Парацетамолът за деца е наполовина по-евтин в Косово!

  • 4 043
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 668
Вие наясно ли сте колко вносители и производители на парацетамол има в бГ. Защо си само Софарма е на топа на устата  newsm78. Дали някой от останалите продава парацетамола под 3 лева, че да падне под косовската цена или проблема тука не е в цената на лекарствата, а в цените на точно тази конкретна компания с точно тоя конкретен директор, дет е настъпил някой по опашчицата. Бареков милия сигурно и в тоалетна не влиза без да му е платено и това се знае от години.
И нещо, което е вън и независимо от горното вино Черга тук е 10 лева, в германия е 2.5 евра. Дали пък да не тръгнат да изнасят за германия на 10 евро, щот са голям пазар... Сигурно такъв пазарен дял ще спечелят, че ще се чудят къде да си денат парите.... И ако за виното е нормално да се продава по света на половин цена за да успеят да пробият нашите винопроизводители, то аз се чудяя с кво ли ще изненадаме европейците с нашия парацетамол ако поне цената не му е по-ниска

# 16
  • Мнения: 5 710
Авторката, наистина въпросът е принципен, но не очаквай тука да те разберат. Не иде реч за това, че точно парацетамолът и точно в Косово е по-евтин, а затова, че със здрав политически гръб вече години наред (може би десетина) една компания източва здравната каса и извива ръцете на българите (да припомня, има пенсионери, има хора по селата (мръсни селяндури според ССФ), които нямат доходите на една засукана софиянка). Тия хитреци не забогатяват нормално, в конкурентна среда, те забогатяват от монопол, от удобно разпънат чадър над тях. Не знам  доколко е нормално това да ви се вижда нормално. На мен не, сори.
А иначе в най-скоро очаквам тема - всички с доходи под 500лв/човек да бъдат принудени да се самоубият. За да не пречат на останалите.

За това Софарма няма вина, те ядат баницата. Четох вчера, че ЗК щяла да ги помоли да свалят цените  Shocked Че няма ли търгове, да се поканят компании да се поканят китайци, ако трябва. Щял да ходи да ги помоли да намалят цените.. смЕх.

# 17
  • Мнения: 4
Наясно съм, че едва ли има лекарство което може да се нарече "полезно', но парацетамола, определено е от лекарствата които отдавна ние не приемаме, така, че по евтин или не Ви съветвам да не го употребявате.

# 18
  • Мнения: 6 621
Богиня:))) нерде вино нереде лекарства  ooooh!
ЗК не дава от нашите пари за вино .
10 c's е права разбира се Софарма няма вина ,вината е в този/тези ,които са папкали от нея за да папка тя от нас.

# 19
  • Мнения: 4 300
Добре де, нали има регулация върху цените на лекарствата, изчисляват се цени по пулове, вземат се цените от другите страни от ЕС и т.н.?

Цялата тази масирана медийна атака свири на най чувствителната струна на населението, да не посочвам цитати, виждат се с просто око, но на мен лично ми изглежда доста режсирана  Thinking

# 20
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Авторката, наистина въпросът е принципен, но не очаквай тука да те разберат. Не иде реч за това, че точно парацетамолът и точно в Косово е по-евтин, а затова, че със здрав политически гръб вече години наред (може би десетина) една компания източва здравната каса и извива ръцете на българите (да припомня, има пенсионери, има хора по селата (мръсни селяндури според ССФ), които нямат доходите на една засукана софиянка). Тия хитреци не забогатяват нормално, в конкурентна среда, те забогатяват от монопол, от удобно разпънат чадър над тях. Не знам  доколко е нормално това да ви се вижда нормално. На мен не, сори.
А иначе в най-скоро очаквам тема - всички с доходи под 500лв/човек да бъдат принудени да се самоубият. За да не пречат на останалите.
За това Софарма няма вина, те ядат баницата. Четох вчера, че ЗК щяла да ги помоли да свалят цените  Shocked Че няма ли търгове, да се поканят компании да се поканят китайци, ако трябва. Щял да ходи да ги помоли да намалят цените.. смЕх.
Софарма и властта (всяка власт!) са дупе и гащи. Именно затова казвам, че това е монопол, който много трудно може да бъде разбит. Защото над него има чадър. ЗАтова ги МОЛЯТ, а не им бият шута, както в една нормална среда би се случило.
Днес четох една емблематична мисъл по повод на това, че в България мафията си има държава. Та според нея не мафията, монополът си има държава. И ако при мафията конкуренцията може поне да мърда, при монопола умира. Това е положението.
Колкото до медийната атака откъм Делянпеевскиите весници, фалшива е. Защото логично изниква въпросът - къде дремаха досега вече толкова години. Изобщо у нашенско всеки пищи, когато го настъпят по мазола. СЕга остава да разберем кой е мазола на Делян Пеевски и компания. То ще се разбере.
P.S. Всъщност май се досещам кой е мазола - медийната група, която си напазаруваха Донев и Любо Пъпката.

Последна редакция: чт, 01 мар 2012, 05:32 от Sessilly

# 21
  • Мнения: 1 668
Iliana__, ЗК плаща най-ниската възможна цена, която са получили на съответния търг. Просто такъв е закона Очевидно е, че се води политическа война точно и конкретно срещу софарма.
А за виното прочети още веднъж какво съм написала... то обяснява как се влиза на чужд пазар  Laughing

# 22
  • Мнения: 4 465
Големият въпрос е, че не е само Софарма, но удобно не се правят сравнения за цените на другите бг производители.
Ето само един линк за цените на таблетките парацетамол на бг производители http://www.actastyle.bg/Actahome/ParacetaMax - цените са без особени различия.


Това организирано и истерично представяне на проблема вдига димна завеса над причините за него, т.е. резултата(като намаление на цените) ще е нулев.
В най-добрия случай някой ще измести Донев, а това е сериозен бизнес - за миналата година има ръст от 15%.

Последна редакция: ср, 29 фев 2012, 22:35 от flambe

# 23
  • София
  • Мнения: 221
В България си получавам заплатата, именно затова става въпрос - за едно и също лекарство на една и съща фирма. И какво, заплатите в Косово са два пъти по-ниски (което не го вярвам, някой ако знае, може да сподели) и затова лекарствата са два пъти по-евтини?
В репортажа казаха че средната заплата в Косово е малко по висока от Бг.то.

# 24
  • Мнения: 2 135
Факт е, лекарствата в България са в пъти по-скъпи от съседни страни и
то българско производство.
До кога ще е това положение ?

# 25
  • София
  • Мнения: 2 018
Примерно Колхицина който се пие при подагра в Румъния е десет пъти по евтин. В България за продажба е листван само един на някаква немска фирма и просто друг на пазара не се допуска. От Гърция съм си взимал френски който е около два пъти по евтин, но и него го няма на пазара.  Аулина в Румъния е 30 стотинки пакетчето, тук е 1 лв. Явно системата е направена така, че да ни продават малко модификации, но при това много скъпи. Това е проблема.

# 26
  • Мнения: 12
Благодаря на всички, на които темата не е безразлична, в началото си помислих, че само аз съм възмутената.

Разбира се, че има и други фармацевтични фирми - производители и вносители, както на парацетамол, така и на други лекарства. Но големият играч е един.

И парацетамолът е само пример. За мен това си е чист монопол на пазара, както е писала Sessilly.

А Софарма прави дъмпинг не само в Косово, а и в Турция, и в Сърбия. Очевидно защото може да си го позволи. И очевидно за наша сметка - поне аз така го усещам.

По новините гледах, че са преговаряли в здравното министерство днес за сваляне на цените. Да видим дали ще има резултат...

# 27
  • Мнения: 6 621


По новините гледах, че са преговаряли в здравното министерство днес за сваляне на цените. Да видим дали ще има резултат...
Да, бе 5-10 % .
От Софарма до 3 дни щели да дадат отговор .Предполагам ще смъкнат с повече от 10 % социално отговорно щели да постъпят .
А уволнената зам.министърка Дянков вече си я назначил за съветничка. ooooh!

# 28
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Iliana__, ЗК плаща най-ниската възможна цена, която са получили на съответния търг. Просто такъв е закона Очевидно е, че се води политическа война точно и конкретно срещу софарма.

Май не е точно така. От две години, сиреч откак кадърът на Софарма Гергана Павлова отговаря за лекарствената политика, търговете са децентрализирани, сиреч болниците си ги провеждат сами. И Софарма печели не непременно с най-ниска цена, а с най-голям срок на разсрочено плащане. Така връзва болниците на фльонга и следващата година (понеже още не са се разплатили) щат-не щат на нея поръчват. А цените вече не са същите. И болниците се озовават в положение на крепостници на Софарма. Поне такава информация беше изнесена.
Държа да отбележа, че Софарма не е само производител, а и крупен вносител, представител на голям брой чужди, утвърдени фирми. Мисля, че държи около 70% от вноса. Което си е жив монопол.
Абе мирише много около тая история, но да видим дали чорапа ще се разплете докрай или ще бъде поредното чудо за три дни.

# 29
  • Мнения: 1 668
Sessilly, да платиш след година пак струва пари. Значи има лекарства, които са на по-ниски пари, които взяка болница може да купи ако извади парични на момента, но Софарма има монопол на пазара само защото не им е опрява нож в гърба да платят на минутата  Joy. И те понеже още не са си платили миналогодишните пари, та и сега поръчвали от там Joy. Аз съм учила други неща за монопола. Не ме разбирайте погрешно - и аз се дразня на високите цени на лекарствата и ползвам примерно американски експедрин вместо парацетамол (по-евтин и в пъти по-силен), но още повече се дразня на платени медийни акции, в които избирателно хващаме за ушите един и целокупния български народ тръгва като стадо.... Останалите големи играчи на пазара да не би да нямат високи цени. Защо няма тема за тях.

Общи условия

Активация на акаунт