Истанбул 11

  • 51 186
  • 744
  •   1
Отговори
# 675
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 590
Да не е туй:

http://www.dnevnik.bg/razvlechenie/2011/06/01/1098327_v_istanbul … ata_na_roksolana/

Аз кат чух хамам реших, че е гробница  Blush Да ме прощавате, ама викам с тоя вход да не изваждат останките й за снимка с туристите

# 676
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Да, сега е 60 евро, аз гледах за септември и тогава е 75 евро. Но понеже Анджи каза 60лв. и се учудих. Може би е имала предвид 60 евро за стая, или 60лв. на човек в двойна стая.
60 лева за човек в двойна стая.извинете ако съм била неясна . Иначе за 120 евроми е фактурата за две нощувки в двойна стая,мога да скенирам.
75 обаче ми идва башка. За септември Халъ хотел ,любимите ми ,вземат 75 , а са по-добри като категория и местоположение...май. От друга страна през септември почват едни изложения и е логично да си вдигнат цените всички.

# 677
  • София
  • Мнения: 13 270
Шебек, иска регистрация, за да чета  Laughing. Пишеше, че са реставрирали банята и са я направили на Спа център. Имало доста туристи, които се записвали, но бяха посочени доста големи суми за процедурите.  Grinning

Има и гробница на Роксалана. До Сюлейманието е. Там са и тюрбетата на Сюлейман и на архитекта Синан. Не съм влизала, защото ги ремонтираха известно време.

# 678
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 590
Пиши в гугъл хамам роксолана луксозна - първото дето излиза е статията, през гугъл може да се чете

Знам я де е, ама се обърквам  Blush

# 679
  • София
  • Мнения: 13 270
Пиши в гугъл хамам роксолана луксозна - първото дето излиза е статията, през гугъл може да се чете

Така наистина се чете.  Laughing  Същата статия е.  Grinning  Спомнях си, че беше от миналото лято.

# 680
  • Мнения: 573
Помагайте! Кой аквариум препоръчвате - Флория или Форума?

# 681
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Флория! ( без да съм влизала в нито един от двата) . Simple Smile
БЗ разказа чудесни чудесности за него ; Тюркуазуу е малък и бързо обходим.

# 682
# 683
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Имам брошурки от този във Флория с подробности и цени, утре сканирам ,ако не е късно.

# 684
  • Мнения: 4 596
В тон с темата за хамама на Роксалана, ще публикувам впечатленията на Едмондо де Амичис от посещението му в турска банкя. На който му се чете, скривам текста, защото е дълго

Скрит текст:
Банята
След като си направил една обиколка на Балат, няма да е зле, както казват във Флоренция, да отидеш на турска баня. Баните се познават отвън-това са сгради без прозорци, по форма приличат на малки джамии с голям купол и високи конусообразни комини, от които непрестанно излиза дим. Преди да влезе обаче, човек трябва добре да си помисли и да си зададе въпроса quid valeant humeri, тъй като не всеки може да издържи терора, на който е подложен човек между тези дебели стени. Признавам, че след всичко, дето бях чувал, влязох вътре доста плахо-читателят ще разбере, че съм имал право. Само като си припомня за това, усещам капки пот по слепоочията си и знам- с напредване на описанието те ще започнат да се стичат по бузите ми. И така, обяснявам какво причиниха на нещастния мен. Влизам много внимателно и се озовавам в една голяма зала, първоначално не мога да се ориентирам-това театър ли е или болница. В центъра шумоли фонтан, украсен с цветя; покрай стените има нещо като дървен балкон , на който са се разположили известен брой турци - едните спят дълбоко, другите пушат, придремвайки, а трети са се опънали върху дюшеци, загърнати от главата до петите в снежнобели чаршафи. Докато се оглеждам за теляк, двама набити полуголи мулати, изскочили неизвестно откъде, изплуват пред мен като призарци и едновреминно ме питат с глухи гласове: " Хамамун?"  /Баня?/, "Еввет" /да/-отговарям почти без глас. Дават ми знак да ги следвам и ме извличат нагоре по дървената стълба в една стаичка, пълна с изтривалки и възглавници-там ми се обяснява, че трябва да се съблека. Увиват около хълбоците ми някакъв синьо-бял плат, бинтоват главата ми с хавлия, нахлузват на краката ми два огромни налъма, грабват ме под мишниците, сякаш съм пиян, и ме отвеждат, по-скоро отнасят ме в една друга, полутъмна зала, където ме просват върху един килим и с ръце на кръста чакат кожата ми да омекне. Всички инструменти наоколо, наподобяващи доста тези на Инквизицията, определено будят у мен тревога, прерастваща в още по-неприятно чувство, когато двамата главорези пипват челото ми, разменят си един поглед, означаващ "ще издържи", и май казват " на пангара", грабват ме под мишници и ме отнасят в трета зала. Тук усещането е изключително странно. Изглежда, сякаш се намирам в някаква крепост под водата. Виждам замъглено, през бял воал от пара, високи мраморни стени, колони, арки, извивка на остъклен купол, откъдето проникват червени, сини и зелени слънчеви лъчи, бели призраци, разхождащи се бавно покрай стените, а в центъра на залата-полуголи хора, прострени на пода като трупове и над тях други полуголи хора са се надвесили, сякаш са лекари, извършващи аутопсия. Температурата в помещението е такава, че едва влязъл, се обливам в пот, струва ми се, че повече няма да мога да изляза оттав освен под формата на ручей като любовника на Аретуза. Двамата мулати отнасят тялото ми в средата на залата и го стоварват  на нещо като маса за упражнения по анатомия- голяма плоча от бял мрамор, отделена от пода, под която има запалени печки. Плочата пари и на мен ми излизат звезди от очите, но явно няма измъкване. Двамата мулати започват вивисекцията, тананикайки си някаква погребална песен. Пощипват ръцете и краката ми, мачкат мусукулите, огъват ставите, стискат ме, месят ме, мятат ме, въргалят ме и започват отначало; такова щипане мачкане, стискане, че аз съм убеден-това са последните петнадесет минути от живота ми. Накрая, когато от цялото ми тяло тече вода, сякаш съм гъба, когато кожата ми е кърмамочервена, когато си давам сметка, че повече не мога да издържа, вдигат останките ми от това легло за мъчения и ги отнасят в един ъгъл пред някаква ниша, в която има два чучура-от тях в малка мраморна вана тече топла и студен авода. Но, майчице мила! Тук започва друго страдание. Нещата вече наистина започват да загрубяват и няма място за шеги и закачки, започвам сериозна да си мисля, че трябва да тегял един ритник наляво, един юмрук надясно, и да се спасявам както мога. Един от давамата мъчители си слага ръкавица от камилска вълна и започва да трие гърба ми, гърдите, ръцете, краката със същата нежност, с която би чесал някой кон, и търкането продължава цели пет минути. Приключили с търкането изливат върху мен водопад от хладка вода и си поемат дъх. Но това не е краят! По-свирепият мулат сваля ръкавицата и започва отново операцията с гола ръка, аз се ядосвам и правя знак да престане, а той, показвайки ръката си за мое голямо учудване настоява да продължи. Приключват с търкането. Още един водопад се излива върху мен и следва друга операция. И двама взимат по един насапунисан парцал и ме покриват с пяна от главата до петите. След сапунисването- нов водопад с ароматизирана вода, после започва ново търкане. Този път, слава на Бога, кърпата е суха и търкането е за да ме избършат. След малко съм избърсан, отново бинтоват главата ми, загръщат ме в чаршафа, връщат ме във втората зала и след кратък престой от няколко минути ме водят отново в първата. Тук има един прохладен дюшек, върху който се отпускам целия омекнал и двамата мъчители правят прощални пощипвания, за да раздвижат еднакво кръвта по всички части на тялото. След като това е направено, слагат под главата ми бродирана възглавница, хвърлят отгоре ми бяла завивка, дават ми една лула и лимонада и ме оставят там-свеж, лек, ароматизиран, с успокоено съзнание, леко сърце, с такова едно чисто и младо усещане за живота, сякаш току що съм се родил, излязъл съм като Венера от морската пяна, а над главата ми шумолят крилете на амурчета.

Та това ги чака хората, решили да си платят 80 евро за удоволствието наречено "хамам на Роксалана" Simple Smile. Аз нямам против и на мен да ми се случи, ама не и срещу тези пари Simple Smile))

# 685
  • Мнения: 11 747
И така, обяснявам какво причиниха на нещастния мен.    Joy   Чела съм го няколко пъти и пак ми е забавно. И други подобни писателски разкази за турската баня съм чела, не по- малко атрактивни, но нямам спомен чии. Не съм се прежалвала до сега, май трябва да се пробвам, някой ден  Thinking

# 686
  • България, София
  • Мнения: 1 768
Браво Hellenn, за скрития текст. Много ме развесели това описание на турската баня. И аз като теб бих пробвала, но тези цифри по - горе ми се виждат ужасно много.
Зантригува ме с извадката, ще взема да се поразтърся за тази книга  Simple Smile

# 687
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689

Че е Истанбул - Истанбул е, че е през 1950-те - тогава са, ама можете ли да познаете кой е този младеж?

# 688
  • Мнения: 4 596
Шон Конъри newsm78!

# 689
  • София
  • Мнения: 4 272
Здравейте отново момичета  Hug Колко много сте изписали от вчера! И колко много неща сте видяли  Crazy Моят разказ сигурно трябва да не е Какво видях в Истанбул?, а Какво не видях в Истанбул  newsm78 Който иска рецептата за сока от лимони, ще го дам на лични, за да не спамя темата.
И такааа...продължението от вчера. Както казах, изсипаха се от един автобус забулени кадъни и вече имах чувството, че съм обградена от терористки, които не смеят да си покажат лицата. Наблизо един човек продаваше сламени шапки и се провикваше високо: Капели, капели! Кеф, Кеф! Аз си имах капела на главата, но за мен кеф е да духа вятър, а слънцето в 10 ч. вече доста силно препичаше. Наредихме се културно на опашката за индивидуални туристи и почакахме доста. Групите бяха с предварителна резервация и минаваха бързо. Имаше японци със зелени тениски, които нямаше как да се изгубят, просто се виждаха от километър, а се и въртяха на 360 градуса да снимат всичко от всички страни  Laughing Синът ми като ученик ползва намаление. Когато влязохме в градината на Долмабахче, наистина се почувствах в рая. Далече от блъсканицата, от виковете на продавачите, сред красиво оформени рози като дръвчета, магнолии, палми... и с чуден изглед към Босфора. Като добавим и красивата сграда на Долмабахче...ето на това му казвам кеф, а не на капелите Mr. Green Изчакахме още една опашка (за влизане в самия дворец) и започнахме обиколката с екскурзоводка на английски. Момичето говореше много добър английски, без акцент и всичко се разбираше. В залите беше доста задушно, но красотата вътре си заслужаваше литрите пот.

Общи условия

Активация на акаунт