Къде се изгуби вкусът на храната ?

  • 10 696
  • 174
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 098
...
Не мисля, че в соц- годините имаше хубава храна, напротив дори. Нямаше нищо свястно. Хората тогава цяло лято приготвяха храна за зимата. Повечето храни бяха домашно производство, оттам и добрият вкус.
...

Това са различни неща.
И сега има хора, вкл. аз, които приготвят зимнина, нищо, че сега е демокрация.
Демокрацията не причина да правиш или не зимнина. Човек трябва да разполага с време и желание, за да си приготви нещо наистина качествено.
И тогава и сега хубавото не се откриваше лесно  Simple Smile с тази разлика, че в днешни дни разполагаме с все по- малко време.

# 61
  • Мнения: 46 597
Основният проблем е (за мен) са несезонните плодове/зеленчуци, затова ги избягвам.
От сезонните никога не ми е било проблем да си намеря такива с истински вкус, при това свободно и разнообразно, а не в булгарплодчето, където всичко свършва.


Имаше, имаше фурни, от които вадеха топъл хляб, бял и ръжен.

На Ангел Кънчев, на Малките 5 кюшета, на Големите 5, на Иван Асен. Имаше.

Израсла съм в Монтана, не си спомням някога да сме яли пресен хляб.
Като гостувах ваканциите при баба и дядо на село, ходех до хлебарницата всеки ден, тя беше единственото място за цялото село, а то беше голямо и бабите едва се довличаха, защото е ясно, че няма градски транспорт там. Ако взимаш повече от 1 хляб, задължително единия е стар и гаден, нямаше вариант да купиш само днешен. Освен това чаках поне 1 час на опашка, дори припаднах веднъж, нечовешко беше.
Сега, въпреки разнообразието, си месим вкъщи, не ми харесва купешкия, нито едно време, нито сега.

....с тази разлика, че в днешни дни разполагаме с все по- малко време.

Мдам, сега се налага и да работим, за разлика от преди  Laughing

# 62
  • Мнения: 419
Аз не искам да си мисля, дори не искам да го допусна, че хората като цяло не ценят качественото и всъщност не го търсят и това вероятно е причината на пазара да са боклуци. В Пловдив до нас имаше млекомат. Млякото се зареждаше от ферма, машината беше облепена със сертификати от ХЕИ и др, беше страхотно, същото като домашно краве мляко, което съм пила. Много ми беше приятно, че предприемчиви хора правят нещо в тази насока. На всички близки и познати съм разказала за тази машина. Във форума съм писала няколко пъти. Колкото пъти съм отивала за мляко, само аз съм зареждала. Понеже млекоматът е до нас, всеки ден минавам от там и никога не съм видяла някой човек да взима мляко. Имаше магазини наоколо, пазар, училище, на близо има търговски център... Мислих си, че сигурно трябва време да се разработи. За повече от година не съм видяла никой пред автомата и накрая го махнаха. Мислила съм защо се получи така, но не съм стигнала до извод.

# 63
  • София
  • Мнения: 5 884
И аз съм се чудила как не фалират повечето производители. Ето например кашкавалът е предимно отвратителен и купувам само един. Кой ги яде останалите смрадливи, не зная.

# 64
  • Мнения: 4 916
...
Не мисля, че в соц- годините имаше хубава храна, напротив дори. Нямаше нищо свястно. Хората тогава цяло лято приготвяха храна за зимата. Повечето храни бяха домашно производство, оттам и добрият вкус.
...

Това са различни неща.
И сега има хора, вкл. аз, които приготвят зимнина, нищо, че сега е демокрация.
Демокрацията не причина да правиш или не зимнина. Човек трябва да разполага с време и желание, за да си приготви нещо наистина качествено.
И тогава и сега хубавото не се откриваше лесно  Simple Smile с тази разлика, че в днешни дни разполагаме с все по- малко време.

Последно?
В днешни дни работят много по-малко жени, отколкото тогава.

# 65
  • Мнения: 3 098
Както и да е, явно не се разбираме.

# 66
  • Мнения: 5 710
Аз не искам да си мисля, дори не искам да го допусна, че хората като цяло не ценят качественото и всъщност не го търсят и това вероятно е причината на пазара да са боклуци.

Причината е, че хората нямат пари и търсят евтиното. И получават това, за което плащат.
На тях не им пука, че яйцето е 3 качество, и че кокошките са полудели от стрес и агресия в клетките, които са се пренесли и в месото и яйцето. Те искат тия яйца да ги има, за да си правят евтини омлети, защото нямат пари.
/ това за млекомата силно ме учудва, аз понякога купувам тук от млекомат прекрасно мляко, и е по-евтино от същото качество в супера, защото са спестени освен опаковки и транспорт , и хора по веригата/

# 67
  • Мнения: 419
И аз съм се чудила как не фалират повечето производители. Ето например кашкавалът е предимно отвратителен и купувам само един. Кой ги яде останалите смрадливи, не зная.
Да, наистина... Confused

# 68
  • Мнения: X
Добре де, оставете социализЪма.
Нали днес е демокрация, всеки може да развива частен бизнес.

Защо няма малки частни фурни, малки мандри, където да се произвеждат и продават качествени и пресни продукти?
Защото е скъпо.И защото големите монополисти ще ги изядат за закуска.
Ето ви реален пример:
Аз искам да произвеждам качествени торти,  а не тези химически смеси, които продават по сладкарниците.Но една торта направена от яйца, захар, брашно, истинско масло, истинско мляко, истинска сметана, истински черен шоколад, би струвала майка си и баща си.Дори и да предположим, че прескоча всички препятствия като институции,колко хора ще купят торта за 40-50 лв, като сега подобна в супермаркет струва около .....15 лв?
Същата работа е и с хляба.Един кг хляб излиза между 1.50-2.00 лв.А ако е с пълнозърнести, ръжени и др. брашна , и по-скъпо.Колко хора ще го купят?Като могат за 0.70-0.80 ст да купят 500 гр въздух под налягане?

# 69
  • Мнения: X
На мен основно ми е проблем вкусът на шоколада. Какъвто и шоколад да вкуся в последните години, не ми е достатъчно вкусен. Спомням си, че като бях дете не беше така - щоколадът имаше плътен, силен вкус. Сега... дали са ми се променили рецепторите с възрастта или шоколадът /общо/ не е това, което беше, не знам...

# 70
  • Мнения: 345
Стигам до извода, че ние различаваме вкуса на храната, защото можем да сравним дали има същия вкус като от едно време, но това не е сигурно за нашите деца.

По повод на това се сетих, че веднъж при Милен Цветков беше някой от шефовете на Българска агенция за безопасност на храните, не помня точно кой. Та на въпроса защо храните вече нямат същите вкусови качества като едно време, беше даден изумителния отговор от сорта: Ами защото едно време сте били млади, а някои са били даже деца, и си въобразявате едва ли не, че е било вкусно.  Mr. Green

# 71
  • Мнения: 345
Жаве, относно шоколада, мисля, че Кума Лиса е почти като едно време. Поне това, което пуснаха в началото.

# 72
  • Мнения: 5 710
На мен основно ми е проблем вкусът на шоколада. Какъвто и шоколад да вкуся в последните години, не ми е достатъчно вкусен. Спомням си, че като бях дете не беше така - щоколадът имаше плътен, силен вкус. Сега... дали са ми се променили рецепторите с възрастта или шоколадът /общо/ не е това, което беше, не знам...

За български шоколади ли говориш, или по принцип.
Не мога да повярвам, че можеш да сравниш един шоколад Своге с Кума Лиса в полза на втория, а вече на ниво швейцарски, и най-вече белгийски шоколади съвсем ...
Това по-скоро аз го разбирам като някакви възрастови рецептори, носталгии и тн, не като обективна разлика в качеството.
Все пак да не забравяме и навика.
По този повод приказката за 'не е като на покойната' е много валиден.
Нали знаеш, умряла, той се жени 2ри път, но все недоволен от манджата и все 'тц, не е като на покойната'. Един ден новата булка забравила яденето на котлона, загоряло, нямала време за ново, поднесла му / така и така я чака критика../ А съпругът възкликнал "А, браво! Сега е точно като на покойната" Wink

# 73
  • Мнения: 11 233
Абе не е само цената, мани ти.

Има групи храни - обикновено по-маловажни, като шоколада, където с по-висока сума можеш да си купиш всякакво качество. Е, има един-два неповторими ръчни модела, дето ги нямаме, ама не е болка за умиралка Simple Smile
В сектора на т.нар. основни храни обаче, които би трябвало да са бързооборотни и да се произвеждат в страната и околностите й за местни нужди, е пълно мазало и боклук до боклука.
Вече почвам и аз да мисля, че олигополът на пазара, който мачка малките и смислени производители, е причината. Е, и идиотизмът на потребителя, но това вече го казаха.

# 74
  • Мнения: X
На мен основно ми е проблем вкусът на шоколада. Какъвто и шоколад да вкуся в последните години, не ми е достатъчно вкусен. Спомням си, че като бях дете не беше така - щоколадът имаше плътен, силен вкус. Сега... дали са ми се променили рецепторите с възрастта или шоколадът /общо/ не е това, което беше, не знам...

За български шоколади ли говориш, или по принцип.
Не мога да повярвам, че можеш да сравниш един шоколад Своге с Кума Лиса в полза на втория, а вече на ниво швейцарски, и най-вече белгийски шоколади съвсем ...
Това по-скоро аз го разбирам като някакви възрастови рецептори, носталгии и тн, не като обективна разлика в качеството
Не говоря само за български шоколад. Говоря за всякакъв шоколад /вносен, течен, на бонбони, на десертчета и т.н./. И на мен ми е чудно, защото съзнавам, че сега има огромен избор на качествен шоколад, който обаче не ми е вкусен.  newsm78  Може би проблемът е в дългогодишната ми пушаческа кариера. И /или/ в повечето изкуствени съставки и оцветители. Но най-вече в промяната на вкусовите ни рецептори с възрастта.

Общи условия

Активация на акаунт