До Мюнхен с кола

  • 24 955
  • 88
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 846
Планираме през август около 1-седмично пътуване с крайна и основна цел Бавария. Ще сме само двамата с мъжа ми, просто разходка, без бързане и напрягане. Мосля да минем по пътя през Словения и Хърватска. Предвиждам засега спане в Загреб или Любляна по пътя (едното на отиване, другото на връщане), 2-3 нощувки в Мюнхен и може би нощувка в Инсбрук. newsm78 Не знам точно, ето защо моля за вашите идеи и съвети.

1. Някакви идеи по маршрута и спането?
2. Колко динара трябва да обменим за пътни такси в Сърбия? (ако не се лъжа останалите страни по пътя са в евро-зоната)
3. Каквито и да е други идеи, съвети, забележки.
4. Препоръчайте ми места в Мюнхен за гледане, ядене, спане.

Изобщо помагайте! Когато преди 2 г. ходихме до Италия помощта ви беше безценна, сигурна съм, че и сега ще се отзовете! Hug

# 1
  • Мнения: 16
Здравей,

давам ти съвети от първа ръка, защото много пъти съм минавал този маршрут:

1. Задължително минете през Хърватска и Словения - малко по-дълго е отколкото през Унгария, но пътищата са празни и в Словения и Австрия супер живописни, особено с многото тунели. Попринцип незнам дали карате и двамата. Аз често пътувам с баща ми по този маршрут и при положение че се сменяме на 2 пъти минаваме зелия път за 11-12 часа без проблем т.е. тръгване в 5-6 и стигане при дълъг ден към 17-18 в Мюнхен. Можете и да спрете, в Загреб и Любляна - буквално и покрай двата града се минава. Инсбрук ви се пада доста в страни, попринцип Залцбург би било по-подходящо.
2. Не е нужно да обменяте динари - вземете си дребни Евра /5 и 10/, както и монети ако имате, като питате на български "Колко Евро" ще ви разберат и няма да ви минат. Същото важи и за Хърватска.
3. Единствено бих Ви посъветвал да заредите в София, и после директно в Словения. Най-малкото защото в Словения ще си платите пак в Евро, а и порсто по спомен горивото там беше по-добро отколкото в Хърватска и Сърбия.
4. В Мюнхен съм учил, така че можеш да задаваш доста подробни въпроси. Сред редовните и задължителни забележителности са - Олимпийският парк, Алианц Арена, Двореца Нимфенбург, БМВ Велт, БМВ Музеум, Мариенплац, Дойчес Музеум, Пинакотеките, цялата Максимилиянсщрасе и Лудвигсщрасе, Операта, Одеонсплац, Дахау Концентрационния Лагер е квартал на Мюнхен, и още мн др., зависещи от интересите Ви.

Питай спокойно.

Поздрави,

# 2
  • София
  • Мнения: 2 846
Благодаря за отзивчивостта. Изключително полезни съвети! Hug
И двамата караме, но предпочитам да спрем по пътя в Загреб и Любляна (на отиване и връщане), просто за да ги видя, макар и за няколко часа.

Искам малко съвети за Мюнхен по отношение на храненето. Какви са горе-долу цените в кръчмите? Ние, когато сме в чужбина, обикновено почти не обядваме след обилната закуска в хотела, но задължително вечер излизаме на заведение, където обичаме да си хапваме и пийваме на корем. Как да се ориентираме кои са добрите кръчми, в които местните хора ходят, не туристическите, а наистина приятните и автентичните? Колко пари ще ни трябват дневно в Мюнхен за обиколки по музеите и ядене, според теб?

# 3
  • Мнения: 16
Здравей,

пак казвам - не пречи да спрете, чувал съм че Загреб си заслужава, Любляна също е много хубав град, просто вече вие преценете дали да е за почивка или нощувка.

В общи линии в повечето хотели в Мюнхен можете да разчитате на богата континентална закуска. Ако питаш мен гледайте за хотел, който да в най-вътрешния ринг - между точките гарата (Hauptbahnhof), Isartor, Odeonsplatz и Sendlinger Tor. Това е идеалният център и можете да откриете хотели за по 90-100 Евро двойната стая.  Ако това е над бюджета просто търсете. В този район съм откривал и за 55, просто зависи. Не е и фатално да сте малко по-навън, защото транспорта в града е много добър. Та...тръгнах от закуската. Ако огладнеете през деня ще има къде какво да хапнете, но по отношение на вечерята има много възможности - както за хубава баварска/немска кухня, така и за международна кухня.

За двама човека в хубаво заведение /не гурме, но далеч не и туристическо/ с пиене на бира, не някое изискано вино ще ви трябват около 50-60 Евро. Говоря за пийване, основно /често с включена салата/ и десерт. Може и по-малко, може и повече.

Попринцип типично туристическо заведение е Hofbräuhaus /най-голямата бирария, където и Хитлер е изнасял речи/, но там е по-вериятно да видите китойци от немци и да ви се надуе за 5 минути главата. Затова бих препоръчал - Paulaner im Tal и Augustiner като две типични бирарии, които са много по-спокойни, но и не пълни с туристи. Навсякъде имате цени и в интернет страниците и през самото заведение. Приятни заведения с интернационална кухня има в северна посока по Ludwigstrasse, която после става Leopoldstrasse. Там при спирка Giselastrasse има страшно много стейк хаусове, барове на открито, които са приятни лятото. Може да хванете и пряко предаване на неща от Олимпиадата. Абе места с настроение.

Колко пари ще ви трябват за музеи е труден въпрос. Парите обаче навсякъде си струват. По спомен входовете са между 5 и 10 Евро и няма реално възможност да се избегнат /няма централна карта, която да дава достъп до всички и да излиза по-тънко/. Единствено в неделя входовете са силно занижени /на места 1 Евро/, но едва ли ще можете да видите всичко по това време. Все пак, имайте го предвид.

Поздрави,

# 4
  • София
  • Мнения: 2 846
BraZzO , страшен си! Много полезна информация! Благодаря ти от сърце! Hug

Лично ние предпочитаме здрава баварска кухня - вурстове, джолани и вкуссссна бира. Mr. Green А можеш ли да ми напишещ как е "джолан" на немски и как се произнася. Изобщо с английски ще се оправяме ли в Германия?

Да те питам още нещо - в Гармиш партенкирхен бил ли си?

# 5
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 361
Запис и от мен,и един въпрос-има ли в Мюнхен седмична катра за градския транспорт и колко струва?

# 6
  • Мнения: 16
Ето ме пак:

Седмична карта за съжаление има, ама е сложна за издаване - IsarWochenCard. Цената ависи от броя зони, които се включат. Отделно има 3-дневна карта /13.80 за 1 човек, и 23.70 за двама/.

В Мюнхен на английски няма да имате проблеми да се оправите. Джолан е Schweinshaxe (Швайнсхаксе).

За Гармиш също бих могъл да помогна, така че спокойно питайте. Същото важи и за още въпроси за Мюнхен.

Поздрави,

# 7
  • София
  • Мнения: 2 846
От малка мечтая да посетя Гармиш, чудя се обаче дали само да отидем до там или едндата вечер да преспим там. Знам, че е близо до Мюнхен, затова се колебая.

И понеже съм пълен епикуреец, моля те, кажи, има ли нещо, което непременно трябва да опитаме от баварската кухня. Mr. Green

# 8
  • Мнения: 16
Здрасти Клер,

радвам се, че помагам. Гармиш е много приятно селце и си струва със сигурност. Сравнително близо е, и бихте могли да пътувате до там и с влак с т.н. Bayern Ticket - дава възможност уиикендите /петък-неделя/ до 5 човека да пътуват в рамките на Бавария за смешната цена от 29 Eвро - http://www.bahn.de/regional/view/regionen/bayern/freizeit/bayernticket.shtml. В Гармиш ще можете да спите по-евтино отколкото в Мюнхен и сигурно с оглед на местните заведения и спокойно разглеждане да останете за 1 нощувка. Но можете и да пътувате обратно същата вечер. Просот обаче тогава ще видите доста по-малко.

Еми от баварската кухня може да се пробват много неща - със сигурност различните видове вурстове, главно белите - Weißwurst. Освен това в Мюнхен правят много хубави брецели /хлебчета/, виенски шницели, ябълков щрудел, гулаш - абе всичко с изаслужава. И много, много бира - особено ако сте фенове на пшеничната нефилтрирана.

Поздрави,

# 9
  • Мнения: 331
Който ще ходи до Гармиш да не изпуска възможността да отиде и до замъка Линдерхоф (един от известните Баварски замъци на Лудвиг II)-той е съвсем близо до курорта. Аз съм ги виждала само през зимата и беше една малка зимна приказка, но лятото ще позволи да се види и красотата на градините около него, а замъкът е наистина впечатляващ и вътре обстановката е доста помпозна (в някои от залите украсата е толкова много, разнородна, цветна и тежка, че даже ми идваше в повечко  Joy Joy), в сравнение с тази в Нойшванщайн напр. Даже в него има в една от залите специален механизъм, който позволява да се "появи" наредена масата за хранене изпод пода.
А ако сте за 3 дни в Мюнхен си струва единия ден да го посветите на и на Нойшванщайн. Взимате си споменатия Байерн тикет, ставате рано да хванете влак по-рано и в 18 часа може да сте си обратно в Мюнхен, а ще сте видели един от най-красивите и известни замъци (ембемата на Уолт дисни е именно този замък). Изморително е, но щом сме го правили през декември, през лятото е много по-лесно (имам предвид това, че като се слезе от влака има ходене до замъка около 25-40 минути-зависи от ходенето и дали сте с деца). Не се плашете от Дойче бан, той няма ама нищо общо с БДЖ, ха-ха.

Последна редакция: ср, 06 юни 2012, 22:27 от казабланка

# 10
  • София
  • Мнения: 2 846
Благодаря, страхотни сте! Явно ще се спи в Гармиш. Party

Сега да питам за работното време на магазини и кръчми - как стои въпросът със съботата и неделята?

# 11
  • Мнения: 16
Ами през седмицата магазините работят от 10 до 20. Същото важи и за събота. В неделя всичко е затворено.

По отношение на заведенията - повечето работят понеделник до неделя, до към 12 вечерта. Кухнята затваря малко по-рано.  Грубо казано е това. Simple Smile

# 12
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И ние сме планували подобен маршрут през втората половина на август. На отиване ще преспим в Любляна или Загреб, на връщане ще минем през Виена. Ще отседнем в Инсбрук и оттам ще обикаляме.

# 13
  • Мнения: 38
Привет и от мен. За Мюнхен не мога да помогна - и на мен отдавна ми е мечта, но за пътя да. Преди две години пътувахме с мъжа ми до Франкфурт и обратно с кола. На отиване минахме през Словения и Австрия. Това беше една от най-впечатляващите части на пътуването ни. Спахме в Камник (градче/селце на около 20 км от Любляна). Изключително живописно и спокойно. Като влязохме в Словения превключихме навигацията и слязохме от магистралата. Ако имате време - горещо ти го препоръчвам. Пътя върви по река Сава и е изключително красив. В Австрия също влязохме не по магистралата. Ако имаш въпроси - питай насреща съм. Честно казано ако тръгна отново към Германия с кола отново ще избера този маршрут. На връщане минахме през Унгария - е не беше същото  Mr. Green

# 14
  • София
  • Мнения: 2 846
nada , а има ли много завои по пътя, извън магистралата?

 

Общи условия

Активация на акаунт