ВТОРОКЛАСНИК съм наесен, Първи клас ми беше лесен!

  • 63 627
  • 786
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 6 596
По повод бързината на четене - не ги сравнявайте децата. Моите са близначки и са съвсем различни. Едната изчете книгите за след първи клас миналото лято т.е. преди първи,  Пипи я прочете за 4 дни, а с другата са едни уговорки , ама днес 30 стр. ....утре 20  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes, докато не установих, че всъщност е важно да четат, а не да четат препоръчително-задължителната литература.  Whistling  Просто й намерих интересните за нея книги. Ако ви трябват идеи - много сполучихме с Патиланци, Хитър Петър, индийски приказки (изданието от моето детство) , всичко на Роалд Дал и поредицата за Лили чудото.
За мен добра идея са читателските дневници, защото малко или много ги карат да мислят, да отсяват важните според тях неща, а пък аз пдидобивам представа дали нещо им е влязло в главиците или не. Grinning

# 61
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
докато не установих, че всъщност е важно да четат, а не да четат препоръчително-задължителната литература.  Whistling  Просто й намерих интересните за нея книги. Ако ви трябват идеи - много сполучихме с Патиланци, Хитър Петър, индийски приказки (изданието от моето детство) , всичко на Роалд Дал и поредицата за Лили чудото.


Това се опитвам да кажа и аз. Много съм съгласна. Лили Чудото е любима и на моите деца на български.  А сега Лъчезара ми се похвали, че е прочела вече Как Петсън и Финдъс изплашиха лисицата и я е харесала много. Май Петсън и Фъндъс ще се окажат новите любимци.

Е, аз тези от типа на Франклин не ги броя за книжки.  Mr. Green


Упс, извинявам се. Не знаех, че съм влезнала във вишата лига и децата започват да четат още от 2рия месец на първи клас - световна и българска класика.   Stop Моите започнаха от книжки /за мен са книжки/ тип Франклин.  По 1-2 на ден, понякога и повече, понякога и без нито една, ама четяха.   И лека полека в края на 1ви клас четяха книжки с глави, които вече им отнемаха понякога и седмица. Ама пак четяха, и продължават да четат с удоволствие.
А вие продължавайте с класиката.

Аз съм аут от темата за четенето. Stop

# 62
  • Мнения: 1 007
А помните ли тези книжки  Grinning







и т.н., и т.н.

Някой спомена горе за индийските приказки, но те сякаш са за малко по-големи деца.

Преди време купувахме от поредицата "Вълшебната гора" - невероятен текст и илюстрации. Децата ги запомнят наизуст още преди да са се научили да четат. Също и от тази поредица:

Ако не сте ги изчели още в детската градина, може децата да ги четат сега сами.

# 63
  • София
  • Мнения: 6 810


Е, аз тези от типа на Франклин не ги броя за книжки.  Mr. Green


Упс, извинявам се. Не знаех, че съм влезнала във вишата лига и децата започват да четат още от 2рия месец на първи клас - световна и българска класика.   Stop Моите започнаха от книжки /за мен са книжки/ тип Франклин.  По 1-2 на ден, понякога и повече, понякога и без нито една, ама четяха.   И лека полека в края на 1ви клас четяха книжки с глави, които вече им отнемаха понякога и седмица. Ама пак четяха, и продължават да четат с удоволствие.
А вие продължавайте с класиката.

Аз съм аут от темата за четенето. Stop


Ами не знам защо трябва да се чувствам неудобно, че не смята за прочетена книга нещо от 20 листа, в което плътният текст е не повече от два... Rolling Eyes
В такъв случай трябва да броим и читанката за прочетена книга, евентуално.  ooooh!

# 64
  • Мнения: 790
Момичета, нека да не създаваме напрежение в темата.
 Нали идеята е да сме си взаимно полезни, да споделяме трудности, да получим идеи и съвети от хора, които имат същите проблеми.
А не да си мерим   ..... четенето.
За мен лично, темата  винаги е била много полезна и интересна. 

Смятам, че книжките за Франклин са книжки. Много по назад в темата съм споделяла, че докато четеше тях, синът ми четеше с удоволствие и интерес, даваше примери с Франклин, разбираше поуката от прочетеното. Трудностите ни дойдоха с Патиланците, факт.
Смятам за книжки също така, Горската поредица, които са тънички, в стихотворна форма. На тях се научи да срича в подготвителната.

# 65
  • Мнения: 2 755
Момичета, нека да не създаваме напрежение в темата.
Нали идеята е да сме си взаимно полезни, да споделяме трудности, да получим идеи и съвети от хора, които имат същите проблеми.
А не да си мерим   ..... четенето.
За мен лично, темата  винаги е била много полезна и интересна. ..
Определено и няма смисъл да я превръщаме в аналог на Кой е по- по- най- .... Децата са различни, едно е добро в четенето, друго в математиката, трето рисува хубаво, четвърто....... Така че, нека темата върви в рамките на добрият тон, какъвто е и замисъла й.  Peace

А помните ли тези книжки  Grinning ...........
И още как. Биби и Химикал, благодаря ви, че ме подсетихте за тези великолепни книжки - индийски, френски, африкански, японски, руски...... Четях ги и ги припрочитах многократно. Синът ми не е чел увлекателните приказки на А.С.Пушкин, като "Рибарят и златната рибка", "Приказка за цар Салтан" и т.н. Ще му ги предложа и съм убедена, че ще му харесат повече от приказките на Джани Родари.  Wink
От понеделник пращам детето на лятна занималня. Засега само за 1 седмица. Ако му хареса, може и още. Отпуската ми свърши, а от ваканцията има още цели 2 месеца.

# 66
  • София
  • Мнения: 6 596
Абсолютно са различни децата - под това мога да се подпиша с 2 ръце. Моите постигат еднакви резултати, но по много различен начин - едната определено е над средното ниво и много й сече пипето, а другата  с повече време старание, повтаряне, по метода на изключването или пък, ако нещо не може да направи е в състояние да накара целия клас да не го прави Simple Smile. Факт е , обаче че "по-умната" много си повярва, седна на последния чин, пусна се по инерцията и ... накрая на годината сестра й я настигна и задмина Simple Smile. На мен ми беше трудно, докато се ориентирам с подхода първите месеци.
Не зная дали са ви препоръчали Ваканционно другарче. нашата класна го купи за целия клас и е добро помагало по мое мнение. Не е трудно , на децата им харесва , обхваща целия материал , правят го с удоволствие и поддържат форма през лятото.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 2 443
Ех, Френските приказки ги имах и аз в моето детство. Имат прекрасни илюстрации! Преди година-две преиздадоха индийските и японските приказки от същата поредица, абсолютно същите, но каква цена са им сложили, не е истина  #2gunfire.

Момичета, мислили сте какви помагала да купите за вашите второкласници? Аз вече понакупих някои, други набелязах за купуване, но ми се иска да обменим повече информация по въпроса преди да избера окончателно. Химикал, ти като врял и кипял чак до седмокласната тема, дали ще можеш да препоръчаш нещо? Ето списъка на моите предпочитания:
по БЕЛ -
Преразказвам и съчинявам за 2 клас - http://izdatelstvo-slovo.com/img/gallery/m229.jpeg
Забавна граматика 1-3 клас - http://i5.helikon.bg/products/2204/05/52204/52204z.jpg
Правописни тестови задачи по български език за 2. клас - http://bg1.msrv.store.bg/prdimg/26217/pravopisni-testovi-zadachi … ina-dimitrova.jpg
Тестови задачи по български език и литература за 2. клас -
 http://ateabooks.com/3339-large/testovi-zadachi-o-bylgarski-ezik … ura-za-2-klas.jpg
Диктовки за развитие на писмената реч във 2. клас - http://ateabooks.com/3341-large/diktovki-za-razvitie-na-pismenat … ch-vyv-2-klas.jpg

по Математика:
Сборник по математика за 2 клас. Книга за ученика. Задачи. Тестове  - http://i3.helikon.bg/products/6902/11/116902/116902z.jpg
Задачи по математика за бързоуспяващи ученици за 2. клас
- http://ateabooks.com/3306-large/zadachi-po-matematika-za-byrzous … ti-uchenici-za-2-
Сборник от занимателни задачи 1-4 клас - http://i3.helikon.bg/products/1381/11/111381/111381z.jpg
И нещото, което особено много ми хареса: Курс по математика за 2 клас - http://vega74.com/images/p007_1_00.jpg
Хубавото на тези сборници е, че материала е разделен на теория и задачи, по теми задачи, подобни на състезанията и с три нива на трудност - достъпни за всички, допълнителни за саостоятелна работа и състезателни.

И Какво знам в края на втори клас (еквивалента за 1 клас ни беше много полезен, за да се поупражним за изходящите тестове в края на годината) - http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSq1PmZG4C7m8Cpb4IIM9lpB … l-8DNYIlxI7BfldJs, за тези, които учат по Булвест, го препоръчвам с две ръце.

Ще съм благодарна ако обсъдим и вашите находки за помагала.

А вие знаете ли какви по вид тетрадки трябва да купувате за 2 клас? В нашето училище се оказа, че РС преди началото на годината е само за 1 клас, а всички други - след началото на учебната година. Май на 15.09 трябва да получим лист с изискванията за тетрадките - брой листи - 20, 40 или 60 стр. и видове: дали тесни и широки редове, дали само широки, дали големи или малки квадратчета. При вас как стоят нещата? Мен лично ме притеснява ако след цялата лудница на 15.09 трябва да търча и да купувам тетрадки.

# 68
  • Sofia
  • Мнения: 4 736
Аз съм взела диктовките за 2ри клас, уж през лятото да диктувам, ама не се е случвало досега Wink.
Госпожата ни е пратила и линк какъв Правописен речник да купим (макар че аз имам от моите години един, но ще вземем и този).
За други помагала не съм мислила още.

Тетрадките по математика ще са им с малки квадратчета, още в края на годината ги смениха, но по писане не знам - аз залагам на широки редове.

# 69
  • София
  • Мнения: 9 903
Аз тетрадки така или иначе ще купувам след  първата родителска среща, когато и да е тя. Няма да повторя грешката от миналата година да мисля и да обикалям два месеца предварително и накрая да се окаже, че съм купила и ненужни неща.
Детето пописва отвреме навреме, когато пожелае. Чете също по желание, за моя радост- с желание. Само някои книги от списъка е прочела, насочила се е към такива извън списъка. Не я спирам, напротив- оставила съм я да я води интереса, а не задължението. Това по препоръка на класната ни.
Други дертове имаме ние. Детето досега никога не е оставало при бабите си никога.Нито бабите и идват редовно вкъщи- примеро веднъж-два пъти годишно за по няколко часа. Тоест никога, с изкл на една нощ, не е спала някъде без нас. Тази година изяви желание и я оставихме при баба. Вчера сутринта беше. Всичко добре- голяма веселба, братовчеди точно на нейните години, двор голям, басейн...до момента, в който са легнали и тя е ревнала за мама. Обадиха ми се, така се бяхме разбрали с нея- ще си я приберем когато пожелае. Казах и , че рано сутринта по хладно ще дойдем, става дума за град на 100км от вкъщи....Тръгнахме рано-рано и тъкмо пристигаме и тя ми се обажда, че не иска да си идва, да не я взимаме. Е ядосахме се и двамата с баща и. Отидохме, тя реве да остава, баща и не дава и дума да се издума- щом ни е викнала и сме станали със сестра и в 6 сутринта и сме пътували дв часа тя трябвало да си понесе отговорността...абе сеир голям. Взехме си я, тя плаче, аз треперя и не знам как да постъпя, баща и категорично ясен- обадила ни се е, тръгнали сме и си я взимаме. Сега вече се успокои , но държи да я отведем пак. Не знам как да постъпя, не е на 10мин все пак, не можем по всяко време да я взимаме, когато тя каже. В същото време там и се предлага страххотно лято с братовчедите и, една тумба деца, колелета...не знам какво да правя. Тук общо взето нищо не мога да и предложа.

# 70
  • Sofia
  • Мнения: 4 736
Валенцето, просто е трябвало да изчакате до сутринта. Wink
Вечер като легнат и остават насаме с мислите си и почва да им е мъчно за мама, на другия ден обаче почват игрите отново и няма вече мъка. Заведете я пак, но не се поддавайте на вечерните тревоги - ако през деня звъни, тогава обмислете, но пак се чуйте преди да тръгнете да я взимате. Simple Smile

# 71
  • София
  • Мнения: 9 903
Да, Шунка, това го отчитам и аз като грешка. Но нали го дават най-горещия ден, никак не е малко пътя, затова тръгнахме рано, поне натам да ни е хладно. Тя имаше претенции не просто да иде баща и да я вземе, а да отида и аз, защото и мнооого мъчно, да си ме гушнела.
Сега е сърдита, баща и е сърдит, а аз не знам вече на кого да се сърдя. Tired

# 72
  • София
  • Мнения: 6 596
При нас помагалата ги избира и купува г-жата, но в твоите линкове Manzhelka има много добри попадения.  Peace
За тетрадките - имам изостанали 10-на с тънки и широки редове, но май от втори почват само на широки. Rolling Eyes Дано само да не са пак от 20 листа, а поне от 40, че от тези тънките моите 2-те изписаха 84 тетрадки в първи клас. Имах чувството по едно време, че всеки ден подвързвам и надписвам етикети.
Валенце, по повод отделянето - аз мисля, че сега е момента. Щом имате свободни баби и желание от тяхна страна - това е чудесен вариант за лятото. Казвам го от личен опит - моите и трите са доста самостоятелни (да не кажа тартори). Каките ги пуснах за първи път на лагер, когато бяха на 3 г. и 11 м. така ще процедирам и с малката. Резултатът, е че са много самостоятелни, уверени и справящи се при различни, нови ситуации деца. И другата ситуация - аз, единствено дете в семейството, гледано като писано яйце. Първо същата ситуация като вашата - нашити дойдоха, вземаха ме само мир да има и да не се тормози детето. Отивам в 4-ти клас на първия си лагер и започвам да творя сърцераздирателни писма да дойдат да си ме приберат, в 5 клас пак същото. Първия си цял лагер изкарах в 7 или 8 -ми и  мисля, че съм изпуснала много , най-вече откъм емоции и преживявания. Все пак ти най-добре си познаваш детето.  Peace

# 73
  • София
  • Мнения: 9 903
Биби, права си, обаче...има едно голямо НО. Понеже днес чух  коментари, че едва ли не аз съм си виновна, че е такава...ами не е точно така. По причини, независещи нито от мен, нито от малката, просто никой никога не я евзимал да я гледа.  Детето ми, не че си е мое, но е много чувствително , метнало се е на някой, де Blush Някакси не мога да я виня, че е такава.
А иначе за лагери и подобни преди 8-9 годишна възраст не бих си и помислила, но това си е лично мое мнение, та ако ще детето ми да беше супер самостоятелно. Simple Smile

# 74
  • Мнения: 790
Валенце, впечатлих се от постъпката на мъжа ти. Смятам, че е постъпил правилно и така тя е научила нещо важно - че всяко действие води до определени последствия, които трябва да приема.

Ако имате възможност, заведете я отново, сигурна съм, че този път няма да има проблеми. Наистина вечер стават по емоционални, но бързо им минава. Ако наистина не се чувства добре и през деня ще ви се обажда. Лятото с деца,  забавления и на въздух е много ценно.
Ако имах възможност да осигуря подобно пребиваване на моето дете, щях да направя всичко възможно.

Общи условия

Активация на акаунт