Наднормено тегло на тийнейджър

  • 3 998
  • 19
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 113
Здравейте,

Имам син на 18 години, който от както е влязъл в пубертета е с наднормено тегло.....разширен стомах, излизат му постоянно стрий, когато започне да пълнее още.....направо не знам какво да правя, постоянно яде, не иска да спортува нищо, опитвала съм какво ли не да му говоря - че няма да го харесват момичетата, че догодина ще е абитуриент и искам да е хубав, той ми казва, че съм му казвала, че не е хубав, хвърля вилицата и след половин час пак отива да яде......съжалявам, че е объркано писмото ми, н се притеснявам вече много, особено сега като видях нови стрий Sad
Висок е 176 см и е над 100 кг (не ми разрешава да гледам като се тегли). Знам, че е зле за здравето му, като му казвам, той ми казва, че това бил неговия живот  ooooh!...много ми е трудно, много....пиша тук с надежда, ако има майки с подобен проблем, да споделят.......Ако ми кажете за диета, не става - не иска да спазва диети...решила съм да го заведа на ендокринолог, на диетолог, но знам, че едва ли ще има ефект от ходенето.......не иска да спортува нищо,
Ще бъда благодарна, ако някой сподели с мен, ако  е имал такъв проблем, знам че е индивидуално, но все пак....

Всичко добро пожелавам!

# 1
  • София
  • Мнения: 3 824
Аз нямам толкова голямо дете, но имам опит в борбата с наднорменото тегло. Ако успееш да го запалиш да спортува ще е най-добре. Щом е момче лесно може да се запали. Купи му карта за някой свестен фитнес клуб и му плати десетина тренировки с треньор. Избери треньора според детето ти. Според мен трябва да е мъж и да не е много възрастен, за да намерят общ език. Започне ли да ходи на фитнес и, особено, ако свали едно-две кила  сигурно ще се запали.

# 2
  • Мнения: 654
Момичетата са най малкия проблем,или не. Thinking
Да не би точно това да го тормози и да го избива на хапване.
Аз когато съм нервна,ям всичко дето видя.
Моя син е на 17 и висок,и едър.
Но обожава да кара велосипед и това доста повлия на фигурата му.
Започна сутрин сам за 10 минути да си прави гимнастика.
Не знам точно,но имам усещането,че фитнеса не е добро място за млади хора.
Имам някой наблюдения и не ми харесва.
Но с натякване и обиди не се стига никъде.
Просто поговори с него като с приятел.
Разходете се и виж дал няма нещо което да го мъчи.
В училище имам и специалисти,които умират да говорят с родителите.
Отиди и говори,може пък да има причина.
След това приятелски поговори с момчето си.
Може и самата ти да помогнеш:започни да приготвяш вечерята по рано,да не се храните след 20.00.Пак е късно,но за летния сезон е удобно.Повече салати и храни които не създават проблем.
Аз имам сериозен проблем с теглото и ми е трудно.
Но на сила не става.

# 3
  • Мнения: 741
Аз ти предлагам друг подход - просто да смениш някои храни с други. Да спреш да купуваш от тези, които създават проблеми и да ги замениш с по-здравословни и качествени.
Например:
белия хляб сменяш с пълнозърнест - по-ниско калоричен е и по-здравословен.
Маргарина - с масло.
Намали пърженето на някои храни (или купуването на готови такива), като го замениш с печене.
Кремвиршите и евтините салами - с качествено месо - пилешко, риба и т.н.
Ако обича да си хапва конфитюри - също обърни внимание на качеството. Има "конфитюри", съдържащи захарни сиропи, аромати и желиращи съставки, но има и такива, които са произведени наистина от плодове.
Десертите можеш да смениш със сушени плодове.
Бисквитите - с такива, които съдържат повече мюсли, овесени ядки.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 824
aniani_7 писа, че момчето не обича да спортува. Явно не рита топка, нито пък кара колело. За фитнеса - зависи. Аз написах "свестен", някъде, където ходят предимно работещи, а не някое квартално клубче пълно с безработни младежи с много свободно време. Във фитнеса ще види как другите постигат резултати. Ще види какви и колко усилия полагат, но ще види и резултатите. Ще може да поговори с тях, да обменят опит. Треньорите дават добри съвети и за храненето. Пиша ти всичко това, защото аз често ходя на фитнес, работила съм и с треньорка в началото. Започне ли човек веднъж да спортува сериозно, след това трудно се отказва. Номера е да се започне Simple Smile

Не ти препоръчвам диети в никакъв случай, но можеш да започнеш да готвиш по-диетично - прави повече супи, варива и ползвай малко мазнина или никаква. Преустанови покупката на колбаси, кашкавал и сладки работи. Ако в хладилника има само сготвена храна, сирене, мляко, плодове и зеленчуци едва ли ще се скъсва от ядене.

Виждам, че Анджали подробно е описала тактиката с храненето Simple Smile
Най-добре спри да купуваш нещата които го изкушават да яде повече от необходимото.

# 5
  • Мнения: 654
Откакто моето момче започна да изглежда по добре,започна да си носи сандвичи от вкъщи.
Диетата, или хранителният режим под различни форми е полезен за всички.
Диета не означава глад.
Важно е количеството,защото за съжаление за качеството никой не може да твърди кое е добре и кое зле.
За да не се чувства зле,може да кажеш,че ти имаш нужда от промяна.
Бала е важен и за теб и искаш да изглеждаш добре.
Той просто да е съпричастен с теб Laughing

# 6
  • Мнения: 1 310
Ако имаш възможност започнете двамата да спортувате - едно плуване, например, събота и неделя е чудесно начало.
Преорганизирай хладилника, както са те посъветвали по-горе.
С обиди определено няма да стане. Тийновете в тази възраст са прекалено чувствителни. Всичко со кротце, со благо и по приятелски.
Успех! Peace

# 7
  • Мнения: 4 204
Според мен на дневен ред не е начинът за отслабване, а провокирането на синът ти да го пожелае.
Предполагам, че сега най-полезна ще е една среща с психолог.
По принцип борбата с килограмите е много трудна и е безсмислено да се започва, ако синът ти не желае истински , нахъсано да отслабне.
Предстоят ти трудни моменти затова ти желая успех! Hug

# 8
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
 Бих ти предложила вече двукратно изпитан вариант, още повече сега, когато започва лятната ваканция: на фитнес или спорт момчето едва ли ще пожелае да ходи в момента, защото там ще има други хора, които изглеждат добре и биха могли да му се подиграват наум (поне в неговия филм). Първите стъпки трябва да са силно индивидуални.

Спираш му ежедневните джобни, даваш му само точна сума за конкретен повод (книга, кино, списание и т.н.). Намаляваш рязко покупките на обичайните хранителни продукти, за сметка на плодове и зеленчуци, които са лесни за обработка и консумация. Ако ходиш на работа - всяка сутрин приготвяш по една бака (образно казано  Wink) плодова салата от по-твърди плодове с лимонов сок и малко пудра захар, която разпределяш в кутии в хладилника. Нарязваш известно количество зеленчуци - моркови, краставица, кочани от зеле на пръчки, също в кутии в хладилника, разбъркваш извара с малко зехтин и подправки (може да напълниш сурови сиврии с нея) и му оставяш такава храна, може и малко ръжени сухари. Вечер, като се върнеш, купуваш и предлагаш пилешко или риба, на скара или на фурна, плюс много салата, но не след 20ч.

 За активността - правиш му всеки ден един маршрут, който да включва поне 4км ходене пеша в едната посока и да минава през "пресечена" местност, примерно Симеоновата градина, Бунарджика, Младежкия хълм, до Гребната и обратно, не да тича, а просто да го извърви с различно, комфортно за него темпо, като си засече време. Може някоя събота или неделя да проиграеш с него един-два такива маршрута, задължително пеш, като предвидиш 1-2 бутилки вода.  Ако прояви интерес, в неочаквани за него моменти му предлагай малка награда - черен шоколад (може натурална глазура от Лидл), сладкиш, малко пакетче чипс.

Ако се зариби, след 2-3 седмици сам ще установи промяната в кондицията си (ако и да няма рязка такава в теглото), а след месец - два може и сам да стигне до идеята за фитнес.

Успех! Peace

През първите няколко дни не очаквай резултат, постижение ще е дори да се навие да го прави. След това ще стане

# 9
  • Варна
  • Мнения: 6 848
Това с 18годишен човек изпитвано ли е? Втората част най-вече .... това с наградката? newsm78

# 10
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
И с 18, и с 23-годишен, само дето вторият се самонаграждаваше. Wink

# 11
  • Варна
  • Мнения: 6 848
 Laughing
OK.
Моя опит е малко по-различен заради това, че сина ми сам реши и промени начина си на хранене а от там и теглото и фигурата си. За около година свали 20кг, някак естествено и без сътресения, с лека асистенция от моя страна. Резултата е траен вече 5-6та година.

# 12
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
На 18 г.  е трудно да го накараш да направи нещо, ако сам не го желае. По-рано не сте ли опитвали? Като са по-малки, се влияят повече от мнението на родителите. Казваш, че проблемът е от началото на пубертета...  Не знам на 18 годишен как  можеш да му спреш джобните или да му диктуваш какво да си купува и яде.
Аз също като gerka имам усещането, че положението е такова на психическа основа. Според мен е добре да говори с психолог и/или външен авторитет /не родител/, когото уважава и на когото вярва. В крайна сметка, трябва да остане с усещането, че сам е достигнал до решението да отслабне.

Успех и от мен!

# 13
  • Мнения: 741
плодова салата от по-твърди плодове с лимонов сок и малко пудра захар
Плодовете са не само храна, която зарежда организма с витамини, но и храна, която служи и за прочистването му от излишни шлаки и мазнини.  Но това става, когато се консумират на гладно, без никаква захар или сметана, на принципа на разделното хранене. Ефектът е страхотен, но приложението трябва да е правилно.

# 14
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
Анджали, абсолютно съм съгласна с теб, обаче знаеш ли какъв шок е за подрастващ, който до вчера е хапвал джънк на корем, изведнъж да му спреш тотално дажбата сладко?

Отделно, дори на тази възраст, ако нямат навика или не са много надъхани, даже да има плод в цялостен вид, едва ли ще тръгнат да го привеждат в съедобен такъв, по-скоро ще го оставят, докато някой по-мотивиран го нареже или обели. А веднъж нарязан и сложен в хладилника, вече минава в категория "храна".
Лимоновият сок и пудрата захар ще спомогнат за по-атрактивния вид. Ако детето няма вече изградени навици да търси плодове, различни от бананите, които се консумират най-мързеливо, тепърва  е необходимо да се създадат, също като при малките деца.

Сметана изобщо не коментираме.

Общи условия

Активация на акаунт