Литературен клуб - XI

  • 53 372
  • 745
  •   1
Отговори
# 15
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 801
Благодаря за темата.  bouquet

# 16
  • Ямбол
  • Мнения: 1 452
Естел, прекраснице, благодаря за темичката!  smile3525
Аз започнах "Майките" на Теодора Димова. Моля, специалистите да дадат мнението си, но аз не успях да я прочета. Аз ли съм крива, но толкова дълги изречения просто ме възмутиха и зарязах книгата. Изреченията са от порядъка на половин и повече страница. Страхувам се да кажа дори една страница  Confused Може и да е прекрасна, но не ме спечели тази книга, а си я взех по препоръка от форума  Peace

# 17
  • Мнения: 382
Свет,Исак Бабел ми е познат само като име, но заради това което си написала и най-вече сравнението с Маркес мисля и скоро като автор да го запозная.
Много се опасявам да не подвеждам хората с мненията си (но пък не мога да се въздържа да не ги изразявам  Laughing ). За Бабел - Маркес: все пак на Маркес съм чела няколко неща, а на Бабел само едни разкази и не мога да си направя цялостно заключение за втория... Но си спомних за жените в "Сто години самота", за безбройните Хосе-овци и Аурелиано-вци, както и за това:
"— Сантяго, сине — извикала тя, — какво ти е?
Сантяго Насар я познал.
— Убиха ме, госпожице Вене — казал."
("Хроника на една предизвестена смърт")

Аз започнах "Майките" на Теодора Димова. Може и да е прекрасна, но не ме спечели тази книга, а си я взех по препоръка от форума  Peace

Ето затова може би трябва да се въздържам от възторжени мнения, може да си чела и моята препоръка, Мария.Ч? (но определено не съм "специалист" Stop). Като теб и аз бях възмутена първите 10-20 страници от дългите "изречения", после обаче бързо бях омагьосана и от стила, и от историите. По принцип не си падам по мрачни истории, но за мен има основание да са драстични и пресилени, за да изпъкне колко са сериозни проблемите на наранената детска душа... Това почувствах, това споделям... Confused (после обаче ми се стори, че и другите й книги са в подобен стил, с безкрайни изречения, и не би ми било интересно пак да се използва този похват в друго произведение, не си взех друго).

Последна редакция: чт, 23 фев 2012, 23:26 от svet65

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 1 452
Svet, не помня дали ти си ми я препоръчала или не, но това няма значение, разбира се. Всеки човек има различно мнение за една и съща книга. Но .. като казваш, че по-нататък е завладяваща, може и да я продължа. Помолих специалистите да споделят, защото очаквах, че това е специален литературен похват, коойто аз не познавам, защото съм любител и просто обичам да чета. Не съм изучавала подробно жанровете в литературата и нямам спомен за този похват Embarassed) . Аз не успях да се докосна до историята като цяло, защото бях "завладяна" от дългите изречения. Но сега ще опитам отново. Благодаря ти, svet   bouquet

# 19
  • Мнения: 3 044
И аз бях възторжена за "Майките", но друго не съм чела от авторкаъта, по стечение на пбсоятелствата, бих опитала обаче. Струва си да й дадеш още един шанс,  но може и да не ти е момент за този сюжет например.
В една от темите stardust питаше за любов с перипетии, сутринта се сетих за "Любовникът на Лейди Чатърли", много ми беше приятна, интересна, впечатлителна! Като се сетя и други, ще пиша. Иначе съм на "РАзхвърляното легло" на Саган и сравнявайки с предишните, ми се струва малко по-хаотична, но пак си ме "теглли" де, аз съм фен на авторката.

# 20
  • Мнения: 2 529
Попаднах на доста интересна книга, която - струва ми се - не сме обсъждали тук, а именно "Плесницата" на Христос Циолкас. Доколкото разбрах по книгата има сниман и успешен сериал в Австралия...

# 21
  • Мнения: 3 342
След като Естел от бързане, ми отне възможността да пусна новата тема, все пак да се запиша да ви следя  Laughing

# 22
  • София
  • Мнения: 10 858
Приключвам четенето на "Вълшебният април". Книгата е много хубава, но защо ли побързах да изгледам филма ...  и доста сгреших  Tired Развали ми усещането за красота, усещането за героите, представата ми за тях. Очаквах го, разбира се, но специално Карълайн във филма толкова се разминава с описанието й в книгата, че е направо унищожително.

Така, оплаках се  Laughing

Дочело ми се е Талев. Може би ще продължа с препрочит на "Железният светилник" и четирилогията въобще. Ще видим.

# 23
  • Мнения: 1 934
А за тези, които им се чете нещо в стил Талев, да пробват Севда Севан-разкошна е  Peace

# 24
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
А за тези, които им се чете нещо в стил Талев, да пробват Севда Севан-разкошна е  Peace

Тъкмо и аз да напише това. И преди мн. съм я препоръчвала тук тази авторка. Невероятен разказвач. Само че трилогията й май трудно се намира.

Аз се "срещнах" с нея за първи път някъде ок. 12-13г. Май малко рано ми е било. Намерих на село "Родсто, Родосто..." и за отрицателно време я погълнах. Даже си взех книжката да я имам у нас.
След години пак я прочетох и тогава случайно разбрах, че е първата част от трилогия. Така намерих цялата книга и я прочетох. Страхотна е.
А книжката, която преди години намерих - "Родосто..." подарих на приятел.

Почти приключвам Автобиографията на Нушич. Не е лоша, на места има добър хумор, но не ми е и мн. увлекателна. По-скоро средна работа.

svet65 , заинтригува ме с Бабел. От него съм чела само един разказ. Но тъй като обожавам Маркес, мисля, че ще си взема нещо и на Бабел. Пък да видим.

# 25
  • Мнения: 1 934
Фам, Севан е преиздадена и сега трилогоията е в една книга събрана.

Първо, че е интересна от историческа гледна точка /мдааа, няма арменски геноцид, както твърдят турците  Whistling/ и второ, че наистина е невероятен разказвач  Peace

В библиотека "Иван Вазов" в Пловдив я има, но по книжарниците не знам как стои въпросът.

# 26
  • Мнения: 4 569
За софиянки /копирам го от друга тема/

Столична библиотека http://www.libsofia.bg/modules/news/

Главната е на Славейков, филиалите са в Люлин и на ул. Сердика.

# 27
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Фам, Севан е преиздадена и сега трилогоията е в една книга събрана.

Да, аз нея съм купила.
Имам предвид, че точно май по книжарниците я няма.

# 28
  • София
  • Мнения: 10 858
За тази трилогия става въпрос, нали?
http://www.book-bg.com/details.php?id=24691

# 29
  • Мнения: 1 934
Същата, Вивиан  Peace Много е добра!

Общи условия

Активация на акаунт