За първокласници - образование вкъщи

  • 40 874
  • 790
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 62 594
Родителят е първият учител на детето, но не може да остане единственият. В общи линии моите са от лесноучещите, дисциплинирани, харесва им да учат, включително на училище, не са ми правили кой знае какви номера, по-скоро имаха в начална степен един период на философски размишления колко е тъпо да се учи таблицата за умножение и да се правят диктовки. След две издънки на контролните в училище (получиха четворки), да видиш как на бърза ръка смениха разсъжденията - те сами не си харесаха червеното по листа!  Simple Smile Търсят ме за обяснения, за помощ, твърдят че обяснявам много хубаво, но все пак предпочитам да се оправят с учителите, там да си учат основната част от материала.

# 76
  • Мнения: 10 470
Аз имам въпрос към избиращите домашно образование. Детето учи вкъщи с мама/баба/ кака и завършва основно образование (7-ми клас) Какво го правите после? Учи само от интернет може би?

# 77
  • Мнения: 47 212
... ако майката успее на гърне да приучи детето, ще успее и да го обучава - вярно е! Моето дете не успях аз да го приуча на гърнето, а свекървата лятото на село се справи с това с огромно търпение и постоянство...

А моето понеже само се научи, значи може да го оставя и само да си преподава  newsm78
Ако говорим за дресиране - това е друг въпрос, малко повече твърдост и натиск в/у детето и то ще "клекне", но е смешно да се прави паралел м/у физиологичните неща и обучението в класовете.

Yulliyana, по първия цитат - пак казвам, явно нямаш наблюдения в/у реалната работа на учителите. При нас е точно така, както го искаш ти.

По втория - този цитат автоматично определя обучението в училище като неприятно, скучно, неприятно и т.н., с което не съм съгласна. Ние не си пращаме децата там с идеята - гадно е, но да свикват, за да им е по-лесно в живота. Но винаги може да изникне ситуация, при която да се появи някоя неприятна нотка, преодолява се адекватно и детето добива опит. Ако то си седи вкъщи и мама винаги е до него, това няма как да стане.

За извън класните - пак не ми е ясно. Например има 15 желаещи, но 2 от тях не харесват номер 7 и 12, 4 пък не иска 8 и 9 и т.н. Няма как 15 деца да имат абсолютно еднакво мнение и желание. Както и няма как след време, ако попаднат в екип да налагат едностранно капризите си, всеки има право да учи с тях. Ако има основателна причина - тогава е друг въпрос и си има др., които да се занимават с него.

По последното - да, на учителя в обикновеното училище се изгражда неприятен образ, който не допринася за тяхното развитие и "допринасят много повече за тяхното развитие от учителите на заплата, които се чувстват изтормозени и изцедени в края на учебния ден".



От друга страна - наистина е добре да се разреши домашното обучение, защото вашите негативни настроения с/у училището се пренасят и в/у детето. То няма как да се чувства добре там, знае, че  системата е гадна, скучна, децата не са по негов избор и изтормозеният учител няма нерви за него.

# 78
  • Мнения: 222
След като това дете се е справило до 7-ми клас и е минало по всяка вероятност външното оценяване след 4-ти клас, ще мине по негово желание и външното оценяване след 7-ми клас (в противен случай трябва да е способно да покрие определения минимум от знания по основните предмети за съответния клас, който ще е необходим като защита на всеобщото добро за всички деца). След това, е естествено да продължи в същата дистанционна система на образование, в която е започнало, с или без допълнителна помощ от частни учители по някои предмети. А след средното образование ще получи диплома, с която ще може да кандидатства в голяма част от университетите по света, в Англия, дори и в България като чуждестранен ученик след приравнителните изпити, които се изискват, но дотогава не се знае, дали няма да са разрешили домашното образование и, дали няма да може свободно да си кандидатства навсякъде и без приравнителни изпити.

Не се сърди, човече, говоря, именно защото имам наблюдения върху реалните условия и ниво в училищата. Не ми казвайте, че в тях образователните средства са оптимизирани според индивидуалността и потребностите на децата.

# 79
  • София
  • Мнения: 62 594
ще има да чакаш да няма приравнителни изпити! системата не работи така.  Peace

# 80
  • Мнения: 222
Ти говориш за приравнителни изпити за университет, това в никакъв случай не е пречка или препядствие, както по-горе ясно подчертах това.

# 81
  • София
  • Мнения: 62 594
не знам, ама ви се чудя на  акъла с тези малки деца за какво домашно обучение, и университети говорите! ще има сто пъти да си смените мнението, да сме живи и здравии да се четем във форума!  Grinning

# 82
  • Мнения: 47 212
...
Не се сърди, човече, говоря, именно защото имам наблюдения върху реалните условия и ниво в училищата. Не ми казвайте, че в тях образователните средства са оптимизирани според индивидуалността и потребностите на децата.

Не мога да го твърдя за всички училища, защото няма как да имам поглед. Лично за моето дете - задоволяват му се на доволно ниво всички индивидуални потребности. Но в същото време, не му се създава заблуда, че е единствено и всеки му ще играе по гайдата в живота като цяло.

Последна редакция: чт, 15 мар 2012, 15:10 от Не се сърди, човече

# 83
  • Мнения: 372
След като това дете се е справило до 7-ми клас и е минало по всяка вероятност външното оценяване след 4-ти клас, ще мине по негово желание и външното оценяване след 7-ми клас (в противен случай трябва да е способно да покрие определения минимум от знания по основните предмети за съответния клас, който ще е необходим като защита на всеобщото добро за всички деца). След това, е естествено да продължи в същата дистанционна система на образование, в която е започнало, с или без допълнителна помощ от частни учители по някои предмети. А след средното образование ще получи диплома, с която ще може да кандидатства в голяма част от университетите по света, в Англия, дори и в България като чуждестранен ученик след приравнителните изпити, които се изискват, но дотогава не се знае, дали няма да са разрешили домашното образование и, дали няма да може свободно да си кандидатства навсякъде и без приравнителни изпити.


Дайте направо и университета да си го мине от вкъщи,а после ще работи дистанционна работа,за да не се засича с неприятните хора бродещи по улиците. Laughing
Ако беше толкова хубаво,всички щяхме да учим в къщи и щеше да е позволено с закон.А и на държавата ще и излезе доста по-евтино.Има си причина да се ходи на училище и всичко това,което казвате в защита на домашното обучение са пълни глупости.

# 84
  • Мнения: 222
Ето още някои факти за домашното образование, които СЪЩО НЕ СА пълни глупости:

# 85
  • София
  • Мнения: 62 594
е, не това е несериозно! Остава и Моцарт да е ходил на училище! Ми, то не е имало училища по това  време, населението си е ходело неграмотно! За професионалните спортисти също е несъстоятелно, просто няма как да са на лагери и състезания още от крехка възраст, и да ходят редовно на училище! Айнщайн е посещавал католическо училище няколко години. Това е на първо сещане - една част от личностите във филмчето са живяли по време, когато не е имало училище, други са професионални спортисти, за трети вече не обърнах внимание, че не ми се гледаше. Някой се е опитал да направи от изключенията правило.
Като чета в тукашните теми феновете на домашното образование, тук-там има някой да го практикува, останалите са като вярващи след гуру.

# 86
  • Мнения: 1 263
От друга страна хайде моля да не надценяваме състоянието на образованието ни в момента.

Има го ПИЗА, а и всички с по-големи деца знаем колко усилия полагаме, за да могат децата ни да стигнат ниво което по наше време се постигаше в училище..

# 87
  • София
  • Мнения: 62 594
и си убедена, че детето би постигнало по-високо ниво само с домашно обучение? Кой ще го обучава това дете? Ако се съберат няколко деца от различни семейства, това вече е клас, само дето не е в държавно училище. Ако пак има разписание на часовете, пак е същата работа! Впрочем, който иска още утре може да си отпише детето от училище и да си го обучава вкъщи! Както се разбра, има чужди програми, ще вземе диплома, че и в университет ще влезе! Толкова много деца днес не ходят на училище, все ще се промъкне и още едно дете!

# 88
  • Мнения: 222
Напълно сериозно е, разбира се, но вие може да си говорите само помежду си като за успокоение, че това са пълни глупости. Както и да е, вижте отново включените личности в клипа, те никак не са от времето, когато не е имало училища!!!

# 89
  • София
  • Мнения: 62 594
В такъв случай да очакваме след време да се похвалиш, че детето ти е на домашно обучение, а не на училище! ще чакам с нетърпение!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт