Трудно проговаряне - тема 6

  • 52 447
  • 741
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 540
Доника, не казвам, че го умеем добре, а с това ни занимава сега. Браво на детето  Hug

Ели, какви са тия графични умения? За рисуване ли?

# 691
  • Мнения: 11 885
Дони браво на Гого  smile3501, честно скри ми шапката това дете  Simple Smile.

# 692
  • Мнения: 1 630
Писане по контур..както ти споделяш да свързва точки...За оцветяване не мога и да се надявам..

# 693
  • Мнения: 369
Много се радвам за успехите на всички  Hug

И на нас ни казаха, че има голям напредък и сега единствено ще засилят логопедичните занимания за да се изчисти говора. Започна много да бърбори и дори вече се опитва да лъже и манипулира. Много ме радва и фактът, че тази година разбира какво е рожден ден. Сега се вълнува и вчера избрахме тортата.

Искам да кажа за всички от София които имат ресурсен учител ако не са ви казали, че края на юни има 10дневна безплатна програма с психолози и логопеди, а за първи юни ще организират тържество.

Дони, вие няма ли да кандидаствате за ресурсен учител?

Относно уменията за градина, Криси беше на 3,3г и можеше само да си събува обувките и панталоните + блузи с цип. За обличане и дума не може да става, сега вече прави опити. На обед беше с памперс, но аз помолих да ми помогнат с опитите да го махнем и там не му слагаха, резултата беше удивителен, там не се напишкваше. До тоалетна не ходи сам, въпреки че може. Храни се сам доста добре, не се е случвало да е бил нацапан с храна.

# 694
  • Мнения: 329
Хей, момичета, много ви благодаря за милите думи по нашия случай със собственика на детската градина.
Аз само да поясня, че той почти няма досег до децата и изказа вещото си мнение на базата на някакво занимание един път за един час на майка си. Хич и не ме вълнува неговото мнение, но решихме с таткото, че трябва да му дадем ясен знак, че не можем да поощряваме простотията.

Иначе съм много доволна от персонала. И директорката, която е и учителка и другата учителка и лелките винаги са се държали прекрасно с него, не смятат, че има по-голям проблем от липсата на говор и той много ги харесваше. Затова и не ми се ще да заклеймявам детската градина, защото тя наистина е хубава.
Единственият й проблем е ограничен и нецивилизован собственик, но това не е толкова рядко срещано... За съжаление.

Доника, този пъзел би затруднил и мен, а Макси ще му трябва доста помощ от приятел за да го сглоби. Браво на Гого!

И аз много се радвам да чета за постиженията на всички дечица тук. Само ние си знаем колко усилия седят зад тях.

M I A надявам се някой ден и ние да чуем, че вече можем да намалим посещенията при логопед. Иначе аз съм доволна от темпа на развитие на речта при Макси. Преди 5 месеца нямаше почти никакви думи и нямаше и желание да повтаря, а сега повтаря всичко и изчиства звуците все повече. Днес логопедката ни каза, че трябва да вдигнем летвата и да изискваме да повтаря думите правилно, защото той отделните звуци ги казва почти всички без проблем. Още няма изречения, но се опитва да повтаря по две думи една след друга и се надявам скоро да се похвалим.

# 695
  • Мнения: 369
 wondergirl, сутринта точно се чудех какво пропуснах да напиша. Миличка, такива думи и хора въобще не си ги слагай на сърцето, подминвай и не обръщай внимание, това само ще ти навреди. Много пъти съм чувала подобни, че и по-лоши неща по адрес на Криси. На момента се държех много хладнокръвно, но останех ли на саме с себе си и почвах да се ядосвам, да плача и на моменти отказвах да излизам сама с него. След известно време осъзнах как това само ощетява детето ми и спрях да обръщам внимание, а и се научих понякога как да отговарям на такива ограничени хора. Един от най-гадните моменти ми е когато ми казаха, че парка не е място където да водя ненормалното си дете, тогава целия парк разбра колко глас имам и колко нормално ми е детето и, че е дете като всички останали деца.

# 696
  • Мнения: 1 630
Макар моето дете да се държи невъзможно понякога, като иска нещо никога не са казвали нещо по различно от "Дете е", но може би отношението им е продиктувано от гърча и се притесняват...Както и да е. Днес говорих с психоложката и ресурсната. Като цяло са доволни от нея и от напредъка и. Отчитат факта, че е много своенравна, за което вина имам аз и  ОГРОМНОТО МИ ПРИТЕСНЕНИЕ. Доста е обгрижвана и разглезена. Сподели, че е свикнала с тях, че почва да прави изречения. Очудена е, че знае цялата азбука и цифрите до 10. нейните думи бяха, че опреелено е своенравна и изисква да става както тя си е решила, но за нейната възраст не е нещо ненормално и с подход може да и се повлияе..т е лъжи се  LaughingСамо дето майка и не успява да я излъжи. Знае основните цветове ..доволни са.
Да ви питам лятото почивате ли?

# 697
  • Мнения: 369
Ели, ние точно лятото ще наблегнем повече на логопеда. Той няма да ходи на градина от средата на юни до септември и ще използвам това време. Относно поведението, близките ни реагират по същия начин, казват "Дете е, ще мине и това", но на площадката най-интересното е, че точно на тези които съм чувала да говорят за нас, децата им се държат понякога точно като Криси. Това, че той го прави малко по-често и факта, че постоянно тича и преди не говореше явно за тях го правеше ненормален. И точно това ме караше на моменти да отдавам изцяло поведението му като различно и да мисля, че той изостава много, а всъщност си е нормално поведение за всички деца като при някои е изразено в по-голяма степен, при други по-малко. Истината е, че всяко детенце си е уникално и различно както и ние възрастните. Имам чувството, че се опитват да вкарат децата в един калъп и да са перфектни отвсякъде.

# 698
  • София
  • Мнения: 6 202
Дааа, за съжаление много често толерантността на хората в БГ се свежда до пращане на смс от служебния телефон, в някое псевдо- благотворително шоу. Собствената ми едва 7-годишна дъщеря вчера зяпайки "България търси таланти" ме пита: Този защо е с патерици? Аз отговарям: Сигурно са му болни краката. Тя: Като са му болни, защо се е записал да участва? Доста се ядосах и изнесох една лекция, как всички са равни, независимо от какво са болни, на което тя с досада отговори: добре де, добре   Close Ох, отплеснах се в расъждения, но не издържах

Доника, Гого май нещо си мърмори и припява или това е от филмчето.

# 699
  • Мнения: 553
Здравейте!

Искам да ви попитам кога горе-долу разбрахте, че дечицата ви имат проблем с проговарянето? И какъв лекар се посещава - логопед, психиатър(психолог) или..?

Малкия ми син ме притеснява и то не точно, защото не говори, а по скоро защото не реагира когато го викам по име Confused изобщо не ме отразява, че му говоря на него. Забравила съм с големия как е било, но щом не ми е направило впечатление - значи си е бил ок. Думите които казва са "ела", "ам" и "айде". Казваше и още няколко "мам", "дине"(от мартин) и "дай", но престана да ги употребява. Ясно ми е, че всяко детенце е различно и някои проговарят в по-късен етап, но липсата на реакция при повикване ме притеснява много Crazy Даже почнах да се вглеждам дали осъщестяваваме очен контакт или ми избягва погледа #Crazy #Crazy #Crazy Стига да не му се навирам в лицето - очния контакт го има.

# 700
  • Мнения: 60

Дони ,Ночко благодаря ви за отговорите.Дони аз като занесох док за телк съм прикрепила диаг.които имаме и изследванията от доц.Божинова ние не сме ходили в свНикола оффф дано не ни карат ништо заштото едвам се навих.Те са от миналата пролет и са Растроиство на експресивната и импресивната реч и евентуално придружаващо умс.изост.

# 701
  • Бургас
  • Мнения: 440
Добра вечер момичета  Simple Smile, Дони ама той твоя Гого мисля много добре се справя с пъзела. Ние сме на светлинни години от такова редене.
По темата за нетолерантното отношение към "различните" деца, засега не съм го изпитала на гърба си, може би защото още минаваме за дете, което съвсем скоро ще проговори, а и с дребния ръст никой не му дава възрастта. Много се страхувам обаче как бих реагирала в такава ситуация, а да го чуя в градината или училището на детето просто недопустимо. Но явно този директор го няма въобще, жалко за детенцето, защото може би е свикнало със средата там и му харесва, а сега ще трябва наново да се адаптира.
По темата за градината, ние не сме класирани никъде, ще видим на второ дали ще си намерим местенце. Под готов за градина разбирам:
Да се храни сам
Да се облича/съблича сам
Да е без памперс
Да може да заспива без чужда помощ
Ние засега не отговаряме на нито едно условие, освен храненето ако го сведем до ръфане на филия хляб  Blush
С памперса бележим известен напредък и се надявам до септември да остане само с нощен, но как ще си казва не знам  Rolling Eyes
За обличането/събличането се надявам да му помагат в градината и на този етап не ми е приоритет
За заспиването - поне следобяд съм си поставила за цел да го науча да заспива сам
natalinik , добре дошла в темата  Hug и дано пишем по-често за постиженията на децата си! Моето момче като твоето има в речника си не повече от 10тина думи и ги използва много рядко. Освен че не се обръщаше, когато го повиках, липсваше и очен контакт. Сега, след почти два месеца ходене при логопед комуникацията му с нас, доста се промени, обръща се (макар и не винаги) и изпълнява някои команди (но когато си реши). Последно чух от устата му "не икам", когато го гоних с една ябълка, но вече и аз не знам, дали ми се е сторило или наистина го е казал. Толкова рядко се случва да чуя някоя дума.

# 702
  • София
  • Мнения: 3 249
bybolina, първата диагноза на Гого беше като вашата. Уви, тази година е с друга Sad
Днес го записах в градината...Лекинко си вдигнах кръвното, но да не ви занимавам с моите проблеми.
За подобряване на очния контакт Гого получи подарък за именния ден - Всеки ден тренира усилено поне по час и половна Mr. Green И аз с него  Rolling Eyes. Идеята е, че помагал батута за вестибуларния апарат, следене на обекти в движеща се среда и тн.
Миа, снимано е на фона на Столичани в повече, но той издава някакви звуци Wink
Иначе напредъка му е, че ми носи всяка вечер да чета книгата за Шишко и Рошко, която една вечер си четох сама Laughing

# 703
  • Варна
  • Мнения: 477
Kojo, ако детето е свикнало да ползва гърне, това че не говори не би трябвало да е проблем. От личен опит синът ми тръгна на ясла на 2г4м, бяхме махнали памперса 3 месеца по-рано и в яслата се е напикал един единствен път. Като му покажат тоалетната, той си отива там и липсата на говор не е проблем. За обличането като тръгна в първа група все още не можеше да се облича самостоятелно. Справяше се донякъде, но му помагаха.
По повод разни коментари в градината, никога не съм се сблъсквала с подобно отношение. Преди да започнем посещението на логопед, разговарях с педагожката от яслата. Тя ми каза, че не вижда сериозен проблем, защото детето разбира, изпълнява, няма проблеми с поведението и посещението при логопед ще му помогне да се справи с липсата на говор.
Сестрите от яслата сега като видят сина ми на двора или по коридорите веднага започват да си говорят с него. Много му се радват, защото като беше при тях, дума от него не бяха чували.
Много нови думички на всички пожелавам!

# 704
  • Мнения: 2 140
Да си родител
от Nina Kiryakova на 13 май 2012 г. в 14:50 ·

Да си родител е отговорност.
Да си родител на дете с увреждане-предизвикателство.
Затова, човече, бъди щастлив,
че си здрав и безгрижен.

А на тези като мен,
дай подкрепата морална,
за да бъда майката идеална.

Ще се боря до последно,
за детенцето си ненагледно.
Да успее, колкото може
и да престана да се тревожа!

И когато един ден ти кажа:
"Благодаря, за протегнатата ръка!"
Знай, че имаш добро сърце
и затова успя моето дете!

Днес ме хвана музата... Wink

Общи условия

Активация на акаунт