Базедова болест - тема 2

  • 77 757
  • 746
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 129
И мен ме съветват за операция и имам същите страхове. Сега се лекувам с пропицил, но честно казано мисля да забременея и да родя, преди операцията, защото лекаря ми каза, че след операцията ще минат минимум три месеца, преди да се наместят хормоните и да ми позволи да планирам бременност. Живот и здраве, така го мисля, но кога ще стане, е божа работа... Факт е, че с тази болест имам една нормална бременност и здраво дете, така че не е страшно, просто след разждане трябва да се следи, защотот често има рецидиви.

# 61
  • Мнения: 3 388
Здравейте.
Утре малкото ми дете има ваксина. Някъде бях чела, че след като са заразни след ваксинирането, това би било опасно за човек, който е близо до тях и е с Базедова болест?? Знаете ли нещо пове4е по въпроса? не успявам да открия моя док тези дни.
Здравей! Някакви смътни спомени имам от четено в нета, ама не мога да дам отговор.
Дано си се свързала с доктора си и сподели, какво ти е казал. Simple Smile

и моите спомени са такива, май от американски сайтове ...

така или иначе направихме днес ваксината.
Моята едно каза, че нямало проблеми, тъй като това не било болест с имунодефицит, а конкретно на жлезата. И ваксиниращата каза, че същото   Rolling Eyes

# 62
  • Мнения: 3 388
А на някоя от вас говорели ли са за радиоактивен йод? Тук тама практикуват най-често, само в някои случаи операция ...
На мен проблема ми изникна 5 месеца след второто раждане, изведнъж и много бурно, бях в болница 4 дни докато разберат първо какво ми е /приета със сърдечна дейност ритмична 160 у/м/ и докато ми успокоят сърцето. След това ехография, сцинтиграфия, биопсия. Сега съм на 7-ми месец лечение с метимазол, започнах с 6 на ден плюс 2 хапчета за сърцето първия месец, сега съм на 2 или 3 според резултатите. Хормоните бързо влязоха в норма, но ТСХ до преди месец и половина не беше мръднал от по-малко от 0.01.

# 63
  • Варна
  • Мнения: 256
Съседката на майка ми е с базед, приема пропицил и вече 2 пъти й прилагаха този радиоактивен йод. После падат стойностите. Ако искате, мога да поразпитам повече.

# 64
  • Мнения: 13
momi4eta mai operaciqta e nai dobroto za tazi gadna bolest i az ako polu4a o6te edin recidiv sam re6ila da se operiram poznavam momi4eta s mahnata jleza koito sa rodili sled tova jivi i zdravi bebeta

# 65
  • Мнения: 70
Moмичета,от 7 дни съм на Пропицил..като че ли доста от гадните ми симптоми отминаха,преди бях със сърцебиене,но не много висок пулс,сега го няма..това,което ме притеснява е стягане в сърдечната област..някои от вас имала ли е такова нещо..чудя се -на ендото ли да се обадя или на кардиолог newsm78. На мен лекарството ми е изписано 3 по 1 хапче...ендото не уточни на 8 часа ли да е (както четох в упътването) или сутрин,обед ,вечер.Вие как го вземате,защото аз след храна,което не е на равни интервали Confused

Последна редакция: чт, 03 май 2012, 19:54 от deni-sta

# 66
  • Мнения: 13
dnes si pusnah tsh i lo6o 0,102 endokrinologa ne si vdiga telefona nqkoi znae li ne6to za na4ev???

# 67
  • Мнения: 11 781
Deni, "стягането" смятам, че е от намалянето на пулса. От висок влиза в норми и се получава нещо такова - поне при мен. Понякога сякаш изведнъж изтупква рязко 2-3 пъти и се шяшкам. С времето отминава. А понякога го чувствам като недостиг на въздух, а всъщност сърцето бие нормално и пулса е ок.
Относно 3-те дози, правилно мисля е да се пият на равен интервал. Аз не съм правилният човек за съвет, защото ги пиех както ми дойде и до ден днешен - като се сетя, но доколкото помня е добре да е в едни и същи часове. С храна също не се съобразявам, но както казах - не съм добър пример за това.

Pipi, не мога да помогна за Начев. Съжалявам за резултата, но кураж! Hug

Гледам за рецидиви говорите. Мен пък ме е страх от операция и не искам да се оперирам. Дано има друг начин, за да се излекувам. Аз съм с рецидив след 11 месечно лечение. При вас на какъв интервал се появиха рецидивите и колко продължителни ви бяха първите лечения?

# 68
  • Мнения: 129
При мен рецидив е имало веднъж, но след него доста време не се лекувах, защото кърмех, а и честно казано ендокринолозите с ужасното си отношение са ми доста неприятни... е, сега си сърбам попарата.
Първият път се лекувах с Пропицил 6 месеца и ФТ4 беше вече към долните граници, но ТСХ така и не влезе в норма, остана си ниско. Сега след 1,5 месеца ударно лечение с високи дози Пропицил и двата хормона влязоха в норма, но все пак продължавам лечението. Жлезата ми е много уголемена и лекарите изключват шансовете за успешно лечение само с медикаменти. По-скоро ще видим операция или бременност първо, надявам се второто  Praynig
Аз имам вариант да се лекувам и в чужбина с този радиоактивен йод, но идеята ме плаши повече от операция, защото после трябва около седмица да избягваш контакти с хора, а и това си е отрова и кой знае кой друг орган може да се засегне...

# 69
  • Мнения: 13
emi az sled 2 godini le4enie s metizol go sprqh i 6 meseca izkarah bez le4enie i sega mi padna tsh merelenda ti kvo napravi?lekarq kakvo ti kaza??do koga 6te pie6 hap4eta?az za vtori pat pravq recidiv

# 70
  • Мнения: 11 781
Ами, 11 месеца лечение - хормони в норма близо 8 месеца, спряха ми лечението - първа контрола на 3-ти месец след спиране на лечение, ТСХ бе паднал към нулата. Отидох на доктор - каза: Ще се лекуваме.
Изписа ми отново тирозол 2х2 и пропранолол 2 х 20 мг. Каза контрола на месец, месец и половина. Края на месец април се обадих за час (правя месец), ама него го няма. Казаха ми да се обадя на 9-ти да видя, кога ще преглежда. Ако евентуално се уредя за средата на месеца ще са минали около 50 дена на висока доза. Каквото - такова.
Предния път пак така се получи, че го изтървах и вместо на месец и половина, контролата ми бе след 2 месеца и 5 дена. ТСХ бе скочило  на 15, ама доколкото разбрах не е болка за умиране. Бързо влезе в норми след намаляне на дозата.
Каза доктора, като дойдеш на контролата след месец и половина и видя хормоните ще ти кажа, какво ще правим. Tired
Иска ми само Т4 и Т3 да види. ТСХ не му трябвал. Sad

При първото лечение, близо 8 месеца с 1 таблетка тирозол хормоните стояха в норма.
Притеснявам се, тоя път дали изобщо ще са мръднали хормоните и дали ще се повлияя от лечение.

# 71
  • София
  • Мнения: 250
 
От 2004г, първо започнах с 6т Тирозол на ден , постепенно ги намалих и след около 1,5 г. лечение ТСХ влезе в норма и останах на 1 т. Тирозол поддържаща доза. Не помня и не си намирам бележките колко време съм била на тази доза, но 2007г юни след спряно лечение  пак ТСХ ми е 0.002 т.е. около 1г може и по-малко съм била добре и без лекарства. След това намирам изследвания пак с Тирозол бързо съм влязла в норма и така до 2010 април спрях сама на своя глава лечението, защото се почувствах добре и се оказах пак с рецидив и пак Тирозол, после спонтанен аборт октомври 2011г. 1т. Тирозол до сега и ето ме с трети рецидив.
Момичета, има ли някоя с оперирана жлеза да сподели как й се отрази операцията физически и психически?

# 72
  • Мнения: 11 781
Смехорана, доколкото помня видях тема във форума за момичета с оперирани жлези. Пишат в друга тема.

# 73
  • Мнения: 70
Уф,пак аз с тъпи въпроси,ама като са почивни дни и ендото ми е в отпуска Cry...От вчера чувствам все едно нещо ми е заседнало в гърлото..четейки упътването на Пропицила стигнах до това"Агранулоцитоза може да се развие в рамките на няколко часа с първи прояви на стоматит, болки в гърлото (аденофарингит), треска и поява на фурункули.При поява на тези симптоми, особено в първите седмици от започване на лечението, незабавно трябва да се преустанови приемът на Пропицил 50 мг и да се консултирате с Вашия лекар за контрол на кръвната картина.Аз кръвна картина ще си пусна в понеделник..но до тогава дали да пия Пропицила..знам,че не ме стяга от болестта,защото съм с извадени сливици и хроничен фарингит,който си боли по подобен начин..Сега  не знам,от лекарството ли е..или ..дявол знае ThinkingНякои от вас имал ли е такова оплакване.Днес ми е 11 ден прием..и още не съм качила кг-за мен това е за добро,щото си имам достатъчно...вие към кой ден започнахте да качвате...Много ми станаха въпросите..ама като няма кого да питам...

# 74
  • Варна
  • Мнения: 256
А защо трябва да се напълнява ? Знам, че прии базед се отслабва, а при хашимото се напълнява. Аз лично отслабвах и когато започнах лечението, се стопирах на тези кг.

deni-sta, сигурна ли си, че те стяга гърлото от хапчетата. Може да е на психическа основа. Не чети повече листовките. Нали вече приемаш медикамента. Ако си толкова уплашена, пусни смс на ендото или отиди на спешен да те видят все пак. Дано си ОК  Hug

Общи условия

Активация на акаунт