България- страна на полиглоти?

  • 17 550
  • 432
  •   1
Отговори
# 15
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Ученето или неученето на чужд език по никакъв начин не определят овладяването на родния.

Най-адекватният отговор!

Възрастта на детето също не е определяща за възможностите му в едно или друго направление. Децата не са еднакви, едните са добри в едно, други- в друго.

Дъщеря ми посещава курс по английски още от детската градина, на момента е в предпоследно ниво в Британика. Обаче категорично не бих записала сина си преди да завърши втори клас- човекът има съвсем други наклонности, математиката му върви, с езиците му е по-трудно.

Изобщо, чуждоезиковото обучение трябва да е пожелание.

# 16
  • В Космоса
  • Мнения: 9 880


Напротив, масово е, даже и в този форум. Нима не виждаш колко много майки се хвалят, че владеят перфектно няколко чужди езика, при положение, че на майчиния даже името си пишат с правописни грешки?

Не съм видяла. Явно не влизам в правилните теми. Правописните грешки са масови тук, да забелязала съм, но не знаех, че тези неграмотнички са полиглоти. Crazy

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Не виждам лошо да учат чужд език от когато и да е.
Дори и тук да остане един ден, езика си е нужен и знанието му не причинява вреди на знаещия.
Едно време е имало чуждоезични гувернантки и какво лошо в това...

# 18
  • Мнения: 4 841
Като човек, който се занимава активно с чужди езици вече около... 34 години, смея да твърдя, че цялата тази суматоха около чуждите езици неимоверно ме забавлява.

Не за друго, а защото има достатъчен брой хора, които каквито и курсове да посещават, каквито и системи да приложат, колкото и дипломи и сертификати да наредят на стената си, в каквато и езикова среда да ги поставиш, все ще си останат на "сомтаймс люн, фифти-фифти".

За да овладееш добре един език, първо трябва да имаш богата езикова култура на родния си. Иначе си оставаш занаятчия. А парите за ранноезиково обучение - пръснати на вятъра.

# 19
  • Мнения: 1 310
Аз имам обяснение - защото родителите виждат бъдещето на децата си извън България.
Това е отговорът и за мен.  Peace

За да овладееш добре един език, първо трябва да имаш богата езикова култура на родния си. Иначе си оставаш занаятчия. А парите за ранноезиково обучение - пръснати на вятъра.
Абсолютно подкрепям. Peace

# 20
  • Мнения: X
Защо пък точно от детската градина трябва да се започне изучаването на чужд език? Преди години чуждо- езиковото обучение се въвеждаше в 5 клас  имаше амбициозни, които завършваха езикови гимназии и разни филологии. Ама нали детето трябва да се обременява от невръстна възраст.

Мадам Дьо Помпадур, това с обременяването е клише. Децата обичат да научават най-различни неща и това по никакъв начин не ги обременява. По-назад дадох пример с курса по английски, на който записах дъщеря си по нейно настояване - ученето протича като пеят песни, танцуват и в останалото време седят на възглавнички по земята и оцветяват картинки. Вече научи цветовете, животните, цифрите и доста най-различни изрази и думи по този начин.

Сигурно има и други курсове, на които се пишат оценки и има наказания за неусвоен материал, но не е задължително да се избере такъв.

# 21
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Никой не отрича необходимостта от чужд език, но за всяко нещо си има подходяща възраст. Както и първо трябва да се научи говоримо и писмено родния, а след това чуждия.
Аз това го наричам "чалга в образованието" - болни амбиции на глупави хора ( разбирай родителите ).
Подкрепям напълно, те и без това повечето българчета завършват гимназия тотално неграмотни.  И не разбирам каква е тази простотия, която въведоха в БГ училищата от 1- ви клас да се изучава чужд език.

Ти пък - 1-ви клас. Имаше тема в детския " английски за бебета". Влязох да видя - някои викат бебета на децата си докато се оженят, ама ...... ставаше въпрос за 6 месечно!!!! бебе наистина  #Crazy Да учи английски! Та нищо чудно и такива частни школи да се пръкнат вече - луди, без да знаят за какво да харчат парите си, колкото щеш.
Последно разбрах, че има вече детски фитнес - центрове  ooooh! . Е, може и да не е новост, ама аз наскоро разбрах.
Така е изучаването на чужд език в бебешка възраст е просто абсурдно. Освен, ако семейството не е двуезично или по стечения на обстоятелствата е заминало да живее в чужбина.

Грета Ей, хайде сега не се превъзнасяй.

# 22
  • София
  • Мнения: 12 127
Ученето или неученето на чужд език по никакъв начин не определят овладяването на родния.

Най-адекватният отговор!

Възрастта на детето също не е определяща за възможностите му в едно или друго направление. Децата не са еднакви, едните са добри в едно, други- в друго.

Точно с това не съм съгласна. Детето ми е двуезично, заради татко си и това несъмнено има своите плюсове, но и доста на брой минуси.
Преминаването на детето от бебешка възраст към училищна и без това не е лесно. Децата трябва да усвоят социални навици и порядки, да се научат да учат, да се концентрират, да изпълняват задълженията си като ученици. Материала в първи клас е достатъчно сложен, българския също не е лесен за научаване и паралелното изучаване на чужд език няма как да не носи вреди. особено, ако е равен на половината от времето за училищно обучение каквато е амбицията на повечето родители.

Факт, че владеенето поне на английски е задължително, но за дете завършващо гимназия, а не за първокласник. Ако едно дете започне да учи чужд език в 4 клас до завършване на училище ще има време да усвои не един, а два чужди езика.

Но пуснах темата не, защото намирам за толкова вредно да се учи чужд език в ранна възраст, а защото оставам с впечатлението, че изучаването на останалите предмети няма почти никакво значение за повечето родители и повечето учебни заведения.

# 23
  • Мнения: 21 460
  Аз съм за ранното езиково обучение. Малките деца учат език по лесно. От езиковата забавачка на която съм ходила знам повече отколкото от европейския езиков курс на който се мъкнах две години като бях на 30.
  В градината език не може да се научи, вярно, но имат музикален английски, запознават се с основни понятия, и най-важното- детето започва да изпитва интерес към думичките и конструкциите, пита само. Като стане ученичка, ще я водя и в Алианса, защото в училище не преподават както трябва, учителките се сменят непрекъснато и въобще нищо не става.
  Колкото до това, за какво им е... странен въпрос. Живеем в англоезичен свят, как ще си намира информация в нета? Образованието също - трябва език за да отидеш на специализация, да кандидатстваш за стипендия или дипломна работа в чужд университет... и какви ли още не ползи има, а вреда - никаква.
   
   Как така да е глупост децата да учат езици? Ако нашия език беше основен международен език, нямаше да се налага - а сега се налага.

# 24
  • София
  • Мнения: 12 127
 
   Как така да е глупост децата да учат езици? Ако нашия език беше основен международен език, нямаше да се налага - а сега се налага.
Загубена е мярката, според мен, това е глупаво. Ако се спази баланса в образованието би било полезно, но сега той е нарушен.

# 25
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663


Мадам Дьо Помпадур, това с обременяването е клише. Децата обичат да научават най-различни неща и това по никакъв начин не ги обременява. По-назад дадох пример с курса по английски, на който записах дъщеря си по нейно настояване - ученето протича като пеят песни, танцуват и в останалото време седят на възглавнички по земята и оцветяват картинки. Вече научи цветовете, животните, цифрите и доста най-различни изрази и думи по този начин.

Сигурно има и други курсове, на които се пишат оценки и има наказания за неусвоен материал, но не е задължително да се избере такъв.
Да, децата от най- ранна възраст са любознателни интересно им е да изучават света около себе си, което не включва желанието на майката да го направи всезнаещо.
Да, направила си го, защото дъщеря ти е пожелала сама. Интересно ми е как 4 годишната ти дъщеря е научила за въпросния курс?

# 26
  • Мнения: X
По стечение на обстоятелствата ми се наложи да се поинтересувам сериозно от ранно чуждоезиково обучение, двуезични и многоезични деца и прочие.  Имам 3 броя деца чисти българчета, и тримата двуезични.
Мнението ми е твърдо по следните основни параграфи:
-В съвременното общество един средноинтелигентен човек трябва да владее много добре (поне един) чужд език, освен майчиния си (за който се подразбира, че трябва да бъде владян перфектно).
-Майчиния език е базата, основата, цимента върху който стъпва всеки следващ език. Немислимо е там да има сериозни пропуски.
-Език се учи най-бързо и с най-малко усилия в ранна детска възраст. С качествено обучение обаче, не само маркиране, за да запълним часовете и да вземем парите на родителите. Когато детето расте двуезично/многоезично или е започнало сериозно с изучаване на чужд език около 3-4 годишна възраст, по-късно всеки следващ език идва по-бързо и по-логично на мястото си.

Въпроса с модата, масовата истерия и болните амбиции няма да коментирам, смешно е, виждам го у наши познати в БГ. Виждам и обратното обаче. разумната родителска амбиция може само да бъде в полза на едно будно дете.
Аз лично ще направя всички възможно децата ми да знаят отлично български и немски и много добре френски и английски, без да определям себе си за свръхамбициозна майка. Смятам, че това ше им бъде необходимо и полезно, почти задължително за една добра обща култура, широк хоризонт и добри възможности.

# 27
  • Мнения: 10 547

Но пуснах темата не, защото намирам за толкова вредно да се учи чужд език в ранна възраст, а защото оставам с впечатлението, че изучаването на останалите предмети няма почти никакво значение за повечето родители и повечето учебни заведения.


Скоро бях на родителска среща, поредната на която се убедих, че масово на родителите не им пука. И не само за руски, английски, френски, а за неща от типа на незнаенето коя е страната, в която живеем, коя е нейната столица, как е фамилното име на детето?
А ти си седнала да дълбаеш в болната амбиция да се учи чужд език от пренаталния период. Бояна, липсва тотално тотална амбиция за каквото и да е. Чела си къде учи детето ми, училището се в топ  Ten на бест училищата в столицата.

Последна редакция: ср, 28 мар 2012, 14:54 от Касита

# 28
  • София
  • Мнения: 12 127

Но пуснах темата не, защото намирам за толкова вредно да се учи чужд език в ранна възраст, а защото оставам с впечатлението, че изучаването на останалите предмети няма почти никакво значение за повечето родители и повечето учебни заведения.


Скоро бях на родителска среща, поредната на която се убедих, че масово на родителите не им пука. И не само за руски, английски, френски, а за неща от типа на незнаенето коя е страна, в която живеем, коя е нейната столица, как е фамилното име на детето?
А ти си седнала да дълбаеш в болната амбиция да се учи чужд език от пренаталния период. Бояна, липсва тотално тотална амбиция за каквото и да е. Чела си къде учи детето ми, училището се в топ  Ten на бест училищата в столицата.
Съгласна съм, че реално амбициите в по- голямата си част са поза и това е най- неприятното. Претенции и пози без никакво съдържание. Училище с паралелка с "Графичен дизайн" от първи клас. Имат час ЗИП по рисуване, но името е гръмко и смехотворно. Това описва всичко за образованието ни в момента.

# 29
  • Мнения: 599
  В градината език не може да се научи, вярно, но имат музикален английски, запознават се с основни понятия, и най-важното- детето започва да изпитва интерес към думичките и конструкциите, пита само.

Моята племенница учи английски в градината - не мисля, че 300лв. годишно си заслужават да научиш стол, маса, прозорец и няколко животни как са на английски и 2, 3 песнички, научени слухово, на които моят син умря от смях, защото половината думи ......., абе няма такива думи на английски. Нито пък знаеше какво означават.
Да не говорим, че на едните деца им се удава математиката, на други езиците, на трети българския и т.н., което няма как да си проличи в ДГ, нито пък в 1-ви, 2-ри ... клас. Основно най-добре английския синът ми го научи в 5-7 клас. От 1-ви го учи, но просто паралелката беше такава. Но на него езиците му се удават за разлика от математиката.

Общи условия

Активация на акаунт