Къде се изгуби вкусът на храната ?

  • 10 676
  • 174
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Да, съгласна съм...затова и се опитвам да не купувам...

Домашното си е друго - едно, че е по -вкусно, друго, че знаеш какво и как си отгледал...
И е напълно възможно да се отгледат зеленчуци и без торове и препарати.  Peace

# 16
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Не се полага хубава храна на този начин на живот.
(поне за болшинството население)

# 17
  • Мнения: 10 547
Вкусът на храната се изгуби с комунизма. Бедните никога и никъде не са яли качествена храна.

# 18
  • Мнения: 12 666
Конкретно по темата, причината е точно в капиталистическия начин на производство на стоките.
[/b]

Всъщност си права, защото при социализма никой не се интересуваше от реалната цена, цената на труда. Изхвърляше се продукция с тонове, без на никого да му пука. Само че, оказа се, че такава икономика някакси не работи. 

# 19
  • Мнения: 4 300
Tрогателно е как идеологията е опорочила дори естествените науки:)
Не живеем в комунизъм от къде 20+ години, а главният виновник -ГМО културите- са навсякъде както в САЩ, така и Китай.
В други понятия би трябвало да се мисли.

# 20
  • Мнения: 2 821
Как така храната няма вкус Laughing Той не мисли така
Премиерът Борисов за чушките и доматите, за туризма, напредъка и нещата от живота

За киселото и за сладкото

"Няма чужденец, на какъвто и да е ранг, който да е бил при мен, да не ахкал от вкусовите качества на българските краставици, домати, чушки и всичко останало. Да не говорим за кашкавал, кисело мляко, сирене..."

"Храните сега, по това време, са ми любими и съм гладен, така че всичко обичам. Между другото, аз няма храна, която да не харесвам. Едни не обичат кисело, други сладко, трети... Няма нещо, което да не обичам - произведено в България и да не ми е вкусно".


 Crazy

# 21
  • Мнения: 12 666
Този човек все повече ми напомня на Тодор Живков със селския си чар и остроумие. 

# 22
  • Мнения: 1 788
Разбира се, не е толкова класно като да е казал, че яде само сьомга, омари и червен хайвер за закуска.  Mr. Green

# 23
  • Мнения: 86
Вкусът на храната се изгуби с комунизма. Бедните никога и никъде не са яли качествена храна.

Абсолютно верно, според мен. В соца имаше кисело мляко от 23 стотинки (само един вид и ако си мислите, че сме знаели какво слагат в него жестоко се лъжете), хляб Добруджа и Бял  Joy, кремвирши (О,Пепи  Joy), два вида кашкавал и шоколада имаше вкус на марципан....а пък да се купи истински марципан беше немислимо. Ние сме отраснали със същото ограничение на вкусовете каквото сега имат нашите деца. Знаете ли, кое е най-купуваното кафе в България? Казва се Нова Горчилия, пардон Нова Бразилия. Тази гадост беше единственото кафе в началото на демокрацията и масово хората и досега намират този вкус за добър.

По въпроса за зеленчуците аз съм опитвала грузински плодове и зеленчуци в онези времена и сравнението с българските е просто смешно - техните домати и дини бяха захарни, плътни, сочни....ехе....и също толкова евтини. Сега не знам как е в Грузия, дали и те ядат картонените зеленчуци.

Освен това евтините зеленчуци се добиваха от труда на бабите и дядовците ни, които са работили за 50 стотинки трудоден цял ден на полето. На тези хора им отнеха всичко и ги принудиха да работят в ТКЗС и АПК, а децата им натириха в грозни градове в панелни апартаменти.

Как изобщо някой може да има носталгия по това. Винаги съм се чудела.

# 24
  • Мнения: 15 219

Как изобщо някой може да има носталгия по това. Винаги съм се чудела.

Не въздишам, но нямам отговор как кашкавар Витоша, произведен в различни градове, в различни партиди имаше един и същи вкус. Сега две тенекии сирене от еда и съща марка, проидводител ... са различни.

# 25
  • Мнения: 46 520
За София - на женския пазар сезонните зеленчуци са ок. Домати, краставици и т.н. Има и от "пластмасовите", но си личат кои са. Цените също са символични (спрямо големите супермаркети).

Сирене - правим си домашно, от домашно мляко, излиза от 3 до 5 лв. килото и е с истински вкус  Simple Smile
Кисело мляко - също домашно, кофичка 400 грама излиза по 35-50 стотинки и е абсолютно натурално, с истински вкус.
Въпреки, че и купешките си ми харесват, но заради детето гледаме да няма добавки.

Не въздишайте по комунизма, няма да се върне, освен ако вие (и още много народ) не се съгласи да работи за 100 лв. месечно  Wink

# 26
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Не е изчезнал.

На мен лятото плодове и зеленчуци ми доставят директно от градината си хора от село, близко до София. Те ми правят и домашна лютеница за зимата.

По-скъпо ми излиза, но пък вкусно.

Сирене си купуваме директно от кошарите в селото, където ни е вилата.

Т.е., намерила съм начин вкусът да не ми липсва.

# 27
  • Мнения: 1 310
Вкусът на храната се изгуби с комунизма. Бедните никога и никъде не са яли качествена храна.

Абсолютно верно, според мен. В соца имаше кисело мляко от 23 стотинки (само един вид и ако си мислите, че сме знаели какво слагат в него жестоко се лъжете), хляб Добруджа и Бял  Joy, кремвирши (О,Пепи  Joy), два вида кашкавал и шоколада имаше вкус на марципан....а пък да се купи истински марципан беше немислимо. Ние сме отраснали със същото ограничение на вкусовете каквото сега имат нашите деца. Знаете ли, кое е най-купуваното кафе в България? Казва се Нова Горчилия, пардон Нова Бразилия. Тази гадост беше единственото кафе в началото на демокрацията и масово хората и досега намират този вкус за добър.

По въпроса за зеленчуците аз съм опитвала грузински плодове и зеленчуци в онези времена и сравнението с българските е просто смешно - техните домати и дини бяха захарни, плътни, сочни....ехе....и също толкова евтини. Сега не знам как е в Грузия, дали и те ядат картонените зеленчуци.

Освен това евтините зеленчуци се добиваха от труда на бабите и дядовците ни, които са работили за 50 стотинки трудоден цял ден на полето. На тези хора им отнеха всичко и ги принудиха да работят в ТКЗС и АПК, а децата им натириха в грозни градове в панелни апартаменти.

Как изобщо някой може да има носталгия по това. Винаги съм се чудела.

Аз пък винаги съм се чудела на хората, които не вникват в прочетеното. Казах, че соца имаше изградени и хубави страни и това си бяха стандартизацията и контролът. Нима ще очречеш, че такива няма сега?! Дори се опитват да ги въведат като някакъв лукс! ooooh!
Сегашното е абсолютна простотия.
И да - бих работила за 100лв при условие, че хляба ми е 10 ст и билетчето 6ст. Peace

# 28
  • Мнения: 46 520
...
И да - бих работила за 100лв при условие, че хляба ми е 10 ст и билетчето 6ст. Peace

Може. Но няма да имаш нищо друго. Само основните неща Simple Smile
1 бр. апартамент, мляко, яйца, хляб, плодове и зеленчуци (сезонни, зимата - компоти/туршии).
И няма да има как да си купиш свободно телевизор, кола и т.н. - списъци, чакане с години, и пак имаш достъп до 1 вид от артикула, избор нямаш.
Ако искаш да си гледаш прасе, например, гледаш 2, едното е за държавата.
И т.н.

Ако комунизмът беше възможен, нямаше да рухне, той е просто една пирамида. След 40 г. рушене, пак добре, че остана нещо, защото 1 работеше, а 10 взимаха заплати, но пък заплатите им бяха, колкото на 1 сега. Идеята е да се подхвърля по малко трохички на всички, за да си мълчат, пък и кой ще се надига като може да не работи, а само да лапа?

Сега човек има избор - има неща с нормален вкус, просто трябва да ги намерите. Те не са масови, просто защото нямат търсене. Но не търсете миналото, защото явно сте забравили какви бяха страничните ефекти. То ако е за 10 продукта, както се казва, сама ще си ги произведа, но искам да има и всичко др., а не като в затвор, да имаш достъп до каквото ти позволят.

# 29
  • Мнения: 1 310
За някои неща си абсолютно права. Peace
Пак казвам - соца имаше И хубави страни. Можеше те да останат. Peace

Общи условия

Активация на акаунт