Къде се изгуби вкусът на храната ?

  • 10 705
  • 174
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 46 598
Бонбони, шоколади, десерти, едно време бяха отврат, не знам какво ви е харесвало, явно въпрос на вкус. Яла съм само от масовите магазини, не съм имала достъп до тези навън.

Краси...*, не е точно така. Има всякакви фирми. Просто хората гледат да правят по-голяма печалба, много им е зор дали произведеното е добро.

За хляба, винаги ми е било чудно как се определя грамажа - какво значи хляб 1 кг.? От 1 кг. брашно направен или?

# 76
  • София
  • Мнения: 5 884
Стигам до извода, че ние различаваме вкуса на храната, защото можем да сравним дали има същия вкус като от едно време, но това не е сигурно за нашите деца.

По повод на това се сетих, че веднъж при Милен Цветков беше някой от шефовете на Българска агенция за безопасност на храните, не помня точно кой. Та на въпроса защо храните вече нямат същите вкусови качества като едно време, беше даден изумителния отговор от сорта: Ами защото едно време сте били млади, а някои са били даже деца, и си въобразявате едва ли не, че е било вкусно.  Mr. Green


То и тук се прокраднаха подобни идеи, че едва ли не през соца, или не знам кога там в миналото, сме били освирепели от глад и затова ни се е струвала храната вкусна.


ПП. Един кг хляб означава един кг хляб.

# 77
  • Мнения: 11 236
Еми за банани по Коледа и луканка целогодишно си бяхме освирепели, да ти кажа Simple Smile
E, не бих използвала точно тази дума, но дефицитът на сравнително прости неща и реденето на опашка при редките им доставки, беше факт. Както е факт, че след либерализирането на пазара през 1990-та година така прекалих с бананите, че после 15-20 години не можех да ги кусна.

Но да оставим темата в настоящето.

# 78
  • Мнения: 21 676
Не знам за вкуса на колата , но какво стана с вкуса на плодовете и зеленчуците, сиренето и кашкавала  ? Защо повечето зеленчуци  са внос ? Какво стана с нашето земеделие ?  От къде мога да намеря краставица и домат например- с вкус ?    Може би само в София е така  Peace

И между другото говоря за зеленчуци през лятото купени от пазара .



   Лятото на пазара има такива зеленчуци. През другото време на годината, естествено -не.

# 79
  • Мнения: X
Сега ми хрумва, че може би отношение има и навикването на по-силни подправки. Като деца предполагам не са ни готвили толкова пикантно или поне не сме били още натрупали дълъг стаж. Сега, както си вкусвам от пилето с къри, си мисля колко ли много черен пипер, чили, къри и прочие трошляк съм изяла през живота си, пък искам всичко да ми е вкусво като едно време. Няма начин.  Grinning

# 80
  • Мнения: X
Еми за банани по Коледа и луканка целогодишно си бяхме освирепели, да ти кажа Simple Smile
E, не бих използвала точно тази дума, но дефицитът на сравнително прости неща.....
Честно, почвам да се чудя къде си расла.И кога....
Аз съм израснала в малък град.Откакто се помня, в хладилника ни винаги е имало  сирене, кашкавал, колбас/луканка.Близо до нас имаше пекарна, където постоянно печаха топъл селски хляб,от онзи кръглия,старшна вкусотия.
Сега, като има сирене, кашкавал и салами ,произведени от 100 фирми, да не мислиш, че са различни?   Laughing
И сега са краве  и овче сирене,с различни фирми на етикета.
Същата работа и със саламите,все са рога и копита вътре.

# 81
  • Мнения: 419
Ето ви реален пример:
Аз искам да произвеждам качествени торти,  а не тези химически смеси, които продават по сладкарниците.Но една торта направена от яйца, захар, брашно, истинско масло, истинско мляко, истинска сметана, истински черен шоколад, би струвала майка си и баща си.Дори и да предположим, че прескоча всички препятствия като институции,колко хора ще купят торта за 40-50 лв, като сега подобна в супермаркет струва около .....15 лв?
Малко ще купят, пък тези, които ще купят колко от тях ще разберат за теб? Според мен хората или купуват евтини торти, или ако искат да са хубави си ги правят сами. Третите, които са готови да дадат повече пари за хубава торта са малко, пък и вече всички знаят, че цената не е гаранция.
Има и друго, предполагам една хубава торта за 40 лв 80% от цената й са само продуктите. И институции където казваш да се минат и това, онова... Може би е по-добре да се приготвя торта на място в дома на някого. Иска човек да направи някаква торта за близък човек, домашна, красива, вкусна, но не знае как. Обажда се за консултация, кани човек, който разбира у тях, онзи му я приготвя и така. Само труд се влага. Обаче по мои наблюдения хората не са много склонни да заплащат за труд.

# 82
  • София
  • Мнения: 5 884
Но да оставим темата в настоящето.
Преди повече от 15 години, като изучавах Стокознание, правехме едни лабораторни анализи на храните, още не беше отпаднал БДС. Масленост, сухо вещество, дрън-дрън, резултатите бяха потресаващи. Спомням си, че от 7-8 кисели млека нямаше нито едно читаво. Маслеността им беше от 0.3 до 1 % при отбелязани 3.6.

Вкусната храна си отиде с алчността, евтината - също, откакто разбраха, че от 1 кило сирене могат да печелят, колкото от 10.

# 83
  • Мнения: 2 401
Ако не ви мързеше и бяхте попрочели темите за ГМО-тата щяхте да знаете и да не  драскате глупости тука.

# 84
  • Мнения: 11 236
А за кемтрейлс някоя тема няма ли да ни препоръчаш  Sunglasses

# 85
  • Мнения: 750
Като изключим ГМО , сегашните зеленчуци не се отглеждат в повечето случаи върху почва, третират се с най-различни пестициди, които в масовия случай имат срок и забрана за бране на третирания зеленчук поне 20 дни, който разбира се няма кой да чака, особено в силния сезон.

# 86
  • Мнения: 1 288
Лятото си купувам само български розов домат и се разтапям от кеф от наситения вкус.
Нямам наблюдения за не-вкусна храна, освен ако не й е сезон. Нормално е млякото, което баба ми кваси, да има друг вкус.
Оня ден си купих кисели краставички, произведени в Индия. Crazy

# 87
  • Мнения: 12 687
Ако не ви мързеше и бяхте попрочели темите за ГМО-тата щяхте да знаете и да не  драскате глупости тука.

Това също е капиталистическа диверсия. Едно време хиляди научни институти работеха върху това как да му е по-вкусно на народа. А азотните торове изпращахме в чужбина, да им е гадно на капиталистите.

# 88
  • Мнения: 5 710
Трещерица е права.
Така ви се струва.


Няма чужденец, на какъвто и да е ранг, който да е бил при мен, да не ахкал от вкусовите качества на българските краставици, домати, чушки и всичко останало. Да не говорим за кашкавал, кисело мляко, сирене..."

"Храните сега, по това време, са ми любими и съм гладен, така че всичко обичам. Между другото, аз няма храна, която да не харесвам. Едни не обичат кисело, други сладко, трети... Няма нещо, което да не обичам - произведено в България и да не ми е вкусно".
Бойко Борисов

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/03/07/1782704_premierut_bori … atite_za_turizma/

# 89
  • Мнения: 86
Вкусът все пак е относително нещо, нека не забравяме.Има си цяла наука по въпроса.Ние тук си обичаме кисело и люто като комбинация, в Азия сладко и кисело, в централна Европа само сладко и т.н.Аз като видя хората да ядат сандвич с фъстъчено масло и банани за обяд ми става лошо и направо ми се повдига, ама това така го обичат в някои страни.

Някак си за да се оцени вкуса на нещо то трябва да се сравни с друго. А това ни беше отнето навремето. Нашите зеленчуци (от онези времена) не са нищо особено сравнени с италианските или френските.

Същият мит имаше и за виното ни. Винаги нашето вино е било евтино и второразрядно. Във Френския кулинарен институт програмата на сомелиерите включва един раздел "Вина от Германия и Източна Европа" - тук се изучават вина, произвеждани в Австрия, Унгария и Гърция. България не се споменава изобщо, а ако питаш някои хора българското вино е най-хубавото и не можеш да ги убедиш в обратното.

Иначе аз бих платила 50 лева за качествена торта, особено ако е за дете.Тук става въпрос повече за маркетинг, отколкото за цена - доста хора ще си купят такива торти, но задачата ти е да стигнеш до тези хора и да им продадеш тортите си. Повече от сигурно е, че ще се купуват.Дали ще е добър бизнес обаче не знам.

Вкусовете също се променят с времето както казаха и по-горе. Сега с ГМО-то ще се създадат нови вкусове, нови комбинации и изобщо интересни неща в сферата.

Друго интересно нещо е медът. Той е различен на вкус във всяка държава....подобно на виното. Кой може да определи кой мед е най-вкусен и да се обоснове защо това е така. На мен би ми било интересно това.

Общи условия

Активация на акаунт