следните страхотни научни книги:







...като и трите би трябвало да се появят преди края на пролетта!

 newsm44

# 84
  • Мнения: 3 675
Охо, превеждат книга на Сейгън, браво!Предполагам пак Маргарит Дамянов е превежда и респективно Бард я издава.Дано и цената да не е висока, че аз за книга повече от 10-15 лева не давам, дори и на Сейгън да е.

# 85
  • Мнения: 24
Мисля, че на всяко едно от предположенията ти отговорът е не. Simple Smile Особено за цената - не мога да си представя как подобна книга би струвала под 15, дори само 10 лева. Е, времето ще покаже дали греша... Междувременно:



...скоро излиза нова книга на Джаред Даймънд!

 Mr. Green

# 86
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Охо, превеждат книга на Сейгън, браво!Предполагам пак Маргарит Дамянов е превежда и респективно Бард я издава.Дано и цената да не е висока, че аз за книга повече от 10-15 лева не давам, дори и на Сейгън да е.
Торенти? newsm78 Без пари и без заплахата някой да оплеска превода Laughing

# 87
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Нещо любопитно, което май "Бард" ще издадат в близко бъдеще:



"War Оf Тhe Worldviews" - книга, в която се сблъскват претенциозните и уж "духовно извисени" езотерични глупости на лицемерния малоумник Дийпак Чопра с рационалните, емпирично обосновани и брилянтно аргументирани доводи на неоспоримия пич Леонард Млодинов. Чакам я с нетърпение!

 Mr. Green
Тотално разочарование, сори Twisted Evil Двамата се замерят с клишета и са толкова еднакви във взирането във собствения пъп, че се чудя защо се дърлят, вместо да се прегърнат братски. Нищо  ново, свежо и "брилянтно" не чух. Пълна загуба на време за четене.

# 88
  • Мнения: 5 259
Изумена съм от мненията за Сам Харис и "Моралният пейзаж". На мен това ми е любимата книга от всички, които прочетох тази година. Впечатли ме толкова много, че я прочетох няколко пъти. Вярно, че стилът е малко тромав и първите сто страници са като да пробиваш стена с глава, но после става много интересна, засяга много интересни проблеми, дава адски много информация и оставя огромно поле за разсъждения.
Единствено главата за свободната воля като че ли беше по-повърхностно разгледана или поне на мен така ми се стори.
Но определения за Сам Харис като за отвратителе и слаб мислител са ми странни. Само на Даниел Денет не съм чела нищо от "4-мата конници" и ми е интересно в каква посока са му трудовете, щом е с толкова по-добър от Сам Харис. Има ли нещо на български от него?

# 89
  • Мнения: 5 259
Доколкото знам, в момента се работи по българските издания на следните страхотни научни книги:



...като и трите би трябвало да се появят преди края на пролетта!
Докинс кое издателство ще го издава? Мислех аз да я превеждам  Confused Их, че са бързи...

# 90
  • Мнения: 24
Само на Даниел Денет не съм чела нищо от "4-мата конници" и ми е интересно в каква посока са му трудовете, щом е с толкова по-добър от Сам Харис. Има ли нещо на български от него?
Слухти се, че догодина ще излезе някакъв Дан Денет на български, може би "Darwin's Dangerous Idea", та дано стане. Колкото до мнението ти за "Моралният пейзаж": напълно го споделям, книгата е чудесна... Що се отнася до "The Magic Of Reality": преди близо година говорих с някой от ИнфоДар (беше около Коледния панаир на книгата) и ми казаха, че книгата е в проекто-репертоарния им план. Дано не са се отказали!

PS Делфина, отзивът ти за "War Оf Тhe Worldviews" жестоко ми свали очакванията, но все пак ще изчета въпросното заглавие, ако се появи на български.

# 91
  • Мнения: 5 259
Но каква му е професията, в коя наука се изявява? Дан Денет имам предвид. На мен останалите трима са ми много интересни, но ако е примерно астро-физик, ще е малко извън сферата на интересите ми, дори да пише много добре. Затова питам.

# 92
  • Мнения: 24


Денет се води философ на науката, който често обсъжда социологията, еволюцията, когнитивната наука и културологията; има негови лекции в TED: за мемите, за подсъзнанието и свободната воля и за заблудите на мозъка. Може даже да има и други, но за тези се сещам в момента. Иначе той е професор и чест лектор къде ли не; по-малко атрактивен е от останалите "конници", но самият Докинс го посочва за свой ментор, което казва доста.

 Simple Smile

# 93
  • Мнения: 5 259
Мерси. Темите му наистина са много интересни. Ще го прочета обезателно.

# 94
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
PS Делфина, отзивът ти за "War Оf Тhe Worldviews" жестоко ми свали очакванията, но все пак ще изчета въпросното заглавие, ако се появи на български.
Разбира се. yes
Моето мнение си е лично мое и също е рожба на големи очаквания. Книжката явно е предназначена за по-широката публика. Поне се запознах с "творчеството" на Чопра (не е голяма загуба, че досега не съм го чела Mr. Green) Бях се приготвила да чета негова книга за пророка Мохамед - мисля да пропусна.

# 95
  • n/a
  • Мнения: 3 341


Не е лоша, но спокойно може да се живее и без нея.



Понеже се чете като да изгледаш забавен уестърн, бих я определила като пожелателна за четене. Не че кой знае какво ще се научи от нея, просто е приятно прекарване на времето. А, и не е съвсем по темата, за което се извинявам ...



Не видях тази книга в темата. Тази Е за четене. По-предишната му книга още не съм отпочнала, чака реда си.



Също и тази ми хареса. Да се счита за препоръка.

Извинявам се за дългото изреждане, но ги изсипвам наведнъж.

# 96
  • Мнения: 24
"Proust Was A Neuroscientist" излиза на български:



...което е отлична новина!

 dance

# 97
  • n/a
  • Мнения: 3 341
"Изкуството, сталкерът на ума" препоръчвам. Много интересен поглед, необичаен.

"Пръстът на Галилей" препоръчвам, но само за хора с интерес към естествените науки.
Поне 80% от съдържанието е физика-биология-математика, трудно смилаеми, ако не
си им фен Simple Smile (простете профанизирания ми изказ).

"В какво вярваме, но не можем да го докажем" не препоръчвам. Но все пак, ако някой
има интерес да проследи тенденциите в почти-научното мислене, може и да посегне
към това заглавие. (има едно-две есета, които си струват, но за сметка на това се чете
за по-малко от два часа)

"Петата дисциплина" на Питър Сенги е за четене, ако хич няма с какво да си запълни
човек времето, обзела го е пост-празнична скука.

"Мотивацията" на Даниел Пинк - боза, а както знаем бозата понякога е вкусна Simple Smile Пак
в категорията - ако има време за губене. Принципно е прав, традиционната теория
мотивация явно не работи, но това, което предлага като алтернатива е толкова по-
върхностно, че даже и на детска приказка не прилича. Своеобразен "Франклин" на
мотивацията.

Имаше и други, но в момента стига толкова.

# 98
  • Мнения: 24
"Големият сблъсък" излиза до броени дни:



...а "Вселена от нищото" вече излезе и я препоръчвам с две ръце:



 Simple Smile

# 99
  • София
  • Мнения: 9 920
Привет, прегладнях, докато не я изчетох от А до Я тази тема, повечето книги ми харесаха и си ги записах, проблемът е набавянето им и от коя да започна. Приоритетни са ми тези свързани с наука (химия, физика, мислене). Имам интерес към изобретенията, химията, физиката, технологии .. вселената (смятам да се развивам в тази насока - химик съм по образование). Също така и към графичния дизайн.

Искам да чета такива книги с цел - обогатяване на общата култура, инспирация/вдъхновение, изграждане на ново мислене (обективно, рационално и ирационално (латератлно) )

- Физика (явления, закони, теории..), химия, математика...  
- механизъм на идеите; работа на мозъка/ума, оптимално мислене;
- Изкуство, дизайн, творчество, музика,
- психология, влияние, убеждаване;
- за мотивацията;
 
Малко извън темата:

- визия за бъдещето; извънматрично мислене.
- също и научна-фантастика (твърда), с визонерски нотки, добри идеи и богато въображение...
- лекции (с превод) от TED и др също са добре дошли.
- икономика, пазари, бизнес, лични финанси...
- Пълноценно издание относно Сун Дзъ и Изкуството на войната, по възможност с тълкувания. Засега на това съм се спрял: Трактати за военното изкуство Сундзъ - Удзъ

# Бионика- освен едно албумно издание, по-скоро за детската аудиотория - друго не съм намирал на български (в този случай устройва ме и на английски - все още не чета свободно).

Чел съм малко от Мичио Каку (Физика на невъзможното и за бъдещето), леко псевдонаучно, наивно и комерсиално ми се стори на моменти, може би ще ги довърша.
Гледал съм половината от сериала Космос от сър Сейгън - много ме впечатли, а представяте ли си на времето какво е било за тези които са го гледали?! Rolling Eyes


В този ред на мисли Michael Shermer има още едно заглавие- The Secrets of Mental Math, което е много полезно за ежедневна употреба.

Друго нещо: в 21 век като се каже рационалист, то това не е само човек, който вярва, че човек мисли формално и логически правилно. Напротив, това са хора, които са открили евристиките и други похвати, с които се мисли бързо, ефективно и грешно, но които просто дават резултат. Познаването на "грешките" на мисленето е само по себе си влечатляващо, но може да е много полезно.
Затова долното заглавие би било полезно и като наръчник, и като книга за когнитивна наука.

Ето за това говоря! Simple Smile


След като прегледах цялата тема - ИК Изток-Запад ми се издигнаха на първо място в предпочитаните издателства. На следващия панаир ще ги поздравя лично.  bowuu
 Хубавото е, че някой от книгите споменати тук, които са били в процес на издаване вече са отпечатани - радвам се, че има все повече подобни издания на български.

Ще допълня темата с още няколко заглавия (само първата съм чел).

Взимал от библиотеката, увлекателна е, може би малко съм пораснал за нея, от този тип мисля, че е и Кратка история на почти всичко от Брайсън.

Непознатата вселена

 

  СОЦИАЛНИЯТ АТОМ
 
 
  ГЬОДЕЛ, ЕШЕР, БАХ: ЕДНА ГИРЛЯНДА КЪМ БЕЗКРАЙНОСТТА отДЪГЛАС ХОФСТАТЪР


 
Огромен труд, няма я в столичната библиотека (1104стр/68лв) Sad
Заинтригуван съм. Заслужава ли си парите (дори с отстъпката)?!

Колапсът. Човешките общества между успеха и провала - Джаред Мейсън Даймънд


 
 ЛЮБОПИТНИ УМОВЕ: КАК ДЕТЕТО СТАВА УЧЕН  


  Това мисля, че е най-доброто издание на "Историята на времето" от Хокинг (само съм ги разглеждал), прав ли съм?!
По-кратка история на времето


За СТО на Айнщайн - кое е най-разбираемото изложение (книга)?

Това май се оказа не толкова добро?! Тъкмо мислех да започна Чопра:
Големият сблъсък
Автор:Дийпак Чопра; Ленард Млодинов  


Та, какво ще ми препоръчате на първо време?  Rolling Eyes
Засега съм се ограничил до ползването на книги от Столична библиотека, но постепенно ще си набавям и желаните заглавия.  bowuu

Кои книги/автори бихте искали да издадат и на български Party Кое заглавие очаквате с интерес да бъде отпечатано скоро? Мисля да се допитам до няколко издателства с подобна тематика.

Този материал ме изненада много приятно:
Продължаваме да издирваме „мъчни” книги, които изискват огромни инвестиции и пълно себеотдаване, за да излязат на български език в подобаващ вид. Сред целите на издателството са например The Red Book на Карл Густав Юнг (всяка година в САЩ се продават по 70 000 копия при $200 корична цена) и The Road to Reality: A Complete Guide to the Laws of the Universe на Роджър Пенроуз, една наистина феноменална книга.
http://azcheta.com/index.php?option=com_content&view=article … ion&Itemid=70
 Изток-Запад

ПП: Разменяте ли си книги?

 

Последна редакция: сб, 02 фев 2013, 19:40 от hakama

# 100
  • Мнения: 24
Чудесно вклюване и welcome в тази тъй любима и ценна за мен, но за съжаление доста рядко активна тема. От каталога на Изток-Запад съм си харесал "Хората от Земята" на Брайън Фейгън:



...която излезе наскоро и която разгледах в една книжарница. Изданието е ултимативно! Иначе очаквам с нетърпение това:



Май в края на годината ще излезе на български.

Simple Smile

PS Аз лично съм маниакален колекционер и не разменям книги, но има други юзъри във форума, които са ОК с тази практика.

# 101
  • София
  • Мнения: 9 920
Кои книги биха ми помогнали в изграждането на по друг поглед, гледна точка, мислене (иновативен, креативен, неправолинеен) - относно работата в научните изследвания.

Какво ви е мнението за следните книги:

Оптималното мислене - Розалин Гликман  
Кваркът и ягуарът - Мъри Гел Ман
Физическите константи в природата - Бароу, Джон

Как НАСА създава екипи  Чарлс Дж. Пелерин

Под повърхносттаКак интернет влияе върху четенето, мисленето и п … тта - Николас Кар


"Ratio" активно ли е все още?

 Някой от пишещите - разменя ли книги?   bouquet

Последна редакция: вт, 12 фев 2013, 22:15 от hakama

# 102
  • Мнения: 24
Другата седмица излиза:



...амбициозен научен бестселър за нашето разбиране за Бог, за произхода му, както и за неговата и нашата посока на развитие. Не съм чел нищо от Робърт Райт - ако някой има впечатления, нека сподели.

 Thinking

PS Доколкото знам, Нakama, ще има ново Ratio през пролетта; следи FB-страницата им, постоянно я ъпдейтват.

# 103
  • Мнения: 0
Издали са на български "Окото на съзнанието"!

Hug

# 104
  • София
  • Мнения: 9 920
Излязла е Слепоглед:



http://iztok-zapad.eu/books/book/1072

Скоро и тази се очаква:



http://iztok-zapad.eu/books/book/900

# 105
  • Мнения: 24
"Зомби икономикс":



...е строго научна, но съвсем достъпна книга на тема икономика, която някой ден сигурно ще прочета с огромен кеф, просто първо имам да наваксвам със сто други заглавия.

 Rolling Eyes

PS Нakama, книгите, които споменаваш са изключително интересни, но са художествени, а не публицистични.

# 106
  • n/a
  • Мнения: 3 341
"Зомби икономикс" се чете удивително лесно и бързо.
За качеството на съдържанието може да се коменти-
ра, но като цяло тезата е силна и добре аргументира-
на. Препоръчвам.

# 107
  • Мнения: 2 265
Препоръчвам книгите на Брайън Грийн. По първата и третата има документални поредици.







Както и Браян Кокс ''Квантовата Вселена''.

# 108
  • Мнения: 24
Брайън Грийн е супер готин и определено препоръчвам "Елегантната вселена", която прочетох с удоволствие. Хронологично след нея първо е "Тъканта на космоса", а после: "Скритата реалност". Имам ги и трите, но последните две още чакат. Simple Smile Готини лекции на Грийн можете да видите тук и тук. Иначе попаднах на информативна статия за "Окото на съзнанието", а и видях, че са издали на български още две доста сериозни научни книги - "Промени своя мозък - промени живота си":



...и "Психологическо тестиране":



...като последната ще бъде включена в едно интересно събитие, което предстои след няколко дни:



 Hug

PS Връщам си думите за "Слепоглед": макар уникално измислена фантастика, книгата е изключително любопитна и като наука. Точно за тази тема е!

# 109
  • София
  • Мнения: 9 920
PS Връщам си думите за "Слепоглед": макар уникално измислена фантастика, книгата е изключително любопитна и като наука. Точно за тази тема е!

Ще си дойдем на думата  Wink
Онзи ден бях в библиотеката на НБУ и мернах 6-7 екземпляра за заемане на Гьодел, Ешер, Бах: една гирлянда към безкрайността  smile3530

Мисля, скоро да си я набавя чрез човек, който следва там (само те имат право да заемат).

# 110
  • Мнения: 24
О, мен тази книга ме плаши - подозирам, че не съм дорасъл още за нея. Simple Smile Обаче ако/като я изчетеш, обезателно сподели впечатления.

# 111
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Гьодел, Ешер, Бах е велика книга.
Вярно, човек трябва да е готов за
нея. С голо желание и летящ старт
не става, определено, и ще е чиста
загуба на време ...

# 112
  • Мнения: 24
Май още никой не е коментирал "Материалът на мисълта" на Стивън Пинкър:



...пък според мен Пинкър е просто страхотен и книгите му наистина си струват. Ще ми е интересно някой да сподели дали е чел и какви са му впечатленията от мащабния опус "The Better Angels Оf Our Nature" - заглавието и темата са доста внушителни и провокативни.

 Thinking

PS Лоана, точно такива неща съм чувал за "ГЕБ", явно действително е сериозна работа.

# 113
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Книгата на Пинкър си струва времето, парите и усилието да се прочете.

За ГЕБ - силно препоръчително е човек да е учил по-сериозна и по-се-
риозно математика. Не мога да си представя преминаването на тази
книга без такава подготовка.

# 114
  • Мнения: 24
Този месец излиза нещо страхотно - "Рибата в мен":



...на симпатягата Нийл Шубин. Страхотен кеф е да видиш на български книга в тази толкова дяволски интересна, но не особено позната в България област. Ще се чете!

 smile3508

# 115
  • Мнения: 419
Май още никой не е коментирал "Материалът на мисълта" на Стивън Пинкър:

...
Сега я чета, първите две глави ми се сториха суховати, главно заради това, че примерите от английския език, в превод на български, не носят същия смисъл. След това обаче ме заинтригува, ще споделя още когато стигна края.

Заради нея изоставих "Мисленето" на Даниел Канеман, нямам търпение да приключа и с нея.
Чудесна тема, много от предложените в нея книги са вече в списъка ми "чакащи".

# 116
  • Мнения: 24
"Мисленето" ме чака да й се наканя... или по-скоро аз я чакам, знам ли. Simple Smile При всички положения обаче и Даниъл Канеман, и Стивън Пинкър са великолепни библиотечни придобивки.

# 117
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Не е трудна за четене "Мисленето".
Въпреки обема си. Даже е по-лека
от "Материала на мисълта" (това
може и да не е съвсем вярно, прос-
то Пинкър навяваше асоциации с
Чомски и придаваше друга рамка
на четенето) Simple Smile.

# 118
  • Мнения: 24
Имам го предвид това, 10х. Simple Smile

# 119
  • Мнения: 419
Съгласна съм с Лоана, Канеман се чете наистина по-леко от Пинкър. И като материя "Мисленето" ми допада повече от "Материалът ..", макар и да дават различни хипотези за мисленето - докато Пинкър набляга повече на семантиката, Канеман говори за това, как се отразяват външните сигнали.
Не мога да се отърся от желанието ми да реферирам подобен тип книги - от наличните 600-700 страници мога спокойно да извлека екстракта до максимум 100 и тогава ще са наистина наслада на душата (с уговорката че съм наясно, че безкрайните повторения и казване на едно и също нещо по сто различни начина и показването му от различни ъгли е вид мнемотехника).

# 120
  • n/a
  • Мнения: 3 341
На мен ми допада словоохотливостта на тези автори.
Специално Пинкър има елегантен стил - не претовар-
ва. Харесват ми обемните книги, в които се потапяш
за по-дълго време. Но условие е да има в какво да се
потопиш - откровените глупости не са добра среда
за подобно изживяване. Екстрактните текстове (на-
пример Чомски) поставят твърде високи изисквания
към начина на четене - то жива душа не бива да е
наоколо, за да го изцедиш. Засичала съм, че прибли-
зително едно и също време отнемат 200 стр. синтез-
но написан текст и 500 стр. в стил Пинкър.

# 121
  • Мнения: 24
На 27-ми април ще се състои второто издание на форума за популярна наука Ratio:



...и съдейки по програмата, май ще е още по-яко от предния път!

Там съм!

 Hug

# 122
  • София
  • Мнения: 9 920
Може ли да препоръчате книги, в които са описани кратки биографии на учени, предприемачи, спортисти - успели хора.

Сещам се за тези (които не съм чел):
Пътят към успеха: Най-добрият бизнес съвет, който съм получавал - Тръмп
Как изгубих наивността си
 - Брансън

"Изключителните" от Малкълм Гладуел

2. Визионерски идеи, поглед... наскоро прегледах в читалнята "Светът след нас" - доста сериозна работа от автора - ще си я набавя при първа възможност! Също може и фантастика в близкото бъдеще.


# 123
  • Мнения: 5 259
Някой ходи ли на Ratio? Как мина, къде могат да се гледат записи от презентациите? Програтама изглежда супер интересно.

# 124
  • Мнения: 24
Аз ходих и беше много готино. Simple Smile Вероятно в идните седмици ще бъдат качени онлайн лекциите (с български субтитри), както стана и миналата година.

 Peace

PS Нakama, за визионерските идеи ти препоръчвам автори като Стивън Джонсън и Скот Белски; може би дори Тони Бюзан. За биографии се сещам за "Вселената на Стивън Хокинг", примерно.

# 125
  • n/a
  • Мнения: 3 341


Книга, която си струва. Единствен недостатък -
много бързо свършва. Елегантен стил, интерес-
ни теми, слава богу без екзалтация, а скептич-
но разсъждение върху струнната и бранната
теории. Отдавна не бях срещала толкова добра
книга. Не е и необходимо да си докрай съгласен
с автора, за да се признаят видимите достойнст-
ва на четивото.


Далеч отстъпва на другата книга. Последова-
телно, задълбочено изложение, но не грабва.
Навява скука на моменти. Несъмнено богата
на факти, но минават и заминават, без да ос-
тавят осезаема следа. Може и без нея.

# 126
  • Мнения: 24
Не съм чел "Кратка история на езиците", но "Вселена от нищото" несъмнено е удивителна книга. Горещо ти препоръчвам също "Рибата в мен" - страшно е приятна. Simple Smile

# 127
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Благодаря за препоръката за "Рибата ...".
По принцип нещо не ме привлича това
заглавие, ще гледам да я поразлистя ня-
къде на място и тогава ще преценя.

# 128
  • Мнения: 24
Изцяло е в традициите на книги от типа на "Най-великото шоу на Земята" на Ричард Докинс - еволюционна генетика, сравнителна анатомия, щипка ембриология и тонове палеонтология. Simple Smile Не знам, де - то си е до човека и до интересите, но за мен книгата е малък празник. Party

# 129
  • Мнения: 2 265


Книга, която си струва. Единствен недостатък -
много бързо свършва. Елегантен стил, интерес-
ни теми, слава богу без екзалтация, а скептич-
но разсъждение върху струнната и бранната
теории. Отдавна не бях срещала толкова добра
книга. Не е и необходимо да си докрай съгласен
с автора, за да се признаят видимите достойнст-
ва на четивото.


Тъкмо влизам в темата да препоръчам тази книга и видях поста Party.
Потвърждавам с две ръце, книгата е уникална ! Аз съм я чела на английски, който има интерес може да я изтегли от интернет, но определено си заслужава да човек да си я закупи. Само да попитам, добър ли е превода ?

# 130
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Не е лош преводът.
Има доста грешчици,
но те са вече норма,
за съжаление.

# 131
  • Мнения: 24
Според мен преводът е добър, пък и е консултиран от проф. Михаил Бушев, който е физик. Е, аз съм и лаик де, но като цяло: стори ми се доста добър. Ето едно интересно ТВ-участие на Лорънс Краус и Ричард Докинс по повод филма им "The Unbelievers":



Mного са готини и двамата. Simple Smile

# 132
  • Мнения: 6 365
Наскоро се сдобих с Fire in the Mind, George Johnson.

"Science, faith and the search for order" е подзаглавието. Сега боря
демонът на Максуел и размишлявам върху "сложността по ръба на хаоса".

# 133
  • n/a
  • Мнения: 3 341
О, Мамасита, добре си се завърнала.

# 134
  • София
  • Мнения: 9 920
Утре, книгите на Сиела в техните книжарниците -50%

Ще постна само този раздел, от тях съм набелязал:
Светът без нас -  Алан Уайзман; преглеждах я веднъж, стори ми се доста добра.

Тази не съм я виждал: Горещ, плосък и пренаселен

Геномът, може би си заслужава, споменавам я за феновете на тази тематика.  Peace

# 135
  • Мнения: 24
Две нови научни заглавия на хоризонта - "Капаните на фармацевтиката" на Бен Голдейкър:



...и "Вярващият мозък" на Майкъл Шърмър:



 newsm08

PS "Геномът" e чудесна книга. Крайно време е "Сиела" да издадат още нещо на Мат Ридли, по дяволите. Simple Smile

# 136
  • Мнения: 6 365
О, Мамасита, добре си се завърнала.

А, забравих и чаровната Sea of Cortez, Джон Стайнбек и Ед Рикетс.

# 137
# 138
  • София
  • Мнения: 1 481
Още едно интригуващо заглавие:

# 139
  • Мнения: 24
По-горе мрънках за Мат Ридли е ето, че някой е "чул" мрънкането ми - утре излиза на български "Червената царица":



smile3501

# 140
  • София
  • Мнения: 9 920
Една година мълчание?!

Я кажете някой чел ли е тази книга, видях я изгодно на панаира, но се възпрях:
Архиви на бъдещето
Автор: Ричард Уотсън
http://locus-publishing.com/arhivi-na-b-descheto.html


# 141
  • Мнения: 1 520
Велики химици, Калоян Манолов. Документална проза в 4 тома.
Без да съм химик, много обичам тази книга.
Животът на химиците ми е по-интересен от научните им експерименти.

Книгиге, т.е. всичките 4 тома ги има в Читанката.

Последна редакция: ср, 11 юни 2014, 22:46 от krem-karamel

# 142
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Малко соц стил, но са интересни.

# 143
  • София
  • Мнения: 9 920
Мернах го това заглавие, ще го потърся - химик съм Grinning

# 144
  • Мнения: 24
Нещо доста задължително:



 newsm10

# 145
  • гр.Русе
  • Мнения: 138
Здравейте  Hug
Аз чак сега откривам тази тема, но по-добре късно, отколкото никога  Laughing
Обичам книги за еволюция и генетика, Авраам тази книга вероятно ще е следващата, която ще прочета.
В момента чета Светът преди вчера на Даймънд - страхотна е! В тази връзка да попитам някой дали е попадал на книга с факти за различните племена и малки общества, живеещи в откъснати райони и техните нрави, обичаи, традиции, които за нас интересни, различни и често шокиращи?
hakama - тази книга отдавна ми е в списъка за четене, ти прочете ли я, какво мислиш за нея?

# 146
  • Мнения: 24
Мисля, че книгите на Уейд Дейвис отговарят на описанието ти - може би "The Wayfinders"?

# 147
  • Мнения: 5 259
В тази връзка да попитам някой дали е попадал на книга с факти за различните племена и малки общества, живеещи в откъснати райони и техните нрави, обичаи, традиции, които за нас интересни, различни и често шокиращи?
И аз такава книга търся Simple Smile
Ако някой знае, да споделя.
Чувала съм за Geography ot Bliss, че е на подобна тематика и много ми се иска да я прочета, но още не съм я намерила. Сигурно ще си я купя в електронен формат от Amazon.

Даниъл Денет не съм го чела до сега. Може ли кратко ревю на тази книга? Увлекателно ли пише, какви идеи представя? Мерси.

# 148
  • Мнения: 24
Тук има подробна статия за книгата и автора.

Дан Денет не е лесен за четене, но е изключително полезен за здравия разум. Simple Smile

# 149
  • Мнения: 1 520
Рупърт Шелдрейк е английски биолог.
Един гениален, изключителен учен.
Изследовател на паранормалните явления.
Негова е теорията на морфогенетичните полета, които впоследствие нарича морфологични полета.

# 150
  • Мнения: 24
Рупърт Шелдрейк е английски биолог.
Един гениален, изключителен учен.
Изследовател на паранормалните явления.
Негова е теорията на морфогенетичните полета, които впоследствие нарича морфологични полета.


Темата е за наука, не за псевдонаука. Смешници като Шелдрейк са в графа езотерика.

# 151
  • Мнения: 511
Не съм чела автора, но всичко това ми звучи доста фанатично.  Mr. Green
Не виждам разлика между религиозен и "научен" фанатизъм.
Кой знае всъщност кое е наука и кое псевдонаука?!
В историята на човечеството има доста примери за теории, които са отричани при обявяването им, дори авторите им са сериозно пострадали, че са ги защитавали. Впоследствие обаче са станали фундаментална основа на различни науки.  Peace

Последна редакция: нд, 06 юли 2014, 19:08 от mariposa333

# 152
  • Мнения: 1 520
Темата е за наука, не за псевдонаука. Смешници като Шелдрейк са в графа езотерика.
Колко "компетентно". Само дето смешникът не е той...

Невидимите (паранормални) полета в природата са открити и изучени много отдавна (преди поне един век), но всичко това е дълбоко засекретено и няма да се разкрие на невежия народ. Няма да се впускам в обяснения защо, темата е друга.

Последна редакция: нд, 06 юли 2014, 23:16 от krem-karamel

# 153
  • Мнения: 5 259
Я дай примери за такива много учени, че ми стана интересно  Laughing
Нещо да е било смятано за псевдонаука и после да е станало фундаментална основа на някоя наука.
Кажи поне трима такива, моля.


Иначе по темата, не знам това дали се води точно книга за наука, но обожавам такива книги и много се радвам, че някой си е дал труда да ги напише. Днес си взех "Светът преди вчера" и просто се размазвам от кеф!
Кефи ме доста повече от "Хората от Земята", която също ми е много любима и по "моята" тема.

# 154
  • Мнения: 5 259
Невидимите (паранормални) полета в природата са открити и изучени много отдавна (преди поне един век), но всичко това се крие от невежия народ. Няма да се впускам в обяснения защо, темата е друга.
Има един въпрос, който ме гложди, когато се сблъскам с подобен аргумент. След като всичко това се крие, ти как знаеш за него? Може би си от екипа, направил откритието?

# 155
  • Мнения: 1 520
Има един въпрос, който ме гложди, когато се сблъскам с подобен аргумент. След като всичко това се крие, ти как знаеш за него? Може би си от екипа, направил откритието?
Съвсем не съм част от такъв екип. Всичко е вътрешно убеждение при мен.
Де да бях, поласка ме Simple Smile
Знанията си ги набавям от литературата, като чета, анализирам, съпоставям, експериментирам, включително и с тялото си (не точно физическото).
Навремето първо започнах с акупресурни методи, после преминах на други - по-мощни и по-опасни...
И да, убедих се лично и експериментално, че човекът, както и всички биологични индивиди, са много повече от парче месо.

# 156
  • Мнения: 5 259
Добре, свалям малко нивото на иронията Simple Smile

Пак не разбрах. Всичко се крие, а ти го знаеш. Сама ли стигна до изводите, отново питам. Защото ако не си стигнала сама, значи го знаеш от някъде. И ако това някъде е книга, значи тези неща ги знаят няколко десетки хиляди до милиони хора, колкото е тиражът на книгата. А това не се връзва много с "Всичко се крие".
Хем се крие, хем милиони са го прочели.
Ще оставя нефизическото ти тяло да анализира въпроса ми Simple Smile

# 157
  • Мнения: X
Ще ми е интересно да прочета "Свят, населен с демони", защото суеверията много ми пречат в живота. Дори има такова заболяване, което обаче все повече учени смятат, че не е невроза, а неврологично заболяване, тоест има органична увреда на мозъка. Та ми е важно да прочета специално какво казва Карл Сейгън относно суеверията и вярата в тях.

Ами аз съм я чела и горещо я препоръчвам. Обаче точно за суеверията не помня нещо да казва - посланието е по-скоро, че в сравнение с необятния океан на материята/енергията във вселената нашите познания за нея са нищожно малки - сравнява ситуацията с огромна тъмна стая и една малка свещ, която гори в нея - и казва, представете си колко от цялата стая може да освети тази свещ.

The Demon Haunted World (Science as a Candle in the Dark)

Обаче си струва да се прочете. И самият Сейгън е интересна личност, и книгата е добре написана.

Последна редакция: пн, 07 юли 2014, 15:56 от Анонимен

# 158
  • n/a
  • Мнения: 3 341
To и границите на псевдонауката не са това,
което бяха. Изпитвам як скепсис по отноше-
ние на мноооооого четива (и данните в тях),
които се водят да са наука. То и Сам Харис
се пъне да го докара да е наука, ама не е,
откъдето и да го погледнеш.

# 159
  • Мнения: 5 259
Разбира се, че Сам Харис е наука  Sunglasses И не се пъне, а го докарва и то отлично.

# 160
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Да? И по кои критерии Сам Харис
твори наука? С какво е по-научен
от сума езотерици, примерно?

# 161
  • Мнения: 5 259
Ами например с това, че той е учен, а те не са  newsm78
Той има  Ph.D. по cognitive neuroscience и всичките му книги са на тази тематика, като се позовава на експерименти, направени по научния метод, изследвания и научни публикации.
Езотериците... сигурно си по-запозната с тях, ти знаеш на какво се позовават и как си правят заключенията Simple Smile

# 162
  • Мнения: 1 520
Добре, свалям малко нивото на иронията Simple Smile Пак не разбрах. Всичко се крие, а ти го знаеш. Сама ли стигна до изводите, отново питам. Защото ако не си стигнала сама, значи го знаеш от някъде. И ако това някъде е книга, значи тези неща ги знаят няколко десетки хиляди до милиони хора, колкото е тиражът на книгата. А това не се връзва много с "Всичко се крие".
Хем се крие, хем милиони са го прочели.
Ще оставя нефизическото ти тяло да анализира въпроса ми Simple Smile
Барбара Ан Бренън - учен от НАСА, изследовател на биоенергийното поле, енергиен лечител и автор на книгите "Ръце от светлина" и "Светлинно очертание" твърди,че във всяка държава съществуват секретни учреждения за изучаване на невидимата енергийна същност на човек - тази която, дава живот на тялото и остава след смъртта...
И учрежденията, и техните изследвания и открития се пазят в дълбока тайна и едва ли някога ще бъдат доведени до знанието на обикновения човек.
Който сам успее да достигне до (част от) тези знания - това ще му остане. Макар и трудно, не е невъзможно.
Самата аз, експериментирайки с различни енергийни методи (нейни и на други автори) съм усещала осезаема промяна в състоянието си (в т.ч. и на физическо ниво), в настроението си, в концентрацията си, даже и в телесното си тегло...
А това означава, че биоенергийното ни поле не само съществува, но и се повлиява и реагира когато му въздействаме.
Повечето от тези методи дори не изискват физически контакт с тялото.
Аз не вярвам, а знам, че всеки биологичен индивид притежава и друго - нефизическо, енергийно поле, чиято същност (твърди се,че произхожда от божествен източник) остава все още загадка за много хора, в т.ч. и за мен...

Последна редакция: вт, 08 юли 2014, 21:29 от krem-karamel

# 163
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Може да звучи странно, но по-ясна представа
имам за работата на учените, не на езотери-
ците. Дадох ги само за пример.
Наличието на научни титли не винаги е кри-
терий за строго и почтено прилагане научни
подходи.

# 164
  • Мнения: 5 259
Наличието на научни титли не винаги е кри-
терий за строго и почтено прилагане научни
подходи.
Разбира се, така е. Може ли да дадеш пример за такова нещо в работата на Сам Харис?

# 165
  • Мнения: 5 259
Самата аз, експериментирайки с различни енергийни методи (нейни и на други автори) съм усещала осезаема промяна в състоянието си (в т.ч. и на физическо ниво), в настроението си, в концентрацията си, даже и в телесното си тегло...
А това означава, че биоенергийното ни поле не само съществува, но и се повлиява и реагира когато му въздействаме.
Всъщност не означава това. Има си достатъчно адекватни обяснения, но не са толкова привлекателни за суеверната мисъл.

Чудя се всички ли в този форум са такива  Laughing

# 166
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Какви са всички в този форум?  Laughing

Подобно обобщение, което се
прокрадва между редовете, е
някак, как да кажа, също пока-
зателно  Wink

# 167
  • Мнения: 5 259
Така е Simple Smile И може би не говори добре за мен, но нямам практика в общуването с такива хора и ми се получава малко недодялано.

Под "такива" имах предвид хора с определен подход в живота, които при огромен набор от възможни причини за нещо, избират като абсолютно несъмнена някоя, която изобщо не може да бъде валидна, но пък им харесва.
Друго, което ми прави впечатление е масовата неспособност да се оценява източника на информация по признак надеждност. Много често се вярва на неща, само защото някой ги е написал някъде и защото звучат привлекателно, без да бъдат подложени на каквото и да било съмнение или проверка.

# 168
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Всички хора правят едно и също - избират
онова, в което да вярват, според както им
е най-комфортно в цялостната вътрешна
картина. Просто така сме устроени. А под-
лагането на критичност на нечие писание
си е сериозно усилие, което обикновено е
неприятно, некомфортно. Кофти е наисти-
на да си рисуваш света единствено от па-
литрата "приятно" - "неприятно" ...

# 169
  • Мнения: X
Allana,  всеки има право да си вярва в каквото си иска Simple Smile Не ме разбирай погрешно, аз самата съм далеч от възгледите на Крем-Карамел, но не ми се струва разумно да го/я разубеждавам.

В смисъл, че няма смисъл Wink

И освен другото, личният ми опит показва, че животът е далеч по-поносим, когато сведеш съмненията и проверките до възможния минимум. Зная, че това е напълно противоположно на научния подход, но пък за житейски е по-подходящ  Laughing

Между другото, Сейгън в книгата си се спира подробно на тази тема - за научния подход към доказване на теориите. Който в основата си се състои в: "съмнявай се във всичко и във всеки до надеждното и проверено много пъти доказване на противното".

Да добавя - аз лично съм горещ привърженик на Сейгън. Но често, да не кажа всеки път,  в лични разговори ми казват "стига си чоплила, де, все да разнищиш до дъно, дупка в земята ще изровиш, за да търсиш доказателства и да ги проверяваш по много пъти от различни източници. Това не ти е научен труд!" Спъва нормалното общуване, казват, този подход - защото не е типичен - както и сама си забелязала Simple Smile

Последна редакция: вт, 08 юли 2014, 11:14 от Анонимен

# 170
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Не е добре да се надценява така нареченият
"научен подход". Никога не можем да сме си-
гурни нито в достоверността на използваните
методи, нито в начина на обезпечаването на
данни (експерименти, проучвания и прочие).
Мисля, че някъде назад в темата е посочена
книгата за манипулациите в медицината. Ами
научиха се как се прави "наука", как се мани-
пулират изследванията, за да се получат иска-
ните резултати ... Изобщо, научната "почте-
ност" е дала фира тотално. За съжаление ...

# 171
  • Мнения: X
Не е добре да се надценява така нареченият
"научен подход". Никога не можем да сме си-
гурни нито в достоверността на използваните
методи, нито в начина на обезпечаването на
данни (експерименти, проучвания и прочие).
.. ...

Абсолютно е така. Но обратното е още по-зле - сляпа вяра в нещо, при това обусловена от субективните ни пристрастия. Тоест, с много по-голяма вероятност за несъответствие с действителността.

Тогава? Как да търсим познанието в света, населен с демони? Simple Smile

Относно данните и методите - да, несъвършени са, но по-добри не са измислени все още Simple Smile Все пак има цяла наука за проверка на хипотези и адекватност на модели

# 172
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Само малка вметка да направя -
призовавам да не се надценява,
а не да се отрича Simple Smile.

# 173
  • Мнения: X
Само малка вметка да направя -
призовавам да не се надценява,
а не да се отрича Simple Smile.

Значи, нещо не съм доразбрала Simple Smile А как точно става надценяването? Обикновено никоя научна теория не е 100 % сигурна и винаги е отворена за промяна и дори за отричане. Сигурна на 100 % е само вярата Simple Smile

Сейгън и това засяга   - пак Сейгън Simple Smile

Между другото, ако човек по една или друга причина е запознат с методите за проверка и доказване, а също ако познава конкретния казус (извадка, методика за събиране на данни, методи за оценка и така нататък), е наясно с недостатъците и къде може да се търсят източници на грешки. Помага за вдигане степента на достоверност на резултата. "Предупреден значи въоръжен" Simple Smile

# 174
  • Мнения: 5 259
За мен лично лековерието е по-лоша житейска философия от подлагането на съмнение. Просто лековерният може да бъде манипулиран много по-лесно за всякакви цели, като започнем от лични - в обкръжението му и стигнем до обществени от медии, религиозни институции и т.н. Това са все субекти, които искат да се бъркат в личните му решения, подбутвайки го в някаква посока, която е в техен, но не и в негов интерес.

Никого в нищо не искам да убеждавам, просто си коментирам.

Винаги се сещам за най-крайната проява на лековерие - маите са принасяли в жертва хора, защото жреците са им казали, че иначе слънцето няма да изгрее. И никой не е рискувал да провери дали наистина няма да изгрее Simple Smile
Опростено го разказвам, иначе разбира се те са правили много неща по много различни причини. Това просто го изолирам за целите на примера.

# 175
  • Мнения: X
За мен лично лековерието е по-лоша житейска философия от подлагането на съмнение. Просто лековерният може да бъде манипулиран много по-лесно за всякакви цели, като започнем от лични - в обкръжението му и стигнем до обществени от медии, религиозни институции и т.н. Това са все субекти, които искат да се бъркат в личните му решения, подбутвайки го в някаква посока, която е в техен, но не и в негов интерес.

Никого в нищо не искам да убеждавам, просто си коментирам.

Винаги се сещам за най-крайната проява на лековерие - маите са принасяли в жертва хора, защото жреците са им казали, че иначе слънцето няма да изгрее. И никой не е рискувал да провери дали наистина няма да изгрее Simple Smile
Опростено го разказвам, иначе разбира се те са правили много неща по много различни причини. Това просто го изолирам за целите на примера.

Напълно съм съгласна. Но ако не си забелязала, такива хора сме абсолютно малцинство Simple Smile И съм се питала "защо", и съм си отговаряла - "защото хората ИСКАТ да бъдат заблуждавани". Защото така е по-лесно.

И аз само си разсъждавам Simple Smile

За маите -мисля си, че със сигурност е имало такива, които са подлагали на съмнение достоверността на теорията за жертвите и изгряването на слънцето. Само че са били навреме елиминирани Simple Smile И  е бил елиминиран дори споменът за вредния им подход на съмнение  Laughing Laughing

А като стана въпрос - какво всъщност знаем ние за маите?! Там е била в ход много сериозна елиминация от страна на завоевателите.

Последна редакция: вт, 08 юли 2014, 11:41 от Анонимен

# 176
  • Мнения: 5 259
Не съм сигурна, че хората искат да бъдат заблуждавани. Просто е лесно. Който знае, че са склонни да повярват на нещо, което ще им хареса да чуят, им казва точно такива неща.

За маите не знам какво знаем  Laughing Имам приятели, които се занимават с история и като гледам на базата на какви олющени стенописи какви генерални изводи си правят...  newsm78
От друга страна аз не съм специалист и е възможно те да виждат детайли, които са невидими или неразпознаваеми за мен. Все пак сравняват стенописите с археологическите находки и следят дали има съвпадение. Сигурно се доближават до истинала повече, отколкото аз бих могла.

# 177
  • София
  • Мнения: 143
Леко ще прекъсна дискусията и бих попитала освен книгите за "великите химици" в читанка, има ли други от препоръчаните в тази тема в ел. формат?

# 178
  • Мнения: X
Не съм сигурна, че хората искат да бъдат заблуждавани. Просто е лесно. Който знае, че са склонни да повярват на нещо, което ще им хареса да чуят, им казва точно такива неща.

....

Те няма да ти кажат, че искат. Дори си мисля, че и те самите не знаят, че искат Simple Smile Но емпирично се доказва, че е така. Например: идва при мен приятел/ка (полът е без значение) и казва "аз ще направя това и това", казвам "хубаво си намислил/а, обаче знаеш ли това, можеш ли онова?" "ами не", "а имаш ли изпълним план как да го знаеш/можеш?", "ааа. това е проста работа, толкова хора го правят, та аз ли няма?!", "хората са си за хората, ти как ще го направиш?", "амииии, така и така" и ми изнасят едни фантасмагорични планове, които аз (понеже сигурно съм гадна Wink) точка по точка оспорвам и доказвам, че вероятността им да се случат е нищожна. Накрая какво става - те или ме обявяват за неприятел (а аз те имах за приятелка!), или ми казват, че им завиждам (на кое, не става ясно, може би на великите идеи) и искам да ги откажа, или просто се обиждат и си тръгват. Благоверният в такива случаи ми казва "не казвай на хората това, което те НЕ ИСКАТ да чуят". Та в крайна сметка се оказва, че хората искат да бъдат заблуждавани. Защото често пъти истината (с цялата условност на тази дума) е твърде болезнена, за да я чуят. А че после действителността им я запраща в лицето, е отделен въпрос. Тогава винаги се намират причини и виновни Simple Smile

# 179
  • Мнения: X
Леко ще прекъсна дискусията и бих попитала освен книгите за "великите химици" в читанка, има ли други от препоръчаните в тази тема в ел. формат?

Имам Сейгън, но не на български.

# 180
  • Мнения: X
....
За маите не знам какво знаем  Laughing Имам приятели, които се занимават с история и като гледам на базата на какви олющени стенописи какви генерални изводи си правят...  newsm78
От друга страна аз не съм специалист и е възможно те да виждат детайли, които са невидими или неразпознаваеми за мен. Все пак сравняват стенописите с археологическите находки и следят дали има съвпадение. Сигурно се доближават до истинала повече, отколкото аз бих могла.

Със сигурност повече и от мен, но все пак колко? Simple Smile Ако аз се доближавам на 1 %, а те - на 5 % от цялата истина за маите, това, че се доближават повече от мен, не е достатъчно за да кажем заедно, че знаем нещо Simple Smile

Имам предвид както това, че маите не са оставили много писмени паметници или по-точно, са били унищожени от католиците, а от друга страна, основните свидетелства за тях са пак от писмени източници на католиците. Тоест, доста изкривена картина се получава. Съвсем не искам да омаловажа труда на тези, които ги проучват, просто ситуацията е такава, че няма на каква база да занем много за тях.

# 181
# 182
  • Мнения: 511
Радвам се, че един коментар, доведе до такава интересна дискусия.
И все пак, истината за всеки е различна и никой не може да ме убеди, че това, в което той вярва е "наука", а нещо, в което той не вярва е "псевдонаука".

# 183
  • Costa Rica
  • Мнения: 551

Под "такива" имах предвид хора с определен подход в живота, които при огромен набор от възможни причини за нещо, избират като абсолютно несъмнена някоя, която изобщо не може да бъде валидна, но пък им харесва.
Я пак?

Не може да бъде валидна по чии критерии? И кой проверява валидността на критериите?

Като ще говорим за наука, трябва да сме наясно, че не може да бъде доказано несъществуването на нещо (в конкретния случай - на явления, които незнайно защо се наричат "параномални"). Иначе не сме на много по-високо еволюционно ниво от Дийпак Чопра, въпреки претенциите си Mr. Green

# 184
  • n/a
  • Мнения: 3 341
...

Като ще говорим за наука, трябва да сме наясно, че не може да бъде доказано несъществуването на нещо (в конкретния случай - на явления, които незнайно защо се наричат "параномални").

Обичайната заблуда - липсата на доказателства
се бърка с доказателство за липсата. На нещото.
Това го реквам в потвърждение  Mr. Green

# 185
  • Мнения: 5 259
Извинете, но този аргумент ми звучи малко като вица, дето според жената шансът да срещне динозавър бил 50%, защото вариантите са или да го срещне или да не го срещне  Laughing

Иначе за съществуващо можем да приемем нещо, което виждаме или виждаме ефектите, които то предизвиква. Ако не е на лице нито едното от двете и въпросното нещо със съществуването си не предизвиква ефекти, които да са доловими за нас, то на каква база можем да кажем, че съществува? На въображението? Въображението дава живот на много неща и аз не го подценявам, но и понякога е по-добре да не го смесваме с реалността. Защото веднага мога да кажа, че Голямото Спагетено Чудовище иска от нас да убием всички неверници и вие да сте длъжни да приемете, че ТО наистина това иска и трябва да го получи. Бихте ли се вързали? И ако не, защо не? Нали никой не може да докаже, че ТО не иска точно това?
Ето, аз съм пророка и ви казвам, че ТО иска неверниците под ножа. Защо не ми вярвате!? Нима можете да докажете някак, че това не е истина?
 Laughing
Стана ли по-ясно?

# 186
  • Мнения: X
Радвам се, че един коментар, доведе до такава интересна дискусия.
И все пак, истината за всеки е различна и никой не може да ме убеди, че това, в което той вярва е "наука", а нещо, в което той не вярва е "псевдонаука".


И твърдението за истината е относително, както и самата истина Simple Smile Все пак ако кажа, че физическото ми тяло ще умре един ден, това може да се смята за абсолютна истина.  Аз бих го казала - ще умра някой ден, но прецизирам заради вярващите в преражданията на душата.

Та все пак има приети критерии за "наука" и "псевдонаука", и те не са на база вярвания. Лично аз не бих сложила в едно изречение "вярвам" и "наука". В науката, доколкото аз познавам методите за събиране и анализ на данни, няма място за вяра (която по подразбиране не дава шанс за вярност на обратната хипотеза). И всяко доказано твърдение се подлага на съмнение в момента, в който възникне ново познание, независимо емпирично или теоретично, което по някакъв начин е свързано с вече доказаното. Тоест, се преразглежда и може да бъде препотвърдено, но може да бъде и отхвърлено. Докато при вярата това не е възможно.  

Последна редакция: ср, 09 юли 2014, 11:16 от Анонимен

# 187
  • Мнения: X
Извинете, но този аргумент ми звучи малко като вица, дето според жената шансът да срещне динозавър бил 50%, защото вариантите са или да го срещне или да не го срещне  Laughing

Иначе за съществуващо можем да приемем нещо, което виждаме или виждаме ефектите, които то предизвиква.

Доста по-сложно е, мисля. Някои неща доказано съществуват, без да ги виждаме или да им виждаме ефектите - само по теоретични изчисления. Например при явления от мащабите на Вселената. И впоследствие с усъвършенстването на начините ни да им фиксираме ефектите биват потвърдени и от експерименти. Това се е случило с теорията на общата относителност. Но понякога емпириката противоречи на теоретичните изчисления. И тогава, понеже говорим за наука, се търсят източниците на това противоречие, и обикновено се стига до откритие. Заради което и аз съм привърженик на този подход - динамичен и отворен за промяна.

# 188
  • Мнения: X

Под "такива" имах предвид хора с определен подход в живота, които при огромен набор от възможни причини за нещо, избират като абсолютно несъмнена някоя, която изобщо не може да бъде валидна, но пък им харесва.
Я пак?

Не може да бъде валидна по чии критерии? И кой проверява валидността на критериите?

Като ще говорим за наука, трябва да сме наясно, че не може да бъде доказано несъществуването на нещо (в конкретния случай - на явления, които незнайно защо се наричат "параномални"). Иначе не сме на много по-високо еволюционно ниво от Дийпак Чопра, въпреки претенциите си Mr. Green

Мисля, че тук стана объркване между  "съществуването на нещо" и "причините за съществуването на това нещо".  

Първо - същестуват ли необяснени явления в действитеността около нас (как ще ги наречем, няма значение) - аз мисля, че съществуват, и то много повече от обяснените. И ми се струва, че и Алана мисли така. Тук спорове в общия случай няма.

Второ - какви са причините за тези явления - тук вече споровете се развихрят. Защото щом са "необяснени", това отваря път за формулиране на многобройни потенциални причини и от там, път за смесване на наука и псевдонаука. Което и Алана мисля, че иска да каже.

След това вече отиваме на критериите за това кое е наука и кое - псевдо-наука. Аз лично причислявам към науките всяко познание, базирано на теоретична математика.

# 189
  • Мнения: 5 259
Доста по-сложно е, мисля. Някои неща доказано съществуват, без да ги виждаме или да им виждаме ефектите - само по теоретични изчисления. Например при явления от мащабите на Вселената. И впоследствие с усъвършенстването на начините ни да им фиксираме ефектите биват потвърдени и от експерименти.
Не съм се изразила достатъчно коректно. Ефектите от нещо са малко по-широк кръг от явления, отколкото може би си подразбрала от изказването ми. За да можеш да направиш теоретични изчисления, които да доведат до предполагането за наличие на нещо, например Хигс бозона, трябва да си наблюдавал ефекти, за които да си потърсил причината. И съответно да си я предположил с голяма доза вероятност, а след това и да си я доказал. Но всички тръгва от проследяването на ефект или търсене на обяснение за нещо, което вече е в спектъра на наличното познание. Т.е. вече знаеш НЕЩО за това, което търсиш. Не се тръгва от абсолютната нула.

# 190
  • София
  • Мнения: 143
Леко ще прекъсна дискусията и бих попитала освен книгите за "великите химици" в читанка, има ли други от препоръчаните в тази тема в ел. формат?

Имам Сейгън, но не на български.
ако имаш нещо на английски и не е от заглавията в читанка (Космос, Милиарди..,Свят населен ...,Контакт) може да ми изпратиш на rgarkova@abv.bg.

# 191
  • Мнения: X

Не съм се изразила достатъчно коректно. Ефектите от нещо са малко по-широк кръг от явления, отколкото може би си подразбрала от изказването ми. За да можеш да направиш теоретични изчисления, които да доведат до предполагането за наличие на нещо, например Хигс бозона, трябва да си наблюдавал ефекти, за които да си потърсил причината. И съответно да си я предположил с голяма доза вероятност, а след това и да си я доказал. Но всички тръгва от проследяването на ефект или търсене на обяснение за нещо, което вече е в спектъра на наличното познание. Т.е. вече знаеш НЕЩО за това, което търсиш. Не се тръгва от абсолютната нула.

 newsm10  - съгласна!

# 192
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Не всичко, което е облечено в математика,
непременно е научно. Има множество при-
мери за налудно приложение на иначе пра-
вилни формули и изчисления.
И обратно - има немалко примери, в които
математиката върви напред и доказва не-
ща, за които в последствие се намират ем-
пирични потвърждения.
Щеше да е хубаво, ако всичкото познание
стройно и гладко се подчиняваше на един
утвърден алгоритъм. Всъщност нямаше да
е хубаво - не просто скучно, но и банално...

# 193
  • Мнения: X

ако имаш нещо на английски и не е от заглавията в читанка (Космос, Милиарди..,Свят населен ...,Контакт) може да ми изпратиш на rgarkova@abv.bg.

Имам на руски  Драконите на Едем. Ако те устройва, ще го изпратя.

На английски е по-сложно, знаеш.

# 194
  • Мнения: X
Не всичко, което е облечено в математика,
непременно е научно. Има множество при-
мери за налудно приложение на иначе пра-
вилни формули и изчисления.

Щеше да е хубаво, ако всичкото познание
стройно и гладко се подчиняваше на един
утвърден алгоритъм. Всъщност нямаше да
е хубаво - не просто скучно, но и банално...

Ще ми е интересно да споделиш някои от тях.

Че то си се подчинява на алгоритъм. Само дето ние не го знаем Simple Smile

И според мен нито е скучно, нито е банално - виж например алгоритмите на ДНК молекулите - същинска мелодия. Или на раждането на галактики във Вселената. 

# 195
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
липсата на доказателства
се бърка с доказателство за липсата. На нещото.

Не е ли смешно, че абсолютното същото твърдение се използва от християнските фундаменталисти като доказателство за съществуването на тяхното божество? Mr. Green

И като ще си говорим за наблюдаване и ефекти, не е зле да не забравяме, че тук сме ограничени от нивото на технологиите си и от капацитета на човешкия мозък. И че вселената е много по-странна, отколкото изобщо можем да си представим.
Т.е. малко смирение от страна на "учените" не е излишно. Истинските учени си го имат.

Аз не виждам проблем в четенето на езотерична и научна литература едновременно. Даже може да се забележи колко са близки на места.

# 196
  • Мнения: X
Извинете, но този аргумент ми звучи малко като вица, дето според жената шансът да срещне динозавър бил 50%, защото вариантите са или да го срещне или да не го срещне  Laughing


А всъщност това е вярно и жената формално е права Simple Smile - защото въпросът не е зададен правилно. Или по-скоро във въпроса е премълчано условие, което се предполага от задаващите, че се подразбира.  Въпросът трябва да бъде прецизиран "какъв е шансът да срещнете динозавър при условие, че те са измрели преди 70 милиона години" - и тогава се смята условна вероятност.

# 197
  • Мнения: 5 259
Аз вицът не го разказах дословно, защото е известен. В оригинала се уточнява в кой конкретен момент трябва да се изчисли шансът да се види динозавър.


И като ще си говорим за наблюдаване и ефекти, не е зле да не забравяме, че тук сме ограничени от нивото на технологиите си и от капацитета на човешкия мозък. И че вселената е много по-странна, отколкото изобщо можем да си представим.

Не, не. Аз нямам превид, че нещо ако ние не можем да го засечем с наличните ни в момента технологични и аналитични средства, значи то не съществува. Имам предвид, че ако то не може да бъде засечено директно или по ефектите, които предизвиква, как вярваш на някой, който идва и ти казва, че знае какво е това и (както най-често се процедира в такива случаи) ТО иска от теб да направиш това и това  Laughing
Разбираш ли ме? Говоря за онези хора, дето пишат книги, от които печелят милиони  Laughing и в които разказват на аудиторията си как само те знаят някаква тайна, дето никой друг не я знае и не може да я открие и сега ще ви я напишем в книгата  Laughing

# 198
  • n/a
  • Мнения: 3 341

Не е ли смешно, че абсолютното същото твърдение се използва от християнските фундаменталисти като доказателство за съществуването на тяхното божество? Mr. Green

.....

Аз не виждам проблем в четенето на езотерична и научна литература едновременно. Даже може да се забележи колко са близки на места.

По-скоро е забавно  Laughing
Отвъдокеанският цирк по линията "Дарвин"
е голям и зрелищен. Само дето бързо омръз-
ва - аргументи-дъвки - правят си балончета,
които се пукат от най-слабия аргумент на
другата страна и после пак се надуват  Mr. Green

А приликите, да, са толкова големи, че не е
лесно понякога да различиш едната литера-
тура от другата. Много кофти, че в боричка-
нето на идеи се включиха и хора от естест-
вените науки по един доста ... как да кажа...
нелицеприятен начин.

# 199
  • Мнения: 5 259
Лоана, ти какво очакваш да получиш лично за себе си от тема, която се казва "Книги за наука"?
Не съм проверявала, но за езотериката, паранормалните явления, астралните тела, рептилите, аурите, божественият или извънземният произход на живота, сигурно си има конкретна тема все някъде из форума.

# 200
  • n/a
  • Мнения: 3 341
allana, в началото на темата сме обсъждали
вече какво и как се поства в темата.
Едновременно с това - последните публика-
ции на един Краус примерно, не му правят
чест (от моя гледна точка, разбира се). И не
виждам как с това си мнение мога да засег-
на нечии убеждения. Съжалявам, ако се е
получило нещо такова.

allana, сега прочетох предишния си пост.
Не съм имала предвид по никакъв начин
включванията в тази тема, опазил ме гос-
под. Имах предвид големите учени, които
пишат и са включени в дебатите в САЩ
по тези теми.

# 201
  • Мнения: 24
Wow, темата е изживяла истински ренесанс. Grinning

# 202
  • Мнения: 5 259
ако имаш нещо на английски и не е от заглавията в читанка (Космос, Милиарди..,Свят населен ...,Контакт) може да ми изпратиш на rgarkova@abv.bg.
Това намерих, върши ли ти работа?
http://www.epubbud.com/book.php?g=HEYXERHF

# 203
  • Мнения: 24
Toчно изгледах финала на новия "Космос" (извънредно препоръчителен сериал), а и си купих най-сетне "Сенките на забравените прадеди". Карл Сейгън е истинско съкровище, за милиарден път си давам сметка.

# 204
  • Мнения: 5 259
Новият Космос е много як и става за деца. Дъщеря ми много го харесва, радвам се, че мога да го гледам с нея, макар серията да се проточва към час и нещо, защото често спирам на пауза да обяснявам  Laughing И все пак е доста вдъхновяващо. Това е една много добра основа от знания, поднесена по начин, какъвто никога няма да ни огрее в училище.

Ще ми се да имаше и други сериали на научна тематика с подобно качество.

# 205
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Гледахме ги заедно и после ги изтеглих да ги има и за други вечери ...

# 206
  • Мнения: 24
Възкресявам темата с това:



...като много умувам дали да не си го взема. Ако някой има мнение, нека сподели!

# 207
# 208
  • Мнения: 14
Още неизлязла на български:
"1493: Uncovering the New World Columbus Created" („1493:да откриеш Новия свят,създаден от Колумб“) на Charles Mann (писател и журналист). Добър анализ от необикновен поглед на времето, по време и след откриването на Америка до наши дни. Интересен поглед върху връзките и взаимовръзките, които възникват с това откритие. В книгата всеки може да намери нещо интересно за себе си. Авторът наистина много се е постарал в пътуванията и проучванията си, за да създаде тази оригинална книга.
Дано преведат на български повече подобни книги. Биха били стойностни подаръци за Коледа.

Не намирам преведена на български и "The Rational Optimist: How Prosperity Evolves" - Мат Ридли. Книгата наистина си струва. Има лекции за "как идеите правят секс", но би било чудесно най-после да се преведе и книгата. Тя остава още актуална и сега, години след написването.
П. С. Дали не трябва да се отвори тема за "Общество и политика". Понеже темите за обществото и политиката не спадат много под наука, а там също има някои стойностни книги, преведени на български.

Последна редакция: нд, 07 дек 2014, 13:52 от daamane

# 209
  • София
  • Мнения: 9 920
Да събудя темата от летаргията  Sunglasses

Препоръчайте литература, свързана с математика, точни науки и компютри - с цел мотивация, нещо зарибяващо. Искам да си направя един брейнуошинг. Може и филми.

От каталога на Изток-Запад набелязах тези:

Да паднеш в черна дупка - Нийл де Грас Тайсън
Квантовата магия - С. Доронин
Безкраен пъзел - Франк Клоуз
Човешкото бъдеще - Джероум Глен

Животът на свръхземите - Съсълов
Сигурно се шегувате, г-н Файнман! - Ричард Файнман 

и още: 150 разгадани тайни на безкрайността
По-кратка история на времето
Може би и автобиографии

 - Други?

Добри ли са книжките, понеже повечето не се намират в библиотеката.

 Имаше една книжка за математика, написана за юноши, но май беше за физика, описани закони с примери от ежедневието и т.н.

Тук е мястото да попитам и коя е най-достъпната книга за Теориятна на относителността.

За художествена книга, бих дал пример с "Марсианецът" - толкова наситена с научни факти книга не бях срещал.

# 210
# 211
  • София
  • Мнения: 9 920
Някой има ли тук?
Чели ли сте нещо интересно последните години?

# 212
  • София
  • Мнения: 14
cdn.bg-mamma.com/1P6J/2dRmS.jpg
cdn.bg-mamma.com/1P6J/l4avA.jpg
cdn.bg-mamma.com/1P6J/zQq4d.jpg
cdn.bg-mamma.com/1P6J/G3NDW.jpg
cdn.bg-mamma.com/1P6J/qlcIA.jpg
cdn.bg-mamma.com/1P6J/WBPRi.jpg
cdn.bg-mamma.com/1P6J/MlfYv.jpg


това са част от моите книжки

# 213
  • Мнения: 5 259
Това са доста книги. Има много добри, но има и много псевдонаука и конспирации. Надявам се да имате критично мислене и да можете да отсеете истината от измислиците.

# 214
  • София
  • Мнения: 14
Естествено не е градивно да се вярва на всичко. Но е хубаво да се види и друга гледна точка била тя и изкривена според нормалните представи на всеки.

Общи условия

Активация на акаунт