Кой трябва да се грижи за един блок ?

  • 10 083
  • 123
  •   1
Отговори
  • Мнения: 654
Кой трябва да се грижи за един блок ?
Много,много не приятна ситуация,но все по често ще има проблеми.
Когато аз живеех в блок,се изпокарах със съседите.
Местят стени,присвояват тераси,избените помещения по сто пъти промениха предназначението си.
Понеже в един блок няма скрито покрито и веднага може да разбереш къде се прави ремонт.
Отиваш да видиш защо се хлопа и тропа,и веднага получаваш информация.
Никой не се допита,никой не си извади документи.
Всички ми се караха:Това е моя собственост ще правя каквото искам.
Дори за общата маза се намери една жена да ми рече:Какво ровиш,това е бивш бащин ми имот,и ще казвам кое как.
И тези собственици защо очакват после някой да им поправя имота.
Гледах репортажа за наклонения блок.
Ако има проблем създаден от водопровод или други обстоятелства които не зависят от стопанисването на сградата,защо не заведат дело.
Нали се образуваха дружества,има си събрание,да си търсят правата.
По всички възможни начини.
Когато има проблем е ясно,че ще се търси спасение.

Но когато проблема е възникнал от непредпазливост и немарливост,кой трябва носи отговорност и да поправи щетите?
Това е моето питане.

# 1
  • Мнения: 10 547
А за една еднофамилна къща кой се грижи?

# 2
  • Мнения: 4 300
Собствениците.
А въпросът с вината и покриване на щетите се решава много лесно, стига да имаш необходимата култура да си направиш застраховка. Сумите изобщо не са непосилни, а в случай на щета от съседско действие или бездействие застрахователят се занимава с финансовата страна на въпроса.
Това с държавата, която трябва да те обгрижва е крайно време да го забравим.

# 3
  • Мнения: 654
А за една еднофамилна къща кой се грижи?
Не така Касита  Crossing Arms Много лесно искаш да приключиш дискусията Mr. Green
Но притежателите на имот в блок,не мисли така.
Ако нещо се случи на моята къща,ще си сърбам попарата.
Но живущите в апартаменти искат съдействие и решение на проблема от друг.
Разговарях сигурно с петдесет човека и всички смятаха,че някой им е длъжник.
Затова питам вас  Grinning

# 4
  • Мнения: 10 547
Дискусията приключва, защото това е отговорът- собствениците на имота са тези, които поемат грижата за него. Прочети си ЗУЕС. Ненапразно се въведе нова форма на управление- Управителен съвет, регистриран с всичките му надлежни документи в съответната община.

# 5
  • София
  • Мнения: 12 789
А за една еднофамилна къща кой се грижи?
Не така Касита  Crossing Arms Много лесно искаш да приключиш дискусията Mr. Green
Но притежателите на имот в блок,не мисли така.
Ако нещо се случи на моята къща,ще си сърбам попарата.
Но живущите в апартаменти искат съдействие и решение на проблема от друг.
Разговарях сигурно с петдесет човека и всички смятаха,че някой им е длъжник.
Затова питам вас  Grinning
Собствениците, но на повечето не можеш да го обясниш. За сериозните неща често се налага да се погрижи онзи, на когото пречат. Това е.
Но като се погрижиш и си запазиш фактурите можеш да заведеш дело на съселяните или да се оплачеш в общината и от там да ги санкционират, защото е и тяхно задължение да се включат в сметката. Та ако не с добро, с лошо, но нещата се получават стига да имаш търпение и да си упорит.

# 6
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Едва ли  някой тук ще даде по-различен отговор от "собствениците на имот" Rolling Eyes
И аз живея в блок,цял живот съм по блоковете  Laughing и навсякъде има по някой,който не се интересува от пространството след черджето пред вратата му.В едни входове е масово,в други има по един-два отцепника.
Всичко зависи от общата картина "съседи".В нашия вход сме  един дол дренки  всичките  Laughing Входът ни е 5 етажен,20 човека сме,и никой няма възможност да даде голяма сума за ремонт на входа.И въпреки това се мете и мие,градинката пред входа е засадена с цветя,има овошки засадени от баща ми.Всеки се включва както може.

# 7
  • Мнения: 654
Тук лесно отговаряме-собствениците-,но как разговаряте и убеждаване познати или по близки хора,че проблема е единствено техен.
На мен не ми се получи Laughing
Гледат ме като трън в петата  Laughingдори има сърдити.
 

# 8
  • София
  • Мнения: 12 789
Тук лесно отговаряме-собствениците-,но как разговаряте и убеждаване познати или по близки хора,че проблема е единствено техен.
А защо трябва да убеждаваме роднини и познати? Нали мнението им не ни касае, имат право да мислят каквото им е удобно.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 23 932
Бояна - да поставим другоче проблема - "Как убеждавате съседите си в блока, че възникналия проблем е техен, защото са собственици?"

# 10
  • София
  • Мнения: 12 789
Бояна - да поставим другоче проблема - "Как убеждавате съседите си в блока, че възникналия проблем е техен, защото са собственици?"
Аз казах как според мен, но джоджо пита и как да обясни на свои близки, с които оставам с впечатление, че не са съседи, а само са спорили по темата. Може и да бъркам.

# 11
  • Мнения: 46 640
Едва ли  някой тук ще даде по-различен отговор от "собствениците на имот" Rolling Eyes ...

 Peace

Гласувах за собствениците, и през последните 10 г. има голям напредък, поне моите наблюдения са, че хората много промениха отношението си към сградите, което ме радва.

В случая с наклонения блок, той е общежитие, не са собственици хората, както се казва - разграден двор, докато не падне, на никой не му пука.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 23 932
Бояна - да поставим другоче проблема - "Как убеждавате съседите си в блока, че възникналия проблем е техен, защото са собственици?"
Аз казах как според мен........
Е, да де, ама после има сърдити и се почват едни междусъседски войни......

Мои близки имат следния проблем - тече от на съседа отгоре мръсния канал в банята. Те не могат нищо да направят, молиха го да пусне майстори, просто да ги пусне да направят ремонт, намаше да плаща - не иска, предлагаха да дадат пари съседа сам да прави ремонт - не иска, оплакаха се в общината - докато предизвикат реакция..... И така с месеци ти такат канални води на главата....

# 13
  • Мнения: 10 547
Бояна - да поставим другоче проблема - "Как убеждавате съседите си в блока, че възникналия проблем е техен, защото са собственици?"
Аз казах как според мен........
Е, да де, ама после има сърдити и се почват едни междусъседски войни......

Мои близки имат следния проблем - тече от на съседа отгоре мръсния канал в банята. Те не могат нищо да направят, молиха го да пусне майстори, просто да ги пусне да направят ремонт, намаше да плаща - не иска, предлагаха да дадат пари съседа сам да прави ремонт - не иска, оплакаха се в общината - докато предизвикат реакция..... И така с месеци ти такат канални води на главата....

Пичът от от горния етаж изгоря с близо 1500 лв., щото е много отворен като съседа на твоите познати. Е, уточнението е, че имам застраховка, която влезе в действие.

Подценявате общите събрания на УС на дадения вход. И съдебно дело могат да заведат, и да ограничат достъпа на провинилите се до имота им, или, ако не друго, то поне да го възпрепятстват.
Добра практика са картите за достъп до входа и асансьора. Не плащаш, не ползваш асансьор. Не плащаш входна такса, УС завежда дело срещу теб. Не плащаш за ремонт на общи части, УС завежда дело срещу теб.

# 14
  • София
  • Мнения: 12 789
Бояна - да поставим другоче проблема - "Как убеждавате съседите си в блока, че възникналия проблем е техен, защото са собственици?"
Аз казах как според мен........
Е, да де, ама после има сърдити и се почват едни междусъседски войни......

Е, ако не искаш да се караш с никой плащаш всичко ти. Wink

Общи условия

Активация на акаунт