Китайските паралелки на 138-мо СОУ "Проф. Васил Златарски"

  • 64 106
  • 199
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 075
Здравейте, скъпи родители!

Твърде съм радостна да ви съобщя, че след години преодоляване на трудности, най-накрая се намери директор с визия, който да приеме присърце отварянето на нови източни паралелки в София. Самата аз бях седем години основният учител в 18то СОУ и, благодарение на общите ни усилия с децата и родителите, успяхме да постигнем изключителни резултати - през 2008 спечелихме първо място в Европа и осмо в света, а през 2010 - второ място в Европа и пето в света на най-престижното международно състезание по китайски език за ученици "Китайски езиков мост", заключителните турове на което се провеждат в Китай.

Смяната на приоритетите, която стана с идването на нов директор, както и безнадеждността, която завладя цялото учителско съсловие след голямата стачка, ме накараха да напусна любимата си работа. След няколко години преподаване в университета обаче твърдо заставам зад позицията, че само в тийнейджърска възраст могат да се постигнат резултати, които не само да касаят непосредствено усвояването на този труден и интересен език, но и да доведат до промяната в мисленето на децата и разширяването на техния кръгозор към околния свят, която ще ги направи будни, знаещи, умеещи и уверени в себе си хора.

Чудото се случи и сега в 138мо СОУ стартираме паралелка, която ще бъде изначално планирана и изградена в най-добрите традиции на българското образование, но и с нов опит и следваща новите тенденции в методиката на чуждоезиковото обучение.

Разкажете на своите деца в седми клас, че има такава паралелка и вижте как реагират - ако лицето им се озари от радост, ако проявят любопитство и започнат да ви говорят за Изтока, то това е тяхното място. Ако радостта озари вас, но не предизвика ентусиазъм у детето, по-добре не го тласкайте в такава посока - мога да развия изначалната мотивация в пъти, но не мога да запаля малък човек, който има насоченост в различна област.

Ще се радвам да отговоря на всеки ваш въпрос - от учебни планове до възможности за стипендии и развитие. За мен може да прочетете в блога ми (линкът - в подписа). Поздрави и смело напред!

Последна редакция: чт, 27 юни 2013, 17:13 от Mamma

# 1
  • Мнения: 14 654
Пишеш, че си водила твои ученици по състезания и сте печелили челни места. Това е прекрасно, но какво става после с развитието на тези деца като завършат? Могат ли да продължат висшето си образование в СУ като полагат изпит по езика, който са изучавали или трябва да кандидатстват с друг чужд език? Ако не се лъжа СУ дава възможност за специализация в Китай?
И има ли университети в Китай, към които си заслужава децата да се ориентират? Въобще не е много ясно на един счетоводител или инженер какво ще е професионалното развитие на един китаист, пък хората обичат конкретни неща. 
Ако може да разкажеш малко и за упражненията - как се запомня един толкова различен език, има ли интерактивни занимания, посещения на места, свързани с културата на Китай, такива неща.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 075
Радвам се, че предизвиках интерес!

1. Какво става после с развитието на тези деца като завършат?

От около 180 ученика, които съм изкласила до 12ти клас около 30 са свързани с Китай - едни си дозавършват там образованието, други имат вече фирми и работят. Възможностите, които предоставя китайската страна са на практика безгранични, когато детето проявява интерес и учи здраво. След малко ще публикувам представянето на паралелката, което ще прочетете и на сайта на 138мо училище.

2. Могат ли да продължат висшето си образование в СУ като полагат изпит по езика, който са изучавали или трябва да кандидатстват с друг чужд език?

На този етап трябва да кандидатстват с английски, немски, франски или руски език. Работим в посока на това резултатите от китайския вариант на TOEFL да се признават за Олимпиада по китайски език и децата на квотен принцип да влизат в "Китаистика" без изпит. На този етап има силна индикация, че ще се постигне подобна спогодба първу с ВТУ. Там от тази година се отварят още две специалности с китайски език.

3. Ако не се лъжа СУ дава възможност за специализация в Китай?

Не само в СУ, тъй като самите стипендии са по няколко линии - през програмите за взаимен обмен през МОМН, по линия на Институт Конфуций, който провежда въпросния изпит, наречен HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi, Изпит за професионално владеене на китайски език), както и международното езиково състезание "Китайски езиков мост", в което участвахме и ние. Стипендии могат да бъдат спечелени още в рамките на средното образование. Няколко мои ученика са в Тиендзин с помощта на една от най-успешните китайски учителки, които сме имали Лиу Кун. Тя лично уреди за тях четиригодишни стипендии.

4. Има ли университети в Китай, към които си заслужава децата да се ориентират?

Има множество университети в Китай, повечето наши студенти и ученици учат в Ухан, Тиендзин, Шанхай, Нандзин, Харбин, по-малко в Пекин. С петгодишно обучение може да се кандидатства за различни специалности - от бизнес администрация, през филология, история, философия и др.

5. Какво ще е професионалното развитие на един китаист?

Няма безработен китаист в България. Това е истината. Огромно количество професии могат да бъдат упражнявани - от зам. министър (Милена Дамянова) до преводач, преподавател, персонал или ръководител във фирма, екскурзовод, консултант, икономист, правист и много, много други. Разбира се, китайският е още по-полезен ако се изучава в училище, защото учениците излизат с много добро равнище, което им върши работа в ежедневието и в бизнес преговори, както и изобщо при работа с китайци. В същото време чрез висше образование по интереси те повишават квалификацията си в пъти повече, отколкото да останат просто китаисти филолози.





Последна редакция: ср, 16 май 2012, 21:28 от Zanda Ksurik

# 3
  • София
  • Мнения: 1 570
Не разбрах от кой клас стартира паралелката?

# 4
  • София
  • Мнения: 1 075
От въодушевление съм забравила да спомена - от седми клас Wink

Профилът е чуждоезиков. Стартира се с 18 часа език седмично и 2 часа Странознание на Китай (1ви срок), 2 часа История на Китай (2ри срок).

# 5
  • София
  • Мнения: 1 570
Благодаря. Пожелавам ви успех. Мисля, че китайският език ще става все по-търсен и ще бъде голямо предимство да го владее човек.

# 6
  • Мнения: 31
може ли да се изучава от деца в детска градина?

# 7
  • София
  • Мнения: 1 075
Благодаря. Пожелавам ви успех. Мисля, че китайският език ще става все по-търсен и ще бъде голямо предимство да го владее човек.

Благодаря! Аз особено се радвам за децата, защото такава паралелка непосредствено им дава възможност както да си разширят кръкозора, така и да придобият високото самочувствие, което заслужават. Убедена съм, че ще имаме същите и още по-големи успехи, а това ще им покаже, че в България хората не са малки и изостанали, а работливи, умни, талантливи и успешни!

# 8
  • Мнения: 31
сериозно питам за детска градина, възможно ли е обучение?

# 9
  • София
  • Мнения: 1 075
може ли да се изучава от деца в детска градина?

Може и дори се изучава. Проблемът с китайския и изобщо с източните езици в детската градина е следният - за там им трябва носител на езика с професионална квалификация предучилищна педагогика. Ако искаме реални резултати. Колкото по-малки са децата, толкова по-непосредствено възприемат езика. Там трябва игра, множество дейности, които да се сменят минимум на минута-две (методът на Монтесори е чудесен в това отношение и приложим и към китайския език). Такива китайци обаче в България няма.

В същото време, специалистите преподаватели и учители, които имаме в България (няма и десет все още, за съжаление), са хора с висока академична подготовка, които преподават от осми клас нагоре, просто защото дотогава децата са изградили всички основи на родния език, имат определено филологично мислене, владеят (поне отчасти) граматични термини. За език, който е твърде многолик, това е много важно.

От една страна броят на йероглифите е наистина подтискащо висок - само общоупотребяваните са над 7000. За да се овладеят, следва човекът да има аналитично мислене и с помощта на учителя, да се научи да ги класифицира по определени признаци. И отново опираме до необходимостта децата да са поне на 14 години, както психолозите ясно различават различните етапи на узряване на психиката и мисловната дейност.

Аз самата съм твърд привърженик на ранното чуждоезиково обучение - синът ми е на пет години и се старая да трупа руска и английска лексика и се получава чудесно. За китайския език обаче си трябва класическо обучение. Няма смисъл децата да учат от първи до седми клас китайски, при условие, че същия материал усвояват само за една година в осми клас с много по-добър резултат. Имам преки наблюдения върху опита на руснаците в това отношение. В Русия има два интерната с китайски език, където се учи от първи до дванадесети клас, но по сравнително малко часове. Ние сме много по-силни от тях, само защото имаме уникалните езикови паралелки и подготвителен клас.

Последна редакция: ср, 16 май 2012, 22:43 от Zanda Ksurik

# 10
  • Мнения: 186
Наистина ще ви следя с интерес. Малкия ми син ще е на есен в 138 СОУ , но първи клас.
Успех желая!

# 11
  • София
  • Мнения: 1 075
Наистина е ви следя с интерес. Малкия ми син ще е на есен в 138 СОУ , но първи клас.

Стискам палци детето да бъде мотивирано и да попадне на отдаден колега! Директорката е много бърза в решаването на проблемите. От момента, в който проведохме първия ни разговор, до момента, в който започна ремонта в кабинета, в който ще бъдат китайските паралелки, мина... ЕДНА седмица! Веднага се намериха пари за нови чинове, пребоядисване, циклене на паркета и нова секция. Силно съм впечатлена, а имам доста болезнен опит от всякакви директори, така че всичко ще е наред!

# 12
  • Мнения: 31
Съжалявам, мислех да въведа в детската градина изучаване на китайски, защото има интерес и от родители. Желая Ви успех!

# 13
  • София
  • Мнения: 1 075
Съжалявам, мислех да въведа в детската градина изучаване на китайски, защото има интерес и от родители. Желая Ви успех!

Обърнете се към Китайското посолство с молба да изпрати доброволец с нужната квалификация. Те на драго сърце пращат такива. Те ще подсигурят заплатата, а Вие трябва да осигурите квартира за човека. Потърсете аташето по образованието г-н Юен.

# 14
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Минавам само за да изкажа съпричастната си радост за отварянето на такава паралелка   bouquet
Zanda, желая ти успех в това начинание.  Hug Би ли споделила как ще изберете децата за тази паралелка? Ще има ли интервю с децата, за да се определи тяхната заинтересованост да изучават езика?

# 15
  • София
  • Мнения: 1 075
Минавам само за да изкажа съпричастната си радост за отварянето на такава паралелка   bouquet
Zanda, желая ти успех в това начинание.  Hug Би ли споделила как ще изберете децата за тази паралелка? Ще има ли интервю с децата, за да се определи тяхната заинтересованост да изучават езика?

Много благодаря за подкрепата!

Аз точно това написах в първия пост. Децата влизат по желание в паралелката след изпити, но обикновено това желание е по-скоро родителско, отколкото на децата. Затова и препоръчвам все пак да се вземат предвид желанията на самите деца, защото дори и малкия интерес аз ще развия в пъти, но за онзи, който е ориентиран в съвсем друга насока, обучението би се сторило бреме. Няма какво да се лъжем - учи се много, изисква се много. Резултатите напълно оправдават това, но едно е да си позитивно настроен и да ти се учи за Китай, друго - сърцето да ти е в различна посока.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 173
Не мога да повярвам, че за една седмица г-жа Кръстева е намерила пари и време за ремонт на кабинет. Дъщеря ми учи в 138-мо  и класната й стая е под всяка критика. Китайският език е сериозен предмет и иска много учене, дано новата паралелка има успех в училището, защото дисциплината поне според мен не е на нужното ниво...

Поздравявам Ви...  bouquet

# 17
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Благодаря Zanda, пожелавам ти наистина да се получи една паралелка от мотивирани деца, които да са щастливи да изучават китайски.   bouquet

Аз попитах понеже в Калгари има паралелки за арт например (не че е сравнимо с изучаването на китайски) и децата минават през интервю (без родителите) с цел да се разбере дали децата наистина се интересуват и дали ще са щастливи в такава среда (дали им идва от сърцето както се казва; и разбира се отделно дали им идва отръки). С една дума учители и деца да се харесат взаимно преди да започнат да "работят" заедно.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 075
Mamamia, това ми се струва много полезна практика, когато касае предмет, който наистина изисква определен талант. За китайския обаче това по-скоро не важи, защото, както доказват последните психологически изследвания, залегнали и в Европейската езикова рамка (това е документът, който урежда изцяло чуждоезиковото обучение в ЕС), хората се оказва, че имаме една единствена езикова способност. Това означава, че ако човек знае родния си език, той също толкова добре може да говори и друг език, т. е. понятието "не му се отдават езици" не съществува. Съществува страх да проговориш и притеснение да не изглеждаш смешен например, но именно това отличава добрия учител - да те накара да превъзмогнеш всички задръжки и да започнеш да говориш.

В този смисъл е хубаво децата да си харесат учителя, но не е толкова съществено, доколкото учителят може да се смени по хода на преподаването, докато предметът остава същият. Колкото и необятен да е китайският език, той все пак има конкретни параметри, които могат да бъдат чудесно овладяни, така че децата да се научат да го говорят много добре още в училище.

Аз самата завърших "Китаистика" в СУ, бях след трети курс за година в Китай, но чак след като се върнах и започнах да работя с езика, го проговорих наистина. Факт е, че докато не ти се наложиш да ползваш нещо, ти реално не го владееш, а само го знаеш (къде добре, къде не до там). Независимо от това, ако се стараеш и си запомняш думите и фразите, рано или късно те изплуват в съзнанието и това важи за всички предмети.

Последна редакция: чт, 17 май 2012, 14:00 от Zanda Ksurik

# 19
  • София
  • Мнения: 1 075
По въпроса на Янечек за интерактивните помагала и изобщо учебниците.

Добрата новина е, че ще имаме свой проектор, свързан с компютър, в самата стая. Извън учебната система, която чакам от Китай октомври месец, има маса възможности за интерактивно обучение - от учебни филмчета, през презентации, през анимационни филмчета за йероглифите и пиктограмите.

Давам ви няколко примера да разгледате колко всъщност забавно може да бъде едно такова обучение Wink

Уроци в диалози, при които се използват ситуативни анимационни филмчета (отидете на LESSON 1, натиснете вдясно DIALOGUE, после натиснете 1, 2 или 3):

http://www.chinesecom.eu/multimedia/en/

Не се опитвайте вкъщи сами да произнасяте думите! Китайският език задължително в началото трябва да се изучава с учител, който да ви постави едно перфектно произношение. В това отношение не прилича на никой друг познат ни език, тъй като тук не е достатъчно приблизително да произнасяме звуковете, но следва да ги разпознаваме и да говорим сричките в тонове (повече по въпроса тук: http://china.edax.org/?p=562)

Речник на пиктограмите, илюстриращ пълната трансформация на даден йероглиф от пиктограма до съвременен опростен йероглиф:

http://vividict.com/WordInfo.aspx?id=1615

Давам пример с йероглифа 女 "жена" - в пиктограмата си личи как това е човек в профил, който е коленичил със скръстени ръце в знак на подчинение. От тук можем да извадим следния извод, че когато са се създавали първите писмени знаци, обществото вече е било навлязло в патриархалния строй и е имало социално разделяне на ролите.

Ето и едно много красиво филмче, в което с помощта на 36 пиктограми се разказва много сладка история:

http://v.youku.com/v_show/id_XMjIyNjc5MTI=.html

Последна редакция: чт, 17 май 2012, 13:12 от Zanda Ksurik

# 20
  • София
  • Мнения: 3 824
Ще използвам темата ви, за да задоволя любопитстовото си по един въпрос. Извинявам се предварително, ако въпросът ми е глупав. От много време се чудя може ли човек, който няма музикален слух да научи китайски без да му е майчин език? Ако е възможно, ще му бъде ли много трудно?

# 21
  • София
  • Мнения: 1 075
Не се безпокойте!

Би било твърде смело да предположим, че милиард и триста милиона китайци имат музикален слух Wink

По мой опит, тонове се овладяват доста по-бързо от нас, отколкото гласните на китайския език (докторската ми дисертация е точно на тази тема, китайците се разминават драстично в отбелязването на броя им и го дават от 16 до 23!). След като веднъж човек свикне да следи всяка нова сричка (сричката е фонема, морфема и дума едновременно) да бъде произнесена в тон, то това става автоматичен навик.

Точно заради това в началото се отделя внимание само върху фонетиката и произношението, за да стане втора природа учещият да следи тези неща. В университета са предвидени за увод в йероглификата 90 часа и увод в произношението; в училище - първите две седмици, общо 36 часа, понякога се налага и повече. При децата на 14 години все пак е по-лесно, защото те в повечето случаи нямат страх да повторят звук, а също и не го сравняват с друг, който са овладели преди това.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 824
Много благодаря за отговора и разяснението! Не е лесен език, но според мен усилията си заслужават Simple Smile

# 23
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Zanda, благодаря за отговора и за сайтовете. Този с уроците е доста интересен, чудя се кога ще започна да уча китайски (то покрай теб човек как да не се увлече)

# 24
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 130
Много ме зарадва тази новина. Пожелавам успех на паралелката. Zanda, да разбирам ли, че Вие поемате обучението на децата по китайски език?

# 25
  • София
  • Мнения: 1 075
Здравейте! Благодаря на всички за подкрепата, в интерес на истината с малко опасение пуснах темата, защото знам, че за съжаление все още връзката между родителите и учителите не е достатъчно добра. На мнение съм, че е добре да се знае всичко предварително, първо за да няма изненади и второ - за да видя дали ще се породят добри идеи, които да бъдат приложени за максимално доброто развитие на децата.

Много ме зарадва тази новина. Пожелавам успех на паралелката. Zanda, да разбирам ли, че Вие поемате обучението на децата по китайски език?

Аз ще поема изцяло уводния курс, ще поставя основите на произношението и йероглификата в началото, след което ще остана да преподавам фонетика и култура на Китай. Друг преподавател, млад и много нахъсан (има лично постижение трето място в света по китайски език на "Китайския езиков мост"), ще поеме часовете по практически китайски и граматика. Тъй като имаме много добра взаимовръзка, при случай ще участвам в повишаването на езиковата компетентност.

Самата аз нямам право да работя на пълен щат, защото съм в последна година докторантура, но най-рано от втори срок вероятно ще поема всички часове.

Ако имате желание, може да разгледате блога за Китай, който правя, в него има около 1100 статии по всевъзможни аспекти на китайската култура: http://china.edax.org/

Биографията ми тук: http://china.edax.org/?page_id=2

# 26
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 130
Аз имам впечатления от Вас, говорихме си по телефона началото на учебната година, имах питане за китайската паралелка в 18то СОУ. Чакаме да минат матурите и започваме с голямото нареждане на желанията.

# 27
  • Мнения: 1 004
Zanda, минавам само да ти кажа здрасти!  Hug Дано ме помниш  Blush И успех!!

# 28
  • София
  • Мнения: 1 075
Zanda, минавам само да ти кажа здрасти!  Hug Дано ме помниш  Blush И успех!!

Хей, хей, миличка! Как са децата, трето на хоризонта?! Радвам се да те видя тук, пък кой знае - може някой ден и на баткото да даскалувам Wink


Аз имам впечатления от Вас, говорихме си по телефона началото на учебната година, имах питане за китайската паралелка в 18то СОУ. Чакаме да минат матурите и започваме с голямото нареждане на желанията.

Каквото и да решите, стискам палци! Помня разговора Wink

# 29
  • Мнения: 1 004
Ха, няма друго  Grinning Вече съм стара, девойките порастнаха  Joy Отстъпвам третото на други по-нуждаещи се  Wink
Няма да ми се сърдиш, но предпочитам да не си му даскал, щот си много строга  Laughing Шега, но ако дойдеш към немско, нямам против, но иначе наистина предпочитам да не си  Praynig
Я ми метни някаква нет-на връзка на лични  Praynig да не спамя тук. Иначе това китайският език, може да се окаже доста перспективен за нашето потомство  Peace

П.п отговарям по дефолт, но сега прочетох и се чудя, защо говоря в мъжки род, ама нямаме батко, а кака...кой батко всъщност?  newsm78

# 30
  • София
  • Мнения: 1 075
Това е официалното представяне на паралелката, ако имате допълнителни въпроси - питайте!


Китайската паралелка в 138мо СОУ "Проф. Васил Златарски"

Уважаеми ученици и родители,
Представяме Ви накратко новата китайска паралелка, която стартира наесен в нашето училище и Ви каним не просто да се потопите в едно изключително по рода си пътешествие в езика, културата, философията и бита на най-древната съществуваща и досега цивилизация, но и да получите перспективна, уважавана и високоплатена професия още в рамките на Вашето средно образование.

Що е то китайски език?
В КНР съжителстват 56 националности, от които близо 92% - от националността хан, т. е. етническите китайци. Хан говорят на една голяма група северни диалекти и цели седем групи южни диалекти. За целите на масовото ограмотяване на населението (до 50те години на ХХ век над 80% от китайците са неграмотни), след дълъг процес на оформяне, през 1982 г. в Конституцията на КНР са внесени поправки, които налагат в страната един държавен език, наречен путунхуа ("Общоразпространен език"). Именно путунхуа е езикът, който се изучава под името "китайски език" повсеместно.
След отварянето на Китай към света в началото на 80те години на ХХ век, и особено с икономическия бум, който наблюдаваме от десетина години насам, все повече чужденци избират да изучават китайски език. Ако в началото това са шепа отдадени ентусиасти, които не наблягат на практическото приложение и прагматичната изгода от неговото владеене, то днес цифрите са зашеметяващи - само през 2010 г. броят на участвалите във всички видове тестове HSK (китайският вариант на TOEFL) е 689 000 души.

Обучението по китайски език в България
България не изостава от световните тенденции. През 1991 г. в СУ "Св. Климент Охридски" е открита специалност "Китаистика", в която ежегодно се приемат по 18 души. Цифрата плавно нараства, като през учебната 2011/2012 г. в най-различни форми нови 700 души започват да изучават китайски език. Центрове вече има не само в София, но и във Велико Търново, Русе, Пловдив и Варна.

Възможности за обучение в Китай по време на гимназиалната степен
Едно от големите предимства на китайската паралелка е възможността за участие в няколко дейности, които непосредствено дават възможност за пътуване до Китай и дори стипендия в китайски университет.

-) Изпитът HSK
HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi), в превод – „Изпит за равнище на владеене на китайския език”, се явява стандартизиран тест за изучаващи китайския като чужд език (чужденци, живеещи в чужбина китайци, ученици и студенти от малцинствените групи), организиран и разработен на държавно равнище от Ханбан – Главна квартира на институт Конфуций, като се администрира от институтите Конфуций в отделните страни по света. Той е подобен по структура и съдържание на TOEFL, като удостоверенията за успешно издържалите важат две години.
У нас на 09.06.2006 г. в ЦИЕК (Центъра за източни езици и култури) към СУ „Св. Климент Охридски” се откри институт Конфуций в София, към който съществува и изпитен център по HSK. Ако при първото издание на изпита в България през 2006 г. се явяват трима души, то през 2010 г. те вече са над седемдесет.
Най-добре представилите се участници в изпита получават възможност за едномесечно обучение в Китай, към което се предвижда и стипендия.

-) Състезанието "Китайски езиков мост за ученици"
Състезанието „Китайски езиков мост за ученици” представлява ежегодно състезание по китайски език, което се провежда в няколко тура. Първият тур се осъществява на национално равнище, като спечелилите 1во, 2ро и 3то място заминават на финалните турове в Китай. Полуфиналът и финалът се излъчват по китайската телевизия, а спечелилите получават от половин година до пълен четиригодишен курс обучение в КНР.
Основният преподавател, с когото ще работят нашите ученици, се казва Яна Шишкова. На първия „Китайски езиков мост за ученици”, проведен през 2008 г. в град Дзинан, провинция Шандун, тя и нейните ученици, печелят ПЪРВО място в Европа и ОСМО място в света по китайски език. През 2010 г. отново нейните ученици печелят ВТОРО място в Европа и ПЕТО място в света.
Участието в това състезание дава непосредствена възможност на учениците да пътуват из Китай и да попият китасйката култура, както и да получат стипендии за обучение в китайско висше учебно заведение.

-) Културен обмен
В България вече съществува практика по културен обмен български ученици да бъдат настанявани за две седмици в китайски семейства, като на свой ред приемат в своя дом китайски ученик. Приемащите семейства се грижат за настаняването, изхранването и културната програма, пътните разноски се поемат от изпращащото семейство.
По различни програми се дава възможност на учениците и за летни лагери в Китай, които продължават от седмица до десет дена. Настаняването, изхранването, придвижването и културната програма се поемат от китайска страна, пътните разходи за самолетен билет – от семействата на учениците.

Китайската паралелка

Китайската паралелка, която стартира през учебната 2012/2013 година в нашето училище, е изградена върху най-добрите традиции на българското чуждоезиково обучение, подкрепена от постиженията на руската и китайската чуждоезикова методика. Учебният план предвижда седмично:

КЛАС   РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ

ОСМИ   
18 часа практически китайски език език;
2 часа „Странознание на Китай” през Първи срок;
2 часа „История на Китай” през Втори срок

ДЕВЕТИ   
6 часа практически китайски език;
2 часа „Бит, традиции и обреди на китайския народ” през Първи срок;
2 часа „Изкуства и художествени занаяти на Китай” през Втори срок

ДЕСЕТИ   
4 часа практически китайски език;
2 часа вестникарски китайски език;
2 часа Древна китайска литература

ЕДИНАДЕСЕТИ   
4 часа практически китайски език;
2 часа вестникарски китайски език;
2 часа бизнескитайски език
2 часа Средновековна китайска литература

ДВАНАДЕСЕТИ
4 часа практически китайски език;
2 часа бизнескитайски език;
2 часа Нова и най-нова китайска литература

В единадесети и дванадесети клас ще се чете философия на китайски и български език, отделно ще се наблегне на източните философии и история на източните (в частност китайските) религии - конфуцианство, будизъм, даоизъм.
Извън основния курс, се предвиждат допълнителни часове по калиграфия и тайдзицюен, по желание на учениците.

Учебни помагала
Учебните помагала са подсигурени по линия на Институт Конфуций и Посолството на КНР в България. Разходите за семействата ще се изразяват в подсигуряването на подходящи тетрадки на квадратчета, както и китайско-български/китайско-английски/китайско-руски речник на определен етап от обучението.

Последна редакция: сб, 19 май 2012, 17:01 от Zanda Ksurik

# 31
  • Мнения: 86
Здравей Занда,
Страхотно че ще има нова паралалка! Мойте поздравления! Когато го прочетох искренно съжалих че не живеем в България Simple Smile Искам да кажа на всички родители, които се колебаят дали децата им ще се справят защото е труден език, дали ще останат мотивирани, не се притеснявайте, смело записвайте децата! Сина ми е на 13 и учи китайски от повече от 6 години, с все същия ентусиазъм както в началото. А по въпроса за переспективата, откакто ходихме в Китай, съм сигурна че сина ми никога няма да остане гладен Laughing Чудесно е че в България има хора с визия, успех!

# 32
  • София
  • Мнения: 1 075
Много благодаря, миличка!

Китайският наистина е нещо невероятно - колкото повече задълбаваш в него, толкова по-интересен става и толкова повече си разширяваш кръгозора! Хубавото е, че каквото търсиш в него - това намираш. Може да е развитие и кариера, може да е философия и изкуство, може да е музика, калиграфия, общуване с древна култура, а може да е търсене на вселенски истини...

# 33
  • София
  • Мнения: 802
Здравейте!

Чувала съм за Вас като учител в 18-то, дори съм гледала по новините как Ви посрещат с успелите ученици от Олимпиадата по китайски език  Hug
Попадайки на темата, направо съжалих, че не съм ученичка, та да се запиша - толкова подробно и компетентно сте обяснили всичко, че не знам за учениците, но моята мотивация е налице. Приемате ли по-дъртички ученички ?  Laughing

Някой писал, че сте строга учителка. Аз това го приемам за бонус. Скоро размишлявах, че това, което съм запомнила от училищаната скамейка, е било именно от строгите учители, а не от онези... разбиращите и влизащи в положение... Пък и след това децата в живота срещат строги, изискващи работодатели, а не такива, дето ще им се въртят около персоната да им правят постоянни реверанси. Не е ли така?

И сега моят въпрос: (малко е объркан, но надявам се да ме разберете)
Имам дете на роднини, което кандидатства в момента след седми клас. Много разговаряме с тях по въпроса със желанията и подредбата им (е, те вече се подредиха, но знам, че до края на кампанията не е късно!!!) Аз съм също на Вашето мнение, че най-важно е детето да е запалено или поне да изпитва романтични представи за предмета, който ще изучава основно. Всъщност, и при възрастните е така - имаме ли порив и стремеж към нещо, ние му се отдаваме максимално и в края на краищата, постигаме добри резултати, нали?

Та, опитвам се да убедя родителите на това дете да се вслушат в неговите желания, докато те имат свои стереотипи и успешно ги наложиха при подреждането на желанията... Проблемът е, че детето (то е момиченце) няма свои възгледи за бъдещето, не знае какво иска да учи и е крайно объркано  Sad  Един ден е чуло за съученици, които са запалени по търговските гимназии, друг ден - за братовчедка, която е във Френската и така си променя желанията, водейки се по чуждите стремежи. Докато накрая то просто каза на родителите си: Пишете, каквото прецените, все ми е едно, само да не е на другия край на София! (те са от Младост)

Извинете за пространствените обяснения, но исках да опиша подробно нещата. Мен лично ме боли, когато става така. Родителите в по-късен период осъзнават грешката си, но безизходицата е, че връщане назад няма... една погубена човешка съдба... и то на собственото ти дете...

И въпросът: Може ли в такава ситуация да бъде по някакъв начин запален интересът на детето - към какви материали, които да са по-популярни бих могла да го насоча, какви аргументи мога да му изтъкна, за да вземе то за себе си решение? Същото важи и за родителите - понятно е, че аргументите за тях трябва да са по-различни - относно бъдещи перспективи. Имате ли някакви данни, които да са като проценти, знам ли... Каква част от учениците ви са продължили с висше образование, а каква част от тях са продължили с китайски език, колко са в чужбина и т.н.?

А може би провеждате някакви извънкласни мероприятия, които също биха грабнали интереса на учениците?
Доколкото разбирам, и във финансово отношение такова обучение няма да е натоварващо? Прочетох, че разходите на семейството са за речници и тетрадки. А учебници и помагала има ли? Заплащат ли се и ако да, дали цената е поносима (в рмките на 10 лв, например)

Зная, че всички тези въпроси са някак... второстепенни, по сравнение с това какво огромно богатство получават децата, изучавайки китайски език и култура. Но, за съжаление, за някои родители са от по-приоритетните...

И друго. Балът на момичето е малко над 27. Дали ще може да се класира във Вашата паралелка?

# 34
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Sandalka, само искам да вметна, че колкото и процентно да се "успелите" ученици, в която и да е паралелка, винаги има шанс точно "твоето" дете да е в другите проценти.
А от поста ти излиза, че понеже ти си запалена някак по китайския, защо пък това дете да не запише китайски.

И лично мнение, решението за кандидатстването (къде и как) би трябвало да се избере от детето, но в повечето случаи родителите се намесват за да помогнат (доколко успяват е друг въпрос). В случая ти си просто роднина, а детето не е наясно какво точно иска. Ако изземеш отговорността на родителите, то после ти ще си тази, която е обвинявана не само от детето, но и от родителите, че детето не е попаднало на правилното място (ако се случи така). С една дума, мисля (не че си ме питала), че не е твоя работа в случая. (Пиша ти с най-добри чувства, не искам да се заяждам или нещо такова)

Ако искаш да разбереш какво го влече детето трябва да се вгледаш в това, което досега е правило и му е било интересно.

# 35
  • Мнения: 133
А Вие ли ще преподавате на учениците приети в паралелката с китайски език в 138 СОУ. Това което прочетох ми допадна но имам известни резерви към училището.

# 36
  • София
  • Мнения: 1 075
Здравейте!
Съжалявам, че не успявам да отговоря достатъчно бързо, пътувам тези дни, а след 07.06 ще съм на разположение непосредствено за въпроси в още по-интензивен вид.

Намирам въпросите на Сандалка за много важни.

Дали и как да убедим ненапълно ориентирано дете за ползите от китайския език?

Много се колебая да отговоря на такъв въпрос еднозначно, защото мисля, че всяко дете е индивидуален случай и само личен разговор (и по-скоро поредица от разговори) може да установи дали детето би могло да бъде запалено. Именно в този случай ролята на учителя ще е решаваща. Ако детето хареса учителя, има голям шанс да хареса и предмета.

От друга страна обаче, малко съм скептична към подобен подход, тъй като китайският език не е лесен. Той е увлекателен, никога скучен, завладяващо примамлив - в крайна сметка дори само умението да демонстрираш пред приятели писане на йероглифи вече те прави специален! Но не бива да забравяме, че това наистина е един от най-трудните езици на света. Основната трудност се състои в това, че дори по тълковен речник е ТРИ ПЪТИ по-богат на лексика от българския например. Това означава определени учебни навици и неизбежно зубрене на минимум 50-60 нови думи на седмица ИЗВЪН йероглифите, които се ще се дават. Повече от 3-4 йероглифа, с цялата информация за произхода, четенето, значенията, ключа, фонетика, не е педагогично да бъдат давани на учебен час.

Това означава около 25-30 йероглифа седмично, но почти 100 думи, тъй като йероглифът не е тъждество с дума.

Това, разбира се, не бива да плаши децата, тъй като всички, които владеем китайски език, сме минали през същото натоварване, а отпадналите в моята практика от около 180 деца са само трима.

НО! Колкото по-дълбоки трудови навици има едно дете, толкова по-лесно ще му бъде да овладее езика. Забележете - не склонност към езици, а дисциплина и умение да конспектира.

Още нещо важно. Четиринадесетгодишните тийнейджъри са едновременно и деца, и вече пораснали хора. Те се влияят от родителите, но също така търсят и самостоятелност. Точно това е възрастта, в която ученето полека лека започва да отива на заден план и ако учителят и родителите нямат единно виждане за възпитанието и твърд подход, който да не позволява на детето да използва противоречията в своя вреда, обучението става двойно трудно. Затова аз никога не изключвам родителите от работата си. Те са основен фактор за успеха на учениците. Колкото по-тясно работим заедно и постоянно има контрол, толкова по-добри резултати се получават. В този смисъл, ако детето е нахъсано за китайски език, но майката например всеки ден се чуди за чий му е това странно нещо и го обезкуражава, то и самото дете скоро ще започне да съжалява за избора си.

Затова трябва да разберете една проста истина - учителите и родителите трябва да бъдат тандем, който да не спира постоянните контакти, защото това е пътят да предпазим децата от всички беди, които могат да ги сполетят.

Последна редакция: чт, 31 май 2012, 06:18 от Zanda Ksurik

# 37
  • София
  • Мнения: 1 075
Каква част от учениците ви са продължили с висше образование, а каква част от тях са продължили с китайски език, колко са в чужбина?

От сбирките, които сме правили, виждам, че няма нито един завършил ученик, който да не следва висше образование. От въпросните 180 души в Китай (или занимаващи се с китайски език и бизнес) са около 30. Това е 1/6 и мисля, че е много висок резултат.

Независимо дали продължават с китайски език обаче, до един след подобно интензивно обучение (смело твърдя, че това важи изобщо за подготвителните чуждоезикови паралелки), придобиват полезни умения и навици, които им помагат да се реализират на пазара на труда - дисциплина, подреденост, умение за степенуване на задачите по трудност, бързина, гъвкавост, комуникативност, колегиалност, чувство за принадлежност към гилдия, практичност и много други.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 075
Доколкото разбирам, и във финансово отношение такова обучение няма да е натоварващо? Прочетох, че разходите на семейството са за речници и тетрадки. А учебници и помагала има ли? Заплащат ли се и ако да, дали цената е поносима (в рмките на 10 лв, например)?

Тук, уви, новините не са такива, каквито бихте искали да чуете.

Първоначалната инвестиция не е голяма - тетрадки, моливи. Докато не ни дойдат по-съвременни учебни помагала, ще използваме еднинствената прилична от гледна точка на дозираност и добро темпо учебна поредица, която имам отчасти в електронен формат (т. е. ще трябва да се разпечата и подвърже), една част на хартиен носител (т. е. ще трябва да се снима).

Отначало ни трябва само един принтиран учебник, половин пресниман учебник по слушане с разбиране (частта на ученика), много тетрадки на квадратчета.

По-късно ще трябва минимум един речник, като ще настоявам и за хартиен, тъй като електронните речници ограничават възможностите за учене на езика.

Но на още по-късен етап, когато навлезем в езика, ако детето желае да стане истински специалист, то ще трябва да инвестира много сериозна сума в своето израстване. Аз лично на няколко пъти съм ходила в Китай и всеки път съм превозвала по около 70 килограма книги - речници, учебници, пособия, литература. Финансите, които съм инвестирала в обучението си, може би едва след пет години работа след завършването ми съм успяла да избия и да изляза в плюс.

Добрата новина е, че за идните поколения вече не се налагат такива жертви и инвестиции, защото в София имаме китайски културен Институт Конфуций, който разполага с богата библиотека и в който всеки може да си направи карта и да чете.

Обобщено: китайският език е скъп за изучаване само ако човекът, който го учи, сам иска да достигне висше равнище.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 075
Балът на момичето е малко над 27. Дали ще може да се класира във Вашата паралелка?

Тъй като паралелката стартира за пръв път, балът вероятно ще е достатъчен. Докато работех в 18 СОУ, бяхме стигнали до бал 31 нагоре, но по мой опит това не винаги означава, че детето е попаднало на правилното място. Не смятам, че приемният бал играе съществена роля за успеха на ученика.

# 40
  • София
  • Мнения: 1 075
А може би провеждате някакви извънкласни мероприятия, които също биха грабнали интереса на учениците?

Да, твърде често се провеждат извънкласни мероприятия. Целта е детето интензивно да бъде потопено в китайската култура и да я приеме за достатъчно близка, та да може добре да осмисли езика на нейния фон. Китайското Посолство е неоценим сътрудник в това отношение. Има постоянно събития - изложби, кино, лекции и др. Особено през пролетта, когато традиционно се провеждат дни на китайската култура.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 075
А Вие ли ще преподавате на учениците приети в паралелката с китайски език в 138 СОУ. Това което прочетох ми допадна но имам известни резерви към училището.


Разбирам резервите Ви, тъй като и аз, когато влязох за пръв път в училището, видях доста неугледни стаи. В същото време съм твърде удовлетворена от безрезервната подкрепа, която ми оказа г-жа Кръстева. Да отвориш източни паралелки и да се стремиш да превърнеш едно обикновено общинско училище в средище на източните култури - това изисква размах и далновидност.

Виждам какво огромно желание има ръководството да създаде нещо хубаво и перспективно за децата и аз от своя страна съм повече от готова да направя всичко възможно в това отношение.

Аз ще преподавам в началото и ще поставя основите на произношението и увод в йероглификата, след което ще преподавам вероятно слушане с разбиране за два часа. В отделни два часа, които не са към основния курс, ще водя Странознание на Китай (география, туризъм, административно делене, земеделие, икономика, население, политическо устройство, социални проблеми и др.). През втория срок ще водя История на Китай, наред с часовете по език.

Друг преподавател, млад и много амбициозен, ще поеме основния курс. Колегата е възпитаник на 18 СОУ, през 2008 г. на международното състезание Китайски езиков мост за ученици спечели първо място в Европа и трето място в света. Тази година спечели българското издание на Китайския езиков мост за студенти и ще представлява България на финалните турове в Китай.

Добрата новина е, че най-вероятно ще успея да уредя учител китаец, който да води два часа разговорен език. За разлика от 18 СОУ няма да се налага да се събират пари за квартира (там ни изпращаха доброволци, на които китайската страна поемаше заплатата, а ние - квартирата). Този човек учи в България и ще е тук следващите три години. Това е значително по-добър вариант от постоянно сменящите се доброволци, първо - защото подлежи на контрол и ще познава всеки клас като материал, второ - защото говори български, трето - защото излиза далеч по-евтино.

# 42
  • Мнения: 133
Благодаря за изчерпателния отговор. Поздравления за желанието  с което се захващате да работите с децата. Надявам се да успеете да повишите интереса към училището, който по обясними причини в последните години за корен курс доста поспада. Адмирирам и подкрепям Вашата кампания и се надявам от тук насетне г-жа Кръстева да преосмисли работата и отношението на преподавателите си. 
Детето ми е кандидат гимназист в същото училище и сега в края на учебната година, когато все още през изминалата седмица предстояха изпитите за НВО една от госпожите преподавателки по важен предмет е казала на децата, че на нея " изобщо не и пука" как ще се справят на изпита по нейния предмет. Това определено ме натъжи и  много големи колебания имам дали изобщо в класирането да пишем като желание същото училище.     Но в същото време много ми допадна ентусиазма Ви и желанието за работа, а може би от тук насетне бъдеще ще имат все повече източните езици. Поздравявам Ви и искренно желая успех на паралелката.                                                                                                     

# 43
  • Мнения: 19
.............

Няма безработен китаист в България. ........


здравейте,

първо - браво за усилията и за щението за благо роду.

наистина не се заяждам, но не професията определя човека. 子曰:[人能弘道,非道弘人]卫灵公第十五:二八
имах шанса да бъда част от първата група студенти, които заминаха в китай на обмен през далечната 1987 г и от тогава се нагледах на случаи.

а че е интересно на децата, ако капацитет да го оценят, интересно е. и стискам палци за успех!

# 44
  • София
  • Мнения: 1 075
Благодаря за изчерпателния отговор. Поздравления за желанието  с което се захващате да работите с децата. Надявам се да успеете да повишите интереса към училището, който по обясними причини в последните години за корен курс доста поспада. Адмирирам и подкрепям Вашата кампания и се надявам от тук насетне г-жа Кръстева да преосмисли работата и отношението на преподавателите си. 
Детето ми е кандидат гимназист в същото училище и сега в края на учебната година, когато все още през изминалата седмица предстояха изпитите за НВО една от госпожите преподавателки по важен предмет е казала на децата, че на нея " изобщо не и пука" как ще се справят на изпита по нейния предмет. Това определено ме натъжи и  много големи колебания имам дали изобщо в класирането да пишем като желание същото училище.     Но в същото време много ми допадна ентусиазма Ви и желанието за работа, а може би от тук насетне бъдеще ще имат все повече източните езици. Поздравявам Ви и искренно желая успех на паралелката.                                                                                                     

Не бива да свързвате предмет с учител. Знам, че е практически невъзможно, но все пак - учим за нас си, а не за другите. Много съжалявам, че Ви се е случило подобно нещо, предполагам, че няма човек, който да не е попадал на такива учители. В същото време помним онези малцина, които са като светлина в тунела, които са ни запалили по нещо, изградили като личности, дали ценен съвет във важен момент. С общи усилия ще се опитаме да върнем доброто име на българското училище и ще се радваме на успехите на нашите деца!

Мехуди, благодаря за пожеланието! Разбира се, че не професията определя човека. Китайският обаче, по-скоро процесът по усвояването му, води до развиването на конкретни качества, които биха помогнали на всекиго във всяка една ситуация и това е най-хубавото покрай него. Владеенето му пък, сам знаете, е твърде приятно нещо, полезно и (при наистина сериозни усилия) доходоносно.

# 45
  • Мнения: 61
Zanda Ksurik, много се радвам, че намирам така подробна и увлекателна тема тук.
Следя я с интерес. Дори утре ще предложа на щерка ми, която умува дали да впише в желанията си след 7 клас  китайски език, сама да прочете какво сте написала.

Лично аз съм доста изненадана от желанието на дъщеря ми ми да изучава източен език, тъй като по мое мнение тя изобщо не е ориентирана какво иска да учи. Подкрепям я в желанието й, ще видим какво ще се случи на класиранията.

Балът й се очертава 29.852 (ако смятам удвоения сбор от оценките от изпитите + оценката по мат. + оценката по БЕЛ от удостоверението за завършен 7-ми клас). Естествено тя си пожела първо да се впишат японските паралелки във 18-то и 138-мо училище. За жалост аз нямам никакво мнение за тези езици и паралелки, но това, което пишете за паралелката в 138-мо училище, лично за мен, е много привлекателно и е този вид презентация, от който аз имам нужда като родител, за да имам представа накъде се ориентира в образованието си детето ми.

Желая успех на паралелката с китайски език и само като Ви чета, вече ми се иска детето ми да има преподавател с отговорно отношение, реална оценка и любов, каквито на първо четене и усет виждам у Вас.

# 46
  • София
  • Мнения: 1 075
Много мило!

Знам добре откъде идва интересът към японския език у нас. В пъти повече хора го изучават, защото са гледали манга например или слушали запалителен японски рок. Самата аз също съм учила японски един курс, затова и мога да предложа следното виждане. Китайският език като пръв източен е в пъти за предпочитане поради няколко причини:

- Той се явява базова отправна точка за проумяването на японски, корейски, тибетски и др. езици и е нещо като латински език в онзи край на света, тъй като е най-стар, а йероглифната писменост е тръгнала също от него; поради тази причина изучаването му води до развитието на усет и дълбоки познания, които могат да помогнат за всеки следващ източен език, което не важи в обратна посока.

- Той е най-говореният език на света, а владеенето му (в светлината на икономическия бум) до голяма степен подсигурява едно добро бъдеще по отношение на работата. Япония от друга страна вече от 30 години насам е в криза, а знаещите японски език са твърде много - сами преценете каква реализация на пазара на труда ще може да има.

- При спечелване на стипендия, или ходене до там по някаква програма, разходите за семейството са в пъти по-ниски, отколкото за Япония. Това не е маловажно, тъй като статуквото ще се задържи за дълги години, а ситуацията у нас не изглежда много розова в перспектива.

- Не бива да се влияем от културните послания на Япония, чрез въпросните сериали, манга и др., когато избираме своя професия, тъй като това е съдене по красива опаковка, а не по реално полезен предмет.

Тя винаги може, стъпвайки на основите на китайския, да научи и японски. Две мои ученички продължиха в университета с японски и днес са твърде търсени кадри с реализация в Германия. Така или иначе, аз ще бъда в училището в първия ден от записванията и ще отговоря на всеки въпрос, за да може да се вземе мотивирано решение.

# 47
  • Мнения: 61
Zanda Ksurik, благодаря за отговора.

Ето това е важна информация:

- Той се явява базова отправна точка за проумяването на японски, корейски, тибетски и др. езици и е нещо като латински език в онзи край на света, тъй като е най-стар, а йероглифната писменост е тръгнала също от него; поради тази причина изучаването му води до развитието на усет и дълбоки познания, които могат да помогнат за всеки следващ източен език, което не важи в обратна посока.

както и останалото, което пишете. Надявам се дъщеря ми да стигне до записване. Тогава с удоволствие и ще разговарям с Вас. Наистина перспективите са много важни, но за жалост децата са в такава възраст, че тези неща за тях са излишна информация и "глупости"  Confused

# 48
  • София
  • Мнения: 1 554
Zanda Ksurik, благодаря за подробната информация,
Вашият ентусиазъм зарази и мен. Аз от доста време се двоумя между японски и китайски езици, но сега вече взех категорично решение, благодарение на вас. Дъщеря ми ще бъде сега в трети клас, но не искам да я записвам в 18 СОУ /мои лични мотиви/. Има ли идея в 138 СОУ да се открие паралелка изучаваща китаийски език за ученици след четвърти клас. Също така, въпреки че не препоръчвате изучаване на китайски език преди определена възраст, искам да знам дали може да ме насочите към частни преподаватели или частни курсове, защото и дъщеря ми иска да започне с изучаването на езикав в сегашния момент-може и на лични. Благодаря предварително и пожелавам сърдечни успехи в това истински хуманно начинание.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 075
Здравейте, Ерна!
Радвам се,че сте се решили на тази хубава стъпка - при всички случаи, докъдето и да стигне, китайският ще обогати детето. Продължавам обаче да твърдя, че у нас условия за изучаване на този език от указаната от Вас възраст няма. Всяка една моя препоръка само би въвела в заблуждение, затова отказвам да я дам, прощавайте.

От есента в 138мо училище ще отворим две паралелки в първи клас, които да имат СИПове китайски. Преди обаче успешно да приключим годината и да видим дали изучаването на един тонален език дава същото или по-високо равнище на знания и умения, отколкото изучаването на западен език, няма да обеля и дума за препоръка. В момента се занимаваме именно с разработването на интересно разпределение за децата. В един и същи час ще им преподават не един, а ДВАМА китаеца, за да можем да сме сигурни, че на всяко дете ще се обърне достатъчно внимание и всяко ще се справи с предвидените дейности. Единият от китайците знае български език.

Задръжте малко устрема, защото един лош старт само ще откаже детето. Бъдете спокойна - аз съм научила китайски език, започвайки чак от 20тата си годишнина, а те започват на 14 ударно с по 18-20 часа седмично език на седмица. Бъдете спокойна, че, стига дотогава да запази интереса си, всичко ще бъде наред. А ако не успее да запази интереса, значи по-добре, че не е и започвало детето, защото това е разход на време, усилия и пари.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 554
Zanda Ksurik,
Благодаря за искреният отговор!Пожелавам успехи във всичките ви начинания!

# 51
  • Мнения: 186
Моят син ще е първи клас в 138 СОУ.
Ще го запиша на ЗИП китйски. Пък ще видим заедно резултатите. Simple Smile

# 52
  • София
  • Мнения: 1 075
Моят син ще е първи клас в 138 СОУ.
Ще го запиша на ЗИП китйски. Пък ще видим заедно резултатите. Simple Smile


Чудесно!

На родителската среща за първи клас септември месец ще представим целия екип и учебното разпределение по теми и дейности Wink Мисля, че на децата ще им бъде много интересно!

# 53
  • София
  • Мнения: 1 075
Скъпи родители,

За съжаление за паралелката на първо класиране се събраха едва девет души и тя бе спряна веднага. Само мога да предполагам защо се прояви от инспектората толкова голям ентусиазъм и натиск да се закрие преди Трето класиране. Колегите твърдят, че е имало над 30 желаещи, които са писали просто следващи желания китайски език. Много жалко, тъй като бе формиран екип от четирима преподаватели, бяха поръчани книги, ремонтиран кабинет и с огромно желание тръгнахме и ръководство и учители да създадем нещо наистина уникално и практически ориентирано като тази паралелка. В първи клас СИПовете се запазват.

Пожелавам успехи на децата през тази година! Да попаднат на добри учители и да заобичат науката и интелектуалния труд!

Сърдечни поздрави,

Яна Шишкова

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
какво се случва с децата, които са се записали след първо класиране?

# 55
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Уау, това не го очаквах  #2gunfire
Съжалявам, че такива неща се случват все още.
Нямам идея дали по закон се изисква някаква бройка за да стартира нова паралелка, но за мен 9 деца са напълно достатъчно. По-малко деца при нас го смятат за повече отделено време за децата и по- ползотворно учене.

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
Мисля, че се искат поне шестнайсет или осемнайсет деца, за да съществува една паралелка. Подозирам, че тези, които са се записали, са изгубили шансове за други паралелки, а ще ги разпределят зорлем някъъде.

# 57
  • София
  • Мнения: 3 114
Яна, съжалявам! Sad Следях темата и много ми харесваше идеята за такава паралелка. Не знам какви са наредбите, но ми се струва логично да бяха изчакали второто класиране, преди да бъде закрита. Thinking

# 58
  • София
  • Мнения: 1 075
И аз не го очаквах, но има някаква логика, защото така, ако на първо класиране не се се сформирала паралелка, значи че децата имат шанс да си влязат по второ желание на второ, трето класиране където са пожелали. Иначе минималната бройка е 18 души и щяхме да я имаме със сигурност.

# 59
  • Мнения: 133
Мисля, че отдавна е време г-жа Кръстева да си даде сметка,какво и куца и защо децата стремглаво напускат 138 СОУ. През изминалата тежка зима покрива на училището протече в една от класните стаи на последния етаж, намокри се и ел. инсталацията, но г-жа Кръстева рискува живота на децата ни и ги остави да се обучават в тази стая докато не дойде РЗИ и не и състави акт. А питам се ако муждувременно някое дете случайно беше закачило ключа за осветление, всички щяха да станат на факли вътре. Ето за това няма да се съберат деца. Жалко за хубавото училище от едно време преди да го съсипе г-жа Кръстева.

# 60
  • София
  • Мнения: 1 075
Извинявайте, но не виждам никаква връзка с това, че се опитваме да организираме една перспективна паралелка за децата. Напротив, г-жа Кръстева направи всичко по силите си, за да предостави възможнист децата не просто да се развиват, но да получат професия, докато още са в гимназиален етап на обучение. Ако имате оплаквания от самото училище, то надали това е темата, при условие, че аз досега не съм работила там и, очевидно, няма да работя засега?

Училището е спечелило проект тази година, пише го на голяма табела на входа и спешно в момента вървят ремонти. Аз като родител също изключително държа на безопасността на децата, така че не бих позволила, ако имах паралелка, нещо да се случи с децата.

# 61
  • Мнения: 133
Нищо лично против Вас и паралелкато която искате да остовете. Просто Ви казвам, защо децата бягат от училището. Но е факт, че ръководството на училището не е загрижено за децата. Родителите които са си дали своите там го знаят отлично, без значение какво си пишем ние тук. Иначе идеята ви е страхотна и я подкрепям.

# 62
  • София
  • Мнения: 1 554
Изключително неприятна новина. Адмирации за положения труд, и се надявам, че ще продължите борбата. Явно не семе узрели достатъчно, за да разберем колко важен е този език. УСПЕХ

# 63
  • София
  • Мнения: 1 075
Благодаря ви за подкрепата! Всичко се случва тогава, когато му е писано...

Догодина пак!

# 64
  • София
  • Мнения: 1 075
Ура! Ура!

Нямам думи, с които да благодаря на г-жа Кръстева за нейната упоритост и воля! Макар откриването на професионална паралелка с китайски език срещна невиждан отпор на всякакви равнища, откриваме ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНА паралелка от септември, която ще е с цели ОСЕМ часа китайски и аз ще се погрижа децата да научат всичко, което трябва да научат и в професионалната паралелка. В напредналите нива ще наблегнем на бизнес китайския, за да може да извлекат максимална комуникативна полза децата и непосредствено да прилагат езика за всякакво общуване.

Достъпът до обучения и стипендии е същият, а децата ще имат възможност да се докоснат до множество културни дейности, свързани с тази твърде интересна цивилизация.

Добре е да са издържали изпитите, но дори и без това, ще се постарая максимално да развия тяхната мотивация и желание да усвоят всичко, необходимо за един китаист - дисциплина, подреденост, амбиция, ученолюбивост, толерантност, партньорски отношения.

# 65
  • Мнения: 21 455
Всичко се случва тогава, когато му е писано...
Значи все пак ви е било писано! Поздравления за желанието, ентусиазма, упоритостта и положените усилия! Повече от сигурна съм, че с преподавател като теб ( извинявам се, че не пиша на Вие) децата ще научат много и ще стигнат далеч ( и нямам предвид само езика).
Стискам ви палци! Успех!

# 66
  • София
  • Мнения: 58
Здравейте,
наистина заслужавате адмирации за това, което правите и начина по който го правите! smile3501
Искам да попитам, деца от други училища ще могат ли да се записват в 138-мо училище да учат китайски език в самостоятелна форма на обучение и ако има такава опция от кой клас?

# 67
  • София
  • Мнения: 1 075
Здравейте,
наистина заслужавате адмирации за това, което правите и начина по който го правите! smile3501
Искам да попитам, деца от други училища ще могат ли да се записват в 138-мо училище да учат китайски език в самостоятелна форма на обучение и ако има такава опция от кой клас?


Имаме картбланш от училището да организираме вечерни и съботно-неделни курсове Wink)) Само да има паралелка - трябва да се запишат минимум 18 деца, всичко останало ще направим така, че максимален брой хора да могат да се докоснат до тази култура!

# 68
  • Мнения: 133
Горката г-жа Кръстева колко стремглаво губи деца и е готова на всичко. Ето това е делегирания бюджет. Иначе би останала без работа.  Само кажете на родителите на новите деца да знаят, че г-жа Кръстева застрашава и живота на децатас безхаберието си.

# 69
  • Мнения: 1 174
Всичко се случва тогава, когато му е писано...

Успех и от мен! Браво за мотивацията и ентусиазма.

# 70
  • София
  • Мнения: 58
Здравейте,
наистина заслужавате адмирации за това, което правите и начина по който го правите! smile3501
Искам да попитам, деца от други училища ще могат ли да се записват в 138-мо училище да учат китайски език в самостоятелна форма на обучение и ако има такава опция от кой клас?


Имаме картбланш от училището да организираме вечерни и съботно-неделни курсове Wink)) Само да има паралелка - трябва да се запишат минимум 18 деца, всичко останало ще направим така, че максимален брой хора да могат да се докоснат до тази култура!
Благодаря! Ще следя темата, за да черпя от извора.
За тази година съм го убедила младежа, че не е добре да започва два непознати и достатъчно трудни чужди езици, но за другата година вече ще трябва да се предавам.
Голяма любов, голямо желание за този китайски език.  Joy

# 71
  • София
  • Мнения: 1 075
Скъпи родители,

Всяко начало е трудно, но когато има реална потребност от нещо и желание то да се направи - всичко се постига!

В крайна сметка имаме общообразователна паралелка, в която чрез ЗП (задължителна подготовка) по първи чужд език, ЗИП и СИП успяхме да осигурим на осмокласниците 10 часа китайски език и култура. Това не са малко часове и са залог за успех!

Каня родителите на седмокласниците да се поинтересуват за бъдещите възможности с китайски език и, ако се съберат няколко души, ще организирам открит урок, на който да видите какво се учи, какви резултати очакваме да постигнем и как се чувстват самите ученици.

Трябва да знаете, че като родители имате пълното право да търсите, да се интересувате и да настоявате за информация от първоизточника! Време е образованието коренно да се промени и да има постоянна връзка между учителите и родителите!

# 72
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Момичета, едно питане, ако може. Казаха ми, че училището от тази година е със статут на английска ЕГ. Вярно ли е това?

# 73
  • София
  • Мнения: 1 075
Момичета, едно питане, ако може. Казаха ми, че училището от тази година е със статут на английска ЕГ. Вярно ли е това?

Най-добре попитайте в канцеларията. Координатите може да вземете от сайта.

# 74
  • Мнения: 133
Във всички СОУ в 8 клас паралелките с езиков профил са 18 ч. седмично по съответния език. БЕЛ - 4 ч.
Математика - 3ч. , изобразително- 1ч, ФВС- 2ч, музика - 1ч. 138 СОУ е със този статут.

# 75
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Във всички СОУ в 8 клас паралелките с езиков профил са 18 ч. седмично по съответния език. БЕЛ - 4 ч.
Математика - 3ч. , изобразително- 1ч, ФВС- 2ч, музика - 1ч. 138 СОУ е със този статут.
А в горните класове, колко от другите предмети се изучават на чужд език?

# 76
  • Мнения: 5 877
Zanda, заслужава си да се замисли човек!
Поздрави, дано след три години (когато ще е седми клас щерката) всичко да върви добре.

# 77
  • Мнения: 133
Във всички СОУ в 8 клас паралелките с езиков профил са 18 ч. седмично по съответния език. БЕЛ - 4 ч.
Математика - 3ч. , изобразително- 1ч, ФВС- 2ч, музика - 1ч. 138 СОУ е със този статут.
А в горните класове, колко от другите предмети се изучават на чужд език?
[/qu   Всички разказвателни.

# 78
  • Мнения: 11 633
Във всички СОУ в 8 клас паралелките с езиков профил са 18 ч. седмично по съответния език. БЕЛ - 4 ч.
Математика - 3ч. , изобразително- 1ч, ФВС- 2ч, музика - 1ч. 138 СОУ е със този статут.
А в горните класове, колко от другите предмети се изучават на чужд език?
[/qu   Всички разказвателни.
Всички само в езиковите гимназии, а в СОУ- при възможност и няма гаранция, че ще се намерят учители за всички класове. Това е тънката разлика между двата типа училища.

# 79
  • Мнения: 11 633
Във всички СОУ в 8 клас паралелките с езиков профил са 18 ч. седмично по съответния език. БЕЛ - 4 ч.
Математика - 3ч. , изобразително- 1ч, ФВС- 2ч, музика - 1ч. 138 СОУ е със този статут.

Това е само през първата година- 8 клас- 648 часа.
От 9 клас часовете по първи чужд език са 4 или общо 144, а по втори чужд език 2 пъти седмично или общо 72 часа. Пише си го в учебните планове, заложени за СОУ със засилено изучаване на чужди езици.
В езиковите гимназии не е така.

# 80
  • София
  • Мнения: 1 075
Zanda, заслужава си да се замисли човек!
Поздрави, дано след три години (когато ще е седми клас щерката) всичко да върви добре.

 Hug

# 81
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Във всички СОУ в 8 клас паралелките с езиков профил са 18 ч. седмично по съответния език. БЕЛ - 4 ч.
Математика - 3ч. , изобразително- 1ч, ФВС- 2ч, музика - 1ч. 138 СОУ е със този статут.

Това е само през първата година- 8 клас- 648 часа.
От 9 клас часовете по първи чужд език са 4 или общо 144, а по втори чужд език 2 пъти седмично или общо 72 часа. Пише си го в учебните планове, заложени за СОУ със засилено изучаване на чужди езици.
В езиковите гимназии не е така.

Благодаря, така и предполагах,  Peaceно ме убеждаваха, че училището от тази година е със статут на ЕГ. А за това си трябват много часове по първия език не само в 8 клас, а и в следващите. Както и всички, или поне повечето разказвателни предмети да се изучават на този език.

# 82
  • Мнения: 133
Много се съмнявам, че в 138 ще има учители които да преподават история, биология, география и т. н разказвателни предмети  съответно на английски, немски и испански.  Там няма ка к да стане, ако се колебаете дали да си дадете детето там Ви съветвам да не го правите.

# 83
  • София
  • Мнения: 3 824
Имате ли намерение да организирате нещо и за учениците в прогимназията и в начален курс? Например кръжок по програма "Успех" на тема китайска култура, занаяти или история?

# 84
  • Мнения: 11 633
Във всички СОУ в 8 клас паралелките с езиков профил са 18 ч. седмично по съответния език. БЕЛ - 4 ч.
Математика - 3ч. , изобразително- 1ч, ФВС- 2ч, музика - 1ч. 138 СОУ е със този статут.

Това е само през първата година- 8 клас- 648 часа.
От 9 клас часовете по първи чужд език са 4 или общо 144, а по втори чужд език 2 пъти седмично или общо 72 часа. Пише си го в учебните планове, заложени за СОУ със засилено изучаване на чужди езици.
В езиковите гимназии не е така.

Благодаря, така и предполагах,  Peaceно ме убеждаваха, че училището от тази година е със статут на ЕГ. А за това си трябват много часове по първия език не само в 8 клас, а и в следващите. Както и всички, или поне повечето разказвателни предмети да се изучават на този език.
Peace , точно така. Ако беше езикова гимназия, просто щеше да се нарича така. Това "статут на езикова гимназия" си е някакъв трик, с който съвсем умишлено се заблуждават родителите. И в 9-ти клас-хоп изненадааа!!! В някои СОУ-та със засилено изучаване на езици директорите успяват да намерят учители по съответния език и по други предмети, но няма никаква гарнция, че учител ще има до края. И в математическите гимназии първата година се учи по 18 часа език, а от следващата са само по 4 часа седмично.
Пожелавам успех на новата китайска паралелка!

# 85
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Много се съмнявам, че в 138 ще има учители които да преподават история, биология, география и т. н разказвателни предмети  съответно на английски, немски и испански.  Там няма ка к да стане, ако се колебаете дали да си дадете детето там Ви съветвам да не го правите.
Благодаря, както и на всички други дами отзовали се с мнения.
Питането беше по повод намеренията на приятелка, която се замисля за това у-ще за догодина, понеже им е близо. Пък и с този нов статут...

# 86
  • Мнения: 3
Здравейте, Zanda Ksurik!

Не мога да Ви опиша колко съм впечатлена от Вашето желание да учите децата на китайски. Като Ви слушам ми се иска аз да се запиша в тази паралелка. Такъв хъс, рядко се среща! Искрени благодарности! Вие сте човек за пример. Моят син е все още много малък, но се надявам като дойде време да се записва в някое училище Вие да сте успели да сформирате не само една, а много паралелки с изучаване на китайски. Моля само да ни държите в течение къде преподавате!
Желая Ви много успехи! Hug

# 87
  • Мнения: 133
Във всички СОУ в 8 клас паралелките с езиков профил са 18 ч. седмично по съответния език. БЕЛ - 4 ч.
Математика - 3ч. , изобразително- 1ч, ФВС- 2ч, музика - 1ч. 138 СОУ е със този статут.
А в горните класове, колко от другите предмети се изучават на чужд език?
Добър въпрос. И аз бих искала да разбера.

# 88
  • София
  • Мнения: 1 075
Здравейте, Zanda Ksurik!

Не мога да Ви опиша колко съм впечатлена от Вашето желание да учите децата на китайски. Като Ви слушам ми се иска аз да се запиша в тази паралелка. Такъв хъс, рядко се среща! Искрени благодарности! Вие сте човек за пример. Моят син е все още много малък, но се надявам като дойде време да се записва в някое училище Вие да сте успели да сформирате не само една, а много паралелки с изучаване на китайски. Моля само да ни държите в течение къде преподавате!
Желая Ви много успехи! Hug

Трогната!

Тази година, въпреки всички трудности, успяхме чрез СИП, ЗИП и програма УСПЕХ да осигурим на децата 7 часа китайски език седмично. Това съвсем не е малко - ако някой наистина желае да научи езика, за пет години по седем часа седмично ще успее дори и с език като китайския като минимум на прилично разговорно равнище и като умения за самостоятелно търсене на всякаква информация.

Скуки, има два вида паралелки, които стартират с по 18 часа език в осми клас. Едните са езикови и те изискват наличието на предмет на езика в по-горен клас (обикновено 2-3 предмета), другите са хуманитарни - при тях езикът е просто със засилено изучаване и те не изискват в по-горните класове предмет на езика.

При китайския, да се надяваме всичко да е наред, при стартиране на паралелка догодина, ще говорим за езиков профил, което означава, че децата ще имат предмет на китайски, а именно - философия в по-горните класове. Разбира се, уклонът ще е към източните философии. Китайският език обаче не е като никой друг, който познаваме. Възможността да се изучава предмет изцяло на езика е нулева в нашите условия, защото децата стартират от нулата, а няма азбука, която да записва този език. Това означава, че те не могат свободно да четат текст, доколкото всичко е с йероглифи, които се усвояват постепенно и постоянно до 12 клас и отвъд. Общият брой знаци е над 5500 само за обичайна неспециализирана лексика. Към този проблем се добавя и друг - китайският е три пъти по-богат от българския.

Това означава че или ще учат предмет или ще учат китайски, но и двете заедно и еднакво добре - много трудно. Затова се прави друго. Изучава се предметът на български, дават се понятията на китайски и постепенно чрез отделни теми се започва да се говори и превежда от и на китайски. Учителят говори смесено, а не постоянно на китайски език, защото просто няма да бъде разбран.

# 89
  • София
  • Мнения: 1 075
Китайският език става все по-привлекателен избор сред учениците от средните училища. И докато допреди 5 години той беше повече мечта, отколкото реалност, днес можем да се похвалим със завидно голям брой българи, изучаващи този източен език, и още по-голям брой мотивирани да го учат все по-добре.

Едно от нововъведенията, които се случиха в българското образование, е, че със съвместните усилия на директорката на 138 СОУ г-жа Кръстева, целия ръководен екип и г-жа Яна Шишкова, от септември 2012 година китайски език може да се изучава и в 138 СОУ „Проф. Васил Златарски“.


Осмокласниците от китайската паралелка 2012/2013 г.

Училището вече не само формално се намира на няколко метра от Китайското посолство, но „мост“ между нашите две култури се явяват амбициозните осмокласници и сладките първокласници, които изучават този труден език.

От септември 2012г. до днес в училището китайски език имат щастието да учат 40 първокласници и над 20 осмокласници. Идеята е все повече учениците да се докосват до далечната култура и тя вече дава своите първи плодове. В училището китайски език преподават четирима учители – Я. Шишкова, Л. Пръвчева и китайските специалисти г-ца Ян и г-н Уан Фън.

Още месец след започването на учебната година в училището се организираха „Дни на китайската култура“, на които децата показаха познанията си по езика и историята на древната страна пред представители на Посолството на КНР, прилежно нарисуваха географската карта на Китай, изписаха пиктограми и йероглифи, поздравиха на китайски език гостите, благодариха за възможността да учат онова, което желаят, и с истинска радост изпяха популярна песен.

138 СОУ е първото доказателство, че в общност, в която хората преследват една цел с желание и обич, няма по-голям или по-малък – всички са равни. Езикът и общото хоби ги сплотяват!

След това представяне, което беше отразено и в сайта на Посолството на КНР, последваха множество предколедни изненади, сред които записване на клип, в който участие приеха както осмокласниците, така и първокласниците. Този клип бе изпратен в Китай, за да се покаже на Китайското министерство на образованието как се развиват заниманията по китайски език на децата у нас.



Китайското посолство направи дарение,чрез което възможностите на любителите на езика още по-лесно и удобно ще се учат на произношение, правопис и култура.

Първокласниците се обучават от двамата носители на езика, които паралелно с бързи темпове усвояват българския език, за да са още по-полезни на децата.

Двамата предават на първолаците основна лексика, поздрави, традиционни игри и занимания, учат ги на популярни детски песнички, да броят и да пишат на китайски, да казват на колко години са и да описват обстановката около себе си.

В часа децата не са заети със седене по чиновете и изучаване само на йероглифика и граматика, но повече с приятни занимания и игри, които въвеждат в необхватните дебри на китайската култура и едновременно позволяват пълноценно усвояване на езика директно от носителите му.

В осми клас преподават Лъчезара Пръвчева и Яна Шишкова. Учениците усвояват прилежно тънкостите на езика – произношение, четене, писане, говорене и слушане с разбиране.



"Ние обичаме Китай!"

В една седмица учениците имат по осем часа за език и култура. Независимо от относително ниския брой часове, сравнено с езиковите паралелки, гимназистите са доказателство, че човек, изпълнен с мотивация и желание, може да постигне доста бързо желаните резултати.

Избирателната дисциплина „Култура на Китай”, осигурена по проект УСПЕХ, дава възможност на осмокласниците още по-задълбочено се запознаят с географията, историята, бита, културата и традициите на китайския народ.

Тестването на резултатите предполага работа с портфолио, което отчита индивидуалния напредък. Така всеки ученик ежеседмично представя свои разработки, доклади, презентирапред своите съученици и ръководството на училището.

С настъпването на Празника на пролетта (Китайската Нова година), китайските паралелки получиха многобройни помагала, украси и китайски тоалети, подсигурени по линия на проекта УСПЕХ, на стойност  над 1400 лв.

Този твърде желан подарък позволи по-пълно обезпечаване на учебния процес, а също и декориране на истински китайски кабинет.

Отворено към предизвикателства ръководство, изключителен екип от учители професионалисти, личен кабинет и учебни помагала – това са четирите съставни компонента на всяко успешно обучение в полза на едно ново поколение от мислещи и подготвени за пазара на труда млади хора.


138 СОУ “Проф. Васил Златарски”





Последна редакция: сб, 09 фев 2013, 23:52 от Zanda Ksurik

# 90
  • Мнения: 186
Страхотно....има те ли снимки на първокласниците?

# 91
  • София
  • Мнения: 1 075
Ето няколко клипчета:

"Дни на китайската култура в 138мо СОУ" (учениците са учили два месеца китайски тук Wink



Ето ги и първолачетата ни!

http://www.youtube.com/watch?v=Zp9l5DmFbM8&feature=youtu.be

# 92
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Поздравления, изумително е  Hug

# 93
  • София
  • Мнения: 2 265
 bouquet

Детето ми е на 6, иска да учи китайския...

Аз не знам как ще учи българския, пише в предучилищана мнооооого грозно, с лявата ръка... Обаче рисува красиво Peace

# 94
  • София
  • Мнения: 1 075
bouquet

Детето ми е на 6, иска да учи китайския...

Аз не знам как ще учи българския, пише в предучилищана мнооооого грозно, с лявата ръка... Обаче рисува красиво Peace

Моето дете също е на 6, борави с английски и руски език и пише на тези езици, така че не се притеснявайте - малките имат уникални способности за възприемане и попиване на нова информация! За останалото Ви отговорих на лични.

# 95
  • София
  • Мнения: 2 265
bouquet

Детето ми е на 6, иска да учи китайския...

Аз не знам как ще учи българския, пише в предучилищана мнооооого грозно, с лявата ръка... Обаче рисува красиво Peace

Моето дете също е на 6, борави с английски и руски език и пише на тези езици, така че не се притеснявайте - малките имат уникални способности за възприемане и попиване на нова информация! За останалото Ви отговорих на лични.

А моят не иска и да чуе руска дума newsm78 Не знам какво да правя. Голямата говори добре, не колкото ми се иска, но ...добре.

# 96
  • София
  • Мнения: 1 075
bouquet

Детето ми е на 6, иска да учи китайския...

Аз не знам как ще учи българския, пише в предучилищана мнооооого грозно, с лявата ръка... Обаче рисува красиво Peace

Моето дете също е на 6, борави с английски и руски език и пише на тези езици, така че не се притеснявайте - малките имат уникални способности за възприемане и попиване на нова информация! За останалото Ви отговорих на лични.

А моят не иска и да чуе руска дума newsm78 Не знам какво да правя. Голямата говори добре, не колкото ми се иска, но ...добре.

Защо не пробвате с анимационното филмче "Маша и медведь" и "Веселые паравозики из Чаггингтона" Wink

# 97
  • София
  • Мнения: 2 265
Гледаме Маша и Медведь.

# 98
  • София
  • Мнения: 1 075
Гледаме Маша и Медведь.

Чудесно. За китайския вече има и на български едно филмче "Ни хао" ("Здравей").

http://vbox7.com/play:817f14c9b7

# 99
  • София
  • Мнения: 2 265
Гледаме Маша и Медведь.

Чудесно. За китайския вече има и на български едно филмче "Ни хао" ("Здравей").

http://vbox7.com/play:817f14c9b7

О, това ние любимото...дават го по супер 7

# 100
  • София
  • Мнения: 3 114

О, това ние любимото...дават го по супер 7

На малката ми дъщеря -също. Wink

# 101
  • София
  • Мнения: 1 075

О, това ние любимото...дават го по супер 7

На малката ми дъщеря -също. Wink

Което илюстрира моето твърдо убеждение, че единственият начин да се запознае човек с една страна и да я хареса е чрез културата. Затова и се стремя да минат децата няколко курса в рамките на обучението - по история, бит, традиции, обичаи, култура, митология и изкуства. Иначе как биха разбрали дали им харесва Китай и дали си струва да инвестират време в този език?

# 102
  • София
  • Мнения: 803
От изчетеното дотук и видяното кратко клипче разбирам , че има изучаване на китайски и в началното училище от 1 до 4 клас. Момчетата ми са набор 2007г. и събирам информация за предучилищна и 1-ви клас. Интересът ми е продиктуван от това , че изучават китайски език в частна градина Азбукарче и едно продължение в училище с китайски ще е много ползотворно за тях. Бих се радвала на малко повече информация за китайския в първи клас  Praynig

# 103
  • София
  • Мнения: 1 075
От изчетеното дотук и видяното кратко клипче разбирам , че има изучаване на китайски и в началното училище от 1 до 4 клас. Момчетата ми са набор 2007г. и събирам информация за предучилищна и 1-ви клас. Интересът ми е продиктуван от това , че изучават китайски език в частна градина Азбукарче и едно продължение в училище с китайски ще е много ползотворно за тях. Бих се радвала на малко повече информация за китайския в първи клас  Praynig

Мила Пития, за мен ще е много любопитно да споделите впечатления от "Азбукарче", вероятно е редно да се свържем с тях, за да видим дали за техните възпитаници можем да доразвием нещата. При нас китайският език в 1ви клас все още е на равнище проект УСПЕХ, което означава, че имаме финансиране за само една година напред. Това, за което се борим, е китайският да стане СИП или ЗИП и тогава ще можем да изградим програмата до седми клас включително. Стискайте палци! С нашата директорка смятам, че само хубави неща ни очакват. Тя поставя като приоритет китайския език, което е твърде важно.

# 104
  • София
  • Мнения: 803
Първо дълбок поклон  newsm51 за това , което правите, Яна!
Вие бяхте вдъхновителката  да се поинтересуваме със съпруга ми за  китайски език в ранната детска възраст. Г-жа Деянова директорката на Азбукарче от своя страна ни охрабри да ги запишем при тях. Гергана Шехтова е нашата учителка , млада , амбициозна дама , която изучава Анимация в НБУ, която комбинация е невероятна. Всеки неин урок е съпроводен с рисунки и от нейна и от страна на децата, като всеки нарисуван герой , било то мече , калинка или член от семейството бива именован с китайски йероглиф и pinin на самата рисунка, което персонализира преживяването и думичките лесно се помнят. За около 3 месеца , момчетата научиха числата до 10 , цветове, плодове , животни и едно стихотворение за Бялото зайче Xiao bai tu, поздрави , питат на колко години си , как се казваш ... Много повече отколкото са научили за 2 години по английски в детската градина. Пропуснах да спомена , че посещаваме друго ОДЗ, в Азбукарче сме външни " ученици " за китайския език.
Изключително доволна съм от това , което се получава и децата са много щастливи , особено когато гледаме Ни хао Кай Лан или срещнем китайци , бързат да ги поздравят и да ги питат как се казват  Laughing

Ще съм много щастлива ако има продължение и в училищна среда Peace Стискаме палци !!!

# 105
  • София
  • Мнения: 2 265
Петя, а как става "външен ученик"? Дали има изучаване на китайски през лятото?

# 106
  • София
  • Мнения: 803
Изпращам координати на лични , за да се информирате от първоизточника , а най-общо казано заниманията по китайски са всеки вторник и петък от 18.30 до 19.30ч. в сградата на Азбукарче , в уличката до СМГ. За лятото не мога да отговоря , но мисля че ще имаме занимания стига Гергана да е свободна през този период  Heart Eyes

# 107
  • София
  • Мнения: 1 075
Звучи просто прекрасно. Мисля, че всеки език трябва да се предава в игрова форма, не само за малките! Съвсем различно е да имаш различни сетивни стимули. Също неотделима част от всяко подобно обучение би следвало да бъде курс, който включва география, история, забележителности, философия, култура, бит, традиции, обреди, етикет и още много етнографска информация.

Последна редакция: сб, 30 мар 2013, 10:20 от Zanda Ksurik

# 108
  • София
  • Мнения: 2 265
Изпращам координати на лични , за да се информирате от първоизточника , а най-общо казано заниманията по китайски са всеки вторник и петък от 18.30 до 19.30ч. в сградата на Азбукарче , в уличката до СМГ. За лятото не мога да отговоря , но мисля че ще имаме занимания стига Гергана да е свободна през този период  Heart Eyes

Благодаря ти много...   bouquet Ще звънна. Мисля, че тази година вече е късно за включване, но може би ще има през лятото. Ще звънна да питам...

# 109
  • София
  • Мнения: 803
Zanda Ksurik, разбрах че вече сте осъществили контакт. С радост очакваме продължението, всяка новост поднесена през призмата на детското възприятие е нещо , което обогатява   bouquet
luss ще се радваме и на вашата компания  Hug

# 110
  • София
  • Мнения: 1 075
Zanda Ksurik, разбрах че вече сте осъществили контакт. С радост очакваме продължението, всяка новост поднесена през призмата на детското възприятие е нещо , което обогатява   bouquet
luss ще се радваме и на вашата компания  Hug

Много се радвам, че нещата се развиват по всички линии. Със сигурност пътят е към снижаване на границата за изучаване на китайския език. Въпросът е, че това трябва да става компетентно, внимателно и с умения, които не са развити само по усет, но и със съответното образование - начална и предучилищна педагогика. Има индикации за колеги, които биха желали да се занимават точно с това, което много ме радва!

# 111
  • София
  • Мнения: 1 075
Китайски езиков мост 2013


Китайският езиков мост е международно състезание по китайски език, което се провежда навсякъде по света, където има институти Конфуций, след което спечелилите националните кръгове заминават да представляват страната си в Китай. Състезанието е изключително престижно, тъй като заключителните му турове се предават по телевизията, а най-интересните участници могат в миг да станат ТВ звезди, което досега се е случвало с цели двама български представители – Борислав Димитров и Радостин Петров. С огромна гордост мога да се похваля, че са мои възпитаници, докато бях учител в 18 СОУ!
Китайски езиков мост 2013, ВТУ


Китайският езиков мост се провежда за 12та година в България в студентския кръг и за пета година на равнище гимназия. В последно време се наблюдава тенденцията некитаисти да печелят първите места – за 2013 това е третокурсникът правист от СУ “Св. Климент Охридски” Константин Волков, а за 2012 г. – Лъчезара Пръвчева, трети курс “Българистика” от СУ, което е знак, че без значение кой и къде изучава китайски език, той може да се бори за първото място (стига да е студент). След което не само да представи България, но и да получи едногодишна стипендия за Китай, а най-блестящите – дори пълен срок на обучение! Така че, скъпи любители на китайската култура, дерзайте в начинанията си и не се съмнявайте в своите способности!

Тази година за пръв път студентският Мост се проведе във Велико Търново, а основен организатор бе г-жа Искра Мандова-Стоянова, директор на новооткрития Институт Конфуций – ВТУ. Искам да подчертая с особено удоволствие, че в нейно лице бъдещите и настоящи възпитаници на университета имат не само брилянтен и мащабен ум, който организира учебния процес, но и мотор с неизчерпаема енергия, грижа и обич към образованието, към просперитета на всеки отделен човек. Щастливци са нейните студенти! Смело кандидатствайте във ВТУ в специалностите Приложна лингвистика с китайски език – бъдещето ви е подсигурено!

Поздравления и за първокурсничката Йоана Димитрова, която тази година зае второ място на Моста за студенти – това е едно великолепно постижение, още повече за човек, който учи езика едва от няколко месеца!

Не мога да отмина и не по-малко тежката борба при учениците. Абсолютен победител, с великолепен китайски, трудолюбие, талант бе блестящата Преслава, единадесетокласничка в интензивната паралелка с китайски език.

На всички победители в националните турове желая изключителни постижения в Китай! Да представите достойно себе си и България!

 
http://china.edax.org/?p=2943

# 112
  • София
  • Мнения: 1 075
ШАНХАЙСКИ ОБРАЗОВАТЕЛЕН ПАНАИР – София 2013


Шанхайската муниципална комисия по образованието, съвместно с Генералното консулство на Република България в Шанхай и Българския център за развитие, инвестиции и туризъм в Китай организират

ШАНХАЙСКИ ОБРАЗОВАТЕЛЕН ПАНАИР – София 2013

София, петък, 7 юни 2013 г. – зала 8, ет. 5, НДК

ВХОД СВОБОДЕН

* Шанхай – най-големият метрополис в Далечния изток – обаятелен, многообразен, динамичен

* 23 университета и 5 гимназии
* китайски правителствени стипендии за квалифицирани кандидати

# 113
  • София
  • Мнения: 1 075
Здравейте, скъпи родители!

С радост искам да кажа, че имаме повишен интерес към паралелката тази година и вече имаме записани двадесет и нещо деца! Ако детето Ви проявява желание за китайски език и култура, имаме все още няколко незаети бройки! Тъжно ще е да не използваме пълния ресурс на образователната система и паралелката да не е пълна, защото и без това са малко местата, в които има реален интензитет, дисциплина и постижения след седми клас!

Поздрави и хубаво лято!

# 114
  • София
  • Мнения: 1 075
Здравейте, скъпи родители!

Вече имаме първата истинска паралелка с интензивно изучаване на китайски език в нашето училище!

По този повод искам да ви поздравя с една полезна статия:


Скъпи приятели,

Започва подготовката на новите попълнения студенти, ученици и работещи, които се отправят за дълъг престой в Китай в края на август. Неизбежно всяка година ми задават въпроси какво точно да си носят от тук, което трудно могат да намерят там. Моят опит касае един по-минал период, затова се обърнах с молба към колегите китаисти, които живеят в Китай, да коригират моя списък.

Изказвам горещите си благодарности на проф. Пламен Легкоступ, ректор на ВТУ, Диляна Атанасова, Елена Тодорова, Криси Нанева, Малина Данаилова, Петко Хинов, Свилена Енчева, Сиана Димитрова и Траян Вълчанов, които имат голям принос за следната статия.

1. Лекарства и здравна култура


На първо място поставям тази подточка, тъй като от една страна климатът в Китай доста се различава от българския, което неизбежно влияе и върху здравето на пребиваващия в страната. Вторият фактор е самата диета на китайците, в която на практика отсъстват млечни продукти и достатъчно калций, което дава ефект като косопад, суха кожа, напукване и ронене на нокти и др. Затова е добре да си вземете „Калмацин” (калций, магнезий и цинк) или друг подобен продукт и да пиете през ден по таблетка. Същото важи за аспирина и аналгина.

Поради силната влага, съчетана на места с непоносима горещина, която продължава до средата на септември, често срещани са простудите, които водят до хроничен цистит при дамите. Полезно е да разполагате с тоалетен душ, смрадлика за промивки и лекарство по предписание за по-сериозна форма на цистит. Тук поставям и хроничните болести, на които сте податливи, така че по рецепта да носите със себе си и съответните лекарства.

Не рядко ми задават въпрос и за ваксините – дали и какви? До момента не съм чула колега да си е слагал специална ваксина, нито за проблем, предизвикан от липсата на такава, затова на този етап отговорът ми е отрицателен за нуждата от ваксини.

През 1998-99, когато пребивавах за по-дълго време в Нандзин в града имаше епидемия от сифилис. Чета и досега само откъслечни данни за СПИН и др. предавани по полов път заболявания в Китай, като със сигурност те са също толкова често срещани, както и в другите части на света, така че е уместно да си носите презервативи. Помня една доста интересна случка, свързана с това – разказваха как в предни години от Червения кръст дарили цял контейнер с презервативи на Китай. Последвала протестна нота, че им се подиграват – презервативите били с твърде голям размер. Това е една от причините деликатно да си носите този продукт от България. Дори и да не ползвате, вашите колеги твърде много ще ви се зарадват на подобен подарък.
Непременно си оправете зъбите, преди да заминете за Китай!

Ходенето на зъболекар и лекар от западен образец е КРАЙНО нежелателно! От една страна ще се сблъскате със система, която за „здравей” ви лишава от 200-300 евро, от друга – под съмнение е загрижеността, да не кажаи професионализма на лекуващите по западни методи. Имах съмнителното удоволствие да лежа в най-добрата болница в Нандзин две седмици. На 13тия ден ми казаха, че смятат да ме отворят, за да видят какво ми има и предпочетох тихичко да си вия от болка, но не и от някоя инцидентна липса на апандисит, чревце, стомах или каквото би им било угодно него ден…

Според Петко Хинов нещата отдавна са се променили към по-добро, но аз оставам твърде резервирана след преживяното, още повече че съвсем не толкова отдавна една колежка се оплака как при хранително натравяне се наложило да й влеят няколко банки глюкоза и за един следобед в болницата платила 300 евро.

Добавям и твърде ценния коментар на проф. Легкоступ - по аптеките има от всички европейски лекарства, но китайско производство и с друго име, които са значително по-евтини от тези в България!

2. Дрехи и лични принадлежности

Знаете, че Китай е Меката на всевъзможните дрехи – от евтини еднодневки до цели улици с копирани маркови дрехи, та до огромните МОЛове със стоки от целия свят. Все пак, говорейки за средностатистическия студент, надали марковите дрехи са твърде достъпни като цени. Ако сте с малко по-нестандартни размери по височина и ширина вариантът е да си носите удобни туристически дрехи (поне суичър или удобно зимно яке) и обезателно качествени туристически обувки, тъй като размерите се отличават, а и стъпалата на китайците са доста тесни в сравнение с нашите.

За дамите – преди време имаше липса на чорапогащи и фини чорапи с ликра. Китайките ползваха твърде неприятни на допир такива, които имаха тенденцията да се самоувъртат около глезена като гевреци и да стоят разхлабено и грозно.

От личните принадлежности ще откриете от пиле мляко, но и досега има проблем със самобръсначките. Китайците нямат кой знае какво окосмяване, а жените им дори нямат косми по ръцете, затова и самобръсначките не са популярна и предлагана стока. Част от суеверията, свързани с избора на мома, касаят и външния й вид – така например се смята, че жена, на която липсва окосменост на пубиса може да погуби мъжа. Ето и още една причина самобръсначките да не са толкова често срещани. С търсенето обаче идва и предлагането, затова можете вече да намерите самобръсначки Gilette, дори продукти на Veet и да си ги поръчате онлайн от Taobao (за него ще поговорим специално) или в магазините Watson http://www.watsons.com.cn/, където има всякаква козметика и презервативи.

За да завършим темата – не си носете електрически самобръсначки и други електроуреди, тъй като от една страна напрежението на места все още е различно от 220 волта, а освен това и розетката е тройка, а не двойка, като у нас, но това поне се оправя с адаптер.

Парфюми и дезодоранти

Малко хора знаят, че любимият дезодорант може да се превърне в не-благовоние в онази част на света, поради климата и специфичната влажност. В Китай може да намерите всички представителни луксозни парфюмерийни къщи и да си купите от там парфюм, който да има приятен аромат именно в Китай. В същото време китайците на практика не излъчват миризми при потене (за тях африканците са първи по „аромати”, след това сме европейците и накрая – азиатите), затова и дезодорантите не са популярни. Разумната покупка би включвала няколко сухи стика без аромат според времето на пребиваване (6-12 за година). Ако ви се дават повече пари, можете да си купите сухи стикове и онлайн.

3. Храни и напитки

При първата визита в Китай всеки чужденец неизбежно се сблъсква с проблема с липсата на млечни продукти, освен твърде популярните сандвич кашкавалчета (от онези плоските квадрати, типични за бургерите от McDonalds) и сладникавия йогурт. Опитните „стари кучета” познават добре големите градове и знаят откъде да се сдобият на немалка цена с млечни продукти (TESCO, Carrefour, Metro и по интернет), но това не винаги е достъпно (например сте в по-малък град, нейде из вътрешностите на страната или в южен Китай, може и просто да не ви е по джоба).

Обичайният избор по щандовете на големите вериги е топено сирене и въпросните американски сандвич кашкавали, ако потърсите повече, може да намерите гръцки и холандски сирена и кашкавали. Криси Нанева сподели за едно сравнително близко до българското кисело мляко с марката 蒙牛, но и то се продава подсладено.

Не можете да пренесете с багаж плодове със семки (при пристигането просто ще ви ги вземат), но няма да ви спрат със запечатана метална кутия сирене. Това няма да помогне за дълго, но все пак е нещо!

Не бива да забравяте да се запасите с някоя и друга подкова луканка, както любезно ми припомни Свилена Енчева!

Кафето, ах, кафето!

Аз, като заклет кафеджия, имах особено голям проблем с цените на кафето и липсата на избор, освен нес кафе (още през 1998 г. най-обикновена чашка кафе струваше 5 долара!). Научих се да пия нес (все още бедно на избор и на високи цени), но не всеки е готов на подобно геройство. Вместо да товарите дрехи, обувки, сешоари, бързовари, СD-плеъри или тежки речници (които и без това можете да купите от там), вземете си два килограма мляно кафе на по 100 грама разфасовка. Ако не успявате да се справите сами, това ще е прекрасен повод за купони, на които ще събирате цялото общежитие. Особено хитрите покриват запасите си до след Нова година, когато са се изчерпали запасите на съседите и тогава се появяват като спасители на бял кон с джезвето ароматно горещо кафе – уверявам ви, ще преживеете незабравими сутрини и следобяди!

Ако не ви се носи, разбрах че на по-високи цени може да се намери мляно кафе и в големите супермаркети, а най-добрата оферта сподели Диляна Атанасова – в IKEA може да се намери 200 г пакет мляно кафе за 28 юана, т. е. 7 лв (4 юана = 1 лев), също не лоша горчица и шоколад за 7-8 юана блокчето, включително и черен.

Алкохолът

Преди години в Китай бе на практика невъзможно да се открие дори вино с по-ниско качество. На невъобразими цени се предлагаше италианско сладко вино, нещо средно между сироп за кашлица и ферментирала боза, затова носехме по бутилка за специални поводи. Днес, макар интересът към всичко чуждо и луксозно в Китай да е нараснал, все още със сухите червени вина има известен проблем.

Що се касае до твърдите алкохоли, то най-популярното байдзиу (китайска ракия) е от вида „Ъргуотоу” (二锅头) е между 40 и 56 градуса, а както коментирахме с Траян Вълчанов, най-точният превод би бил „Удар с два китайски тигана по главата”. Ефектът от напитката е незабавен, преплитането на крака става далеч преди да достигнете общежитието, затова пък ще бъдете неразделно свързани с неописуемия й аромат поне три дена. Препоръчва се за любители на силните усещания.

За по-кротко настроените добрата новина носи конякът Henessy, който може да се намери навсякъде на прилични цени, както и всички познати бренди, уиски, водки и др. на неприлични цени из баровете на по-големите градове.

В тази връзка е добре да знаете, че китайците обичат да организират представяния на съответната култура, е добре да си носите сирене за шопска салата и бутилка от добрата стара ракийка (максималното количество алкохол не бива да превишава два литра!), а защо не и народна носия!

4. Финанси

"Колкото повече - толкова повече" - казал народът (и проф. Легкоступ)!

Стипендията в Китай се вдигна от 600 юана преди 15 години на 1600-2000 юана, но това е крайно недостатъчно за един чужденец. Ако планирате (а ако не планирате за какво изобщо отивате там?!) да пътувате из Китай, трябва да знаете, че транспортът е доста скъп, но поне вече има на места хостели (преди време чужденците бяха задължени да спят само по хубави скъпи хотели). Въпреки бонуса с хостелите, пригответе си за транспорт, нощувка, храна и доста скъпите входове един минимум от 50-70 евро на ден при пътуване. Разбира се, редовият студент винаги се е отличавал с липса на финанси, така че имате вариант, в който да подработвате като ТВ звезда (е, и статист върши работа!), по барове, ако свирите, танцувате или пеете; като учители по английски и др.

При всички случаи трябва да знаете, че при настаняването в общежитие ви чака неприятна изненада – т. нар. „ядзин” или депозит, който е в размер на 300 юана, а по места – на цяла стипендия. Връщат ви я накрая, като обезателно трябва до край да пазите бележката, защото могат да се заядат! Вие обаче трябва да имате предварително пари най-малко за месец напред (поне 300 евро), с които да пътувате, да се храните и да си платите депозита, тъй като понякога стипендията се бави.

Преди време огромният проблем бе невъзможността да се получат пари от България. Сега обаче можете по банков път да получите превод. Ако не ме лъже паметта обаче таксата превод е в размер на 10% от сумата. Все пак е по-добре, отколкото да сте съвсем отрязани и да разчитате на уменията си за приспособяване. Направете си Visa Electron към Bank of China, чрез нея вашите близки могат да ви изпращат пари. На места също вече има Western Union (благодаря за информацията на Малина Данаилова).

Така или иначе изключителен източник на всякакви хитрини в оцеляването и студентския живот са руснаците и африканците, не непременно в този порядък. Те сякаш знаят всичко за системата и улесненията, които може да се получат от препатилия студент, затова се сприятелявайте по много!

5. Подаръците

Когато човек за пръв път пътува в Китай, той вероятно все още не е запознат с особения етикет на общуване между хората. Помнете винаги две неща – не поставяйте китаец в неудобно положение (така че да „не си загуби лицето”) и подарявайте подаръци на килограм!

Подаръците са много важна част от общуването, тъй като това е своего рода обмяна на добри намерения и създаване на „гуанси” – връзки. В Китай връзките стоят преди парите. За да си намерите работа или просто да получите бърза и качествена услуга, следва да имате максимално количество полезни връзки. Подаръците са ключ към тях, заедно с поканата за ресторант (помнете, който кани – плаща!). Дори и само да предразположите някого към себе си, е добре да приготвите интересен подарък.

Добрата новина е, че в това отношение в България имаме вече особено изобилие от подобни възможности – мускали, везани кърпи, карти с български забележителности, магнити, картички, дърворезби, евтини миниатюри с масло, изобразяващи България, календари и др. Това са все леки и ефектни подаръци. Може би най-ценният съвет, който мога да ви дам, това е да не пестите в никакъв случай от подготовката си с подаръците. Аз пазарувам понякога за по 200-300 лв, но това в годините се отплаща по изключителен начин.

Откъде да се сдобием с такива подаръци?

По Пиротска в пешеходната част има един магазин, множество будки има в двата подзмни прехода на Ларгото в центъра на София. Аз обаче предпочитам магазина, който е непосредствено в бившия Царски дворец (Националната художествена галерия). Първо, защото там всичко е събрано накуп, второ – имат изключителна работилница за сребърни бижута копия на тракийски и характерни български плетки на много ниски цени.

Има обаче една по-голяма хитрина, която спестява наистина много пари! Това е интернет магазинът „Земя на рози” http://www.suvenir.bg/. Доставката е направо до дома, можете да купувате в промишлени количества. Не забравяйте да поставяте подаръците в традиционни книжни торбички, а вътре – своята визитка (най-добре я подгответе от тук с китайска и английска страна).

Във визитката, освен мейл, телефон, е добре да напишете и акаунт в QQ, тъй като китайците предпочитат него пред Skype, а Facebook е много трудно достъпен от страната.

6. Отговорът на всички проблеми – TAOBAO


След като ви наплаших с количествата багаж, искам да наблегна, че вече на практика всичко може да се купи на много евтини цени от основния интернет магазин Taobao. Както казаха колегите – вземете си количества, нужни за един месец, а като се ориентирате, си направете акаунт в Taobao http://www.taobao.com/index_global.php, като преди това уточните точния адрес и си направите банкова сметка например в 招商银行 (по съвет на Петко Хинов), след което ще можете да пазарувате самобръсначки, млечни продукти и дори машина за хляб за цени под тези на магазините.

Много полезен съвет даде Малина Данаилова – разгледайте още в България какво има в Taobao, за да не носите излишни неща.

Тема за пазаруването в Taobao: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=716740.0

С пазаруването в сайта отпада и нуждата да се учите на пазарене, но аз все пак препоръчвам това изкуство да се овладее до съвършенство, защото ще можете да го прилагате навсякъде по света, дори и у нас!

7. Какво да НЕ си носим

Прилежният китаист е готов да пренесе цялата си литература в Китай, като не отчита наличието на библиотеки, фли маркети с книги втора употреба, невъобразим избор на книги, речници и всякакви учебни помагала. Не го правете! Имате лимит от 20 кг багаж в най-общия случай и наистина не бива да го надвишавате.

Не си взимайте електроуреди. Компютър, от друга страна, е добре да се купи от тук, а не от там, защото после гаранцията няма да ви важи, може и да няма поддръжка. Обратното важи за онези, които ще са там повече от година.

Вземете си от тук дрехи и обувки, с които сте готови без съжаление да се разделите в Китай. Навръщане със сигурност багажът ще е пълен с много по-интересни неща, за дрехите просто няма да остане място.
Не си купувайте прекрасни керамични сервизи, чаши, изобщо всичко, което можете да намерите тук. Разбира се възпитанието изисква да вземете по някой подарък на близките от там, но защо да го носите, като тук в София примерно в пешеходната пресечка на Пиротска, има твърде много чудесни китайски стоки на приемливи цени?

Вземете си нещо наистина ценно, което да ви радва и се ОПИТАЙТЕ ДА СЕ ВЪЗДЪРЖИТЕ ОТ ПОКУПКИ ПРЕЗ ПЪРВИТЕ ДВА МЕСЕЦА, освен при пазара по интернет!! Не се шегувам – все още няма да умеете да се пазарите качествено. Вървете заедно с по-опитни приятели и ги наблюдавайте как се пазарят. Чак след като усвоите това изкуство тръгвайте на пазар. В противен случай ще изхарчите 5 до 10 пъти над необходимото!

 

В заключение пожелавам на всички изключителни преживявания, спомени за цял живот и здрави приятелства! Дано Китай успее да ви развълнува толкова, колкото мен!


Яна Шишкова

(Оригиналната статия четете: http://china.edax.org/?p=3065; там постоянно ще обновявам наличната информация!)

Последна редакция: сб, 20 юли 2013, 16:17 от Zanda Ksurik

# 115
  • Мнения: 819
Изключително интересна и полезна статия,съдържаща ценни съвети за пребиваването в Китай.Прочетох я с голям интерес!
Благодарности на авторката!

# 116
  • София
  • Мнения: 1 075
Много важна информация сподели към статията една колежка, която от дълги години живее в Китай.

Още за финансите от Диляна Атанасова

Добре е да се подготвите от тук и да си направите Visa Electron. Всеки може да попита в банката си каква е таксата за превод, но в общия случай е 2 EURO + 1% на теглене с Visa към банка ДСК, така че е добре да се тегли всичко на куп, когато ви пратят пари. Преводът от българска до китайска банкова сметка отнема пет работни дни.

Най-удачно според Диляна е онзи, който изпраща парите, да направи сметка на свое име и да извади няколко различни дебитни карти към нея. Така изпращащият може да захрани сметката, а получателят след десет минути вече да може да тегли парите.

Откъде може да се изтеглят парите буквално зависи от настроението на банкомата, докато за банките няма ограничение. Така с Maestro към ПИБ Диляна е теглила от банкомат на ICBC, докато с Visa към ДСК – от банкомат на Bank of China, и то от един определен банкомат на Huaxia Bank.

По повод ПИН кодовете се разгоря гореща дискусия, тъй като в Китай кодовете са 6-цифрени, а у нас – 4-цифрени. Някои от колегите са добавяли ….00 накрая, за да се допълни кодът, но очевидно за българските карти такава нужда няма и свободно се използва четирицифреният ПИН код. Затова пък се запазва дневният и седмичен лимит (400 лв на ден). Ако надвишите лимита картата просто блокира.

Още едно важно уточнение от Диляна – проверете срока на картата, защото ако изтече преди срока на престоя ви, няма да можете да я използвате. Ако това се случи, а пари ви трябват спешно, то има и други бързи решения – например Western Union. Диляна обаче смята, че по-удачен е вариантът с Money Gram – същата услуга, но много по-ниски такси. Доста зависи обаче от мястото, където се намирате. За да сте сигурни, че в града ви има офиси на тези служби, то проверете предварително в сайтовете им, за да сте надлежно информирани.

# 117
  • Мнения: 19
няколко коментара набързо - самобръсначки електрически - не видях проблем. епидемия от сифилис - такава простотия моля не дрънкайте. чат пат има "епидемии" от хепатит А - мийте си ръцете преди ядене и след посещение на WC (моля да не се бърка с волен сидеров). когато ние отивахме в китай през далечната 1987 г ни ваксинираха срещу енцефалит (специфичен далекоизточен комар го пренася). не мисля, че е все още нужно, но комарите са проблем на много места. млечните продукти наистина не са част от традиционната диета, но за известно време може би е по-добре да уважаваме културните различия, а не да ругаем автобуса, че китайците вечно не спазват разписанието. личното ми мнение е, че с малко здрав разум повечето неща са ок

# 118
  • София
  • Мнения: 1 075
няколко коментара набързо - самобръсначки електрически - не видях проблем. епидемия от сифилис - такава простотия моля не дрънкайте. чат пат има "епидемии" от хепатит А - мийте си ръцете преди ядене и след посещение на WC (моля да не се бърка с волен сидеров). когато ние отивахме в китай през далечната 1987 г ни ваксинираха срещу енцефалит (специфичен далекоизточен комар го пренася). не мисля, че е все още нужно, но комарите са проблем на много места. млечните продукти наистина не са част от традиционната диета, но за известно време може би е по-добре да уважаваме културните различия, а не да ругаем автобуса, че китайците вечно не спазват разписанието. личното ми мнение е, че с малко здрав разум повечето неща са ок

Мисля, че е добре да съобразявате поведението си когато говорите на учител в неговата собствена тема. Можете да напишете своя статия и да я публикувате. Приемам всякакви критики, но това е колективен труд на най-малко 8-10 китаисти и се надявам да не смятате своя опит за повече от опита на останалите, които са се трудили в полза на всички. Сменете си отношението, мисля че е време цялото общество сериозно да преосмисли ролята на учителите и образованието в създаването на обществото и да се държи както подобава за ползотворна дискусия.

# 119
  • Мнения: 19
няколко коментара набързо - самобръсначки електрически - не видях проблем. епидемия от сифилис - такава простотия моля не дрънкайте. чат пат има "епидемии" от хепатит А - мийте си ръцете преди ядене и след посещение на WC (моля да не се бърка с волен сидеров). когато ние отивахме в китай през далечната 1987 г ни ваксинираха срещу енцефалит (специфичен далекоизточен комар го пренася). не мисля, че е все още нужно, но комарите са проблем на много места. млечните продукти наистина не са част от традиционната диета, но за известно време може би е по-добре да уважаваме културните различия, а не да ругаем автобуса, че китайците вечно не спазват разписанието. личното ми мнение е, че с малко здрав разум повечето неща са ок

Мисля, че е добре да съобразявате поведението си когато говорите на учител в неговата собствена тема. Можете да напишете своя статия и да я публикувате. Приемам всякакви критики, но това е колективен труд на най-малко 8-10 китаисти и се надявам да не смятате своя опит за повече от опита на останалите, които са се трудили в полза на всички. Сменете си отношението, мисля че е време цялото общество сериозно да преосмисли ролята на учителите и образованието в създаването на обществото и да се държи както подобава за ползотворна дискусия.


не разбрах с какво съм ви засегнал. споделих мнение, с желанието да бъда полезен. а и не виждам разлика между ученик, учител, родител, настойник и тн - всички сме хора и отношението тр да е като към такива (това е дълга, тема, офтопик е)

# 120
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 916
Тази статия за пребиваването в Китай (независимо дали е за учене или просто за туризъм) изобщо не й е мястото в този подфорум. Далеч по-полезна би била, ако се премести в На пътPeace Разбирам Zanda Ksurik, че се опитва по всякакъв начин да си рекламира паралелката и да агитира повече хора да запишат децата си, но инфото изобщо няма връзка с въпросното училище и паралелка, а в същото време е много полезно и би било добре да отиде там, където наистина ще помогне на доста хора, запътили се към Китай. Peace

# 121
  • Мнения: 165
"Сменете си отношението, мисля че е време цялото общество сериозно да преосмисли ролята на учителите и образованието в създаването на обществото и да се държи както подобава за ползотворна дискусия."

ПОДКРЕПЯМ!

Zanda Ksurik, писах преди време в твоя сайт, много искам детето ми да учи китайски и понеже не успявам да организирам нещата сега (на 5 и половина е), обмислям вариант догодина, живот и здраве, да я запишав 138-мо СОУ. Единствено ме мъчат два въпроса: 1) Ние живеем в Х. Димитър, важно ли е да живееш наблизо, за да имаш шансове да влезеш в паралелка в училището и 2) Има ли вероятност примерно след година-две ръководството  на училището да се откаже от китайската паралелка и ние да изминаваме километри до училището без да има смисъл от това?

Ще се радвам, ако можеш да ми отговориш. Simple Smile

# 122
  • София
  • Мнения: 1 075
"Сменете си отношението, мисля че е време цялото общество сериозно да преосмисли ролята на учителите и образованието в създаването на обществото и да се държи както подобава за ползотворна дискусия."

ПОДКРЕПЯМ!

Zanda Ksurik, писах преди време в твоя сайт, много искам детето ми да учи китайски и понеже не успявам да организирам нещата сега (на 5 и половина е), обмислям вариант догодина, живот и здраве, да я запишав 138-мо СОУ. Единствено ме мъчат два въпроса: 1) Ние живеем в Х. Димитър, важно ли е да живееш наблизо, за да имаш шансове да влезеш в паралелка в училището и 2) Има ли вероятност примерно след година-две ръководството  на училището да се откаже от китайската паралелка и ние да изминаваме километри до училището без да има смисъл от това?

Ще се радвам, ако можеш да ми отговориш. Simple Smile

Здравейте, Antena,

Ако ме питате за китайския език от първи клас, то за момента нямаме индикации програма УСПЕХ да продължи - именно по нея се финансират часовете по китайски език. За съжаление нямаме програма, която да обхващата 1-7 клас с китайски език. Аз самата много дълго съм мислила по въпроса с обучението по КЕ за деца, тъй като имам син, малко по-голям от Вашия. Наистина не мисля, че в България на този етап имаме достатъчно добри условия за подобно обучение, доколкото малките деца имат нужда от обучен в детска педагогика и китайска филология носител на езика. Колкото и да сме отправяли молби към китайската страна да ни изпрати именно такъв специалист, те продължават да пращат доброволци, които много често нямат никаква представа от преподаване на езика си. Само си представете утре да отидете в Уганда например да преподавате български без българска филология...

В този смисъл материалът за всичките седем години, които се обезпечават с максимум 2-3 часа седмично, целият много по-качествено може да се научи в осми подготвителен клас, където има по 18-20 часа език седмично, заедно с 2 часа култура. За мен лично при липсата на медии с китайски език - ТВ, радио, филми (има ги, но не са ни в ежедневието), обучението при децата би останало доста "сухо" и откъснато от реалността. Затова моето виждане за нещата е изключително здрава общообразователна подготовка по български, английски, математика до седми клас и след това профилиране с китайски език, който изисква вече друг вид филологично мислене и сравнителен анализ, като просто е наложително добре да се познава граматиката на българския език.

Китайският звучи екзотично и примамливо, но това е тежък труд, който би следвало да води до професия. Наистина е добре да се запали детето от малко, но просто му разказвайте китайски приказки и легенди, показвайте му забележителности и гледайте филми, за да има то вътрешната потребност и желание. Тогава вече една интензивна паралелка ще дойде добре дошла и ще си имате човек с почти универститеско образование до края на 12ти клас.

# 123
  • Мнения: 216
Да разбираме ли, че след 7ми клас все пак съществува китайска паралелка в 138-мо училище? Синът ми иска да учи китайски, но чувам много лоши отзиви за китайската паралелка в 18-то училище.

# 124
  • София
  • Мнения: 1 075
Да разбираме ли, че след 7ми клас все пак съществува китайска паралелка в 138-мо училище? Синът ми иска да учи китайски, но чувам много лоши отзиви за китайската паралелка в 18-то училище.

Да, съществува Wink Интензивна паралелка имаме от тази година.

Нормално е да чувате лоши отзиви, при условие, че нищо така и не опитаха да запазят от онова, което докарах по времето, когато бях там - фонетичен кабинет, библиотека, компютри, техника... Днес вече просто нищо не съществува.

Не бих искала да се разпростирам по въпроса, защото, за щастие, имаме прекрасен директор в 138мо училище. Изцяло отворен към Изтока и нуждите на децата, така че със стартирането на тази паралелка вече всичко ще е съвършено различно Wink Търсих седем години такъв директор и съм твърде щастлива, че го намерих! Така че идвайте при нас, но само ако синът Ви наистина има желание да учи, защото обучението е изключително интересно, но съвсем не е за всеки.

# 125
  • Мнения: 216
Zanda Ksurikр, благодаря за отговора. Ще го впишем в подредбата на желанията за догодина. Няма как да преценя дали става за обучението по китайски, засега мога да преценя,че има ентусиазъм и езиците му вървят. Относно упоритостта и отговорността има какво да се желае, разбира се.

# 126
  • София
  • Мнения: 1 075
Zanda Ksurikр, благодаря за отговора. Ще го впишем в подредбата на желанията за догодина. Няма как да преценя дали става за обучението по китайски, засега мога да преценя,че има ентусиазъм и езиците му вървят. Относно упоритостта и отговорността има какво да се желае, разбира се.

Добре сте дошли в първите ни часове. Нека детето дойде и види само какво правим. Мисля, че така най-ясно ще стане дали му допада. Ще помоля да го пуснат и ще се погрижа да не се чувства некомфортно. Най-добре е да дойде в някой час в първата седмица, да види как учим фонетика и увод в йероглификата Wink

# 127
  • Мнения: 216
Благодаря за поканата. Синът ми каза, че с удоволствие би дошъл на такъв урок.

# 128
  • София
  • Мнения: 1 075
Скъпи родители и ученици,

Ето че годината започна, а интересните събития ще валят като майски дъжд.

Изключително съм щастлива да ви поканя на Празника на “Средата на есента”, организиран от Институт Конфуций – София. Събитието е от особено значение, защото не само, че ще се насладите на традиционни китайски изкуства, но и ще можете да участвате в ТОМБОЛА, главната награда от която е безплатен самолетен билет до Китай!

“Средата на есента” е период, в който семейството се събира, гледа светлата пълна луна и похапва т. нар. “лунни кексчета”, каквито ще има приготвени специално за нас от екипа на Институт Конфуций.

Събитието ще се състои в събота, 21.09.2013, в парка пред “Св. Седмочисленици”, от 16.30 до 19.30.

# 129
  • София
  • Мнения: 803
Е изпуснахме това събитие , надявам се да има снимки за разглеждане  Hug Ще има ли Дни на Китайската култура ?

# 130
  • София
  • Мнения: 1 075
За радостта от преподаването в 138 СОУ


В тези смутни времена ми се иска да разкажа за нещата, които ме радват. Голямата ми радост и гордост са децата от китайската паралелка в 138мо СОУ. Млади хора, които решават да учат китайски език и да си причинят целия стрес на едно твърде интересно и интензивно обучение по език и култура.

Радва ме, че заедно с тях и с родителите им, от две умеещи да учат деца за два месеца изградихме екип, в който задачите се изпълняват, защото има разбиране и желание за прогрес. Радва ме, че са с мен по събития, които предизвикват у тях отклик. Радва ме, че идват в събота на Култура на Китай и Калиграфия, вече не само по задължение, но и от любопитство какво готви новият ден, новият урок. Радва ме доверието в очите им и осъзнаването на собственото достойнство и умения.

Ето репортаж за част от събитията, в които участвахме досега:


1. Празникът на Средата на есента, организиран от Институт Конфуций-София


Един от най-любимите праз­ници в Китай е Средата на есента, който се отбелязва в чест на Луната. Според китайс­кия лунен кален­дар, сед­мият, осмият и деветият лунен месец със­тавят есента. Осмият месец се пада в средата на есента, а пет­надесетият ден е средата на месеца, затова фес­тивалът се нарича „Праз­ник на средата на есента“. Пъл­ната луна се смята за сим­вол на събирането, затова праз­никът също така е наричан „Праз­ник на събиране на семейс­т­вото“.

Този праз­ник има дълга история, като особено важен елемент е било под­насянето на жер­т­воп­риношения към луната. Прието било през пролетта да се под­насят дарове на слън­цето, а през есента — на луната, като тези обичаи били изпъл­нявани не само от владетелите, но и от прос­толюдието.

С течение на времето сериоз­ните церемонии се превър­нали в нефор­мално забав­ление. Традицията хората да се нас­лаж­дават на луната добила особена популяр­ност по време на динас­тия Тан (618–907). В чест на луната били със­тавяни множес­тво оди от бележити поети. Храмът на луната в Пекин нап­ример бил пос­т­роен, за да може император­с­ките семейс­тва от периода дзяд­зин, динас­тия Мин (1368–1644), да под­насят даровете си на луната. В днешно време традицион­ните жер­т­воп­риношения са замес­тени от гран­диоз­ните тър­жес­тва, на които хората се забав­ляват със семейс­тво и приятели.

Похап­ването на т.нар. лунни кек­с­чета на есен­ния фес­тивал е сред любимите китайски традиции. Кек­с­чето е кръгло, сим­волизиращо туан-юен („събиране“), и затова в някои провин­ции се нарича „кек­сче туан-юен“. Тези слад­киши са важна част от праз­нуването на есен­ния праз­ник. През вековете те са били сим­вол на добър къс­мет и щас­тието от събирането на семейс­т­вото.



На Празника получихме китайски калиграфски изписани имена


Лунни кек­с­чета

Обичаят на ядене на лунни кек­с­чета по време на есен­ния праз­ник датира от времената на царуването на тан­с­кия император Ли Шъмин с прякора Тайд­зун (566–635), когато неговият генерал Ли Дзин (571–649) се връщал след победа над сиунну (хуните) на пет­надесетия ден на осмия лунарен месец. По това време един пътуващ тър­говец от Тур­пан пред­ложил кръгли слад­киши на императора в чест на победата. Тайд­зун поел кръг­лото кек­сче и сочейки луната, с усмивка казал: „Бих искал да поканя жабата (според митологията на луната живее жаба) да се нас­лади на слад­киша ху“ (ху — име, с което хората от народ­ността Хан наричали мал­цин­с­т­вените групи в древен Китай.)

Оттогава яденето на слад­киши ху като традиция се раз­п­рос­т­ранило из цялата страна. Същес­т­вува и предание, че по-късно император Сюен­д­зун (685–762) опитал от слад­киша ху с любимата си налож­ница Ян гуей­фей (719–756). Не харесал името „ху“ и налож­ницата пред­ложила да ги нарекат „лунни кек­с­чета“ и именно под това име те дос­тиг­нали и до наши дни.

На праз­ника на средата на есента се организират фенерени шес­т­вия по улиците на градовете. Носят се фенери, които да под­чер­таят яркостта на Луната. Фес­тивал­ното чес­т­ване с фенери за праз­ника на средата на есента е второ по мащаб след Праз­ника на фенерите (пет­надесетия ден от пър­вия лунарен месец).

Важна част от чес­т­ванията е и изпъл­нението на „Драконовия танц“ , който като традиция е въведен преди около стотина години. За нас такъв танц изпълниха членовете на клуб “Сюан гуей”.

Благодарим на труда на целия екип на Институт Конфуций-София и най-вече на усилията на директорите г-жа Антония Цанкова и проф. Гу.

 

2. Празник на китайската паралелка в 138 СОУ, 18.10.2013 г


Макар и да бяхме учили едва месец, решихме да покажем на родителите, колегите и съучениците от останалите класове гордостта от нашите нови знания. Организирахме си чаепитие със зелен чай, подредихме си нашия кабинет с чудни украси, дарени от Институт Конфуций ВТУ в лицето на директора г-жа Искра Мандова, а после поканихме всички да изслушат цяла лекция по география на Китай.

Всеки от осмокласниците разказа по нещо за местоположението, релефа, водите, климата, флората, фауната и административното делене.

Момичетата и момчетата бяха облекли китайски носии и ефектът беше зашеметяващ – сякаш имахме не класна стая, а кафез с весели пъстри канарчета, опитващи се да пеят на китайски в четирите тона.

">#t=586[/video]

Твърде ефектен беше номерът на Андониос – той изнесе кратък боен спектакъл с меч. Беше толкова впечатляващо, че цялата зала затаи дъх, а самият Тони все едно полетя към небесата в един момент.

Тук е моментът да благодаря от сърце на цялото ръководство и специално на г-жа Кръстева, която не само че направи всичко възможно паралелката ни да се осъществи, но направи и чудесен ремонт, даде ни проектор и компютър, с който да разнообразим часовете, а това винаги е хубаво, както знаем – “По добре веднъж да видиш, отколкото сто пъти да чуеш”.


3. Посещение на спектакъла “Невидимите №2: Фу”

Нашите приятели от Студио за документален театър “VOX POPULI” изиграха специално за нас в Червената къща документалния спектакъл за „невидимата“ китайска общност в България.



Учудих се доколко точно бяха напипали проблемите – известната будистка тъга, стремежа към богатства на ниските прослойки, разрушаването на традиционната китайска култура, бита на китайците на Илиенци. Документалните кадри обаче показаха нещо твърде красиво – сливането на двете ни общностти чрез младото поколение.

Децата навсякъде са деца!

Обичат да скачат, да се радват на живота, да танцуват и пеят. Най-сладко бе китайчето, което каза стихчето “Аз съм червено яйце”, свързано с китайския обичай да се известява за раждането на дете с червени яйца – четен брой за момиченце и нечетен за момченце.

Благодарим от сърце на “VOX POPULI”, на Пламен Великов, Мила Банчева, Тодор Близнаков и Деница Даринова.

 

Автор: Яна ШИШКОВА

# 131
  • София
  • Мнения: 1 075
Здравейте от нас с поредните новини. Няма да разправям колко много се напредва за три месеца учене, но искам да споделя един репортаж на БТВ за второкласниците ни и осмокласниците, учещи китайски език:

http://btvnews.bg/video/video/news/vse-poveche-balgari-uchat-kitaiski.html

# 132
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Привет! През учебната 2014-2015г. предвижда ли се китайски език за първолаците?

# 133
  • София
  • Мнения: 1 075
Привет! През учебната 2014-2015г. предвижда ли се китайски език за първолаците?

Здравейте!

При достатъчно голям интерес ще организираме СИП по китайски език. Имаме много добър специалист, който се занимава с децата от втори клас в момента.

# 134
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Благодаря!

# 135
  • София
  • Мнения: 1 075
В края на април се проведе националното състезание "Китайски езиков мост" за ученици. Нашите две девойчета се представиха прекрасно, имайки предвид, че бяха учили едва седем месеца! Вижте сами какво направиха пред публиката:

https://www.youtube.com/watch?v=CEImkjRr5K8

https://www.youtube.com/watch?v=nohCtt6VGoQ

# 136
  • София
  • Мнения: 1 075
Здравейте, скъпи любители на китайската култура,

Децата по своя инициатива решиха да направят представяне на паралелката (особени благодарности на Алекс Шахова!), за да демонстрират всичко, което сме постигнали за тази нелека година в осми клас:

Последна редакция: вт, 15 юли 2014, 20:25 от Zanda Ksurik

# 137
  • София
  • Мнения: 1 010
Пуснах отделна тема, но пиша и тук, за да привлека повече внимание: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=805871.msg29294939#msg29294939

Става въпрос за 18-то СОУ и учителя по китайски. Ще съм благодарна на съдържателни отзиви.
Занда, може ли Ваш телефон?

# 138
  • София
  • Мнения: 1 075
Здравейте, Пепеляши,

Не мисля за коректно да коментирам работата на друг преподавател по езика, все пак е наистина специфично да си учител по такъв предмет. Мога да помогна със съвет за материала и да дам полезни линкове за обучението Wink

Например ето една интерактивна таблица пин-ин, достатъчно е да се натисне сричката и излизат в четирите тона срички, които да се повтарят:

https://chinese.yabla.com/chinese-pinyin-chart.php

# 139
  • София
  • Мнения: 1 010
Благодаря за таблицата.   bouquet Има ли други полезни линкове за осми клас?

П.П. Според учителя ни, фонетика не се учи в среден курс.

# 140
  • София
  • Мнения: 1 075
Има чудесни речници онлайн, няма нужда да купувате други.

През английски език това е: http://www.mdbg.net/chindict/chindict.php

През руски: http://bkrs.info/

Има и много други, които могат да се ползват. Вижте в "Полезни връзки" в моя блог, там съм събрала огромно количество информация: http://china.edax.org/?page_id=139

И още нещо важно - таблица на ключовете с общоприетите им наименования на български: http://china.edax.org/?p=546

А също и сравнителна таблица за транслитериране на китайските срички през пин-ин, български и руската транскрипция Палладий: http://china.edax.org/?p=326

Последна редакция: сб, 25 окт 2014, 20:14 от Zanda Ksurik

# 141
  • София
  • Мнения: 17 592
7ми и 8ми клас засега, от позицията на 1ви, ми изглеждат безкрайно далечно. Но пък ... аз съм завършила Гагарин. Няма как да не се интересувам.

И... току-що с голямо учудване установих, че един от моите учители все още преподава там... Искам да отида да го видя, чудя се, дали това е осъществимо, единствения ми шанс е по околообедно време...

# 142
  • София
  • Мнения: 1 075
Добре сте дошла Wink

Мисля че няма по-голяма награда и морално удовлетворение за един учител бившите му ученици да дойдат да го видят отново след години!

# 143
  • София
  • Мнения: 1 075
Скъпи родители, бивши, настоящи и бъдещи ученици,

С огромна радост искам да споделя какво ни се случи тези дни - получихме Класна стая Конфуций!

Класна стая Конфуций е звено, подобно на Институтите Конфуций по света, които са културно-образователни центрове със свое собствено финансиране за всякакви проекти. Получавайки такава Стая, ние официално придобиваме и различен статут като училище с китайски език. Учениците ще имат възможност за повече стипендии, ще имаме свой кабинет с библиотека и компютърно оборудване, отделен от класните стаи, така че се разширяваме с главоломна скорост!

Най-хубавото е, че при планирането на дейностите могат да участват учениците и родителите, така че всичко, което направим, да бъде изцяло ориентирано конкретно към нуждите на децата.

Благодаря на целия екип на училището и най-вече на децата, които с труда си позволиха това да се случи!

Последна редакция: ср, 26 ное 2014, 19:57 от Zanda Ksurik

# 144
  • София
  • Мнения: 17 592
Добре сте дошла Wink

Мисля че няма по-голяма награда и морално удовлетворение за един учител бившите му ученици да дойдат да го видят отново след години!

Хахахаха - аз по-скоро питах дали часовата зона изобщо е удачна. Някак нямам никакво съмнение, че ще ми се зарадва.

Не страдам от липса на самочувствие, а? Wink И нищо чудно, аз съм си натурална блондинка...  Whistling

# 145
  • София
  • Мнения: 1 075
Скъпи родители и бъдещи колеги,

За целта на обучението по китайски език 138 СОУ отпуска две пълни стипендии за едномесечен срок на обучение в Китай за всяко лято, започвайки от следващото!

# 146
  • София
  • Мнения: 803
Скъпи родители, бивши, настоящи и бъдещи ученици,

С огромна радост искам да споделя какво ни се случи тези дни - получихме Класна стая Конфуций!

Класна стая Конфуций е звено, подобно на Институтите Конфуций по света, които са културно-образователни центрове със свое собствено финансиране за всякакви проекти. Получавайки такава Стая, ние официално придобиваме и различен статут като училище с китайски език. Учениците ще имат възможност за повече стипендии, ще имаме свой кабинет с библиотека и компютърно оборудване, отделен от класните стаи, така че се разширяваме с главоломна скорост!

Най-хубавото е, че при планирането на дейностите могат да участват учениците и родителите, така че всичко, което направим, да бъде изцяло ориентирано конкретно към нуждите на децата.

Благодаря на целия екип на училището и най-вече на децата, които с труда си позволиха това да се случи!
Поздравления и УСПЕХ!!!

# 147
  • София
  • Мнения: 2 958
Здравейте, писала съм Ви и преди, но сега вече можем да говорим конкретно. Дъщеря ми тази година е 4-ти клас и иска да учи китайски и руски. Виждам, че в 138СОУ има паралелка от 5-ти клас, което е чудесно. Имам притеснения, че училището е много далече от вкъщи и офиса ми. Заслужава ли си да си го причиняваме сега ранното  ставане и безкрайното пътуване, защото ще трябва някой да я води и взима или е по-добре да изчакаме до 7-ми клас, когато ще може сама да пътува. Много се колебая, защото детето от малко говори за Китай и желанието и да учи езика са едно, но как ще става в 5 и ще пътува по 1 час нямам никаква представа. Моля обективно да ми изкажете Вашето мнение!

# 148
  • София
  • Мнения: 1 075
Здравейте, Джуджанка!

Часовете, които осигуряваме за момента на учениците от 1 до 4 клас, са по проект УСПЕХ. За съжаление няма индикации, че този проект ще продължи, затова единственият ни вариант е догодина да продължим обучението на децата, които вече са учили или вбъдеще ще са първи клас, именно чрез СИПове. Ние нямаме обучение по китайски език от пети клас. Така или иначе, много по-разумно е за китайския език да се започне в интензивна паралелка, ако ще учи три години 5-7 клас и ще пожелае да продължи после в осми клас, тъй като там часовете са около 20-22 общо по език и култура, а материалът, който можем да преподадем в периода 5-7 клас може само да бъде културно ориентиран.

# 149
  • София
  • Мнения: 2 958
В сайта на училището пише, че има паралелка след 5-ти клас с китайски и втори език руски, френски или немски. Днес се обадих в училището и ми казаха, че втория срок вече ще имат яснота какви парелки ще имат за петокласниците. Ще следя сайта и ще мисля допълнително.

# 150
  • Мнения: 4
Здравейте, искам да споделя с вас личния си опит от ученето на китайски език и преподавателската дейност на г-жа Шишкова. Г-жа Шишкова ни преподаваше в училище в 8 и 9ти клас и всичко, което съм научила, е било благодарение на нея, на мотивацията и желанието, с което ни учеше, любовта към предмета, с който се занимава от години наред. В началото беше много трудно, но и много интересно. Първите 2-3 месеца учехме само произношение и докато не го усвоихме перфектно, не ни оставяше  След това вече започнахме да се занимаваме с латинизираната транскрипция на китайската фонетична система, с йероглифите, и нещата по малко по малко започнаха да се проясняват. Предава материала по интересен начин, достъпен за всеки – от „рисунката“ до традиционния вариант на йероглифа, съставни части, четения, значения, поставяхме го в изречения, за да разберем функцията му като част на речта и да си изясним употребата му. Паралелно с това тя ни канеше и организираше много мероприятия, в които вземахме дейно участие: дали ще ни заведе в китайското посолство по повод някой китайски празник или ще покани китайци, с които да говорим, беше важна колективната работа и възможността да се сблъскаме в реална среда с носителите на езика. Освен часовете по език, тя ни предаваше история и култура на Китай, интересни факти, събития за страната от самото й формиране до наши дни, гледахме филми, презентации, четохме статии, учехме песни. Стремеше се процесът да бъде максимално интересен и насочен в различни сфери от живота, за да може всеки да „попие“ от всичко.
На края на сроковете ходехме на китайски ресторанти и се учехме да хапваме с клечки и научавахме по някой интересен факт за китайските традиционни ястия.
В момента уча китаистика в СУ и трябва да ви кажа, че всичко, на което бяхме научени за този кратък период от време при г-жа Шишкова, припокрива и дори в известна степен надхвърля университетското ниво. Дори сегашните ученици в средното училище са още по-облагодетелствани от нас, тъй като получават многократни дарения на литература и учебни материали от страна на китайското посолство, собствена стая по китайски, преподавател китаец, носител на езика. Самата аз спечелих две пътувания до Китай, заради участието си в ежегодното състезание за ученици и студенти „Китайски езиков мост“, като имам трето място в света по владеене на китайски. Всичко това пиша, да ви помогна, ако имате съмнения за това дали да дадете шанс на детето си да учи този език, то е време да ги премахнете, защото, убедена съм, никъде няма да намерите по-добър преподавател по китайски език от г-жа Шишкова. Тя наистина знае какво прави и докъде ще стигнат учениците й.

# 151
  • София
  • Мнения: 1 075
Трогната съм от оценката!

Наистина мисля, че имаме много подходящи условия за добро образование, що се касае до чуждоезиковото обучение, заради този прекрасен осми подготвителен клас с 18-22 часа по език и култура.

Искам да ви демонстрирам колко бързо напредват децата, като се занимават с калиграфия. Това е рисунка, съставена половин час, след като са овладяли техниката на рисуване на камъни, на седмия път по Калиграфия. Учител е майстор Силви Велев, младите таланти - Пламена и Александра!









Последна редакция: ср, 21 яну 2015, 18:45 от Zanda Ksurik

# 152
  • Мнения: 1
Здравейте! Аз съм Калина Станкова ученичка от 138 СОУ "Проф. Васил Златарски" ,двети клас китайска пралелка. Много искам да споделя моите чудесни впечатления за моето училище и китайската паралелка. След като влязох във училището бях изключително изненадана! Представих си точно такава гимназията уникални учители и страхотен клас. Аз бях омагьосана от китайският език и все още съм. Имаме четирима страхотни учители по китайски език: г-жа Яна Шишкова, г-ца Донка Христова,нашата неуморна китайка Сие Дзяпин и г-н Кютев! Всички те са едни уникални преподаватели искам да кажа,че втора като г-жа Шишкова никой не може да намери! Миналата година след като завърших Аз и една моя съученичка отидохме в Китай за десет дни! Ние,двете бяхме толкова щастливи,че успяхме да отидем след една година обучение на китайски език. Чувството беше невероятно няма как да го опиша. Такива приключения имахме там беше толкова забавно даже не осъзнахме кога свършиха тези десет дни. Даже със Йоанна мислехме план как да останеме там за по-дълго време,но уви явно много късно се сетихме хихи. Нашите учители за толкова прекрасни освен по китайски,но и по всички други предмети. Целият учителски състав е уникален. Всеки от нас чака със нетърпение следващия час за да може да научи нещо ново. Един пример г-жа Кунчева, един прекарсен учител по Биология. Аз със нетърпение чакам да дойде Сряда за да имаме Биология. След това имаме един наистина човек потопил се в изкуството г-жа Жана Динова! Тя кара някак си картините от Рококо и Барок да оживяват. Имаме си и калиграф майстор Силви Велев! Наистина във нашето училище е пълно с прекрасни преподаватели и знайте,че всеки,който е попаднал във нашето училище ще намерси своето място и ще се чувства комфортно,защото е попаднал на страхотни преподаватели! Благодаря,ви за вниманието!
С уважение,
Калина Станкова.

Последна редакция: нд, 01 фев 2015, 12:02 от Kalina Stankova

# 153
  • София
  • Мнения: 1 010
Калина, толкова е емоционално написаното от Вас, че чак се зачудих... Wink
В кой клас сте?

Може ли да разкажете повече за останалите учители - защо конкретно считате, че са прекрасни. За Яна Шишкова нямаме съмнения изобщо Simple Smile

# 154
  • Мнения: 1
Добър вечер!
Аз съм от 9 "Г" клас. Сега ще Ви разкажа за останалите учители.
Започвам с госпожата по Математика, Даниела Тодорова. За мен,лично по-страхотен учител по математика не познавам искам да кажа,че аз със такъв интерес по Математика никога не съм учила. Всеки път,когато имаме Математика се радвам много,преди изпитвах изключителни затруднения в решаването на задачи,но сега бих казала,че съм една от най-добрите ученички в класа ;P. Сега за госпожата по ФВС,г-жа Станка Маринова-един от многото уникални учители. Почти всяка Събота и Неделя имаме туризъм,което е страхотно. Води ни на Витоша. Госпожата ни по Информатика,г-жа Петя Каракирова със дори и Паскал е елементарен и превръщането на числа от двоична в десетична бройна система! Г-жата ни по Английски език със нея правим всякакви упражнения на дъската,в тетрадките и четем на глас. Пуска ни филмчета и то доста интересни. Г-жата ни по БЕЛ ни пуска всякакви презентаций за цветя преди часа,защото така се успокояваме. Миналия път ни пусна филма "Троя",защото сега учим "Илиада". Г-жата ни по Музика още представител на Изкуството, тя самата е диригент. Говори ни много за музиката през ХХв. Свири ни на пиано и така научаваме много красиви произведения. Г-жата по Физика, със нея уроците са по-лесни,защото когато ги взимаме в час следващия път решаваме задачи. Г-жата по Химия, аз като човек,който почти не разбиращ по Химия, буквално аз съм като Пени от "Теория за големия взрив" ако сте го гледали,но вече съм със статута на Шелдън. Господина ни по Психология е прекрасен. Правим тестове за темперамент,говорим и развиваме темата на урока заедно. Последния ни учител,но не и на последно място е нашата класна,която е по История,решаваме задачи в упражнителни тетрадки и отново обсъждаме урока.
Мисля пе, са страхотни,защото на всеки един учител от тях преподава с интерес. Отделно от товаче,всеки учител пита дали сме разбрали всичко и ако не сме със удоволствие би го повторил. Ако ние,самите намерим те са на среща,аз лично училището ми е като мое второ семейство. Не изпитвам никакъв страх да задам въпрос. Всеки един от нас се чувства добре в кожата си,по време на часовете. Те всички са хора с чувство за хумор и пускат по някоя свежа шега,когато видят нашите замислени лица. Надявам се да съм Ви убедила,че нашата паралелка е страхотна и се надявам някой ден да се видим в 138!
Лека вечер!
С уважение,
Калина Станкова.

# 155
  • София
  • Мнения: 1 010
Благодаря за разяснението. Възможно е да се видим там Simple Smile
Може би малко повече на българския ще е добре да наблегнете  Peace

# 156
  • София
  • Мнения: 1 075
Добре дошли на нашия празник, посветен на Празника на пролетта - китайската Нова година!

Подробности - в плаката!

# 157
  • София
  • Мнения: 1 075
Скъпи приятели, ето репортаж от нашия празник, посветен на Чундзие - китайската Нова година:

# 158
  • София
  • Мнения: 1 075
Eто ги и най-малките ни ученици!

Сега вече спокойно твърдя, след три години трупане на опит, че в България може да се осъществи успешно обучение по китайски език в периода 1-4 клас. Създадохме своя методика, имаме учебници, а екипът в начален курс се състои от китайски учител и български специалист, които работят заедно:

Последна редакция: пт, 20 фев 2015, 21:19 от Zanda Ksurik

# 159
  • София
  • Мнения: 1 075
Ето го репортажа и от БНТ с танците и калиграфиите на децата Wink))

http://bnt.bg/news/shou-i-razvlechenie/i-v-stolichnoto-138-mo-uchilishte-posreshtnaha-kitajskata-nova-godina

Последна редакция: пт, 20 фев 2015, 21:19 от Zanda Ksurik

# 160
  • София
  • Мнения: 1 010
Изчаках малко, за да напиша това - исках да се уверя, че във времето ще се потвърди:
Благодарни сме, задето се престрашихме дъщеря ни да се премести от 18-то в 138-мо - китайският почти беше мъртъв за нея, заради преподаването в 18-то.
Сега отново е жив и ентусиазиращ - виждаме я как старателно учи вкъщи: чете, пише, ползва приложения на телефона за учене (посочени от госпожа Шишкова), виждаме дете, което харесва това, което прави.

Благодаря, Яна Шишкова!   bouquet

П.П. Със съжаление разбирам, че преподавателят Коцовски в 18-то, след отлива на няколко деца от класа му, е отказал почти напълно да преподава на децата и сега те само се водят изучаващи китайски Sad

# 161
  • София
  • Мнения: 1 075
Много се радвам за детето! Чудесно е и ще направим много неща заедно! Благодаря за доверието  Hug

# 162
  • София
  • Мнения: 1 075
Вчера се проведоха националните квалификации по китайски език на състезанието Китайски езиков мост.

Спечелихме трето място!! Поздравления за Ксения Лебедева от 9 Г! Тя заминава за Китай да се състезава с националния ни отбор вече на международно равнище   bouquet

Участваха шест училища - състезанието става все по-трудно и конкурентно, именно такова трябва да бъде едно състезание. Ние сме работили едва година и половина, но вече се нареждаме плътно с училищата, които работят съответно от 24 и 12 години насам. Само гледайте какво ще направим след година-две!

Състезанието е в три тура - граматичен и културологичен тест, реч и таланти. Всеки от тези компоненти следва да е идеално представен - с артистичност, пластика, общуване с публиката. Изобщо един пакет от умения, знания, актьорско майсторство, вътрешна мотивация, работохолизъм, устойчива психика. И всички наши състезатели го демонстрираха пред пълната 401 зала във ВТУ.

Огромно благодаря на всички, които помогнаха за осъществяването на това събитие. Най-вече на Калина, Ксения и Мина от 9 клас, които поеха този товар, без да прекъсват натоварената си програма в училище. Но и на Сашка, без която нямаше да успеем с визитките, на Алекс от 8 клас и нейните родители, които подготвиха най-снимания плакат за подкрепа, Вики и Йоанна, които неотклонно бяха до своите другарки в подготовката и състезанието.

Благодаря на г-жа Кръстева и целия екип на 138 СОУ за изключителната подкрепа, грижата и обичта към децата! Благодаря на г-н Белев и българското Консулство в Шанхай за помощта в подсигуряването на сценични костюми! Отделно на г-н Тодор Ялъмов за доставката им!

Благодаря на нашата китайска доброволка г-ца Сие, която неуморно отделяше всеки ден от времето си дълги часове, за да подготви талантите на момичетата!

Благодаря и на Институт Конфуций-ВТУ и лично доц. д-р Искра Мандова за организацията на събитието. На Ректора на ВТУ проф. Пламен Легкоступ за отношението му към китайския език и култура и здравия гръб, който винаги е давал за развитието на двустранните ни отношения.

Отделно съм изключително щастлива за подкрепата на двата класа към момичетата. Бяхме безспорно най-добрата агитка!

Вие демонстрирахте какво означава силата на един екип, една общност! Гордея се с вас!

Последна редакция: нд, 26 апр 2015, 11:55 от Zanda Ksurik

# 163
  • София
  • Мнения: 1 075
Танцът на Мина взриви залата!

# 164
  • София
  • Мнения: 1 075
Речта на победителката ни!


# 165
  • София
  • Мнения: 803
Eто ги и най-малките ни ученици!

Сега вече спокойно твърдя, след три години трупане на опит, че в България може да се осъществи успешно обучение по китайски език в периода 1-4 клас. Създадохме своя методика, имаме учебници, а екипът в начален курс се състои от китайски учител и български специалист, които работят заедно:


По настоящем съществува ли 1-ви клас (2-ри 2015/2016г.), в който се преподава китайски език и съответно каква е програмата като брой часове седмично? Ако е възможно и името на госпожата, която води българската програма?

# 166
  • София
  • Мнения: 1 075
Здравейте!

Това е въпрос, който ще намери решение след края на тази учебна година. Досега часовете за 1-4 клас бяха реализирани по проект УСПЕХ, който се финансира по европейски средства. За следващия програмен период не се предвижда той да продължи, което е твърде жалко - в цялата страна спират уникални клубове, разработени именно според интересите на децата и вдъхновяващи ги да творят.

От друга страна обаче, за тази година проектът бе намален от 72 на 40 часа, затова СИП би бил по-подходяща форма, гарантираща усвояването не само на езика, но позволяваща повече занимания с рисуване, калиграфия, песни, танци, изкуството на рязаната хартия, оригами, връзването на китайски възли и др.

С ръководството сме твърдо решени обучението не само да не прекъсне, но да се развие в стройна програма, която да обхваща желаещите от всякакви класове в периода 1-4 клас и после 5-7 да изучават китайски език и култура. Това е въпрос на прецизно планиране на учебния материал, с който ще се занимая през лятото. От колегите, които могат да поемат класовете, ще определим онзи, който има най-добър подход и обич към децата. Със сигурност в часовете им ще влиза и китайския ни доброволец, когото чакаме догодина около ноември.

# 167
  • София
  • Мнения: 1 010
Искам да блогадаря на Яна Шишкова - преподавателката ни по китайски, която пое дъщеря ни от 18-то по средата на учебната година. В 18-то детето бе блокирало тотално с помощта на тамошния преподавател по китайски - Коцовски. Целият клас бе блокирал. Затова и започнаха да напускат.
Въпреки необходимостта от наваксване на пропуснатия цял един срок материал, дъщеря ни завърши като една от най-добрите ученички в класа на един от най-добрите и вероятно най-отдадения преподавател по китайски в България.

Благодаря, Яна, че Ви има.  Heart Eyes   bouquet
Директорката на 138-мо трябва да Ви пази като очите си! Вие сте шансът това училище да изплува като стойностно.

# 168
  • София
  • Мнения: 1 075
Благодаря за милите думи, Пепеляши!

Според мен образованието на първо място следва да вдъхва увереност на младите хора, да ги мотивира за поставянето на високи цели, да подпомага изпълняването на тези високи цели. Да се надяваме, че заедно ще успяваме и вбъдеще да помагаме на децата в това отношение!

А иначе искам да съобщя една чудесна новина:

Това лято от 138 СОУ, с изключителното съдействие на Институт Конфуций-София, изпращаме ДЕСЕТ ученици от китайските паралелки, които ще учат две седмици в Пекин!

По този начин, заедно с нашата победителка, която е в състава на националния отбор по китайски език, който пък ще се състезава есента в пров. Юннан на международното състезание, децата, които за тази година изпращаме в Китай, стават общо единадесет.

Последна редакция: сб, 04 юли 2015, 12:06 от Zanda Ksurik

# 169
  • София
  • Мнения: 1 075
Скъпи приятели, нека ви зарадвам с нещичко за началото на учебната година.

Спечелихме в 138 СОУ пари по китайски проект и, заедно с дизайнерката Radost Yaneva от White Design Studio, изградихме една великолепна класна стая. Добре сте ни дошли и на живо да я видите - още по-красива е!

Наред с това, тази година от двете ни паралелки заминаха 13 души за Китай на обучение, имаме представител в националния отбор по китайски език, който ще се състезава в пров. Юннан през октомври за България.

Стискайте палци на Ксения Лебедева от софийското 138мо СОУ и Виктория Тодорова от русенското СОУ "Васил Левски", които ще се борят за призово място в Китай. Ръководител на отбора е нашата колежка Reny Hristova. Успех и световни постижения!







# 170
  • София
  • Мнения: 1 010
Класната стая е перфектна.
Благодаря Ви за старанието и труда, Яна.
Децата с Вас са в среда, неповторима в настоящата българска действителност. И тук се възползвам да Ви благодаря за екскурзията, с която доставихте на децата ни впечатления и усещания, които много малко български деца някога ще имат.

Иска ми се да има повече учители като Вас и Вашите колеги.
Препоръчвам Ви с две ръце на всеки, с когото обсъждаме възможности за продължаване на обучението след 7-ми клас.   bouquet

# 171
  • София
  • Мнения: 1 075
Класната стая е перфектна.
Благодаря Ви за старанието и труда, Яна.
Децата с Вас са в среда, неповторима в настоящата българска действителност. И тук се възползвам да Ви благодаря за екскурзията, с която доставихте на децата ни впечатления и усещания, които много малко български деца някога ще имат.

Иска ми се да има повече учители като Вас и Вашите колеги.
Препоръчвам Ви с две ръце на всеки, с когото обсъждаме възможности за продължаване на обучението след 7-ми клас.   bouquet

Много благодаря!! Заедно можем всичко Wink))

# 172
  • София
  • Мнения: 1 010
Ще ми се да успявате да балансирате разхода на усилията си, за да Ви има по-дълго. Толкова рядко се срещат съвестни учители като Вас...

# 173
  • София
  • Мнения: 1 075
Скоро наближава Чундзие (Китайската нова година), а съвместно с Институт Конфуций-София ние вече я отбелязахме твърде тържествено и пищно!

Този път нещата бяха коренно различни спрямо миналата година. Само мъничките участници надхвърлиха 130 на сцена, а с големите заедно, се получиха общо към 300 участника!

Много приятна изненада бе участието на двама солисти от Софийската опера, които чудесно изпяха две китайски композиции.

За Петко Хинов няма и какво да говоря - той си бе "черешката на тортата" с впечатляващите му преводи. Всеки можеше да си закупи преводна китайска литература с автограф от преводача!

Като поздрав, ви пускам изпълнение на учениците от 9ти и 10ти клас от 138мо СОУ "Проф. Васил Златарски" на песента "我会考一百分"!


# 174
  • София
  • Мнения: 1 075
А ето ги и най-малките ни участници от 1ви до 4ти клас на репетиция!

# 175
  • Мнения: 2
Привет на всички! Казвам се Радослав Механджийски и Яна Шишкова беше моя преподавателка по китайски език в 18 СОУ. Ще споделя съвсем накратко няколко неща. За онези родители, които действително искат да подарят на децата си едно смислено средно образование с изучаване на рядък и все по-популярен език - има само едно място, където това може да се случи и то е в 138-мо СОУ. Защо? Китайският език е изключително специфичен. Едно дете може да го изучава години и да се окаже с нулеви познания, ако методите на преподаване не са адекватни и ако на преподавателя му липсват необходимите хъс и посветеност. Яна, първо, е единственият СОУ преподавател, който се занимава (като тема на докторат, не просто хоби) с методология на преподаване! Не просто какво - а КАК се преподава на децата. И, за всеки, който я познава, това е просто ясно - тя е, меко казано, отдадена на това, което прави. Препоръчвам на всеки заинтересован или да се срещне с нея, или да посети часовете й в училището - ще останете очаровани от респекта, който имат децата към нея, от премерената й строгост, способна да омиротвори глуповати буйства и да придаде смисъл и фокус на занятията, както и от желанието й децата да се развиват - както езиково, така и като личности. Изключително рядък пример за учител в просветителския смисъл на понятието. Аз лично разбрах на какво ни е научила, когато заминах за Китай и попаднах сред хора от цял свят, които имат подготовка с езика. Оказа се, че аз съм в пъти по-подготвен по-способен от тях. Просто защото имах изключително добре изградени езикови основи. Да не говорим за кабинета, в който се провеждат занятията в училището (финансирането за стаята е преди всичко заслуга на преподавателя) и за възможностите за пътувания в Китай, които се подсигуряват на учениците на 138-мо СОУ поради непрестанните успехи на китайската паралелка. Какво повече да ви кажа - това ми се струва напълно достатъчно:) Китайският тепърва ще се оказва златен избор за онези, които го владеят добре!

# 176
  • София
  • Мнения: 1 075
Скъпи Радо, трогната съм от твоята висока оценка!!
Вие бяхте моят първи клас и моето сърце завинаги ще остане с вас, с каквото и да се занимавате в живота! Обичам ви!

А аз иначе влязох да се отчета малко за свършеното от нас през годината:

http://uspelite.com/iana-shiskova-decata-triabva-da-badat-nauche … -kam-visoki-celi/

# 177
  • София
  • Мнения: 1 075
Скъпи приятели,

Бързам да ви съобщя, че имаме едва пет свободни места след първо класиране в кампанията 2016 и сте добре дошли да запишете децата си в нашата чудесна паралелка!

# 178
  • Мнения: 6 417
Четейки коментарите тук се успокоявам, че направих най-добрия избор, записвайки дъщеря ми в 9 клас на 138-мо СОУ Simple Smile

# 179
  • София
  • Мнения: 1 010
Налага се да пресладя темата:
Отново поклон към Учителя - наша Юна закова 270 точки от 300 на изпита по китайски HSK - писмен. В десети клас е и минава на четвърто ниво.
Благодаря, Яна! Heart

# 180
  • Мнения: 4
Здравейте, казвам се Лъчезара Николова и от тази година имам честта да съм в екипа на преподавателите по китайски език в 138. СУ. Да направя учениците щастливи и уверени в себе си и получавайки подкрепата на своите учители да вървят винаги напред – това е моята цел.
Благодарение на общите ни усилия представителите на китайските паралелки пожънаха много високи успеха в сферата на езика, който са избрали да учат – участия в състезания, изкарани сертификати от изпити и участия в множество други мероприятия.
Днес искам да споделя с вас последните хубави новини покрай обучението по китайски на най-младите!
На 23.12 в училището ни се проведе коледен базар, на който специално участие взеха учениците от 8 и 9 клас. Двете китайски преподавателки също забавляваха гостите, като пишеха имената им на китайски с изящни йероглифи!

На този клип част от учениците от 9-ти клас изнасят сценка, която е направена върху едно много обичано от китайците произведение - 自相矛盾 на Хан Фей. Тук всъщност има една много интересна метафора. В китайския език 矛盾 означава противоречие, но елементите, взети един по един имат следното значение:矛 - копие, 盾 - щит.
В произведението, а и в сценката, се разказва за това как на пазара имало човек, който продавал копия и щитове. Възхвалявайки своите щитове, казал: „Моите щитове са много твърди. Няма копие, което да може да ги прониже.“
После, възхвалявайки своите копия, казал: „Моите копия са най-острите, няма щит, който да не пронижат.“
Един човек го попитал: „Ако със своите копия прободеш своите щитове, какво ще стане?“
Онзи не могъл нищо да отговори.
Щитове, които да не могат да бъдат пробити, и копия, които да не могат да не пробият щитове, няма как да съществуват едновременно.

Използвахме и подръчни материали! Simple Smile
Приятно гледане!





Последна редакция: чт, 29 дек 2016, 16:15 от Latchezara

# 181
  • Мнения: 4
Тук най-младите таланти пеят и танцуват на много популярна китайска песен 中国话, в която се разказва за това колко забавен и интересен е китайският и как целият свят го говори Simple Smile

Желая на всички весело посрещане на Новата година, нека донесе много здраве, щастие и любов и още повече поводи за гордост!

 

Последна редакция: чт, 29 дек 2016, 16:16 от Latchezara

# 182
  • Мнения: 233
Искрено завиждам на софиянци за възможността!

# 183
  • София
  • Мнения: 1 075
Скъпи приятели, днес настъпва китайската нова година - празникът Чундзие!

Да сте живи и здрави, честити и щастливи!

В Институт Конфуций-София се проведе традиционното тържество по случай празника, на който се представиха ученици, студенти и преподаватели по езика с най-различни номера. Ние решихме да завладеем сцената и представихме мюзикъла "Рапунцел" на китайски език!

Сценографията, либретото, декорите, костюмите, танците, осветлението - всичко бе направено от учениците от 11 Г клас Петър Илчев, Ксения Лебедева, Виктория Лозева, Мария Маринова, Александра Шахова. Отделни благодарности на Давид Илчев за декорациите и изключителната помощ в организацията!

Насладете се - качеството е далеч отвъд самодейността:

# 184
  • София
  • Мнения: 1 075
В периода 27-30.04 осъществихме уникален по рода си Учебен лагер за китайските паралелки с насоченост екскурзоводство. По-потробно и много снимки може да видите тук:

https://www.138sou.com/index.php/layout/left-center-right/511-2017

# 185
  • София
  • Мнения: 1 010
В периода 27-30.04 осъществихме уникален по рода си Учебен лагер за китайските паралелки с насоченост екскурзоводство. По-потробно и много снимки може да видите тук:

https://www.138sou.com/index.php/layout/left-center-right/511-2017

Нашата 10-токласничка е много доволна от екскурзията. Simple Smile

# 186
  • Мнения: 4
Екскурзията беше много добре организирана, за което имахме пълната подкрепа и съдействие както на училищното ръководство, така и на Институт Конфуций. Децата се държаха прекрасно и си изкарахме чудесно.

# 187
  • София
  • Мнения: 1 075
В периода 27-30.04 осъществихме уникален по рода си Учебен лагер за китайските паралелки с насоченост екскурзоводство. По-потробно и много снимки може да видите тук:

https://www.138sou.com/index.php/layout/left-center-right/511-2017

Нашата 10-токласничка е много доволна от екскурзията. Simple Smile

 Hug

Бяха прекрасни!

Самите те направиха всичко възможно, за да си изкарат добре и да получат незабравими спомени!

Ще направим отново Учебен лагер! Но сега наред е Лагерът в Пекин - 20 деца пътуват в края на юли Wink)) Да им стискаме палци за добро време, прекрасни хора по пътя и изключителни преживявания!

# 188
  • Мнения: 1

Здравейте, казвам се Веселин.
Ученик съм от 138мо СУ като изучавам Китайски език вече четвърта година.
Моите уважения и благодарности към учителите, които непрестанно полагат усилия и стремеж към по-добро бъдеще и мотивация, Г-жа Яна Шишкова & Г-жа Лъчезара Николова.Китайският език е възможност, която не бива да се изпуска.Аз съм изключително щастлив,че предприех да се занимавам с нещо,което би ми харесвало и наистина ми доставя удоволствие да правя.Пробвах и ми хареса.Аз обичам да чета книги, които развиват съзнанието.И мога да потвърдя, че ме мотивират и ми дават енергия с непосилната учебна програма.В една от тях бях прочел, че китайският йероглиф, означаващ "криза", се състои от два знака: единият означава " опасност" , а другият - "възможност".С други думи. "В живота няма грешки, а само уроци".Не съществува такова нещо като негативно преживяване, а само възможности да растеш,да учиш и да напредваш напред по пътя.В 138мо Китайски език се изучава на най-високо ниво.Непрекъснато се провеждат най-различни интересни и поучаващи събития.През лятото се организира лагер до Китай, Пекин.Честно казано в началото бях неуверен, но с помощта и подкрепата на всички около мен ми даде сигурността да се боря и ето че сега и аз ще пътувам на този летен лагер.Съветвам родителите,чийто деца изявяват интерес към Китайската култура, то тук няма да сгрешат.

Последна редакция: пт, 30 юни 2017, 18:44 от Веселин Михайлов

# 189
  • Мнения: 1
Аз съм ученичка в тази паралелка и искам да кажа, че обучението е на ниво. Имаме прекрасни учители, които дават прекрасен старт. Учителите са изключително добри в работата си. Обстановката е прекрасна, и имаме стая с много книги. Езика не е лесен, но с такива учители всичко е в пъти по-лесно. С основата, която се дава в осми клас можеш да проведеш нормален разговор, да отидеш на преглед, да обмениш пари, да се ориентираш и да питаш за помощ. Отделя се внимание, ако се допускат грешки и всичко се изчиства до последния детайл. Има изяви, ходи се на различни събития и имаме две китайки, които допълнително ни помагат и се грижат за нас. Не пропускайте шанса да изучавате този език с тези прекрасни хора! Дори да е трудно в началото, учителите ще ви вземат под крилото си и ще ви превърнат в истински китаисти!:heart:Heart

# 190
  • Мнения: 59
Здравейте,

Аз искам да задам въпрос, който не е свързан особено с тази тема. Изкуших се да пиша тук, тъй като в темата пишат хора, които са навътре в преподаването/ученето на китайски и предполагам се интересуват от това. Интересува ме дали сте запознати с частно училище "Евлоги и Христо Георгиеви" (http://unischool.bg/bg)? Какво ви е мнението за изучаването на китайски в това училище?

Благодаря предварително.

# 191
  • София
  • Мнения: 1 075
Благодаря ви, млади ми колеги!
Много се радвам, че се чувствате добре и все по-уверени!

Що се касае до частното ОУ, то сами разбирате, че би било неколегиално да коментираме работата на хората там. Аз смятам, че са много добри преподаватели, екипът е млад, нахъсан и амбициозен и ръководството е чудесно. В същото време, частното училище дава един вид среда, а общинското - друг вид. Ако искате реална конкуренция, реални знания, без скриване на прогреса или регреса, постоянно израстване, това може да се случи само при многоброен клас и задължителна програма, както и учители, без контрол от родителите. Това е личното ми мнение.

# 192
  • Мнения: 6
Здравейте, казвам се Мила и съм ученичка в 138 СУЗИЕ - паралелка с изучаване на китайски език. Осми клас съм.
Искам да кажа, че това училище е едно прекрасно и уютно място. На първо място ще говоря за самото училище и след това ще обясня и за самата китайска паралелка.
В училището има две лавки - на четвъртия етаж и в стола. Тоест, не се налага да се излиза извън училището, за да си купиш храна, тъй като има достатъчно голямо изобилие от такава в двете лавки. Имаме и два автомата - на първия етаж има автомат за напитки, а на третия е автомат с повече сладки неща, вода и сок. Има постоянно видеонаблюдение, което се следи от охраната на първия етаж. Дограмата ни е съвсем нова и зимата е топло.
За класна стая Конфуций, намираща се на четвърти етаж, точно до главните стълби - имаме в края на стаята голяма библиотека с книги и речници. Имаме голям телевизор с тъч-скрийн, на който ни се представят презентации в часовете по География и История на Китай, понякога гледаме филми, свързани с културата на Китай. Всички шкафове са нови. От двете страни на дъската имаме две големи табла с китайски рисунки и йероглифи, а над тях има по една малка лампичка. Съвсем спокойно може главните лампи да се изключат и когато щорите се пуснат, тези две лампички да светнат и да стане като в киносалон. Simple Smile
Учителите ни са амбициозни и весели хора - имаме трима български учители по китайски, двама китаеца и една китайка - от тези, които на осми клас преподават, имам предвид. Часовете ни минават много спокойно. Да, в началото е трудно, така че този език не е за всеки - това го имайте предвид. Но, когато имаш основата в осми клас, нататък е по-лесно, а и когато учиш редовно, разбира се. Както съученичка по-нагоре каза - отивайки в Китай, може да проведеш разговор в магазина, в пощата, къде си в момента, къде ти е общежитието и т.н. Всяка година ученици ходят в Китай.
Освен Коледен и Великденски базар, организирахме и тържество по случай Китайската нова година. Имаше телевизии, които дойдоха и ни снимаха, разпитваха ни за нашата паралелка. Танцуваха ученици от 9ти клас, трима от учителите ни по китайски пяха, по-малките ученици също пяха и казваха стихчета. Беше много забавно и интересно.
Мога да кажа, че ако сте избрали това училище и тази паралелка - няма да съжалявате изобщо. В нашият клас няма свободни места. В момента този език е много търсен и ще ви е от голяма ползва в следващите години. Просто трябва упоритост, нерви и време.

Последна редакция: пт, 13 апр 2018, 20:17 от alissa_white

# 193
  • Мнения: X
Благодаря ви, млади ми колеги!
Много се радвам, че се чувствате добре и все по-уверени!

Що се касае до частното ОУ, то сами разбирате, че би било неколегиално да коментираме работата на хората там. Аз смятам, че са много добри преподаватели, екипът е млад, нахъсан и амбициозен и ръководството е чудесно. В същото време, частното училище дава един вид среда, а общинското - друг вид. Ако искате реална конкуренция, реални знания, без скриване на прогреса или регреса, постоянно израстване, това може да се случи само при многоброен клас и задължителна програма, както и учители, без контрол от родителите. Това е личното ми мнение.
Здравейте,
Сега случайно попаднах на Вашето мнение. Въпросът ми е: да смятам, че в това конкретно частно училище няма реална конкуренция, скрива се прогрес/регрес, няма задължителен контрол, но има непрекъснат контрол от страна на родителите, които искат да се пишат безконтролно шестици на отрочетата им?
Как това Ваше разбиране кореспондира с резултатите, които показват учениците от всички частните училища в края на седми клас, бихте ли била така добра да обясните?
Благодаря!

# 194
  • София
  • Мнения: 1 075
Благодаря ви, млади ми колеги!
Много се радвам, че се чувствате добре и все по-уверени!

Що се касае до частното ОУ, то сами разбирате, че би било неколегиално да коментираме работата на хората там. Аз смятам, че са много добри преподаватели, екипът е млад, нахъсан и амбициозен и ръководството е чудесно. В същото време, частното училище дава един вид среда, а общинското - друг вид. Ако искате реална конкуренция, реални знания, без скриване на прогреса или регреса, постоянно израстване, това може да се случи само при многоброен клас и задължителна програма, както и учители, без контрол от родителите. Това е личното ми мнение.
Здравейте,
Сега случайно попаднах на Вашето мнение. Въпросът ми е: да смятам, че в това конкретно частно училище няма реална конкуренция, скрива се прогрес/регрес, няма задължителен контрол, но има непрекъснат контрол от страна на родителите, които искат да се пишат безконтролно шестици на отрочетата им?
Как това Ваше разбиране кореспондира с резултатите, които показват учениците от всички частните училища в края на седми клас, бихте ли била така добра да обясните?
Благодаря!

Чувствам известна заядливост в тона, която не разбирам. Не смятам, че тук е мястото да коментираме друго училище. Отговорих както мисля изобщо за частните училище - все пак досега, от 2001 г., не съм предпочела да отида в частно училище, макар да съм преподавала в частен университет. Както казах, конкретно в това училище познавам ръководството, силно ги обичам и уважавам. Смятам, че те вършат чудесна работа и дават със сърца всичко на учениците си. Смятам също така, че при малко деца и при възможен натиск от страна на родителите, че не е възможно напълно да се разгърне учителският потенциал - аз лично го преживях в частния университет и говоря от собствен опит.

Що се касае до резултатите от частните училища, то някак не смятам, че съм компетентна да ги коментирам. Аз преподавам китайски език. С часовете, които се осигуряват в частното училище по китайски (знам че го правят с 10 на седмица), могат да бъдат конкурент на всекиго - това са много часове. Единственото, което би ги спряло, би бил лош учителски екип. Общинските училища имат изобщо друг вид атмосфера и създават друг вид отношения между децата. Там изкристализират ясно лидерите и мотивацията е в условия на реална жизнена конкуренция, без допълнително подпомагане. Не казвам дали това е добро или лошо, просто го констатирам. В частното училище родителите решават дали да се учи предмет (или ръководството), в общинското изборът е на самите деца, които кандидатстват. Логично е да има разлика в настройката. Ако желаете да коментираме допълнително по този въпрос - с радост ще отговоря на лични. Всичко останало ще възприема като недобронамерен спам.

Последна редакция: вт, 17 апр 2018, 21:48 от Zanda Ksurik

# 195
  • Мнения: X
Благодаря ви, млади ми колеги!
Много се радвам, че се чувствате добре и все по-уверени!

Що се касае до частното ОУ, то сами разбирате, че би било неколегиално да коментираме работата на хората там. Аз смятам, че са много добри преподаватели, екипът е млад, нахъсан и амбициозен и ръководството е чудесно. В същото време, частното училище дава един вид среда, а общинското - друг вид. Ако искате реална конкуренция, реални знания, без скриване на прогреса или регреса, постоянно израстване, това може да се случи само при многоброен клас и задължителна програма, както и учители, без контрол от родителите. Това е личното ми мнение.
Здравейте,
Сега случайно попаднах на Вашето мнение. Въпросът ми е: да смятам, че в това конкретно частно училище няма реална конкуренция, скрива се прогрес/регрес, няма задължителен контрол, но има непрекъснат контрол от страна на родителите, които искат да се пишат безконтролно шестици на отрочетата им?
Как това Ваше разбиране кореспондира с резултатите, които показват учениците от всички частните училища в края на седми клас, бихте ли била така добра да обясните?
Благодаря!

Чувствам известна заядливост в тона, която не разбирам. Не смятам, че тук е мястото да коментираме друго училище. Отговорих както мисля изобщо за частните училище - все пак досега, от 2001 г., не съм предпочела да отида в частно училище, макар да съм преподавала в частен университет. Както казах, конкретно в това училище познавам ръководството, силно ги обичам и уважавам. Смятам, че те вършат чудесна работа и дават със сърца всичко на учениците си. Смятам също така, че при малко деца и при възможен натиск от страна на родителите, че не е възможно напълно да се разгърне учителският потенциал - аз лично го преживях в частния университет и говоря от собствен опит.

Що се касае до резултатите от частните училища, то някак не смятам, че съм компетентна да ги коментирам. Аз преподавам китайски език. С часовете, които се осигуряват в частното училище по китайски (знам че го правят с 10 на седмица), могат да бъдат конкурент на всекиго - това са много часове. Единственото, което би ги спряло, би бил лош учителски екип. Общинските училища имат изобщо друг вид атмосфера и създават друг вид отношения между децата. Там изкристализират ясно лидерите и мотивацията е в условия на реална жизнена конкуренция, без допълнително подпомагане. Не казвам дали това е добро или лошо, просто го констатирам. В частното училище родителите решават дали да се учи предмет (или ръководството), в общинското изборът е на самите деца, които кандидатстват. Логично е да има разлика в настройката. Ако желаете да коментираме допълнително по този въпрос - с радост ще отговоря на лични. Всичко останало ще възприема като недобронамерен спам.
Благодаря за отговора, г-жо Шишкова. Тонът не ми е заядлив. Но питанията са ми принципни. Мнението Ви, изразено в предходния пост, е изключително субективно и насочващо в желана от Вас посока. Не отговаряте конкретно на въпроса на жената Smiley
Не искам да коментирам атмосферата в общинските училища, защото няма какво да се коментира. За влиянието и въздействието на родителите няма смисъл да се говори - нима в общинските училища това явление не съществува?
Моля това изречение, ако Ви е удобно, да ми кажете какво точно значи: "В частното училище родителите решават дали да се учи предмет (или ръководството), в общинското изборът е на самите деца, които кандидатстват." В ЧУ, лицензирано от МОН, аз за първи път чувам родители да избират предмети или пък учители. Нали ще им вземат лиценза ?! Да Ви дам пример с ДУ: класната на децата решава, че вместо ФВС децата ще имат БЕЛ, а вместо музика - математика.
Приятен ден Ви желая! Повече не смятам да коментирам с Вас тези въпроси, тъй като излизаме от рамките на темата, а и не искам да се третира като конфронтация с Вас /защото не е такава, уварявам Ви/. Но много моля, при конкретни въпроси е редно да се дават конкретни, а не йезуитски отговори. И по възможност да са верни.

Последна редакция: ср, 18 апр 2018, 12:38 от Анонимен

# 196
  • София
  • Мнения: 803
Тази година колко паралелки с китайски език ще има и какъв е приемът? Продължавате да правите чудеса Яна Heart

# 197
  • София
  • Мнения: 1 075
Тази година колко паралелки с китайски език ще има и какъв е приемът? Продължавате да правите чудеса Яна Heart

Мила Пития, много благодаря за добрите думи!
Тази година имаме нов участник на националните квалификации! Безкрайно се гордеем с успехите на Александра Георгиева, която пребори силната конкуренция и стана трета на националното състезание Китайски езиков мост и ще замине за Китай. През лятото изпращаме и още 12 деца на Летен лагер в Пекин за две седмици на разноски на китайците (децата плащат само билета и визата), също имаме двама ученици, които бяха на шестмесечно обучение и очакваме нови четирима да ги последват от есента. Нещата се развиват, децата са все по-мотивирани, защото и родителите вече ни имат стабилно доверие.
Приемът ни ще бъде от една паралелка с китайски език - очакваме всички млади ентусиасти с голямо желание и нетърпение - следващите десетилетия са на Китай!

От тази година нашето училище се казва 138-мо СУЗИЕ "Проф. Васил Златарски" - Средно училище за западни и източни езици. Това е огромно признание на целия екип за развитието на обучението по източни езици, с такова име не може да се похвали нито едно друго училище в страната.

Последна редакция: вт, 08 май 2018, 23:20 от Zanda Ksurik

# 198
  • София
  • Мнения: 1 075
Ето че завърши нашият пръв петгодишен випуск!

Твърде съм горда с всички млади колеги! Особено много се отличиха Деси, Дарена, Мина, Калина, Александра, Ксения, Йоанна, Мария и Петър, които се явиха в годините на състезанието Китайски езиков мост за ученици, а Ксения спечели второ място в националните квалификации и замина да представя страната ни в Китай! Вики и Вени, който дори спечели едногодишна стипендия за Америка миналата година, заради изключителното си есе на английски език. Нашите възпитаници са твърде разностранно надарени и талантливи! Йоанна и Петър, които спечелиха половингодишна стипендия за Китай и учиха там първия срок на 12ти клас. Убедена съм, че актьорският и режисьорският талант на Пепи е откраднал всички сърца там!

Но всички вие, скъпи мои деца, ще останете в сърцето ми като изключителни личности. Крис, Веско, Давид, Никола, Стоян, Мариан и Иван - нашите младежи с нежни сърца и весел нрав! Също и Ани, Габи, Натали, Теди и Жана - обичащи хората и животните, чудесни приятели, носещи радост и лекота. Благодаря ви за тези прекрасни години! Нашите срещи тепърва предстоят! Успех във всички начинания и стискаме палци за кандидатстудентската кампания!

Последна редакция: сб, 26 май 2018, 09:24 от Zanda Ksurik

# 199
  • София
  • Мнения: 1 075
Тази година нашата Алекс спечели трето място на националното състезание "Китайски езиков мост за ученици"! Ето и едно интервю с нея за китайския език и какво означава да го учиш! http://china.edax.org/?p=4124

Общи условия

Активация на акаунт