Къде се изгуби вкусът на храната ?

  • 10 710
  • 174
  •   1
Отговори
# 120
  • в пералнята
  • Мнения: 1 044
Спомням си, че всяко лято прекарвах на село при баба. Тя купуваше мляко от местния кравар и много се ядосваше, че той го разреждал с вода. Разреждал, ама когато отвореше канчето с млякото, отгоре имаше 2 пръста жълт мазен каймак. От това разредено мляко баба правеше кисело мляко и масло...
Не знам дали скоро сте си купували масло от магазина, без да ви мирише или горчи, защото на мен не ми се е случвало.

# 121
  • Мнения: 653
Вкусът на храната, за мен, никъде не се е изгубил. Все същия си е.
Има избор, има различен клас стоки. Хората с по-малко възможности и време не успяват да отсеят качественото. Ако нямаха този избор и информираността, която предлага днешния ден, тази тема нямаше да съществува. Както и възможността да се закупи нещо различно от боклук.
И млякото на местния кравар няма нищо, нищо общо с продуктите от магазина! Нито някога е имало.
На мен ми е дори леко забавно как хората си спомнят за вкуса на храната.
След сутрешното ставане се изсипват мента, кафенце, цигарка, пак мента, парфюмче, нещо пикантно, пак мента, после пак кафенце, цигарка, после алкохол. И доматите били различни от тези в детството. Нима! Laughing

# 122
  • Мнения: 4 300
Спомням си, че всяко лято прекарвах на село при баба. Тя купуваше мляко от местния кравар и много се ядосваше, че той го разреждал с вода. Разреждал, ама когато отвореше канчето с млякото, отгоре имаше 2 пръста жълт мазен каймак. От това разредено мляко баба правеше кисело мляко и масло...
Не знам дали скоро сте си купували масло от магазина, без да ви мирише или горчи, защото на мен не ми се е случвало.
Млякото, продавано в магазините, е хомогенизирано и заради това не образува такъв каймак, суроватка, и не се разделя по този начин на фракции. А не заради разликата в маслеността.
Хомогенизирането е изцяло механичен процес- върти се като в центрофуга и се прецежда, а не химичен или такъв с промяна на състава. Аналогично за маслото.

# 123
  • Мнения: 3 964
Visible, явно не си яла домати от колците или пък плод от дървото, или пък крадена царевица от някоя нива, направо недоузряла, дори и не в млечна зрялост, която се яде направо от кочана.
Нямам нищо против твоя пост, но не съм съгласна с теб, защото помня ОНЗИ ВКУС, още ми е в устата и за мое най-голямо съжаление детето ми няма да го опознае.

# 124
  • out of space
  • Мнения: 8 576
Visible, явно не си яла домати от колците или пък плод от дървото, или пък крадена царевица от някоя нива, направо недоузряла, дори и не в млечна зрялост, която се яде направо от кочана.
Нямам нищо против твоя пост, но не съм съгласна с теб, защото помня ОНЗИ ВКУС, още ми е в устата и за мое най-голямо съжаление детето ми няма да го опознае.

Не разбирам какво ти пречи пак да си откраднеш царевица или да си откъснеш ябълка или джанка от дърво.  Rolling Eyes

Родителите ми са пенсионери и отглеждат разнообразни зеленчуци и плодове на вилата. Свекърва ми също е от село, тя пък освен изброените се грижи за крава, овце и кокошки.
Имам щастието да ям домашни яйца, сирене, мляко, плодове и зеленчуци.

От моя гл. точка вкусът на храната винаги е бил един и същ.

# 125
  • София
  • Мнения: 5 884
О, и ни се привижда сигурно.
Преди доматите изглеждаха така


пък сега...

# 126
  • Мнения: 653
evhen, виждам, че живееш в София, където е трудно да предоставиш на детето си възможност да краде царевица и да яде домати от колците. Върни се на село и ще е друго. Grinning

И само на мен ли ми се струва, че носталгията не е по соца, а по родните места?

# 127
  • Мнения: 4 300
Абе хора, вие откъде падате, май наистина сте виждали само готовия продукт:) Елица, това дето си го показала зависи от сорта, от времето ( колко е валяло, колко е пекло).
Родителите ми имат двор, гледат си някои зеленчуци за консумация, вкл. различни сортове домати от семена. Има такива с по малко целулоза около дръжката, има такива с повече, розови, червени, всякакви. Био сертифицирани семена и разсад баща ми рече, че не е виждал, а миналата година например със семената вървял и някакъв Доматин, който се използва за опрашване, за да има повече домати ( плод) на корен. Толкова за бабешкото земеделие.
да не говорим, че няма кой да ти сертифицира почвата, водите- има места ( села), които са си сериозно замърсени, вкл. в Софийско.

# 128
  • Мнения: 3 964
Е не, и тук за софиянци/селяни стана въпрос, в Майчин дом съм родена, ако знаеш изобщо къде е бил, селото на майка ми от 20+ години е квартал на София, но доста неща си споням за вкуса от онова време.

# 129
  • София
  • Мнения: 5 884
Де да знам откъде падаме. Според някои сме от село, според други с носталгия по соца или и двете.
Между другото беше ми писнало много от червени бабички, ама те поизчезнаха, а този нов феномен "сини лелички" ли, не знам и аз как да ги нарека, също е изключително досаден.

Рокси, предполагам, от сорта зависи. Твърда бяла сърцевина с вкус на динена кора и твърда жилава ципа. Отврат. За хранене на прасета стават. Но пък сигурно издържат със седмици в търговската мрежа с добър външен вид и твърдост.

Последна редакция: пт, 09 мар 2012, 13:51 от Елица

# 130
  • Мнения: 653
Не ми слагай думички в устата, ако обичаш. С добро чувство го казах, без значение дали си родена в Майчин дом или зад него.
Ти говориш за домати от колци, пет поста по-нагоре, друг за местен кравар. Как по друг начин да го интерпретирам?
Вкусният спомен е много вероятно да остане само спомен за теб, за мен, за който се сетиш пораснал и унищожил рецепторите си.

А що се отнася до моите спомени от соца, те са как мама плаче на опашката в кварталния супер, защото последната буца сирене отива при съседа, и няма за детето й, за мен.
Да пламтя по каквото и да е от онова време, в което семейството ми е било разграбено, преследвано и тормозено няма да го бъде.
Магазините са пълни. Има хубаво, има по-малко хубаво, има и не хубаво. Има! Ти избираш.

# 131
  • в пералнята
  • Мнения: 1 044
Визибъл, аз говоря за преди  10 години... Не съм точно соц. дете май... newsm78

# 132
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Visible, как те разбирам само!

# 133
  • Мнения: 86
да не говорим, че няма кой да ти сертифицира почвата, водите- има места ( села), които са си сериозно замърсени, вкл. в Софийско.

О, да това е много верно.  Peace  Аз ще добавя тук и онова домашно прясно мляко, което все още се продава в пластмасови бутилки от производителите по пазари и по ъглите на блоковете в кварталите. Как си купуват това мляко хората направо не знам. Без да се интересуват при какви хигиенни условия е добито, от какви животни (болни ли са, зрави ли са), как е хранено това животно и т.н. Да не говорим какво е имало преди това в тези пластмасови бутилки, как са измити. Не знам, но има хора които го купуват това защото е домашно производство. От селата около София, където преди имаше Кремиковци и т.н.

# 134
  • Мнения: 3 964
Явно различни поколения пишат тук, аз пък се забавлявам със спомените си за студената зима, когато с майка ми се редяхме за кисело и прясно мляко, а седмица-две преди това се чудехме дали да го изхвърлим или да го направим на сух таратор, така наричахме снежанката тогава.

Общи условия

Активация на акаунт