Къде се изгуби вкусът на храната ?

  • 10 708
  • 174
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 25 844
Вкусът на храната е обратнопропорционален на нейната трайност.
Изборът е ваш.

# 91
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 693
И между какво избираме ? Аз не мога да намеря вкусни зеленчуци нито от баба -производител ,нито от пазара,нито от големите магазини ( и имам в предвид в сезона им ) . Дори помежду им да има да има разлика е в стил " кой е по-малко лош" . Ако знам ,че има някъде наистина хубава храна с вкус пък и бързо да се разваля , не се съмнявай ,че ще избера този вариант .  Wink
Радвам се за хората ,които умеят да намират хубава храна . За мен лично храната по-времето на комунизма беше по-хубава , поне зеленчуците и плодовете и кашкавала и сиренето и хляба ( имахме фурна в квартала )  . И това продължи и първите 10 години на Демокрацията .  Peace Но в никакъв случай , това в мен не буди желание да се върне онзи режим . Ако трябва да съм честна бих запазила някой неща от тогава , бих изхвърлила повечето неща от сега и много малко неща от сега бих запазила .  Сега също не е цветя и рози . Винаги се целува нечии з****к , въпроса е дали наистина ще се намерят кадърни хора ,които да съумеят да запазят хубавото и да се опитат да спрат лошото независимо ,че " всички правят така " . Но както и да е , това е плод на друга тема .  Peace

# 92
  • Мнения: 86
В една от най-приятните италиански любовни песни любовта има вкус на сол  Simple Smile....просто ми изникна тази песен в главата от разговорите за вкусове...



и като поздрав за тези от вас, които празнуват днес....

# 93
  • Мнения: 2 401
Вкусът на храната е обратнопропорционален на нейната трайност.
Изборът е ваш.

..която пък е правопорпорционална на външния и вид (важи за плод зеленчука преди всичко).

# 94
  • Мнения: 5 710
caffeine, коментирай това ( във връзка с вината): http://www.divino.bg/statii/16-медала-за-българия-на-vinalies-internationales-в-париж#.T1jyBeZdHNA.facebook

# 95
  • Мнения: 8 857
Вкусът на храната се изгуби с комунизма. Бедните никога и никъде не са яли качествена храна.

Абсолютно верно, според мен. В соца имаше кисело мляко от 23 стотинки (само един вид и ако си мислите, че сме знаели какво слагат в него жестоко се лъжете), хляб Добруджа и Бял  Joy, кремвирши (О,Пепи  Joy), два вида кашкавал и шоколада имаше вкус на марципан....а пък да се купи истински марципан беше немислимо. Ние сме отраснали със същото ограничение на вкусовете каквото сега имат нашите деца. Знаете ли, кое е най-купуваното кафе в България? Казва се Нова Горчилия, пардон Нова Бразилия. Тази гадост беше единственото кафе в началото на демокрацията и масово хората и досега намират този вкус за добър.

По въпроса за зеленчуците аз съм опитвала грузински плодове и зеленчуци в онези времена и сравнението с българските е просто смешно - техните домати и дини бяха захарни, плътни, сочни....ехе....и също толкова евтини. Сега не знам как е в Грузия, дали и те ядат картонените зеленчуци.

Освен това евтините зеленчуци се добиваха от труда на бабите и дядовците ни, които са работили за 50 стотинки трудоден цял ден на полето. На тези хора им отнеха всичко и ги принудиха да работят в ТКЗС и АПК, а децата им натириха в грозни градове в панелни апартаменти.

Как изобщо някой може да има носталгия по това. Винаги съм се чудела.

Аз пък винаги съм се чудела на хората, които не вникват в прочетеното. Казах, че соца имаше изградени и хубави страни и това си бяха стандартизацията и контролът. Нима ще очречеш, че такива няма сега?! Дори се опитват да ги въведат като някакъв лукс! ooooh!
Сегашното е абсолютна простотия.
И да - бих работила за 100лв при условие, че хляба ми е 10 ст и билетчето 6ст. Peace

Аз пък не бих работила за 100лв, защото когато билетчето беше 6 ст майка ми получаваше 300лв заплата като работничка в завод, а баща ми 250лв като инженер-технолог. Годишната му премия беше 1000лв и това си беше норма.
Зеленчуци все още намирам хубави, защото Пловдив е район, в който се гледат хубави, обаче месото.... Sick

# 96
  • Варна
  • Мнения: 1 744
caffeine, коментирай това ( във връзка с вината): http://www.divino.bg/statii/16-медала-за-българия-на-vinalies-internationales-в-париж#.T1jyBeZdHNA.facebook
В статията не пише в коя категория са вината. Wink Нашите обикновено са в графата 5-10 еврови вина, че и по-надолу.  

# 97
  • Мнения: 1 446
Не знам за вкуса на колата , но какво стана с вкуса на плодовете и зеленчуците, сиренето и кашкавала  ? Защо повечето зеленчуци  са внос ? Какво стана с нашето земеделие ?  От къде мога да намеря краставица и домат например- с вкус ?    Може би само в София е така  Peace

И между другото говоря за зеленчуци през лятото купени от пазара .



При повече желание дори в София се намира всичко с вкус. Аз лично купувам много вкусни домати цяло лято и то от пазар. Не знам какви са Ви вкусовете, може би зависи, знам ли.
Попаднах и на хубав кашкавал скоро, не му знам марката, но е изключителен и на добра цена.
Кисело мляко може да си правите вкъщи,аз мисля да пробвам...

# 98
  • Мнения: 86
10 c's, темата за вината е много голяма. Има толкова много конкурси и награди...в много от тях има намесени бизнес интереси. Вино с медал се продава по-лесно от вино без медал и хората от бранша го знаят.
Нашето вино е трапезно предимно, не е за големи ценители....по-вероятно е да си го купиш от супермаркета, а не от скъпия ресторант. Чувала съм и смешки от сорта на "гледа като препил с българско вино" и т.н. Най-често казват, че виното ни е добро за цената си, че е прилично и толкова. Дано да направим истински качествено вино за ценители някой ден.
Иначе аз самата си пийвам наше винце (особено мелнишко) и ми харесва, но като го сравнявам с някои други виждам разликата.
 Peace

# 99
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 693
Не знам за вкуса на колата , но какво стана с вкуса на плодовете и зеленчуците, сиренето и кашкавала  ? Защо повечето зеленчуци  са внос ? Какво стана с нашето земеделие ?  От къде мога да намеря краставица и домат например- с вкус ?    Може би само в София е така  Peace

И между другото говоря за зеленчуци през лятото купени от пазара .



При повече желание дори в София се намира всичко с вкус. Аз лично купувам много вкусни домати цяло лято и то от пазар. Не знам какви са Ви вкусовете, може би зависи, знам ли.
Попаднах и на хубав кашкавал скоро, не му знам марката, но е изключителен и на добра цена.
Кисело мляко може да си правите вкъщи,аз мисля да пробвам...

Повярвай ми желанието е последното ,което ми липсва . Ти от къде ги намираш ?
Но каквото и да си говорим зеленчуците не са и не зная дали някога ще бъдат толкова хубави както едно време пък нека и тогава са били подметки . ( не визирам само времето на  режима и не вкарвам нищо положително в него ) Дори и със зор да си намираме нещо хубаво , ще се зарадвам , въпреки ,че що за пазар и " развитие " е това . Да си пуснат старите подметки както ги нарекоха доматите от едно време , които са мен са п-р-е-к-р-а-с-н-и ( в сравнение с всичко ,на което съм попаднала ) .

# 100
  • Мнения: 4 569
Оня ден си купих кисели краставички, произведени в Индия. Crazy
Виждала съм боб Добруджанка, произведен в Китай.

# 101
  • Мнения: 1 175
Съгласна съм с много постове тук. Качествената храна струва пари, които повечето хора не искат да плащат. А спомените от "едно време" са точно спомени от домашните продукти на баба и дядо, но не заради комунизма, а защото е имало баба и дядо. Баба ми, да е жива и здрава, още настоява да гледа домати и нейните все така са си хубави, както "едно време". Дори и едно време "купешко" беше нарицателно за лош вкус и лошо качество (поне в наше село беше така).

Интересно ми е колко хора гледат зеленчуци или си квасят мляко сами. Не говоря за баби и дядовци на село, а за млади хора на които това не им е главната работа. Тук в американските магазини може да има най-безвкусните зеленчуци на земята, и това вече да се е превърнало в клише, но също така има и друга тенденция на която за съжаление не се обръща много внимание по форумите. Хората масово гледат зеленчуци в градовете. Може да нямат голям двор, или никакъв, може в саксии на балкона да е, но гледат - домати, чушки, патладжани, мерудии. Специално в Бостън е честа гледка по дворовете и балконите. Толкова е популярно, че в града има мини "бостани" - обществени градини разделени на парцели, които можеш да наемеш за символична сума, и да си садиш разни неща ако нямаш двор вкъщи. В нашия район има три, и вече втора година не можем да се доредим за място, защото са пълни. От няколко години си гледам зеленчуци, подправки и ягоди, въпреки че нямам много място и повечето са в саксии. Така че, мога да се оплаквам колко са гадни доматите в магазина, мога да се изръся за хубави, но мога и да си ги гледам. Не казвам, че всеки има тази възможност, но определено е възможност.

Като си заговорихме за капитализъм, наистина ако има търсене за качествена храна, трябва да има и предлагане. Но хората трябва да са готови да платят истинската цена, която е по-висока. Ако има такива хора - ще има и предлагане. Не е капитализмът виновен, а липсата на търсене. Не всички хора са бедни. Богатите плащат ли за качествена храна, или и те купуват картонки и се оплакват? Пак ще дам пример от тук (да не се приема погрешно, давам тези примери само защото съм запозната с тях по-отблизо отколкото със ситуацията в България, по очевидни причини). В последните години много разцъфтя малкият бизнес на качествена храна - органична, местно производство, ала-бала. Малки семейни фермички с кози, или семейна овощна градина където можеш да отидеш и да си набереш ябълки сам. Навъдиха се много улични пазарчета на местни фермери, които си докарват продукцията до града. Има и голям бум на млади хора които купуват земя и я обработват сами, учат се сами как се гледат посеви, основават си организации за подкрепа и т.н. Имаше една много интересна статия за това движение на млади хора обратно към земята, и в един аграрен щат (не помня кой беше) в последно време средната възраст на фермерите е скочила от 60 години (!) на трийсетина. Индустриализацията и обезвкусяването на храната са създали обратно движение на недоволни купувачи, които искат да си върнат качеството, и са готови да се потрудят за това, или просто да платят повече. Според мен това е спасението. Големите риби винаги застрашават малките, но ако за малките има достатъчно клиентела, ще оживеят и дори могат да пораснат.

# 102
  • Мнения: 28
От градината на баба е най-вкусно! Вкуса на всичко там почти не се е променил от моето детство! Само аз съм се променила, по-рядко ходя там.

# 103
  • Мнения: 1 310
Аз пък не бих работила за 100лв, защото когато билетчето беше 6 ст майка ми получаваше 300лв заплата като работничка в завод, а баща ми 250лв като инженер-технолог. Годишната му премия беше 1000лв и това си беше норма.
Зеленчуци все още намирам хубави, защото Пловдив е район, в който се гледат хубави, обаче месото.... Sick
Тук има няколко неадекватни дами. Единия параход гледам, че отплувал. Mr. Green
Да отговоря на другата, щом иска да си мерим пишките. Моите родители също вземаха 300 лв заплати и безкрайно много премии. Ходехме на море за по един месец в хубави квартири. Имахме цветен телевизор, нова кола /Лада, разбира се/ и касетофон. Така по-добре ли ти е? Mr. Green

Баси ужаса дето е настанал! ooooh!

Каквото искате си говорете, но е факт, че някога си имаше контрол и храната беше вкусна. Това за хляба са пълни простотии. Всеки ден купувах топъл хляб от супера за 20ст. Наденицата си беше наденица, пушени пилета много ядяхме, кравето масло си беше невероятно. Сега такова масло купувам само, ако е немско и то определена марка.
Вкусът на храната изчезна с навлизането на мутрите, бандитите, беззаконието и стремежа за бързо забогатяване. Не съм против демокрацията. Искам я. Искам свобода. Но свободата е и голяма отговорност. Тя е за умни, отговорни и дисциплинирани хора, каквито ние не сме. Първите години от прехода целяха точно да разрушат реда и ценностите и оттам нататък - разделяй и владей. В момента у нас е някакъв див капитализъм, всеки гледа да стъпи върху другия, за да се издигне, всеки драпа за парата, без значение на каква цена ще я има, пък било то и през трупове да минава. ooooh!

Последна редакция: пт, 09 мар 2012, 08:50 от Пипи Дългото чорапче

# 104
  • Мнения: X
за какви вина пишете, след като отдавна стана ясно, че винзаводите от 2-3 тона грозде правят 20 тона "вино"

тук при всяка покупка взимаме непробвана досега марка италианско, испанско, португалско, аржентинско ...
научих се постепенно да ценя доброто вино
а такова в БГ съм пробвала само при роднини, имащи лозе и правещи сами виното си
това в магазините си е чисто по.но

Общи условия

Активация на акаунт