САМО за фенове на Стивън Кинг! - 8 част

  • 45 681
  • 739
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 0
Ето ви един сайт за прочелите "Вихър през ключалката" http://www.forum.king-bg.info/viewtopic.php?f=10&t=2328

# 346
  • Мнения: 24
"Вампирът Лестат" излиза следващата седмица:



 smile3501

# 347
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Благодаря, deadface, ще взема да прочета и аз нещо от Сомоса след "Сянката на вятъра", която също беше много хвалена. Може би "Стръв", канех й се по едно време  Peace

# 348
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
"Пандора в Конго" ми стана интересна от откъсите, които е дал deadface, слагам си я в списъка с предстоящи покупки Simple Smile

# 349
  • España
  • Мнения: 342
Започнах "Клара и сянката", със сигурност ще прочета и другите от този автор, който открих благодарение на deadface.

"Вихър през ключалката" я прочетох и аз миналия месец, коментарите като я прочетат и другите.

# 350
  • Мнения: 87


През 1967 разказът на Стивън Кинг "The Glass Floor" е отпечатан в сп. "Startling Mystery Stories" (Vol. 1, No. 6). Това e първият разказ, за чиято публикация Кинг получава пари (35 долара).




През 1990 разказът е преиздаден в есенния брой сп. "Weird Tales".



http://www.cemeterydance.com/page/CDP/PROD/_cd068

А сега ще бъде отпечатан за трети път на хартия в 68-ия брой на сп. "Cemetery Dance" (декември 2012).

Разказът може да бъде прочетен онлайн тук.

И нещо любопитно - освен в горния разказ, стая със стъклен под има във филма Rose Red (2002), който е по сценарий на Кинг.


* * *

"Под купола" - сериал в 13 епизода по CBS през лятото на 2013:

Цитат
CBS has ordered 13 episodes of a serialized television adaptation of Stephen King‘s Under the Dome. Coming next summer, the series will be produced by Steven Spielberg’s Amblin Television and CBS Television studios.

The Girl with the Dragon Tattoo director Niels Arden Oplev will direct the first episode. The scriptwriting team for the project included Neal Baer, Stephen King, Justin Falvey, Darryl Frank, Stacey Snider and Brian K. Vaughan; they will all work as executive producers on the project. Simon & Schuster (part of the CBS corporation) will re-release of the trade paperback and eBook through the Pocket Books imprint.

http://insidetv.ew.com/2012/11/29/under-the-dome-cbs/
http://www.mediabistro.com/galleycat/stephen-king-novel-under-th … ing-to-cbs_b61650
http://www.deadline.com/2012/11/cbs-orders-under-the-dome-series … rect/#more-365203
http://www.thefutoncritic.com/news/2012/11/29/cbs-will-take-view … 13/20121129cbs03/

Ще има филм и по разказа "Gramma" (Баба), най-вероятно ще се казва Mercy:

Цитат
Universal Pictures will be bringing to the screen Mercy, based on the short story "Gramma". Inspired by H.P. Lovecraft, the short story was written by Stephen King for his 1985 short story anthology "Skeleton Crew." The Haunting in Connecticut's Peter Cornwell will direct with Matt Greenberg providing the screenplay.

Previously adapted for the small screen as an episode of "The New Twilight Zone" (written by Harlan Ellison), Mercy follows two young boys on a visit to the hospital where they learn that their dying grandmother is a witch and that her powers are fueled by a pact with the Ancient Ones.

Frances O'Connor is attached to star, though it is unclear exactly what role she will be playing.

Jason Blum, best known for the Paranormal Activity franchise, will produce alongside McG and Mary Viola.

Starring: Frances O'Connor
Director: Peter Cornwell (The Haunting in Connecticut)
Screenplay: Matt Greenberg

http://www.comingsoon.net/news/movienews.php?id=96386
Цитат
Chandler Riggs, the child star of AMC’s “The Walking Dead,” and Super 8‘s Joel Courtney are joining the Stephen King adaptation of Mercy, writes THR.

Blumhouse and Wonderland Sound and Vision are behind the movie, which will be released by Universal.

The Haunting in Connecticut‘s Peter Cornwell is directing the horror thriller, which revolves around two brothers (Riggs, Courtney) who go with their mother to take care of their grandma. Unbeknownst to them, the grandmother is a witch, who made an evil deal using black magic years earlier. Matt Greenberg wrote the script.

Frances O’Connor is already on board to play the mother.

# 351
  • Пловдив
  • Мнения: 1 443
"Пандора в Конго" ми стана интересна от откъсите, които е дал deadface, слагам си я в списъка с предстоящи покупки Simple Smile
От автора препоръчвам също "Хладна кожа"  Peace "Пандора в Конго" си я купих преди доста време, но не съм я прочела.

# 352
  • София
  • Мнения: 10 858
Буб, я кажи за "Хладна кожа"  Praynig Все я гледам и все се чудя ...
Разкажи малко повече, за какво става въпрос, стила как е ... абе всичко.

# 353
  • София
  • Мнения: 5 828
"Вихър през ключалката" продължение на кулата ли е?

# 354
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Не съм чела нито книгите от "Тъмната кула", нито "Вихър през ключалката", но на самата книга пише "Тъмната кула". Доколкото разбрах, книгата е самостоятелна, но обхваща някакъв момент, който не е разгърнат изцяло, в поредицата "Тъмната кула". Подозирам, че ако не си наясно с героите и събитията там, няма да усетиш книгата така, както трябва.

# 355
  • Мнения: 991
В момента чета " Безсънието" и засега ми харесва, макар да съм я преполовила вече и да ми се струва, че действието се развива малко бавно,

# 356
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Книгата е след "Магьосникът" и преди "Вълците от Кала".В предговора Кинг пише, че книгата може да е "Тъмната кула"4-5, описал е накратко героите и историята. Мисля, че спокойно може се чете самостоятелно, подобно на "Сестричките от Елурия", още повече - едната история не е свързана с героите от Кулата.

# 357
  • Пловдив
  • Мнения: 1 443
Буб, я кажи за "Хладна кожа"  Praynig Все я гледам и все се чудя ...
Разкажи малко повече, за какво става въпрос, стила как е ... абе всичко.


Вив, книгата я четох миналата година и ми хареса много. Понеже ми е трудно да пиша за книги  Blush, пускам ти откъс от нея - http://www.litclub.com/library/prev/pinol/hladna_kozha.html .

# 358
  • Мнения: 87
"Вихър през ключалката" може спокойно да се чете самостоятелно.


"Хладна кожа" на Пиньол започва като хорър, но се превръща в нещо различно. Напомня на някои неща на Лъвкрафт и разглежда интересни философски въпроси като самотата, отчуждението, любовта, убийството, самоубийството и прочие (като цяло е доста мрачна), като особено внимание е обърнато на междувидовия секс - нещо, което се среща рядко в литературата. "Пандора в Конго" разглежда същите теми (и доста други), но е написана по-добре, има далеч по-сложен и оригинален сюжет, освен това на места е адски забавна. С други думи - "Хладна кожа" привлече вниманието ми към автора, но "Пандора в Конго" ме направи негов фен.  Peace


А на Сомоса препоръчвам абсолютно всичко. Вече написах мнението си за "Пещерата на идеите" и "Клара и сянката", ето и за останалите:


"Ключът към бездната" от Хосе Карлос Сомоса

Цитат
В нормалното ежедневие на Даниел Кийн – млад служител в един от скоростните влакове на бъдещето, настъпва рязък обрат, когато случайно един ден се натъква на пътник-камикадзе, вградил в тялото си взривно устройство. Даниел се оказва избраникът, който трябва да доведе докрай епохално разкритие... Оттам нататък семейството на Даниел попада в смъртоносен капан и единственият начин да го спаси е той да изпълни докрай невероятната си мисия. Авторът ни пренася в един имагинерен свят в необозримото бъдеще, населен с причудливи сенки и творения, изпълнен с неочаквани събития; повежда ни на шеметно пътешествие по криволиците на вярата; разсъждава за смъртта и убийството в името на религиозни убеждения и какво всъщност се крие зад тях. История, чийто финал ще остави читателя без дъх.

"Ключът към бездната" е фантастичен трилър, в който авторът ни показва едно мрачно, но правдоподобно бъдеще. Бъдеще, в което биологичните хора са на изчезване, а синтетичните се прекланят пред странна библия с 14 глави, вдъхновена от митовете за Ктхулу на Лъвкрафт. Голяма част от действието се развива в Япония, която дълги години е била потопена под вода, защото нивото на океана се е повишило след падането на метеорит. На повърхността е останал само един от островите (по-точно половината от него) - Хоншу. След катаклизмите японските власти решават да съхранят каквото е оцеляло от древните градове и "остъкляват" руините, като ги превръщат в огромен аквариум, който се простира на стотици километри под водата. Част от населението (вярващите в Пета и Шеста глава) остава да живее в аквариума, като се подлага на изкуствени генетични обезобразявания и постепенно губи всякаква връзка с реалността. И т.н.


"Зигзаг" от Хосе Карлос Сомоса

Цитат
"Зигзаг" е поредният роман на Сомоса, в който той майсторски подлага читателя на екстравагантни изпитания. Докато следва физика в престижен европейски университет, Елиса Робледо е поканена да участва в таен проект, целящ да манипулира суперструнната теория. Това е невероятен шанс за амбициозен млад учен, шанс да види с очите си далечното минало: динозаври, бродещи по земята, живота през каменната епоха, разпъването на Христос... Но експериментите на екипа тръгват в неочаквана посока и нещо страшно се събужда.

Днес, години по-късно, бившите колеги на Елиса измират един сред друг. Кошмарът, който са зародили, играейки си с времето, взема своя смъртен данък. Единственият днешен шанс на Елиса, единствената й надежда да оцелее, е като разбули зловещата истина, криеща се зад гърба на науката.

"Ако приемем разделянето на писателите на последователи на Чехов или на Борхес, аз, разбира се, съм от втората група. Предпочитанията ми са към литературата, която не приема себе си сериозно, която играе с текста и с читателя -- накратко нереалистичната литература. А Борхес, Калвино, а така също Стърн и Кафка, са за мен главните източници на влияние." Така определя себе си испанският писател Хосе Карлос Сомоса, роден в Куба в 1959, преселник в Испания от 1960 г. Лекар по образование, специализирал психиатрия, през 1994 г. Сомоса се отдава изцяло на литературна дейност. У нас с голям успех са издавани романите му "Пещерата на идеите" и "Клара и сянката".

"Зигзаг" е научно-фантастичен трилър/хорър, в който се разказва за ужасяващите последици от едно пътуване във времето. Група брилянтни физици създават машина, която им позволява да надзърнат в миналото. Целта им е да видят как са изглеждали динозаврите в действителност, да открият защо са изчезнали и да се уверят, че Исус Христос е съществувал. Правителството, разбира се, е силно заинтригувано от проекта им и го спонсорира, защото се надява, че ще може да използва изобретението за военен шпионаж. Това, което нито учените, нито военните подозират, е че експериментът ще отприщи една демонична сила - най-смъртоносното оръжие, което някога е съществувало. Една зла сила, която започва да избива всички участници в проекта и никой и нищо не може да я спре, защото е неподвластна както на времето, така и на пространството.
Освен с интересен сюжет и с напрегнато действие, романът на Сомоса впечатлява с пълнокръвните си персонажи, които са достатъчно убедителни, за да повярваме, че съществуват реално (и, което е по-важното, да станем съпричастни към съдбата им) и със задълбочените познания по физика, които авторът демонстрира. За да напише книгата, в основата на която е т. нар. струнната теория, Сомоса е изчел цял куп научно-популярни трудове по теоретична и експериментална физика, освен това се е консултирал с утвърдени испански физици. В резултат на това "Зигзаг" звучи адски достоверно, а Сомоса успява да убеди читателите, че създаването на машината, описана в романа, е напълно възможно.


"Стръв" от Хосе Карлос Сомоса

Цитат
В един реален и в същото време футуристичен и призрачен Мадрид, белязан от атомен взрив, бродят двама психопати, които сеят ужас и смърт. Технологиите и конвенционалните средства на полицията са безсилни. Тогава се прибягва до мощния потенциал на психическото въздействие, до бездните на подсъзнанието. И най-надеждното оръжие се нарича Диана Бланко, млада жена, преживяла тежка травма в детството си, превърнала се в съвършената стръв, на която не може да устои нито един убиец. Виртуоз в техниката на превъплъщенията и психологическите профили, тя поразява със свръхдоза удоволствие, което заличава и най-беглите следи от воля в поведението на злодея. Несъзнаваното, царството на привидностите вземат връх над разума. Развихря се зловещ маскарад, чийто сценарий е извлечен от драмите на гениалния Шекспир, където като в огромен пъзел присъстват всички човешки типове, психохарактеристиките на целия човешки род. От Макбет и Лир, през Хамлет и Отело, до обобщаващия и вечен Йорик.

"Класически" трилър, фантастика, творение на чудовищен мозък или може би смесица от всичко това, "Стръв" е поредното доказателство за таланта на Хосе Карлос Сомоса, един от най-успешните и най-превеждани съвременни испански автори. Разрушителен, изобретателен, находчив, смущаващ, следовникът на Борхес, Калвино и Кафка отпуска юздите на своето въображение, за да увлече читателя в задъхан бяг в дебрите на перверзното у човека. Напрежение и неподозирани обрати изпълват повествованието до последния ред, когато завесата се спуска пред поредния престъпник, а Диана Бланко се оттегля, за да продължи битката с друга маска, но на същата необятна сцена на неразгадаемата човешка природа.

Сомоса е носител на наградите "Златната кама" и "Дашиъл Хамет", а книгите му са издадени на над 20 езика.

Тук Сомоса доразвива част от идеите си в "Клара и сянката", като превръща човешкото тяло от произведение на изкуството (жива картина/мебел) в инструмент за манипулация (оръжие), с който можеш да подчиниш всеки на волята си и да го превърнеш в жива марионетка.

Сомоса може и да не е най-добрият писател под слънцето, но успява да е различен от всичко под слънцето. А за мен това е огромен плюс. Не знам откъде черпи идеите си, но ме плаши с оригиналността си.

Btw, моите фаворити са "Пещерата на идеите" и "Зигзаг", след това "Стръв" и "Клара и сянката" (като "Стръв" ми харесва една идея повече), а "Ключът към бездната" е на последно място (не че не е хубава, просто не може да се мери с другите).

# 359
  • Мнения: 16
Здравейте,мисля да започвам да чета Тъмната кула,но тъй като ми е в електронен вариант някой би ли ми казал точно в каква последователност са книгите?

Общи условия

Активация на акаунт