Китайските паралелки на 138-мо СОУ "Проф. Васил Златарски"

  • 64 110
  • 199
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 803
Eто ги и най-малките ни ученици!

Сега вече спокойно твърдя, след три години трупане на опит, че в България може да се осъществи успешно обучение по китайски език в периода 1-4 клас. Създадохме своя методика, имаме учебници, а екипът в начален курс се състои от китайски учител и български специалист, които работят заедно:


По настоящем съществува ли 1-ви клас (2-ри 2015/2016г.), в който се преподава китайски език и съответно каква е програмата като брой часове седмично? Ако е възможно и името на госпожата, която води българската програма?

# 166
  • София
  • Мнения: 1 075
Здравейте!

Това е въпрос, който ще намери решение след края на тази учебна година. Досега часовете за 1-4 клас бяха реализирани по проект УСПЕХ, който се финансира по европейски средства. За следващия програмен период не се предвижда той да продължи, което е твърде жалко - в цялата страна спират уникални клубове, разработени именно според интересите на децата и вдъхновяващи ги да творят.

От друга страна обаче, за тази година проектът бе намален от 72 на 40 часа, затова СИП би бил по-подходяща форма, гарантираща усвояването не само на езика, но позволяваща повече занимания с рисуване, калиграфия, песни, танци, изкуството на рязаната хартия, оригами, връзването на китайски възли и др.

С ръководството сме твърдо решени обучението не само да не прекъсне, но да се развие в стройна програма, която да обхваща желаещите от всякакви класове в периода 1-4 клас и после 5-7 да изучават китайски език и култура. Това е въпрос на прецизно планиране на учебния материал, с който ще се занимая през лятото. От колегите, които могат да поемат класовете, ще определим онзи, който има най-добър подход и обич към децата. Със сигурност в часовете им ще влиза и китайския ни доброволец, когото чакаме догодина около ноември.

# 167
  • София
  • Мнения: 1 010
Искам да блогадаря на Яна Шишкова - преподавателката ни по китайски, която пое дъщеря ни от 18-то по средата на учебната година. В 18-то детето бе блокирало тотално с помощта на тамошния преподавател по китайски - Коцовски. Целият клас бе блокирал. Затова и започнаха да напускат.
Въпреки необходимостта от наваксване на пропуснатия цял един срок материал, дъщеря ни завърши като една от най-добрите ученички в класа на един от най-добрите и вероятно най-отдадения преподавател по китайски в България.

Благодаря, Яна, че Ви има.  Heart Eyes   bouquet
Директорката на 138-мо трябва да Ви пази като очите си! Вие сте шансът това училище да изплува като стойностно.

# 168
  • София
  • Мнения: 1 075
Благодаря за милите думи, Пепеляши!

Според мен образованието на първо място следва да вдъхва увереност на младите хора, да ги мотивира за поставянето на високи цели, да подпомага изпълняването на тези високи цели. Да се надяваме, че заедно ще успяваме и вбъдеще да помагаме на децата в това отношение!

А иначе искам да съобщя една чудесна новина:

Това лято от 138 СОУ, с изключителното съдействие на Институт Конфуций-София, изпращаме ДЕСЕТ ученици от китайските паралелки, които ще учат две седмици в Пекин!

По този начин, заедно с нашата победителка, която е в състава на националния отбор по китайски език, който пък ще се състезава есента в пров. Юннан на международното състезание, децата, които за тази година изпращаме в Китай, стават общо единадесет.

Последна редакция: сб, 04 юли 2015, 12:06 от Zanda Ksurik

# 169
  • София
  • Мнения: 1 075
Скъпи приятели, нека ви зарадвам с нещичко за началото на учебната година.

Спечелихме в 138 СОУ пари по китайски проект и, заедно с дизайнерката Radost Yaneva от White Design Studio, изградихме една великолепна класна стая. Добре сте ни дошли и на живо да я видите - още по-красива е!

Наред с това, тази година от двете ни паралелки заминаха 13 души за Китай на обучение, имаме представител в националния отбор по китайски език, който ще се състезава в пров. Юннан през октомври за България.

Стискайте палци на Ксения Лебедева от софийското 138мо СОУ и Виктория Тодорова от русенското СОУ "Васил Левски", които ще се борят за призово място в Китай. Ръководител на отбора е нашата колежка Reny Hristova. Успех и световни постижения!







# 170
  • София
  • Мнения: 1 010
Класната стая е перфектна.
Благодаря Ви за старанието и труда, Яна.
Децата с Вас са в среда, неповторима в настоящата българска действителност. И тук се възползвам да Ви благодаря за екскурзията, с която доставихте на децата ни впечатления и усещания, които много малко български деца някога ще имат.

Иска ми се да има повече учители като Вас и Вашите колеги.
Препоръчвам Ви с две ръце на всеки, с когото обсъждаме възможности за продължаване на обучението след 7-ми клас.   bouquet

# 171
  • София
  • Мнения: 1 075
Класната стая е перфектна.
Благодаря Ви за старанието и труда, Яна.
Децата с Вас са в среда, неповторима в настоящата българска действителност. И тук се възползвам да Ви благодаря за екскурзията, с която доставихте на децата ни впечатления и усещания, които много малко български деца някога ще имат.

Иска ми се да има повече учители като Вас и Вашите колеги.
Препоръчвам Ви с две ръце на всеки, с когото обсъждаме възможности за продължаване на обучението след 7-ми клас.   bouquet

Много благодаря!! Заедно можем всичко Wink))

# 172
  • София
  • Мнения: 1 010
Ще ми се да успявате да балансирате разхода на усилията си, за да Ви има по-дълго. Толкова рядко се срещат съвестни учители като Вас...

# 173
  • София
  • Мнения: 1 075
Скоро наближава Чундзие (Китайската нова година), а съвместно с Институт Конфуций-София ние вече я отбелязахме твърде тържествено и пищно!

Този път нещата бяха коренно различни спрямо миналата година. Само мъничките участници надхвърлиха 130 на сцена, а с големите заедно, се получиха общо към 300 участника!

Много приятна изненада бе участието на двама солисти от Софийската опера, които чудесно изпяха две китайски композиции.

За Петко Хинов няма и какво да говоря - той си бе "черешката на тортата" с впечатляващите му преводи. Всеки можеше да си закупи преводна китайска литература с автограф от преводача!

Като поздрав, ви пускам изпълнение на учениците от 9ти и 10ти клас от 138мо СОУ "Проф. Васил Златарски" на песента "我会考一百分"!


# 174
  • София
  • Мнения: 1 075
А ето ги и най-малките ни участници от 1ви до 4ти клас на репетиция!

# 175
  • Мнения: 2
Привет на всички! Казвам се Радослав Механджийски и Яна Шишкова беше моя преподавателка по китайски език в 18 СОУ. Ще споделя съвсем накратко няколко неща. За онези родители, които действително искат да подарят на децата си едно смислено средно образование с изучаване на рядък и все по-популярен език - има само едно място, където това може да се случи и то е в 138-мо СОУ. Защо? Китайският език е изключително специфичен. Едно дете може да го изучава години и да се окаже с нулеви познания, ако методите на преподаване не са адекватни и ако на преподавателя му липсват необходимите хъс и посветеност. Яна, първо, е единственият СОУ преподавател, който се занимава (като тема на докторат, не просто хоби) с методология на преподаване! Не просто какво - а КАК се преподава на децата. И, за всеки, който я познава, това е просто ясно - тя е, меко казано, отдадена на това, което прави. Препоръчвам на всеки заинтересован или да се срещне с нея, или да посети часовете й в училището - ще останете очаровани от респекта, който имат децата към нея, от премерената й строгост, способна да омиротвори глуповати буйства и да придаде смисъл и фокус на занятията, както и от желанието й децата да се развиват - както езиково, така и като личности. Изключително рядък пример за учител в просветителския смисъл на понятието. Аз лично разбрах на какво ни е научила, когато заминах за Китай и попаднах сред хора от цял свят, които имат подготовка с езика. Оказа се, че аз съм в пъти по-подготвен по-способен от тях. Просто защото имах изключително добре изградени езикови основи. Да не говорим за кабинета, в който се провеждат занятията в училището (финансирането за стаята е преди всичко заслуга на преподавателя) и за възможностите за пътувания в Китай, които се подсигуряват на учениците на 138-мо СОУ поради непрестанните успехи на китайската паралелка. Какво повече да ви кажа - това ми се струва напълно достатъчно:) Китайският тепърва ще се оказва златен избор за онези, които го владеят добре!

# 176
  • София
  • Мнения: 1 075
Скъпи Радо, трогната съм от твоята висока оценка!!
Вие бяхте моят първи клас и моето сърце завинаги ще остане с вас, с каквото и да се занимавате в живота! Обичам ви!

А аз иначе влязох да се отчета малко за свършеното от нас през годината:

http://uspelite.com/iana-shiskova-decata-triabva-da-badat-nauche … -kam-visoki-celi/

# 177
  • София
  • Мнения: 1 075
Скъпи приятели,

Бързам да ви съобщя, че имаме едва пет свободни места след първо класиране в кампанията 2016 и сте добре дошли да запишете децата си в нашата чудесна паралелка!

# 178
  • Мнения: 6 417
Четейки коментарите тук се успокоявам, че направих най-добрия избор, записвайки дъщеря ми в 9 клас на 138-мо СОУ Simple Smile

# 179
  • София
  • Мнения: 1 010
Налага се да пресладя темата:
Отново поклон към Учителя - наша Юна закова 270 точки от 300 на изпита по китайски HSK - писмен. В десети клас е и минава на четвърто ниво.
Благодаря, Яна! Heart

Общи условия

Активация на акаунт