Къде се изгуби вкусът на храната ?

  • 10 692
  • 174
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 736
Може ли темата да си остане само за храната?


Сега човек има избор - има неща с нормален вкус, просто трябва да ги намерите.

Да де, ама това намиране е затруднено и това е проблемът.

# 31
  • Мнения: 1 788
caffeine, много ми хареса мнението ти!

И по времето на социализма онова, което се пускаше по магазините, беше безвкусният остатък от износа за Русия и подоби държавици. Сладки домати, купени от магазина и тогава не съм яла. Сладки бяха само онези, които са ни давали разни познати, които си ги гледаха на село за домашна продукция. Сега сортовете са сменени и пак е безвкусно.
А защо хората гледаха домашно и правеха зимнина? Защото бяха гладни години.
Голямо удоволствие да бачкаш като луд, но да не можеш да си купиш телевизор или кола, защото се чака с години. Пък, ако имаш късмета да си намериш долари от някъде и да купиш нещо от Кореком, те привикваха после в районното, да даваш обяснения от 'де ги имаш тия пари ти...
То затова и народът масово се научи на мързел - да не си дава много зор на работа, щото "не работи за себе си".
Нищо нямаше. Или ако имаше, то беше само за някои...

# 32
  • Мнения: 11
Аз имам само хубави спомени от комунизма и храната тогава, говоря за годините 85. до 92г.
Нямаше добавки и толкова много изкуственяци, храната си беше доста натурална. Баба ми си отглеждаха продукция в градината за лично ползване, беше чудесно.
Майка ми и от Корекомите ни купуваше редовно неща, никой не я е привиквал за нищо. Много добре си живеехме, на човек не му трябва голямо разнообразие от боклуци, а няколко, но качествени неща.
Е...м ти и изобилието сега.... Outta Joint

# 33
  • Мнения: 86

Нищо нямаше. Или ако имаше, то беше само за някои...


Безспорен факт!
 Peace

# 34
  • Мнения: X
Аз имам само хубави спомени от комунизма и храната тогава, говоря за годините 85. до 92г.
Нямаше добавки и толкова много изкуственяци, храната си беше доста натурална. Баба ми си отглеждаха продукция в градината за лично ползване, беше чудесно.
Майка ми и от Корекомите ни купуваше редовно неща, никой не я е привиквал за нищо. Много добре си живеехме, на човек не му трябва голямо разнообразие от боклуци, а няколко, но качествени неща.
Е...м ти и изобилието сега.... Outta Joint

 Peace
Дааа,голямо изобилие.Основно на химикали, консерванти, бои, и всякакви Е-та.
Дрехи, бракувана стока от Китай и Турция основно.
90 % от автопарка,кори втора употреба,димят като за световно.
Новите жилищни "кооперации" по-зле и от бившите панелки.Тогава поне стаите бяха стаи, сега са килийки.А цените -сто пъти по-високи.
За образование, здравеопазване май е по-добре хич да не почвам....
Не че "тогава" всичко беше о.к., но определено качествените неща бяха в пъти повече отсега.


Цитат
Сега човек има избор - има неща с нормален вкус, просто трябва да ги намерите.
Къде са?

# 35
  • София, център
  • Мнения: 3 455

Нищо нямаше. Или ако имаше, то беше само за някои...


Безспорен факт!
 Peace

Така е!
За мен Комунизмът беше чума. И все още е. Та във връзка с това, не ми липсва комунистическата храна, ама грам   Twisted Evil

# 36
  • Мнения: 11 232
Защо продават боклуци по магазините ли?
Защото това е стоката, която купуват и желаят да купуват огромния процент от хората.

Хубавата трябва да я търсиш със свещ (понякога на по-висока цена, друг път изобщо не) - ерго, производството е малко, търсенето не е достатъчно голямо, че да го стимулира.
Социалният фактор има значение, но по-голямо значение има отвратителната потребителска култура. И тя е култура на изобилието, не на бедността. Привидният избор от шейсет и три вида снакс и 18 вида кренвирши измества фокуса от основните храни, които купуват и би следвало да ценят хората.
Ей го най-простият пример, съседна Гърция, дето всеки ден я жалим по вестниците. Всяко село има пекарна с прясно изпечен хляб и месарница с прясно месо. Ама може нищо друго да няма, супермаркетът да е на 30 километра, но тия две неща ги има и са със супервисоко качество. Знаете ли на колко места в София се продава хубав хляб? А знаете ли на колко от тях се продава хубав хляб, който да не е от замразени заготовки?
Две съм открила засега... на 3-4 км едно от друго.
Магазин на мандра - един... всъщност май вече имат 2 или 3, но мандрата е една.
Такива работи...
Хайде да не си правим илюзии, че хората са прекалено бедни, за да не им пука какъв хляб купуват. За хляб всеки има пари.

А относно "качествената храна" по соца, изобщо няма да се впускам в коментиране на илюзии. Вижте последния пост на Nekomusume, там си пише всичко. По соца който е имал баба и дядо от истинско балканско село (аз имах), той е ял вкусни зеленчуци, мляко и сирене. В магазините беше по-голяма гняс и отсега. Да се върна на примера за хляба. По соца не си спомням да е имало пресен, топъл хляб. Зареждането беше през няколко дни, през тях хлябът ставаше на подметка. Подмятаха го в едни мръсни щайги направо на земята... сега поне за това има стандарти Simple Smile Тъй че слезте на Земята, моля ви, някои сме родени доооста преди 1989 г.
80-те години отвориха една италианска фурна в Младост и ходехме да се редим на опашка за хляб с подобрители... но топъл, излязъл току-що от фурната. В интерес на истината, по-възрастните хора разправят, че това е така след 60-те години. Дотогава хлябът в София си е бил ОК. Аз помня хубав, дебел селски хляб само в селото на баба ми и дядо ми в Еленския балкан, където караха ръчен. Естествено, пак 1 или 2 пъти седмично. Това с прясната храна е от демокрацията, да знаете... някои хора изглежда са забравили или не помнят как се купува "прясно" мляко в пликче и тичаш вкъщи да го подвариш, преди да е вкисвало. А понякога се оказваше вкиснало още в магазина...

Та със сантиментите - по-спокойно.

# 37
  • Мнения: 5 710
Вкусът на храната се изгубва, когато се появява идеята, че хората трябва да ядат много и евтино.
Това е 50тте години. Това е и момента, в който фармакологията вижда своя шанс да владее света, наред с военната индустрия, и останалото го знаете

# 38
  • Мнения: 6 365
В България имаме много хубаво и вкусно свинско, а в Германия са постигнали абсолютно безвкусно месо.

Освен това вкусът на храната си отиде с идеята, че мазнините са вредни. Затова хората готвят нискомаслено, търсят нискомаслено мляко и сухо месо и после се чудят защо не са като едно време.

Сега е зима, няма как да има слънчеви домати. През лятото ще има.

Освен това са загубени готварските умения, с които се извлича и обогатява вкус.

Не е от разпада на комунизма...

# 39
  • Мнения: 11 232
10c's, това може и да е вярно за САЩ, но изобщо не отразява спецификата на ситуацията в България.
Не е вярно и за повечето европейски страни. В момента храната е добра пак точно на същите места, дето е била добра преди 100, а и повече, години (Италия, Португалия, Испания, Франция, Гърция, Турция... и на изток).
Там, дето е била кофти (UK, Германия) сега си купуваш индийско, турско или друга етническа кухня, за да ти е вкусно. Преди края на колониалната ера не е имало и този избор Simple Smile

Абе въобще, социализмът е сред основните причини за лошата храна у нас, щот затри селото и съответните местни производства. Но друга - и дълга - тема... А и България никога не е блестяла с кухня, за разлика от съседните страни (дори в една Сърбия и Македония ядат малко неща, но вкусни). Тук по ред исторически и народопсихологически причини храната е била за наяждане, не за кеф. Другото е идеята, че храната е най-вкусна там, където (и когато - сезонност, хелоооу!) е произведена. Това в България поне е било факт, сега е ужасно нарушено.
И т.н.

# 40
  • Мнения: 5 710
Не не е от комунизма, мисля, че Никсън първи вдига знамето на изобилността с/у ниската цена, за да се храни гражданина добре. И лансира програма, която в момента не помня как се казва, .
После надпреварата си съществува м/у2та блока във всички области почти, и тази не е изключение.
Да се изкарат гарантирано свръхколичества от хектар с/у минимална цена = неизбежно химизиране, инжениране на всичко, окрупняване на произвоствата ( мразя тази дума:).

# 41
  • Мнения: 86
10c's, това може и да е вярно за САЩ, но изобщо не отразява спецификата на ситуацията в България.
Не е вярно и за повечето европейски страни. В момента храната е добра пак точно на същите места, дето е била добра преди 100, а и повече, години (Италия, Португалия, Испания, Франция, Гърция, Турция... и на изток).
Там, дето е била кофти (UK, Германия) сега си купуваш индийско, турско или друга етническа кухня, за да ти е вкусно. Преди края на колониалната ера не е имало и този избор Simple Smile

 А и България никога не е блестяла с кухня, за разлика от съседните страни

Абсолютно съм съгласна!  Peace


Вкусът на храната добива някакво значение едва след масовата индустриализация (преди това не е имало много избор). Не знам от кога точно съществува термина гурме. Когато храната не е била достатъчно, на хората им се е струвало, че е изключително вкусна. За гладния човек коричка хляб има божествен вкус....такъв вкус не се забравя до края на живота! После и да търси този вкус трудно ще го усети на задоволен стомах.
 Peace

# 42
  • Мнения: 5 710
10c's, това може и да е вярно за САЩ, но изобщо не отразява спецификата на ситуацията в България.
Не е вярно и за повечето европейски страни. В момента храната е добра пак точно на същите места, дето е била добра преди 100, а и повече, години (Италия, Португалия, Испания, Франция, Гърция, Турция... и на изток).
Там, дето е била кофти (UK, Германия) сега си купуваш индийско, турско или друга етническа кухня, за да ти е

Не знам,може и да си права. Или истината да е посредата:)
Баба ми беше агроном и много се гордееше със свръхдобивите. И като сме спорили комунизъм/капитализъм все вадеше картата на свръхдобива:) Доколкото помня, бяхме и сме лидери в производството на изкуствени торове.

# 43
  • Мнения: 11 232
Абе имаше го и това за супердобивите, което казваш. Но мисля, че никой не е мислил тогава за свръхзадоволяване на пазара, по-скоро ставаше дума за "да се ударим в гърдите, че сме произвели по Х тона зърно за декар".

Освен това са загубени готварските умения, с които се извлича и обогатява вкус.

Ето и това си мисля, като една от причините. Само се замислете колко хора познавате, които казват "майка ми не готви като баба ми"...

# 44
  • Мнения: 4 300
Не не е от комунизма, мисля, че Никсън първи вдига знамето на изобилността с/у ниската цена, за да се храни гражданина добре. И лансира програма, която в момента не помня как се казва, .
После надпреварата си съществува м/у2та блока във всички области почти, и тази не е изключение.
Да се изкарат гарантирано свръхколичества от хектар с/у минимална цена = неизбежно химизиране, инжениране на всичко, окрупняване на произвоствата ( мразя тази дума:).
Именно.

Ако беше свързано с комунизма нямаше Китай да генерират толкова замърсени продукти ( и природа).
Ама хората свикват с повече, оцветяват миналото в розово и забравят колко се е добивало чрез натурално земеделие и колко сега. Пък аргумента е еко продукцията на бабите- на някой, дето от селото е виждал само щайгите. И семената се купуват  ( защото иначе след 3-4- поколения се израждат), и торове се слагат, и се пръска, и се полива с вода от вадата и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт