БГ знаме

  • 4 687
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 175
Малко се натъжих днес докато се разхождахме из квартала,на доста тераси се вееха знамена,но много от тях не бяха правилно сложени Sad
И на мен първата ми реакция беше такава, докато не се замислих за този вид разположение на знамето, когато виси на онези диагонални поставки дето се закачат за стената на сградата така:



Ако вървиш по тротоара пред сградата в едната посока, виждаш знамето от тази му страна, правилно. Но на връщане в обратната посока виждаш обратната му страна, която сега е неправилна:



При всички положения, от едната страна знамето е неправилно. Е, в този случай, неграмотен ли е собственика на знамето, или просто това е неизбежен страничен ефект на поставката?

Или например знаме, опънато вертикално на прозорец или веранда или друга част на дома така че се вижда и от вътре, и отвън. Въпросът е, за кого го окачам това знаме? За минувачите на улицата, или за себе си? Ако искам аз да си го виждам правилно вкъщи, значи навън ще изглежда неправилно и съфорумките ще ми цъкат колко съм неграмотна  Wink Значи трябва аз от вътре да си го гледам наобратно, за да изглежда добре на непознатите навън. Пак при всички положения от едната страна е неправилно. Но какви са правилата?

# 16
  • Мнения: 9 654
Докато не го обърнеш с червеното отгоре, всичко е наред!  Wink

# 17
  • Мнения: 6 001
Или например знаме, опънато вертикално на прозорец или веранда или друга част на дома така че се вижда и от вътре, и отвън. Въпросът е, за кого го окачам това знаме? За минувачите на улицата, или за себе си? Ако искам аз да си го виждам правилно вкъщи, значи навън ще изглежда неправилно и съфорумките ще ми цъкат колко съм неграмотна  Wink Значи трябва аз от вътре да си го гледам наобратно, за да изглежда добре на непознатите навън. Пак при всички положения от едната страна е неправилно. Но какви са правилата?
Как така за себе си?Нали  има конституция и закони за знамето и печата,не е само съфорумки да цъкат.
http://www.parliament.bg/bg/21/
иначе този пример който си дала наистина е спорен,но закачено с червеното отгоре направо си е глупост.

# 18
  • Мнения: 1
И на двете картинки знамето е неправилно поставено, защото бялото е от долу към стената.И както казва писалата преди мен -лошо червеното е от горе  Бялото винаги е горе Вертикално поставените знамена винаги ще бъдат правилни за едни и неправилни за други -зависи от позицията на гледащия. По Конституция знамето на България е съставено от три ХОРИЗОНТАЛНО подредени цвята,като бялото винаги е горе Днес по телевизия TVT ОТ 14.15Ч ще има филм за българските символи Предполагам,че всички цифрови я излъчват Това е телевизия за туризъм И тук пак идва въпросът -кой измисли знамето да се провесва вертикално ? Защото така то не се развява , а само виси.

# 19
  • Мнения: 755
Знамето се закача някъде, ако имаш вътрешната убеденост и мисълта, че почиташ паметта на хилядите загинали. Ако имаш в сърцето си родолюбието въпреки заобикалящата ни действителност.
Това кой ще цъка или не не е много важно, но вие го знаете.

# 20
  • Мнения: 4 916
Никъде не видях окачено знаме. Вероятно има хора, които са си го сложили у дома, на не толкова видно място.
Прочетох това - http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1262595 и разбрах, че всъщност това е политиката.
Бях на церемонията и чух, че вече говорим за Освободителна война, а не за Руско-турска освободителна война. И други подробности имаше.
Жалко.

# 21
  • Мнения: 27 524
Не. Тук по закон, ако слагаш знаме на друга държава, си длъжен да сложиш до него да се вее и белгийското  Crazy

# 22
  • Мнения: 1
Права си От много време вече не се споменава за Руско -Турска Освободителна война Дори в училище  говорят на децата ни за османско робство.Но Осман е само предводителят на турците Ето защо робството е турско ,а не османско.Историята трябва да се изрича и предава така както е била .Не ние само да се стараем да не обидим някого с истината и да внимаваме за някои добросъседски отношения.Иначе все ще има някой,който ще казва ,че не е имало Батак.Жельо Желев беше първият,който каза османско присъствие Но нещата идват от друго място Знаете ли,че някои  от най-жестоките паши са англичани или французи Вече не помня дали Осман,онзи от Шипка или Вейсел е френски еврейн ,преподавател по литература в Сорбоната.Моля ви говорете на децата си в къщи по тези въпроси. А за вчерашната излагация при паментника на незнайния войн друг да бере срама

# 23
  • Мнения: 755
Права си От много време вече не се споменава за Руско -Турска Освободителна война Дори в училище  говорят на децата ни за османско робство.Но Осман е само предводителят на турците Ето защо робството е турско ,а не османско.Историята трябва да се изрича и предава така както е била .Не ние само да се стараем да не обидим някого с истината и да внимаваме за някои добросъседски отношения.Иначе все ще има някой,който ще казва ,че не е имало Батак.Жельо Желев беше първият,който каза османско присъствие Но нещата идват от друго място Знаете ли,че някои  от най-жестоките паши са англичани или французи Вече не помня дали Осман,онзи от Шипка или Вейсел е френски еврейн ,преподавател по литература в Сорбоната.Моля ви говорете на децата си в къщи по тези въпроси. А за вчерашната излагация при паментника на незнайния войн друг да бере срама

Османско или отоманско робство не произтича от името на на предводителя. Това е нарицателно на една империя, което е свързано с името на основателят  и` но самата дума "османлий" я превеждат като робство.  Това е т.нар. Османска или Отоманска империя - от османският турски, както се нарича в този период и новотурският. Не е вярно , че единствено и заради името на първият ми султан е наречена така- Империята е била известна и като Високата порта. Това предполагам децата го учат все още.

# 24
  • Мнения: 25 618

 Империята е била известна и като Високата порта. Това предполагам децата го учат все още.[/i]

Не.
Под "Високата порта" се има предвид правителството, а не самата империя.

Тази тема ме потриса... МОМН, четете ли?

# 25
  • Мнения: 755

 Империята е била известна и като Високата порта. Това предполагам децата го учат все още.[/i]

Не.
Под "Високата порта" се има предвид правителството, а не самата империя.

Тази тема ме потриса... МОМН, четете ли?

 Сийке всъщност империята е представяна от султана. Високат порта е нарицатерлно свързано с портата на двореца и ритула.  Освен останалото, което всички знаем.
 Не си мисли, че някой мисли за империята в териториални граници- използвайки названието Високата пората. Пишем едно и също. Това имах предвид.

# 26
  • Мнения: 25 618
Ако трябва да сме по-конкретни, под този термин се разбира външното министерство и въшната политика на империята. Нещо като Форийн офис в една друга държава.  Simple Smile

Призоваването на МОНМ беше по принцип. От ден на ден все повече не познаваме историята си. То не, че много се знае, повечето са спекулации на разни историци, почерпени от писмените източници на враговете ни, които, естествено, не са никак обективни. Но и малкото, което се знае като факти, от поколение на поколение се забравя... Децата ни няма да знаят и наполовина от това, което знаем ние, камо ли да ги сравним с поколението на нашите баби и дядовци.
Да, много тематично послучай вчерашния празник. То и държавата ни вече не се казва България, а БГ. Е, още малко ще е така - утре може да се нарича и по друг начин.  Peace

# 27
  • Мнения: 755
Напълно съгласна, нямам намерение да се надцакваме с познание или не на исторята ни /който я познава  си личи/, не затова писах. Peace

# 28
  • гр. София
  • Мнения: 2 522
Аз винаги закачам знаме. Така го чувствам, така сме и правили винаги още в детството ми. На нито една съседска тераса не видях знаме обаче.  Confused
А изопачаването на историята ни ми е болна тема. Разпенвам се от гняв, когато чуя по новините да говорят за Освобождението на България. Без да уточняват освобождение от какво. Може би от марсианско присъствие по българските земи  ooooh!

# 29
  • Мнения: 1 446
Да, бяхме го изнесли за празника, на нашата улица от къщи имаше няколко, всяка година се увеличават, може би повече хора се заселват  Mr. Green

Мисля да сложим по някое време един мини-пилон и да стои перманентно, ама с тоя вятър не знам. По-скоро вътре във верандата ще му намеря място. Ама рано е още, малко ремонти първо.

Докато живеех в САЩ си бяхме закачили знамето, тогава май получих тази необходимост да го гледам закачено.

Историята си я чувствам по мой си начин, но не говоря за това,за да не ме разкъсат пишман-патриоти. Пишман, защото отново срещам някакво лицемерие и в националния празник. Жалко.

Общи условия

Активация на акаунт