Италия, тема 126

  • 24 822
  • 745
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 6 387
Питам във връзка с едно 'средновековно коледно пазарче' Laughing, което обаче се организира в наши дни. Интересно ми е кои декоративни символи са адекватни, а не фалшименто. Аз имам една много хубава книга, сега по този повод седнах пак да я изуча подробно. Виждам стилистиката, разбира се, но не мога да схвана някакви конкретни символи да има във връзка с Рождество. Единствено Витлеемската звезда може би. Магарето и волът са символи, проучих ги, това са юдеите и езичниците, които се присъединяват към Християнската църква. Друго, ангелите, които често изобразяват над яслите на Исус, чудех се ангели ли са, херувими ли са или серафими, но май са си ангели. Laughing Ей такива неща търся, главно във връзка с адекватни декоративни елементи за това пазарче.

# 691
  • Мнения: 481
Добро утро,моля да забележите,че не "нахлувам" в темата с въпрос,макар,че искам да помоля за инфо. Grinning
Бихте ли ми дали разни туристически линкове за Милано и региона.Явно не питам гугъл правилно,щото не ми се получава.Имам достатъчно време да си ровя и чета,не ми е спешно.
Благодаря.

Питам във връзка с едно 'средновековно коледно пазарче' Laughing, което обаче се организира в наши дни. Интересно ми е кои декоративни символи са адекватни, а не фалшименто.

Средновековното отбелязване на Коледа е църковна служба,семейно хапване,забавления на мегдана  Wink-представление възпроизвеждащо Рождеството ,игри.Не съм срещала никъде да се споменава украса.
Украсяването/елементите на украса,коледно дърво,подаръци,звезди,картички се появяват много късно.
Единственото инфо,което имам и може да се приеме за украса е ,че през 1223 Св.Франциск от Асизи е направил първите фигурки от дърво/композиция на Рождество.И хората са започнали да подреждат такава композиция в домовете си.
Магарето и вола и 3-мата царе са езически/не са библейски символи.Това според моите източници на инфо.
С две думи-украса не съм срещала да се споменава при Средновековната Коледа.
Това,на прима виста се сещам.Ако трябва да доказвам,доста ще се озоря ,обаче......но,имам снимки
 / някъде/ от един подобен коледен пазар и беше много семпли дървени сергиики,в полукръг,а в средата му споменатата композиция от почти в естествен ръст на раждането на Исус в яслите и ги имаше и езическите елементи  Rolling Eyes

# 692
  • Мнения: 4 300
Благодаря ви много за информацията, 10c's, Barbabeau, feiam, бяхте ми много полезни   bouquet

# 693
  • Мнения: 765
Ако вярваме на Уикипедия (а аз вярвам, оосбено на английската и немската - в случая чета статията за Коледа в немската Уикипедия), първото познато представяне на Рождество е от 320 г., на което "яслата" е представена като олтар.  Цялата символика около Рождество е извлечена от евангелията на Матея и Лука, както и апокрифните евангелия за "детството Христово". От първите изображения в катакомбите до късно през Ренесанса се изобразяват пастирите и влъхвите с даровете. Символиката е, че и най-нисшите и най-висшите сред хората ще се преклонят пред Исус. Яслата се появява в изображенията през 4 век. Още от този раннохристиянски период се подчертава връзката на Исус с Мария - изобразяват се Мария къпе Исус, или Мария кърми Исус, а над тях е изобразена звезда (римските катакомби Домитила и Пришила, кр. 3 век).
Допълнителна "тежест" добива празникът и неговата иконография при официализирането на християнството при император Константин (изглежда, правят се аналогии с раждането на Константин от майка му Елена).
От самото начало в рождественската иконография присъстват волът и магарето, с позоваване към Исая 1:3. Волът като чисто животно символизира евреите, магарето като нечисто животно (според еврейските изисквания, забравих къде в Библията се обясняват) символизира езическите народи, които ще се съберат при Исус. В ранното Средновековие (5 и 6 век), особено на изток, любима тема е присъствието на акушерките Саломе и Заломи (тия не ги бях чувала...) - Саломе се съмнява в непорочното зачатие, затова проверява с ръка и е наказана. Тази сцена е изобразена на олтара (лява предна страна) в Сан Марко във Венеция, откраднат от Константинопол.
Като предобрази на Мария се приемат неопалимата къпина (защото както къпина не изгаря от огъня, така и Мария не е засегната от зачатието), оживелият жезъл на Аарон (защото той дава плодове, без да е посаден - пак алюзия към непорочното зачатие) - тези аналогии са разработени още през 9 век на изток и по-късно се пренасят и на запад. Ролята на Мария и Йосиф постепенно започва се подчертава повече.
Като цяло Коледата се еманципира късно като празник, по-важна е Епифанията. Що се отнася до немскоезичните земи, Коледата се споменава за пръв път ок. средата на 8 век в аналите от църковен събор в Бавария, на който се определя период за постене преди Коледа.

След малко (или не толкова малко, зависи... Simple Smile) още малко...

PS. В библиотеката на Томас-институт, специализирана по средновековна философия и много богата, няма отделна книга, в чието заглавие да се среща "Коледа" (проверих каталога).

Последна редакция: вт, 24 юли 2012, 11:10 от tralala81

# 694
  • Milano
  • Мнения: 3 703
Реджина,на коя дата е родена майка ти- не съм забравила че е лъв ,като мен- а днес влязахме в зодия лъв  Peace Hug
Аз подготвям празник послучай РД ми ,в Швейцария ! Wink Hug Peace
Въпреки натрупаните години, рожденният ми ден си е най-големия и важен празник за мен ! Peace
А има хора дето въобще не го броят за нищо ... Rolling Eyes Naughty Thinking
[/quote]



В петък (27 юли) става на 58.

ФФР, а няма ли да ни поканиш на празника Mr. Green?

Брава, и аз така мисля за Р.Д. Дай сега като сме пораснали Joy да се мусим и да не се радваме.

Ина4е за цветя и т.н. не съм никво полли4е, защото просто не си правя труда да ги садя.

Кейт.т, какво имаш предвид под туристи4ески линкове за Милано, интересуват те музеи ли или и хотели и т.н.?

# 695
  • Мнения: 481
Кейт.т, какво имаш предвид под туристи4ески линкове за Милано, интересуват те музеи ли или и хотели и т.н.?

Бавно,но успешно намерих каквото ми е необходимо.Два въпроса имам/понеже се уморих/:
1.Сайт за плануване на пътуване .От точка А до В,по адрес и да ми излязат опциите по час и вид транспорт.
2.Сайт с актуално инфо за трафика и ремонти по пътищата.
и още нещо,реално ли е в един ден да се отиде до Комо,да се поразгледа/какво/ и да се върнем в Милано,или е по-добре да се планува нощувка там.?

# 696
  • Мнения: 170

Бавно,но успешно намерих каквото ми е необходимо.Два въпроса имам/понеже се уморих/:
1.Сайт за плануване на пътуване .От точка А до В,по адрес и да ми излязат опциите по час и вид транспорт.
2.Сайт с актуално инфо за трафика и ремонти по пътищата.
и още нещо,реално ли е в един ден да се отиде до Комо,да се поразгледа/какво/ и да се върнем в Милано,или е по-добре да се планува нощувка там.?

1, 2, 3

# 697
  • Мнения: 481
allya ,много благодаря.
Мишелин го знам,имах впредвид специален ит.сайт за плануване на пътуване,вътре в Италия.
Да му кажеш къде се намираш и къде искаш да отидеш ,в колко часа и да получиш инфо по часове за влак,от кой перон тръгва,автобус,трамвай,метро... номер,колко вървиш пеша,карта на пешеходния преход,цена на билета и т.н.
Като това:
http://9292.nl/
Или в линковете има,но аз не го видях? newsm78

# 698
  • Мнения: 765
Хихихи, Кейт.Т, ти живееш в Холандия ли? Не знам за Флоренция като такава, но в Бари, където живеем по принцип, разписанията са градска легенда. От личен опит започнах да се уверявам, че автобусите, колкото и да са неудобни като маршрути и редки, все пак се стремят да спазват разписанията, разлепени по спирките (където все още се различават). Мъжът ми, който е роден, израсъл и прочие в Бари, не ми вярва  Mr. Green.
Иначе знам какво имаш предвид, в Кьолн сме в момента, имат си ги тия разписания на сайтове. В Америка, може би знаеш, самият Гугъл мапс ти дава тази информация (с кола/ пеш/ с колело/ с градски транспорт).

# 699
  • Мнения: 170
allya ,много благодаря.
Мишелин го знам,имах впредвид специален ит.сайт за плануване на пътуване,вътре в Италия.
Да му кажеш къде се намираш и къде искаш да отидеш ,в колко часа и да получиш инфо по часове за влак,от кой перон тръгва,автобус,трамвай,метро... номер,колко вървиш пеша,карта на пешеходния преход,цена на билета и т.н.
Като това:
http://9292.nl/
Или в линковете има,но аз не го видях? newsm78
За влакове е този

# 700
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
В Америка, може би знаеш, самият Гугъл мапс ти дава тази информация (с кола/ пеш/ с колело/ с градски транспорт).

Гугъл мапс и тук дава тази информация, поне за Милано  Wink
за влакове не знам обаче, никога не съм пробвала.

така, за да бъдем оптимистично настроени : дори имигрантите от уж бедни държави се изнасят от Италия  #Crazy
http://video.repubblica.it/rubriche/glob/gli-imprenditori-immigr … alia/101367/99744

# 701
  • Мнения: 765
Гугъл мапс и тук дава тази информация, поне за Милано  Wink

 #Cussing out

Странно е, че за Кьолн не дава такава информация, а иначе си имат добре работещи сайтове за градския транспорт и за велоалеи е веломаршрути.

# 702
  • Мнения: 481
Да,"холандка" съм,разглезена от перфектен транспорт във всяко едно отношение,а от сайта,който дадох като пример се планува всичко "от-до"
Италия ми е в плановете за октомври.Не знам обаче,как става,но  на Гугъл му дърпам инфото с голяма мъка.
Не питайте колко ресторанта Милано,магазини и какво ли не отворих,докато уцеля туристически сайт.
Тези на allya ,изобщо не ми излизаха при търсенето!!
 За Гугъл мапс не съм забелязала/не ми се е налагало ,че ми върши работа. Embarassed
Организацията върви към варианта-полет,хотел,кола под наем с навигация и каквото видим-това.
Имаме 3 дни,все ще ги запълня  Wink
Мерси още веднъж .

# 703
  • Milano
  • Мнения: 3 703
Кейт.т, ето ти сайта на градския транспорт, да видиш как да се придвижиш от то4ка до то4ка с него. То в центъра няма нужда от кола, по-скоро е по-добре да не се използва предвид задръстването.

http://www.atm.it/en/Pages/default.aspx


Фей, оня ден разходи ли се и ти до Франция (уж) да изпратиш детето?

# 704
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124


Фей, оня ден разходи ли се и ти до Франция (уж) да изпратиш детето?

не, аз ще отида я прибера на четвърти, имах там едно намерение, но колежката ми си взе отпуска, така че ще е само разходка A/R.

Общи условия

Активация на акаунт