Здравословно хранене за децата - 7

  • 64 183
  • 741
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 1 708
Никога не са ми харесвали желираните неща, но ме заинтригувахте с тези бонбони  Simple Smile
Първо се сетих за този брой на Черешката на тортата, където за пръв път видях как се желира с агар-агар, към 10-та минута от предаването.
А сега намерих и тези желирани бонбони.
Дано са ви от полза линковете  Simple Smile .

# 211
  • Мнения: 6 713
Palia, Мерси за линковете. Първият нещо не се отваря.
Ето и аз намерих нещо по въпроса - прави се според рецептата само от плодов сок и желатин.
Мисля, че ще се получи хубаво и ще опитам.
http://www.parenting.com/gallery/healthy-kids-snacks?pnid=104883

# 212
  • София
  • Мнения: 5 191
Никога не са ми харесвали желираните неща, но ме заинтригувахте с тези бонбони  Simple Smile
Първо се сетих за този брой на Черешката на тортата, където за пръв път видях как се желира с агар-агар, към 10-та минута от предаването.....

Не знаех за съществуването на това предаване. То е наследник на подобно от преди доста време. и тогава, и сега, се промъква по някой печен вегетарианец  Simple Smile http://play.novatv.bg/play/272232/?autostart=true
Перлите от балсамов оцет +агар ме вдъхновиха за експерименти. С цел провокация  на гости и семейството Simple Smile
Палиа, благодаря!!!

Последна редакция: пт, 01 юни 2012, 00:14 от ЗаСлон

# 213
  • Мнения: 1 708
ЗаСлон  Hug
И на мен много ми харесаха перличките, като идея много ми допадна!

Лурдес, при мен се отваря линка.

# 214
  • Мнения: 5 713
За това предаване само бях чувала, не съм го заглеждала. Simple Smile
Но сега го направих.
Представените балсамови перли са част от молекулярната кулинария Wink
http://www.youtube.com/watch?v=OlJKpt74TvI

Погледнах и предаването от 29-ти с Иван Ласкин.
Спагети от сурови тиквички - някой го нарече висша кулинария.
Суров десерт.
Изобщо вижда се в час са. Simple Smile

Всъщност прочетох току-що някои коментари в съответната тема. Склонна съм да повярвам.

Последна редакция: пт, 01 юни 2012, 20:03 от Вери

# 215
  • Мнения: 4 358
Лаврака и ципурата са много добър избор за риба, особенно ако са охладени, а не замразени  Peace
Благодаря много за отговора.
От това което прочетох това са предимно Средиземноморски риби.Предполага се, че се ловят по бреговете т.е така да се каже диви са.Значи средиземноморски  риби ще се търсят newsm78
Зъ пъстървата прочетох, че по принцип не обитава замърсени водоеми.Друг е въпроса в развъдници с какво я хранят Rolling Eyes.Но май пак си е по добър избор от замразени филета незнайно от къде.

# 216
  • Мнения: 2 821
Не съм сигурна, че се включвам на правилното място, но може ли някой да ме насочи към наредбата за това какво е разрешено да се продава в лавките към училищата. Нямаше ли забрана за т.нар. джънк фууд?

# 217
  • София
  • Мнения: 620
Блю, мисля, че това, което те интересува, са чл. 5 и 6 от НАРЕДБА № 37 от 21 юли 2009 г. за здравословното хранене на учениците:

Чл. 5. В ученическите столове, бюфети и в автоматите за закуски и напитки се предлагат само следните напитки:
1. бутилирани натурални минерални, изворни и трапезни води;
2. натурални 100 % плодови и зеленчукови сокове;
3. плодови и плодово-зеленчукови нектари, в които съдържанието на моно- и дизахариди не превишава 20 % от общата маса на продукта;
4. мляко, млечни и кисело-млечни напитки със съдържание на мазнини до 2 %;
5. плодов и билков чай;
6. топъл шоколад.

Чл. 6. В ученическите столове, бюфети и в автоматите за закуски и напитки не се предлагат:
1. пържени картофени и зърнени изделия;
2. екструдирани зърнени продукти с добавена мазнина;
3. пържени ядки;
4. пържени тестени изделия;
5. захарни и шоколадови изделия, с изключение на шоколад;
6. сладкарски продукти с високо съдържание на мазнина и захар - торти и пасти със сметанов и/или маслен крем, сиропирани сладкиши;
7. сухи супи и сухи бульони.



# 218
  • Мнения: 2 821
Vilichka, благодаря!
И какво следва от тази наредба? Става въпрос за лавка в сграда на училище. За да е там и да се продават всичките забранени от наредбата неща?!?...Кое не е наред. Може би аз, че се чудя  Mr. Green

# 219
  • София
  • Мнения: 5 191
Има 3 наредби - прекрасни.
Помислете, потърсете, прочетете наредбите, пускайте сигнали.... ВИЕ ТРЯБВА ДА УЧАСТВАТЕ В СПАЗВАНЕТО НА НАРЕДБИТЕ.......................................

иначе наредби няма!


този разговор се върти 3 години

Последна редакция: ср, 06 юни 2012, 15:34 от ЗаСлон

# 220
  • София
  • Мнения: 5 191
В момента чакам цял месец отговор по последния ми сигнал за изумителни лавка и училищен стол. Отговор няма. Предишните години реагираха за 1 ден! За седмица получавах писмо в пощенската си кутия!

А ако на някой не му харесват наредбите (като текст), да инициира промяната им. Пише по форумите и събира съмишленици, обсипват с мейли и харитени писма и телефонни обаждания съответното министерство и  ПРАВИ РЕАЛНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ.

До няколко месеца ще влязат в допълнена наредба Simple Smile
а до следващите няколко месеца ще дойдат нови акитивисти, които ще повторят същото.....

# 221
  • Мнения: 2 037
В момента хората, които работят в Агенция по храните мислят само и единствено за предстоящото преместване на Агенцията в Пловдив. Много са притеснени. Смятам, че и отговорът им към мен се бави по тази причина.

# 222
  • Мнения: 2 821
ЗаСлон , разбирам призива ти. Наличието на активисти обаче не фактор за спазване на наредбата. Очевидно.

# 223
  • Мнения: 621
Palia, Мерси за линковете. Първият нещо не се отваря.
Ето и аз намерих нещо по въпроса - прави се според рецептата само от плодов сок и желатин.
Мисля, че ще се получи хубаво и ще опитам.
http://www.parenting.com/gallery/healthy-kids-snacks?pnid=104883

Моля ви, може ли някой да напише накратко как се правят тези бонбони, че с английския не се разбираме особено... Blush

# 224
  • Мнения: 6 713
Виктория, това е от google translate.

2 чаши от любимия сок на вашето дете (използвахме грозде и грейпфрут на снимката)
Неовкусен желатин 2 пакета
Захар или 1 супена лъжица мед (по желание)
Изсипете 1/2 чаша сок в купа и поръсете желатин върху него. Докато това престоява , се нагрява оставащия сок до завиране (можете да направи това в микровълновата за 2 до 3 минути). Налейте топлия сок върху желатин смес и разбъркайте като може да добавите допълнително захар, ако желаете. Изсипете сместа в плоска тавичка и дръжте на студено в продължение на три часа, или докато се втвърди. Изрежете на квадратчета.

Общи условия

Активация на акаунт