Програмата "Личен асистент"

  • 96 975
  • 749
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 144
И аз се чудя кой ги е съчинявал така без да мисли. Но това са изискванията - и не само при децата - и за асистентите за възрастни пак има доста такива изисквания. Например имахме такъв случай -  ако човекът е в болнично заведение и не те пускат там да го гледаш и ни правят проблем за това време...

# 676
  • Мнения: 1 877
Момичета,извинявайте ако вече е писано по това,но нямам възможност да прочета цялата тема.
Искам да попитам програмата за ''Асистент за независим живот" само за София ли е или и за цяла България?
И изобщо има ли такова нещо,че за да се кандидаства за личен асистент,трябва да има определен брой точки,да се чака ред и т.н.?

# 677
  • Мнения: 838
Момичета,извинявайте ако вече е писано по това,но нямам възможност да прочета цялата тема.
Искам да попитам програмата за ''Асистент за независим живот" само за София ли е или и за цяла България?
И изобщо има ли такова нещо,че за да се кандидаства за личен асистент,трябва да има определен брой точки,да се чака ред и т.н.?
Асистент за независим живот е само за столична община,при нея няма точки и прочие,но пак се чака ред-когато има пари те включват.
Простотията е пълна навсякъде. ooooh!

# 678
  • Мнения: 1 877
Ами тия от провинцията какво правят?Недка и майка й са ги пуснали по пързалката и сега чакат ред,трябва да имат някакви точки.И без това мизерстват  #Cussing out Питат ме какво да правят,а аз не  знам какво да им кажа.Моля ви за съвети  Praynig

Последна редакция: вт, 20 апр 2010, 11:26 от хелта

# 679
  • Мнения: 141
Ох, Хелта в провинцията и по конкретно в Разград от където съм аз се кандидатстваше по тая европейската програма но това беше февруари,и да имаше точкуване.....
Отнемат ти 10т. ,за това че детето ти посещава дет.градина,макар и до обяд,пак минус 10т. за това че посещава сец. център,в който с него работят логопед и психолог,и пак минус 10т за това че има баба пенсионерка,която така и така може да го гледа,защо държавата да и плаща за това #2gunfire #2gunfire #2gunfire Нямам думи иде ми да ги удуша всичките тия соц.работници,които даже не знаят какво е аутизъм,и да отнемат точки за нещо което е жизнено важно за деца като моето с аутизъм, за това ,че терапевти работят с него и се опитват да направят всичко по силите си ,за това детето да се развива,за това да отнемат точки те.....ами нали точно работа със специалисти е неговото"лечение",все още няма измислени медикаменти за това състояние.Такива хора ме карат да съжелявам ,че съм се родила в такава абсурдна държава.Та тази жалка действителност я няма никъде по света #Cussing out
И в тая връзка,pogar  гледа ли изказването на Б.Борисов относно протестите на майките на деца с увреждания......как да си търсим правата и да настояваме за по-добър живот на децата ни както няма кой да ни чуе,пак всичко опира до тия хартийки ,жизненоважни пусти пари,без които сме на никъде.И аз искам да лекувам детето си в САЩ,ама не мога да си го позволя,единственото което ми остава е да чета за случай на все повече аутисти,преминали през комбинирани терапий ,които вече в норма ........и да плача ,ча аз никога няма да се докосна до това,защото тука сме светлинни години назад .Как да запазиш вярата си ,след всичко което се случва около нас...........как???

# 680
  • Мнения: 1 877
Мила Поли,виждам че безверието те е завладяло.Повечето хора у нас са безсилни - системата ли е виновна,ние ли? Не знам.... Няма отговор на много въпроси  ooooh!

# 681
  • Мнения: 838
Хелта,Поли,разбирам ви,но това едва ли ви топли Hug

Винаги е имало хора между нас,които негодуват срещу системата и отношението и към децата и въобще хората с увреждания.
Защо не се случва нищо ще попитате,ами защото обикновено пред властта се изправят малцина и получават отговора-ама молим ви се за какво мрънкате,та вие сте шепа хора,явно на всички други положението е ок щом само вие неколцина мрънкате.
И ще ви кажа-прав е г-н Борисов,мнооого  е прав-ей го на ,подписката ни за асистента-вече повече от месец(не погледнах точно кога сме я пуснали тук в темата) седи тук и кротичко си чака някой да я подкрепи,и знаете ли събраха се около 60-70 имена,и държа да уточня повечето подписали я и в момента са асистенти,но с подкрепата си заявяват своето несъгласие и протест към унизителното отношение на държавата към близките ни с увреждания за които се грижим,протест към ненормалните критерии на които трябва да отговаряме(точки,лежащо болни,да се молим някой да умре,че да му заемем мястото ooooh!),за да се сдобием с мизерната придобивка наречена личен асистент.
Мога да кажа още само едно-докато не ги убедим,че не сме един и двама няма да ни обърнат внимание,ако ще и всеки ден да има репортажи по телевизията колко е трагично положението ни.

# 682
  • Мнения: 141
Рogar  Hug, благодаря ти   bouquet ,винаги като те чета ми вдъхваш толкова много сила и вяра ,караш ме да се обнадеждя отново Simple Smile
Да , трябва да ги накараме да ни чуя и да разберат ,че не сме един или двама и че това са нашите деца ,които много обичаме,но са деца за които са нужни много повече средства отколкото за децата в норма и да ,аз смело мого да заявя ,че всяка една от нас е майка достойна за голямо уважение.....,защото съгласете се ,че българските домове са пълни с много деца като нашите ,изоставени от техните родители,тъй като наистина не е никак лесно,но въпреки това всички ние водени от голямата си любов към нашите дечица,каквито и да са те, заслужаваме да получим полагащата се помощ от държавата!!!
За сетен път апелирам към всички онези ,които стоят в сянката на анимността-За Бога хора подписвайте и се борете за правата на децата си ,за да можем да им осигурим един по-добър начин на живот!!
Още веднъж pogar  - благодаря ти   bouquet ,ако има повече хора като теб ,светът ще стане по-добър  Hug

# 683
  • Мнения: 838
Поли, благодаря ти Hug, но мисля, че не е въпрос на надежда, а на малко здрав разум, защото знам, че утре моето дете (и мнооого като него) няма да стане олимпийски шампион, няма да може само да се грижи за себе си както едно здраво дете, знам също така, че за него без мен в близките 10г няма да има нормален живот при тази политика на държавата, и най-вече знам, че детето ми не се нуждае просто от някакви грижи, а от адекватни такива  -сега, днес, дори вчера,а не утре или догодина , и по един или друг начин ще му ги осигуря, а който си мисли, че всичко ще се нареди от само себе си с вълшебна пръчица нека чака, но както казват някои- а дано, ама надали.

# 684
  • Мнения: 174
Вчера ходих на обучение-едва ли можете да си представите нещо по различно от сбирка на баби в градинката преед блока.Обучаващата реши да ни обясни какво е инсулт.Каза,че за децата няма какво да каже,но ние трябваше да седим два часа

# 685
  • Мнения: 154
Аз на нашето обучение стоях 30минути.Казах на социалните,че детето ме чака в колата с баща си,което си беше истина и си тръгнах.Оговорихме за следващите срещи,които ще са ежемесечни да отделят родителите,защото нас не ни вълнува как се гледат баби и дядовци.Предложете на вашите социални да събират родителите отделно.

# 686
  • Мнения: 144
И ще ви кажа-прав е г-н Борисов,мнооого  е прав-ей го на ,подписката ни за асистента-вече повече от месец(не погледнах точно кога сме я пуснали тук в темата) седи тук и кротичко си чака някой да я подкрепи,и знаете ли събраха се около 60-70 имена,и държа да уточня повечето подписали я и в момента са асистенти,но с подкрепата си заявяват своето несъгласие и протест към унизителното отношение на държавата към близките ни с увреждания за които се грижим,протест към ненормалните критерии на които трябва да отговаряме(точки,лежащо болни,да се молим някой да умре,че да му заемем мястото ooooh!),за да се сдобием с мизерната придобивка наречена личен асистент.
Мога да кажа още само едно-докато не ги убедим,че не сме един и двама няма да ни обърнат внимание,ако ще и всеки ден да има репортажи по телевизията колко е трагично положението ни.
А може би някои не могат да се ориентират как да се подпишат?
Линкът ти pogar сочи към темата за петицията и може би някои само се подписват с пост в темата за петицията и мислят, че са се подписали  newsm78
Нека да се обясни още веднъж подробно как да се отиде и
- на линка на сайта с петицията (в началото на темата за петицията),
- да се натисне там бутона за подписване
- и че после трябва линка да се потвърди линка получен в писмото в личния е-маил.

# 687
  • Мнения: 838
Sega,става дума за подписка относно асистентите-каква гавра са всички налични програми за асистенти и като условия за кандидатстване и като заплащане,а тия обучения за които говорят момичетата по-горе-  нямам думи(тоест имам,но не са за вас,а за хората отговорни за тази простотия),няма лошо в обучението има лошо,че се плаща за такова на хора грижещи се за болен от години.
На какво точно могат да научат една майка на 5 или 10 годишно дете с тежки увреждания-как да го храни,как да го облича ли,...спирам,защото ми идват едни цветисти думичкиии. #Cussing out

# 688
  • Мнения: 838
Пускам отново подписката с надеждата да се престраши още някой:

Майчета,ето го писмото(подписка),което смятаме да изпратим до институциите и медиите.Постарахме се да е кратък,но реален анализ на ситуацията.
Всеки,който желае да ни подкрепи нека изпрати на мен или Ажелия на лични-името си, име на детето, диагнози % НВСА, колко години са били ЛА до сега и по коя програма, сега на какъв договор са(ако са одобрени) и по коя програма.

Ще сложим събраните имена най-отдолу и ще изпратим писмото.
Надявам се разбирате,че колкото повече хора сме толкова по-големи са шансовете ни за успех.


ОТВОРЕНО ПИСМО

ОТ

РОДИТЕЛИ НА ДЕЦА С УВРЕЖДАНИЯ ОТ ЦЯЛА БЪЛГАРИЯ


ОТНОСНО:
КРИТЕРИИ И ПРИОРИТЕТИ ЗА ВКЛЮВАНЕ В ПРОГРАМИТЕ, ПРЕДОСТАВЯЩИ УСЛУГАТА “ЛИЧЕН АСИСТЕНТ”.

ДО Г-Н БОЙКО БОРИСОВ
МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ НА Р. БЪЛГАРИЯ

ДО Г-Н ТОТЮ МЛАДЕНОВ
МИНИСТЪР НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА

ДО Г-Н СИМЕОН ДЯНКОВ
МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ

С КОПИЕ:

ДО Г-ЖА НАДЯ ШАБАНИ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО

ДО ВСИЧКИ БЪЛГАРСКИ МЕДИИ


УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Във връзка със заповед на Министъра на труда и социалната политика, от края на 2009 година, беше одобрена Национална програма „Асистенти на хора с увреждания“ за 2010 г.. Така обхватът на лицата участващи в дейността “Личен асистент” беше ограничен! Право на услугата имат само лицата:

-   с 90 и над 90 % нетрудоспособност и лежащо болни и,
-    деца с 50 и над 50% намалена възможност за социална адаптация с чужда помощ, определена с решение на ТЕЛК.

Изискванията и критериите за включване са абсурдни! Единствената им цел е  освен осигуряване на заетост, към настоящия момент вече и спестяване на средства от децата и възрастните хора с увреждания. А не облекчаване и подобряване качеството им на живот и подпомагането им за реална интеграция.

Досега Личните асистенти бяха назначавани на 8-часов работен ден. В Националния план за действие по заетостта през 2010 г., са определени средства за наемане на лични асистенти, вече на 6-часов работен ден. Размерът на заплащането е съобразено с часовете труд и съответно също е намалено. Срокът на действие на програмата е до 30 юни 2010 г., тоест всички бюрократични, административни разходи се правят с цел, личните асистенти да получават значително по-ниско възнаграждение, несъобразено с естеството на полагания труд, а срокът на действие на програмата е съкратен с половин година.
От социалното министерство ни убеждаваха, че намалената бройка, ще се  компенсира чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, насочена към усъвършенстване и подобряване на услугата "Личен асистент", за хора с различни видове увреждания и самотно живеещи", чието самообслужване е невъзможно. Целта на програмата беше да разшири възможностите за предоставяне на услугата “Личен асистент” и да се подобрят грижите за хората с увреждания, за да се повиши качеството им на живот.
Оказа се, че няма ясни критерии и приоритети за включване и стотици деца останаха без асистенти с оправданието, че през 2010 г. с предимство ще бъдат назначавани асистенти на лежащо болни и самотноживеещи хора.
През декември 2009 год. с поредната промяна в наредбата за “Асистент за независим живот” отново с мотив, че след нея ще могат да бъдат включени повече нуждаещи се потребители, всъщност бе намалено възнаграждението за часовата ставка, от база три минимални работни заплати, на база две минимални работни заплати.
Очакванията на всички ни, не се сбъднаха и голяма част от бившите ползватели останаха извън нея, а отговора, който получават от регионалните дирекции ”Социално подпомагане” е, че бюджета е изчерпан.

Така, колкото и абсурдно да звучи, пенсионери станаха Лични асистенти на лежащо болните си родители, а много от децата с увреждания, които имат нужда от лечение, терапия, социална рехабилитация и интеграция, останаха извън програмата.

Заявява се, че се въвеждат промени, които ще увеличат броя на ползвателите, а се случва точно обратното, броя им намалява?!
От всичко написано става ясно, че няма действаща, ефективна програма, която да е с ясни критерии и приоритети за включване. Те не само не се допълват по между си, но и през текущата година приоритетно обслужват възрастни, лежащо болни лица, дискриминирайки голяма част от децата с увреждания.
Направените промени ще задълбочат социалната изолация на семействата ни, отглеждащи деца с увреждания и ще оставят стотици семейства без финансови средства.

Резултатът е, че 70 процента от асистентите на деца с увреждания, назначени за изминалата година, през тази са извън програмата.

На срещата с г-н Бойко Борисов организациите на родителите на деца с увреждания получиха уверението на новия кабинет, че ще има промени стимулиращи отговорното родителство - пишат се стратегии, програми, проекти за деинституализация, а на практика социалната ни политика намалява и намалява подкрепата си за децата ни с увреждания и семействата ни. Как тези промени, ще стимулират отговорното родителство? Ако досега семействата ни на деца с увреждания, се стремяхме да осигурим качествена терапия на децата си, сега  ще се борим, за да им осигурим храна.

Трябва ли ние родителите да избираме кое от децата ни да остане у дома и кое да отиде в институция, здравото или болното,за да не умрат и двете от глад при семейството си?!

Изводът е, че у нас възможностите за наемане на асистент са няколко, но за сметка на това ограниченията им са достатъчно, за да поставят в безизходица семействата на лицата с увреждания.

Настояваме за адекватна социална политика, която да работи за подобряване на качеството на живот на децата ни днес, за да се предотврати превърщането им в бреме за обществото ни, утре.

С уважение:

Имена
...................
...................
.........................
...........................
.................................
.................................


Координати за обратна връзка: гр. ............., ул..................................., тел: .....................
Мейл:.......................
 
 

# 689
  • Мнения: 2
Эдравейте майчета.Днес от дсп-то раэбрах,че вече сме оряэани и с осребряването на билетите эа автобусите.Вече само билетите от пьтуването с влак ще се осребряват.ХА ДА НИ Е ЧЕСТИТО.Не ни стигат другите проблеми та сега и това.Неэнам до кьде мислят да ни докарат.

Общи условия

Активация на акаунт