Турска кухня *5*

  • 512 693
  • 1 748
  •   1
Отговори
# 1 590
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Да ви покажа вчерашното си кюнефе...






Този път се получи перфектно. На втори опит и вече с истинските съдове...

# 1 591
  • София
  • Мнения: 7 969
Да ви покажа вчерашното си кюнефе...
...

И от къде намери суров кадаиф?

# 1 592
  • София
  • Мнения: 507
Да ви покажа вчерашното си кюнефе...
...

И от къде намери суров кадаиф?
А съдовете откъде newsm78
Кюнефето е прекрасно!

# 1 593
  • 14°25´17˝ ... някъде по линията...
  • Мнения: 504
Айй, страхотно е! Задавам горните въпроси + каква е рецептата, какво млечно сложи?

# 1 594
  • Варна
  • Мнения: 4 221
     Благодаря за отзивите! Наистина на вид, но и на вкус беше като оригиналното.
     Кадаифът е купен от Одрин преди две седмици. Купувала съм такъв и от Лозенград. И на двете места - от пазарите, от щандовете, на които продават пресни кори. Съхранявам в хладилник засега. Имам и замразен.
     Сиренето - от Лозенград преди повече от година. Замразено и без никаква промяна в консистенция и вкус. По препоръка на местни от специализиран магазин търсих "кюнефе пейнири" (вероятно си има друго име, но ме разбраха) и си го замразих на порции. И а днес, а утре... Както и да е, поне ще знам, че може да стои във фризер.
     Рецептата е елементарна, по-скоро важна е технологията. По-добрият резултат спрямо предния опит се дължи на показаното в клипа объркване на кадаифа с маслото. https://www.youtube.com/watch?v=1JRak1lhOKo
     Мисля, че линка към клипа видях преди време от тук. Така че благодаря на този, който го е пуснал. Всичко е показано перфектно. Съотношението кадаиф:масло е много добро. С 300 г кадаиф и 100 г масло стават точно 4 такива кюнефета.
     Съдовете са с диаметър на дълбоката част 14 см и са купени от Египетския пазар в Истанбул. Ако се мине през централната "улица" на пазара и се излезе точно от срещуположния на главния вход, се озоваваме на перпендикулярна търговска уличка, на която има доста разнообразни магазинчета. В някои от тях продават различни размери такива съдове. Аз ги купих от едно за съдове и сувенири на десния ъгъл непосредствено вдясно от изхода (където продават и прословутите машинки за навиване на сърми). Изключително улесняват приготвянето и обръщането на десерта. А и придават автентичен вид. Simple Smile

Последна редакция: пн, 22 фев 2016, 16:49 от beljata

# 1 595
  • 14°25´17˝ ... някъде по линията...
  • Мнения: 504
Благодаря за подробните обяснения!  bouquet
Видеото наистина е много разбрано, изненадана съм, че се приготвя на котлон, а не във фурна (и аз не знам, защо така съм си мислела). Simple Smile

Последна редакция: нд, 21 фев 2016, 20:26 от Ferda Mravkata

# 1 596
  • Мнения: 6 051
Аз също си купих суров кадаиф събота от Одрин, от магазин за кори. Тъкмо щях да търся рецепта и тази идва тъкмо навреме.
Мога ли да заменя сиренето с моцарела? И тези тавички с тиган, че нямам?

# 1 597
  • Мнения: 3 841
Аз също си купих суров кадаиф събота от Одрин, от магазин за кори. Тъкмо щях да търся рецепта и тази идва тъкмо навреме.
Мога ли да заменя сиренето с моцарела? И тези тавички с тиган, че нямам?
По- скоро да замениш с кашкавал.Има едни малки тавички ,става и с тях.Поръсете  задължително с шам фъстък:)))

# 1 598
  • София
  • Мнения: 10 825
Аз също си купих суров кадаиф събота от Одрин, от магазин за кори. Тъкмо щях да търся рецепта и тази идва тъкмо навреме.
Мога ли да заменя сиренето с моцарела? И тези тавички с тиган, че нямам?
С моцарела го правя аз Peace

# 1 599
  • Мнения: 6 051
По- скоро да замениш с кашкавал.Има едни малки тавички ,става и с тях.Поръсете  задължително с шам фъстък:)))

Благодаря за съвета. Peace Ще пробвам с моцарела, защото с кашкавал не ми звучи добре.

# 1 600
  • Мнения: 904
Какво е това ачма newsm78 Като гледам тестото е подобно на това на памукпогачата

# 1 601
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Навсякъде, където съм чела, специалното сирене се заменя с моцарела, а не с кашкавал. Предполагам, че е най-близко като вкус и качества. Кашкавалът обикновено е солен, което го прави непригоден.
В турския ресторант тук също го правят с моцарела... макар да ми е необяснимо, но това е друга тема.

Съдът може да е друг, разбира се. Аз съм го правила в тавичка, виждала и съм клипчета, в които ползват тиган. За да не се развали формата при обръщането, обаче, е добре ръбът на дъното да е по-изразен, а не заоблен, какъвто обикновено е при тиганите.

Шам-фъстъкът хич не ми е задължителен. Да, добре е да го има, но и без него се получи, когато има аромат на масло и лимон и хубавият вкус от сиренето.

# 1 602
  • Мнения: 3 841
Кашкавалът не трябва да е солен..На мен това сирене за кюнефето ми е по- близко до кашкавала. Опитвала съм го,безсолно е и се разделя на конци.Сигурно става и с моцрела. " Задължително" го използвах метафорично,не е задължително разбира се:))))
 Вече ще си подбирам добре думите,които използвам.

Последна редакция: пн, 22 фев 2016, 16:12 от eleaa

# 1 603
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Да, безсолно е сиренето. Може и да се намери и такъв кашкавал, вероятно. А иначе, да, прилича на кашкавал по това, че се тегли, но и тегленето му е различно.
Аз съм яла кюнефе само в Турция и у дома, направено с оригинално сирене. Но съм питала в техния ресторант и казаха, че ползват моцарела.
Надявам се да мога да си купувам оригинално сирене. Още повече, че и кадаифът е само от Турция. Просто винаги трябва да се купува и съответстващото количество сирене и проблемът се решава. И ако мога да съм полезна в това отношение, ще кажа, че за 4 порции (от моите) кюнефе, освен 300 г кадаиф и 100 г масло, отидоха 200 г сирене. И количеството е ОК. И всъщност, точно по рецептата в клипа.

Няма никакъв проблем с думата. Просто и репликата, и "дупликата" Laughing се възприемат по-различно, защото са писани, а не казани.  Peace

# 1 604
  • Мнения: 3 841
Не знаех,че в нашенските "Турски ресторанти" го правят с моцарела.Винаги съм си мислела,че използват оригинални продукти ,а не екеивалент...Странно- това сирене го има  във всеки супермаркет в Т- я...

Общи условия

Активация на акаунт