Къде се изгуби вкусът на храната ?

  • 10 685
  • 174
  •   1
Отговори
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 691
Не знам за вкуса на колата , но какво стана с вкуса на плодовете и зеленчуците, сиренето и кашкавала  ? Защо повечето зеленчуци  са внос ? Какво стана с нашето земеделие ?  От къде мога да намеря краставица и домат например- с вкус ?    Може би само в София е така  Peace

И между другото говоря за зеленчуци през лятото купени от пазара .

# 1
  • Мнения: 171
Според мен абсолютно си права, но и това за София е доста вярно. Купувала съм си кашкавал например от мандра и от магазин тук и правя разлика (макар, че в началото ми беше странно да свикна с вкуса, което ме навежда на мисълта че ядем само мазен кашкавал, а "истинския" е доста по-сух). Да не говорим за цените. Хем си купуваш некачествена стока, хем плащаш повече затова.  Килограм кашкавал в магазините е над 15лв, а този от мандра (или село) - 11. Плодовете и зеленчуците са предимно от Гърция и Турция.... а българските се продават само по селата (и евентуално се изнасят навън).

# 2
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 691
Аз за хубави домати , от онези големите розовите например- едни хем хубави оформени , ама с ръка можеш да ги разчупиш ( не меки и разкашкани ) , а вътре  в сърцевината като захаросани , едно такова не мога да го опиша и сладки , сладки ... Ех...  та за хубав домат последния ми спомен е през 2001 . После сякаш загубих дирата , а в последните 2 години , аз хубав домат не съм яла . Едни хубави на вид , ама на вкус , гумени и безвкусни  ooooh!

А за кашкавала , туко нацеля нещо наподобяващо вкус на кашкавал от 90-те . Тогава си имаше и сирене и кашкавал и домати и краставици  Wink  И една филийка ръчен хляб , е какво повече му трябва на човек  Crazy

# 3
  • Мнения: 419
Лятото минаваме през едно село, в което хората изнасят пред къщите си плодове и зеленчуци и продават. Толкова вкусни не помня някога да съм яла. По пазарите, а още повече в магазините рядко съм попадала на вкусни плодове и зеленчуци.
Хем си купуваш некачествена стока, хем плащаш повече затова. 
И аз това не мога да го разбера. Колко много храна хвърляме, защото като се приберем и я опитаме не става за ядене, а чета, информирам се, състав гледам, срокове, проучвам производители, гледам да не е евтино и накрая... Как нямат съвест тези хора, с качеството на храната точно да злоупотребяват и за което качество се очаква, че си платил и надплатил.

# 4
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 341
Снощи имаше филм за някакви измамници. Продаваха наденици, пълни с нам ко си, като истински - с месо. Цената беше сериозна и народът купуваше "качественото". По късно даваха реакциите на някои от клиентите: ама това не е органична храна... измамиха ме. Съветваха ги да четат етикетите и да следят дали храните са сертифицирани. И кво кат следят - стандартите не са постоянна величина.

Стигам до извода, че ние различаваме вкуса на храната, защото можем да сравним дали има същия вкус като от едно време, но това не е сигурно за нашите деца. Те по-трудно биха различили нещо качествено от ментак. За тях е просто вкусно и по този критерий ще си подбират храната. За техните деца вече няма да има проблеми. Каквото им се даде - това.

Последна редакция: чт, 08 мар 2012, 06:27 от Саморая

# 5
  • Мнения: 1 310
Къде се изгуби вкусът на храната ли? Там, където се изгубиха всички ценности от старото време. Никой не може да ме убеди, че соца нямаше и  положителни страни - имаше си БДС и ОТК и всичко се спазваше. В нашия случай важи "Внимавай какво си пожелаваш...". Искахме пълни магазини, за да сме имали избор. Ето ни сега - трябва да избираме измежду 20 боклучави наденици. Имаме ли избор - и то голям. Качество обаче - не. Всичко сринахме из основи без да се замислим. Сега наново трябва да откриваме топлата вода и то с много по-високи цени. Crossing Arms
От тази гледна точка, много, ама много ме е яд на Костов, СДС-та и подобни! Crossing Arms

# 6
  • Мнения: 12 674
Абсолютно си права. Тази диверсия дойде от капитализма. Там плодовете отдавна имат вкус на гума.
И ни разлигавиха - домати на Коледа, ягоди през февруари.

# 7
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Някъде по пътя се изгуби, изветря ...

Иначе, то и от село вече не е толкова лесно да си намериш продукти с вкус.
Има масов отказ да се гледат животни, примерно. Преди 2-3 години все още
можеше да се доредиш за истинско сирене, ама свърши ... Вече и това не
става.
Домати и краставици все още могат да се намерят. За почти всичко останало
е невъзможно - сменени са сортовете. Голяма драма е при пипера. Изчезна
оня, с аромат и плътност, остана воднистият, дето, като го изпечеш нищо
почти не остава по прегорялата коричка.
Плодовете ...
Айде, стига толкова, че отиде ми денят...

# 8
  • Мнения: 3 335
Къде се изгуби вкусът на храната ли? Там, където се изгубиха всички ценности от старото време. Никой не може да ме убеди, че соца нямаше и  положителни страни - имаше си БДС и ОТК и всичко се спазваше. В нашия случай важи "Внимавай какво си пожелаваш...". Искахме пълни магазини, за да сме имали избор. Ето ни сега - трябва да избираме измежду 20 боклучави наденици. Имаме ли избор - и то голям. Качество обаче - не. Всичко сринахме из основи без да се замислим. Сега наново трябва да откриваме топлата вода и то с много по-високи цени. Crossing Arms
От тази гледна точка, много, ама много ме е яд на Костов, СДС-та и подобни! Crossing Arms
Това все едно аз съм го казала  Peace
Не само в София е така. Но в по - малките градове поне можеш да "нацелиш" магазин с хубава стока. Доката и так не я развалят. Например в нашия град няма магазин за био плодове и зеленчуци. Бихме си купували от там, защото ни писнаха боклуците от пазара. Вярно - ще са по - скъпи, но пък качеството ще е по добро. От време на време имаме успех с продукцията на някоя баба на пазара.

# 9
  • Мнения: 15 265
Някъде по пътя се изгуби, изветря ...

Иначе, то и от село вече не е толкова лесно да си намериш продукти с вкус.
Има масов отказ да се гледат животни, примерно. Преди 2-3 години все още
можеше да се доредиш за истинско сирене, ама свърши ... Вече и това не
става.
Домати и краставици все още могат да се намерят. За почти всичко останало
е невъзможно - сменени са сортовете. Голяма драма е при пипера. Изчезна
оня, с аромат и плътност, остана воднистият, дето, като го изпечеш нищо
почти не остава по прегорялата коричка.
Плодовете ...
Айде, стига толкова, че отиде ми денят...

Такова е и моето наблюдение. Старите, ароматни и вкусни сортове не издържат - боледуват. Дори и по селата ги пръскат с разни препарати, но "умират" или са като мутанти.

# 10
  • Мнения: X
Къде се изгуби?
Влезе в капитализма и се разми.
Основният закон в "капиталистическата демокрация" е един-Печалба!Винаги и на всяка цена!
Та, на кой му пука за качество, вкус и полезност!
Важно е да носи печалба.

# 11
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Загубата на вкуса не е заради капитализма, твърде опростено е едно такова виждане.
Да, има и политико-икономическа връзка, но не е тази.

# 12
  • Мнения: 3 736
А не ви ли изглеждат вече странно пилешките бутчета с нормален размер? Едни такива миниатюрни... пък са всъщност нормални.  Tired

Много ми е мъчно за доматите, много.

# 13
  • Мнения: X
Загубата на вкуса не е заради капитализма, твърде опростено е едно такова виждане.
Ами, те нещата и в живота, и в политиката, и в икономиката са си прости.
Някой обаче има изгода от това, да ги усложнява, или да ги представя като сложни.
За да си мислим, че нищо не разбираме ......
Конкретно по темата, причината е точно в капиталистическия начин на производство на стоките.

# 14
  • Мнения: 1 788
Хайде сега, пак блян по старото време.
Старото време построи заводите и обезлюди селата. Старото време измъкна земите на хората и ги направи за "общото благо". Напълниха заводите с народ от кол и от въже. И колко модно беше да имаш апартамент в града!
Новото време е следствие от старото. Върнаха земите и какво? Без машините, без нищо... Кой от младите се е занимавал със земя, че да се върне отново на село и да произвежда? Дори и дядо му да е работил в ТКЗС-то, го е правил отново не за себе си, а за общото... Липсват традициите, семейното, дето се предава от родители на деца и т.н.

# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 5 027
Да, съгласна съм...затова и се опитвам да не купувам...

Домашното си е друго - едно, че е по -вкусно, друго, че знаеш какво и как си отгледал...
И е напълно възможно да се отгледат зеленчуци и без торове и препарати.  Peace

# 16
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Не се полага хубава храна на този начин на живот.
(поне за болшинството население)

# 17
  • Мнения: 10 547
Вкусът на храната се изгуби с комунизма. Бедните никога и никъде не са яли качествена храна.

# 18
  • Мнения: 12 674
Конкретно по темата, причината е точно в капиталистическия начин на производство на стоките.
[/b]

Всъщност си права, защото при социализма никой не се интересуваше от реалната цена, цената на труда. Изхвърляше се продукция с тонове, без на никого да му пука. Само че, оказа се, че такава икономика някакси не работи. 

# 19
  • Мнения: 4 300
Tрогателно е как идеологията е опорочила дори естествените науки:)
Не живеем в комунизъм от къде 20+ години, а главният виновник -ГМО културите- са навсякъде както в САЩ, така и Китай.
В други понятия би трябвало да се мисли.

# 20
  • Мнения: 2 821
Как така храната няма вкус Laughing Той не мисли така
Премиерът Борисов за чушките и доматите, за туризма, напредъка и нещата от живота

За киселото и за сладкото

"Няма чужденец, на какъвто и да е ранг, който да е бил при мен, да не ахкал от вкусовите качества на българските краставици, домати, чушки и всичко останало. Да не говорим за кашкавал, кисело мляко, сирене..."

"Храните сега, по това време, са ми любими и съм гладен, така че всичко обичам. Между другото, аз няма храна, която да не харесвам. Едни не обичат кисело, други сладко, трети... Няма нещо, което да не обичам - произведено в България и да не ми е вкусно".


 Crazy

# 21
  • Мнения: 12 674
Този човек все повече ми напомня на Тодор Живков със селския си чар и остроумие. 

# 22
  • Мнения: 1 788
Разбира се, не е толкова класно като да е казал, че яде само сьомга, омари и червен хайвер за закуска.  Mr. Green

# 23
  • Мнения: 86
Вкусът на храната се изгуби с комунизма. Бедните никога и никъде не са яли качествена храна.

Абсолютно верно, според мен. В соца имаше кисело мляко от 23 стотинки (само един вид и ако си мислите, че сме знаели какво слагат в него жестоко се лъжете), хляб Добруджа и Бял  Joy, кремвирши (О,Пепи  Joy), два вида кашкавал и шоколада имаше вкус на марципан....а пък да се купи истински марципан беше немислимо. Ние сме отраснали със същото ограничение на вкусовете каквото сега имат нашите деца. Знаете ли, кое е най-купуваното кафе в България? Казва се Нова Горчилия, пардон Нова Бразилия. Тази гадост беше единственото кафе в началото на демокрацията и масово хората и досега намират този вкус за добър.

По въпроса за зеленчуците аз съм опитвала грузински плодове и зеленчуци в онези времена и сравнението с българските е просто смешно - техните домати и дини бяха захарни, плътни, сочни....ехе....и също толкова евтини. Сега не знам как е в Грузия, дали и те ядат картонените зеленчуци.

Освен това евтините зеленчуци се добиваха от труда на бабите и дядовците ни, които са работили за 50 стотинки трудоден цял ден на полето. На тези хора им отнеха всичко и ги принудиха да работят в ТКЗС и АПК, а децата им натириха в грозни градове в панелни апартаменти.

Как изобщо някой може да има носталгия по това. Винаги съм се чудела.

# 24
  • Мнения: 15 265

Как изобщо някой може да има носталгия по това. Винаги съм се чудела.

Не въздишам, но нямам отговор как кашкавар Витоша, произведен в различни градове, в различни партиди имаше един и същи вкус. Сега две тенекии сирене от еда и съща марка, проидводител ... са различни.

# 25
  • Мнения: 46 562
За София - на женския пазар сезонните зеленчуци са ок. Домати, краставици и т.н. Има и от "пластмасовите", но си личат кои са. Цените също са символични (спрямо големите супермаркети).

Сирене - правим си домашно, от домашно мляко, излиза от 3 до 5 лв. килото и е с истински вкус  Simple Smile
Кисело мляко - също домашно, кофичка 400 грама излиза по 35-50 стотинки и е абсолютно натурално, с истински вкус.
Въпреки, че и купешките си ми харесват, но заради детето гледаме да няма добавки.

Не въздишайте по комунизма, няма да се върне, освен ако вие (и още много народ) не се съгласи да работи за 100 лв. месечно  Wink

# 26
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Не е изчезнал.

На мен лятото плодове и зеленчуци ми доставят директно от градината си хора от село, близко до София. Те ми правят и домашна лютеница за зимата.

По-скъпо ми излиза, но пък вкусно.

Сирене си купуваме директно от кошарите в селото, където ни е вилата.

Т.е., намерила съм начин вкусът да не ми липсва.

# 27
  • Мнения: 1 310
Вкусът на храната се изгуби с комунизма. Бедните никога и никъде не са яли качествена храна.

Абсолютно верно, според мен. В соца имаше кисело мляко от 23 стотинки (само един вид и ако си мислите, че сме знаели какво слагат в него жестоко се лъжете), хляб Добруджа и Бял  Joy, кремвирши (О,Пепи  Joy), два вида кашкавал и шоколада имаше вкус на марципан....а пък да се купи истински марципан беше немислимо. Ние сме отраснали със същото ограничение на вкусовете каквото сега имат нашите деца. Знаете ли, кое е най-купуваното кафе в България? Казва се Нова Горчилия, пардон Нова Бразилия. Тази гадост беше единственото кафе в началото на демокрацията и масово хората и досега намират този вкус за добър.

По въпроса за зеленчуците аз съм опитвала грузински плодове и зеленчуци в онези времена и сравнението с българските е просто смешно - техните домати и дини бяха захарни, плътни, сочни....ехе....и също толкова евтини. Сега не знам как е в Грузия, дали и те ядат картонените зеленчуци.

Освен това евтините зеленчуци се добиваха от труда на бабите и дядовците ни, които са работили за 50 стотинки трудоден цял ден на полето. На тези хора им отнеха всичко и ги принудиха да работят в ТКЗС и АПК, а децата им натириха в грозни градове в панелни апартаменти.

Как изобщо някой може да има носталгия по това. Винаги съм се чудела.

Аз пък винаги съм се чудела на хората, които не вникват в прочетеното. Казах, че соца имаше изградени и хубави страни и това си бяха стандартизацията и контролът. Нима ще очречеш, че такива няма сега?! Дори се опитват да ги въведат като някакъв лукс! ooooh!
Сегашното е абсолютна простотия.
И да - бих работила за 100лв при условие, че хляба ми е 10 ст и билетчето 6ст. Peace

# 28
  • Мнения: 46 562
...
И да - бих работила за 100лв при условие, че хляба ми е 10 ст и билетчето 6ст. Peace

Може. Но няма да имаш нищо друго. Само основните неща Simple Smile
1 бр. апартамент, мляко, яйца, хляб, плодове и зеленчуци (сезонни, зимата - компоти/туршии).
И няма да има как да си купиш свободно телевизор, кола и т.н. - списъци, чакане с години, и пак имаш достъп до 1 вид от артикула, избор нямаш.
Ако искаш да си гледаш прасе, например, гледаш 2, едното е за държавата.
И т.н.

Ако комунизмът беше възможен, нямаше да рухне, той е просто една пирамида. След 40 г. рушене, пак добре, че остана нещо, защото 1 работеше, а 10 взимаха заплати, но пък заплатите им бяха, колкото на 1 сега. Идеята е да се подхвърля по малко трохички на всички, за да си мълчат, пък и кой ще се надига като може да не работи, а само да лапа?

Сега човек има избор - има неща с нормален вкус, просто трябва да ги намерите. Те не са масови, просто защото нямат търсене. Но не търсете миналото, защото явно сте забравили какви бяха страничните ефекти. То ако е за 10 продукта, както се казва, сама ще си ги произведа, но искам да има и всичко др., а не като в затвор, да имаш достъп до каквото ти позволят.

# 29
  • Мнения: 1 310
За някои неща си абсолютно права. Peace
Пак казвам - соца имаше И хубави страни. Можеше те да останат. Peace

# 30
  • Мнения: 3 736
Може ли темата да си остане само за храната?


Сега човек има избор - има неща с нормален вкус, просто трябва да ги намерите.

Да де, ама това намиране е затруднено и това е проблемът.

# 31
  • Мнения: 1 788
caffeine, много ми хареса мнението ти!

И по времето на социализма онова, което се пускаше по магазините, беше безвкусният остатък от износа за Русия и подоби държавици. Сладки домати, купени от магазина и тогава не съм яла. Сладки бяха само онези, които са ни давали разни познати, които си ги гледаха на село за домашна продукция. Сега сортовете са сменени и пак е безвкусно.
А защо хората гледаха домашно и правеха зимнина? Защото бяха гладни години.
Голямо удоволствие да бачкаш като луд, но да не можеш да си купиш телевизор или кола, защото се чака с години. Пък, ако имаш късмета да си намериш долари от някъде и да купиш нещо от Кореком, те привикваха после в районното, да даваш обяснения от 'де ги имаш тия пари ти...
То затова и народът масово се научи на мързел - да не си дава много зор на работа, щото "не работи за себе си".
Нищо нямаше. Или ако имаше, то беше само за някои...

# 32
  • Мнения: 11
Аз имам само хубави спомени от комунизма и храната тогава, говоря за годините 85. до 92г.
Нямаше добавки и толкова много изкуственяци, храната си беше доста натурална. Баба ми си отглеждаха продукция в градината за лично ползване, беше чудесно.
Майка ми и от Корекомите ни купуваше редовно неща, никой не я е привиквал за нищо. Много добре си живеехме, на човек не му трябва голямо разнообразие от боклуци, а няколко, но качествени неща.
Е...м ти и изобилието сега.... Outta Joint

# 33
  • Мнения: 86

Нищо нямаше. Или ако имаше, то беше само за някои...


Безспорен факт!
 Peace

# 34
  • Мнения: X
Аз имам само хубави спомени от комунизма и храната тогава, говоря за годините 85. до 92г.
Нямаше добавки и толкова много изкуственяци, храната си беше доста натурална. Баба ми си отглеждаха продукция в градината за лично ползване, беше чудесно.
Майка ми и от Корекомите ни купуваше редовно неща, никой не я е привиквал за нищо. Много добре си живеехме, на човек не му трябва голямо разнообразие от боклуци, а няколко, но качествени неща.
Е...м ти и изобилието сега.... Outta Joint

 Peace
Дааа,голямо изобилие.Основно на химикали, консерванти, бои, и всякакви Е-та.
Дрехи, бракувана стока от Китай и Турция основно.
90 % от автопарка,кори втора употреба,димят като за световно.
Новите жилищни "кооперации" по-зле и от бившите панелки.Тогава поне стаите бяха стаи, сега са килийки.А цените -сто пъти по-високи.
За образование, здравеопазване май е по-добре хич да не почвам....
Не че "тогава" всичко беше о.к., но определено качествените неща бяха в пъти повече отсега.


Цитат
Сега човек има избор - има неща с нормален вкус, просто трябва да ги намерите.
Къде са?

# 35
  • София, център
  • Мнения: 3 455

Нищо нямаше. Или ако имаше, то беше само за някои...


Безспорен факт!
 Peace

Така е!
За мен Комунизмът беше чума. И все още е. Та във връзка с това, не ми липсва комунистическата храна, ама грам   Twisted Evil

# 36
  • Мнения: 11 152
Защо продават боклуци по магазините ли?
Защото това е стоката, която купуват и желаят да купуват огромния процент от хората.

Хубавата трябва да я търсиш със свещ (понякога на по-висока цена, друг път изобщо не) - ерго, производството е малко, търсенето не е достатъчно голямо, че да го стимулира.
Социалният фактор има значение, но по-голямо значение има отвратителната потребителска култура. И тя е култура на изобилието, не на бедността. Привидният избор от шейсет и три вида снакс и 18 вида кренвирши измества фокуса от основните храни, които купуват и би следвало да ценят хората.
Ей го най-простият пример, съседна Гърция, дето всеки ден я жалим по вестниците. Всяко село има пекарна с прясно изпечен хляб и месарница с прясно месо. Ама може нищо друго да няма, супермаркетът да е на 30 километра, но тия две неща ги има и са със супервисоко качество. Знаете ли на колко места в София се продава хубав хляб? А знаете ли на колко от тях се продава хубав хляб, който да не е от замразени заготовки?
Две съм открила засега... на 3-4 км едно от друго.
Магазин на мандра - един... всъщност май вече имат 2 или 3, но мандрата е една.
Такива работи...
Хайде да не си правим илюзии, че хората са прекалено бедни, за да не им пука какъв хляб купуват. За хляб всеки има пари.

А относно "качествената храна" по соца, изобщо няма да се впускам в коментиране на илюзии. Вижте последния пост на Nekomusume, там си пише всичко. По соца който е имал баба и дядо от истинско балканско село (аз имах), той е ял вкусни зеленчуци, мляко и сирене. В магазините беше по-голяма гняс и отсега. Да се върна на примера за хляба. По соца не си спомням да е имало пресен, топъл хляб. Зареждането беше през няколко дни, през тях хлябът ставаше на подметка. Подмятаха го в едни мръсни щайги направо на земята... сега поне за това има стандарти Simple Smile Тъй че слезте на Земята, моля ви, някои сме родени доооста преди 1989 г.
80-те години отвориха една италианска фурна в Младост и ходехме да се редим на опашка за хляб с подобрители... но топъл, излязъл току-що от фурната. В интерес на истината, по-възрастните хора разправят, че това е така след 60-те години. Дотогава хлябът в София си е бил ОК. Аз помня хубав, дебел селски хляб само в селото на баба ми и дядо ми в Еленския балкан, където караха ръчен. Естествено, пак 1 или 2 пъти седмично. Това с прясната храна е от демокрацията, да знаете... някои хора изглежда са забравили или не помнят как се купува "прясно" мляко в пликче и тичаш вкъщи да го подвариш, преди да е вкисвало. А понякога се оказваше вкиснало още в магазина...

Та със сантиментите - по-спокойно.

# 37
  • Мнения: 5 710
Вкусът на храната се изгубва, когато се появява идеята, че хората трябва да ядат много и евтино.
Това е 50тте години. Това е и момента, в който фармакологията вижда своя шанс да владее света, наред с военната индустрия, и останалото го знаете

# 38
  • Мнения: 6 365
В България имаме много хубаво и вкусно свинско, а в Германия са постигнали абсолютно безвкусно месо.

Освен това вкусът на храната си отиде с идеята, че мазнините са вредни. Затова хората готвят нискомаслено, търсят нискомаслено мляко и сухо месо и после се чудят защо не са като едно време.

Сега е зима, няма как да има слънчеви домати. През лятото ще има.

Освен това са загубени готварските умения, с които се извлича и обогатява вкус.

Не е от разпада на комунизма...

# 39
  • Мнения: 11 152
10c's, това може и да е вярно за САЩ, но изобщо не отразява спецификата на ситуацията в България.
Не е вярно и за повечето европейски страни. В момента храната е добра пак точно на същите места, дето е била добра преди 100, а и повече, години (Италия, Португалия, Испания, Франция, Гърция, Турция... и на изток).
Там, дето е била кофти (UK, Германия) сега си купуваш индийско, турско или друга етническа кухня, за да ти е вкусно. Преди края на колониалната ера не е имало и този избор Simple Smile

Абе въобще, социализмът е сред основните причини за лошата храна у нас, щот затри селото и съответните местни производства. Но друга - и дълга - тема... А и България никога не е блестяла с кухня, за разлика от съседните страни (дори в една Сърбия и Македония ядат малко неща, но вкусни). Тук по ред исторически и народопсихологически причини храната е била за наяждане, не за кеф. Другото е идеята, че храната е най-вкусна там, където (и когато - сезонност, хелоооу!) е произведена. Това в България поне е било факт, сега е ужасно нарушено.
И т.н.

# 40
  • Мнения: 5 710
Не не е от комунизма, мисля, че Никсън първи вдига знамето на изобилността с/у ниската цена, за да се храни гражданина добре. И лансира програма, която в момента не помня как се казва, .
После надпреварата си съществува м/у2та блока във всички области почти, и тази не е изключение.
Да се изкарат гарантирано свръхколичества от хектар с/у минимална цена = неизбежно химизиране, инжениране на всичко, окрупняване на произвоствата ( мразя тази дума:).

# 41
  • Мнения: 86
10c's, това може и да е вярно за САЩ, но изобщо не отразява спецификата на ситуацията в България.
Не е вярно и за повечето европейски страни. В момента храната е добра пак точно на същите места, дето е била добра преди 100, а и повече, години (Италия, Португалия, Испания, Франция, Гърция, Турция... и на изток).
Там, дето е била кофти (UK, Германия) сега си купуваш индийско, турско или друга етническа кухня, за да ти е вкусно. Преди края на колониалната ера не е имало и този избор Simple Smile

 А и България никога не е блестяла с кухня, за разлика от съседните страни

Абсолютно съм съгласна!  Peace


Вкусът на храната добива някакво значение едва след масовата индустриализация (преди това не е имало много избор). Не знам от кога точно съществува термина гурме. Когато храната не е била достатъчно, на хората им се е струвало, че е изключително вкусна. За гладния човек коричка хляб има божествен вкус....такъв вкус не се забравя до края на живота! После и да търси този вкус трудно ще го усети на задоволен стомах.
 Peace

# 42
  • Мнения: 5 710
10c's, това може и да е вярно за САЩ, но изобщо не отразява спецификата на ситуацията в България.
Не е вярно и за повечето европейски страни. В момента храната е добра пак точно на същите места, дето е била добра преди 100, а и повече, години (Италия, Португалия, Испания, Франция, Гърция, Турция... и на изток).
Там, дето е била кофти (UK, Германия) сега си купуваш индийско, турско или друга етническа кухня, за да ти е

Не знам,може и да си права. Или истината да е посредата:)
Баба ми беше агроном и много се гордееше със свръхдобивите. И като сме спорили комунизъм/капитализъм все вадеше картата на свръхдобива:) Доколкото помня, бяхме и сме лидери в производството на изкуствени торове.

# 43
  • Мнения: 11 152
Абе имаше го и това за супердобивите, което казваш. Но мисля, че никой не е мислил тогава за свръхзадоволяване на пазара, по-скоро ставаше дума за "да се ударим в гърдите, че сме произвели по Х тона зърно за декар".

Освен това са загубени готварските умения, с които се извлича и обогатява вкус.

Ето и това си мисля, като една от причините. Само се замислете колко хора познавате, които казват "майка ми не готви като баба ми"...

# 44
  • Мнения: 4 300
Не не е от комунизма, мисля, че Никсън първи вдига знамето на изобилността с/у ниската цена, за да се храни гражданина добре. И лансира програма, която в момента не помня как се казва, .
После надпреварата си съществува м/у2та блока във всички области почти, и тази не е изключение.
Да се изкарат гарантирано свръхколичества от хектар с/у минимална цена = неизбежно химизиране, инжениране на всичко, окрупняване на произвоствата ( мразя тази дума:).
Именно.

Ако беше свързано с комунизма нямаше Китай да генерират толкова замърсени продукти ( и природа).
Ама хората свикват с повече, оцветяват миналото в розово и забравят колко се е добивало чрез натурално земеделие и колко сега. Пък аргумента е еко продукцията на бабите- на някой, дето от селото е виждал само щайгите. И семената се купуват  ( защото иначе след 3-4- поколения се израждат), и торове се слагат, и се пръска, и се полива с вода от вадата и т.н.

# 45
  • Мнения: 1 788
Ако кажем, че България е имала период на "възход", то той определено е бил преди '45-та година.

Ето пример - забравих точното име на инженерът (някой дано се сети), учил в Унгария за сладкар, изучил тънкостите, пренесал ги в България и после прославил българския шоколад. Дори турският министър (или там, както се е водил в онези години) е обявил пред всички държавници, на някакъв международен прием в Унгария (на който е имало от нашенския шоколад), че шоколадът, произведен от нашия "инженер-сладкар" е един от най-добрите в Европа.
А примери подобни много и колкото иска човек...

Но идва комунизмът и ти вземат всичко, за да бъде то за общото благо, защото всички трябва да са равни.
От това по-голяма глупост няма...
Няма как у нас да има семейна пекарна, със своя си начин и своите рецепти, предавани поколения наред, защото по "онова" време нямаше частно, всичко беше държавно... Или забравихте, че който дръзнеше да развива нещо частно, се криеше да не го хванат, че не се знаеше какво точно ще му се случи...

# 46
  • Мнения: 5 710
Да де, но този свръхдобив е в пряка връзка с промяната на продукта - не само откъм химизация ( ако има такова понятие, де но горе долу общо така да ги нарека), а и откъм разработване на нови сортове с различни характеристики, най-важната сигурно е устойчивост. Така че не ядем това, което са яли преди век, дори преди половин век, щото сега и генетиката доста напредна и селекцията не е Менделова ( каквато баба ми примерно познаваше)...

И за готвенето не съм съгласна /ужас, ква съм опозиция/  Хората едно време са се хранили много по-семпло , без много ингредиенти / В Италия и до ден днешен така ядат/  и без обогатяване на вкуса.
За сметка на това продуктите сами по себе си са имали достатъчен вкус, и като е било чушка е било чушка а не чушка с лек рибен аромат ... Grinning

# 47
  • София, център
  • Мнения: 3 455
По соца не си спомням да е имало пресен, топъл хляб.

Имаше, имаше фурни, от които вадеха топъл хляб, бял и ръжен.

На Ангел Кънчев, на Малките 5 кюшета, на Големите 5, на Иван Асен. Имаше.

# 48
  • София
  • Мнения: 5 884

А относно "качествената храна" по соца, изобщо няма да се впускам в коментиране на илюзии. Вижте последния пост на Nekomusume, там си пише всичко. По соца който е имал баба и дядо от истинско балканско село (аз имах), той е ял вкусни зеленчуци, мляко и сирене. В магазините беше по-голяма гняс и отсега. Да се върна на примера за хляба. По соца не си спомням да е имало пресен, топъл хляб. Зареждането беше през няколко дни, през тях хлябът ставаше на подметка. Подмятаха го в едни мръсни щайги направо на земята... сега поне за това има стандарти Simple Smile Тъй че слезте на Земята, моля ви, някои сме родени доооста преди 1989 г.


Големи глупости, не само цитираните де, ама за хляба избиха рибата. Laughing

# 49
  • Мнения: 4 916
Вкусът на храната се изгубва, когато се появява идеята, че хората трябва да ядат много и евтино.
Това е 50тте години. Това е и момента, в който фармакологията вижда своя шанс да владее света, наред с военната индустрия, и останалото го знаете

Това е истината.
Колкото по-достъпна става храната, толкова по-големи вреди търпят традиционните вкусови и хранителни практики.

# 50
  • Мнения: 11 152
Големи глупости, не само цитираните де, ама за хляба избиха рибата. Laughing
Това какъв принос дава към темата "Къде се изгуби вкусът на храната?"

Нансен, на Иван-Асен я има и сега; и ръжено-пшеничните хлебчета още са добри. Само тя е останала от старите. И все още си има сериозни опашки. Ходя понякога, та знам.
Обаче, 4 за целия град не е никак много, а и ако не живееш/работиш наблизо, к'во прайш?


10c's
, това за обогатяването на вкуса ми се струва, че касае по-скоро употребата на подправки, технологии (запръжка напр.), дълга топлинна обработка, използване на съдове от естествени материали - гювеч, сач, и т.н. Точно така се разгръща вкусът на простите продукти. В южните кухни готвят с ужасно много подправки в сравнение с нас. И пак бабите ни са готвили с повече, отколкото ние.

# 51
  • Мнения: 3 736
Вкусът на храната се изгубва, когато се появява идеята, че хората трябва да ядат много и евтино.
Това е 50тте години. Това е и момента, в който фармакологията вижда своя шанс да владее света, наред с военната индустрия, и останалото го знаете

Това е истината.
Колкото по-достъпна става храната, толкова по-големи вреди търпят традиционните вкусови и хранителни практики.

 Peace В "Едноетажна Америка" става дума за 20-те години на 20-ти век. Храната е безвкусна, но обслужването е бързо.  Важен е не вкусът, а ефективността на нахранването. И така.

# 52
  • Мнения: 11 152
Peace В "Едноетажна Америка" става дума за 20-те години на 20-ти век. Храната е безвкусна, но обслужването е бързо.  Важен е не вкусът, а ефективността на нахранването. И така.
Отклоняваме се от темата, но заселниците в САЩ отпреди XX век са предимно от английски, ирландски и холандски произход. Каква хубава храна да има, кога да я има, в коя епоха, отде да дойде?!
Ами най-вкусния ресторант в САЩ, който знам, е афганистански във Финикс. Чак е смешно Simple Smile


# 53
  • София
  • Мнения: 5 884
Хлябът от хлебозаводите се караше всеки ден в 6 сутринта и беше в големи телени колички на колелца. Доскоро се въргаляше хлябът неопакован и в щайги по земята, даже не съм сигурна, че и в момента не се случва да е така.

Скоро видях отворена врата на баничарка, с която превозваха месо. Не ми се говори.

# 54
  • Мнения: 3 736
Тук не говорим за кулинарни предпочитания, Параход. Говорим за това доматът да има вкус на домат, а месото на месо. Досега темата се отклоняваше в размисли за тоталитарния строй.

Митът за безвкусната британска кухня... вярвайте си в него.

# 55
  • Мнения: 4 916
Peace В "Едноетажна Америка" става дума за 20-те години на 20-ти век. Храната е безвкусна, но обслужването е бързо.  Важен е не вкусът, а ефективността на нахранването. И така.
Отклоняваме се от темата, но заселниците в САЩ отпреди XX век са предимно от английски, ирландски и холандски произход. Каква хубава храна да има, кога да я има, в коя епоха, отде да дойде?!
Ами най-вкусния ресторант в САЩ, който знам, е афганистански във Финикс. Чак е смешно Simple Smile




Това са твоите лични предпочитания, вероятно опиращи се на хранителни спомени от детството. Това е нормално.
За хората, които са свикнали с пай от бъбречета или пай от змийорки, афганистанският расторант най-вероятно е плод на извратен мозък. Но за хора, които са свикнали с това, не е никакъв пръблем или новост.

Аз например, където и да ида по света, първо търся турски ресторант или магазин - там намирам традиционните български кори за баница, лютеници, СИРЕНЕ!!!!! разбира се и кисело мляко и т.н. Аз обикновено не говоря местен език, но само като кажа на мъжа ми "сирене и кисело мляко" продавачите веднага разбират - т.е. всички българи търсят същото.

# 56
  • Мнения: 114
Отговорите са в руската документална поредица - Среда обитания

Това е първият епизод -> за плодове и зеленчуци



# 57
  • Мнения: 3 098
 В моят случай се чувствам като "вода гази, жаден ходи". Храна много, но не струва и не ми се яде. Много време се губи за да си набави човек храна с добро качество.

Не мисля, че в соц- годините имаше хубава храна, напротив дори. Нямаше нищо свястно. Хората тогава цяло лято приготвяха храна за зимата. Повечето храни бяха домашно производство, оттам и добрият вкус.

Сега времената са други, живеем забързано, имаме повече ангажименти и не остава кой знае колко време за храната. Тази, която се предлага по магазините,е с много консерванти, подобрители, оцветители, няма как да е вкусна.

Плодовете и зеленчуците стават повече за игра на тенис, отколкото за трапезата.

# 58
  • Мнения: 4 916
...
Не мисля, че в соц- годините имаше хубава храна, напротив дори. Нямаше нищо свястно. Хората тогава цяло лято приготвяха храна за зимата. Повечето храни бяха домашно производство, оттам и добрият вкус.
...

Това са различни неща.
И сега има хора, вкл. аз, които приготвят зимнина, нищо, че сега е демокрация.

# 59
  • Мнения: 11 152
Марица, много хубав пост.

Argun, абе не съм сигурна, да ти кажа.
Вярно, че българската кухня си е парче ориенталска по произход, но истинската ориенталска опознах, като пораснах и тръгнах да пътувам. Вкъщи се е готвило по друг начин, когато бях дете. Патладжаните бяха само за пържене, например, 2-3 пъти в годината, никому не е хрумвало да ги готви Simple Smile А сега патладжани ми дай, ако може 6-course-meal от патладжани. Извинявам се за офтопика Grinning

Темата обаче е неизбежно да смесва спомени от миналото с фактите от днес.
Както казва един приятел "хубавото на социализма беше, че тогава връстничките ми бяха 16-годишни. Сега при демокрацията връстничките ми са 40-годишни..." Същият сантимент може да се приложи и към храната от безгрижното детство и юношество, предполагам.

# 60
  • Мнения: 3 098
...
Не мисля, че в соц- годините имаше хубава храна, напротив дори. Нямаше нищо свястно. Хората тогава цяло лято приготвяха храна за зимата. Повечето храни бяха домашно производство, оттам и добрият вкус.
...

Това са различни неща.
И сега има хора, вкл. аз, които приготвят зимнина, нищо, че сега е демокрация.
Демокрацията не причина да правиш или не зимнина. Човек трябва да разполага с време и желание, за да си приготви нещо наистина качествено.
И тогава и сега хубавото не се откриваше лесно  Simple Smile с тази разлика, че в днешни дни разполагаме с все по- малко време.

# 61
  • Мнения: 46 562
Основният проблем е (за мен) са несезонните плодове/зеленчуци, затова ги избягвам.
От сезонните никога не ми е било проблем да си намеря такива с истински вкус, при това свободно и разнообразно, а не в булгарплодчето, където всичко свършва.


Имаше, имаше фурни, от които вадеха топъл хляб, бял и ръжен.

На Ангел Кънчев, на Малките 5 кюшета, на Големите 5, на Иван Асен. Имаше.

Израсла съм в Монтана, не си спомням някога да сме яли пресен хляб.
Като гостувах ваканциите при баба и дядо на село, ходех до хлебарницата всеки ден, тя беше единственото място за цялото село, а то беше голямо и бабите едва се довличаха, защото е ясно, че няма градски транспорт там. Ако взимаш повече от 1 хляб, задължително единия е стар и гаден, нямаше вариант да купиш само днешен. Освен това чаках поне 1 час на опашка, дори припаднах веднъж, нечовешко беше.
Сега, въпреки разнообразието, си месим вкъщи, не ми харесва купешкия, нито едно време, нито сега.

....с тази разлика, че в днешни дни разполагаме с все по- малко време.

Мдам, сега се налага и да работим, за разлика от преди  Laughing

# 62
  • Мнения: 419
Аз не искам да си мисля, дори не искам да го допусна, че хората като цяло не ценят качественото и всъщност не го търсят и това вероятно е причината на пазара да са боклуци. В Пловдив до нас имаше млекомат. Млякото се зареждаше от ферма, машината беше облепена със сертификати от ХЕИ и др, беше страхотно, същото като домашно краве мляко, което съм пила. Много ми беше приятно, че предприемчиви хора правят нещо в тази насока. На всички близки и познати съм разказала за тази машина. Във форума съм писала няколко пъти. Колкото пъти съм отивала за мляко, само аз съм зареждала. Понеже млекоматът е до нас, всеки ден минавам от там и никога не съм видяла някой човек да взима мляко. Имаше магазини наоколо, пазар, училище, на близо има търговски център... Мислих си, че сигурно трябва време да се разработи. За повече от година не съм видяла никой пред автомата и накрая го махнаха. Мислила съм защо се получи така, но не съм стигнала до извод.

# 63
  • София
  • Мнения: 5 884
И аз съм се чудила как не фалират повечето производители. Ето например кашкавалът е предимно отвратителен и купувам само един. Кой ги яде останалите смрадливи, не зная.

# 64
  • Мнения: 4 916
...
Не мисля, че в соц- годините имаше хубава храна, напротив дори. Нямаше нищо свястно. Хората тогава цяло лято приготвяха храна за зимата. Повечето храни бяха домашно производство, оттам и добрият вкус.
...

Това са различни неща.
И сега има хора, вкл. аз, които приготвят зимнина, нищо, че сега е демокрация.
Демокрацията не причина да правиш или не зимнина. Човек трябва да разполага с време и желание, за да си приготви нещо наистина качествено.
И тогава и сега хубавото не се откриваше лесно  Simple Smile с тази разлика, че в днешни дни разполагаме с все по- малко време.

Последно?
В днешни дни работят много по-малко жени, отколкото тогава.

# 65
  • Мнения: 3 098
Както и да е, явно не се разбираме.

# 66
  • Мнения: 5 710
Аз не искам да си мисля, дори не искам да го допусна, че хората като цяло не ценят качественото и всъщност не го търсят и това вероятно е причината на пазара да са боклуци.

Причината е, че хората нямат пари и търсят евтиното. И получават това, за което плащат.
На тях не им пука, че яйцето е 3 качество, и че кокошките са полудели от стрес и агресия в клетките, които са се пренесли и в месото и яйцето. Те искат тия яйца да ги има, за да си правят евтини омлети, защото нямат пари.
/ това за млекомата силно ме учудва, аз понякога купувам тук от млекомат прекрасно мляко, и е по-евтино от същото качество в супера, защото са спестени освен опаковки и транспорт , и хора по веригата/

# 67
  • Мнения: 419
И аз съм се чудила как не фалират повечето производители. Ето например кашкавалът е предимно отвратителен и купувам само един. Кой ги яде останалите смрадливи, не зная.
Да, наистина... Confused

# 68
  • Мнения: X
Добре де, оставете социализЪма.
Нали днес е демокрация, всеки може да развива частен бизнес.

Защо няма малки частни фурни, малки мандри, където да се произвеждат и продават качествени и пресни продукти?
Защото е скъпо.И защото големите монополисти ще ги изядат за закуска.
Ето ви реален пример:
Аз искам да произвеждам качествени торти,  а не тези химически смеси, които продават по сладкарниците.Но една торта направена от яйца, захар, брашно, истинско масло, истинско мляко, истинска сметана, истински черен шоколад, би струвала майка си и баща си.Дори и да предположим, че прескоча всички препятствия като институции,колко хора ще купят торта за 40-50 лв, като сега подобна в супермаркет струва около .....15 лв?
Същата работа е и с хляба.Един кг хляб излиза между 1.50-2.00 лв.А ако е с пълнозърнести, ръжени и др. брашна , и по-скъпо.Колко хора ще го купят?Като могат за 0.70-0.80 ст да купят 500 гр въздух под налягане?

# 69
  • Мнения: X
На мен основно ми е проблем вкусът на шоколада. Какъвто и шоколад да вкуся в последните години, не ми е достатъчно вкусен. Спомням си, че като бях дете не беше така - щоколадът имаше плътен, силен вкус. Сега... дали са ми се променили рецепторите с възрастта или шоколадът /общо/ не е това, което беше, не знам...

# 70
  • Мнения: 345
Стигам до извода, че ние различаваме вкуса на храната, защото можем да сравним дали има същия вкус като от едно време, но това не е сигурно за нашите деца.

По повод на това се сетих, че веднъж при Милен Цветков беше някой от шефовете на Българска агенция за безопасност на храните, не помня точно кой. Та на въпроса защо храните вече нямат същите вкусови качества като едно време, беше даден изумителния отговор от сорта: Ами защото едно време сте били млади, а някои са били даже деца, и си въобразявате едва ли не, че е било вкусно.  Mr. Green

# 71
  • Мнения: 345
Жаве, относно шоколада, мисля, че Кума Лиса е почти като едно време. Поне това, което пуснаха в началото.

# 72
  • Мнения: 5 710
На мен основно ми е проблем вкусът на шоколада. Какъвто и шоколад да вкуся в последните години, не ми е достатъчно вкусен. Спомням си, че като бях дете не беше така - щоколадът имаше плътен, силен вкус. Сега... дали са ми се променили рецепторите с възрастта или шоколадът /общо/ не е това, което беше, не знам...

За български шоколади ли говориш, или по принцип.
Не мога да повярвам, че можеш да сравниш един шоколад Своге с Кума Лиса в полза на втория, а вече на ниво швейцарски, и най-вече белгийски шоколади съвсем ...
Това по-скоро аз го разбирам като някакви възрастови рецептори, носталгии и тн, не като обективна разлика в качеството.
Все пак да не забравяме и навика.
По този повод приказката за 'не е като на покойната' е много валиден.
Нали знаеш, умряла, той се жени 2ри път, но все недоволен от манджата и все 'тц, не е като на покойната'. Един ден новата булка забравила яденето на котлона, загоряло, нямала време за ново, поднесла му / така и така я чака критика../ А съпругът възкликнал "А, браво! Сега е точно като на покойната" Wink

# 73
  • Мнения: 11 152
Абе не е само цената, мани ти.

Има групи храни - обикновено по-маловажни, като шоколада, където с по-висока сума можеш да си купиш всякакво качество. Е, има един-два неповторими ръчни модела, дето ги нямаме, ама не е болка за умиралка Simple Smile
В сектора на т.нар. основни храни обаче, които би трябвало да са бързооборотни и да се произвеждат в страната и околностите й за местни нужди, е пълно мазало и боклук до боклука.
Вече почвам и аз да мисля, че олигополът на пазара, който мачка малките и смислени производители, е причината. Е, и идиотизмът на потребителя, но това вече го казаха.

# 74
  • Мнения: X
На мен основно ми е проблем вкусът на шоколада. Какъвто и шоколад да вкуся в последните години, не ми е достатъчно вкусен. Спомням си, че като бях дете не беше така - щоколадът имаше плътен, силен вкус. Сега... дали са ми се променили рецепторите с възрастта или шоколадът /общо/ не е това, което беше, не знам...

За български шоколади ли говориш, или по принцип.
Не мога да повярвам, че можеш да сравниш един шоколад Своге с Кума Лиса в полза на втория, а вече на ниво швейцарски, и най-вече белгийски шоколади съвсем ...
Това по-скоро аз го разбирам като някакви възрастови рецептори, носталгии и тн, не като обективна разлика в качеството
Не говоря само за български шоколад. Говоря за всякакъв шоколад /вносен, течен, на бонбони, на десертчета и т.н./. И на мен ми е чудно, защото съзнавам, че сега има огромен избор на качествен шоколад, който обаче не ми е вкусен.  newsm78  Може би проблемът е в дългогодишната ми пушаческа кариера. И /или/ в повечето изкуствени съставки и оцветители. Но най-вече в промяната на вкусовите ни рецептори с възрастта.

# 75
  • Мнения: 46 562
Бонбони, шоколади, десерти, едно време бяха отврат, не знам какво ви е харесвало, явно въпрос на вкус. Яла съм само от масовите магазини, не съм имала достъп до тези навън.

Краси...*, не е точно така. Има всякакви фирми. Просто хората гледат да правят по-голяма печалба, много им е зор дали произведеното е добро.

За хляба, винаги ми е било чудно как се определя грамажа - какво значи хляб 1 кг.? От 1 кг. брашно направен или?

# 76
  • София
  • Мнения: 5 884
Стигам до извода, че ние различаваме вкуса на храната, защото можем да сравним дали има същия вкус като от едно време, но това не е сигурно за нашите деца.

По повод на това се сетих, че веднъж при Милен Цветков беше някой от шефовете на Българска агенция за безопасност на храните, не помня точно кой. Та на въпроса защо храните вече нямат същите вкусови качества като едно време, беше даден изумителния отговор от сорта: Ами защото едно време сте били млади, а някои са били даже деца, и си въобразявате едва ли не, че е било вкусно.  Mr. Green


То и тук се прокраднаха подобни идеи, че едва ли не през соца, или не знам кога там в миналото, сме били освирепели от глад и затова ни се е струвала храната вкусна.


ПП. Един кг хляб означава един кг хляб.

# 77
  • Мнения: 11 152
Еми за банани по Коледа и луканка целогодишно си бяхме освирепели, да ти кажа Simple Smile
E, не бих използвала точно тази дума, но дефицитът на сравнително прости неща и реденето на опашка при редките им доставки, беше факт. Както е факт, че след либерализирането на пазара през 1990-та година така прекалих с бананите, че после 15-20 години не можех да ги кусна.

Но да оставим темата в настоящето.

# 78
  • Мнения: 21 583
Не знам за вкуса на колата , но какво стана с вкуса на плодовете и зеленчуците, сиренето и кашкавала  ? Защо повечето зеленчуци  са внос ? Какво стана с нашето земеделие ?  От къде мога да намеря краставица и домат например- с вкус ?    Може би само в София е така  Peace

И между другото говоря за зеленчуци през лятото купени от пазара .



   Лятото на пазара има такива зеленчуци. През другото време на годината, естествено -не.

# 79
  • Мнения: X
Сега ми хрумва, че може би отношение има и навикването на по-силни подправки. Като деца предполагам не са ни готвили толкова пикантно или поне не сме били още натрупали дълъг стаж. Сега, както си вкусвам от пилето с къри, си мисля колко ли много черен пипер, чили, къри и прочие трошляк съм изяла през живота си, пък искам всичко да ми е вкусво като едно време. Няма начин.  Grinning

# 80
  • Мнения: X
Еми за банани по Коледа и луканка целогодишно си бяхме освирепели, да ти кажа Simple Smile
E, не бих използвала точно тази дума, но дефицитът на сравнително прости неща.....
Честно, почвам да се чудя къде си расла.И кога....
Аз съм израснала в малък град.Откакто се помня, в хладилника ни винаги е имало  сирене, кашкавал, колбас/луканка.Близо до нас имаше пекарна, където постоянно печаха топъл селски хляб,от онзи кръглия,старшна вкусотия.
Сега, като има сирене, кашкавал и салами ,произведени от 100 фирми, да не мислиш, че са различни?   Laughing
И сега са краве  и овче сирене,с различни фирми на етикета.
Същата работа и със саламите,все са рога и копита вътре.

# 81
  • Мнения: 419
Ето ви реален пример:
Аз искам да произвеждам качествени торти,  а не тези химически смеси, които продават по сладкарниците.Но една торта направена от яйца, захар, брашно, истинско масло, истинско мляко, истинска сметана, истински черен шоколад, би струвала майка си и баща си.Дори и да предположим, че прескоча всички препятствия като институции,колко хора ще купят торта за 40-50 лв, като сега подобна в супермаркет струва около .....15 лв?
Малко ще купят, пък тези, които ще купят колко от тях ще разберат за теб? Според мен хората или купуват евтини торти, или ако искат да са хубави си ги правят сами. Третите, които са готови да дадат повече пари за хубава торта са малко, пък и вече всички знаят, че цената не е гаранция.
Има и друго, предполагам една хубава торта за 40 лв 80% от цената й са само продуктите. И институции където казваш да се минат и това, онова... Може би е по-добре да се приготвя торта на място в дома на някого. Иска човек да направи някаква торта за близък човек, домашна, красива, вкусна, но не знае как. Обажда се за консултация, кани човек, който разбира у тях, онзи му я приготвя и така. Само труд се влага. Обаче по мои наблюдения хората не са много склонни да заплащат за труд.

# 82
  • София
  • Мнения: 5 884
Но да оставим темата в настоящето.
Преди повече от 15 години, като изучавах Стокознание, правехме едни лабораторни анализи на храните, още не беше отпаднал БДС. Масленост, сухо вещество, дрън-дрън, резултатите бяха потресаващи. Спомням си, че от 7-8 кисели млека нямаше нито едно читаво. Маслеността им беше от 0.3 до 1 % при отбелязани 3.6.

Вкусната храна си отиде с алчността, евтината - също, откакто разбраха, че от 1 кило сирене могат да печелят, колкото от 10.

# 83
  • Мнения: 2 401
Ако не ви мързеше и бяхте попрочели темите за ГМО-тата щяхте да знаете и да не  драскате глупости тука.

# 84
  • Мнения: 11 152
А за кемтрейлс някоя тема няма ли да ни препоръчаш  Sunglasses

# 85
  • Мнения: 750
Като изключим ГМО , сегашните зеленчуци не се отглеждат в повечето случаи върху почва, третират се с най-различни пестициди, които в масовия случай имат срок и забрана за бране на третирания зеленчук поне 20 дни, който разбира се няма кой да чака, особено в силния сезон.

# 86
  • Мнения: 1 288
Лятото си купувам само български розов домат и се разтапям от кеф от наситения вкус.
Нямам наблюдения за не-вкусна храна, освен ако не й е сезон. Нормално е млякото, което баба ми кваси, да има друг вкус.
Оня ден си купих кисели краставички, произведени в Индия. Crazy

# 87
  • Мнения: 12 674
Ако не ви мързеше и бяхте попрочели темите за ГМО-тата щяхте да знаете и да не  драскате глупости тука.

Това също е капиталистическа диверсия. Едно време хиляди научни институти работеха върху това как да му е по-вкусно на народа. А азотните торове изпращахме в чужбина, да им е гадно на капиталистите.

# 88
  • Мнения: 5 710
Трещерица е права.
Така ви се струва.


Няма чужденец, на какъвто и да е ранг, който да е бил при мен, да не ахкал от вкусовите качества на българските краставици, домати, чушки и всичко останало. Да не говорим за кашкавал, кисело мляко, сирене..."

"Храните сега, по това време, са ми любими и съм гладен, така че всичко обичам. Между другото, аз няма храна, която да не харесвам. Едни не обичат кисело, други сладко, трети... Няма нещо, което да не обичам - произведено в България и да не ми е вкусно".
Бойко Борисов

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/03/07/1782704_premierut_bori … atite_za_turizma/

# 89
  • Мнения: 86
Вкусът все пак е относително нещо, нека не забравяме.Има си цяла наука по въпроса.Ние тук си обичаме кисело и люто като комбинация, в Азия сладко и кисело, в централна Европа само сладко и т.н.Аз като видя хората да ядат сандвич с фъстъчено масло и банани за обяд ми става лошо и направо ми се повдига, ама това така го обичат в някои страни.

Някак си за да се оцени вкуса на нещо то трябва да се сравни с друго. А това ни беше отнето навремето. Нашите зеленчуци (от онези времена) не са нищо особено сравнени с италианските или френските.

Същият мит имаше и за виното ни. Винаги нашето вино е било евтино и второразрядно. Във Френския кулинарен институт програмата на сомелиерите включва един раздел "Вина от Германия и Източна Европа" - тук се изучават вина, произвеждани в Австрия, Унгария и Гърция. България не се споменава изобщо, а ако питаш някои хора българското вино е най-хубавото и не можеш да ги убедиш в обратното.

Иначе аз бих платила 50 лева за качествена торта, особено ако е за дете.Тук става въпрос повече за маркетинг, отколкото за цена - доста хора ще си купят такива торти, но задачата ти е да стигнеш до тези хора и да им продадеш тортите си. Повече от сигурно е, че ще се купуват.Дали ще е добър бизнес обаче не знам.

Вкусовете също се променят с времето както казаха и по-горе. Сега с ГМО-то ще се създадат нови вкусове, нови комбинации и изобщо интересни неща в сферата.

Друго интересно нещо е медът. Той е различен на вкус във всяка държава....подобно на виното. Кой може да определи кой мед е най-вкусен и да се обоснове защо това е така. На мен би ми било интересно това.

# 90
  • Мнения: 25 713
Вкусът на храната е обратнопропорционален на нейната трайност.
Изборът е ваш.

# 91
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 691
И между какво избираме ? Аз не мога да намеря вкусни зеленчуци нито от баба -производител ,нито от пазара,нито от големите магазини ( и имам в предвид в сезона им ) . Дори помежду им да има да има разлика е в стил " кой е по-малко лош" . Ако знам ,че има някъде наистина хубава храна с вкус пък и бързо да се разваля , не се съмнявай ,че ще избера този вариант .  Wink
Радвам се за хората ,които умеят да намират хубава храна . За мен лично храната по-времето на комунизма беше по-хубава , поне зеленчуците и плодовете и кашкавала и сиренето и хляба ( имахме фурна в квартала )  . И това продължи и първите 10 години на Демокрацията .  Peace Но в никакъв случай , това в мен не буди желание да се върне онзи режим . Ако трябва да съм честна бих запазила някой неща от тогава , бих изхвърлила повечето неща от сега и много малко неща от сега бих запазила .  Сега също не е цветя и рози . Винаги се целува нечии з****к , въпроса е дали наистина ще се намерят кадърни хора ,които да съумеят да запазят хубавото и да се опитат да спрат лошото независимо ,че " всички правят така " . Но както и да е , това е плод на друга тема .  Peace

# 92
  • Мнения: 86
В една от най-приятните италиански любовни песни любовта има вкус на сол  Simple Smile....просто ми изникна тази песен в главата от разговорите за вкусове...



и като поздрав за тези от вас, които празнуват днес....

# 93
  • Мнения: 2 401
Вкусът на храната е обратнопропорционален на нейната трайност.
Изборът е ваш.

..която пък е правопорпорционална на външния и вид (важи за плод зеленчука преди всичко).

# 94
  • Мнения: 5 710
caffeine, коментирай това ( във връзка с вината): http://www.divino.bg/statii/16-медала-за-българия-на-vinalies-internationales-в-париж#.T1jyBeZdHNA.facebook

# 95
  • Мнения: 8 827
Вкусът на храната се изгуби с комунизма. Бедните никога и никъде не са яли качествена храна.

Абсолютно верно, според мен. В соца имаше кисело мляко от 23 стотинки (само един вид и ако си мислите, че сме знаели какво слагат в него жестоко се лъжете), хляб Добруджа и Бял  Joy, кремвирши (О,Пепи  Joy), два вида кашкавал и шоколада имаше вкус на марципан....а пък да се купи истински марципан беше немислимо. Ние сме отраснали със същото ограничение на вкусовете каквото сега имат нашите деца. Знаете ли, кое е най-купуваното кафе в България? Казва се Нова Горчилия, пардон Нова Бразилия. Тази гадост беше единственото кафе в началото на демокрацията и масово хората и досега намират този вкус за добър.

По въпроса за зеленчуците аз съм опитвала грузински плодове и зеленчуци в онези времена и сравнението с българските е просто смешно - техните домати и дини бяха захарни, плътни, сочни....ехе....и също толкова евтини. Сега не знам как е в Грузия, дали и те ядат картонените зеленчуци.

Освен това евтините зеленчуци се добиваха от труда на бабите и дядовците ни, които са работили за 50 стотинки трудоден цял ден на полето. На тези хора им отнеха всичко и ги принудиха да работят в ТКЗС и АПК, а децата им натириха в грозни градове в панелни апартаменти.

Как изобщо някой може да има носталгия по това. Винаги съм се чудела.

Аз пък винаги съм се чудела на хората, които не вникват в прочетеното. Казах, че соца имаше изградени и хубави страни и това си бяха стандартизацията и контролът. Нима ще очречеш, че такива няма сега?! Дори се опитват да ги въведат като някакъв лукс! ooooh!
Сегашното е абсолютна простотия.
И да - бих работила за 100лв при условие, че хляба ми е 10 ст и билетчето 6ст. Peace

Аз пък не бих работила за 100лв, защото когато билетчето беше 6 ст майка ми получаваше 300лв заплата като работничка в завод, а баща ми 250лв като инженер-технолог. Годишната му премия беше 1000лв и това си беше норма.
Зеленчуци все още намирам хубави, защото Пловдив е район, в който се гледат хубави, обаче месото.... Sick

# 96
  • Варна
  • Мнения: 1 744
caffeine, коментирай това ( във връзка с вината): http://www.divino.bg/statii/16-медала-за-българия-на-vinalies-internationales-в-париж#.T1jyBeZdHNA.facebook
В статията не пише в коя категория са вината. Wink Нашите обикновено са в графата 5-10 еврови вина, че и по-надолу.  

# 97
  • Мнения: 1 446
Не знам за вкуса на колата , но какво стана с вкуса на плодовете и зеленчуците, сиренето и кашкавала  ? Защо повечето зеленчуци  са внос ? Какво стана с нашето земеделие ?  От къде мога да намеря краставица и домат например- с вкус ?    Може би само в София е така  Peace

И между другото говоря за зеленчуци през лятото купени от пазара .



При повече желание дори в София се намира всичко с вкус. Аз лично купувам много вкусни домати цяло лято и то от пазар. Не знам какви са Ви вкусовете, може би зависи, знам ли.
Попаднах и на хубав кашкавал скоро, не му знам марката, но е изключителен и на добра цена.
Кисело мляко може да си правите вкъщи,аз мисля да пробвам...

# 98
  • Мнения: 86
10 c's, темата за вината е много голяма. Има толкова много конкурси и награди...в много от тях има намесени бизнес интереси. Вино с медал се продава по-лесно от вино без медал и хората от бранша го знаят.
Нашето вино е трапезно предимно, не е за големи ценители....по-вероятно е да си го купиш от супермаркета, а не от скъпия ресторант. Чувала съм и смешки от сорта на "гледа като препил с българско вино" и т.н. Най-често казват, че виното ни е добро за цената си, че е прилично и толкова. Дано да направим истински качествено вино за ценители някой ден.
Иначе аз самата си пийвам наше винце (особено мелнишко) и ми харесва, но като го сравнявам с някои други виждам разликата.
 Peace

# 99
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 691
Не знам за вкуса на колата , но какво стана с вкуса на плодовете и зеленчуците, сиренето и кашкавала  ? Защо повечето зеленчуци  са внос ? Какво стана с нашето земеделие ?  От къде мога да намеря краставица и домат например- с вкус ?    Може би само в София е така  Peace

И между другото говоря за зеленчуци през лятото купени от пазара .



При повече желание дори в София се намира всичко с вкус. Аз лично купувам много вкусни домати цяло лято и то от пазар. Не знам какви са Ви вкусовете, може би зависи, знам ли.
Попаднах и на хубав кашкавал скоро, не му знам марката, но е изключителен и на добра цена.
Кисело мляко може да си правите вкъщи,аз мисля да пробвам...

Повярвай ми желанието е последното ,което ми липсва . Ти от къде ги намираш ?
Но каквото и да си говорим зеленчуците не са и не зная дали някога ще бъдат толкова хубави както едно време пък нека и тогава са били подметки . ( не визирам само времето на  режима и не вкарвам нищо положително в него ) Дори и със зор да си намираме нещо хубаво , ще се зарадвам , въпреки ,че що за пазар и " развитие " е това . Да си пуснат старите подметки както ги нарекоха доматите от едно време , които са мен са п-р-е-к-р-а-с-н-и ( в сравнение с всичко ,на което съм попаднала ) .

# 100
  • Мнения: 4 569
Оня ден си купих кисели краставички, произведени в Индия. Crazy
Виждала съм боб Добруджанка, произведен в Китай.

# 101
  • Мнения: 1 175
Съгласна съм с много постове тук. Качествената храна струва пари, които повечето хора не искат да плащат. А спомените от "едно време" са точно спомени от домашните продукти на баба и дядо, но не заради комунизма, а защото е имало баба и дядо. Баба ми, да е жива и здрава, още настоява да гледа домати и нейните все така са си хубави, както "едно време". Дори и едно време "купешко" беше нарицателно за лош вкус и лошо качество (поне в наше село беше така).

Интересно ми е колко хора гледат зеленчуци или си квасят мляко сами. Не говоря за баби и дядовци на село, а за млади хора на които това не им е главната работа. Тук в американските магазини може да има най-безвкусните зеленчуци на земята, и това вече да се е превърнало в клише, но също така има и друга тенденция на която за съжаление не се обръща много внимание по форумите. Хората масово гледат зеленчуци в градовете. Може да нямат голям двор, или никакъв, може в саксии на балкона да е, но гледат - домати, чушки, патладжани, мерудии. Специално в Бостън е честа гледка по дворовете и балконите. Толкова е популярно, че в града има мини "бостани" - обществени градини разделени на парцели, които можеш да наемеш за символична сума, и да си садиш разни неща ако нямаш двор вкъщи. В нашия район има три, и вече втора година не можем да се доредим за място, защото са пълни. От няколко години си гледам зеленчуци, подправки и ягоди, въпреки че нямам много място и повечето са в саксии. Така че, мога да се оплаквам колко са гадни доматите в магазина, мога да се изръся за хубави, но мога и да си ги гледам. Не казвам, че всеки има тази възможност, но определено е възможност.

Като си заговорихме за капитализъм, наистина ако има търсене за качествена храна, трябва да има и предлагане. Но хората трябва да са готови да платят истинската цена, която е по-висока. Ако има такива хора - ще има и предлагане. Не е капитализмът виновен, а липсата на търсене. Не всички хора са бедни. Богатите плащат ли за качествена храна, или и те купуват картонки и се оплакват? Пак ще дам пример от тук (да не се приема погрешно, давам тези примери само защото съм запозната с тях по-отблизо отколкото със ситуацията в България, по очевидни причини). В последните години много разцъфтя малкият бизнес на качествена храна - органична, местно производство, ала-бала. Малки семейни фермички с кози, или семейна овощна градина където можеш да отидеш и да си набереш ябълки сам. Навъдиха се много улични пазарчета на местни фермери, които си докарват продукцията до града. Има и голям бум на млади хора които купуват земя и я обработват сами, учат се сами как се гледат посеви, основават си организации за подкрепа и т.н. Имаше една много интересна статия за това движение на млади хора обратно към земята, и в един аграрен щат (не помня кой беше) в последно време средната възраст на фермерите е скочила от 60 години (!) на трийсетина. Индустриализацията и обезвкусяването на храната са създали обратно движение на недоволни купувачи, които искат да си върнат качеството, и са готови да се потрудят за това, или просто да платят повече. Според мен това е спасението. Големите риби винаги застрашават малките, но ако за малките има достатъчно клиентела, ще оживеят и дори могат да пораснат.

# 102
  • Мнения: 28
От градината на баба е най-вкусно! Вкуса на всичко там почти не се е променил от моето детство! Само аз съм се променила, по-рядко ходя там.

# 103
  • Мнения: 1 310
Аз пък не бих работила за 100лв, защото когато билетчето беше 6 ст майка ми получаваше 300лв заплата като работничка в завод, а баща ми 250лв като инженер-технолог. Годишната му премия беше 1000лв и това си беше норма.
Зеленчуци все още намирам хубави, защото Пловдив е район, в който се гледат хубави, обаче месото.... Sick
Тук има няколко неадекватни дами. Единия параход гледам, че отплувал. Mr. Green
Да отговоря на другата, щом иска да си мерим пишките. Моите родители също вземаха 300 лв заплати и безкрайно много премии. Ходехме на море за по един месец в хубави квартири. Имахме цветен телевизор, нова кола /Лада, разбира се/ и касетофон. Така по-добре ли ти е? Mr. Green

Баси ужаса дето е настанал! ooooh!

Каквото искате си говорете, но е факт, че някога си имаше контрол и храната беше вкусна. Това за хляба са пълни простотии. Всеки ден купувах топъл хляб от супера за 20ст. Наденицата си беше наденица, пушени пилета много ядяхме, кравето масло си беше невероятно. Сега такова масло купувам само, ако е немско и то определена марка.
Вкусът на храната изчезна с навлизането на мутрите, бандитите, беззаконието и стремежа за бързо забогатяване. Не съм против демокрацията. Искам я. Искам свобода. Но свободата е и голяма отговорност. Тя е за умни, отговорни и дисциплинирани хора, каквито ние не сме. Първите години от прехода целяха точно да разрушат реда и ценностите и оттам нататък - разделяй и владей. В момента у нас е някакъв див капитализъм, всеки гледа да стъпи върху другия, за да се издигне, всеки драпа за парата, без значение на каква цена ще я има, пък било то и през трупове да минава. ooooh!

Последна редакция: пт, 09 мар 2012, 08:50 от Пипи Дългото чорапче

# 104
  • Мнения: X
за какви вина пишете, след като отдавна стана ясно, че винзаводите от 2-3 тона грозде правят 20 тона "вино"

тук при всяка покупка взимаме непробвана досега марка италианско, испанско, португалско, аржентинско ...
научих се постепенно да ценя доброто вино
а такова в БГ съм пробвала само при роднини, имащи лозе и правещи сами виното си
това в магазините си е чисто по.но

# 105
  • Мнения: 5 710
Благодаря за коментарите за вината, горе долу разбрах.
Не пием и сме много боси в тази тема / Богинята щеше да отваря винообразователна тема, но забрави и ни остави безпросветни../ Според мен е по-добре да си първи в сегмента си , отколкото да си никой. Така че ако са средна хубост, поне да са разработени и печеливши, защото според мен се печели повече от вино в кутии отколкото от скъпи вина:)
Аз за сефте тук чувам, че Германия произвежда вино, струва ми се чак невероятно, познавайки що годе климата там

# 106
  • Мнения: X
Аз не разбирам много-много от вина, но съм забелязала следното:когато пия българско купешко вино, дори половин чаша, винаги след това ме боли глава.А когато пия френско, италианско ,австралийско, с една дума вносно, го няма този ...ефект.
Същото е и с концентратите.
Затова си мисля, че в нашите основната съставка е спирт, а не гроздов материал.
Един наш познат-химик (лека му пръст), си произвеждаше домашна водка от спирт.И той обясняваше, че за да не боли глава, спирта трябва да мине някакво специално пречистване, за да се премахнат някакви паточни масла, които всъщност причиняват главоболието.
Явно това не се прави, може би защото оскъпява производството.
Също така, от работещи във винпром Пещера съм чувала, че хубавото Бг вино, произведено от грозде, заминава за износ.

# 107
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Хора, в бг вино няма спирт. Спокойно. Има само добавени химикали  Mr. Green

# 108
  • Мнения: X
Хора, в бг вино няма спирт. Спокойно. Има само добавени химикали  Mr. Green
Спирт, химикали, не е ли все едно....   Laughing  Пак не е истинско вино.

# 109
  • Мнения: 114
Като Ви чета и се радвам, че има още заблудени хора относно качеството на храната. Явно химиите, с които ни тровят си вършат работата, а именно - докарват любимия на всички ни вкус. Това да се чете иронично!

Някой изгледа ли руското филмче, което постнах? Няма био-храни, няма и как да има. Върху опаковките никъде не е написано 100% биопродукт. Защото такъв няма! Дори семената на доматите, било то и розови са обработени с химикали, за да издържат по-дълго на рафта, въпреки вкуса ни - http://e-vestnik.bg/4451. Във филмчето, бананите станаха за нула време жълти, с етилен! Какво полезно има в тях, след като са обгазени?

# 110
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Чудя се дали някой слага мононатриев глутамат във виното  Thinking

# 111
  • Мнения: 12 674
Дори семената на доматите, било то и розови са обработени с химикали, за да издържат по-дълго на рафта,


Свекърва ми си ги сушеше сама.

# 112
  • Мнения: 3 887
Хора, в бг вино няма спирт. Спокойно. Има само добавени химикали  Mr. Green

Недей така, с транспорт се занимавам, миналата година превозих на една мъничка, мъничка изба 200 тона грозде, надали е отишло в канализацията.

# 113
  • Мнения: 114
Свекърва ми си ги сушеше сама.

В рамките на фамилията, да и така 100 години ... Ако кажеш сега и сортовете ... и от къде са купувани, преди да почне да си ги суши тя. За пазар на едри производители не може да става и реч изобщо.

# 114
  • Мнения: 615
Съгласна съм с вас, и съм доволна, че ние сме си основни производители на голяма част от храната  Simple Smile, но не точно по-темата, вчера говорихме с колежки, как цветята не са като преди - няма го този аромат на зюмбюлите например - преди беше достатъчен един, за да изпълни стаята със свежият си аромат, а сега и цял букет не се усеща  Confused

# 115
  • София
  • Мнения: 5 884
Аз не съм измислила още къде да набуча колците за доматите. Thinking

Обаче баба откакто си отиде, тука гражданките не сме яли лютеница, та съм се заканила есента да поправя тази несправедливост, макар и с леко съмнителни продукти.


Сега разбрах откъде идвало "бостан" - от Бостън. hahaha
Скрит текст:
А бостанът е за дини и пъпеши.

Последна редакция: пт, 09 мар 2012, 10:46 от Елица

# 116
  • Мнения: 12 674
Един познат в Щатите  искаше да му пратят от тук семки за домати. Та бабата се чудеше И колците ли ще трябва да пращаме newsm78

# 117
  • Мнения: 114
Елица и аз нямам място за колци ....  Joy и семена. Уви! Паваж!

А това е за киселите ни млека - http://novatv.bg/news/view/2012/02/25/27357/%D0%9E%D1%82%D0%B3%D … 0%B0%D1%80%D1%82/

Особен момент е липсата на лаборатория!



# 118
# 119
  • София, център
  • Мнения: 3 455


.... майка ми получаваше 300лв заплата като работничка в завод, а баща ми 250лв като инженер-технолог.

Да де, то това беше целта на социализма. Да не се учи, и съответно да не развиваш мозъка си, ако може по-бързо да закърнее, за да мислиш чрез лозунгите на партията.

Не случайно и медицинските сестри взимаха повече от лекарите.

# 120
  • в пералнята
  • Мнения: 1 027
Спомням си, че всяко лято прекарвах на село при баба. Тя купуваше мляко от местния кравар и много се ядосваше, че той го разреждал с вода. Разреждал, ама когато отвореше канчето с млякото, отгоре имаше 2 пръста жълт мазен каймак. От това разредено мляко баба правеше кисело мляко и масло...
Не знам дали скоро сте си купували масло от магазина, без да ви мирише или горчи, защото на мен не ми се е случвало.

# 121
  • Мнения: 653
Вкусът на храната, за мен, никъде не се е изгубил. Все същия си е.
Има избор, има различен клас стоки. Хората с по-малко възможности и време не успяват да отсеят качественото. Ако нямаха този избор и информираността, която предлага днешния ден, тази тема нямаше да съществува. Както и възможността да се закупи нещо различно от боклук.
И млякото на местния кравар няма нищо, нищо общо с продуктите от магазина! Нито някога е имало.
На мен ми е дори леко забавно как хората си спомнят за вкуса на храната.
След сутрешното ставане се изсипват мента, кафенце, цигарка, пак мента, парфюмче, нещо пикантно, пак мента, после пак кафенце, цигарка, после алкохол. И доматите били различни от тези в детството. Нима! Laughing

# 122
  • Мнения: 4 300
Спомням си, че всяко лято прекарвах на село при баба. Тя купуваше мляко от местния кравар и много се ядосваше, че той го разреждал с вода. Разреждал, ама когато отвореше канчето с млякото, отгоре имаше 2 пръста жълт мазен каймак. От това разредено мляко баба правеше кисело мляко и масло...
Не знам дали скоро сте си купували масло от магазина, без да ви мирише или горчи, защото на мен не ми се е случвало.
Млякото, продавано в магазините, е хомогенизирано и заради това не образува такъв каймак, суроватка, и не се разделя по този начин на фракции. А не заради разликата в маслеността.
Хомогенизирането е изцяло механичен процес- върти се като в центрофуга и се прецежда, а не химичен или такъв с промяна на състава. Аналогично за маслото.

# 123
  • Мнения: 3 887
Visible, явно не си яла домати от колците или пък плод от дървото, или пък крадена царевица от някоя нива, направо недоузряла, дори и не в млечна зрялост, която се яде направо от кочана.
Нямам нищо против твоя пост, но не съм съгласна с теб, защото помня ОНЗИ ВКУС, още ми е в устата и за мое най-голямо съжаление детето ми няма да го опознае.

# 124
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Visible, явно не си яла домати от колците или пък плод от дървото, или пък крадена царевица от някоя нива, направо недоузряла, дори и не в млечна зрялост, която се яде направо от кочана.
Нямам нищо против твоя пост, но не съм съгласна с теб, защото помня ОНЗИ ВКУС, още ми е в устата и за мое най-голямо съжаление детето ми няма да го опознае.

Не разбирам какво ти пречи пак да си откраднеш царевица или да си откъснеш ябълка или джанка от дърво.  Rolling Eyes

Родителите ми са пенсионери и отглеждат разнообразни зеленчуци и плодове на вилата. Свекърва ми също е от село, тя пък освен изброените се грижи за крава, овце и кокошки.
Имам щастието да ям домашни яйца, сирене, мляко, плодове и зеленчуци.

От моя гл. точка вкусът на храната винаги е бил един и същ.

# 125
  • София
  • Мнения: 5 884
О, и ни се привижда сигурно.
Преди доматите изглеждаха така


пък сега...

# 126
  • Мнения: 653
evhen, виждам, че живееш в София, където е трудно да предоставиш на детето си възможност да краде царевица и да яде домати от колците. Върни се на село и ще е друго. Grinning

И само на мен ли ми се струва, че носталгията не е по соца, а по родните места?

# 127
  • Мнения: 4 300
Абе хора, вие откъде падате, май наистина сте виждали само готовия продукт:) Елица, това дето си го показала зависи от сорта, от времето ( колко е валяло, колко е пекло).
Родителите ми имат двор, гледат си някои зеленчуци за консумация, вкл. различни сортове домати от семена. Има такива с по малко целулоза около дръжката, има такива с повече, розови, червени, всякакви. Био сертифицирани семена и разсад баща ми рече, че не е виждал, а миналата година например със семената вървял и някакъв Доматин, който се използва за опрашване, за да има повече домати ( плод) на корен. Толкова за бабешкото земеделие.
да не говорим, че няма кой да ти сертифицира почвата, водите- има места ( села), които са си сериозно замърсени, вкл. в Софийско.

# 128
  • Мнения: 3 887
Е не, и тук за софиянци/селяни стана въпрос, в Майчин дом съм родена, ако знаеш изобщо къде е бил, селото на майка ми от 20+ години е квартал на София, но доста неща си споням за вкуса от онова време.

# 129
  • София
  • Мнения: 5 884
Де да знам откъде падаме. Според някои сме от село, според други с носталгия по соца или и двете.
Между другото беше ми писнало много от червени бабички, ама те поизчезнаха, а този нов феномен "сини лелички" ли, не знам и аз как да ги нарека, също е изключително досаден.

Рокси, предполагам, от сорта зависи. Твърда бяла сърцевина с вкус на динена кора и твърда жилава ципа. Отврат. За хранене на прасета стават. Но пък сигурно издържат със седмици в търговската мрежа с добър външен вид и твърдост.

Последна редакция: пт, 09 мар 2012, 13:51 от Елица

# 130
  • Мнения: 653
Не ми слагай думички в устата, ако обичаш. С добро чувство го казах, без значение дали си родена в Майчин дом или зад него.
Ти говориш за домати от колци, пет поста по-нагоре, друг за местен кравар. Как по друг начин да го интерпретирам?
Вкусният спомен е много вероятно да остане само спомен за теб, за мен, за който се сетиш пораснал и унищожил рецепторите си.

А що се отнася до моите спомени от соца, те са как мама плаче на опашката в кварталния супер, защото последната буца сирене отива при съседа, и няма за детето й, за мен.
Да пламтя по каквото и да е от онова време, в което семейството ми е било разграбено, преследвано и тормозено няма да го бъде.
Магазините са пълни. Има хубаво, има по-малко хубаво, има и не хубаво. Има! Ти избираш.

# 131
  • в пералнята
  • Мнения: 1 027
Визибъл, аз говоря за преди  10 години... Не съм точно соц. дете май... newsm78

# 132
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Visible, как те разбирам само!

# 133
  • Мнения: 86
да не говорим, че няма кой да ти сертифицира почвата, водите- има места ( села), които са си сериозно замърсени, вкл. в Софийско.

О, да това е много верно.  Peace  Аз ще добавя тук и онова домашно прясно мляко, което все още се продава в пластмасови бутилки от производителите по пазари и по ъглите на блоковете в кварталите. Как си купуват това мляко хората направо не знам. Без да се интересуват при какви хигиенни условия е добито, от какви животни (болни ли са, зрави ли са), как е хранено това животно и т.н. Да не говорим какво е имало преди това в тези пластмасови бутилки, как са измити. Не знам, но има хора които го купуват това защото е домашно производство. От селата около София, където преди имаше Кремиковци и т.н.

# 134
  • Мнения: 3 887
Явно различни поколения пишат тук, аз пък се забавлявам със спомените си за студената зима, когато с майка ми се редяхме за кисело и прясно мляко, а седмица-две преди това се чудехме дали да го изхвърлим или да го направим на сух таратор, така наричахме снежанката тогава.

# 135
  • в пералнята
  • Мнения: 1 027
Аз по тази логика не знам как пък някои хора купуват салам или готова кайма. Знаят ли какво има вътре, не знаят ли Shocked

# 136
  • Мнения: 86
На салама си пише - Е101, Е201, Е301, Е1001, соеви протеини и др. - чиста работа, знаеш точно какво ядеш  Joy

# 137
  • в пералнята
  • Мнения: 1 027
Особено пък на нарязания от щандовете за прясна храна.  Joy

# 138
  • Мнения: 3 887
Когато си го купиш от Кауф....ланд си пише, аз от там се ограмотих, какво си купувам.

# 139
  • София, център
  • Мнения: 3 455
В интерес на истината и аз мляко от непознат не бих си купила.
Обаче в селото, където ни е вилата, даже бих си го и издоила, ма не ме пускат овчарите  Laughing

# 140
  • София
  • Мнения: 5 884
Аз по тази логика не знам как пък някои хора купуват салам или готова кайма. Знаят ли какво има вътре, не знаят ли Shocked
Къде ти, почти не купувам такива работи, след неприлично количество изхвърлени луканки и салами. Само шунки, филета, ама много избирателно, 2-3 вида макс. Поне виждаш, че е месо. В другите не искам и да знам какво има вътре. Кайма пък изобщо, само месо, пак точно определено, от определено място и си го мелим вкъщи.
Пилешко от една птицекланица само, яйца също.
Изобщо като някаква психоболна съм вече. Това от един магазин, онова от друг, пък на този производител, пък на онзи. Специален план-график ми трябва за пазаруване.

# 141
  • Мнения: 1 175
Млякото поне можеш да го извариш, и тогава вече няма значение колко е била чиста бутилката. Но виж, саламът вече е друга работа... Освен ако не го ядеш готвен на висока температура.

# 142
  • Мнения: X
Аз по тази логика не знам как пък някои хора купуват салам или готова кайма. Знаят ли какво има вътре, не знаят ли Shocked

домашната пастърма се прави лесно
иска само св. филе, морска сол и подправки
чудесна алтернатива на купените колбаси
даже скъпите италиански и испански колбаси имат по над 10 съставки, половината от които са разни химии
 Sick

# 143
  • Мнения: X
Аз по тази логика не знам как пък някои хора купуват салам или готова кайма. Знаят ли какво има вътре, не знаят ли Shocked
Къде ти, почти не купувам такива работи, след неприлично количество изхвърлени луканки и салами. Само шунки, филета, ама много избирателно, 2-3 вида макс. Поне виждаш, че е месо. В другите не искам и да знам какво има вътре. Кайма пък изобщо, само месо, пак точно определено, от определено място и си го мелим вкъщи.
Пилешко от една птицекланица само, яйца също.
Изобщо като някаква психоболна съм вече. Това от един магазин, онова от друг, пък на този производител, пък на онзи. Специален план-график ми трябва за пазаруване.
Не си психоболна. Напълно нормална си си. Това се нарича култура на пазаруване.  Grinning

# 144
  • Мнения: 12 674
Сетих се за великата реплика на научната сътрудничка Надя Тодорова - Ми пуснали чушки на пазара.

# 145
  • Мнения: 1 288
Рокси добре е споменала - почвите са просмукани с какво ли не, мисля си, че и преди 20-ет години не са били много чисти.
Аз пък се чудя какво се случва с пластмасовия, метален и с всякакъв химичен състав отпадък, който домакинствата ни бълват ежедневно. Не се ли тревожите, че и той влияе на качеството на консумираната от вас храна?

# 146
  • Мнения: 56
На салама си пише - Е101, Е201, Е301, Е1001, соеви протеини и др. - чиста работа, знаеш точно какво ядеш  Joy
И им вярваш на тези етикети ли? Те са само за комуфлаш!
Повярвай ми, рабатила съм на място, където за проби се подготвят специални партиди, а в другите не ми се мисли какво има вътре!
И когато някой от близките ми кажеше:ама вземи нещо от там и аз им откажех веднага ме упрекваха. Аз обаче, как да им обясня, че това не става за ядене по моите критерии.
Имаше един германец на посещение при нас/незнам точно повода какъв беше/но технологът му се хвалеше с някакъв продукт и той човекът само каза,че това при тях и на кучетата не го давали.

# 147
  • София
  • Мнения: 12 375
Черпя с една информация за пазара на храни в Германия. http://www.dnes.bg/world/2012/03/15/kolko-struva-dobrata-hrana.153926
Много често съм чувала хора да мрънкат колко е евтина храната в Германия за разлика от тази у нас и не вярват, че евтината храна навсякъде е боклук.

А за колбасите и повечето полуфабрикати няма нужда от много Е-та. достатъчно е едно Е 621, което казва на мозъка ти, че му е вкусно и толкова. Laughing

# 148
  • Мнения: 4 916
Едва ли някой се заблуждава, че 99 цента за половин кило кайма са цената на кайма с месо.
Обаче да напишат, че хората, които икономисват от храна, хранят Епъл, ми се струва твърде грубо.

# 149
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Грубо, но точно.

# 150
  • София
  • Мнения: 12 375
Едва ли някой се заблуждава, че 99 цента за половин кило кайма са цената на кайма с месо.
Обаче да напишат, че хората, които икономисват от храна, хранят Епъл, ми се струва твърде грубо.
Животът е груб, а казаното абсолютен факт. Във Франция е същото. Ако си купиш 500 грама кайма и 500 грама говеждо от супера ще ти струват 7-8 евро, а от прилична месарница 50. и във Франция имат отношение към храната, но пак мнозинството хранят Епъл и тн.

# 151
  • Мнения: 12 674
Имаше доста публикации за прекрасните бульони маги. И при тях нещо си действало на мозъка.  Кога ли ще ги забранят тия слънчеви реклами, защото тия чудесии май са по-вредни от алкохола и цигарите.

# 152
  • Мнения: 4 916
Едва ли някой се заблуждава, че 99 цента за половин кило кайма са цената на кайма с месо.
Обаче да напишат, че хората, които икономисват от храна, хранят Епъл, ми се струва твърде грубо.
Животът е груб, а казаното абсолютен факт. Във Франция е същото. Ако си купиш 500 грама кайма и 500 грама говеждо от супера ще ти струват 7-8 евро, а от прилична месарница 50. и във Франция имат отношение към храната, но пак мнозинството хранят Епъл и тн.

Не разбрах.
Хората, които пазаруват от Алди, хранят Епъл, а тези от френските месарници - не?
Ще ми бъде интересно да прочета повече, сигурно има някакви проучвания, на които Дойче веле се е опряло.


А бульоните Маги са с много различен състав за различните страни. Много различен.

# 153
  • София
  • Мнения: 12 375
Едва ли някой се заблуждава, че 99 цента за половин кило кайма са цената на кайма с месо.
Обаче да напишат, че хората, които икономисват от храна, хранят Епъл, ми се струва твърде грубо.
Животът е груб, а казаното абсолютен факт. Във Франция е същото. Ако си купиш 500 грама кайма и 500 грама говеждо от супера ще ти струват 7-8 евро, а от прилична месарница 50. и във Франция имат отношение към храната, но пак мнозинството хранят Епъл и тн.

Не разбрах.
Хората, които пазаруват от Алди, хранят Епъл, а тези от френските месарници - не?
Ще ми бъде интересно да прочета повече, сигурно има някакви проучвания, на които Дойче веле се е опряло.
Какво не разбра? Какво общо имат френските месарници?
Казах, че навсякъде евтината храна е скапана и повечето хора я предпочитат. Тези от месарниците също хранят Епъл, но хранят и себе си. Останалите трябва да избират, защото ако купуват качествена храна няма да им останат пари за друго.

# 154
  • Мнения: 4 916
Чета това, което си написала. Ако не си успяла да напишеш това, което си искала, проблемът не е мой.

# 155
  • София
  • Мнения: 12 375
Чета това, което си написала. Ако не си успяла да напишеш това, което си искала, проблемът не е мой.
Препоръчвам ти горещо да се заяждаш с някой друг. Wink

# 156
  • Мнения: 4 300
Имаше доста публикации за прекрасните бульони маги. И при тях нещо си действало на мозъка.  Кога ли ще ги забранят тия слънчеви реклами, защото тия чудесии май са по-вредни от алкохола и цигарите.
дали са по вредни не знам, дали съставът е различен също не знам- аз все реагирам с кихане, а понякога и повръщане на сухите супи и бульони и не потребявам.
Сега има нов тип бульони, които са с по добър състав, аз пробах веднъж и нямах реакция. Описаното на опаковката също е ок. Приличат на много сгъстена течност в нещо подобно на еднократна опаковка с кондензираа сметана или мед.
Майка ми каза, че вече ги има и в България.
Този, който аз съм виждала е на Кнорр, сега ще препиша състава.
вода, захар, сол, растителна мазнина, моркови, лук, пилешко месо, чесън, магданоз, сгъстител : брашно от рожкови.
В ДМ има и био вариант .

Че хубавата храна е скъпа съм съгласна. Има вариант човек да се побере в по ниска сума, но трябва внимателно планиране, сезонност и домочадие, ядящо всичко.

Последна редакция: чт, 15 мар 2012, 09:46 от Рокси

# 157
  • Мнения: 12 674
Да, рекламират ги - желе.  Това, което най-много ме дразни, че се пляскат на всяка манджа и тя така ставала неотразимо по-хубава. 

# 158
  • София
  • Мнения: 12 375
Да, рекламират ги - желе.  Това, което най-много ме дразни, че се пляскат на всяка манджа и тя така ставала неотразимо по-хубава. 
Виж дали има МНГ, което се означава като Е 620 или Е 621- те казват на мозъка, че е вкусно. За жалост у нас понакога ги крият под "подправки" или "подобрители". Иначе по света вече има и био бульони, а и много от обикновените нямат МНГ.

# 159
  • Пловдив
  • Мнения: 5 027
Не само по света, и тук вече има био -бульони...

# 160
  • Мнения: 3 736
Мда, чувала съм за случай на пристрастяване към мононатриевия глутамат - като готви без него жертвата, не ѝ е вкусно.

Ако следваме логиката, че тези, които се поддават на рекламите на Лидл, също толкова лесно се поддават и на рекламите на Епъл, си е съвсем обяснимо написаното.  Laughing

# 161
  • Мнения: 4 300
Нямат мнг, тези конкретно. Не знам как ги рекламират. Наистина, няма смисъл да се пляскат навсякъде, но има случаи, когато е нужен бульон, а няма. От пилешко бяло месо например бульон не става, трябва да е имало и кожа и кокали при варенето, а  пък за едно фрикасе си требе бяло месо и  бульон   chef

# 162
  • София
  • Мнения: 12 375
Нямат мнг, тези конкретно. Не знам как ги рекламират. Наистина, няма смисъл да се пляскат навсякъде, но има случаи, когато е нужен бульон, а няма. От пилешко бяло месо например бульон не става, трябва да е имало и кожа и кокали при варенето, а  пък за едно фрикасе си требе бульон   chef
Най- лесно е да си замразиш бульон във формички за лед и след това замразеното в кутия във фризера. Но е трудоемко, ако ти трябват повече видове бульон.

# 163
  • Мнения: 4 916
Чета това, което си написала. Ако не си успяла да напишеш това, което си искала, проблемът не е мой.
Препоръчвам ти горещо да се заяждаш с някой друг. Wink

Обяснявам, не се заяждам. Моите дребни удоволствия са други.

# 164
  • София
  • Мнения: 12 375
Чета това, което си написала. Ако не си успяла да напишеш това, което си искала, проблемът не е мой.
Препоръчвам ти горещо да се заяждаш с някой друг. Wink

Обяснявам, не се заяждам. Моите дребни удоволствия са други.


Не ми обяснявай тогава. Мога добре да преценя кой какъв проблем има. От 5 години тук се забавлявам пласирайки версията, че  не другия не разбира, а аз не мога да обясня добре, но мисля, че и най- недосетливите вече се усетиха, че ги пързялям. Усети се и ти и да говорим по същество или да се отбягваме. Peace

# 165
  • Мнения: 4 916
Форумът е пълен с експериментатори. И с такива, които си правят експерименти с тях. Често първите не са наясно с второто.

# 166
  • София
  • Мнения: 12 375
Форумът е пълен с експериментатори. И с такива, които си правят експерименти с тях. Често първите не са наясно с второто.
Това не е експеримент, а въпрос възпитание. Ако човека отсреща е възпитан разбира, че е по- любезно да кажеш "не обясних добре", вместо "ти не разбираш". И до време е забавно да видиш как възпитанието се приема за слабост и дори за глупост, но признавам, че вече е досадно. И отново предлагам да не си контактуваме. От 200 000 души тук вероятно ще намериш някой като теб,  с когото ще си говорите на един и същ език. Peace

# 167
  • Мнения: 12 674
argun, какво ти става? Не беше такъв човек. Много обичам споровете, но това не е твоето ниво.

# 168
  • Мнения: 4 916
Именно въпрос на възпитание е да допуснеш, че не си обяснил добре.
Не държа да комуникирам с конкретен потребител и затова често се учудвам от подобни реакции. Както повечето тук, ми е все едно дали ще цитирам Х или У, когато сложат линк от Дойче веле.


argun, какво ти става? Не беше такъв човек. Много обичам споровете, но това не е твоето ниво.

Кое?
Коментирала съм материал на ДВ, пуснат от потребителката. Тя е тръгнала да ми дообяснява нещо, получил се е диалог, а накрая - това беше експеримент, не ми говори повече.
Прочетох пак последните страници, не виждам да съм я обидила с друго, освен малко по-различно мнение по материала на ДВ.

# 169
  • в пералнята
  • Мнения: 1 027
Като цяло оспамихте темата тотално... Много е досадно, изповядвайте се на лични!

# 170
  • Мнения: 3 887
Бульоните, били те био или не, така ми бъркат в здравето и се чудя как изобщо има хора да си ги купуват.
Ето ви съдържанието на един БИО бульон на реномирана фирма BJORG
-морска сол, хидрогенизирани растителни мазнини:масло от палма и слънчоглед, царевична скорбяла, екстракт от мая, зеленчуци 10 %, няма да ги изброявам, но само сметнете колко зеленчук добавяте с едно кубче бульон, което тежи 12 грама.

А вкусът на храната ли, остана на гърба на ето тези шоколадчета, приготвени от ВИСОКОКАЧЕСТНЕНИ: захар, какаови зърна, какао, краве масло и т.н. и т.н.

http://detstvoto.net/index.php?newsid=420

# 171
  • Мнения: 3 736
Дано не свърне пак темата към обсъждане на политическия режим.

Пробвах веднъж да си направя телешки бульон и да замразя. Не е чак толкова трудоемко занимание - не е нужно да висиш до печката докато се вари. Е, да, разбира се, месото не е като едно време - хормони, антибиотици и т.н., но си спестяваш Е-тата.

# 172
  • в пералнята
  • Мнения: 1 027
Като се замисля обаче, дори домашният бульон не е кой знае колко различен от тези на кубчета. Все пак той се вари от месото, обработено с какви ли не химикали...

# 173
  • Мнения: 12 674
Ама каква преработка и добавки преминава , докато стане не кубчета с безкрайна трайност.

Като се появиха фиксовете, питам продавачката хубав ли е. Аааа, казва, много е хубав. Ако на жената са й заврени ръцете еди-къде си, та не може да тури малко лук, пипер, чубричка.

# 174
  • Мнения: 4 916
Дехидратация на зеленчуците и добавяне на овкусители и консерванти.





Бульоните, били те био или не, така ми бъркат в здравето и се чудя как изобщо има хора да си ги купуват.
Ето ви съдържанието на един БИО бульон на реномирана фирма BJORG
-морска сол, хидрогенизирани растителни мазнини:масло от палма и слънчоглед, царевична скорбяла, екстракт от мая, зеленчуци 10 %, няма да ги изброявам, но само сметнете колко зеленчук добавяте с едно кубче бульон, което тежи 12 грама.

А вкусът на храната ли, остана на гърба на ето тези шоколадчета, приготвени от ВИСОКОКАЧЕСТНЕНИ: захар, какаови зърна, какао, краве масло и т.н. и т.н.

http://detstvoto.net/index.php?newsid=420


Не е малко  Mr. Green
В България има и по 4,8 процента.
Преди време бях сравнявала етикети на българско и небългарско кубче - освен процентите зеленчуци имаше огромна разлика и в консервантите.

Общи условия

Активация на акаунт