Майчинството счетоводно - 49

  • 44 657
  • 786
  •   1
Отговори
# 750
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
Здравейте! Сега получих извлечение от банката, че ми е изплатен отпуск за юни, но нещо сумата ми се стори странна, както и тази за май  newsm78. На каква база се изчислява платеният отпуск след майчинство? Последно отработени 10 дни имам през октомври 2009г мисля, отпускът на база нетото или брутото от тогава се изчислява?  Rolling Eyes
Малката навърши 2г на 15 май, от 16 съм в отпуск и за май месец получих 144лв, видях в сайта на НОИ, че за май осигурителният ми доход е 246лв. Нищо не схващам  ooooh! Rolling Eyes Може ли малко помощ от вас?  Praynig
АЗ пък не разбрах тази сума 144 НОИ или работодател я превежда. Тези 246 осиг. доход на един или на два реда са? Отпуска се изчислява на база брутното възнаграждение от предходен месец, в който работника или служителя има отработени най-малко десет работни дни
Ала-Бала, извинявам се, ако не успявам ясно да формулирам и обясня.  Blush
10 отработени дни имам през октомври 2009, през същия месец имам и болничен /не знам дали е от значение/. В сайта на НОИ за октомври ми пише това:
10   Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица   22   368.16
10   Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица      47.78

От 16 май 2012 съм в платен отпуск, до края на месеца са 11 работни дни, за които получих от работодателя 144лв, в сайта на НОИ за май 2012 осигурителния ми доход е 246лв /на един ред го пише/
За отпуска за целия юни месец днес получих превод 276лв  Tired
По мои сметки нещата би следвало да стоят по различен начин, но не знам дали аз смятам правилно или това, което получавам наистина е правилно.  Rolling Eyes ooooh!

Още веднъж Благодаря! Hug  bouquet
Аз пак на въпроса с въпрос...възможно е брутната заплата, на база на която се смята отпуската да е по-ниска от осигурителният праг за длъжносстта, на база на който пък се смятат осигуровките.
При нето 276лв., брутото за месеца е около 350.

# 751
  • Мнения: 2 558
Благодаря ти за отзивчивостта, Ала-Бала!   bouquet
Тъпото е, че при последното разчистване съм изхвърлила купчината с фишове за заплати и сега не мога да видя каква ми е била заплатата тогава.  Confused Сетих се за разпечатка от картата ми, но за стар период /2009г/ от банката казаха, че справката щяла да струва 30лв и се отказах. Майната му, каквото-такова...  Tired

# 752
  • Мнения: 52
здравейте,
вече не съм в майчинство,но понеже винаги сте ми отговаряли много компетентно,реших да се обърна за съвет..Започнах работа в нова фирма след майчинството,вече 3 месеца съм там.Въпроса ми е имам ли право на няколко дни платен годишен отпуск и колко?Иначе старата фирма ми изплатиха 6 дена отпуска при напускането...
предварително благодаря Hug

# 753
  • Мнения: 12
Здравейте, въпроса ми е следния: От две години съм безработна през този период нямам осигуровки в момента съм бременна. Колко време трябва да работя по време на бременноста за да имам право на майчинство ? Благодаря ви предварително!

# 754
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
Здравейте, въпроса ми е следния: От две години съм безработна през този период нямам осигуровки в момента съм бременна. Колко време трябва да работя по време на бременноста за да имам право на майчинство ? Благодаря ви предварително!
А преди това колко осиг. стаж имаш? Необходими са 12 месеца, като осигурена за Общо заболяване и майчинство.

здравейте,
вече не съм в майчинство,но понеже винаги сте ми отговаряли много компетентно,реших да се обърна за съвет..Започнах работа в нова фирма след майчинството,вече 3 месеца съм там.Въпроса ми е имам ли право на няколко дни платен годишен отпуск и колко?Иначе старата фирма ми изплатиха 6 дена отпуска при напускането...
предварително благодаря Hug
Принципно имаш право пропорционално на отработеното време, но е възможно да не ти ги разрешат и тези няколко дни за момента.

Последна редакция: пт, 27 юли 2012, 21:08 от Ала-Бала

# 755
  • Мнения: 184
Здравейте!Имам няколко вьпроса:
1.Безработна сьм от май 2010г.Дотогава се осигурявах на 4 часа.На борсата се записах чак август 2010г.Тогава ми изплащаха обезщетение 4 месеца (до декември 2010г)по 12лв.на ден мисля,че ми се полагаше обезщетението.През маи месец 2011г.не се подписах и ме махнаха от списька с безработни.След това нямах право да се запиша отново на борсата за период от 6 месеца.Аз се записах след 10 месеца чак!Т.е.отново сьм отишла на борсата март месец 2012г.до момента.Вьпросьт ми е-ще получа ли вьобще някакво обезщетение при майчинство.В момента не сьм бременна,но "работим" по вьпроса.Доколкото разбрах има някакво социално обезщетение,но не знам какви са условията за получаването му ,колко време го изплащат и в какьв размер е   Sad Sad Sad
2.Другият ми вьпрос е дали ще получа еднократната помощ за раждане  и какьв е размерьт за второ дете?
3.Какво да направя ,за да взимам майчинство има ли някакьв вариант да знам преди да забременея  Sad Сьс сигурност знам,че трябва да си платя здравните осигуровки за 3 години назад,нали така? newsm78
4.Междувпрочем в момента майчинството се изчислява вече вьрху 24 месеца назад или вьрху 36месеца?
Помогнете ми,моля  Sad

# 756
  • Мнения: 52

здравейте,
вече не съм в майчинство,но понеже винаги сте ми отговаряли много компетентно,реших да се обърна за съвет..Започнах работа в нова фирма след майчинството,вече 3 месеца съм там.Въпроса ми е имам ли право на няколко дни платен годишен отпуск и колко?Иначе старата фирма ми изплатиха 6 дена отпуска при напускането...
предварително благодаря Hug
Принципно имаш право пропорционално на отработеното време, но е възможно да не ти ги разрешат и тези няколко дни за момента.
[/quote]
благодаря,т.е за  4месеца мога да си поискам 3 дни,пък дано ми разрешат
 Praynig

# 757
  • В древна страна на край света!!!
  • Мнения: 176
Здравейте, бих  искала да попитам за социално майчинство трябва ли да се представи документ за доходите на бащата? С бащата имаме брак.

Предварително Ви благодаря.   bouquet  bouquet  bouquet

# 758
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
Здравейте, бих  искала да попитам за социално майчинство трябва ли да се представи документ за доходите на бащата? С бащата имаме брак.

Предварително Ви благодаря.   bouquet  bouquet  bouquet
Да.

# 759
  • В древна страна на край света!!!
  • Мнения: 176
Благодаря ти за бързия отговор   bouquet  bouquet  bouquet

# 760
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 421
Здравейте!Имам няколко вьпроса:
1.Безработна сьм от май 2010г.Дотогава се осигурявах на 4 часа.На борсата се записах чак август 2010г.Тогава ми изплащаха обезщетение 4 месеца (до декември 2010г)по 12лв.на ден мисля,че ми се полагаше обезщетението.През маи месец 2011г.не се подписах и ме махнаха от списька с безработни.След това нямах право да се запиша отново на борсата за период от 6 месеца.Аз се записах след 10 месеца чак!Т.е.отново сьм отишла на борсата март месец 2012г.до момента.Вьпросьт ми е-ще получа ли вьобще някакво обезщетение при майчинство.В момента не сьм бременна,но "работим" по вьпроса.Доколкото разбрах има някакво социално обезщетение,но не знам какви са условията за получаването му ,колко време го изплащат и в какьв размер е   Sad Sad Sad - Социалното майчинство се получава до навършване на 1 година от детето и е 100 лева, но можеш да го получаваш, ако доходът на член от семейството не надвишава 350 лева на месец. Също има и еднократно обезщетение за бременност, което е 150 лева, но трябва отново да отговаряш на изискването за доход.
2.Другият ми вьпрос е дали ще получа еднократната помощ за раждане  и какьв е размерьт за второ дете? - Да, за нея няма изискване за доход и за второ дете е 600 лева.
3.Какво да направя ,за да взимам майчинство има ли някакьв вариант да знам преди да забременея  Sad Сьс сигурност знам,че трябва да си платя здравните осигуровки за 3 години назад,нали така? newsm78 - Трябва да си осигурено лице. Ако целиш някакъв разметр на обезщетението и идеята ти е да се осигуряваш някъде фиктивно, то трябва максимално бързо д апомислиш по въпроса. Ако те устройва минимално обезщетение, което 410-те дни е = на МРЗ, то може да се осигуриш за 1-2 дни някъде и веднага да излезеш в болничен за бременност и раждане; евентуално, когато дойде време за 45 дневния болничен преди термин.
4.Междувпрочем в момента майчинството се изчислява вече вьрху 24 месеца назад или вьрху 36месеца? - 24 месеца
Помогнете ми,моля  Sad


-------------------

Момичета, няма ли да пускаме нова тема?  newsm78

# 761
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Момичета, изкочиха ми още 3 въпроса. Ще съм благодарна, ако ми отговорите.
1. Втората година майчинство, която е 240лв., цялата ми влиза в изчисляването на болничния и след това на второто майчинство. Тъй като има разлика в сумата с МРЗ, коя от двете се взима 240лв. или 290лв.?

2. Два месеца съм на борсата и сумата при изчислението е 290лв.(МРЗ), нали?

3. При излизане в болничен, който е 180дни преди 45 дневния, работодателя дължи ли някакви осигуровки освен здравните?

# 762
  • Мнения: 2 200
Момичета, изкочиха ми още 3 въпроса. Ще съм благодарна, ако ми отговорите.
1. Втората година майчинство, която е 240лв., цялата ми влиза в изчисляването на болничния и след това на второто майчинство. Тъй като има разлика в сумата с МРЗ, коя от двете се взима 240лв. или 290лв.?
МРЗ

2. Два месеца съм на борсата и сумата при изчислението е 290лв.(МРЗ), нали? да

3. При излизане в болничен, който е 180дни преди 45 дневния, работодателя дължи ли някакви осигуровки освен здравните? не

# 763
  • Мнения: 356
Здравейте!   bouquet
Преди време бях задавала въпроси тук и получих много компетентни и точни отговори, затова си позволявам отново да задам въпрос  Embarassed

Става дума за следното: в момента ми тече втора година майчинство (до 26.10.) и разбрах, че съм отново бременна. Все още не ми е уточнен терминът, но ще е може би началото на април. Та въпросът ми е: сега като взимат предвид доходите 2 год. назад, на мен кои доходи ще ми се гледат - тези 240лв от втората год. майчинство и около 1000 от първата + 2000лв. осигурителен доход за месеците след като се върна на работа, или само 2-те хиляди, които са ми по трудов договор?

Не съм сигурна дали си зададох разбираемо въпроса, но предварително благодаря на отзовалите се!  Hug

# 764
  • Мнения: 2 200
Здравейте!   bouquet
Преди време бях задавала въпроси тук и получих много компетентни и точни отговори, затова си позволявам отново да задам въпрос  Embarassed

Става дума за следното: в момента ми тече втора година майчинство (до 26.10.) и разбрах, че съм отново бременна. Все още не ми е уточнен терминът, но ще е може би началото на април. Та въпросът ми е: сега като взимат предвид доходите 2 год. назад, на мен кои доходи ще ми се гледат - тези 240лв от втората год. майчинство и около 1000 от първата + 2000лв. осигурителен доход за месеците след като се върна на работа, или само 2-те хиляди, които са ми по трудов договор?

Не съм сигурна дали си зададох разбираемо въпроса, но предварително благодаря на отзовалите се!  Hug
За месеците, през които си работила се взима осигур. доход и нетното. За месеците, през които си била в отпуск за бременност и раждане се взима дохода, от който е изчислено обезщетението. За месеците в отпуск за отглеждане на дете до 2 год. се взима МРЗ за съответния период.

Общи условия

Активация на акаунт