Китайските паралелки на 138-мо СОУ "Проф. Васил Златарски"

  • 64 106
  • 199
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 4
Здравейте, казвам се Лъчезара Николова и от тази година имам честта да съм в екипа на преподавателите по китайски език в 138. СУ. Да направя учениците щастливи и уверени в себе си и получавайки подкрепата на своите учители да вървят винаги напред – това е моята цел.
Благодарение на общите ни усилия представителите на китайските паралелки пожънаха много високи успеха в сферата на езика, който са избрали да учат – участия в състезания, изкарани сертификати от изпити и участия в множество други мероприятия.
Днес искам да споделя с вас последните хубави новини покрай обучението по китайски на най-младите!
На 23.12 в училището ни се проведе коледен базар, на който специално участие взеха учениците от 8 и 9 клас. Двете китайски преподавателки също забавляваха гостите, като пишеха имената им на китайски с изящни йероглифи!

На този клип част от учениците от 9-ти клас изнасят сценка, която е направена върху едно много обичано от китайците произведение - 自相矛盾 на Хан Фей. Тук всъщност има една много интересна метафора. В китайския език 矛盾 означава противоречие, но елементите, взети един по един имат следното значение:矛 - копие, 盾 - щит.
В произведението, а и в сценката, се разказва за това как на пазара имало човек, който продавал копия и щитове. Възхвалявайки своите щитове, казал: „Моите щитове са много твърди. Няма копие, което да може да ги прониже.“
После, възхвалявайки своите копия, казал: „Моите копия са най-острите, няма щит, който да не пронижат.“
Един човек го попитал: „Ако със своите копия прободеш своите щитове, какво ще стане?“
Онзи не могъл нищо да отговори.
Щитове, които да не могат да бъдат пробити, и копия, които да не могат да не пробият щитове, няма как да съществуват едновременно.

Използвахме и подръчни материали! Simple Smile
Приятно гледане!





Последна редакция: чт, 29 дек 2016, 16:15 от Latchezara

# 181
  • Мнения: 4
Тук най-младите таланти пеят и танцуват на много популярна китайска песен 中国话, в която се разказва за това колко забавен и интересен е китайският и как целият свят го говори Simple Smile

Желая на всички весело посрещане на Новата година, нека донесе много здраве, щастие и любов и още повече поводи за гордост!

 

Последна редакция: чт, 29 дек 2016, 16:16 от Latchezara

# 182
  • Мнения: 233
Искрено завиждам на софиянци за възможността!

# 183
  • София
  • Мнения: 1 075
Скъпи приятели, днес настъпва китайската нова година - празникът Чундзие!

Да сте живи и здрави, честити и щастливи!

В Институт Конфуций-София се проведе традиционното тържество по случай празника, на който се представиха ученици, студенти и преподаватели по езика с най-различни номера. Ние решихме да завладеем сцената и представихме мюзикъла "Рапунцел" на китайски език!

Сценографията, либретото, декорите, костюмите, танците, осветлението - всичко бе направено от учениците от 11 Г клас Петър Илчев, Ксения Лебедева, Виктория Лозева, Мария Маринова, Александра Шахова. Отделни благодарности на Давид Илчев за декорациите и изключителната помощ в организацията!

Насладете се - качеството е далеч отвъд самодейността:

# 184
  • София
  • Мнения: 1 075
В периода 27-30.04 осъществихме уникален по рода си Учебен лагер за китайските паралелки с насоченост екскурзоводство. По-потробно и много снимки може да видите тук:

https://www.138sou.com/index.php/layout/left-center-right/511-2017

# 185
  • София
  • Мнения: 1 010
В периода 27-30.04 осъществихме уникален по рода си Учебен лагер за китайските паралелки с насоченост екскурзоводство. По-потробно и много снимки може да видите тук:

https://www.138sou.com/index.php/layout/left-center-right/511-2017

Нашата 10-токласничка е много доволна от екскурзията. Simple Smile

# 186
  • Мнения: 4
Екскурзията беше много добре организирана, за което имахме пълната подкрепа и съдействие както на училищното ръководство, така и на Институт Конфуций. Децата се държаха прекрасно и си изкарахме чудесно.

# 187
  • София
  • Мнения: 1 075
В периода 27-30.04 осъществихме уникален по рода си Учебен лагер за китайските паралелки с насоченост екскурзоводство. По-потробно и много снимки може да видите тук:

https://www.138sou.com/index.php/layout/left-center-right/511-2017

Нашата 10-токласничка е много доволна от екскурзията. Simple Smile

 Hug

Бяха прекрасни!

Самите те направиха всичко възможно, за да си изкарат добре и да получат незабравими спомени!

Ще направим отново Учебен лагер! Но сега наред е Лагерът в Пекин - 20 деца пътуват в края на юли Wink)) Да им стискаме палци за добро време, прекрасни хора по пътя и изключителни преживявания!

# 188
  • Мнения: 1

Здравейте, казвам се Веселин.
Ученик съм от 138мо СУ като изучавам Китайски език вече четвърта година.
Моите уважения и благодарности към учителите, които непрестанно полагат усилия и стремеж към по-добро бъдеще и мотивация, Г-жа Яна Шишкова & Г-жа Лъчезара Николова.Китайският език е възможност, която не бива да се изпуска.Аз съм изключително щастлив,че предприех да се занимавам с нещо,което би ми харесвало и наистина ми доставя удоволствие да правя.Пробвах и ми хареса.Аз обичам да чета книги, които развиват съзнанието.И мога да потвърдя, че ме мотивират и ми дават енергия с непосилната учебна програма.В една от тях бях прочел, че китайският йероглиф, означаващ "криза", се състои от два знака: единият означава " опасност" , а другият - "възможност".С други думи. "В живота няма грешки, а само уроци".Не съществува такова нещо като негативно преживяване, а само възможности да растеш,да учиш и да напредваш напред по пътя.В 138мо Китайски език се изучава на най-високо ниво.Непрекъснато се провеждат най-различни интересни и поучаващи събития.През лятото се организира лагер до Китай, Пекин.Честно казано в началото бях неуверен, но с помощта и подкрепата на всички около мен ми даде сигурността да се боря и ето че сега и аз ще пътувам на този летен лагер.Съветвам родителите,чийто деца изявяват интерес към Китайската култура, то тук няма да сгрешат.

Последна редакция: пт, 30 юни 2017, 18:44 от Веселин Михайлов

# 189
  • Мнения: 1
Аз съм ученичка в тази паралелка и искам да кажа, че обучението е на ниво. Имаме прекрасни учители, които дават прекрасен старт. Учителите са изключително добри в работата си. Обстановката е прекрасна, и имаме стая с много книги. Езика не е лесен, но с такива учители всичко е в пъти по-лесно. С основата, която се дава в осми клас можеш да проведеш нормален разговор, да отидеш на преглед, да обмениш пари, да се ориентираш и да питаш за помощ. Отделя се внимание, ако се допускат грешки и всичко се изчиства до последния детайл. Има изяви, ходи се на различни събития и имаме две китайки, които допълнително ни помагат и се грижат за нас. Не пропускайте шанса да изучавате този език с тези прекрасни хора! Дори да е трудно в началото, учителите ще ви вземат под крилото си и ще ви превърнат в истински китаисти!:heart:Heart

# 190
  • Мнения: 59
Здравейте,

Аз искам да задам въпрос, който не е свързан особено с тази тема. Изкуших се да пиша тук, тъй като в темата пишат хора, които са навътре в преподаването/ученето на китайски и предполагам се интересуват от това. Интересува ме дали сте запознати с частно училище "Евлоги и Христо Георгиеви" (http://unischool.bg/bg)? Какво ви е мнението за изучаването на китайски в това училище?

Благодаря предварително.

# 191
  • София
  • Мнения: 1 075
Благодаря ви, млади ми колеги!
Много се радвам, че се чувствате добре и все по-уверени!

Що се касае до частното ОУ, то сами разбирате, че би било неколегиално да коментираме работата на хората там. Аз смятам, че са много добри преподаватели, екипът е млад, нахъсан и амбициозен и ръководството е чудесно. В същото време, частното училище дава един вид среда, а общинското - друг вид. Ако искате реална конкуренция, реални знания, без скриване на прогреса или регреса, постоянно израстване, това може да се случи само при многоброен клас и задължителна програма, както и учители, без контрол от родителите. Това е личното ми мнение.

# 192
  • Мнения: 6
Здравейте, казвам се Мила и съм ученичка в 138 СУЗИЕ - паралелка с изучаване на китайски език. Осми клас съм.
Искам да кажа, че това училище е едно прекрасно и уютно място. На първо място ще говоря за самото училище и след това ще обясня и за самата китайска паралелка.
В училището има две лавки - на четвъртия етаж и в стола. Тоест, не се налага да се излиза извън училището, за да си купиш храна, тъй като има достатъчно голямо изобилие от такава в двете лавки. Имаме и два автомата - на първия етаж има автомат за напитки, а на третия е автомат с повече сладки неща, вода и сок. Има постоянно видеонаблюдение, което се следи от охраната на първия етаж. Дограмата ни е съвсем нова и зимата е топло.
За класна стая Конфуций, намираща се на четвърти етаж, точно до главните стълби - имаме в края на стаята голяма библиотека с книги и речници. Имаме голям телевизор с тъч-скрийн, на който ни се представят презентации в часовете по География и История на Китай, понякога гледаме филми, свързани с културата на Китай. Всички шкафове са нови. От двете страни на дъската имаме две големи табла с китайски рисунки и йероглифи, а над тях има по една малка лампичка. Съвсем спокойно може главните лампи да се изключат и когато щорите се пуснат, тези две лампички да светнат и да стане като в киносалон. Simple Smile
Учителите ни са амбициозни и весели хора - имаме трима български учители по китайски, двама китаеца и една китайка - от тези, които на осми клас преподават, имам предвид. Часовете ни минават много спокойно. Да, в началото е трудно, така че този език не е за всеки - това го имайте предвид. Но, когато имаш основата в осми клас, нататък е по-лесно, а и когато учиш редовно, разбира се. Както съученичка по-нагоре каза - отивайки в Китай, може да проведеш разговор в магазина, в пощата, къде си в момента, къде ти е общежитието и т.н. Всяка година ученици ходят в Китай.
Освен Коледен и Великденски базар, организирахме и тържество по случай Китайската нова година. Имаше телевизии, които дойдоха и ни снимаха, разпитваха ни за нашата паралелка. Танцуваха ученици от 9ти клас, трима от учителите ни по китайски пяха, по-малките ученици също пяха и казваха стихчета. Беше много забавно и интересно.
Мога да кажа, че ако сте избрали това училище и тази паралелка - няма да съжалявате изобщо. В нашият клас няма свободни места. В момента този език е много търсен и ще ви е от голяма ползва в следващите години. Просто трябва упоритост, нерви и време.

Последна редакция: пт, 13 апр 2018, 20:17 от alissa_white

# 193
  • Мнения: X
Благодаря ви, млади ми колеги!
Много се радвам, че се чувствате добре и все по-уверени!

Що се касае до частното ОУ, то сами разбирате, че би било неколегиално да коментираме работата на хората там. Аз смятам, че са много добри преподаватели, екипът е млад, нахъсан и амбициозен и ръководството е чудесно. В същото време, частното училище дава един вид среда, а общинското - друг вид. Ако искате реална конкуренция, реални знания, без скриване на прогреса или регреса, постоянно израстване, това може да се случи само при многоброен клас и задължителна програма, както и учители, без контрол от родителите. Това е личното ми мнение.
Здравейте,
Сега случайно попаднах на Вашето мнение. Въпросът ми е: да смятам, че в това конкретно частно училище няма реална конкуренция, скрива се прогрес/регрес, няма задължителен контрол, но има непрекъснат контрол от страна на родителите, които искат да се пишат безконтролно шестици на отрочетата им?
Как това Ваше разбиране кореспондира с резултатите, които показват учениците от всички частните училища в края на седми клас, бихте ли била така добра да обясните?
Благодаря!

# 194
  • София
  • Мнения: 1 075
Благодаря ви, млади ми колеги!
Много се радвам, че се чувствате добре и все по-уверени!

Що се касае до частното ОУ, то сами разбирате, че би било неколегиално да коментираме работата на хората там. Аз смятам, че са много добри преподаватели, екипът е млад, нахъсан и амбициозен и ръководството е чудесно. В същото време, частното училище дава един вид среда, а общинското - друг вид. Ако искате реална конкуренция, реални знания, без скриване на прогреса или регреса, постоянно израстване, това може да се случи само при многоброен клас и задължителна програма, както и учители, без контрол от родителите. Това е личното ми мнение.
Здравейте,
Сега случайно попаднах на Вашето мнение. Въпросът ми е: да смятам, че в това конкретно частно училище няма реална конкуренция, скрива се прогрес/регрес, няма задължителен контрол, но има непрекъснат контрол от страна на родителите, които искат да се пишат безконтролно шестици на отрочетата им?
Как това Ваше разбиране кореспондира с резултатите, които показват учениците от всички частните училища в края на седми клас, бихте ли била така добра да обясните?
Благодаря!

Чувствам известна заядливост в тона, която не разбирам. Не смятам, че тук е мястото да коментираме друго училище. Отговорих както мисля изобщо за частните училище - все пак досега, от 2001 г., не съм предпочела да отида в частно училище, макар да съм преподавала в частен университет. Както казах, конкретно в това училище познавам ръководството, силно ги обичам и уважавам. Смятам, че те вършат чудесна работа и дават със сърца всичко на учениците си. Смятам също така, че при малко деца и при възможен натиск от страна на родителите, че не е възможно напълно да се разгърне учителският потенциал - аз лично го преживях в частния университет и говоря от собствен опит.

Що се касае до резултатите от частните училища, то някак не смятам, че съм компетентна да ги коментирам. Аз преподавам китайски език. С часовете, които се осигуряват в частното училище по китайски (знам че го правят с 10 на седмица), могат да бъдат конкурент на всекиго - това са много часове. Единственото, което би ги спряло, би бил лош учителски екип. Общинските училища имат изобщо друг вид атмосфера и създават друг вид отношения между децата. Там изкристализират ясно лидерите и мотивацията е в условия на реална жизнена конкуренция, без допълнително подпомагане. Не казвам дали това е добро или лошо, просто го констатирам. В частното училище родителите решават дали да се учи предмет (или ръководството), в общинското изборът е на самите деца, които кандидатстват. Логично е да има разлика в настройката. Ако желаете да коментираме допълнително по този въпрос - с радост ще отговоря на лични. Всичко останало ще възприема като недобронамерен спам.

Последна редакция: вт, 17 апр 2018, 21:48 от Zanda Ksurik

Общи условия

Активация на акаунт