Отговори
# 675
  • Rennes, France
  • Мнения: 478
Има и дълги и кратки рандевута, аз взех моето в средата на септември за днес - та се ядва Wink За зъболекар - ако кажеш че е спешно те взимат, поне мен са ме взимали, но не искам да ходя пак и ако имам проблеми хващам първия полет. Тук един зъб, два пъти ми го пломбираха и двата пъти падна след месец и едвам дочаках лятото като бях в БГ да си го оправя като хората ooooh! Настръхвам при идеята за Луи и зъболекар, но все пак трябва да открия читав, за да имам вариант, защото БГ не винаги става Peace
Айде лягам с книжка в ръка Whistling

# 676
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 840
Пак да благодаря на Роца за бързия и подробен превод, като направя пая трябва да ти изпратя едно парче за благодарност  Mr. Green
Направо го донеси на следващата парижка среща  Laughing Тъкмо ще си го оттренирала  Grinning
Иначе за тиквеното пюре, аз си го правя като сварявам на пара обелена и нарязане на парченца тиква. Бих ти препоръчала да използваш тиква от сорта "butternut", понеже са по-сипкави. Другите са по-водни и може да ти разводнят пълнежа на пая.

Аз ако ви кажа откога не съм ходила на гинеколог - има-няма 4 години (откак се преместихме в наше село)  Embarassed. Трябва да се престраша да си намеря някой наблизо... ама хич не обичам лекари, да му се не види!

Ариел, ние водихме Камбанката на зъболекар и преди 6 години, профилактично за всеки случай. И веднъж на 2 години и половина, понеже падна в банята и си удари горните зъби на ваната. Досега не са ми отказали преглед.

Покрай вас цяла вечер ми се мерджелеят сърмички, да знаете  Grinning. Чумби, мерси за ноу-хауто за зелето  Hug. Ще бъде оползотворено в края на месеца.

Мария, защо така с нунуто?

Благодаря ви за пожеланията Simple Smile. Мъжът ми трябва да си е вкъщи в петък следобед... и добре, понеже в събота сме на гости на свекърите, че не сме се виждали от края на юни насам.

Лека ви вечер! Аз отивам да си дръпна един душ и да се хоризонтирам с чай и книжка (понеже снощи нападнах Амазон и се сдобих с 8  Blush... ама аз какво съм виновна, че поръчката им става толкова лесно - един клик и си там  Flutter)

# 677
  • Мнения: 0
Моята дъщеря отиде на зъболекар на 5 месечна възраст. Grinning Тогава имаше 2 зъбчета и две вече се виждаха как пробиват венеца - много рано се появиха. Всичко стана супер случайно - срещна ме на улицата много симпатичен човек, представи се , че е професор в  стоматологичния факултет и обясни ,че прави програма за профилактика на кариеса при деца от 0 до 3 годинки. Записах се веднага. Викаше ни всеки месец на прегледи на зъбките, даваха ни пасти, четки и флурин, взимаха и проби от устата , а за майките имаше много интересни лекции. От тогава поне два пъти в годината е на контролен преглед. Вече е на почти 13 години и няма нито един кариес. Сложихме и силанти на кътниците и съм много доволна. Беше прекрасна  инициатива, която за съжаление , както всичко хубаво в България - спряха. Спомням си , че до една годинка и миех зъбките с марличка  Grinning   Много се учудвам, че тук не обръщат вниманиена зъбките  в ранна детска възраст. Нищо ,че са млечни, зъбките трябва да са здрави, за да са здрави и постоянните. Поне така ни учеше проф. Атанасов.

# 678
  • Мнения: 24
Имам някакъв блокаж с гинеколозите, не ми се ходи и това е  Confused Последно бях преди две години и сега като го споменахте, се сещам, че трябва пак да отида, но само отлагам...
Зъболекарят е друга бира, мога да ходя ако се налага всяка седмица  Flutter Много обичам и много си я харесвам моята зъболекарка, голяма мадама е. Всички ходим при нея, дъщеря ми също, с голямо желание. Има подход жената, без да оставя детето да се лигави и хленчи. А сега в момента слагаме на малката апарат за зъбите и също съм доволна от отношението на зъболекаря, голям професионалист е.
България не стъпвах на зъболекар и сега не бих стъпила, само ако има нещо спешно.
Роца - ще тръгна с тавите по парижкото метро  Sunglasses. Мерси ъа съветите.
Да споменеш като имаш време, какви са книгите.

# 679
  • Мнения: 26
Моят зъболекар ми каза да водя децата след 3-тата година веднъж годишно, че да свикнат и да не им е за първи път когато имат проблем : все пак обстановката е доста впечетляваща...
Така че аз слушам, а децата ми и без това обожават да ходят на лекар !

Koлкото до гинеколога - ходя колкото мога по-малко  Blush По принцип се ходи поне веднъж на 2 години за фроти.

Нанси е с известен медицински университет, така че си имаме всякакви специалисти. Само за очите (на децата) ми се е случвало да чакам месеци  ooooh!

# 680
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 840
Малееее, аз пък на зъболекари изобщо не обичам да ходя... Първият ми сблъсък с представител на тази достойна професия завърши с ухапване на доктора (бях на крехката 3-4 годишна възраст)... оттогава насам отношенията ни не са се подобрили много  Grinning

Алекса, какво е силанти?

Кукай, книгите са доста еклектични (ама аз съм доста всеядна в това отношение):
- 2 тийнейджърски - "Знакът на Атина" (Mark of Athena) на Рик Риордан (продължение на историите за Пърси Джексън и Героите на Олимп) и "Въздигането на Девет" (The Rise of Nine) на Питакъс Лор (третата книга от поредицата "Аз съм номер Четири")
- 2 фентъзи - на Труди Канаван - "Дивият магьосник" и "Кралицата-предател" (The Rogue The Traitor Queen) - остатъка от трилогията за Предателя-шпионин;
- Le Palais des illusions - единствената на френски - на една индийска писателка, която много харесвам - Читра Банерджи Дивакаруни. Книгата всъщност е Махабхарата, написана през погледа на Друпади
- една по-скоро историческа драма/любовна на Лиза Сий - "Peony in Love" (Божур се влюбва) - действието се развива в Китай през 17ти век
- един чик-лит, чиято авторка не ми говори нищо, но чието заглавие ми хареса - "Monday to Friday Man" ("Мъж от понеделник до петък") - на Алис Питърсън;
- и, последно, още една книга, чиято авторка на познавам, но която все едно е писана за мен - "Confessions of a Jane Austin Addict"  Mr. Green - на Лори Риглър.

Последна редакция: чт, 04 окт 2012, 19:37 от Роца

# 681
  • Мнения: 1 194
Ariel, На 6 години е първият профилактичен безплатен преглед при зъболекар. Но това не означава, че детето не може да ходи преди- винаги можеш да вземеш час в кабинет или в болница за детето,  профилактика или при някакъв проблем. Има и така наречените pedodentiste, които работят с деца. За съжаление не е точно посчена тази специалност в pages jaunes, може да се пита педиатър или самият стоматог за възрасти. Моята дъщеря имаше кариес на около 5 години, "диагностицирах " го аз на око и я заведох при моята зъболекарка в нашия град. Тя, за съжаление грешно лекува зъба, стана абсцес и след два антибиотика самата тя каза да идем при детската зъболекарка. Много съм доволна, защото кабинета е като къща на джуджета, стола и материалите а малки, на тавана има вграден телевизор. Тя приема деца, независимо от възрастта им!
Тя постави и на Яна предпазния лак на задните ефинитивни кътници и оттогава не сме имали  кариес. Май на този лак казват силанти?
Нещо майките , с които си говорила не са разбрали, и чакат безплания преглед Wink А, и час звемам около седмица преди това, не се чака много.
А на гинеколог ходя веднъж годишно, имах късмет да попадна на един много свестен в нашия град. Преди в  Париж смених няколко.

Хора, проблема с нунуто е здравословен и не мога да го разгласявам много. Кофтито е, че е непредвидимо и от една седмица играем на лотария всеки ден дали ще дойде за децата или не...

# 682
  • Мнения: 0
Роца, силантите са фотополимерно покритие, което се слага на кътниците на децата и ги предпазва от кариес .Сменя се , когато се изтрие. Мария го обясни по-нормално. Не се сетих да кажа лак , просто защото го знам само като силанти  Grinning Аз в Бг имах страхотна зъболекарка. Сега и се обадих ,че искам час и тя каза: Спокойно , тук не ти е Франция! Няма нужда да ми звъниш месец предварително  Joy Ама като знам , че все няма часове...реших да се презастраховам. А за гинеколог...оф и на мен ми идва времето да ходя  Sick
Мария, дано по-бързо решите проблема с нунуто. Знам какво е да разчиташ на някой , а той да има проблем. В Бг Марина имаше нуну. Гледаше я една много сладка женица само ,когато бях 12 часа дневна. Преди нощна , след нощна...си я гледах аз. Събота и неделя баби, лели, или аз и съпругът ми , ако не сме на смяна...Обаче леля Вили се разболя и се наложи дълго лечение. добре , че тогава майка се пенсионира,че ми идваше да зарева с крокодилски сълзи от безсилие. Нямаше как да напусна работата, която работех, просто защото взимах добра заплата,  а и си бяхме купили една панелка , та...трябваше да се изплаща.  Grinning Справихме се , де. Сега ,като погледна назад ми се вижда като весел спомен - списък на вратата с точните часове, кой от колко до колко и къде ще я гледа, сакът с всичките и дрешки, пасти, четки, пантофи и любима играчка, който се носеше непрекъснато нанякъде. Ама  тогава...съвсем не ми беше весело! ooooh!

# 683
  • Мнения: 609
Мерси момичета за споделеното относно гинеколога и таксите,   bouquet в чуденка съм още.
Нищо чудно и да си откарам докато дойде време за прибиране  newsm78 все пак ако е около 30 евро прегледа е добре, ама явно е различно навсякъде, че за очен лекар за един преглед отидоха 60 евро  ooooh!

# 684
  • Мнения: 23
мен  лично много  ме вълнува темата за зъболекарите и услугите им в  Франция и по точно хирург или ортопед стоматолог . но ще питам подробно  по нататък .
В България при слешен случай  винаги са реагирали на  минутата ,отваряли са ми кабинет по спешност в 7 сутринта  в неделя и  са действали повече от адекватно  за чакане не повече от половин час докато намерим специалиста. понеже нашия проблем се поватря периодично не ми се мисли какво би било ако не намерим такъв специалист  в Франция или ако трябва да чакаме половин ден  или повече да се доберем до него .
аз знам че специалисти има навсякъде  плаши ме трудната им система за комуникация .

# 685
  • Мнения: 0
Синът и съпругът на моята зъболекарка бяха на работа в Англия за 6 месеца също като зъболекари. Синът и остана с жена си и двете им дечица, а съпругът се върна. Беше потресен, че хората са като на конвейр. Отделят се не повече от 15 минути на пациент. Не зная как е тук, може би някой ще сподели, но и аз се притеснявам, като знам как си отвисявах на стола на моята зъболекарка и докато не е доволна, не ме пускаше! Работи внимателно, спокойно, говори ми, обяснява ми всяко нещо...Аз имам много лоши зъби и полагам големи усилия да изглеждат добре. Благодарение и на приятели зъботехници имам две коронки на 15 години, които не са мръднали. Дано не ми се налага някой ден и аз да хващам по спешност самолета за Бг!

Роца, мисля ,че ти беше споменала преди време за една книжка, за прованс. Била много интересна и приятна за четене. Би ли ми казала пак заглавието? Чудех се какво да купя за подарък на моя приятелка, която е страшен франкофил, но по ред причини никога не е имала възможност да  види Франция и реших , че магнитчета, ключодържателчета и разни дрънкулки не биха я зарадвали толкова, колкото една подобна книжка. Благодаря ти предварително и се надявам ,че не те затруднявам. Grinning Друг вариант за подарък мислех да е книжка с рецепти от нашата местна Ш'ти кухня  Grinning, но пък нея трудно можеш да я вържеш в кухнята, та ...книжката , която спомена ми се стори доста интересна.

Последна редакция: чт, 04 окт 2012, 10:41 от alekca

# 686
  • Мнения: 1 909
Съни1, можеш да пробваш да потърсиш тук за да се ориентираш  http://ameli-direct.ameli.fr/

Добре, че ме подсетихте - тази година не съм ходила до гинеколога, а и от миналата нямам спомени Embarassed

Аз от тукашния зъболекар съм доволна, никога не е отказал да ме вземе по спешност. Само дето цените са доста зашеметяващи  и още не съм установила доколко се възстановяват после.

kookai, моят младеж е малко специален - за него май е по- важно да си харесва учителите и засега е доволен. Иначе се разбира по-добре с момичетата - ама нали вече са в такава възраст, че не е много редно да си общуват между момичета и момчета, та не знам как ще се справи. Първите дни пък  се оплака, че големите го тормозели - отнякъде разбрали, че знае всички столици на държави и ходели постоянно да го питат  Mr. Green

Роце, прочетох края на пътеписа за Прованса - така хубаво разказваш, че чак и на мен ми се прииска да живея там Grinning 

# 687
  • Мнения: 27
Добро утро! Виждам, говорите си за лекари и зъболекари. Трябва да водя малкия на консултация тези дни, но не знам какво да очаквам. Може ли някой с малко бебче да ме ориентира как протича: мерят ли го като в БГ? Има ли някакви различни "ритуали" от тези в БГ?

И преди няколко момичета бяха споделяли, че ходят на зъболекар в БГ и се учудих. Все си мислех, че тук е по-добре, ама явно не навсякъде. Дано не ми се налага, де.

Хубав ден!   bouquet

# 688
  • Мнения: 273
Радела, нас на консултация ни мерят, теглят, преглеждат уши, гърло, преслушват гърдите и гръбчето, сърчицето. Общото състояние на детенцето, моторика, зрение, а бе всичко  Simple Smile Интересуват се как с какво и колко пъти се храни, кога и колко спи. Ще ви сверят ваксините предполагам и ако нямате карнет санте, най-вероятно ще ви направят, в него се отбелязва всичко и винаги ще си го носиш като ходите на прегледи и консултации.  Успех!

Чумби, голям сладур си имаш  Simple Smile Вярно ли знае всички столици !?

Ние ходим при един зъболекар от български произход тук в Париж. По-скоро мъжът ми де, за мен все не остава време с тия бебета навсякъде трябва да ходим в комплект.  Иначе не чакаме много за час, ако е спешно най-късно за следващия ден ни дават среща. Не ми се е струвало да е скъпо, може би не сме били и с големи проблеми.

# 689
  • Мнения: 405
Аз имам само лоши преживявания със зъболекарите тук, определено предпочитам в Бг, само дето не съм се прибирала от 2008-а... Ходя при една, но въобще не я харесвам като зъболекар, да не говорим че за 15мин всичко е приключило...Голяма липса има на зъболекари и дори много от тукашните не приемат нови пациенти. В Бг докато не стане всичко не ставам от стола, или пък ми правят няколко зъба наведнъж, тук за един 5 пъти се ходи....

Общи условия

Активация на акаунт