За правните срокове при смърт

  • 145 454
  • 215
  •   1
Отговори
  • Мнения: 901
Не ми се щеше да пускам тази тема, но понеже нямам сили, моля за помощ от преминали през това.
Мама почина на 25.11. и  въпреки болката успяхме да свършим някои неща, свързани със законовата част на подобно събитие:

Извадихме свидетелство за наследници
Закрихме всичките й абонаменти към мобилни оператори
Закрихме кредитните и дебитните карти
Понеже почина на работното си място, изискахме и получихме съответното обезщетение
Работодателят преведе по сметка полагаемите пари за отпуск

Ами, това е.

Но предполагам, че имаме още работа и тя трябва да се свърши в 6 месечен срок
Данъчните?
Легализирането на онаследяването?
Баща ми не е заинтересован от получаването на 25% от пенсията й, а и още не сме разбрали дали може, при положение че той получава тавана....

Моля ви, казвайте какво недоглеждам,защото аз още съм в мъгла и няма да се справя без помощ от трезвомислещи хора, минали през това наскоро.

Уффф, чувствам се омерзена. Но и това трябва да се направи, така или иначе.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Моите съболезнования за загубата ти.
Данъчните не са твоя грижа. Те са свързани с ЕСГРАОН и би трябвало автоматично да си получават информацията от там по служебен път. Не пречи да питаш в НАП, но според мен нямаш задължение да ги информираш. Недвижимо наследство можеш да си потърсиш и след 20 год, няма срок. Апартаменти, коли др. подобни няма смисъл да ги прехвърляте нотариално (освен от съображения за междуроднински спорове). Смъртен акт на собственика и удостоверение за наследници ти върши същата работа при евентуална продажба и след 10 год.

# 2
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Моите съболезнования за загубата ти.
Данъчните не са твоя грижа.

Моите съболезнования също, но данъчните са точно ваша грижа. В срок от 6 месеца наследниците трябва да подадат декларация /може и един от тях, упълномощен от останалите/ за наследството - описват се недв.имущество, влогове и т.н. За недвижимото имущество, ако не се лъжа, има и допълнителна декларация, като тази при друг вид придобиване - описва се самото имущество, адрес, собственици и идеални части и т.н. На база тази декларация после ще ви начисляват данък сгради и такси смет. Ако пропуснете 6 мес.срок има глоба. Не знам до колко има връзка с правната страна на въпроса, обаче аз не бих отлагала уреждането и - ще си спестите доста разправии и неприятности, ако си го разделите и правно, с властите, и с останалите наследници. 

# 3
  • Мнения: 967
Моите съболезнования.
Срока за подаване на данъчна декларация за имот вече е два месеца.

# 4
  • Мнения: 97
Какво става ако не се закрият дебитните и кредитните карти?  Rolling Eyes

# 5
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Съболезнования и от мен.
Относно баща ти-дори и да получава тавана, има право на вдовишка пенсия. Но не помня с кои документи. Знам, че му трябва смъртния акт и удостоверението за наследници.

# 6
  • София
  • Мнения: 5 736
Моите съболезнования.
Срока за подаване на данъчна декларация за имот вече е два месеца.


Когато има жив съпруг/съпруга,жилището било на 2-та,трябва ли децата да подават данъчни декларации?

# 7
  • Мнения: 170
Моите съболезнования.
Срока за подаване на данъчна декларация за имот вече е два месеца.


Когато има жив съпруг/съпруга,жилището било на 2-та,трябва ли децата да подават данъчни декларации?
Да, защото децата наследяват с преживелия съпруг и са наследници. Децата наследяват частта на починалия родител заедно с преживелия родител. Подава се декларация в която се декларира придобиването на имота по наследство и от кого, колко наследника и т.н.
Откога срока за подаване на декларация за придобиване на имот по наследство е станал два месеца. Долколкото знам си е шест месеца. За придобиване чрез продажба, дарение или друг способ е два месеца, а за придобиване по наследство е шест месеца.

Последна редакция: ср, 11 апр 2012, 17:55 от Tumba_lumba

# 8
  • Мнения: 2 135
Срокът е 6 месеца !
След този срок ,общината може да наложи глоба,
а имотните въпроси трябва да се оправят, защото това го изисква закона .
/Може да се притежава само от физическо лице/

# 9
  • София
  • Мнения: 15 467
   Ние сме в същото положение. Пистолета на съпругът ми как да го бракуваме, буса му, катастрофиралия ,трябва ли да го отписваме от КАТ? Колата,телефона, тока,парното,водата, даже изключения домашен телефон са на негово име.Но колата се води на фирмата му, мобилния също се води фирмен, като се прехвърли фирмата, всичко ли се прехвърля или трябва всяко поотделно?Данъка на фирмата ще го платим, на счетоводителката платихме ,но има още.Влоговете ги прехвърлихме.Взехме новия касов апарат,свързания с НАП, той си го беше поръчал и платил  Cry.Пуснах документи за последната му пенсия в НОИ. Какво ли още ще излезе? Но парите,които му дължат много хора няма как да съберем, едни си казват и ги дават,малките суми, но повечето отричат,въпреки ,че са записани в един тефтер кой колко дължи, но не са разписки.Това за наследниците и имуществото къде се прави, двете от децата живеят в чужбина, но са ми дали пълномощно?Лелее, нищичко не знам.Изпадам в ужас.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Тайна и на теб съболезнования. За парите нищо не можеш да направиш за съжаление щом няма разписки. Ако имаш опитен адвокат може да се пробваш да заведеш дела, но не знам дали си заслужава разходите при почти никакъв шанс за успех. Придобитите имоти се декларират в общината по местонахождение на имота. Колата трябва да я бракуваш в Кат - отиваш с номерата и големия талон и удостоверение за наследници, става бързо. Пистолета - питай в служба КОС на районното полицейско управление как точно става. Трябва да му анулират разрешителното, а ти можеш да го продадеш.

# 11
  • София
  • Мнения: 15 467
  Благодаря Савина!Дела няма да водим в никакъв случай, който има съвест, ако иска да ги върне.Мъчно ми е,че мъжът ми се е претрепвал от работа, направил им е услуга, да не си прекъсват те работата, а сега се правят на ударени.Едно момче и няколко момичета сами си казаха и ги върнаха. Има и едно място от баща му, но имаше нещо неуредено, и съпругът ми, Бог да го прости, не успя да оправи нещата,просто не му стигна времето. Сега не знам какво да правим, да го зарязваме ли това място, да се борим ли?Данък му плащаше всяка година.

# 12
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Тайна, съболезнования!
Когато се прехвърли фирмата, ще се прехвърли с цялото и имущество, активи и пасиви - вземания и задължения, всичко. Така че няма нужда да се прехвърлят по отделно касов апарат, пистолет, телефон и т.н.  За буса вече са ти казали.
За личните неща - партидите на тока, водата, парното се прехвърлят с молба/или декларация беше/ във всяка от въпросните фирми - ЧЕЗ, Соф.вода, Топлофикация на един от наследниците, като задължително се носи копие от удостоверението за наследници. Не помня дали имаха срок за тези неща, но и да имат, няма да ви тормозят, докато се плащат сметките. За недв.имоти - аз лично си наех адвокат, който изготви споразумение за делба, ходихме при нотариус, после ми издадоха нов нотариален акт и адвокатът го регистрира тогава в СГС, сега Агенция по вписванията. Частта на починалия се дели в равни части между преживелия съпруг/съпруга и децата. После трябва да се обяви в данъчното по местоположение на имота, за съжаление, ако са в различни общини, се ходи за всеки имот поотделно - разправия е, ама няма как. За мястото от баща му - не знам какво точно е неуредено, за да ти помогна със съвет, но вероятно не е било прехвърлено на името на съпруга ти, та от тук нататък, ако решиш да го уреждаш, може да се прехвърли на теб - пак ще ти трябват удостоверение за наследниците на свекър ти веднъж и още едно удостоверение за съпруга ти. Ние имахме някакви части от някакви ниви по Шуменско заедно с един куп братовчеди /живеем в София/ и изобщо не стигнах до там, да отида, да проуча, да пускам декларации и просто зарязах тови въпрос. За 50-100 лв, колкото струва нашата част, щях да загубя 3 пъти повече пари и време, а за нерви да не говорим.

# 13
  • София
  • Мнения: 15 467
    Цвете от Луната,много ти благодаря!За мястото, то е един декар,с къща,лозе,ток,телефон,кладенец и гараж, и на много апетитно място.Точно над Околовръстното,над София,под борова гора.Беше дадено на свекър ми за ползване преди 38 години, 20 години след това имаше право да го купи, но после дойде пък демокрацията и един от селото реши да иска 400 метра от мястото,понеже било негово, заедно с части от други места.Оказа се,че там е било държавно, а на хората са им върнати нивите, но делата продължиха.Водиха се дела, защото не беше само от това място.После и двамата починаха, делото продължиха да водят синовете.Един адвокат се беше заел общо с всичките , оправи ги другите и себе си, защото и неговото място е там, но мъжът ми нямаше време и нищо не направи.Свекър ми искаше да го приписва на сина ми,защото пък апартамента  го даде на другия внук, но сега в момента, всичко направено там  е ничие.?Но данъка си му плащаме.

Пистолета не е на фирмата, а от предишната му работа,личен и от 8 години, откак се роди внука, седи предаден в полицията, скоро го викаха да го питат защо не го взима.Даже го глобиха, но той не искаше да го вземе. Сега освен да отида да го бракуват,преди да е изчезнал от там.

Последна редакция: чт, 12 апр 2012, 12:02 от Тайна

# 14
  • България
  • Мнения: 224
И аз ще се включа с питане ,ако може,в темата .
 Баба ми и дядо ми починаха .Майка ми и брат й са единствени наследници.Къде трябва да отиде майка ми,за да разбере каква земя и имоти ще получи по наследство?И въобще как става подялбата на наследството от наследниците ?

Общи условия

Активация на акаунт