С какво ви дразнят свекървите-15

  • 53 720
  • 751
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 172
Не бих имала против да е на някой кръстено детето,стига този някой да заслужава!В моя случай най-вече се подразних от факта,че за Рая нямаше такава галимация,макар че,тя също носи прослувутата им фамилия и някои хора дори не я отразиха!А сега ето ти го Георги-продължителя на рода ooooh!И се почнаха с претенциите!Смешното е,че аз като разбрах за какво става въпрос и с какви хора си имам работа,мислех изобщо да не приемам фамилията на мъжа ми!

# 16
  • Мнения: 8 861
Виждам ,че въпросът с имената съвсем не е нещо, на което отдавна никой не обръща внимание Joy И като гледам повечето са кръстили децата на някого, а не са се възползвали от възможността да изберат име, което смятат, че е най-хубаво за момче/момиче. Значи още продължава традицията да се кръсти детето на "някого"-свекър/свекърва, тъст/тъща.
Трябва и аз да се разпиша по въпроса. Когато избирахме име с мъжа ми, решихме да изберем каквото ни харесва, но не достигнахме до разбирателство кое име да бъде, защото аз харесвам по-дълги имена, а мъжа ми настояваше да е кратко, да се произнася лесно и да се запомни бързо от самото дете. Съгласих се с това, но пък аз не можах да се сетя за такова име. Накрая мъжа ми предложи име, което му харесва и аз се съгласих. Първата буква съвпада с тази на свекъра и казахме, че сме взели този факт предвид, макар че не беше така. Няма нищо общо с името на свекъра, даже празнуват на различни дни имения си ден, но нямаше цупене. Всички се зарадваха. Сина ни си харесва името и е доволен. И през ум не ми е минавало да го кръщавам на майка ми или баща ми, за да ги ощастливявам. Нищо, че те нямаха внуци до този момент.

# 17
  • Мнения: 18 057
Явно съм късметлийка- и имената, и бабите харесвам  Mr. Green

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
аз си ги обичам моите родители, и имената им харесвам, защо да не искам да кръстя детето си на някого от тях? Не знам защо, но винаги съм имала усещането, че каквито и имена да са спрягани преди раждането, каквото и да си е мислила майката, бащата, бабата и дядото, когато детето се роди, съвсем интуитивно майката може да усети кое име подхожда на бебето. Дето се вика, ако като погледна бебето, не ми изглежда като Иван, а като Драган, ще поискам да му дадм второто име. Някои деца си идват на деня на някакъв светец или се случват някакви събития, които предопределят името.

# 19
  • Пазарджик
  • Мнения: 536
Ние си го харесваме името, но и ние по случайност и не бяхме забелязали даже, че и свекър ми се казва така.
Никой не отрича традициите, нито пък факта, че родителите ще се радват някое от внучетата да им носи името. Но ако се натрапва, изнудва, манипулира- за мен е неприемливо. Но ето има все още хора, които го прилагат, кой за имот, кой за помощ.
аз си ги обичам моите родители, и имената им харесвам, защо да не искам да кръстя детето си на някого от тях? Не знам защо, но винаги съм имала усещането, че каквито и имена да са спрягани преди раждането, каквото и да си е мислила майката, бащата, бабата и дядото, когато детето се роди, съвсем интуитивно майката може да усети кое име подхожда на бебето. Дето се вика, ако като погледна бебето, не ми изглежда като Иван, а като Драган, ще поискам да му дадм второто име. Някои деца си идват на деня на някакъв светец или се случват някакви събития, които предопределят името.
Аз така разбрах, че е Тодор, а не Теодор. Наистина има нещо такова. А и както казах - да е пълна радостта.

# 20
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 209
Доста сте изписали.. Grinning Връщам се да чета. Sunglasses

# 21
  • Мнения: X
Кръстихме си децата както ни харесва. По една случайност едното е с моята буква, а другото с буквата на таткото. Mr. Green Сърдити родителски тела няма, защото никога не е обсъждано с тях имена на децата НИ. просто им ги съобЩавахме, когато му дойдеше времето.

# 22
  • Мнения: 8 861
аз си ги обичам моите родители, и имената им харесвам, защо да не искам да кръстя детето си на някого от тях? Не знам защо, но винаги съм имала усещането, че каквито и имена да са спрягани преди раждането, каквото и да си е мислила майката, бащата, бабата и дядото, когато детето се роди, съвсем интуитивно майката може да усети кое име подхожда на бебето. Дето се вика, ако като погледна бебето, не ми изглежда като Иван, а като Драган, ще поискам да му дадм второто име. Някои деца си идват на деня на някакъв светец или се случват някакви събития, които предопределят името.

А всичко това не може ли да се приложи и спрямо бащата на детето? Или той не си обича родителите, не харесва имената им и на него детето не може да му изглежда на Иван като го погледне, а непременно ще му изглежда на Драган, щото на теб така ти изглежда? Laughing
Абе, ето за това идеше реч последните 20 страници.....на майките все им се струва, че само те имат право да решават, само на тях всичко трябва им изглежда правилно. И кой знае защо все в тяхната рода нещата са хубави и правилни. Хич даже не си дават сметка, че може и да засегнат някого. Не си помислят дори, че някой е искал да им създаде душевен комфорт да изберат което им харесва. И ето: от цялата свобода избираме....мама или тате, баба или дядо. Ама нашите, не на съпруга. Щото в родата на съпруга не може да се пръкне хубаво име, в родата на съпруга не може да има някой, който заслужава повече от моята рода.
Ехххх, и свободата е товар понякога......особено ако не знаеш какво да правиш с нея.... Joy
П.П. Специално в тази тема никой не е казал, че е бил притискан с имоти, нито че се кани да го прави. Имаше даден пример за някаво семейство, което било изгонено от родителите на сина, но пак не беше точно заради името, нещо друго е имало....

Последна редакция: вт, 10 апр 2012, 14:35 от unadaptable

# 23
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 209
Не е точно така.Аз от всичко написано до тук разбрах,че родителите са тези,които избират името и никой не е длъжен да се съобразява с претенциите на баби и дядовци.Естествено,че само майката и бащата имат това право.Кой друг?А пък ако някой има претенции,нарочно няма да го кръстя на него.Не обичам да ме притискат,независимо дали е собствената ми майка или свекърва ми. Wink
Изнудване с имоти при нас не минава-имаме си жилище,а и да нямахме,все тая.Все ми се струва,че тия неща стават само по турските сериали,ама ей на,хора всякакви. Rolling Eyes

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
когато бащите започнат да бременеят и раждат, тогава ще важи. За момента жената поема всичко от момента на зачеването, а един баща може дори да не е баща на детето, дето се казва! На всичко отгоре в родилното питат майката какви имена ще носи бебето, а не бащата.
Честно, много ми е трудно да те разбера! Някак оставам с впечатление, че искаш ти да имаш централна женска роля в пиесата, наречена "раждане на дете" и да контролираш ситуацията, давайки или недавайки душевен конфорт на снахата да избере име. Че и разни имоти и бъдещи отношения намеси. А дори още нямаш снаха, доколкото зная!

# 25
  • Мнения: 6 365
Недоволни винаги ще има. Моето бивше чудовище си е кръстило децата с модни съставни имена, които сама си е измислила. Очакваше и аз да направя нещо подобно, но аз пък реших, че традицията пасва на бебето и му лепнах името на свекъра. Което, всъщност, вече си стана име на сина ми, защото няма друг начин.

Всъщност най-голямата и буквално греховна изцепка на моето бивше чудовище е следната: докато участвах в пиесата, всички се радваха на чудесното дете, което родих. Щото няма други, биологично способни и достатъчно луди в родата, та да им направят внуче.

След като избягах, ми написа писмо, в което буквално ме пита- а защо изобщо роди дете?

Ами защото мога, затова! Така де, да видя какво е и какво ще се получи.

# 26
  • Пазарджик
  • Мнения: 536
Апартаменти, имоти, помощ и т.н. в замяна на име (независимо дали е на свекървата, важното е да не е на майката на снахата), се споменаха в много мнения в темата. Случката беше само повод да се започне.

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 6 626
Благодаря на Янтра и на Илиана за темите.
Май стана дублиране.
Връщам се да ви чета и аз.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 282
Не е точно така.Аз от всичко написано до тук разбрах,че родителите са тези,които избират името и никой не е длъжен да се съобразява с претенциите на баби и дядовци.Естествено,че само майката и бащата имат това право.....
Грешно си разбрала! Оказа се, че майката избира името на бебето.....по биологични и физиологични предимства. hahaha
Andariel, много първосигнално. В родилното не вярвам само майката да определя името - аз като раждах искаха подписите и на двамата родители, но все пак инфото ми е от преди 20 г. Grinning

# 29
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
unadaptable аз пък не разбирам, защо така нахъсано говориш за даване на "душевен комфорт", изразяващ се в правото на избор. Еми, ето-една нова двойка, имаща бебенце, решава, че бебето трябва да носи името на тъщата/тъста-това е техния избор. Ти ще се засегнеш, ако сина ти предпочете бъдещото му дете да не носи твоето, или на мъжа ти името, ами това на тъща му, или тъста му...е, къде тогава ти отива идеята за "даване на душевен комфорт"?! Или той се отнася, когато името е неутрално и не е на нито един друг роднина Joy
Баща ми е казал на майка ми, че ако не нося името на баба си (майката на майка ми), няма да я вземе от родилното bowuu Това го казвам, понеже нали спорихте там, че нямало такива зетове-е, има.
И, още нещо-съгласна съм с  Andariel , че детето го носи майката  9 месеца. Тя е тази, която го ражда, кърми, възпитава и се грижи за него. Защо да няма една идея повече право от таткото, да реши как да се казва детето?

Общи условия

Активация на акаунт