Съвместими и несъвместими кръвни групи

  • 77 302
  • 101
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 513
Nikincety, възможно е и на някой от родителите ти да са объркани резултатите. Моят мъж се е изследвал за пръв път в казармата, когато е дарявал кръв и са му казали, че е В+, дори документ са му дали. Няколко години по-късно отново се е изследвал и се е оказало, че всъщност е А+. Когато бях бременна с първото дете пак му пуснахме изследване, защото аз съм с отрицателен резус фактор и тайно се надявах и той да се окаже с такъв, но се потвърди, че кръвната му група е А+.

# 76
  • Правец
  • Мнения: 94
Няма как техните кръвни групи да са объркани, защото и двамата са били редовни кръводарители. Няма как в няколко лаборатории да има една и съща грешка. Сигурно при мен има някаква грешка. Ще си направя още едно изследване пак ще видим Simple Smile Ако се окаже, че наистина съм А+ , значи са ме сменили в болницата навремето Simple Smile

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 14 702
Благодаря,
и аз така мисля. Значи със сигурност са ми объркали резултатите.
Ще се наложи да си направя нови изследвания за кр. гр. в друга лаборатория
Вероятно наистина е грешка, но теоретично има още една възможност. Поне доколкото съм чела. Среща се, макар и рядко, така нареченият фенотип Бомбай. Става дума за лица, които носят ген за кръвна група А или Б, но им липсва друг ген, отговарящ за белтъка, от който се "произвеждат" антигените А или Б, съдържащи се в кръвта. Тези хора фенотипно са нулева кръвна група, т.е. нямат в кръвта си антигените А и Б, защото нямат "изходния материал", от който да ги произведат, но могат да предадат на децата си гените за група А или Б. От другия си родител - който може да е също нулева група - децата ще наследят другия ген, за производството на "изходния" белтък, и в тяхната кръв антигените А или Б ще са си налице, при все, че двамата родители са 0. Ако искаш, потърси в нета "фенотип Бомбай" - ще е обяснено по-добре, отколкото опитах да го направя аз. Grinning  Рядко срещано, казват - но възможно.

# 78
  • Някъде там край морето
  • Мнения: 512
Много интересни неща научих от тази тема Simple Smile
Чак сега след 25 години разбрах защо след раждането ми съм имала много силна жълтеница и дори се е наложило кръвопреливане. Майка ми е кр. група 0+, а баща ми А+. Аз също съм А+.
Оранжева мандаринка, направо е невероятно това, което си обяснила. Като нищо може да развали нечие семейство Simple Smile

# 79
  • Мнения: 2
zdraveite az sam o- a majat mi e a+ malkata e o+ kak stava tova dokato 4etoh foruma mi stana iasno 4e tova niama kak da stane...

-----------
Моля, пишете на кирилица.

Последна редакция: ср, 06 фев 2013, 16:20 от AnMary

# 80
  • Мнения: 11 876
Моля те пиши на кирилица, така се чете трудно  Peace. И защо да няма как да стане, на предната страница съм дала препратка ще ти я дам и сега Кръвни групи погледни таблицата как се онаследяват кръвните групи, детето ви може да бъде както А - и А+, така и 0- и 0+

# 81
  • Мнения: 2
ами четох по темата и няко беше написал че когато единият от роддителите не е 0 детето няамало как да е 0 и затова ми стана чудничко...с тази таблица нещо не мога да се справя Embarassed но благодаря все пак Simple Smile

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 14 702
Когато единият от родителите е АБ, детето няма как да е 0. Във всички останали случаи има как. Simple Smile
И обратно - родител 0 не може да има дете АБ - извън случая, за който писах по-горе и който, според прочетеното, е много рядък, даже на едно място пишеше, че в целия свят били регистрирани само няколко десетки случая към 2008 г.

# 83
  • Мнения: X
Много интересна тема, сега за пръв път я отварям. Аз съм кръвна група 0, а мъжът ми - АБ, което значи, че децата ни могат да са само А или Б. Не съм подозирала, че това може да се окаже предпоставка за проблеми.

# 84
  • Мнения: 16
Здравейте дали случайно някой има представа от отрицателен и положителен резус кои надделява .......имам предвид нали сте слушали ако единия родител е с кафяви очи,а другият с сини почти винаги детето е с тъмни очи

# 85
  • Мнения: 411
плюсът

# 86
  • Мнения: 16
Благодаря Ви много за отговора.

# 87
  • Мнения: 8 242
Не е съвсем така...
Може и +, и - да е. Но от 2 минус може само минус.

# 88
  • Varna
  • Мнения: 159
При еднакви кръвни групи с еднакъв резус фактор не би трябвало да има проблем Simple Smile

# 89
  • Мнения: X
Ако и двамата родители са с положителен резус-фактор, има, макар и малка вероятност детето да е с отрицателен (това не е проблем; проблем може да възникне при майка (-) и бебе (+))
Жената пита кое е доминантното унаследяване и правилно и е отговорено, че е това на положителния фактор. Затова и отрицателният резус-фактор се среща по-рядко.

Общи условия

Активация на акаунт